Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

poruka: 24
|
čitano: 3.545
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan".
14 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Nek izdavači prodaju sadržaj a ne reklame. Ah da, sadržaj im ne vrijedi niti centa.

Moj PC  
16 1 hvala 0
15 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

jawohl, herr Richter! zum Teuffel, ako nastave ovako, s vremenom ću prestati biti softverski partizan 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 1 hvala 0
15 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

..sud je 'blag', jer je samo odbio tužitelja.. presudom 'korisnička kontrola sadržaja'. Da se poteglo neželjeno, spam, rizično (izvor malwarea) i nedozvoljeno.. tad bi dobar dio addsa bio u zoni kazne zbog propusta itd.

npr pošto se npr google tereti za prikupljanje podataka, pitanje, što rade addovi? To je nedozvoljeno prikupljanje podataka, jer po zakonu, svako prikupljanje mora biti odobreno, kontrolirano itd. dok se krisnika ne smije pratiti (a upravo to rade kolačići i addsi..). npr primjer ankete, anketar pita korsnika i upozna ga s uvijetima ankete, tek nakon pristanka može uopće tražiti neke podatke a potpisom korsnika dokazuje da je on to odobrio.. adds to preskače i već to je formalno pravno kažnjivo. Usporediti npr fb-eule i sl, što svaki od servisa mora osigurati, prvi korak je pristanak korisnika, bez tog je kriv a i s tim može biti kriv za bilo koji propust, zloupotrebu itd.

Mogla bi se upotrijebiti i regulacija koja važi za materijalni spam/letke-poštu.

 

Da je adds samo reklama (vidljiv dio), nebi bilo problema, problem je što je ispod haube nešto više.. nešto što ima veze sa zakonom. Svako prikupljanje podataka je prikupljanje podataka. Reklama nije prikupljanje podataka, pogotovo njihova upotreba.. Pravo na reklamiranje nije pravo na prikupljanje.

 

zašto to država u interesu građana ne potegne? ... jer je interes biznisa onaj koji određuje zainteresiranost pravosuđa, da nije ove tužbe nebi bilo ni postavljanja mogućeg pitanja. Ipak, načelno.. države/EU bi to morale. Ne samo protiv velikih kao google/fb/MS..

 

Sud je presudio kako je 'morao', suprotno bi bilo licemjerno podržavanje divljeg biznisa. A sam text zvuči kao da je to nešto novo/neočekivano, pa i sam tužitelj vjerojatno nije svjestan oko čega čačka..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
15 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Ja nisam bio osjetljiv na reklame do unazad 2-3 godine. Od onda je sve strogo blokirano. Primarno na firewallu, a onda adblock pojede ako je nešto preostalo. Ne mogu više to gledati...

Freak Show Inc.
 
16 0 hvala 0
10 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Meni iskreno reklame i ne smetaju u nekoj normalnoj i realnoj mijeri.

lijevi i desni rub ekrana sa nekakvim reklamama a ostalo sadrzaj to mi je prihvatljivo.

smeta me kad otvorim neku stranicu pa mi iskoči 9 dodatnih prozora sa filmićima, kladionicama, .. itd

pol ure dok sve pogasim i dojdem do sadržaja!! pretjerano!

bilo bi idealno i za jedne i za druge da u browseru odrediš recimo 20% ekrana di će se

vrtit reklame i samo tamo i nigdje više i to bi onda bilo ok!

al do tad.. adblock

US server keke013#2101
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Meni te reklame iskreno smetaju jer iskacu na ekran poput politicara iz pastete a ovako imas lijevo i desno ekran cist te posvecen upravo onome sto zelis procitati, naravno novine su postale zadnje zutilo tako da sve manje pametnog se ima procitati.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
Friday kaže...

Ja nisam bio osjetljiv na reklame do unazad 2-3 godine. Od onda je sve strogo blokirano. Primarno na firewallu, a onda adblock pojede ako je nešto preostalo. Ne mogu više to gledati...

 Do prije 2-3 godine korisnik ni nije bio silovan tolikim addonsima, sada su se toliko namnožili do te mjere da boli za oko...

13 godina
neaktivan
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Ja na jednom browseru koristim addblock i tamo su sajtovi s "agresivnim" adds, a na drugom su sajtovi s onim normalnim koji mi ne smetaju i želim ih podržat.

A to da prije par godina nije bilo toliko toga je velika neistina. Sjetite se prije tipa 10ak godina pop up i pop under. Otvorite link i prvo brdo pop upova, onda zatvorite i onda se pojavljuje pop under. Bilo je puno puno gore, a kamo li kad još spomenemo i sporija računala pa bi zbog toga znalo sve brejkati.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
Friday kaže...

Ja nisam bio osjetljiv na reklame do unazad 2-3 godine. Od onda je sve strogo blokirano. Primarno na firewallu, a onda adblock pojede ako je nešto preostalo. Ne mogu više to gledati...

-ja uopće nisam osjetljiv na reklame.. osim ako uključuje ženke suprotnog spola...

ali hint, baci pogled na temu ransomware, milsim da je digiabo dao popis siteova koji su širili malware, nrp tportal, slobodna... a što je u hederu, npr adds? Centrum.cz?

Uopče me ne smetaju reklame, nego ostatak koji je ispod haube, a koji je btw protivan zakonima (o prikupljanju osobnih podataka), što EU kao i naša vlast ipak selektivno provodi. Ili su samo neki lopovi lopovi kad ih 'bajić' optuži ili su lopovi i kad ih ne optuži. Addsi koriste nedozvoljeno.. nije samo reklama.

- pa čak i sam navod optužnice, kojom su krenuli

ta aplikacija blokirala reklamni sadržaj  na njihovim web-stranicama Zeit.de, Handelsblatt.com i Wiwo.de.

-je pogrešan. Jer, adblok nije blokirao ništa na njihovim stranicama, nego upad u korisničko računalo njihovim addom tj skriptom (flash/java/..), jednako kao to to spriječava antivirus, firewall. Tko kome upada, tko je na čijem siteu.. adblok je na računalu i on ne dira njihov web. Suprotno, njihov web pokušava penetrirati, prikuplajti podatke i reklamirati popupom. Ništa taj adblok ne radi na njihovom webu, radi na PCju, dok njihov web pokušava upasti u PC. To pravnik (čak i naše vlade) može lako argumentirati. Upravo zato (jer da je ta optužnica točna, adblok bi bio kriv, tad bi krivac bio i proizvošač firewall ako te hacker napada) je sud presudio oslobađajuće, odbacivanjem.

 

Pa opet, kad će države/sudstvo nešto poduzeti? protiv ako ništa drugo bahatosti koja čak podiže optužnice, to je ko RobinHood koji prijavi plemića za obilazak njegovog šumarka ili nedajbože samoobranu/bijeg/nošenje oklopa kojeg strelica (strijelica?) nije probila i sl.

Dali je sav biz koji stoji iza addsa odgovoran za malware? Izmislit ću benigniware? Dal je i to dozvoljeno tj dok se nešto ne desi. Što ako ... a imamo ransom, banke itd.

Zar današnje uređeno pravno društvo nije odmaklo od mračnog šervuda? Nije li tad upravo stvar države da eliminira šervudske prijetnje? Zašto bi ti morao nosit toljagu ili podešavati firewall za nešto što druga strana koja je btw tužitelj, radi?

Nek institucije rade svoj posao?

 

U to spada današnji BSA koncert i HAKOM koji ni da zucnu o ransomu.. carnet, tv dnevnik? Dali su poslali upozorenje tportalu kao što to u pamfletima 'milionima pirata' šalje BSA?

Hakom i carnet mogu npr ukinuti koncesiju odgovornima ili barem privremeno blokirati kad se desi incident. Ima li slovca o takvim stvarima ili samo o ženkama u ITu ili umjetnicima koji žive od ZMAPa (pa i Josipović)? HAKOM s tim ima što?

npr spamaj pa te abuse relativno brzo blokira, to je OK. Dali je to isključivo prema malima ili građanima? I na to ransom (jer dok je samo benigna reklama prolazi pod OK).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
ihush kaže...

-ja uopće nisam osjetljiv na reklame.. osim ako uključuje ženke suprotnog spola...

 Ženke suprotnog spola... To bi bili transvestiti, zar ne? :D

www.eplati.com
9 godina
neaktivan
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal

@ihush

 

Načeo si temu o kojoj se traktati mogu pisati.

 

ABP mijenja sadržaj stranice makar i na lokalnom kompu. Te stranice je dozvoljeno koristiti (po nihovoj EULI) onakve kakve jesu i mislim da je tu bila okosnica tužbe prema ABP-u. Inače, podržavam presudu, a zanimljiv će biti daljnji razvoj situacije posebno u vezi EU i Googla koji je master evil u toj priči.

 

ABP je također svojevrsni spyware

 

.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.4.2015 16:50 (maximilian).
16 godina
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
keke13 kaže...

Meni iskreno reklame i ne smetaju u nekoj normalnoj i realnoj mijeri.

lijevi i desni rub ekrana sa nekakvim reklamama a ostalo sadrzaj to mi je prihvatljivo.

smeta me kad otvorim neku stranicu pa mi iskoči 9 dodatnih prozora sa filmićima, kladionicama, .. itd

pol ure dok sve pogasim i dojdem do sadržaja!! pretjerano!

bilo bi idealno i za jedne i za druge da u browseru odrediš recimo 20% ekrana di će se

vrtit reklame i samo tamo i nigdje više i to bi onda bilo ok!

al do tad.. adblock

Problem današnjih internet reklama je njihova bezobrazna težini, i onda takve reklame žderu puno previše procesorske snage.

 

Ne kaže se badave, internet stranice sa puno reklama brzo dotuku/gadno uspore surfanje na kompovima sa slabijim Dual Core procesorima.To je posebno nezgodno na Laptopima, dakle razne teške reklame troše puno više procesora=znatno veča potrošnja baterije a to je itekakav minus.

 

Kad se kaže slabiji Dual Core procesor, tu se prvenstveno misli na klasičan AMD dvojezgreni procesor tipa Athlon II/Phenom/Piledriver CPU performanse.Sve isto vrjedi i za Intel procesore, koji imaju slične IPC performanse po jezgri.Kod Intela tu su razni Atom/Pentium/Celeron procesori, bilo za Desktop ili Laptop kompove kaj drugo.Takvi slabiji Intel Dual Core procesori, oni su bazirani na staroj Atom CPU arhitekturi bilo šepavi CloverTrail, ili znatno novija Intel BayTrail/CheryTrail CPU arhitektura.

 

 

 

Nema tu puno filozofije, dosta je spomenut jedan primjer recimo Večernji.hr.Kad uđeš na tu stranicu sa uključenom Adblock onda nema frke, ali kad onemogučiš Adblock pa to je živi užas kolko procesorske snage potegnu razne reklame.

 

Ako neko ima slabiji Dual Core procesor, blokiranje reklama je pod obavezno to sigurno tu nema druge opcije.To je jedini način da surfanje bude znatno ugodnije, jer ako reklame zakucaju procesor na 100% to znači teško štekanje browsera.

 

Kad se realno pogledaju sve te sile reklame, bez obzira na jačinu procesora svaki korisnik treba nabacit AdBlock u svoj browser.

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.4.2015 16:52 (rambox).
15 godina
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
marko227 kaže...
ihush kaže...

-ja uopće nisam osjetljiv na reklame.. osim ako uključuje ženke suprotnog spola...

 Ženke suprotnog spola... To bi bili transvestiti, zar ne? :D

-ne, nego specifična izjava nekog tv lika..(više se ne sjećam, možda i crtić/alanford) kao 'blentava' nepotrebna dupliranja koja čak i suprotno mogu značiti (kao što si matematički izračunao, ali pogrešno jer koristiš logiku s blentavcem, jer on naglašava da je on muško a ona žensko što s našom gramatikom nije potrebno kao kod engleza i sl.). Nešto kao Dellboyev 'frenč' ili prosječni saborski govor..

-sinonim bi bio 'upališ motorku' (ako znaš vic.. ali je stvar u pogledu i ostatku vica dok je ova formulacija lako tipkiljva.. što god to značilo).

 

 

@ maximilijan, važno je kad ih sud načme, ne ja..

 

@ rambox, vecernji? mala beba vs 24sata za takav PC..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.4.2015 16:58 (ihush).
12 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Add Block je komad SW kojeg instlairam SVAKOME koga volim i do koga mi je stalo, mucninu dobijem kada pokrenem necije racunalo i krenu izlijetati  razni banneri, razni popupovi, razne budalastine... 

 

Ne bih se slozio da je addblock potreban samo danas, sjetite se npr. 2002, 2003 kada se krenulo sa onim t-kreten reklamama koje su zauzimale cijelokupan zaslon, popupovi koji iskacu bez smisla, skriveni prozirni linkovi koje "nisi" mogao zaobici itd itd. Svaki pokusaj zabrane necega sto NIKOME NE STETI(eventualno KAPITALISTI) nije legitiman i FASISTICKE je prirode.

 

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
ihush kaže...

 

@ rambox, vecernji? mala beba vs 24sata za takav PC..

 Pa fino sam rekel samo jedan primjer, zato i nisam navel još gore slučajeve jer nema potrebe to sigurno.24sata je poseban slučaj, no takvih teških stranica ima kolko hočeš bilo Hrvatske ili neke druge nema smisla nabrajat.

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
15 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Protiv reklama,kao reklama, nemam nista protiv, ljudi moraju zivjeti (lijepiti clanke kroz gugl translate, bez da to dalje prođe kroz "lektorske" ruke-tezak kruh )

Problem je ispod haube, kako kolega gore rece.

Zato, ABP

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Moze li AdBlock bez plusa :D

 

 

tko ima ima a tko nema tko ga j.....
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
maximilian kaže...

@ihush

 

Načeo si temu o kojoj se traktati mogu pisati.

 

ABP mijenja sadržaj stranice makar i na lokalnom kompu. Te stranice je dozvoljeno koristiti (po nihovoj EULI) onakve kakve jesu i mislim da je tu bila okosnica tužbe prema ABP-u. Inače, podržavam presudu, a zanimljiv će biti daljnji razvoj situacije posebno u vezi EU i Googla koji je master evil u toj priči.

 

ABP je također svojevrsni spyware

 

.

Blokiranje učitavanja dijela sadržaja nije mijenjanje sadržaja. U protivnom bi pucanje veze bilo nehotično mijenjanje sadržaja. Što je sa starijim preglednicima koji neki sadržaj nisu u mogućnosti prikazati ili ispravno interpretirati? Što ako nemaš flash - da li je to mijenjanje sadržaja? Čak i da je, radi se o embedanom sadržaju koji po svojoj definiciji nije dio sadržaja stranice, već vanjski sadržaj. 

 

Također, sud je i prije odbacivao stavke EULA-e, te proglašavao da ona nema pravnu snagu ugovora.

 

 

ihush kaže...

-ne, nego specifična izjava nekog tv lika..

Her Flick iz Allo Allo

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
maximilian kaže...

@ihush

 

Načeo si temu o kojoj se traktati mogu pisati.

 

ABP mijenja sadržaj stranice makar i na lokalnom kompu. Te stranice je dozvoljeno koristiti (po nihovoj EULI) onakve kakve jesu i mislim da je tu bila okosnica tužbe prema ABP-u. Inače, podržavam presudu, a zanimljiv će biti daljnji razvoj situacije posebno u vezi EU i Googla koji je master evil u toj priči.

 

ABP je također svojevrsni spyware

 

.

Reči da je Adblock ilegalan bi po meni bilo kao da kažeš da ja ne smijem prebaciti program na TV-u kad idu reklame ili da ne smijem otiči na WC jer onaj tko radi taj program je u nekoj svojoj EULI rekao da ako ja slučajno naletim na njihovu frekvenciju moram gledati točno kako su mi oni rekli. Ili vrtim radio i ne smijem slušat neku stanicu dok mi je upaljen tv jer zvuk s tv-a utječe na moj doživljaj sadržaja koji oni emitiraju, a to nije dopušteno tom njihovom eulom. Ili ne smiješ gledati stranicu u prozoru nego mora biti preko cijelog ekrana, u toj i toj rezoluciji i sl. 

 

internetske stranice emitiraju sadržaj neselektivno i imaju pravo kontrolirati samo ono što oni emitiraju, a ne i ono kako ću ja taj sadržaj pregledavati. Čak bi ovo imalo smisla na stranicama koje su selektivne, ali i onda jedina kazna može biti restrikcija prema korisniku, odnosno onemogučavanje pregledavanja sadržaja. 

 

Možda bi imali šansu da adblock pikira na točno određene reklame ili točno određene stranice ili obratno, da propuštaju točno određene reklame (a da to nisu rekli korisnicima)...to bi vjerovatno bilo protuzakonito

9 godina
neaktivan
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Naravno da ABP nije ilegalan. Gotovo svi imamo neki Ads blocker u pregledniku.

 

A sad, ovaj portal na čijem forumu žvrljamo stjecajem okolnosti ne živi sam od sebe jer ga pokrivaju tiskovine koje još uvijek netko kupuje. Koliko bi egzistirao da se uzdržava isključivo online? Max. za plaću jednog novinara i server. Ne dajemo mu priliku  da možda kliknemo na reklamu koja bi nas zanimala pa da uberu neku pinku.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

... Kao par gornjih postova naravno da nije ilegalan tj protuzakonit tj ne krsi ni EULAe koje su komad papira.

Krajnji korisnik cak ima pravo izmjene originala prema svojoj zelji i to ne samo za soft nego za sve robe. Jednako kao sto svaki browser ima popup bloker ili same postavke npr java flasha itd koje ne dozvoljavaju npr skrkptu... Naravno da i to sud zna kao sto zna da u konkretnom slucaju ABP nista ne radi na webu nego na strani klijenta.

Ostaje pitanje bahatosti tuzitelja i krsenja zakona kojeg cine prikupljanjem i zloupotrebom osobnih podataka

 

...da HerFlick

 

BlackDog22 kaže...
..

Možda bi imali šansu da adblock pikira na točno određene reklame ili točno određene stranice ili obratno, da propuštaju točno određene reklame (a da to nisu rekli korisnicima)...to bi vjerovatno bilo protuzakonito

 -da.. 'slično' (obrnuto) od googlea.. istovremeno tad bi ABP bilo malware/trojan (i tužiti bi trebao korisnik ili država u zaštitu korisnika).

 

btw, reklamiranje je leglalno/legitimno, to ne treba zaboraviti, ali ni ostala pravila/zakone pri tome...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.4.2015 11:39 (ihush).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
maximilian kaže...

Ne dajemo mu priliku  da možda kliknemo na reklamu koja bi nas zanimala pa da uberu neku pinku.

 Za to si je sam kriv, sa svojim agresivnim oglašavanjem i blokiranjem sadržaja zbog kojeg sam došao na tu web stranicu.

Swedish latin super funk.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Njemački sud presudio da je Adblock Plus legal
maximilian kaže...

Naravno da ABP nije ilegalan. Gotovo svi imamo neki Ads blocker u pregledniku.

 

A sad, ovaj portal na čijem forumu žvrljamo stjecajem okolnosti ne živi sam od sebe jer ga pokrivaju tiskovine koje još uvijek netko kupuje. Koliko bi egzistirao da se uzdržava isključivo online? Max. za plaću jednog novinara i server. Ne dajemo mu priliku  da možda kliknemo na reklamu koja bi nas zanimala pa da uberu neku pinku.

Meni je bug.hr bio u exceptionima dok nisu počeli s flash reklamama koje rastu iznad ostalog sadržaja, prekrivaju veći dio stranice, opterećuju browser i slično. Ako moraš silovati korisnika da bi opstao, onda ti nešto ne štima s  business modelom.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
10 godina
odjavljen
offline
Njemački sud presudio da je Adblock Plus legalan

Kome sam god radio na računalu,većina ih se žale na reklame kad odu na neku stranicu. Reklame na Bugu su podnošljive one između postova i na zaglavlju,ali one xclaim znaju biti jako dosadne posebno u IE.

Moj PC  
3 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice