A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

poruka: 55
|
čitano: 27.168
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p".
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
crosshair kaže...

Recimo kod mene tj točnije u selu,živim ti u Brelima,ako netko ne zna to je na Makarskoj Rivjeri,svi imamo mogučnost za optiku,cilo misto to smo uspili postić sa dogovor sa načelnikom mjesta,tako da ova optika je brutala sa obzirom šta smo prije imali kod t-gamad priko bakrene parnice

 

 Za zapisnik (for the record), mi to u Zagrebu nemamo. Tako da molim pojedince koji ovdje na forumu pišu da je u Zagrebu optika svugdje, prvo pitajte nas koji smo tamo rođeni i živimo, a onda dajte izjave. U Zagrebu je bakar itekako živ i koristi se. Na našu nesreću.

 

EDIT: hvala na palčevima dolje. Tko bi vas razumio...

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2023 13:42 (NetkoNegdje).
13 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Nije isto biti na bakru i imat 50/10  net (ajd nek je i 20mbit u najgorem slučaju) u zg i biti na bakru u gorskom kotaru ili slavoniji gdje imaš sreće ako uhvatiš 5mbit vezu...

Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi!
 
5 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Apachy kaže...

Nije isto biti na bakru i imat 50/10  net (ajd nek je i 20mbit u najgorem slučaju) u zg i biti na bakru u gorskom kotaru ili slavoniji gdje imaš sreće ako uhvatiš 5mbit vezu...

Sada bar postoji taj EU novac za ruralne krajeve, pa se nešto zbiva.

14 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Apachy kaže...

Nije isto biti na bakru i imat 50/10  net (ajd nek je i 20mbit u najgorem slučaju) u zg i biti na bakru u gorskom kotaru ili slavoniji gdje imaš sreće ako uhvatiš 5mbit vezu...

 Grad Zagreb, 10/0.5. Bakar da ne može bakreniji biti. 

 

poyy

14 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Miro kaže...
Ferritin kaže...

Ako im infrastruktura već danas podržava 50Gbps i uređaji 2.5Gbps, zašto su im maksimalni paketi od 1Gbps?

Mislim, nije da mi treba više od 1Gbps (trenutno sam na 10Mbps i upravo postavljaju optiku), ali nema mi to previše smisla.


Što fulavam?

 Hoće reći kako nabavljaju najnoviju opremu koja im omogućava da su pripravni i za buduće potrebe korisnika. I sami su svjesni da nikome trenutno ne treba 50 Gbps, pa čak i 1 Gbps je daleko iznad potreba prosječnog korisnika.

 

 U iduće tri godine planiraju i već postojeću mrežu (dobrim dijelom preuzetu od B.neta) zamijeniti s optikom.

 

 Tko šipa prosječnog korisnika, ima nas high end. 1000/500 mi je već sada malo. Previše podataka ide s NAS-a po uređajima i jednostavno je upload bottleneck postao. A da ne pričam backup s NAS-a na cloud itd...

 

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Fake_Alert kaže...

 

 Tko šipa prosječnog korisnika, ima nas high end. 1000/500 mi je već sada malo. Previše podataka ide s NAS-a po uređajima i jednostavno je upload bottleneck postao. A da ne pričam backup s NAS-a na cloud itd...

 

 Koji cloud? Koji poznati cloud nema throttling?

13 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
crosshair kaže...

Recimo kod mene tj točnije u selu,živim ti u Brelima,ako netko ne zna to je na Makarskoj Rivjeri,svi imamo mogučnost za optiku,cilo misto to smo uspili postić sa dogovor sa načelnikom mjesta,tako da ova optika je brutala sa obzirom šta smo prije imali kod t-gamad priko bakrene parnice

 

 Slična situacija je i kod mene (Otok Rab) ali nije radila A1 već T-Com. Dakle nije problem u operaterima nego u tome što optika još nije dovoljno raširena na sve. 

Ja nikakve zamijerke nemam na optiku....također 1GB brzina 

14 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
NetkoNegdje kaže...
Fake_Alert kaže...

 

 Tko šipa prosječnog korisnika, ima nas high end. 1000/500 mi je već sada malo. Previše podataka ide s NAS-a po uređajima i jednostavno je upload bottleneck postao. A da ne pričam backup s NAS-a na cloud itd...

 

 Koji cloud? Koji poznati cloud nema throttling?

 Koristim idrive za backup.

Don’t make a habit out of choosing what feels good over what’s actually good for you.
5 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

A1 siri opticku mrezu po Hrvatskoj, naravno samo u velike gradove.
Njima se ne isplati provuc nama u zabit di mozda niko nebi ni uzeo ali je drzava tu kriva sto ne regulira malo to.
Nije problem optika i dobro da dolazi, ali je problen bakar kojeg trenutno ima vecina nas. Mislim da je poprilicno suludo da drzava uopce daje pravo operaterima naplacivat internet + tv 300kn sa brzinom od 10mbps.
Hipotetski kad bi propisana cjena interneta bila max 10ak 15 eura za sve ispod 100mbps operateri bi imali ogroman interes da sto prije provuku svima optiku da mogu naplatit normalnu cjenu usluge.
Ovako ja placam mozda cak i vise nego neko ko iz sprdnje downloada cili steam ili netflix u pet minuta.

jk
Moj PC  
6 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
jaxy1108 kaže...


Ovako ja placam mozda cak i vise nego neko ko iz sprdnje downloada cili steam ili netflix u pet minuta.

 Ne možda, nego sigurno plaćaš više, pogotovo ako su takvi dobili popust. Ovo je tema o A1, ali kod HT-a su oni koji su mogli dobiti optiku po posebnoj cijeni (postoji taj famozni cjenik posebnih i proteklih ponuda), tu optiku i dobili za ispod 200 kuna.

15 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Kao Zg kvart (skoro na perfieriji ako se gleda po kartama, ako se popnem na krov vidim Zg zračnu luku, toliko o tome) koji je u 2 puta trebao da se provuče optika skroz (prije 3 godine započeli dio gdje su "domaći" većinom te krajem prošle i početkom ove godine gdje su "doseljenici") preko A1 u oba slučaja mogu reći - preporod nakon bakra i prvobitnih 4/0.5 pa onda 20/0.5, te later on i za kraj 50/10Mbps prije optike i 1/0.5Gbps. Istina Bog, mi si rijetki koji smo uopće zatražili tu brzinu, ostalima u ulicama oko nas je dosta ovaj osnovni paket. Malo je trebalo u našem slušaju i HAKOM gnjaviti jer je u pitanju uvučeni objekt gdje bi išlo preko druge parcele i kad je HAKOM obišao, dobili smo dozvolu za ugradnju. Skoro 2 mjeseca stabilno, nema pucanja niti ništa posebno.

https://idzan.eu
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2023 10:48 (midzan21).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
jaxy1108 kaže...

A1 siri opticku mrezu po Hrvatskoj, naravno samo u velike gradove.
Njima se ne isplati provuc nama u zabit di mozda niko nebi ni uzeo ali je drzava tu kriva sto ne regulira malo to.
Nije problem optika i dobro da dolazi, ali je problen bakar kojeg trenutno ima vecina nas. Mislim da je poprilicno suludo da drzava uopce daje pravo operaterima naplacivat internet + tv 300kn sa brzinom od 10mbps.
Hipotetski kad bi propisana cjena interneta bila max 10ak 15 eura za sve ispod 100mbps operateri bi imali ogroman interes da sto prije provuku svima optiku da mogu naplatit normalnu cjenu usluge.
Ovako ja placam mozda cak i vise nego neko ko iz sprdnje downloada cili steam ili netflix u pet minuta.

 Bilo bi zanimljivo vidjeti koliko širokopojasnog interneta imaju kućanstva koji žive u kućama u odnosu na one koji žive u zgradama? Mislim da bi rezultati bili porazni. Inače slažem se s tobom da bi trebalo razmisliti o tome koliko se može max naplaćivati usluga interneta pri malim brzinama. Samo je pitanje bi li ruralni krajevi imali ikakv internet u tom slučaju (i ne samo ruralni).

5 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
tomislav10 kaže...
jaxy1108 kaže...

A1 siri opticku mrezu po Hrvatskoj, naravno samo u velike gradove.
Njima se ne isplati provuc nama u zabit di mozda niko nebi ni uzeo ali je drzava tu kriva sto ne regulira malo to.
Nije problem optika i dobro da dolazi, ali je problen bakar kojeg trenutno ima vecina nas. Mislim da je poprilicno suludo da drzava uopce daje pravo operaterima naplacivat internet + tv 300kn sa brzinom od 10mbps.
Hipotetski kad bi propisana cjena interneta bila max 10ak 15 eura za sve ispod 100mbps operateri bi imali ogroman interes da sto prije provuku svima optiku da mogu naplatit normalnu cjenu usluge.
Ovako ja placam mozda cak i vise nego neko ko iz sprdnje downloada cili steam ili netflix u pet minuta.

 Bilo bi zanimljivo vidjeti koliko širokopojasnog interneta imaju kućanstva koji žive u kućama u odnosu na one koji žive u zgradama? Mislim da bi rezultati bili porazni. Inače slažem se s tobom da bi trebalo razmisliti o tome koliko se može max naplaćivati usluga interneta pri malim brzinama. Samo je pitanje bi li ruralni krajevi imali ikakv internet u tom slučaju (i ne samo ruralni).

 Zar nije da je HT službeni operater koji surađuje s državom, ako sam dobro shvatio on je jedini koji bi trebao osiguravat bar 4/0.5 u svakom kraju države. Kad bi se takav zakon uveo bili bi u dilemi dal da se nekako odreknu te privilegije ili da pristanu na manju cijenu usluga. Mislim realno, usluga i jest loša i spora baš zato što se ne unapređuje, ovako ili bi nam malo sačuvalo džepove ili bi nam poboljšali usluge.

jk
7 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Ekipa, tko god ima ovih problema "optika stigla 30, 50 metara do mene a ja se ne mogu spojiti", javite mi se u pm pa kad skupim par zahtjeva poslat cu na planiranje i izgradnju.

 

Probat cemo rijesiti, ovaj tjedan smo spojili 2-3 korisnika sa takvim problemom..

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 mjeseci
protjeran
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Miro kaže...

 

 U iduće tri godine planiraju i već postojeću mrežu (dobrim dijelom preuzetu od B.neta) zamijeniti s optikom.

 

 Baš sam neki dan imao razgovor o tome i svesrdno se nadam da će takao i biti. Kod mene u ulici je kabel, a nadam se optici. E, sad, tri godine...

15 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Pitanje za znalce, šta kada A1 ne dovrši kvart do kraja zbog starih vodova struje na banderama pa treba čekat kao HEP da to zamijeni. Evo već godina i jače prošlo otkad su pokrili 80% kvarta cca a mi ostatak izignorirani.

Šta radit u tom slučaju, najrađe bi kupio media converter i proveo svoju optiku od frendove kuće 300m dalje i bmk. Nisu nas trebali uopće stavljat u plan izgradnje kad su tako traljavi.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
ivic55 kaže...

Pitanje za znalce, šta kada A1 ne dovrši kvart do kraja zbog starih vodova struje na banderama pa treba čekat kao HEP da to zamijeni. Evo već godina i jače prošlo otkad su pokrili 80% kvarta cca a mi ostatak izignorirani.

Šta radit u tom slučaju, najrađe bi kupio media converter i proveo svoju optiku od frendove kuće 300m dalje i bmk. Nisu nas trebali uopće stavljat u plan izgradnje kad su tako traljavi.

 napravite zajedničku molbu i stavite kontakte sviju kojima treba doći optika, poslati na a1, hakom i hep da se požuri, ali primarno na hakom da oni naprave svoje izvide i kažu da može ako vide da je sve ok, onda će se svi ubrzati. samo računajte na barem 5-15 dana za prvi odgovor od operatera koji ako kaže ne, odmah hakomu javljate i hepu da izađu riješiti stvar.

https://idzan.eu
7 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Ukoliko su drvene bandere ništa od toga !

Eventualno ako je 1 do 2 drvene da se premosti neki manji dio ajde, iako i to teško.

HAKOM nemože ništa u vezi spomenutog. 

Starlink je 50€ mjesečno, pa podjelite na 2-3 korisnika trošak mjesečne pretplate te inicijalnog HW od 300€

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas

Poslao još prošle godine HAKOM-u kažu da ne mogu ništa u vezi toga i da se nekad dogode neočekivane okolnosti. Sve su betonski stupovi ali stari vodovi sa 4-5 žica. Negdje su samo promijenili i stavili nove vodove i nedugo nakon provukli ponovo optiku.

 

15 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas

Betonske su ali imaju stare vodove sa 4-5 žica. Odgovor HAKOM-a prošle godine je da HEP treba promijeniti do sredine ove godine vodove ali ne vjerujem da će ikad dovršiti posao.

Problem je što su nas stavili u plan izgradnje, a rok je davno završio. Ne bi bio razočaran da nas nisu stavili dotad bi se prebacio na starlink ali ne da mi se bacat 3000kn za opremu ako će provuć optiku možda za dva mjeseca.

A prijatelj što živi 300m dalje, uzeli bi 1gbit i podijelili na njegovu drugu kuću i moju. Samo gledam što je bolje Wireless AP ili media konverter pa provest optikom do kuće pošto Lan kabeli nisu najbolja solucija.

11 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
Apachy kaže...

Nije isto biti na bakru i imat 50/10  net (ajd nek je i 20mbit u najgorem slučaju) u zg i biti na bakru u gorskom kotaru ili slavoniji gdje imaš sreće ako uhvatiš 5mbit vezu...

 pozdrav iz slavonskog sela ( bilje, a1 optika 1 gigabit)

15 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Guglaj Sesvete Ludbreške. Upravo mi na fasadu zašarafili razvodnu kutiju sa optikom...radi se o sposobnosti lokalnih političara da iskamče EU pare..

(G)jokaCRO ingame.. Im too old for this shit (TM)
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
red_bull kaže...

Guglaj Sesvete Ludbreške. Upravo mi na fasadu zašarafili razvodnu kutiju sa optikom...radi se o sposobnosti lokalnih političara da iskamče EU pare..

Nije nikakva sposobnost.

Doslovno sve općine koje su prihvatile kad se nudilo su dobile, tak da je više maloumnost ovih koji su odbili.

J*beni neki općinari, zaostali u 17. stoljeću, čim nije za pojest i popit ne zanima ih.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
offline
Re: A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas
fer-de-lance kaže...
red_bull kaže...

Guglaj Sesvete Ludbreške. Upravo mi na fasadu zašarafili razvodnu kutiju sa optikom...radi se o sposobnosti lokalnih političara da iskamče EU pare..

Nije nikakva sposobnost.

Doslovno sve općine koje su prihvatile kad se nudilo su dobile, tak da je više maloumnost ovih koji su odbili.

J*beni neki općinari, zaostali u 17. stoljeću, čim nije za pojest i popit ne zanima ih.

 

 Pa u našem primjeru,nisam članski uhljeb, sve funkcionira vrlo dobro.. Dosta love se povuklo, vidi se napredak općine nemogu reći da ne..

Uglavnom javili su se i dobili smo optičke priključke besplatno.

(G)jokaCRO ingame.. Im too old for this shit (TM)
13 godina
offline
A1 širi svoju gigabitnu fiksnu mrežu, a danas su p

Moram se nadovezat (iako nije strikno vezano uz temu). Kod nas (otok Rab) je T-com postavljo optiku na većem dijelu otoka (iako još nije 100% pokrivenost). Ali ono što je "kvaka" je to da T-Com ima "monopol" odnosno pravo koristiti samo "za sebe" pet godina od postavljanja (od toga je već prošlo tri). Nakon tih pet godina zasigurno će davati ostavim operaterima "u zakup". A kod nas je na otoku još isključivo dostupan A1.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice