Sql tablica - Pomoć pri kreiranju

poruka: 8
|
čitano: 4.983
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Sql tablica - Pomoć pri kreiranju

Koristim Sql server 2008. Tablica koju trebam obraditi sadrži polja (da nabrojim važnija) - Datum, Kategorija, Opis, Račun, Iznos, Mjesto troška itd.

Konkretno potrebna mi je tablica sastavljena na način da prva kolona sadrži polje Kategorija, zatim slijedeća zbir Iznos na nivou mjeseca 01.2011, zbir Iznos na nivou mjeseca 02.2011, pa isto tako do kraja zadnjeg završenog mjeseca u godini. U Excelu to nije neki problem, ali u Sql-u baš i nije jednostavno. Kako da postavim upit koji bi kreirao opisani set podataka?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sql tablica - Pomoć pri kreiranju

CREATE TABLE tablica_za_rookiea (

sifra_upisa int NOT NULL PRIMARY KEY,

Kategorija nvarchar(20) NOT NULL,

Datum date NOT NULL,

Račun int(20) NOT NULL,

Iznos double(50) NOT NULL,

Mjesto_troška nvarchar(50) NOT NULL

)

GO

 

da sad pojasnim, not null znači da se to polje mora unjeti, nesmije biti prazno, ako želiš da se može ostaviti prazno, samo obriši to not null, a ostalo mislim da shvaćaš

 

pojasni mi pobliže dio gdje kažeš da moraš napraviti zbir stupca Iznos sa obzirom na mjesece, moguće da ćemo morati praviti više tablica, ili jednostavno više unosa u istu tablicu pa pretraživati i zbrajati stupce ovisno o mjesecu

24.6.2011 || One Who Rides Lightning Bolts
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2011 11:34 (munjovoz).
14 godina
offline
Re: Sql tablica - Pomoć pri kreiranju

Moram priznati da nisam bas razumio problem. Gdje se nalaze mjesecni iznosi. U nekoj drugoj tablici ili ?

 

P.S. Sad sam pozornije procitao. Ti zelis da ti u stupcu Iznos u odredjenom redu budu zbirni unosi za svih 12 mjeseci ?

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2011 11:40 (JoeFly).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sql tablica - Pomoć pri kreiranju
munjovoz kaže...

CREATE TABLE tablica_za_rookiea (

sifra_upisa int NOT NULL PRIMARY KEY, <<< može se primarni ključ prebaciti na račun

Kategorija nvarchar(20) NOT NULL,       <<< upis kategorije

Datum date NOT NULL,                        <<< upis mjeseca

Račun int(20) NOT NULL,                     <<< upis računa

Iznos double(50) NOT NULL,                <<< upis iznosa

Mjesto_troška nvarchar(50) NOT NULL <<< upis mjesta troška

)

GO

 

JoeFly kaže...

Moram priznati da nisam bas razumio problem. Gdje se nalaze mjesecni iznosi. U nekoj drugoj tablici ili ?

trenutno moraš raditi novi unos svega za svaki novi mjesečni iznos, ili ćemo raditi nove tablice pa ih povezivat sa foreign keyevima

24.6.2011 || One Who Rides Lightning Bolts
13 godina
neaktivan
offline
Re: Sql tablica - Pomoć pri kreiranju
JoeFly kaže...

P.S. Sad sam pozornije procitao. Ti zelis da ti u stupcu Iznos u odredjenom redu budu zbirni unosi za svih 12 mjeseci ?

svaki red ima svoj posebni unos, ako će to biti samo jedan unos po mjesecu, to nije problem, pa ih možeš zbrajat putem upita na bazu preko mjeseci

 

edit: ako želiš napraviti više unosa na isti red, napraviti ćemo dodatnu tablicu

 

edit2: reci da li je ovo u slici to što trebaš ili nešto drukčije?

24.6.2011 || One Who Rides Lightning Bolts
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2011 11:54 (munjovoz).
14 godina
offline
Re: Sql tablica - Pomoć pri kreiranju
munjovoz kaže...
JoeFly kaže...

P.S. Sad sam pozornije procitao. Ti zelis da ti u stupcu Iznos u odredjenom redu budu zbirni unosi za svih 12 mjeseci ?

svaki red ima svoj posebni unos, ako će to biti samo jedan unos po mjesecu, to nije problem, pa ih možeš zbrajat putem upita na bazu preko mjeseci

 

edit: ako želiš napraviti više unosa na isti red, napraviti ćemo dodatnu tablicu

Zasto meni reply-as ? Ja ga pitam isto pitanje kao ti. Da li ima jedan ili vise unosa po jednom row-u. Naravno da za vise unosa treba nova tablica ;)

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Sql tablica - Pomoć pri kreiranju
JoeFly kaže...

Zasto meni reply-as ? Ja ga pitam isto pitanje kao ti. Da li ima jedan ili vise unosa po jednom row-u. Naravno da za vise unosa treba nova tablica ;)

 

rofl fail, mislio sam da to on pita xD

nisam bas obracao paznju na ime x)

24.6.2011 || One Who Rides Lightning Bolts
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.7.2011 12:03 (munjovoz).
14 godina
offline
Sql tablica - Pomoć pri kreiranju
Želio bih postaviti upit koji bi rezultirao otprilike ovakvim rezultatom. Dakle kumulacija po kategorijama računa i po mjesecima (neda mi se stalno prebacivati podatke u Excel pa to ručno raditi). Da, da ne zaboravim navesti svi podaci su u jednoj tablici.
Kategorija svi 2011 lip 2011 srp 2011 kol 2011 ruj 2011
Računi: ......... -93,85 -61,77
Računi: ......... -232,26 -171,88
Računi: ......... -116,74 -93,24
Računi: ......... -66,4 -66,35
Računi: ......... -32,33
Računi: ......... -24,69 -24,69
Računi: ......... -34 -31
Računi: ......... -607,32 -301,46
Računi: ......... -184,07 -184,07
Računi: ......... -535,78 -430,81
Računi: ......... -80
Računi: ......... -207,4 -207,4
Računi: ......... -37,4 -37,4
Računi: ......... -168,33 -80
Računi: ......... -141,37 -136,2
Računi: ......... -877,63 -282,11
Total -3327,24 -2220,71
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice