Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

poruka: 66
|
čitano: 7.128
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije".
15 godina
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

eo, da ne griješim dušu, ovaj iMac 27" je čist ok cijena, s obzirom na to kaj se dobije. nisu ni drugi "brandovi" niš jeftiniji. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
4 3 hvala 0
13 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Ulazni MBP je također jako solidan.

15 godina
odjavljen
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Apple je spustio cijenu iMac 5k u USA i u EU. No u EU je onda i digao cijene na sve svoje kompove radi trenutacnog tecaja dolara. Zanimljivo, iste nije spustao kad je dolar bio na najnizim razinama. Zanimljivo, jos u ozujku su dizali cijene, pa sad novi porast. Ionako cekam skylake prije nego si priustim novu retinu, ali ako cijene ostanu ovakve, odustat cu. Imam kolegu iz SAD-a pa cu to rijesiti preko njega nekako, jer njihove EU cijene su jednostavno bolesno visoke naspram US cijenama.

 
1 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Zar itko kupuje Apple igdje osim u SAD-u? Pa i prije je razlika bila ogromna, kud neće sada...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Tonči kaže...

Zar itko kupuje Apple igdje osim u SAD-u? Pa i prije je razlika bila ogromna, kud neće sada...

 

Kupovao sam ja. Na firmu + dopuste studentski popust unatoc tome sto uzimas na firmu. Imao sam brata studenta pa sestru, i prosao bih jeftinije nego da kupim u USA. I to dobro jeftinije. No na firmu vise ne mogu uzimati opremu, pa ono... :)

12 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Hann kaže...
Tonči kaže...

Zar itko kupuje Apple igdje osim u SAD-u? Pa i prije je razlika bila ogromna, kud neće sada...

 

Kupovao sam ja. Na firmu + dopuste studentski popust unatoc tome sto uzimas na firmu. Imao sam brata studenta pa sestru, i prosao bih jeftinije nego da kupim u USA. I to dobro jeftinije. No na firmu vise ne mogu uzimati opremu, pa ono... :)

 Pa nadji nekoga ko moze. Iako, sumnjam da ces proci jeftinije nego u USA. Sve od Apple-a kupovao sam u USA, jedino prvi iPhone u GB.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Hann kaže...
Tonči kaže...

Zar itko kupuje Apple igdje osim u SAD-u? Pa i prije je razlika bila ogromna, kud neće sada...

 

Kupovao sam ja. Na firmu + dopuste studentski popust unatoc tome sto uzimas na firmu. Imao sam brata studenta pa sestru, i prosao bih jeftinije nego da kupim u USA. I to dobro jeftinije. No na firmu vise ne mogu uzimati opremu, pa ono... :)

 Jeftinije nego u SAD-u? Ma kako?!

12 godina
neaktivan
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Isplatili se mac ili macbook? Vidim da na puno mjesta programeri koriste to dvoje.

http://informacijsketehnologije.blogspot.com/
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
BlueMax kaže...

 Pa nadji nekoga ko moze. Iako, sumnjam da ces proci jeftinije nego u USA. Sve od Apple-a kupovao sam u USA, jedino prvi iPhone u GB.

 

Trenutacno ne traju oni pravi studentski popusti + inspekcija trazi cije ime si iskoristio kod kupovine kao opravdanje za cijenu, tako da nije bas jednostavno.

 

Tonči kaže...

 Jeftinije nego u SAD-u? Ma kako?!

 

Trenutacno najskuplji rMBP kod nas dodje 23 000 , bez poreza je to oko 17 000kn. Na tih 17 000kn dobijes jos popust od 15-20% tokom 'studentske sezone'. Kako kada, nekad je i 10%, ali recimo prosle godine je bio 15%. 17000/100*85 = 14 450.

 

Kad kupujes u USA, isti takav rMBP dodje 2499$ + porez. Sad porez zavisi od drzave do drzave. No recimo da je nekih mizernih 7%. 2499$ = 17 000kn po sadasnjem srednjem tecaju, iako bi trebao racunati kupovni, ali nema veze. To je jos nekih 1200kn, dakle sveukupna cijena je 18200kn u USA ako je porez 7%.

 

Naravno, imas i tamo extra studentske popuste. No gdje naci studenta? Ti mozda i mozes, no ja ne mogu :)

Racunicu sam ovako iz glave nabrzaka slozio, pa ako sam negdje pogrijesio, slobodno me ispravi.

 

77ari kaže...

Isplatili se mac ili macbook? Vidim da na puno mjesta programeri koriste to dvoje.

 Zavisi. Ako si recimo .NET programer iskljucivo, ne vidim smisla da prelazis na mac. Mislim, mozes, ali cemu?
Ako si web developer onda vec ima smisla, jer prakticki imas sve alate dostupne na windowsima + neke mac only aplikacije koje su stvarno odlicne. Ako si pak dizajner (web, grafika, nevazno) onda takodjer ima smisla radi nekih mac only aplikacija.

 

No samo ukoliko ce ti taj mac donijeti novaca. Ovako ako si navikao na win/linux, ne vidim smisla da se prebacujes. Barem ne po ovako ludim cijenama. Iako se po njuskalo zna naci stvarno odlicnih ponuda (kolega nedavno kupi 1mj star rMBP za 11000kn npr.).

Poruka je uređivana zadnji put sri 20.5.2015 13:38 (Hann).
15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Hann kaže...

Apple je spustio cijenu iMac 5k u USA i u EU. No u EU je onda i digao cijene na sve svoje kompove radi trenutacnog tecaja dolara. Zanimljivo, iste nije spustao kad je dolar bio na najnizim razinama. Zanimljivo, jos u ozujku su dizali cijene, pa sad novi porast. Ionako cekam skylake prije nego si priustim novu retinu, ali ako cijene ostanu ovakve, odustat cu. Imam kolegu iz SAD-a pa cu to rijesiti preko njega nekako, jer njihove EU cijene su jednostavno bolesno visoke naspram US cijenama.

 

Ili ti baš ne ide matematika i malo elementarnog poznavanja ekonomije, ili iz dosade pišeš bezvezarije?!

 

Za usporedbu cijena (konkretno Appleovih kompjutera) u različitim zemljama nije dovoljno samo svesti sve cijene na istu valutu, nego uračunati i odgovarajuće poreze.

 

Kako amerikanci uglavnom ne poznaju porez na dodanu vrijednost (sustav oporezivanja preometa robe koji se koristi u EU), nego imaju tzv. 'sales tax' koji se kreće u rasponu od 5% do 10% ovisno o saveznoj državi, sve cijene na američkom Apple store-u, su bez dodatnog poreza.

 

Kad, npr. američku cijenu u dolarima za MacBook pro 13 osnovni model (1299 USD) konvertiraš u britansku funtu ili euro, i dodaš odgovarajući PDV, dobiti ćeš rezultat iz kojeg proizlazi da su cijene istog modela na Apple store-u u Velikoj britaniji (999 GBP) i u Njemačkoj (1449 EUR) identične cijenama u Americi, jedino odstupanje je kod nas gdje (doduše namamo Apple trgovinu nego ovlaštene distributere) je cijena veća za nekih 10% od američke (12219 Kn umjesto 11025 koliko bi po izračunu trebala biti).

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
maxym kaže...

Ili ti baš ne ide matematika i malo elementarnog poznavanja ekonomije, ili iz dosade pišeš bezvezarije?!

 

 

Vjerujem da me matematika ide puno bolje nego tebe citanje sa razumijevanjem. Bilo bi jako lijepo od tebe da procitas prijasnje postove prije nego uletis kao padobranac :)

15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Hann kaže...
maxym kaže...

Ili ti baš ne ide matematika i malo elementarnog poznavanja ekonomije, ili iz dosade pišeš bezvezarije?!

 

 

Vjerujem da me matematika ide puno bolje nego tebe citanje sa razumijevanjem. Bilo bi jako lijepo od tebe da procitas prijasnje postove prije nego uletis kao padobranac :)

 

Jesi li baš toliko siguran u to, s obzirom da u svom pretposljednjem postu uspoređuješ cijene dva totalno različita laptopa (najskuplji MacBook Pro na hrvatskom 'apple storeu' nije jednako konfiguriran kao najskuplji na USA apple store-u, razlika je u 8 GB RAM-a više, i AMD, a ne Intel Iris grafici)?

 

Ja sam komentirao tvoju tvrdnju da su 'appleove EU cijene bolesno visoke u odnosu na američke' jednostavnim matematičkim izračunom iz kojeg se vidi da su cijene (doduše za samo jedan model kojeg sam uzeo za primjer) de facto jednake (razlika je samo u iznosu poreza kojeg plaćaš).

 

Pa ne misliš valjda da je Apple kriv što mi europljani moramo plaćati veće poreze nego amerikanci?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
maxym kaže...

 

1) Jesi li baš toliko siguran u to, s obzirom da u svom pretposljednjem postu uspoređuješ cijene dva totalno različita laptopa (najskuplji MacBook Pro na hrvatskom 'apple storeu' nije jednako konfiguriran kao najskuplji na USA apple store-u, razlika je u 8 GB RAM-a više, i AMD, a ne Intel Iris grafici)?

 

2) Ja sam komentirao tvoju tvrdnju da su 'appleove EU cijene bolesno visoke u odnosu na američke' jednostavnim matematičkim izračunom iz kojeg se vidi da su cijene (doduše za samo jedan model kojeg sam uzeo za primjer) de facto jednake (razlika je samo u iznosu poreza kojeg plaćaš).

 

3) Pa ne misliš valjda da je Apple kriv što mi europljani moramo plaćati veće poreze nego amerikanci?

 

1) Znas li ti uopce o cemu pises/pricas? rMBP je isti kod nas kao i u USA. Ista konfiguracija. rMBP15 oba modela dolaze sa 16GB rama, samo jaci dolazi sa dGPU. Dakle o cemu pricas? Kakve usporedbe dva razlicita laptopa?

 

2) Apple EU cijene jesu vece od US cijena. Prvi primjer, kad je dolar bio na najnizim razinama, da li je Apple spustao cijene u EU? Naravno da nije. A pogledaj sad sta rade kad je dolar ojacao: http://www.macrumors.com/2015/05/19/apple-raises-prices-europe-may/

 

I ne, ne pricam o porezima. U njemackoj je najjaci rMBP15 2340€ BEZ POREZA. Dakle ponovno - BEZ POREZA. U USA bez poreza je isti uredjaj 2499$. 

To su trenutacne cijene koje jos uvijek nisu dignute. Provjeri kroz par dana kada skoce jos 200-300€ gore, jer ona gore opisana vijest ti upravo o tome prica.

 

3) Kakvi porezi i bakaraci? Uletio si kao padobranac pa sad tako i nastavljas. Nema smisla da nastavimo ovu raspravu, EOD sa moje strane. Lijep pozdrav.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
maxym kaže...
Hann kaže...

Apple je spustio cijenu iMac 5k u USA i u EU. No u EU je onda i digao cijene na sve svoje kompove radi trenutacnog tecaja dolara. Zanimljivo, iste nije spustao kad je dolar bio na najnizim razinama. Zanimljivo, jos u ozujku su dizali cijene, pa sad novi porast. Ionako cekam skylake prije nego si priustim novu retinu, ali ako cijene ostanu ovakve, odustat cu. Imam kolegu iz SAD-a pa cu to rijesiti preko njega nekako, jer njihove EU cijene su jednostavno bolesno visoke naspram US cijenama.

 

Ili ti baš ne ide matematika i malo elementarnog poznavanja ekonomije, ili iz dosade pišeš bezvezarije?!

 

Za usporedbu cijena (konkretno Appleovih kompjutera) u različitim zemljama nije dovoljno samo svesti sve cijene na istu valutu, nego uračunati i odgovarajuće poreze.

 

Kako amerikanci uglavnom ne poznaju porez na dodanu vrijednost (sustav oporezivanja preometa robe koji se koristi u EU), nego imaju tzv. 'sales tax' koji se kreće u rasponu od 5% do 10% ovisno o saveznoj državi, sve cijene na američkom Apple store-u, su bez dodatnog poreza.

 

Kad, npr. američku cijenu u dolarima za MacBook pro 13 osnovni model (1299 USD) konvertiraš u britansku funtu ili euro, i dodaš odgovarajući PDV, dobiti ćeš rezultat iz kojeg proizlazi da su cijene istog modela na Apple store-u u Velikoj britaniji (999 GBP) i u Njemačkoj (1449 EUR) identične cijenama u Americi, jedino odstupanje je kod nas gdje (doduše namamo Apple trgovinu nego ovlaštene distributere) je cijena veća za nekih 10% od američke (12219 Kn umjesto 11025 koliko bi po izračunu trebala biti).

Cijena 2,2GHz MBP 15" u SAD-u je 1999 USD ili 1287 GBP ili 1794 EUR odnosno 2114 USD ako kupuješ u DC-u kao ja.

 

Cijene s porezom u EU su: 1600 GBP u UK i 2250 EUR u Njemačkoj. UK porez je 20%, DE porez je 19%, Hrvatska ima 25%. Cijena u UK je 3% viša od očekivane (1544), a cijena u DE je viša (2135) 5%.

 

U Hrvatskoj je cijena bez poreza očekivana kao 13.515 HRK ili s porezom 16.895, a stvarna cijena u je 18.720 u jednoj trgovini ili 11% viša, dok je u drugoj 17.947 ili 6% viša.

 

Dakle, nismo s ovom drugom cijenom mnogo skuplji od Njemačke, ali malo po malo nakupi se razlike, ne samo zato što smo najmanje 6% skuplji od očekivane cijene s PDV-om, nego zato što je cijena ionako ozbiljno viša zbog 25% poreza.

 

U praksi, kupiti MBP možeš u SAD-u 14.303 HRK ili 25% manje s porezom na obje lokacije. Za skuplje modele se još više isplati jer jači model u DC-u kupiš za 17.880 HRK, u nas te košta recimo 23180, što je razlika od 5300 HRK ili 30%. Za 5300 HRK kupiš povratnu kartu za Washington DC i ostane ti $100 dolara za jeftiniji motel i ručak jedan dan. Potrošiš još par stotina i ostaneš tjedan dana. :)

 

Skoro pa je ista cijena otići vidjeti DC i kupiti Mac tamo, nego ovdje samo kupiti Mac. :)

 

Da kupuješ dva komada već si na istoj cijeni za povratak sutradan, a sve preko toga je čista zarada pa doneseš 5 komada i zaradiš 15.000 HRK.

16 godina
neaktivan
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Se može tipkovnica zamijeniti?

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Pa i ne baš, osim ako ne planiraš sam prepravljati kućište (raspored i veličina nekih tipki nisu kompatibilne, a tipkovnica prolazi kroz kućište tako da...).

15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Tonči,

 

Ja sam za usporedbu uzeo najjeftiniji model, pa razlika onda nije tako strašna (u okviru 5-6%), a kako cijena ide gore, tako su i razlike osjetno veće.

 

I da, uspoređivao sam ove 'stare ' (tj. aktualne, nepromijenjene cijene), kada dođe do povećanja, onda će i na osnovnom modelu razlika biti 'opipljiva'.

 

Ne znam koliko je Apple 'kriv' za ove razlike u cijeni, ali i inače su cijene elektronskih uređaja uvijek bile u takvoj relaciji da su prozivodi na EU tržištu imali isti nominalni iznos u EUR-ima, kao i cijena istog proizvoda u Americi u USD, (dakle, ako je nešto koštalo 2400 USD u USA, cijean u EU je bila 2400 EUR) i to u vrijeme kada je dolar bio znatno slabiji od eura.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Jasno, no, kako rekoh - čak i sada s ovim cijenama i skupim dolarom, razlika se isplati već kad imaš 3 ili više jeftinijih MBP 15" (2,2GHz). Prije koji mjesec, kad je dolar bio 5-6 kuna, bilo je daleko isplativije kupiti najsnažniji MBP (recimo 2012.) za 16k kuna, a u nas je 28 ili se ni ne može nabaviti jer nema slaganja konfi. Tih gotovo 10.000 hrk razlike dovoljno je da jedna osoba otputuje na 7 dana u SAD.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
maxym kaže...

Pa i ne baš, osim ako ne planiraš sam prepravljati kućište (raspored i veličina nekih tipki nisu kompatibilne, a tipkovnica prolazi kroz kućište tako da...).

 

Rađe bih tu platio skuplje nego imao "enter" isti kao "shift" , plus ostale razlike u rasporedu ali na to bih se vrlo vjerojatno i naviknuo.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
12 godina
neaktivan
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Tonči kaže...

Jasno, no, kako rekoh - čak i sada s ovim cijenama i skupim dolarom, razlika se isplati već kad imaš 3 ili više jeftinijih MBP 15" (2,2GHz). Prije koji mjesec, kad je dolar bio 5-6 kuna, bilo je daleko isplativije kupiti najsnažniji MBP (recimo 2012.) za 16k kuna, a u nas je 28 ili se ni ne može nabaviti jer nema slaganja konfi. Tih gotovo 10.000 hrk razlike dovoljno je da jedna osoba otputuje na 7 dana u SAD.

 A pdv kod povratka u Hr?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
higgs kaže...

 A pdv kod povratka u Hr?

Kakav PDV? To je polovna roba ako si ti to otvorio i koristio dok si živio u SAD-u. Nije to uvoz, nego osobno računalo. 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
AA-d00d kaže...
maxym kaže...

Pa i ne baš, osim ako ne planiraš sam prepravljati kućište (raspored i veličina nekih tipki nisu kompatibilne, a tipkovnica prolazi kroz kućište tako da...).

 

Rađe bih tu platio skuplje nego imao "enter" isti kao "shift" , plus ostale razlike u rasporedu ali na to bih se vrlo vjerojatno i naviknuo.

 

Ja sam se odavno navikao na USA layout. I mislio da ne mogu na 'normalno', ali evo vec 3 mjeseca sam na UK layoutu i bez vecih problema. No vratio bih se i bez problema na USA :)

14 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Tonči kaže...
higgs kaže...

 A pdv kod povratka u Hr?

Kakav PDV? To je polovna roba ako si ti to otvorio i koristio dok si živio u SAD-u. Nije to uvoz, nego osobno računalo. 

molim? kakve veze ima ako je polovna roba? moze eventualno biti umanjena osnovica za placanje poreza, sto u slucaju nekoliko dana starog racunala sigurno nece biti puno.

posve oslobodjen pdv-a ces biti samo ako prilikom povratka dokazes da si izvan eu boravio dulje od 12 mjeseci.

15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

... ili ako priložiš račun iz kojeg je vidljivo da je kompjuter kupljen u RH, ili plaćen PDV (u slučaju uvoza). Mada to carinici u principu rijetko rade, tako da uglavnom prođeš 'lišo'.

15 godina
odjavljen
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Morat ću reći kolegama da kad dolaze u RH da obavezno negdje plate PDV na svoju opremu koju nose. Na odjeću, obuću, mobitele, laptope, servere... svašta nešto nose, pogotovo ovi koji rade po SAD-u mjesecima i onda nose opremu sobom na ljetovanje u domovinu. :) Glupo je unijeti nešto u državu, a ne platiti PDV ako se može.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Tonči kaže...

Morat ću reći kolegama da kad dolaze u RH da obavezno negdje plate PDV na svoju opremu koju nose. Na odjeću, obuću, mobitele, laptope, servere... svašta nešto nose, pogotovo ovi koji rade po SAD-u mjesecima i onda nose opremu sobom na ljetovanje u domovinu. :) Glupo je unijeti nešto u državu, a ne platiti PDV ako se može.

nema potrebe pravit se glupim.... tko je uopce govorio o turistima koji dolaze na ljetovanje u hrvatsku? naravno da u takvom slucaju nema osnove za naplatu poreza. ali ako netko iz hrvatske ode na dva tjedna u usa i prilikom povratka u koferu ponese ondje kupljen laptop, duzan je platiti pdv, bio taj laptop zapakiran ili ne.

14 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
maxym kaže...

... ili ako priložiš račun iz kojeg je vidljivo da je kompjuter kupljen u RH, ili plaćen PDV (u slučaju uvoza). Mada to carinici u principu rijetko rade, tako da uglavnom prođeš 'lišo'.

da, postoji puno nacina na koji se nekoga moze prevariti.

ali to pocetnu izjavu da laptop uvezen iz usa ne podlijeze placanju pdv-a samo zato sto je raspakiran i dalje ne cini tocnom.

14 godina
protjeran
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

A ko ce dokazat da nisi otisao iz hr s tim laptopom? Pricas gluposti...

Moj PC  
1 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
ansha kaže...

A ko ce dokazat da nisi otisao iz hr s tim laptopom? Pricas gluposti...

a) ne mora tebi carinik na aeorodromu dokazati da _nisi_ otisao s laptopom iz hr, vec obrnuto - ti moras carniku dokazati da _jesi_ otisao s njim. ako ti to ne uspije, a on inzistira - ima ti pravo naplatiti pdv

b) probaj pa vidi (pogotovo kao u konkretnom slucaju, sa us-layoutom na macbooku koji jos mirisi na ducan; ma odmah ce ti povjerovati da si ga ponio iz hrvatske)

c) prouci si malo zakone

15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

ansha,

 

Ako carinik opravdano sumnja u pokušaj uvoza neprijavljene robe (sad 'lupam' ali npr. vidljivo nov uređaj, tipkovnica bez hrvatskih slova, osoba se vraća sa jednodevnog izleta iz inozemstva i sl.) ti si taj koji trebaš dokazati da je laptop kupljen u Hrvatskoj, a to možeš dokazati ako sa sobom imaš račun ili potvrdu sa granice gdje si napustio Hrvatsku (potvrdu nećeš automatski dobiti, nego je moraš sam zatražiti  prilkom prelaska granice). U takvoj situaciji, može ti se dogoditi da ti carinik naplati PDV čak i ako si laptop kupio u Hrvatskoj i uredno platio PDV, ako ne uspiješ dokazati da su laptop kupio prije izlaska iz zemlje.

 

Ako doista nosiš svoj laptop, onda i bez računa možeš dokazati da si ga koristio i prije prelaska granice (jer ćeš imati dokumente datirane dovoljno unazad da to dokažeš), ali sa nekom drugom tehničkom robom to baš i nije tako lako (posebno ako nema nikakvih vidlljivih tragova korištenj), tako da je nošenje računa sa sobom, u takvim situacijama najpametnije, sa carinicima se nije šaliti.

 

Naravno, ovakve situacije su iznimno rijetke, ali su teoretski, a ako naletiš na nervoznog carinika, i praktično moguće.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice