Kinezi ponovno protiv Windowsa

poruka: 28
|
čitano: 3.199
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Kinezi ponovno protiv Windowsa".
16 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

nije da im zapadnjaci nisu dali razloga ..

Life is too short to remove USB safely
 
11 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Imaju oni svoj Ubuntu Kylin i neka deru...

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

od ovog bi se svašta moglo izroditi ako Kinezi stvarno zapnu da maknu windowse, jer koliko sam upoznat kinezi (azijci općenito) su luudi za igrama, a ipak su windowsi kraljevi igara pa će biti zanimljivo ako ih stvarno izguraju dali će linux profitirati što se tiče igranja na PCu {#}

www.pazii.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
hrvooje kaže...

nije da im zapadnjaci nisu dali razloga ..

I jedni i drugi rade isto. {#}

 

Ali neće im to proći samo tako, previše su ovisni o zapadnoj tehnologiji i to sami znaju. 

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
luka28 kaže...

od ovog bi se svašta moglo izroditi ako Kinezi stvarno zapnu da maknu windowse, jer koliko sam upoznat kinezi (azijci općenito) su luudi za igrama, a ipak su windowsi kraljevi igara pa će biti zanimljivo ako ih stvarno izguraju dali će linux profitirati što se tiče igranja na PCu {#}

mislim da se ovdje radi o državi, tj. administraciji. jedno ako teta na šalteru ne praši unreal u pauzi. problem bi mogao biti za hardveraše. pogotovo nakon američkih optužbi da ne vjeruju huaweiu, a nakon toga se otkrije da je NSA prepakiravala CISCO opremu

 

Concern about the aggressive tactics of the NSA have hit Cisco’s results, especially in emerging markets like Russia, Brazil and China. When the company reported quarterly earnings last week, it said that orders from emerging countries fell seven percent, and that Brazil, Russia, India, China and Mexico combined for a 13 percent drop. Individually, orders in Brazil fell 27 percent and in Russia, 28 percent.

 

http://recode.net/2014/05/18/in-letter-to-obama-cisco-ceo-complains-about-nsa-allegations/

Life is too short to remove USB safely
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.11.2014 9:32 (hrvooje).
15 godina
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
Entry Point kaže...
hrvooje kaže...

nije da im zapadnjaci nisu dali razloga ..

I jedni i drugi rade isto. {#}

 

Ali neće im to proći samo tako, previše su ovisni o zapadnoj tehnologiji i to sami znaju. 

 

Mozda jedni i drugi rade isto, no ovdje je problem sto sve informacije koje dodju od Snowdena se mogu uzeti sa 100% sigurnoscu kao istinite. Sve sto je do sada rekao, potvrdjeno je, a to se eto i vidi na Ciscovim profitima.

 

S druge strane, kako mislis da su kinezi previse ovisni o zapdnoj tehnologiji?

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.11.2014 10:34 (syncmaster245b).
16 godina
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Ma kakva špijunaža, pa živimo u vremenu gdje su korisnici (privatni, poslovni pa čak i vlade) dovoljno neoprezni (da ne kažem glupi) pa ostavljaju svoje podatke gdje god stignu (fb, twitter, linkedin, razni file sharing servisi) a do kojih je lako doći bilo kome tko ima hakerske sposobnosti. Pogledajte samo "The Fappening", pa onda krađa podataka sa PSN-a, pa svakodnevno curenje informacija sa fejsa. Ako tome još dodamo i "zaboravljene i izgubljene" laptope i mobitele vladinih dužnosnika koji se pronalaze svakodnevno u kafićima, taksijima i sl. nemamo uopće potrebu za špijunažom, dovoljan je Google, darknet ili razne newsgrupe. Ne bi se čudio da su većinu tih "hakerskih pothvata" i izvele razno-razne vladine organizacije. I onda lagano krivnju prebace na nekog drugog (anonymous, Kina, USA, S.Koreja, Iran, onaj mali od 15 godina što provaljuje u fejs za 50kn itd itd) jer dokaza tko je to napravio naravno nema. U eri gdje se sve snima i gdje korisnici sami objavljuju svoju lokaciju svakih par minuta mislim da potrebe za klasičnom špijunažom (bubice, keyloggeri i sl) više i nema, jer korisnici špijuniraju sami sebe, jednostavo takav nam je stil života.

Die Slawen haben uns besiegt. Sie haben unser Land, unsere Nation, unsere Ideologie zerschlagen... Das bedeutet sie sind eine arische Rasse und sie werden diese Welt in die Knie zwingen...
Moj PC  
2 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

http://www.deccanchronicle.com/141101/technology-latest/article/china-starts-windows-wipe-out-switches-linux

Znači planiraju napraviti svake godine tranziciju sa 15% računala i do 2020-te to završiti.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Kamo srece da konacno stigne dan kada ce linux na desktopu zauzimati vise od 2% te ga se vise nece (neuko) nazivati statistickom pogreskom!

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
kerum kaže...

Kamo srece da konacno stigne dan kada ce linux na desktopu zauzimati vise od 2% te ga se vise nece (neuko) nazivati statistickom pogreskom!

 

Ukoliko Kina ostvari ovo sto je naumila, samo radi nje ce biti dvoznamenkasti postotak.

 

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
kerum kaže...

Kamo srece da konacno stigne dan kada ce linux na desktopu zauzimati vise od 2% te ga se vise nece (neuko) nazivati statistickom pogreskom!

taj postotak je samo bitan windows fanaticima, a od kuda je uopce izvucen pitaj boga

http://www.snabbox.org/
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
Arnold Layne kaže...
kerum kaže...

Kamo srece da konacno stigne dan kada ce linux na desktopu zauzimati vise od 2% te ga se vise nece (neuko) nazivati statistickom pogreskom!

taj postotak je samo bitan windows fanaticima, a od kuda je uopce izvucen pitaj boga

Šef netapplicationsa je sam priznao da oni "namještaju" tu statistiku.Imaš to čak na wikipediji od netapplicationsa ja mislim.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
16 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

pa istini za volju, ja na 100 korisnika ne bih rekao da nema ni ta 2 korisnika linux desktopa

Life is too short to remove USB safely
 
3 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
hrvooje kaže...

pa istini za volju, ja na 100 korisnika ne bih rekao da nema ni ta 2 korisnika linux desktopa

negdje nece bit 2, a negdje ce bit 50 

iskreno meni je svejedno cak u jednu ruku i drago jer s popularnoscu dolaze i novi problemi

Linux fino napreduje i bez preogromne baze korisnika  

http://www.snabbox.org/
13 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Na TVZ-u npr. ih ima svega par,ali TVZ možeš proći bez da Windowse takneš.

 

Na FOI-u ih je polovica Linuxaša,ali nemožeš ni semestar proći bez Windowsa jer su nam uvjetovane WIndows only aplikaije koje baš ni na Windowsima ne rade najbolje.

Ne želim kritizirati ni FOI ni TVZ u ovom slučaju,samo kažem.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Nisu mi jasne stvari sa ovom spijunazom i slanjem podataka. Sve kaj ide na Internet, doslovce sve, ide preko nekog lokalnog routera (modema) na ADSL ili optiku po tocno poznatim standardima. Sto god da neko napravio u softwareu morat ce nekako poslati TCP/IPom van sto ce se moci presresti. Jedino sto MS, ili neko drugi, moze je upakirati podatke unutar update paketa. No, gasenjem updatea se sve rijesava.

Ako neko nesto pokusa slat HTTPSom ili na bilo koji nacin zasticeno jednostavno se ubija ako nije apruvan server.

 
0 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
Drazen kaže...

Nisu mi jasne stvari sa ovom spijunazom i slanjem podataka. Sve kaj ide na Internet, doslovce sve, ide preko nekog lokalnog routera (modema) na ADSL ili optiku po tocno poznatim standardima. Sto god da neko napravio u softwareu morat ce nekako poslati TCP/IPom van sto ce se moci presresti. Jedino sto MS, ili neko drugi, moze je upakirati podatke unutar update paketa. No, gasenjem updatea se sve rijesava.

Ako neko nesto pokusa slat HTTPSom ili na bilo koji nacin zasticeno jednostavno se ubija ako nije apruvan server.

Miješaš mrežni i aplikacijski sloj...

 

Mrežni sloj doslovno nije briga šta je na aplikacijskom sloju podataka i on radi na principu "glupe cijevi".Također http i https služe samo za prikaz web stranica.Oni nikako nisu ključni za mrežnu vezu.

Microsoft npr. u nekom zatvorenom binaryju kojem ti naravno ne vidiš kod snimi sve moguće podatke o računalu sa windowsima,pretvori to u datoteku koja je korisniku nevidljiva.Do sada smo na aplikacijskom sloju teorije zavjere.Zatim ta aplikacija tu datoteku bez znanja korisnika preda mrežnom stogu windowsa koji upravo po standardu ne provjerava dali je u tim podacima broj kreditne kartice,inkriminirajući podaci za korisnika ili npr. slike djece. Doslovno ga nije briga. Taj mrežni stog zatim sve podatke šalje preko tcp porta(koji pak je poprilično ključan za mrežnu vezu) na ip adresu nekog NSA računala.Još se taj promet recimo enkriptira.Naravno ti ga nemožeš spriječit niti primjetit jer on je totalno zaštićen od sustava.

 

Naravno možeš kao što si ti rekao pratiti aktivnost portova,međutim za to ti treba puno snage da se prate terabajti internetskog prometa.Također,moraš se nadati da ni tvoj router nema backdoor.Jer ako tvoj router i operativni sustav imaju backdoor imaš problem.A nsa-ini hackeri su među najvećim profesionalcima i oni sigurno znaju skriti svoj mrežni promet.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.11.2014 19:07 (g12356).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
g12356 kaže...

Također,moraš se nadati da ni tvoj router nema backdoor.Jer ako tvoj router i operativni sustav imaju backdoor imaš problem.A nsa-ini hackeri su među najvećim profesionalcima i oni sigurno znaju skriti svoj mrežni promet.

Zanimljivo.

 

Imamo klijent 1, switch 1, router 1 -- interneti -> router 2, switch 2, klijent 2

 

Između svake od točaka postavimo hubve i upalimo wireshark. Klijent 1 generira UDP paket veličine 666 byteova. Pregledom prometa wiresharkom na svakoj od točaka, vidimo da lagano putuje paket veličine 666 byteova + 8 byte UDP header. Sadržaj paketa pregledavamo je li na neki način izmijenjen. Pratimo ga kroz cijeli put i sretno stiže kao UDP paket iste veličine i sadržaja. Gdje je tu NSA?

 

Ne, ovo nije bilo pitanje ako se netko zamislio. To sam napravio i nisam nigdje vidio nikakve viškove nit da je išta izmijenjeno.

My name is Legion... For we are many!
14 godina
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Mislim da je njihova metoda prikupljanja podataka ipak dosta više sofisticirana i obavlja se na skroz drugačiji način. Finfisher i ostale metode backdoora/keyloggera i sličnih su više komercijala za prodaju vladajućoj garnituri neke države, i ostaloj gamadi:

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=sW-N7qQU-tA#t=1473

 

 

 

To je vjerovatno razlog zašto se Kinezi žele riješiti tuđeg hardwarea. Ali činjenica stoji što je gore napisano u par postova iznad, a to je da oni mogu utjecati i kontrolirati samo hardware i protok prometa unutar svoje zemlje i na svojoj infrastrukturi, ali čim promet putuje prema vani npr u neku drugu državu, i preko infrastrukture koji oni ne kontroliraju, džaba im trud, osim ako nemaju end to end enkripciju kojoj ni NSA i slična ekipa nemoze prismrdit.

 

 

Masivno skupljanje i filtriranje podataka se valjda obavlja na neki ovakav način :

 

 

 

 

a jedna od konkretnih metoda je prezentirana ovdje (od 8 do 15 minute u videu):

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
Sum_of_all_fears kaže...
...Sadržaj paketa pregledavamo je li na neki način izmijenjen. ...Gdje je tu NSA?

Prisluškivanje nije mijenjanje podataka.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
g12356 kaže...
Drazen kaže...

Nisu mi jasne stvari sa ovom spijunazom i slanjem podataka. Sve kaj ide na Internet, doslovce sve, ide preko nekog lokalnog routera (modema) na ADSL ili optiku po tocno poznatim standardima. Sto god da neko napravio u softwareu morat ce nekako poslati TCP/IPom van sto ce se moci presresti. Jedino sto MS, ili neko drugi, moze je upakirati podatke unutar update paketa. No, gasenjem updatea se sve rijesava.

Ako neko nesto pokusa slat HTTPSom ili na bilo koji nacin zasticeno jednostavno se ubija ako nije apruvan server.

Miješaš mrežni i aplikacijski sloj...

 

Mrežni sloj doslovno nije briga šta je na aplikacijskom sloju podataka i on radi na principu "glupe cijevi".Također http i https služe samo za prikaz web stranica.Oni nikako nisu ključni za mrežnu vezu.

Microsoft npr. u nekom zatvorenom binaryju kojem ti naravno ne vidiš kod snimi sve moguće podatke o računalu sa windowsima,pretvori to u datoteku koja je korisniku nevidljiva.Do sada smo na aplikacijskom sloju teorije zavjere.Zatim ta aplikacija tu datoteku bez znanja korisnika preda mrežnom stogu windowsa koji upravo po standardu ne provjerava dali je u tim podacima broj kreditne kartice,inkriminirajući podaci za korisnika ili npr. slike djece. Doslovno ga nije briga. Taj mrežni stog zatim sve podatke šalje preko tcp porta(koji pak je poprilično ključan za mrežnu vezu) na ip adresu nekog NSA računala.Još se taj promet recimo enkriptira.Naravno ti ga nemožeš spriječit niti primjetit jer on je totalno zaštićen od sustava.

 

Naravno možeš kao što si ti rekao pratiti aktivnost portova,međutim za to ti treba puno snage da se prate terabajti internetskog prometa.Također,moraš se nadati da ni tvoj router nema backdoor.Jer ako tvoj router i operativni sustav imaju backdoor imaš problem.A nsa-ini hackeri su među najvećim profesionalcima i oni sigurno znaju skriti svoj mrežni promet.

 

Sorry ali nisi u pravu.

Danas se sve radi po standardima, recimo "struje" koje se vode zicama definirane su raznim IEEE standardina (otuda i dolazi cesti nazivi tipa IEEE 802), WiFi ima svoje IEEE standarde itd. To je najnizi od najnizih dijelova protokoja koji se naziva PHY (physical). Iznad njega dolaze ostali layeri ala MAC i jos visi ala TCP, a iznad njega jos visi ala HTTP.

Ti danas jednostavno ne mozes nesto poslati mimo PHY standarda jer niti chip u PCu niti hub/switch ili router/modem to nece prihvatiti. Npr Ethernet chip (MAC i PHY chipovi) jos i mozes staviti svoj ali router/modem mozes kupit koji oces ili staviti svoj vlastiti. I tu zavrsava prica o slanju necega mimo IEEE standarda.

U tocno definirani IEEE paket (koji se sada naziva MAC jer sadrzava adresu primatelja) mozes stavitii svoje vise layere ala FTP, TCP ili neki svoj vlastiti. Brojkica na tocno odredjenom mjestu u paketu tocno definira o cemu se radi, kamo ide i tko salje. Nakon toga dolazi payload, tj podaci. U podacima moze biti kaj god oces ali moraju imati tocno definiranu duljinu (famozni MTU koji je reda 1500 za cijeli paket).

Nekakvi "zatvoreni binary" da bi poslao TCP paket (budimo na Ethernetu) mora koristiti WinSock koji ce odraditi kompetan posao pakiranja i slanja podataka Ethernet driveru. Direktan pristup driveru iz user aplikacije nema koristi te se zato koriste custom "driveri" ala WinShark koji se ugnjezde izmedju WinSocka i Ethernet drivera. Pisanje vlastita drivera za Ethernet ovisi o chipu koji je u PCu te zato nije prikladan.

Sigurno da OS moze pristupit direktno driveru zaobilazeci nesto tipa WinSharka ali ce to, kao sto sam gore napisao, na kraju zavrsit na zici u tocno odredjenom formatu. Router/modem jednostavno moze provjeriti header paketa i zaustaviti ga ako u njemu pronadje nesto nedozvoljeno, npr vlastiti tip protokola ili MAC (IP) adresu koja nije na popisu.

Jedino kako se moze nesto provuci pored routera/modema je slanje na dozvoljenu adresu. Web, tj HTTP je super primjer. Ako router dozvoljava slanje HTTPa na sve urlove (web servere) tada ce biti moguce spijuniranje. No opet, HTTP paketi su cisto tekstuani sa tocno definiranom strukturom i lako se provjeravaju. HTTPS sifrira ono sto salje i automatski je sumnjivo.

Svaka zemlja danas ima tocno definirane veze na Internet i stavljanjem firewalla na servere vrlo lako se moze sve kontrolirat. "Nazalost" kontrola povlaci totalnu izoliranost jer prvo moras sve zabraniti da bi pustio sto nije opasno. E tu su sada vec problemi....

 

To sto Kina radi je, cini mi se, spustanje cijene licenci i pokusaj daljnjeg supporta za XP. Stavili su oni na papir kolko bi ih kostal upgrade sa XPa i eventualne zamjene PCa i skolovanje ljudi i izgubljeno vrijeme za upgrade i odlucili se malo potuzakati sa MSom. Da je Linux neka alternativa vec bi ga oni bez imalo griznje savijesti postavili na sve kompove. Stavili su oni i prijelaz na Linux na papir i itekako su proucili sto je bilo u Muenchenu....

Mozes ti imat love ko blata ali "time is money". Zamisli da moras za 7 dana predati seminarski rad, a licenca istice za 2 dana. Tko bi isao rusit Windowse, stavljati Linux i neki Free Office, ucit se kako se radi i onda jos izgubit vrijeme konvertirajuci i ispravljajuci postojeci text za novi Office? Prvo ces pokusat dobit popust, a ako ne prodje pljunut ces 1000kn za novu licencu i predati rad na vrijeme. Ne predaja na vrijeme je obicno puno skuplja od tih 1000kn (ili koliko vec).

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
Drazen kaže...
...

Mozes ti imat love ko blata ali "time is money". Zamisli da moras za 7 dana predati seminarski rad, a licenca istice za 2 dana. Tko bi isao rusit Windowse, stavljati Linux i neki Free Office, ucit se kako se radi i onda jos izgubit vrijeme konvertirajuci i ispravljajuci postojeci text za novi Office? Prvo ces pokusat dobit popust, a ako ne prodje pljunut ces 1000kn za novu licencu i predati rad na vrijeme. Ne predaja na vrijeme je obicno puno skuplja od tih 1000kn (ili koliko vec).

Zato se u startu niti necu dovesti u situaciju gdje "licenca istice za 2 dana" u sto su se mnogu nazalost doveli.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Firewall se lako zaobiđe ako znaš koja su mu pravila.Zato trebaš nekoga tko će nadzirati mrežu.A tko će nadzirati cijelu kinesku mrežu?Još mrežu svake veće tvrtke i dobavljača opreme.

Situacija koju si ti naveo je skoro pa nerealna.
I da,upravo su proučili munchen,gdje im je zaključak upravo taj da su zaradili milijune na tome.I molim te nemoj biti još jedan od onih koji su popušili priču da će se Munchen vratiti na Windowse jer je šansa za to minimalna:

http://www.zdnet.com/munich-sheds-light-on-the-cost-of-dropping-linux-and-returning-to-windows-7000034718/ 

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.11.2014 22:10 (g12356).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
g12356 kaže...

Firewall se lako zaobiđe ako znaš koja su mu pravila.Zato trebaš nekoga tko će nadzirati mrežu.A tko će nadzirati cijelu kinesku mrežu?Još mrežu svake veće tvrtke i dobavljača opreme.

Situacija koju si ti naveo je skoro pa nerealna.
I da,upravo su proučili munchen,gdje im je zaključak upravo taj da su zaradili milijune na tome.I molim te nemoj biti još jedan od onih koji su popušili priču da će se Munchen vratiti na Windowse jer je šansa za to minimalna:

http://www.zdnet.com/munich-sheds-light-on-the-cost-of-dropping-linux-and-returning-to-windows-7000034718/ 

 

Nije me uopce briga dal Linux ili Windows ili nekaj trece. Stvar je da promjena kosta i traje. Pogotovo kada govorimo o obicnim ljudima kakvi rade po raznim drzavnim uredima.

13 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

Ha čuj,ali oni su dugoročno uštedili dosta milijuna.
U to se naravno nije uračunala samo cijena licencnce nego i cijena održavanja,podučavanja i općenito cijelog procesa promjene.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kinezi ponovno protiv Windowsa
Drazen kaže...
To sto Kina radi je, cini mi se, spustanje cijene licenci i pokusaj daljnjeg supporta za XP. Stavili su oni na papir kolko bi ih kostal upgrade sa XPa i eventualne zamjene PCa i skolovanje ljudi i izgubljeno vrijeme za upgrade i odlucili se malo potuzakati sa MSom. Da je Linux neka alternativa vec bi ga oni bez imalo griznje savijesti postavili na sve kompove. Stavili su oni i prijelaz na Linux na papir i itekako su proucili sto je bilo u Muenchenu....

Mozes ti imat love ko blata ali "time is money". Zamisli da moras za 7 dana predati seminarski rad, a licenca istice za 2 dana. Tko bi isao rusit Windowse, stavljati Linux i neki Free Office, ucit se kako se radi i onda jos izgubit vrijeme konvertirajuci i ispravljajuci postojeci text za novi Office? Prvo ces pokusat dobit popust, a ako ne prodje pljunut ces 1000kn za novu licencu i predati rad na vrijeme. Ne predaja na vrijeme je obicno puno skuplja od tih 1000kn (ili koliko vec).

 

Muči me nekoliko tvojih krivih predpostavki:

1. Munchenu je trebalo 10 godina da prebaci 15 000 administrativnih računala s Windowsa i Officea, a Kina bi to već učinila po tebi dok pukneš prstima, iako je 'tek' 2001. 'kupila' Win XP

2. Loša ti je analogija. Ako znaš da ti ističe licenca, onda kreneš ranije raditi seminar. Uostalom Office365 možeš koristiti još mjesecima nakon što ti istekne licenca. Znam iz iskustva. Nadalje, imaš Office online free, radi i na Linuxu. Za ozbiljniji znanstveni rad koristiš LaTeX. 

3. Kina je među vodećim svjetskim piratima, a kao trebala bi biti zabrinuta za MS licence. Vidio sam kako su kopirali strojeve zapadnih industrija, nakon što bi kupili samo jedan komad koji košta par milijuna. Odjednom ih imaju na stotine. Nedavno je bila priča o Landwind, terencu koji je nastao na besramnom kopiranju dizajna Range Rovera. Nemaju kinezi problema s licencama i ne, ovo nije pokušaj cjenkanja prelaska na Windows 10. Što bi MS napravio po tom pitanju, poslao im BSA ;)

Life is too short to remove USB safely
15 godina
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

lako ih oni iskopiraju u chuānghù {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Kinezi ponovno protiv Windowsa

aj vidim da pocelo malo {#} pa da malo vratimo na glavno


kao sto je napisano u duljem postu iznad lako ce njima biti prjeci na linux kada im se svugdje vrti xp.... vjerojatno  jos i rabe .doc format (bez x)

kada netko je na toliko starom sistemu kojem se vec i gubi podrska pa za sve i samo se pruzaju najsvjeziji programi s podrskom za novije  tj do par (jednoznamenkastih) godina stari os, pa ako ga nezele cak ako ima novu vrziju lako je prebaciti na drugi os ako je prijasnji pre cudan,

sjetite se prelaska sa obicnog na smartphone iako jos postoje obicni (tipa veci i u boji ekran itd...)

 

evo clanak malo nije tu s temom ali povezuje  se

http://www.computerworld.com/article/2531886/operating-systems/gone-but-not-forgotten--10-operating-systems-the-world-left-behind.html

 

...treba vremena za traziti verzije aplikacije koje su starije i jos podrzavaju stari os pa jos krpati ih od propusta a tek mjenjati i ubacivati u program extra podrsku (closed source anyone)

open source je lakse mjenjati i nadogradivati plus ako imas source kod aplikacije mozes je promjeniti da ti radi i na nekom sto godina starom open source os-u

(valjda ubacis i u os sto treba za rad programa{#})

TD collector
 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice