Amazon - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 1.506
|
čitano: 774.586
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Torent kaže...

Sta ti je amazon odgovorio?

 Sređeno poslali nove sluše, ove imam mj dana za vratiti,amazon support je fakat super znaci daju ti novi item prije nego kaj im uopce posaljes stari kod njih na skladište

10 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori

Pozdrav,

zanimaju me narucivanja preko amazona, opcenito. Posto se prije nisam bavio narucivanjem sa amazona, zanima me kako ta procedura ide. Sto se smije a sto se ne smije, postoje li kakve granice, placa li se pdv drugoj drzavi(amazonu) ili te na grani oderu? Zanima me oprema za studio, tocnije audio oprema. Evo npr moze li se ovo naruciti bez problema: 

https://www.amazon.com/dp/B00IJ77TRI?psc=1

 

Hvala i lp! 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
ivanoman kaže...

Pozdrav,

zanimaju me narucivanja preko amazona, opcenito. Posto se prije nisam bavio narucivanjem sa amazona, zanima me kako ta procedura ide. Sto se smije a sto se ne smije, postoje li kakve granice, placa li se pdv drugoj drzavi(amazonu) ili te na grani oderu? Zanima me oprema za studio, tocnije audio oprema. Evo npr moze li se ovo naruciti bez problema: 

https://www.amazon.com/dp/B00IJ77TRI?psc=1

 

Hvala i lp! 

 

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
13 godina
neaktivan
offline
Amazon - pitanja i odgovori

Pozdrav kolege!

 

S obzirom da češće naručujem sa Amazona i vidim da ljudi pitaju, pokušat ću u što kraćem obliku sroćiti guide kako relativno pametno kupovati na amazonu.

 

Prvo i osnovno: NE tražite na američkom Amazonu - amazon.com. Poštarine i carina su luđačke. Moja preporuka je isključivo njemački amazon.de ili amazon.co.uk (moram naglasiti da osobno nisam nikada naručivao sa potonje adrese, koji god artikal sam kupovao cijena+poštarina su uvijek bile veće na amazon.co.uk).

 

Druga stvar: instalirajte browser add-on Keepa. Keepa je besplatni price tracker koji vam pokazuje povijest cijene za proizvod koji odaberete. Za primjer ću uzeti ovaj monitor.

Kada na amazon.de odaberem taj artikal, odmah ispod opisa prikaže se graf kao na slici. Kao što vidite monitor je cijenu mijenjao vrlo malo, ali su mu zato sredinom ožujka digli list price za 70€ kako bi mislili da je na sniženju. Ne nasjedajte na te fore. Također na keepa.com možete vidjeti sve trenutno snižene artikle sa bilo kojeg amazona (ne samo njemačkog). I ono najbitnije - traženom artiklu zadate cijenu koju ste spremni platiti te vas keepa mailom, na twitter ili facebook obavjesti kada traženi artikal dođe na ili ispod zadane cifre. Tu se, uz strpljenje, da uštediti mnogo novaca.

 

Cijena prikazana na amazonu je cijena sa njemačkim porezom (19%, čini mi se) tako da je krajnja cijena za nas rvate uvijek nešto viša, da nebi bilo iznenađenja. Također poštarina relativno puno utječe na kupnju (barem meni). Ja osobno ne koristim standard shipping s obzirom da živim u novogradnji i par puta se dogodilo da mi nisu našli kuću te su artikal vratili nazad i refundirali mi novac uz mail objašnjenja. Ali mislim da je to specifično za moj primjer te se toga nebi smijeli bojati. Express shipping uvijek bude ili DHL ili UPS (kod mene u Rijeci za UPS dostavlja Overseas, ne znam ako je tako i za ostatak države), tracking number dobijete i kod mene je uvijek dolazilo na vrijeme, ponekad čak i dan-dva prije navedenog.

 

Vraćao do sada nisam nikad ništa (kuc,kuc,kuc), ali vjerujem drugima kada kažu da je vrlo bezbolno. Kontaktirao sam ih bio putem maila u gore navedenom slučaju nenalaženja adrese. Odogvorili su mi uredno i pristojno u roku od 3h. Naručivao sam od hrane (koje kod nas nema) do skupe elektronike i ostalih pizdarija i paketi su uvijek dolazili izuzetno dobro pakirani.

 

Također moram napomenuti da amazon nije uvijek najjeftiniji prodavač na vlastitoj stranici. Opet ću uzeti primjer gore navedenog monitora:

Kao što vidite kod određenih prodavača (to mogu biti renomirani dućani ili privatne osobe) monitor se može kupiti za 20€ manje. Tu treba dobro obratiti pozornost na cijenu shippinga jer zna biti znatno veći nego kada se kupuje direktno od amazona. Također ne bih se upuštao u kupnju kod neprovjerenih prodavača - tu vrijedi isti princip kao i na ebay-u.

 

Za konačnu cijenu (artikal s nešto uvećanom cijenom + shipping) uvijek možete artikal ubaciti u košaricu i desno će vam pisati ukupna cijena pa ste na miru. Meni se još nije dogodilo da su mi naplatili i centa više (opet - kuc,kuc,kuc). U nekim slučajevima pri kupnji više artikala odjednom može se dogoditi da vam ne šalju iz iste podružnice pa moraju naplatiti dva ili više shippinga - na vama je da procijenite ako vam se isplati ili ne.

 

Za kraj: meni se pokazalo da se isplati kupovati preko amazon.de. Uštedio sam hrpu novaca, pogotovo od kada sam počeo koristiti keepa.com. Samo budite strpljivi i ne nasjedajte na fake sniženja

Nadam se da sam bio od pomoći te sam za dodatna pitanja na raspolaganju.

Okej.
Poruka je uređivana zadnji put sri 19.4.2017 19:09 (Phill).
Moj PC  
8 0 hvala 10
16 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Phill kaže...

Pozdrav kolege!

 

S obzirom da češće naručujem sa Amazona i vidim da ljudi pitaju, pokušat ću u što kraćem obliku sroćiti guide kako relativno pametno kupovati na amazonu.

 

Prvo i osnovno: NE tražite na američkom Amazonu - amazon.com. Poštarine i carina su luđačke. Moja preporuka je isključivo njemački amazon.de ili amazon.co.uk (moram naglasiti da osobno nisam nikada naručivao sa potonje adrese, koji god artikal sam kupovao cijena+poštarina su uvijek bile veće na amazon.co.uk).

 

Druga stvar: instalirajte browser add-on Keepa. Keepa je besplatni price tracker koji vam pokazuje povijest cijene za proizvod koji odaberete. Za primjer ću uzeti ovaj monitor.

Kada na amazon.de odaberem taj artikal, odmah ispod opisa prikaže se graf kao na slici. Kao što vidite monitor je cijenu mijenjao vrlo malo, ali su mu zato sredinom ožujka digli list price za 70€ kako bi mislili da je na sniženju. Ne nasjedajte na te fore. Također na keepa.com možete vidjeti sve trenutno snižene artikle sa bilo kojeg amazona (ne samo njemačkog). I ono najbitnije - traženom artiklu zadate cijenu koju ste spremni platiti te vas keepa mailom, na twitter ili facebook obavjesti kada traženi artikal dođe na ili ispod zadane cifre. Tu se, uz strpljenje, da uštediti mnogo novaca.

 

Cijena prikazana na amazonu je cijena sa njemačkim porezom (19%, čini mi se) tako da je krajnja cijena za nas rvate uvijek nešto viša nego, da nebi bilo iznenađenja. Također poštarina relativno puno utječe na kupnju (barem meni). Ja osobno ne koristim standard shipping s obzirom da živim u novogradnji i par puta se dogodilo da mi nisu našli kuću te su artikal vratili nazad i refundirali mi novac uz mail objašnjenja. Ali mislim da je to specifično za moj primjer te toga nebi smijeli bojati. Express shipping uvijek bude ili DHL ili UPS (kod mene to obavlja Overseas), tracking number dobijete i kod mene je uvijek dolazilo na vrijeme, ponekad čak i dan-dva prije navedenog.

 

Vraćao do sada nisam nikad ništa (kuc,kuc,kuc), ali vjerujem drugima kada kažu da je vrlo bezbolno. Kontaktirao sam ih bio putem maila u gore navedenom slučaju nenalaženja adrese. Odogvorili su mi uredno i pristojno u roku od 3h. Naručivao sam od hrane (koje kod nas nema) do skupe elektronike i ostalih pizdarija i paketi su uvijek dolazili izuzetno dobro pakirani.

 

Također moram napomenuti da amazon nije uvijek najjeftiniji prodavač na vlastitoj stranici. Opet ću uzeti primjer gore navedenog monitora:

Kao što vidite kod određenih prodavača (to mogu biti renomirani dućani ili privatne osobe) monitor se može kupiti za 20€ manje. Tu treba dobro obratiti pozornost na cijenu shippinga jer zna biti znatno veći nego kada se kupuje direktno od amazona. Također ne bih se upuštao u kupnju kod neprovjerenih prodavača - tu vrijedi isti princip kao i na ebay-u.

 

Za konačnu cijenu (artikal s nešto uvećanom cijenom + shipping) uvijek možete artikal ubaciti u košaricu i desno će vam pisati ukupna cijena pa ste na miru. Meni se još nije dogodilo da su mi naplatili i centa više (opet - kuc,kuc,kuc). U nekim slučajevima pri kupnji više artikala od jednom može se dogoditi da vam ne šalju iz iste podružnice pa moraju naplatiti dva shippinga - na vama je da procijenite ako vam se isplati ili ne.

 

Za kraj: meni se pokazalo da se isplati kupovati preko amazon.de. Uštedio sam hrpu novaca, pogotovo od kada sam počeo koristiti keepa.com. Samo budite strpljivi i ne nasjedajte na fake sniženja

Nadam se da sam bio od pomoći te sam za dodatna pitanja na raspolaganju.

Ovaj add-on izgleda dobro, bas ga probam.

Hvala za info :)

Xbox: Muskarcina
15 godina
offline
Amazon - pitanja i odgovori

Kada narucivam sa amazon.de onda mi ne naplati 19% pdv, nego 25%.

Zasto? 

 

EDIT: Nasao san link klik

 

Ali sad me zanima, kome ide ta razlika od 6%? RH? -.- 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.4.2017 0:55 (jojo_surf).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
jojo_surf kaže...

Kada narucivam sa amazon.de onda mi ne naplati 19% pdv, nego 25%.

Zasto? 

 

EDIT: Nasao san link klik

 

Ali sad me zanima, kome ide ta razlika od 6%? RH? -.- 

 Ne ide nikome razlika. Detaljnije na linku.

 

 

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
10 godina
neaktivan
offline
Amazon - pitanja i odgovori

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00NBR6QMK/ref=ox_sc_act_image_2?smid=A2OAJ7377F756P&psc=1

 

Dali ce mi naplatit postarinu ili pdv ako narucim ove sliusalice

 

Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Amazon - pitanja i odgovori

Htio bi si naručiti sa amazon.de Samsung mobitela. Prodavač i pošiljatelj nije direktno amazon nego privatni prodavač.

Mene zanima što u slučaju reklamacije? Kome ću ja slati mobitela, samom prodavaču ili amazonu?


Steam: nuketown | skype: bernard.sasko | Facebook: Bernard Šaško | XboxLive: Berologic2013
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Amazon - pitanja i odgovori

prodavaču ako je prodavač pravna osoba, npr. trgovina. ako je privatna onda u trgovinu gdje je mob kupljen ili kod nas ako proizvođač ima trgovinu/servis kod nas.

neki proizvođači imaju worldwide servis, pa mob možeš odnest na servis u zg, a sam mobitel kupiti na amazonu iz npr. francuske (to apple i sony ima provjereno, za samsung nisam siguran).

 

ali za svaki slučaj kontaktiraj predstavništvo marke mobitela kod nas prije kupovine.

What could possibly go wrong?
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 12:24 (Hornet_93).
 
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Amazon - pitanja i odgovori

Planiram naruciti mis s amazon.de ( tocinije ovaj https://www.amazon.de/gp/product/B01KV612NQ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1) i zanima me ako je veliki rizik kupit used za npr 35eura ili je sigurnije novi kupit za 57eura. I htio bi free shipping naravno

GamingOnline
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori

Ja sebi ne bi rabljenog miša kupio s Amazona sigurno. Ko zna ko je to dirao i kako. Ti kak hočeš. Miš je ekstra, nebude ti žao. A free shipping sa Amazona nečeš dobiti. 8 eur ti je poštarina.
Kolko vidim i s poštarinom je jeftiniji nego kod nas ili Alzi npr.


Steam: nuketown | skype: bernard.sasko | Facebook: Bernard Šaško | XboxLive: Berologic2013
14 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori

Ja sam sebi prije nekih mjesec dana kupio isti taj mis s njemackog amazona. Kupio sam used(very good) i sve je uredu s njim, mis je bio kao nov, jedino sto mu se scroll wheel zna tu i tamo cuti kad prema gore vrtim, pretpostavljam da je zbog tog vracen nazad u amazon.

Meni ne smeta, mis je nov novcat, a to cujem mozda dva tri puta dnevno kako uvijek imam slusalice u usima. Ali razlog zasto su logitechovi misevi te nove G serije tako jeftiniji used na amazonu je bas zbog tih cestih tvornickih problema pa se pretpostavlja da su ih zato ljudi vratili nazad, zna tu i tamo biti problema sa senzorom, te se bocne tipke znaju malo jace cuti, a i eto moze biti problema s kotaticem kao kod mene.

Pa ako hoces ici na taj rizik idi. S tim da se uglavnom svaki problem moze rijesiti sa otvaranjem misa i malo izolir trake, ako bude potrebno(ima dosta tutoriala na internetu).

Mis kao mis mi je odlican, stvarno nemam nikakve primjedbe.

11 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Mislim da cu riskirati sa korištenim, posto nisam bas pri nekom novcu. Hvala na pomoci
GamingOnline
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Amazon - pitanja i odgovori

Kolko brzo vama Amazon šalje? 

Ja sam prije 4 dana napravio narudžbu na Amazon.de i još uvije mi stoji "preparing for dispatch" a svi proizvodi su bili dostupni baš kod amazona.

Pa kinezi su ažurniji od njih!

Steam: nuketown | skype: bernard.sasko | Facebook: Bernard Šaško | XboxLive: Berologic2013
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Bernard Huky Hux kaže...

Kolko brzo vama Amazon šalje? 

Ja sam prije 4 dana napravio narudžbu na Amazon.de i još uvije mi stoji "preparing for dispatch" a svi proizvodi su bili dostupni baš kod amazona.

Pa kinezi su ažurniji od njih!

 Pa ako nemas prime, onda ti salju tek za 2,3,4 dana ovisi. I od onda racunaj dostavu, ovisi opet od kuda si. Imas tracking pa prati. 

steam: mr. saxo™ | origin: saxomr | uplay: saxomr
14 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Bernard Huky Hux kaže...

Kolko brzo vama Amazon šalje? 

Ja sam prije 4 dana napravio narudžbu na Amazon.de i još uvije mi stoji "preparing for dispatch" a svi proizvodi su bili dostupni baš kod amazona.

Pa kinezi su ažurniji od njih!

 

Nećemo pretjerivati

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
16 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Dudu kaže...
Bernard Huky Hux kaže...

Kolko brzo vama Amazon šalje? 

Ja sam prije 4 dana napravio narudžbu na Amazon.de i još uvije mi stoji "preparing for dispatch" a svi proizvodi su bili dostupni baš kod amazona.

Pa kinezi su ažurniji od njih!

 Pa ako nemas prime, onda ti salju tek za 2,3,4 dana ovisi. I od onda racunaj dostavu, ovisi opet od kuda si. Imas tracking pa prati. 

Kinezi i amazon u istoj recenici, a joj....

Amazon je za njih druga dimenzija, u svemu :)

 

Xbox: Muskarcina
8 godina
odjavljen
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Na stranu sto dosta roba na amazonu ide iz Kine 😀
14 godina
offline
Amazon - pitanja i odgovori

Platiš 10eur+ poštarinu, kupiš direkt od amazona, čekaš 7 dana samo da pošalju iz njemačke i još 7 da dođe u Hr.= BESMISLENO!

Vjerujem da imaju tamo gužve i sve ali puni tjedan je pre previše! Ne znam kome to odgovara možda vama tu nekolicini, ali na dalje ću pokušavati zaobilaziti Amazona na široko.

I da robe ima auf kineske kakve se prodaju na Bayu i ostalim čing bling šopovima...

 

EDIT: imam Prime i stvar se ne mjenja!

Steam: nuketown | skype: bernard.sasko | Facebook: Bernard Šaško | XboxLive: Berologic2013
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 10:30 (Bernard Huky Hux).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Pozdrav! Naručio sam preko amazon.de jedan tv box. Na stranici ne pisalo da je u cijeni uključen Ust (pdv). Prodavač nije Amazon nego neki kinezi. Na carini su mi oderali PDV+carinski postupak jer nemam dokaza da je plaćen PDV,a pošiljka nije došla iz Njemačke nego iz Kine. Jel to po vašem mišljenju ok? Jer ako je, onda sam se gadno zeznuo jer sam mogao proći puno jeftinije da sam naručio s npr. Gearbesta. Računao sam da mi neće naplatiti PDV. Vjerojatno naivno...
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
KruzeOS kaže...
Pozdrav! Naručio sam preko amazon.de jedan tv box. Na stranici ne pisalo da je u cijeni uključen Ust (pdv). Prodavač nije Amazon nego neki kinezi. Na carini su mi oderali PDV+carinski postupak jer nemam dokaza da je plaćen PDV,a pošiljka nije došla iz Njemačke nego iz Kine. Jel to po vašem mišljenju ok? Jer ako je, onda sam se gadno zeznuo jer sam mogao proći puno jeftinije da sam naručio s npr. Gearbesta. Računao sam da mi neće naplatiti PDV. Vjerojatno naivno...

 Upravo tako. Naivno. Kao što rekoh par poruka prije ne ide sva roba sa amazona iako je kupljena preko amazona. Uz svaki item pise jel ukljucuje VAT.

 

Prices for items sold by Amazon are inclusive of German VAT. For other items, please see details.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2017 20:45 (Torent).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
To je ok ali ovdje to ne piše na slici. Vrlo jasno piše da cijena uključuje Ust.
Ne ova rečenica koju si naveo koja definitivno ukazuje da nije uključen PDV.
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Ja bih po datumu isporuke pretpostavio da je kinez i provjeri bih klikom na link prodavca koji se vidi ispod cijene. Jbg sad znas sta treba gledati....
13 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori

Prema ovome, sve pošiljke koje se isporučuju unutar EU trebaju sadržavati konačnu cijenu. Ja bih na tvom mjestu kontaktirao Amazon i tražio povrat novca iznad cijene koja je bila na narudžbi.

 

https://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html?nodeId=201895790

 

Your order may include items from one or more Marketplace sellers. Since each of these sellers has different sales tax (or VAT) obligations, all Marketplace prices for orders shipped to delivery addresses within the EU are displayed as final prices indicated by the seller.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori

Njemu je problem nastao na hrvatskoj carini jer nije mogao dokazati da je platio VAT a izgleda da jest.

Znaci mogao bi traziti povrat u visini naplacenog njemackog poreza. Koliko sam razumio i ti predlazes to....

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 12:17 (Torent).
13 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori

Da, jer po ovome što piše, VAT je obveza prodavača (tako mi se barem čini), i ustvari treba kontaktirati prodavača. E sad, kad prodaje Amazon, onda odmah stavi veću cijenu za nas zbog našeg većeg poreza, a ovdje bi trebao tražiti da mu prodavač refundira njemački VAT. I ostale troškove carinjena,

jer nigdje u opcijama dostave za taj proizvod ne vidim da je negdje navedeno da bi trebao platiti neke taksativne troškove.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori

NE baš. Prodavač je onaj kome si platio a to je amazon.de. Amazon uracunava i naplacuje njemacki porez a zbog izbjegvanja dvostrukog oporezivanja nemas onda hrvatski PDV. Samo trebas dokazati da je porez placen. Ne hrvatski vec njemacki....

16 godina
online
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Torent kaže...

NE baš. Prodavač je onaj kome si platio a to je amazon.de. Amazon uracunava i naplacuje njemacki porez a zbog izbjegvanja dvostrukog oporezivanja nemas onda hrvatski PDV. Samo trebas dokazati da je porez placen. Ne hrvatski vec njemacki....

Ne može on ništa dokazivati. Na stranu što EU Amazoni obično naplaćuju naš PDV (kao i većina velikih trgovina).

Radi se o uvozu robe iz Kine, s Amazonom mora riješiti status. Našu carinu to baš ne zabrinjava.

13 godina
offline
Re: Amazon - pitanja i odgovori
Torent kaže...

NE baš. Prodavač je onaj kome si platio a to je amazon.de. Amazon uracunava i naplacuje njemacki porez a zbog izbjegvanja dvostrukog oporezivanja nemas onda hrvatski PDV. Samo trebas dokazati da je porez placen. Ne hrvatski vec njemacki....

 

Baš i ne, vidiš da Amozon razlikuje dva slučaja, Sales by Amazon i Sales by Marketplace. A njegov slučaj je ovaj drugi.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice