Fizika SF-a

poruka: 20
|
čitano: 4.662
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Fizika SF-a

U ovoj temi bi raspravljali o fizici i uređajima iz popularnih SF franšiza.

Osobno volim SF žanr i iako je priča najvažnija mene je uvijek više zanimala tehnologija i fizika koja stoji iza svega toga.

Kako smo nedavno raspravljali o međuzvjezdanom putovanju u Star trek Voyager temi bilo bi dobro da te rasprave prebacimo ovdje da ne spamamo ostale teme.

 

Za početak možemo uzeti Star trek kao najpopularniji primjer jer ipak su oni zamislili mnoge uređaje koji su danas predmet rasprave među znanstvenicima, i svi koji su gledali serijale upoznati su s mnoštvom tehnoloških uređaja i fraza koji su predstavili i izrekli tijekom zadnjih 50-ak godina.

 

Kao uvod ću napisati nešto o uređaju koji se meni kako često putujem čini jako praktičnim za koištenje.

Radi se naravno o transporteru

Transporter u Star trek franšizi je nastao kao ideja koja bi zamijenila ostale oblike transporta na kraće udaljenosti.

Prema knjizi "The making of Star Trek" Gene Roddenberry isprva nije mislio koristiti transportere u seriji.

No kako je u to vrijeme zbog izrada maketa bilo skupo i nepraktično snimati scene slijetanje letjelica na planet, u seriju je ubačen transporter.

U ST svemiru transporter je izumio Dr. Emory Erickson u 22. stoljeću.

 

Princip rada transportera je da uređaj prvo dematerijalizira objekt ili osobu te ju ponovno materijalizira kad objekt prijeđe željenu udaljenost. Prema tehničkom priručniku ST TNG proces se obavlja u realnom vremenu, traje u normalnim uvjetima od 2-2,5 sekundi, preciznost mu je na atomskoj razini i domet mu je u teoriji do 40 000km. Dalje je objašnjeno da u posebnim uvjetima transportacija može trajati i do 5 sec.

Transporter u principu "skenira" i "učita" sve naše atome i prebacuje ih na određenu udaljenost gdje te atome ponovno spaja u cjelinu. U tom skeniranju čestica javlja se problem radi kojeg je danas izrada transportera neizvediva.

Naime ako istodobno mjerimo brzinu i položaj čestice, dobivene vrijednosti će imati pogreške. Što se preciznije mjeri to će pogreška biti manja. Po klasičnoj fizici nema granice u približavanju sve točnijeg i točnijeg mjerenja. No prema kvantoj fizici postoji granica u točnosti koja nas sprječava da istodobno precizno odredimo brzinu i položaj čestice, tj. što točnije izmjerimo brzinu pogreška u mjerenju  položaja čestice biti će veća i obratno. To pravilo zove se Heisenbergovo načelo neodređenosti. Načelo je postavio 1927. godine njemački fizičar Werner Heisenberg.

 

U Star Treku taj je problem rješen tako da je negdje 22. stoljeću izumljen Heisenbergov kompenzator koji omogućuje prevladavanje problema točnog mjerenja.

Na upit kako kompenzator radi Michael Okuda (tehnički savjetnik ST serijala) odgovorio je da "Uređaj radi prilično dobro, hvala na pitanju"

 

Jedna od ideja kako bi transporter mogao raditi je da uređaj rastavi objekt na atomsku razinu, skenira strukturu i pošalje tu strukturu udaljenom uređaju koji bi na temelju tih "nacrta" rekonstruirao objekt.

Problem koji se tu javlja je malo jednostavniji. Na tom pricipu danas rade fax uređaji i kopirke i jasno je vidljivo da je svaka nova kopija lošija od prijašnje a samim time i od originala. Napretkom tehnologije ta razlika bi bila sve manja, i manje bi se primjećivala. Pitanje je nakon koliko "transportiranja" bi se pogrška vidjela i što ako uređaj pogriješi u rekonsturiranju nekih vitalnih organa?

 

Eto nadam se da će se tema rasplamsati jer mislim da je zanimljivije o ovome razglabati s nekime nego da sami guglamo.

Bilo bi poželjno da postoji neki redoslijed o glavnoj temi rasprave da se ne dogodi da u isto vrijeme raspravljamo o sto različitih tehnologija.

Naravno možete i podijeliti neke svoje zamisli.

Hvala.

 

 

14 godina
offline
RE: Fizika SF-a
Zanimljiva tema, mada mislim da nikad nece zazivit teleportacija. Mene zanima kako napravit neki shatl koji bi bez problema uzletio u svemir i vratio se na zemlju bez veliki priprema i komplikacija.
16 godina
offline
Fizika SF-a

Mene je oduvijek zanimao warp pogon. Dakle nadsvjetlosna brzina. Ako se brod njome kreće, onda se kreće ogromnom brzinom linearnom putanjom. Pa kako se onda nikad nije dogodilo da se slučajno zabije u neki asteroid, planet ili zvijezdu??

Baš nigdje se brod nikada nije zabio u tom pogonu. A teoretski nadsvjetlosni pogon nije teleportacija, stoga je moguće da se zabije u nešto na putu. Kako to da se to nigdje nije dogodilo?

92% tinejđera sluša turbo folk, pop, rap ili tehno. Ako si među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu rock i metal glazbu kopiraj si ovo u potpis.
16 godina
offline
RE: Fizika SF-a

Ne "radi" warp pogon tako. Gugliši! Ukratko, savija prostor, ali sam brod ne ide iznad brzine svjetlosti unutar svog mjehura (mješine :D ).

I'm a lumberjack and I'm OK
14 godina
offline
RE: Fizika SF-a
Zato se kurs unese pa brod izbjegava planete i slicno.
15 godina
odjavljen
offline
Fizika SF-a

odlicna tema, ako nekog zanima ima jedna fora emisija na discovery science gdje pokusavaju uz pomoc poznatih fizicara napravit npr svjetlosni mac, plast za nevidljivost i ostale fore iz sci-fi filmova uglavnom-jako zanimljivo.

a sto se tice ove teme mene bi najvise obradovalo replikator i holodeck! koji bi to gust bio : pijes kavu  gol na vrhu mount everesta itd

zakon!

JESUS SAVES!!!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Fizika SF-a
crystal6 kaže...

Mene je oduvijek zanimao warp pogon. Dakle nadsvjetlosna brzina. Ako se brod njome kreće, onda se kreće ogromnom brzinom linearnom putanjom. Pa kako se onda nikad nije dogodilo da se slučajno zabije u neki asteroid, planet ili zvijezdu??

Baš nigdje se brod nikada nije zabio u tom pogonu. A teoretski nadsvjetlosni pogon nije teleportacija, stoga je moguće da se zabije u nešto na putu. Kako to da se to nigdje nije dogodilo?

U jednoj epizodi Galactice se par brodova preracunalo u izlaznom skoku (ili kako se to vec tocno zvalo) pa su se zabili u neko brdo. Prva ili druga sezona, ne sjecam se precizno.

 

14 godina
neaktivan
offline
Fizika SF-a

Nisam puno gledao Zvjezdane staze,ali najzanimljiviji su mi bili ona holografska soba(virtualna soba)i replikator.

alrighty then
14 godina
odjavljen
offline
Fizika SF-a

Inspirirano warp pogonom iz Zvjezdanih staza... http://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive

Nevjerovatna arogancija http://www.weirdworm.com/5-reasons-why-aliens-would-only-land-in-the-us/
16 godina
neaktivan
offline
Fizika SF-a

Teleportacija je već prije par godina uspješno izvedena....Ne sjećam se točno na kojem sveučilištu ali

uglavnom su teleportirali atom iz jedne komore u drugu na udaljenosti od jednog metra.

Stvar je u tome što ništa veće nisu mogli ni neće skoro moći zbog kompleksnosti tvari ili bića...

Recimo bilo bi nemoguće i stanicu teleportirati (za sad naravno).No nemojte se skoro nadati rješenju

već molite boga da gorivo opet ne ode goreSmijeh

Drugs and alcohol are not the only addictions.Gaming is one of them too.My God i am an addict.
16 godina
offline
Fizika SF-a

Meni je najveći zakon famozni 'Holodeck'.

Eeee, kad tako nešto izume onda zaista možemo govoriti o virtualnoj stvarnosti Belji se

Lijep pozdrav ;)
14 godina
odjavljen
offline
RE: Fizika SF-a
Dado_ZG78 kaže...

Meni je najveći zakon famozni 'Holodeck'.

Eeee, kad tako nešto izume onda zaista možemo govoriti o virtualnoj stvarnosti Belji se

 Istina, ali ja bi najradije replikator....

Nevjerovatna arogancija http://www.weirdworm.com/5-reasons-why-aliens-would-only-land-in-the-us/
16 godina
offline
RE: Fizika SF-a
x18x05x kaže...
Zanimljiva tema, mada mislim da nikad nece zazivit teleportacija. Mene zanima kako napravit neki shatl koji bi bez problema uzletio u svemir i vratio se na zemlju bez veliki priprema i komplikacija.

Što se tiče same teleportacije, premda trenutno ne postoji tehnologija kojom bi se ona izvela, znanstveni principi na kojima ona počiva itekako su stabilni.

 

Naime, ako je točna pretpostavka da energija ne nestaje nego se samo pretvara iz jednog oblika u drugi, tako bi se i neki predmet (dakle, energija) mogao određenim procesom konvertirati u drugi oblik energije te takav poslati na konačno odredište gdje bi se ponovno vratio u prvobitni oblik.

 

Što se tiče same teme, pohvala za ideju! Ne znam jeste li ju do sada imali priliku nabaviti, ali postoji cijeli znanstveni rad Lawrencea M. Kraussa objavljen u knjizi "Fizika Zvjezdanih staza", koji se bavi upravo ovom problematikom. Cijena knjige je nekih 100-njak kuna što i nije mnogo s obzirom da to koliko su teme koje ona obrađuje zanimljive.

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
15 godina
offline
RE: Fizika SF-a
crystal6 kaže...

Mene je oduvijek zanimao warp pogon. Dakle nadsvjetlosna brzina. Ako se brod njome kreće, onda se kreće ogromnom brzinom linearnom putanjom. Pa kako se onda nikad nije dogodilo da se slučajno zabije u neki asteroid, planet ili zvijezdu??

Baš nigdje se brod nikada nije zabio u tom pogonu. A teoretski nadsvjetlosni pogon nije teleportacija, stoga je moguće da se zabije u nešto na putu. Kako to da se to nigdje nije dogodilo?

 

dumba kaže...

Ne "radi" warp pogon tako. Gugliši! Ukratko, savija prostor, ali sam brod ne ide iznad brzine svjetlosti unutar svog mjehura (mješine :D ).

 

x18x05x kaže...
Zato se kurs unese pa brod izbjegava planete i slicno.

 

Brodovi naravno prilagođavaju kurs i koriste navigacijske štitove koji odbijaju prašinu i kamenčiće u svemiru. Naravno nisu ludi da idu u warp u asteriodnom polju ili da im je putanja pravac od pozicije gdje se nalaze do odredišta, a taj pravac prolazi kroz planet, asteroidno polje. Senzori veće stvari detektiraju i to izbjegnu.

 

Za sve to trebaju jaki kompjuteri (na nx-01 su rekli da imaju komp koji se proteže na 3 palube), štitovi, dobri senzori... a mi nemamo ništa.

 


Eh sada ako se netko sjeća filma First Contact (većini ljudi najbolji star trek film,ujedno i najbolji J. Frakesov film) tamo je zephram cochrane skočio u warp prvi puta u tijelu nuklearne rakete. Pošto on sigurno nije imao štitove kako to da se on nije poginuo? Sigurno se između Zemlje i mjeseca (njegov plan puta Zemlja <-> Mjesec) nalazi mnogo kamenčića i prašine pogotovo zato jer naš planet privlači svojom gravitacijom manja tijela.

 

Također kako je phoenix (ta letjelica) sletila na Zemlju? Impulsni pogon nije imala, nije imala krila pa da sleti kao space shuttle, a teško da se modul gdje su ljudi dao odvojit u orbiti Zemlje pa da padnu u more i pokupe ih (apollo rakete).

 

Enterprise je u međuvremenu bio pod okupacijom borg-a pa ih nisu mogli teleportirat.

 

 

 

Jednu stvar iz star trek-a da mogu uzeti to bi bio holodek, pa tek onda replikator. Stvorim si ženu kakvu ja želim pa radim s njom šta hoću i kad hoću, ili recimo stvorite pandoru pa tamo igrate ulogu jake sully-a sa istom radnjom kao u avataru,ali kužite u prvom licu i imate neytiri, onu ptičurinu, konja sa 6 nogu, travu koja svijetli kad stanete na nju ili COD 4 igrate u ulozi mctavisha (zamislite samo misiju u černobilu i sve se odvija kao i u igri). Neograničena zabava i mogućnosti.

 

Netko je spomenuo da želi shuttle koji bez velikog kompliciranja ide u svemir i spušta se na planet bit će toga samo ne još desetljećima, trebaju zamijenit ovaj prastari pogon i gorivo s njima nećemo daleko dogurat. U AVATAR-u ima takav space shuttle i baš je cool. U avatar igri piše da koristi antimaterijski pogon kao i onaj svemirski brod(on može putovat brzinom bliskoj brzini svjetlosti i koristi štitove i lasere da ga prašina i kamenčići neoštete pri tolikoj brzini, tako piše u igri) kojeg smo vidjeli odmah na početku.

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
15 godina
neaktivan
offline
RE: Fizika SF-a
Spaz kaže...

Teleportacija je već prije par godina uspješno izvedena....Ne sjećam se točno na kojem sveučilištu ali

uglavnom su teleportirali atom iz jedne komore u drugu na udaljenosti od jednog metra.

Stvar je u tome što ništa veće nisu mogli ni neće skoro moći zbog kompleksnosti tvari ili bića...

Recimo bilo bi nemoguće i stanicu teleportirati (za sad naravno).No nemojte se skoro nadati rješenju

već molite boga da gorivo opet ne ode goreSmijeh

Napravili su novi rekord i teleportirali su jedan foton na 600 metarq,teleporter radi tako da uništi orginal stvar i prenese informacije koje stvore stvar na drugoj lokaciju,tako sam barem čuo i sveučilište je u Beču.

EDIT

Evo linka,pogršno sam rekao kako radi teleportacija pa evo link.

Koja http://www.18plusnightclubs.com/homepage/bostonssexiestbartenders_1.jpg
Poruka je uređivana zadnji put sri 3.3.2010 21:34 (I.Kk).
15 godina
offline
RE: Fizika SF-a
Hyperion kaže...

 

Za sve to trebaju jaki kompjuteri (na nx-01 su rekli da imaju komp koji se proteže na 3 palube), štitovi, dobri senzori... a mi nemamo ništa.

 

Jednu stvar iz star trek-a da mogu uzeti to bi bio holodek, pa tek onda replikator. Stvorim si ženu kakvu ja želim pa radim s njom šta hoću i kad hoću, ili recimo stvorite pandoru pa tamo igrate ulogu jake sully-a sa istom radnjom kao u avataru,ali kužite u prvom licu i imate neytiri, onu ptičurinu, konja sa 6 nogu, travu koja svijetli kad stanete na nju ili COD 4 igrate u ulozi mctavisha (zamislite samo misiju u černobilu i sve se odvija kao i u igri). Neograničena zabava i mogućnosti.

 

Netko je spomenuo da želi shuttle koji bez velikog kompliciranja ide u svemir i spušta se na planet bit će toga samo ne još desetljećima, trebaju zamijenit ovaj prastari pogon i gorivo s njima nećemo daleko dogurat.

Prvo da izrazim zadovoljstvo na odzivu nekih provjerenih Star Trek fanova.Namigiva

Ovo za jake kompjutere vrijedi i za teleportaciju. U dokumentarcu "How William Shatner changed the World" jedan znanstvenik s Yale-a (sjetit cu se imena) rekao je da nam za spremanje čitave atomske strukture čovjeka trebati toliko 100GB diskova koliko stane u polumjer Sunčevog sustava. Znači bez jakih računala ništa za sada.

 

Što se tiče holodeka već je u izradi nešto slično i svakako mislim da je izvedivo.

Nego što se tiče ovoga što si opisao. Isplati li se uopće vraćati se u realnost. Danas imamo ljude koji na WoW-u provedu mjesece a što bi bilo s WoW-om u kojem možeš raditi sve pa čak se i reproducirati (da pričamo znanstveno a ne ono prosto). Taj će izum previše utjecati na ionako slab ljudski karakter.

 

Repliaktor isto nije loša ideja ali ako mu se ograniči rad na npr. plaćanje pretplate i on može imati ozbiljne negativne posljedice.

Danas se većina mog kućnog budgeta potroši na hranu i može se reći da moji roditelji i ja radimo isključivo za hranu. Što bi bilo da odjednom možemo replicirati što god hoćemo. Tko bi više radio čušpajz (iako bi ga ja i dalje jeo) kad može svaki da jesti prstace. Više nećemo imati potrebe za radom bar ne u tolikoj mjeri kao danas. Naravno tu je problem i abnormalno velikog porasta stanovništva jer svi će jesti zdravo.

 

I.Kk kaže...

Napravili su novi rekord i teleportirali su jedan foton na 600 metarq,teleporter radi tako da uništi orginal stvar i prenese informacije koje stvore stvar na drugoj lokaciju,tako sam barem čuo i sveučilište je u Beču.

EDIT

Evo linka,pogršno sam rekao kako radi teleportacija pa evo link.

Dobro si rekao. Zbog Heisenbergovog načela je transportiranje objekta nalik onome iz ST i dalje nemoguće. Ali je moguće prvo skenirati objekt (foton) uništiti ga i na drugom uređaju napraviti identičnu kopiju (ista struktura). U prvom postu sam nabrojio neke probleme u vezi tog kopiranja. Evo i LINK na hrvatskom koga zanima više o teleportaciji.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.3.2010 2:10 (wyks).
15 godina
neaktivan
offline
Fizika SF-a

Ispričavam se ako sam off topic, ali ne podrazumjeva li holodek i replikator kao sastavni dio?

Vuk dlaku mjenja ali nikada!
7 godina
neaktivan
offline
Re: Fizika SF-a
Ako bi putovali warp brzinom tj. vecom brzinom od svjetlosti, u star treku enerprise ima deflektor koji stvara polje sile oko broda da odbija manje objekte i prije nego sto ode u warp izracuna put tako da se nezabije u nista
10 godina
offline
Fizika SF-a
Mene recimo zanima kad već u ST imaju tehnologiju teleportacije zašto je ne koriste i u druge svrhe osim za putovanje. Meni bi bilo logično koristiti ga za liječenje, tako da računalo prilikom teleportacije oštećeni dio zamjeni.
15 godina
offline
Re: Fizika SF-a
zmac kaže...
Mene recimo zanima kad već u ST imaju tehnologiju teleportacije zašto je ne koriste i u druge svrhe osim za putovanje. Meni bi bilo logično koristiti ga za liječenje, tako da računalo prilikom teleportacije oštećeni dio zamjeni.

Da to je zanimljivo pitanje. U jednoj epizodi Voyagera dva pripadnika rase Vidiianaca koji su zaraženi Phageom, ukradu Neelixu oba pluća. Doktor je kao privremeno rješenje koristio hologramska pluća da održi Neelixa na životu. To znači da imaju tehnologiju sposobnu za kreiranje pluća u zadnji detalj.

 

Replikatori rade na sličnom principu kao teleporteri i mogu stvoriti i ogranske i anorganske materijale koristeći energiju.

 

Pravo pitanje je zašto ne mogu koristiti replikatore za kreiranje novih pluća i zatim ih teleportirati direktno u tijelo osobe. Replikatore provjereno već koriste za kreiranje dijelova za brodove, ali koliko znam ne mogu kreirati npr. fotonska/kvantana torpeda. Nikad tu nisu ulazili u detalje kolika su ograničenja replikatora.

 

U jednoj epizodi Star Trek TNG-a, su Worfu napravili novu kralježnicu (mislim da nisu rekli kako su je napravili), ali su je ručno ugrađivali.

 

Moguće je da Federacijska medicina nije toliko napredna još. To su spomenuli i u Voyageru kada su se susreli upravo s Vidiiancima, za koje su rekli da imaju superiornu tehnologiju na području medicine.

 


Na posljetku, to je ipak samo serija i ako se ide u detalje vidi se da tu ima puno rupa kojih je Voyager imao mislim najviše.

Fortune favours the brave
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.10.2016 0:27 (Hyperion).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice