Hajka na ogromnu crnu rupu

poruka: 22
|
čitano: 5.072
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hajka na ogromnu crnu rupu".
14 godina
neaktivan
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

Molio bih autora da da osvrt i na Hawkingovu radijaciju i isparavanje crnih rupa.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

Zbog čega se radioteleskopi ne postave u Zemljinu orbitu?

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
zanimljiv članak
...biće bolje...
15 godina
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

crna rupa se ne isplati jer je vreća bez dna. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

Ne znam detalje, no čuo sam da crna rupa može doći do stanja u kojem počinje snažno izbacivati visoku energiju u snopovima, nešto kao kvazar.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

Zašto se akrecijski disk ne bi formirao (i) unutar horizonta? Ništa ga ne sprečava da se formira, kao i da kasnije padne još niže... ili nešto propuštam.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

U vezi "brzine oslobodenja", to je brzina koja je potrebna da se sa zemlje otislo u beskonacnost. 

 

To je jedna od stvari koju puno ljudi krivo shvati.

Samo da kratko objasnim kako to funkcijonira, Fg je sila koja dijeluje izmedu svih tijela koja imaju masu i racuna se po formuli Fg=G*(m1*m2)/r^2. Ta sila dijeluje izmedu svih tijela, vjerovali ili ne, dok ovo citate vas mobitel/monitor/stolac itd vas privlaci sa silom iznosa Fg. No Fg je jedna od jakooo malih sila, odnosno iznos te sile je skoro zanemariv izmedu tijela "normalnih" masa ali kad imate omanji kao planet zemlju ta sila je vec velika.

 

Znam da to bas i nije cinjenica koja se lako prihvati ali Fg dijeluje izmedu svega. I jos jedna zanimljiva stvar je to da je fomet Fg beskonacan, odnosno vi dijelujete na svaki predmet u svemiru silom Fg. Ali to je su uzasno mali iznosi dapace zanemarivi iznosi. Sad se pitate kako, ako pogledate formulu(Fg=G*(m1*m2)/r^2) shvatite da sile nema kada nema mase i kada je r(udaljenost) beskonacna.

 

No dobro sada kad sam vas zbunio i reko da Fg djeluje beskonacno pitate se kako je uopce moguce da "izadete iz dijelovanje Fg zemlje" e da, ne mozete. Pa kako satelite onda lete ili kako su amerikanci dosli do mjeseca? to su vec malo zeznuta pitanja na koja vam bas necu odgovorit ali cu vam rec da googlate i pogledate par videa na jubitubi. 

 

No ono glavno ako znate formulu i znate integrirat mozete izracunaci potencijalnu energiju zemlje/mjeseca itd. Dobro sto ce nam potencijalna energija? E ta potencijalna energija je kolicina energije koja vam je potrebna da od zemlje odete u beskonacnost(pod pretpostavkom da je zemlja jedina stvar u svemiru). E a kad znate potencijalnu energiju(za one kojima se se neda integrirati i ostalo formula je U=G*(m1*m2)/r (skoro ko i Fg ali samo bez kvadrata) nju mozete izjednaciti sa kinetickom energijom (Ek=(m*v^2)/2) i uz malo prebacivanja mozete izraziti v(brzinu) koja vam je potrebna sa sa zemlje odete u beskonacnost.

 

Znaci "brzina oslobodenja" je brzina potrebna da neko tijelo sa masom ode beskonacno daleko od nekog drugog tijela(ako je to jedino tijelo).

 

 

*oprostite na pravopisne greske i nedostatak nasih kvacica, pisem sa moba i neda mi se drzati slova svako malo hvala :)

...
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2015 13:30 (Sule).
Moj PC  
1 5 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

Budiša ima drugu teoriju kako nastaju crne rupe... ili šupe, tko će ga više znati. :)

 
5 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

ja kako sam razumio hajka na crne rupe je od pocetka ljudskog roda .....

 
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

"[...] Istodobno ne predlažu ništa bolje pa vam, po njima, preostaje jedino savladati tenzorski račun i vizualizacije u 4D. [...]".

Tak si nekak i ja mislim.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
fredii kaže...

Zbog čega se radioteleskopi ne postave u Zemljinu orbitu?

Nema potrebe - Zemljina atmosfera je prozirna na frekvencijama (valnim duljinama) koje su zanimljive za radio astronomiju. Pogledaj sliku ispod - radio valovi počinju na 1 mm (300 GHz, ekstremno visoka frekvencija) i obuhvaćaju sve više valne duljine. Radio teleskopi koji su namijenjeni duljinama ispod 30 cm (1 GHz) su veličine između 3 m i 90 m, dok su teleskopi namijenjeni valnim duljinama imeđu 30 cm (1 GHz) i 3 m (100 MHz) tipično veći od 100 m - što je veća valna duljina, teleskop mora biti veći. Za valne duljine za koje je Zemljina atmosfera neprozirna (više od 30 m, frekv. 10 MHz), radio teleskopi bi morali biti veličine od najmanje nekoliko tisuća kilometara, što nije lako postaviti u orbitu :) . Pogledaj LOFAR (valne duljine između 30 m i 1,3 m (frekv 10-230 MHz), sastoji se od 25 000 antena u 48 stanica s tipičnom udaljenošću između stanica od oko 100 km i postavljenih na području promjera većeg od 1000 km) ili SKA1-Low (valne duljine između 6 m i 0,85 m  (frekv. 50-350 MHz), sastoji se (kada bude izgrađen) 130 000 antena u 500 stanica, s najvećom udaljenosti između stanica od oko 65 km).

 

EDIT: Zamijenjena slika - prijašnja je imala prozirnu pozadinu, pa je forum pokazivao crnu pozadinu i podaci na osima se nisu vidjeli.

 

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.5.2015 18:52 (hrx).
12 godina
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
TheThing kaže...

Hajka? Ti si autoru hajka! Zbog ljudi kao ti diže se ta "hajka". Svi pričate o nečemu što neznate, danas se tvrdi jedno, a za 10 godina drugo zato jer će se kasnije imati točniji podaci. Zato hajkašu nemoj blebletat tu bezveze nego kada bude dokaza onda reci nešto ili još bolje pročitaj na stranoj znanstvenoj stranici pa prevedi na "svoj" nacin..

 Bog s tobom druže.

Ne pravim se lud, pravim se da nisam.
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
DigiMagic kaže...

Zašto se akrecijski disk ne bi formirao (i) unutar horizonta? Ništa ga ne sprečava da se formira, kao i da kasnije padne još niže... ili nešto propuštam.

 

 Akreacijski disk se formira zbog gravitacijskog djelovanja crne rupe na materiju u njezinoj blizini, a što se događa iza horizonta događaja to ne znamo (inače se ne bi tako zvao, zar ne).

15 godina
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
maxym kaže...

 

 Akreacijski disk se formira zbog gravitacijskog djelovanja crne rupe na materiju u njezinoj blizini, a što se događa iza horizonta događaja to ne znamo (inače se ne bi tako zvao, zar ne).

 "akreacijski"? zanimljiva preinaka. "akrecija" je pojava nakupljanja okolne tvari. "akreacija" je ... što? akrecija interruptus? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
TheThing kaže...

Hajka? Ti si autoru hajka! Zbog ljudi kao ti diže se ta "hajka". Svi pričate o nečemu što neznate, danas se tvrdi jedno, a za 10 godina drugo zato jer će se kasnije imati točniji podaci. Zato hajkašu nemoj blebletat tu bezveze nego kada bude dokaza onda reci nešto ili još bolje pročitaj na stranoj znanstvenoj stranici pa prevedi na "svoj" nacin..

 Sreća da imamo tebe da nam ti objasniš.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

..niko se ne vraca iz crne rupe...a ni sa Bara se niko ne vraca, potvrdio Hakija.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
Barbarosa kaže...

..niko se ne vraca iz crne rupe...

 

Nije istina, Matthew McConaughey se vratio.

15 godina
offline
Hajka na ogromnu crnu rupu

hajka nije problem. potrebno je samo da se gomila nas opremi vilama, grabljama, sjekirama, srpovim, čekićima, toljagama i bakljama, uz pjesmu "hajdeeee, vrijeme je da se kreenee". crna rupa nema nikave šanse. spalit ćemo je zajedno s njezinim akrecijskim diskom. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
dekstroza kaže...
Barbarosa kaže...

..niko se ne vraca iz crne rupe...

 

Nije istina, Matthew McConaughey se vratio.

 ko je sad to ?

15 godina
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
zmaz kaže...
dekstroza kaže...
Barbarosa kaže...

..niko se ne vraca iz crne rupe...

 

Nije istina, Matthew McConaughey se vratio.

 ko je sad to ?

 Saznat ces za jedno 120 g 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011. http://500px.com/mihovilm
15 godina
offline
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
zmaz kaže...

 

Nije istina, Matthew McConaughey se vratio.

 ko je sad to ?

 kak ne znaš sina starog McConaugheya?! 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
online
Re: Hajka na ogromnu crnu rupu
1domagoj1 kaže...

"[...] Istodobno ne predlažu ništa bolje pa vam, po njima, preostaje jedino savladati tenzorski račun i vizualizacije u 4D. [...]".

Tak si nekak i ja mislim.

 Ima ovdje 3D prikaz:

https://orbismediologicus.files.wordpress.com/2009/12/spacetimelu31.jpg

 

nije 4D, ali je bolje od 2D :-)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice