Pogled kroz OVF

poruka: 11
|
čitano: 2.528
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Pogled kroz OVF

Pozdrav forumaši,

 

Kupio sam Canon EOS 750D i to mi je ujedno i prvi put da se susrećem sa optičkim tražilom ili OVF-om.

Ono što mi nije jasno kod OVF-a je, kada slikam preko Live View i nakon što podesim sve parametre i opcije, slika izgleda onako kako će biti uslikama, međutim kada uključim OVF i gledam kroz njega, pogled je uvijek isti.

Bez obzira mijenjao brzinu okidača, otvor blende ili ISO, ništa se ne mijenja i ono što vidim nije ni približno onom što bude uslikano pa me zanima je li to normalno kod DSLR fotoaparata ili je neka greška?

Inače, koristim objektiv Canon 50mm F1.8 STM.

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pogled kroz OVF

Ti se zezas ili ozbiljno pitas? Koji si aparat prije koristio kad nisi koristio OVF? O u OVF znaci opticki i ti bukvalno kroz njega vidis ono sto i senzor  vidi a ne ono sto ce senzor snimiti na karticu kao sto je slucaj kod mirrorless aparata. Mirrorless aparati nemaju optiku tj ogledalo i OVF koje sliku iz objektiva preusmjerava kroz prizmu u OVH prema oku vec imaju mali ekran koji daje sliku koju ce aparat snimiti na karticu i to se oznacava kao EVF. Lcd pozadi radi kao i EVF.

EVF ima tu prednost koju si naveo ali ima i mana kao sto su lag tj slika u EVF ima malo zakasnjenje u odnosu na ono sto aparat vidi kroz objektiv jer treba vremena da se slika obradi i prikaze na ekranu....

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pogled kroz OVF

Hehe, ozbiljno pitam :) Prije sam imao Samsung NX3000 koji nema nikakvo tražilo tako da sam samo na LiveView bio oslonjen.
Razumijem razliku između OVF i EVF, samo stvarno nisam imao priliku ranije koristiti OVF tako da mi je to novo.

Dakle, ako sam te dobro shvatio fotoaparat mi je u redu i ovo što vidim kroz OVF je sasvim normalno?

 

Mislio sam da, ako npr. preko fotoaparata već podešavam npr. otvor blende, da tako ulazi i svjetla manje ili više u objektiv pa da se to vidi i preko OVF-a.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pogled kroz OVF

I da i ne ;) Ulazi manje svjetla i tebi ce biti tamnija slika ali na fotografiji ce se to kompezovati duzom expozicijom i/ili vecim ISO pa opet na OVF nema ono sto ce biti na fotki....

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pogled kroz OVF

da, razumijem to, ali ono što me muči je kada gledam kroz OVF, uvijek je isti pogled bez obzira jesu li parametri npr 1/10 F1.8 ISO 12800 ili 1/4000 F22 ISO 100.

Ovo bi prvo trebalo biti daleko svjetlije od drugog, ali na OVF-u nema razlike nikakve :/

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pogled kroz OVF

Pa nema jer sve te postavke se primijene kad okidas.... Jedino ako fizicki na objektivu zatvoris blendu...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pogled kroz OVF

E super, hvala! Sad mi je već lakše. Već sam se bio prepao da je nešto pokvareno.
Mislio sam da se postavke odmah primijene, tj da se blenda zatvara/otvara istovremeno dok ju podešavam.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Pogled kroz OVF

Hehehe ma opusteno... Uostalom probaj....

16 godina
offline
Re: Pogled kroz OVF
avokado kaže...

E super, hvala! Sad mi je već lakše. Već sam se bio prepao da je nešto pokvareno.
Mislio sam da se postavke odmah primijene, tj da se blenda zatvara/otvara istovremeno dok ju podešavam.

Optičko tražilo služi isključivo za kadriranje i ni za što drugo...

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
8 godina
offline
Pogled kroz OVF

Da ono kaj si ti ocivo da ces vidjet moze ti dat EVF na mirroless fotoaparatima

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pogled kroz OVF
avokado kaže...

E super, hvala! Sad mi je već lakše. Već sam se bio prepao da je nešto pokvareno.
Mislio sam da se postavke odmah primijene, tj da se blenda zatvara/otvara istovremeno dok ju podešavam.

Kad ne okidaš blenda je maksimalno otvorena na DSLR-u pa kroz tražilo vidiš kadar (ili većinu kadra) s maksimalno otvorenom blendom. Međutim, DSLR-ovi u pravilu imaju i DoF (Depth of Field) Preview gumb, koji pritvori blendu na onu trenutnu odabranu kako bi mogao bolje procijeniti što ti je sve u fokusu. Pritom ti se tražilo i zatamni (za onoliko za koliko si pritvorio blendu).

 

Možda ne bi bilo loše prolistati upute. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice