Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.287.317
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Druginadimak009 

 

I, što je bilo na kraju?

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ovo sa ambalažom, dal je oštećena mi djeluje nepotrebno jer ako sam ga ja krivo stisnuo ću oštetiti malo i ambalažu..

 
0 0 hvala 0
8 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ništa još. Prijava je išla na Mingo, ali nitko se još nije javio. A ni iz Protisa...

Čekam...

5 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Automehaničar me blago rečeno zajebo. Došao sam s određenim kvarom, auto je ostao kod njega, popravak je naplaćen cca 300€, auto vraćen meni. 

 

Mjesec dana kasnije kvar se opet javlja. Javljam se mehaničaru, dovozim auto kod njega, on se slaže da je kvar i dalje tu, ali tvrdi da nije mogao znati da ovaj prvi dio koji je zamijenio neće riješiti problem. 

 

Sad nudi ponovni popravak gdje će zamijeniti stvarni uzrok kvara, ovaj put je procjena na cca 700€. Blago rečeno, ne pada mi na pamet to radit kod njega.

 

Znači zamijenio je jedan dio potpuno nepotrebno, time nije uopće otklonjen kvar. Sad ako idem popravljati pravi uzrok, ne košta me samo 700€ nego i onih 300€što sam već bacio na prvoms servisu.

 

Naravno, pošto je to popravak auta, sva komunikacija ide preko mobitela i uživo, nemam specifikaciju dogovora niti išta drugo napismeno. Ono što imam je račun za prvi servis, to je uredno izdano, radiona je prijavljena kao d.o.o (ili obrt, nebitno), s te strane je sve obavljeno zakonski.

 

Tražio sam da mi otkloni kvar umanjenog troška, ali naravno on to odbija. Ako idem na mingo, bit će moja riječ protiv njegove, tko je što dogovorio i tražio...

 

Što uopće mogu u ovoj situaciji? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
encoding kaže...

..

 

Tražio sam da mi otkloni kvar umanjenog troška, ali naravno on to odbija. Ako idem na mingo, bit će moja riječ protiv njegove, tko je što dogovorio i tražio...

 

Što uopće mogu u ovoj situaciji? 

 -dogovorom nije išlo, mingo.. kad oni poguraju, prođe.

-tj majstor je majstor i zato što je majstor (implicitno uključeno znanje) je naplatio, kvar mora biti otklonjen, pošto nije tad je trebao barem priznati prvi dio plaćenog... a to što je pogrešno procijenio, uzrok kvara.. je njegov problem i time mora biti njegov trošak, tj ako je sad 'pravi' uzrok cijene 700 on nije ćoravababa gatara, nego je majstor.. koji posao naplaćuje no snosi posljedice kad napravi pogrešno, kao svi za ono što rade.

tj ne naplaćuje serviser samo cijenu dijelova nego i 'ruke' tj svoj rad, znanje.. i upravo taj dio ne može naplatiti dva puta za isti kvar dok može samu cijenu dijela koji se treba zamijeniti.. u obje cifre je i njegova zarada no mingo mu neće dopustiti dva puta zaradu na jednom poslu i to njegovom greškom, tj ili je majstor ili gatara.. da je posao obavljen ima zaradu, ako nije mora tu zaradu vratiti, ne naplatiti i ne više puta.

-problem je za skupi dio, tad je udio 'ruku' manji u ukupnoj cirfi.. za jeftinije dijelove je lakše pa i majstoru kad pogriješi jer radom može nadoknaditi-ispraviti dok ovako i on mora iz džepa izvući već potrošenu zaradu koju možda više nema.

 

-tj 'najpoštenije' riješenje je da pogrešno zamjenjen dio vrati-stornira, vrati u prvobitno stanje, jer nije uzrok-kvar, a da za novi dio posao krene od nule, tj navedene cijene 700-300 s time da će njegov trošak biti tih 300 ako ne može vratiti dio gdje ga je nabavio, može prodati u oglasniku i sl. tj za pravo vraćanje na nulu-početak bi se vratio stari (ispravan) dio, no moguće da ga više nema, npr bačen.. i to tad u slučaju greške majstora mora biti na trošak majstora, ne na trošak korisnika usluge tj tome služi zakon i mingo i upravo u takvom sporu je svrha postojanja.. pa iskoristi svoja prava, prijavi-traži.. realno je bolje dogovoriti se, pa i pristati na kompromise, ljudski.. ako je moguće dok samo postojanje prava ne znači da će biti i ostvareno, tj ako želiš pravo ti moraš tad to 'gurati'.. imaš li volje-vremena? .. dok ti auto vjerojatno treba u međuvremenu.. tj kod velikih postoji mogućnost traženja zamjenskog vozila i sl. .. no ne vjerujem da ti ovaj majstor može dati zamjesnko vozilo.. tj ako baš želiš ići 'do jaja' u pravnim dijelovima, možeš rentati auto i sav trošak utužiti-naplatiti za vrijeme dok se kvar na servisu ne otkloni.. no opet, imati pravo i ostvariti ga su dvije različite stvari, dovoljno da majstor nema novac i tad što.. a tebi rentacar neće dati đabe.. itd. tj tad bi imao još torška kojeg bi tek po okončanju spora naplatio i to ako je naplativo, tj ako majstor ima novac.. ako nema, ovrha pa prodaješ namještaj .. da bi vratio svoj novac itd. zato je bolje ako može bez suda, obično je prijava na mingo dovoljna, tad majstor pregrize za svoju grešku i obavi ono što mora dok u pregovoru nije na to pristao tj klasično cjenkanje dvaju strana gdje nitko ne mora pristati, dok netko treći ne kaže drugačije, zato na mingo.. i 90% se tad riješi, a ako tad nema riješenja tad radije odustani ili idi do jaja jer jedino tako ćeš ostvariti svoja prava.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav,

 

tražim savjet ili mišljenje ukoliko je netko već bio u sličnoj situaciji.

Kupio sam Lg C2 TV jučer u Elipsu, pregledali ga u poslovnici i slika je izgledala ok s, kako mi se činilo, originalnom naljepnica preko ekrana, makar je kutija izgledala otvarano. Kada sam ga odnio doma i krenuo monitirati primjetio sam da mi nedostaje jedan vijak, te da je drugog tipa vijaka dva viška. Ono što me neugodno iznenadilo je to da sam nakon toga pronašao zagužvan papir na kojem se djelomično vidi da piše da je taj model bio na servisu u svibnju.

 

Zanima me sada što biste napravili u mojem slučaju? Nitko mi nije eksplicitno rekao da je TV servisirani model, ja sam ga kupio normalno kao novog, jesam li ja tu oštečen ili je to sve u redu (ne znam što su točno radili na TV-u). Garancija je 2 god i još 3 od LG-a navodno.
Pronašao sam odgovarajući vijak doma i pasao bi, ali TV nisam još montirao niti isprobao pa ne mogu reći da je pokvaren, što pretpostavljam da nije.

 

Hvala na svakom savjetu!

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Prptpnchina kaže...

Pozdrav,

 

tražim savjet ili mišljenje ukoliko je netko već bio u sličnoj situaciji.

Kupio sam Lg C2 TV jučer u Elipsu, pregledali ga u poslovnici i slika je izgledala ok s, kako mi se činilo, originalnom naljepnica preko ekrana, makar je kutija izgledala otvarano. Kada sam ga odnio doma i krenuo monitirati primjetio sam da mi nedostaje jedan vijak, te da je drugog tipa vijaka dva viška. Ono što me neugodno iznenadilo je to da sam nakon toga pronašao zagužvan papir na kojem se djelomično vidi da piše da je taj model bio na servisu u svibnju.

 

Zanima me sada što biste napravili u mojem slučaju? Nitko mi nije eksplicitno rekao da je TV servisirani model, ja sam ga kupio normalno kao novog, jesam li ja tu oštečen ili je to sve u redu (ne znam što su točno radili na TV-u). Garancija je 2 god i još 3 od LG-a navodno.
Pronašao sam odgovarajući vijak doma i pasao bi, ali TV nisam još montirao niti isprobao pa ne mogu reći da je pokvaren, što pretpostavljam da nije.

 

Hvala na svakom savjetu!

 Ako je prodano pod novo, ja to ne bih prihvatio vec bi trazio novo, a na taj ili da ti smanje cijenu ako ga hoces zadrzat, ili ga vratit natrag. Ajde da je samo otvaran to me ne bi posebno nerviralo jer tih 5g garancije je stvarno top za tv (vec sam to par puta koristio jer mi uredno krepaju nakon 3-4 g). Ali ako je bio na servisu, e to ne. Tako bih barem ja napravio.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

odluka je uvjek na tebi.. tj realnost i mogući scenariji..

-kolika šansa je da: ...

-tv crkne unutar par godina jamstva, -mala..

-koliko da radi +10 godina, daleko veća.. pri tome je sporedno ako je bio na servisu, ako kvara konkretno nema (jer na servisu je tad otklonjen ili nije ni bilo kvara nego kao rutina s reklamacijom-povratom jer neki traže kroz servis gdje se provjeri stanje kao i to da je sve vraćeno,.. šarafići i sl. + pakiranje i to možda radi servis, ne maloprodaja jer nemaju odgovarajući prostor-kadar..).

 

-više ispada da je važno kako tebi izgleda, koji je feeling.. i hoćeš li se natezati, zamjena, da sve prođe brzo-jednostavno opet je skakanje vamo-tamo... dok može potrajati nešto dana kao i to da može biti odbijena reklamacija i tad počinje pravo natezanje-dokazivanje s prijavama.. tj ovisi o tebi a scenariji koji su mogući su samo to, mogući, od super do lošeg.. i na kraju svake priče bi trebao imati novi-ispravan tv koji si kupio ili novac, no ne završava svaka priča tako, dok ako će tv raditi narednih par desetljeća kao prosječan tad je to nepotrebno, tj možeš dobiti drugi novi koji će možda crknuti više puta, u jamstvu i izvan.. tj to je faktor sreće i nema pravila pa ni savjeta... ono kako se osjećaš tako napraviš, no ako u to kreneš tad ideš 'do jaja'.. inače ne napraviš ništa osim gubljenja živaca-vremena.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

odluka je uvjek na tebi.. tj realnost i mogući scenariji..

-kolika šansa je da: ...

-tv crkne unutar par godina jamstva, -mala..

-koliko da radi +10 godina, daleko veća.. pri tome je sporedno ako je bio na servisu, ako kvara konkretno nema (jer na servisu je tad otklonjen ili nije ni bilo kvara nego kao rutina s reklamacijom-povratom jer neki traže kroz servis gdje se provjeri stanje kao i to da je sve vraćeno,.. šarafići i sl. + pakiranje i to možda radi servis, ne maloprodaja jer nemaju odgovarajući prostor-kadar..).

 

-više ispada da je važno kako tebi izgleda, koji je feeling.. i hoćeš li se natezati, zamjena, da sve prođe brzo-jednostavno opet je skakanje vamo-tamo... dok može potrajati nešto dana kao i to da može biti odbijena reklamacija i tad počinje pravo natezanje-dokazivanje s prijavama.. tj ovisi o tebi a scenariji koji su mogući su samo to, mogući, od super do lošeg.. i na kraju svake priče bi trebao imati novi-ispravan tv koji si kupio ili novac, no ne završava svaka priča tako, dok ako će tv raditi narednih par desetljeća kao prosječan tad je to nepotrebno, tj možeš dobiti drugi novi koji će možda crknuti više puta, u jamstvu i izvan.. tj to je faktor sreće i nema pravila pa ni savjeta... ono kako se osjećaš tako napraviš, no ako u to kreneš tad ideš 'do jaja'.. inače ne napraviš ništa osim gubljenja živaca-vremena.

 Ishod reklamacije uopce nije upitan o ovom slucaju. Ako je bio na servisu, iz kojeg god razloga, nije novi. Prodan je ko novi. Tu prica staje. Zna se sto je novo.

Takodjer ovo da prosjecan tv traje 10g. Neznam kakvi su oledi, ali lg mi se uredno kvare nakon otprilike 3-4 godine (od 7 tvova 4 su se pokvarila u tom roku). Al meni stvarno dosta tvovi rade.

 

Ali da, na kraju je sve koliko se tko osjeca prevarenim ili ne.

6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ako još nisi, obavezno ih nazovi ili posjeti, i traži objašnjenje. Ako TV nije nov, vraćaj ga i traži ono što si platio.

Možda samo pokušavaju onu našu domaću ako prođe, prođe.
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Update s LG C2:

 

Kao prvo, hvala vam na savjetima!

 

Znači dan nakon otišao sam u dućan da mi daju vijak koji mi nedostaje i rekao sam im za papir na kojem piše da je servisiran i da sam dobio, očito, servisiran model prodan pod novi. Dodatni vijak su mi našli i uvjerili me da kao sve je to u redu ako je servisiran onda on valja jer nedaju opremu koja nije provjerena ili tako nešto. Uglavnom, nisam baš zapamtio na koji način su mi to opravdali, ali su rekli da ako želim mogu donijeti i da će ga zamijeniti i da, naravno, garancija vrijedi normalno. Dakako da mi se ne da natezat TV do i od 5. kata bez lifta, pa reko ok.

 

Dođem doma, sastavim i čim se pojavila slika skužim zatamnjene okomite linije i opsujem grdo.

 

Dan poslije mi na telefon vele da ga donesem da ga pregledaju i da bu to najvjerojatnije moralo na servis jer je to tvornička greška i da od 1.1. po zakonu ne rade zamjene nego prvo servis...reko to ćemo još vidjeti. Donesem ga i kažem što je bilo, sjećaju me se od prije, oni se nešto porazgovaraju i daju mi zamjenu 1 za 1 bez dodatnog natezanja. Morao sam ići u drugu poslovnicu po njega, ali taj je odmah izgledao ko nov, sastavio ga i sve napokon noramalno radi.

 

Rekao mi je prodavač u poslovnici u Garden mallu da nije čudo da su se zeznuli jer imaju veliki promet na Žitnjaku di sam ga kupio i često novih prodavača pa su tu vjerojatno nešto zbrljali. U konačnici su svi bili pristojni i ispričali se, ali su mi dali 4 dana posla nepotrebnog.

 

Za ubuduće znam da unaprijed kažem da servisirane modele ne uzimam ako to eksplicitno ne tražim. I nije mi jasno kako je ovo prošlo servis kad sam ja skužio te blago tamne linije čim se pojavila neka slika koja nije samo tekst na ekranu...

 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Prptpnchina kaže...

..

 

Dan poslije mi na telefon vele da ga donesem da ga pregledaju i da bu to najvjerojatnije moralo na servis jer je to tvornička greška i da od 1.1. po zakonu ne rade zamjene nego prvo servis...reko to ćemo još vidjeti. Donesem ga i kažem što je bilo, sjećaju me se od prije, oni se nešto porazgovaraju i daju mi zamjenu 1 za 1 bez dodatnog natezanja. Morao sam ići u drugu poslovnicu po njega, ali taj je odmah izgledao ko nov, sastavio ga i sve napokon noramalno radi.

..

 opet kenjaju kvake, tj u takvom slučaju odbijaš proceduru kroz servis, tražiš novo, što na kraju i daju, jer moraju.. no uvjek idu prvo metodom ako prođe.. tj prvo odbijanac pa ako si uporan i tražiš svoje, tad recimo dobiješ, pri čemu si i dalje bio nepotrebno maltretiran tih par dana, zamjene i sl. natezanja što je već dovoljno da im uputiš prigovor, knjigu žalbi i sl. tek nek se nađe u zapisu, tako pomogne idućem kupcu, što je vrlo vjerojatno s istim tv-primjerkom jer će ga oni i dalje jednako prodavati-uvaljivati i ponavljati istu priču..

 

Prptpnchina kaže...

.

 

Za ubuduće znam da unaprijed kažem da servisirane modele ne uzimam ako to eksplicitno ne tražim. I nije mi jasno kako je ovo prošlo servis kad sam ja skužio te blago tamne linije čim se pojavila neka slika koja nije samo tekst na ekranu...

 -da, ne treba prihvatiti ništa što nije tvornički-originalno zapakirano, bolje puhati na hladno.. dok neovisno što trgovac kaže-odgovori, nikad ne moraš pristati uzeti robu koja nije apsolutno nova što se potvrđuje neotvorenom ambalažom proizvođača, čemu i služi osim zaštite robe od oštećenja, bolje odmah tražiti povrat novca i vratiti robu nego se dalje natezati, dok s tim novcem ako želiš možeš u istoj trgovini kupiti bilo što ili u nekoj drugoj pa to što ti kao daju zamjenu nije ništa što oni daju.. ti plaćaš-kupuješ, ti biraš i kupuješ novo.

-nikad ne pristati na 'prvo servis' jer tad si ekšli u reklamaciji, prijava kvara i ostalo.. dok ovo s kvarom nema veze, tj novo i polovno, kao i to da kupnjom novog imaš pravo isklučivo kupiti ispravno, ne neispravno.. takva neispravna roba se ne smije pordavati, ni pod kojim uvjetima osim kad je upravo to kao izuzetak-akcija npr oštećena roba u npr pola cijene.. i tad je zasebno izdvojena od ostale 'iste' robe, istina male trgovce za čokolade i čarape inspektor oko tog gnjavi često i prejterano dok ovakve trgovine nikad ne gnjave a trebali bi.. jer to je stvar pravila-zakona u poslovanju itd..

-slično kao kupnja na daljinu.. ne koristiti tad pravo reklamacije, jamstvo, servis.. jer to nije ista pravna osnova, jer kupac ima pravo kupiti ispravno, novo i u kupnji na daljinu ima pravo povrata bez ikakvog razloga, neće i ima pravo vratiti.. i tad to tako treba i tražiti.

-vrlo važna 'sitnica'.. često trgovine, pogotovo elektronika, računala i sl. inzistiraju da se povrat-reklamacija i sve riješava kroz (ovlašteni, njihov) servis.. no zakon kaže, kupac bira i ima pravo vratiti tamo gdje je kupio, tj ako želi može u servis, ako mu je bliže-zgodnije.. ako želi, dok ako želi vratiti trgovini, tad upravo to pravo za sve robe daje zakon, ne trgovac koji zakon mora poštivati, ne tumačiti kako želi i sl. tj u zakonu ne stoji da trgovac povrat-reklamaciju može uvjetovati servisom, nego da mora primiti i dalje svojom logistikom bez troška za kupca prosljediti u lancu, servisu-distributeru itd.. tj to je njegova interna stvar-problem i pitanje kako ima ugovorene odnose s distributerom jer maloprodaja ne mora biti ništa više od tog, mjesto prodaje, dok distributer-uvoznik za tržište organizira servise, jamstva itd.. a sve zajedno je povezano diretkno stanjem, lagerom, podatcima itd..

+ kao i npr moguć razlog koji trgovac zna često navesti za otvorenu ambalažu.. da su morali provjeriti, serijski broj ili zbog pečatiranja jamstva.. to je laž, smijeh, tj to se tako radilo prije par desetljeća, prije the-mreže-interneta i povezivanja svega sa svime.. (rečenica prije).

-sva današnja roba, pogotovo ovakva s uobičajenim jamstvom proizvođača (+ ovlaštena mreža serivsa i ostalo) ima na sebi, na kutiji-ambalaži sve potrebno, baš sve, npr mobitel-imei broj, sn.. barkod, provuče i ima sve podatke koje traba dok se ispisom računa za taj konkretan komad robe automatksi upravo njegov serijski broj poveže s jamstvom, koje od tad kreće, i sve je to u kasi u trenu očitavanja barkoda i ispisa računa obavljeno, dok odavno na dokumentima ne treba potpis-pečat uz onu poznatu formulaciju da je dokument ispisan .. i valjan bez tih pečat-potpisa, no često ih se ipak lupi, za svaki slučaj.. :)

.. tako da im to objašnjenje o vađenju i štambiljanju jamstva jednostavno ne stoji.. ili to tako radi trogvac iz kamenog doba, no tad se tamo ne kupuje, jer i sve ostalo može biti 'pješice' kao servis-reklamacija i problemi s povratom i sl. .. jer ili je dio logistike distributera-sustava ili nije + pola naših većih trgovina je istovremeno oboje, uvzonik-distributer za neke robe dok su naravno i maloprodaja, no to su dvije pravno odgvojene stvari, kao što je pravi servis treća a zakon je zakon i trgovac je ispod, mora poštivati..

-usputno.. npr zakon o zaštiti potrošača, odnosi se samo na portošača, što nije svaki kupac, tj kupac je generički svaka pravna ili fizička osoba koja kupi neku robu, potrošač je mala-fizička osoba, ne pravna (firma), ne za daljnju prodaju nego za osobnu upotrebu-potrošnju (ili poklon..) ne za posao-firmu kad ide i r1-porez-trošak itd.. i to isključivo u maloprodaji.

 

-servis.. naše veće trgovine, pogotovo računala, imaju svoje, ne prave nego priučene servise, ne kao za automobile i sl. atestirane, školovane, ne kao predstavništva brandova koji imaju sve pa i selotejp branda za ambalažu.. to su obični servisi, obični ljudi.. no ovlašteni-navedeni, čak ne nužno stručni. Često su unutar istih prostorija ili vrata do.. odnosno kod trgovina koje imaju više maloprodajnih lokacija naravno da nema na svakoj a može ih biti kao što je za bijelu tehniku odvojenih, koji nikakve posebne veze s maloprodajom ne moraju imati osim što su svi dio lanca distributera koji tu mrežu mora organizirati za tržište.. pa tako možete nešto kupiti na npr kiosku tiska ili benzinskoj, u velikom shopingcentru ili maloj trgovini 2-sa-2.. i kod svake je moguć drugačiji 'raspored' zbog fizičkih ograničenja prostora i sl. .. no po zakonu servis mora biti jasno odvojen-izdvojen, kao i sva roba zaprimljena u servis, nikako zajedno s robom na policama-prodaje i sl. .. i tu je nešto nalik tome recimo arena-istyle.. koji unutar trgovine u dnu ima servis, kao uvučena niša-pult.. i pazite sitnicu, različito radno vrijeme, pon-pet do 18h.. vikendom ne rade kao ni nakon 18h.. dok trgovine rade do 20h i vikendima.. i problem kad se njima želi nešto reklamirati-vratiti.. guraju u servis što znači da kupac mora doći u radni dan u radno vrijeme kad i taj kupac radi, mada zakon kaže da trgovac mora zaprimiti reklamaciju, kupac bira.. no rutina im je takva i tek poneki kupac koji zna svoja prava, to traži i dobije.. čisto kao primjer app-metode koju rutinski koriste no kad kupac traži tad kao naprave uslugu-izuzetak.. dok je ekšli i zakonski upravo suprotno, tj mora ih se natjerati da poštuju zakon i svoje obveze .. i zato to treba čak i kad je sve pozitvino na kraju priče riješeno, prijaviti, kao prigovor-žalbu.. nek se nađe, jer to tad pročita i inspektorat i ima zabilješku, kao praksu što trgovac radi protivno praviima.. i tad teoretski postoji šansa da ih zakon-inspektorat jednostavno pritisne i da prestanu s tavkom praksom kršenja prava potrošača koje rutinski ponavljaju pa već time mogu dobiti uvećanu-težu kaznu zbog ponavljanja itd.

-tako bi jednog dana možda došli do 'savršenog' stanja.. treba krenuti od tog da tražimo svoje i da se ne damo zapričati ili prihvaćati njihove izgovore kao u postu gore, velika prodaja-gužva.. priče za djecu, jer baš sve je danas u podatcima, baza-barkod.. nema slučajne zamjene, nema gužve na žitnjaku koja bi objasnila prodaju neispravnog ili robe koja nije nova.. nema tu gužve ili slučajnosti jer je sve automatika i soft koji ne griješi kao što calculator neće nikad pogriješiti zbrajanjem 2+2.. strojevi ne griješe, rade (ili kvar), ljudi su oni koji griješe, koji muljaju, koji svašta nađu kao opravdanje a sve kako ne bi radili ono što moraju po pravilima nego malo ih zaobići..

 

+ dodatna priča, scenarij, moguć i realan.. trgovac obožava imati neispravan proizvod na polici. Zvuči nemoguće, nelogično? Da, dok se ne zna kako posluju, tko s kime, tko je dobavljač i način plaćanja, rabati i sl. ...

-imati robu na polici je trošak, plati pa ga driži na polici dok ne prodaš.. platiti mora dobavljaču, dok ovisno o načinu i odgodi plaćanja dobija rabat-popust kao i za količinu narudžbe.. to je ok, logično?

-e pa kad ima neispravan, reklamiran.. u normalnom sustavu distributer-jamstvo-servis-zamjena.. maloprodaja je samo jedna karika lanca, posljednja koja zato što je u kontaktu s kupcem tj mjesto gdje se roba-novac zamjenjuju i time su kranja točka lanca dok je servis sporedna ulica.. i teoretski ovisno o ugovoru, trgovac za jamstvo-reklamaciju nema nikakav poseban trošak, tj kad ovlašteni serviser potvrdi kvar, koji se u većini slučajeva ne popravlja nego zamjena ili povrat, daje ovlaštenje-nalog.. i distributer time trgovcu odobrava-šalje zanmjenu ili povrat-iznos ako tog modela-serije više nema na lageru-skladištu.. tj to sve je obveza distributera za tržište a kako su on i trgovac uredili interne odnose je njihova interna stvar, ne tiče se kupca i zakona.. trgovac nema trošak, kao što ni kupac nema jer to pokriva jamstvo koje tome i služi... mada će i kupac imati trošak, gnavažu navlačenja vamo-tamo, pozivanja na tel. ili beznin za auto-dostavu i sl. .. neki trošak može postojati, no u poslovanju je to kao wc papir.. sporedno, uračunato.. 'nema troška'.

-i u tom scenariju trgovac ima neispravan recimo tv, na polici.. koji će idućom rundom pošiljke-robe koja svakih dan-dva stiže iz centralnog skladišta poslati istim kombijem-vozilom nazad, dok je to sve njihova interna stvar-logistika pa i djelatnici koji voze kombje mogu biti zaposlenici te trgovine koja može biti sve, distributer itd.. i imaju baš sve, znaju kad vozilo stiže, svi imaju mobitele, svi znaju.. do minute-sata, no kad se čeka zamjena tad nekim čudom to potraje tjedan-dva-više.. tad ne znaju, mada kupnjom s dostavom isto možete dobiti u 2-3 radna dana, zamjenu često čekate par tjedana.. mada ide istim kombijem istom rutom.. i može biti trenutno zamjenjeno jer je to sve jedan povezan sustav i može se izdati idući s police.. no to trgovac ne želi, jer ..

-dok ima neispravan kojeg tad može prodavati beskonačno, ne mora naručiti-platiti novu zalihu, lager.. ima free primjerak koji je nepoderiv, tj kad ga proda, naruči-plati jedan komad, već ima novac kupca u džepu i plaća odmah, najpovojnija nabavna cijena, posluje novcem kupca, kao webshop koji nema trošak lagera-police.. i time webshop može biti jeftiniji za 5% i više.. a ovaj trgovac s tim neispravnim radi isto, povoljnije nabavlja + nabavlja ono što je već prodao.. dok se servis i distributer ne trgaju dobiti neispravan komad u svoje ruke, jer ga većinom ni ne popravljaju, otpis i povrat u kinu i sl. i tad takav neispravan primjerak postane dodatni prihod čisto zbog nabavne cijene i prodaje unaprijed za trgovca koji tad posluje novcem kupca.. a sve to dodatno kupac plaća, jer će isti primjerak kao ovaj tv, donjeti kući, otvoriti.. i vidjeti problem-kvar i opet ga nositi nazad, prigovarati, čekati.. ima trošak umjesto da ima ono što je platio i još mora biti zahvalan jer će trgovac sve srediti? .. jer će eto zamijeniti? To pogotovo rade-koriste mali, ne veće trgovine jer su prevelike, to može mali-osoba.. i zato treba birati gdje se kupuje.. istovremeno, veliki su drugačiji problem npr radno vrijeme i sl. ili baš ništa ne možete s blagajnicom u konzumu ili na kiosku tiska, nisu ovlašteni, nisu osposobljeni .. nemaju što odgovoriti, pa se zato recimo računala po komponentama i sl kupuju u pc shopu gdje je to ipak uhodano i možda manji problem.. dok u slučaju malog trgovca može biti najbolje za malog kupca, imati svojeg trgovca, koji sve riješi bez da kupac mora brinuti ili natezati se.. tad je taj mali ono mjesto gdje se kupuje, čak ako nije cijenom povoljniji jer rabatima-popustima ne može ni biti kao veliki i webshop, no štedi živce a dugoročno možda i novac :)

-cijena nije jedini kriterij.. dok neke stvari biramo npr po boji.. pa birajte i trgovine-trgovce, ni u istoj trgovini nisu isti ljudi-trgovci u smjeni .. s nekima nema problema odnosno kad se pojavi riješe ga.. birajte i ne zaboravite, vaše je pravo birati, ne njihovo, zakoni i ostalo.. pa kad krene drugačije tumačenje, prijava, tad se opamete, za dobrobit svih nas i idućeg kupca jer će do tad svi ponavljati ono što im prolazi čak iz same ljenosti, pa reklamirano može stojati u skladištu zaboravnjeno koji tjedan.. jer nitko se nije sjetio, mada u svakom sustavu postoji podsjetnik, alarm-stanje, slanje sms-obavijesti itd.. u većim trgovinama ni jedan djelatnik nema osobni feeling da on to nešto mora-treba napraviti npr javiti kupcu da je zamjena stigla.. pa prođe dan, dva, .. dok kupac nazove a tad pitanje tko se javi i zna li o čemu se radi, da mu baš taj komad robe pod nosom ide tom kupcu i sl. veliki-mali.. svaki na svoj način dok su ljudi u svemu i dalje obični s manama čak i dobrim namjerama, neznanjem itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Zanima me kome se obratiti dalje ukoliko se proizvođać ogluši na moj zahtijev za isporuku novog proizvoda jer stari nije popravljen u roku od 45 dana kako je navedeno u garanciji?
U pitanju je Gorenje perilica/sušilica.

Edit:
Sad su se javili iz Gorenja da će provjeriti sa servisom gdje je zapelo.
Mislim da više nisam dužan pristati na popravak staroga nego tražiti novi uređaj.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 10:05 (tintin).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Uvijek se obracas trznoj.

http://prijava.mingo.hr/CD/prijava.jsp

9 mjeseci
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
tintin kaže...
Zanima me kome se obratiti dalje ukoliko se proizvođać ogluši na moj zahtijev za isporuku novog proizvoda jer stari nije popravljen u roku od 45 dana kako je navedeno u garanciji?
U pitanju je Gorenje perilica/sušilica.

Edit:
Sad su se javili iz Gorenja da će provjeriti sa servisom gdje je zapelo.
Mislim da više nisam dužan pristati na popravak staroga nego tražiti novi uređaj.

 jesi li siguran da piše 45 dana, a ne "razumnom roku"?

15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

opet o lovačkim pričama i legendama.. zakon predviđa jedino razuman rok, dok za sve robe i usluge, time i vrijeme da se nešto obavi to ne može biti definirano zakonom.. a trgovci koriste i kad žele otežu..

-no ne treba se dati, prijaviti + juzer za problem i 45 dana je već propustio barem 40 dana odnosno to treba tražiti odmah, rok, razuman.. i tražiti, stiskati, jer trgovac to neće ako ne mora.. a kao što vidimo i proizvođač će obaviti svoj dio, pritisnuti-provjeiti i zbog renomea riješiti.. no kupac s reklamacijom je onaj koji griješi i naivno čeka dok se legende prenose i dalje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
millennial kaže...
tintin kaže...
Zanima me kome se obratiti dalje ukoliko se proizvođać ogluši na moj zahtijev za isporuku novog proizvoda jer stari nije popravljen u roku od 45 dana kako je navedeno u garanciji?
U pitanju je Gorenje perilica/sušilica.

Edit:
Sad su se javili iz Gorenja da će provjeriti sa servisom gdje je zapelo.
Mislim da više nisam dužan pristati na popravak staroga nego tražiti novi uređaj.

 jesi li siguran da piše 45 dana, a ne "razumnom roku"?

 Piše u garantnom listu 45 dana

6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
tintin kaže...

 Piše u garantnom listu 45 dana

Piše da, to je još ostalo na nekim proizvodima, ali to više znači njihovo pravilo a ne zakonsko. 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
tintin kaže...
millennial kaže...
tintin kaže...
Zanima me kome se obratiti dalje ukoliko se proizvođać ogluši na moj zahtijev za isporuku novog proizvoda jer stari nije popravljen u roku od 45 dana kako je navedeno u garanciji?
U pitanju je Gorenje perilica/sušilica.

Edit:
Sad su se javili iz Gorenja da će provjeriti sa servisom gdje je zapelo.
Mislim da više nisam dužan pristati na popravak staroga nego tražiti novi uređaj.

 jesi li siguran da piše 45 dana, a ne "razumnom roku"?

 Piše u garantnom listu 45 dana

 -papir trpi svašta.. nije važno što oni napišu nego što kaže zakon, no da bi zakon mogao koristiti moraš znati zakon-pravila i svoja prava, tj tad već ne bi prošlo 45 dana do ovog posta-teme nego bi bilo riješeno daleko ranije osim kad postoji objektivan razlog, viša sila kao katastrofa, ne godišnji mada logično tad sve sporije radi, jer distributer mora osigurati logistiku, servis i sl.

-no kao kod svakog servisa, to pitaš-tražiš kad nešto reklamiraš, npr auto i popravak.. sve se barem približno zna i odredi rok, dok se ovo koristi kad popravka nema čisto kao otezanje i ide dok to ti dozvoliš jer neovisno što postoji zakon, pravila i pravo to ne znači da ćeš ga ostvariti samo tako, tj da će sustav brinuti o tebi.. ti si prvi koji to mora kojem je u interesu.. ostale boli kiki.. a tad je zakon samo zakon, jednak komad papira, tj postaje nešto tek kad ga upotrijebiš, tražiš.. ili kad svi u sustavu-lancu stvarno savijesno rade svoj dio posla u idealnim odnosima i brizi za potrošača-kupca-korisnika.. no jasno ti je da taj dio rečenice ne pripada u temu tj da se javljaju ljudi kad nije tako i da je to 'ideal'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.10.2023 18:49 (ihush).
8 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Evo da izvjestim o završetku sage slomljenog monitora. Nakon što sam se javio uvozniku Asbis-u 20. rujna s problematikom, pošto je Protis maksimalno odugovlačio, odmah sljedeći dan je Protis naručio dostavu kojom je monitor dostavljen Asbis servisu. Prije dva dana, znači mjesec dana od slanja monitora u servis, odobrena je zamjena monitora. 

Inspekcija Ministarstva gospodarstva od 10. kolovoza do danas nije uopće reagirala, osim ako su reagirali, a da ja za to ne znam...

 

Svakako snimati otvaranje kutije monitora ili bilo čega što se dostavi ubuduće.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-stanje prijave imaš online.. kad je zaprimljeno, riješeno.. (no sad su u 'reorganizaciji'... već duže... i traže se djelatnici dok se na javni natječaj nitko ne prijavljuje..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Druginadimak009 kaže...

Inspekcija Ministarstva gospodarstva od 10. kolovoza do danas nije uopće reagirala, osim ako su reagirali, a da ja za to ne znam...

Slicna iskustva u zadnjih ~12 mjeseci i kod mene. Znaci uredno se vise ne javljaju na nikakve prijave. Prodje po mjesec - 2 da nema nikakvih saznanja. Tek nakon sto posaljem pozurnicu to netko pogleda. A i onda kad pogleda to pogleda ofrlje i samo to sto brze od*ebe da se tog rjesi. Nikad nisam imao vise odbacenih prijava do ove godine. Dobro, nije to sad neki broj, ali znaci u proslih nekih 15-20g, kad god sam slao prijave, inspekcija je bila na strani kupca, tocno se vidi u nacinu odgovora i postupanju, nikad, ALI NIKAD, nisam cekao dulje od 15 dana na odgovor. Ima barem 30 prijava u tim godinama sve skupa. Ako i nisi u pravu, dobio si uputu sto i kako i zasto nesto nije u redu. Ove godine, mislim da imam 4 prijave. Sve 4 su cekale dulje od mjesec dana prije nego ih je netko uopce pogledao. Sve 4 su odbijene, dok je jedna prihvcena nakon zalbe, odnosno ponovnog kontakta s inspektorom (obzirom da kad se rjesi slucaj posalju mail na pozurnicu, pa se ima mail od inspektora koji je rjesavao tvoj slucaj). Sve ispostava Zagreb. Telefonski kontakt s, tko god je na centrali od inspektora, ima jedno mjesec dana, lik mi se skoro nasmijao kad sam mu rekao da cekam vec mjesec dana na rjesenje, i rekao da je prosjek nekih godinu dana.

 

Znaci sve sto se radilo i na cemu se radilo 20g je s ovim novim sefom inspektorata, i novim zakonom baceno u smece. A kakti "veca prava", "bolji zakon". Katastrofa. Vidno je da se pocelo ici na ruku trgovcu i muljatorima. Uzas. Mislim da cu sve pocet uzimat na amazonu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.10.2023 22:03 (sandokan111).
9 mjeseci
online
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

i kod mene slično iskustvo, tri prijave, najstarija preko godinu dana i na niti jednu ni slova od njih. pogledma tu i tamo status i uvijek je isti, nema pomaka. jad i bijeda.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Da, ocito je nekoga od vladajucih lobi trgovaca stiso pa je interna nota isla da se te prijave ignoriraju. Sto te vise ignoriraju to te vise nije briga i ljudi ce opet prestat slat ikakve prijave. Sjecam se kad sam poceo s ovom temom, kome god bi rekao da posalje prijavu dobio bi odgovor "ma, to je Hrvatska, nece se nikad nista rjesit, tako je kod nas". Tad sam ponosno mogao govoriti da nije, jer kazem, nikad nisam cekao dulje od 15 dana na odgovor i izlazak na teren. Jos sam tada radio u udruzi pa sam se svakodnevno susretao s stotinama prijava.

Sada, izgleda, vracamo se u to "mracno" doba ignoriranja prijava da se ljude desentizira od slanja ikakvih prijava.

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Oprostite ako sam previše promašio temu.

Bio sam na putu i oštetili su mi kufer. Prijavio sam štetu, uredno smo ispunili obrazac za oštećenu prtljagu i rečeno mi je da će transportna firma platiti štetu.
No nakon što je utvrđeno koliko kufer košta 150- 200 eura , ponudili su mi 50 eura.

Odbio sam i napisao mail da sam uvrijeđen i da ću tražiti pravnu pomoć ako me uredno ne isplate.

Odgovorili su da će proslijediti moj mail i kad bude promjene javit će mi se.

Međutim nikakvog odgovora već dugo vremena, što bi ste vi učinili?
 
0 0 hvala 0
9 mjeseci
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ajimerej kaže...
Oprostite ako sam previše promašio temu.

Bio sam na putu i oštetili su mi kufer. Prijavio sam štetu, uredno smo ispunili obrazac za oštećenu prtljagu i rečeno mi je da će transportna firma platiti štetu.
No nakon što je utvrđeno koliko kufer košta 150- 200 eura , ponudili su mi 50 eura.

Odbio sam i napisao mail da sam uvrijeđen i da ću tražiti pravnu pomoć ako me uredno ne isplate.

Odgovorili su da će proslijediti moj mail i kad bude promjene javit će mi se.

Međutim nikakvog odgovora već dugo vremena, što bi ste vi učinili?

 nažalost sad te čeka natezanje s njima. ponuditi će ti 20 eura više, pa se onda opet moraš natezati pa će opet ponuditi 10-15 eura više... sve dok ti ne dopizdi.

 

vidi što ti pokriva štetu, nekakva polica osiguranja koju oni imaju, pa onda treba vidjeti uvjete...

8 mjeseci
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

A trebalo bi naći nekog novinara od volje, pa da malo povuče tu temu inspektorata. Ništa bez javnog ocrnjivanja. Ili neku službu EU angažirati...

6 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Hvala, ali bezidejan sam kako da im napišem mail, pošto se ne javljaju?
Ne bih neke isprazne prijetnje pisao, kad znam da nemam volje za tužbe i natezanja, htio bih kulturno svojih 150 eura. Krenem pisati i sve mi glupavo zvuči. Poštovani...

Dođe mi žao što nisam uzeo ponuđenih 50 eura.
9 mjeseci
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Druginadimak009 kaže...

A trebalo bi naći nekog novinara od volje, pa da malo povuče tu temu inspektorata. Ništa bez javnog ocrnjivanja. Ili neku službu EU angažirati...

 probao, ali prezauzeti su pisanjem o Šuputici, Dragički, Sevki i sličnima, tako da se nema vremena za pravo novinarstvo.

9 mjeseci
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ajimerej kaže...
Hvala, ali bezidejan sam kako da im napišem mail, pošto se ne javljaju?
Ne bih neke isprazne prijetnje pisao, kad znam da nemam volje za tužbe i natezanja, htio bih kulturno svojih 150 eura. Krenem pisati i sve mi glupavo zvuči. Poštovani...

Dođe mi žao što nisam uzeo ponuđenih 50 eura.

 ta transportna firma mora negdje imati svoje uvjete poslovanja, pronađi ih pa vidi što piše. recimo osiguranja imaju rok od 15 dana u kojem moraju odgovoriti na prigovor.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice