Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erdősev

poruka: 10
|
čitano: 8.555
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erdősev".
8 godina
offline
Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erdősev

Uvijek sam bio zavidan matematičkim genijalcima.

Bio sam prilično dobar u matematici u školi i na faksu, ali ovi genijalci su nešto posebno i iznad mogućnosti nas prosječnih smrtnika.

Svaka čast!

 

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erd
ČESTITAM !
 
6 0 hvala 0
15 godina
online
Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erdősev

Svaka čast!

Moj PC  
5 0 hvala 0
Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erdősev

odgovor na pitanje Erdősa i Grahama iz 1979., o (ne)postojanju pravokutnika dane površine s istobojnim vrhovima pri svakom bojenju ravnine u konačno mnogo boja.

 

 

 

Zamisli da imaš veliki list papira i nekoliko flomastera različitih boja. Tvoj zadatak je obojiti cijeli papir tim bojama. Možeš crtati i mrljati kako god želiš, samo da nema bijelih mjesta.

Kad završiš sa bojanjem, postoji jedna zanimljiva igra: Možeš li pronaći četiri točke na papiru koje su sve obojane istom bojom i koje, ako ih spojiš imaginarnim linijama, tvore oblik pravokutnika?

To je kao igra traženja skrivenog oblika na tvom šarenom papiru, gdje tražiš pravokutnik čiji su svi kutovi iste boje.



Inače, uštedjeti ću vam vrijeme:

Kao AI razvijen od strane OpenAI, moje sposobnosti su ograničene na pružanje informacija, pomoć u obrazovanju, i analizu postojećih matematičkih problema do određene razine. Rješavanje izuzetno složenih, neodgovorenih problema matematike, poput ovog, izvan je mogućnosti bilo kojeg trenutno postojećeg AI sustava.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2023 13:27 (ZovemseZoranidolazimizRijeke).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erd
Bravo! Mi imamo odlične ljude. Samo trebamo stvoriti okolinu u kojoj najbolji mogu napredovati, a ne najposlušniji.
Idi i radi nešto korisno!
 
7 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erd
Usput, koliko su love zaradili rješavanjem zagonetke?
 
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erd

Dao sam ti plus, ne zato jer je lova apsolutni meritum svega, nego jer si dobio minus, jer mislim da nažalost neće se "leba najest" od matematike u Hrvatskoj...

 

žao mi je da ljudi koji su pametniji od mene počesto u Hrvatskoj se moraju guziti nekom politikantskom komesarčiću koji se u životu nije vruć hladne vode napio, niti išta smisleno rekao a kamoli napravio...

 

Ovdje se pak vidi da je matematika zbilja univerzalni jezik koji povezuje imaginaciju i realnost i to kroz (jednom dokazane) trajne vrijednosti...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
offline
Re: Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erd

Ima dobar vic koji je kružio na PMF-u, koja je razlika između teorijskog matematičara i jumbo pizze? Jumbo pizza može prehraniti cijelu obitelj. Iako (mislim da) nisu teoretičari, čini mi se da se dobro prenosi na bavljenje znanošću općenito, a posebice u našem sustavu. Ovakvi problemi ne donose lovu, ne znaš kada će, za koga će i hoće li uopće biti rješenja primijenjiva, a ako nema izravne i opipljive trenutne koristi - tough luck.

The most interesting information comes from children, for they tell all they know and then stop.
14 godina
offline
Re: Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erd

ali to je zapravo problem deindustrijalizacije Hrvatske što se nema gdje primijeniti znanje kojeg očito ima...

 

upravljanje procesnom proizvodnjom je matematički problem...

Ju je je? Je ju je!
10 godina
offline
Re: Hrvatski matematičari s PMF-a riješili dva Erd
Bravo! I mi konje za trku imamo!
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice