Blackberry Priv - recenzija

poruka: 22
|
čitano: 10.610
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Blackberry Priv - recenzija

Evo da i ja jednom napišem review na BUG Onlineu… S obzirom na to da je malen broj recenzija na našem jeziku, a i na to da je većina reviewa koji se daju naći na internetu vrlo outdated te spominju stvari koje su odavno riješene mislim da ne daju realnu sliku o ovom mobitelu danas… Inače koristim mobitel od 12.08. tako da su ovo dojmovi skupljeni u zadnjih 10-ak dana.
Također, primijetio sam tokom istraživanja ovog mobitela da je većina recenzenata vrlo biased, ili su stari BlackBerry korisnici kojima je sama činjenica da je ovo BlackBerry na Androidu blasfemija ili su “Androidaši” koji slabo shvaćaju smisao ovog uređaja do te mjere da jedan očigledno vrlo popularan YouTube reviewer kaže kako mu je BlackBerry Hub “overwhelming” jer mu je tamo sva komunikacija. Čak nije uzeo dvije minute vremena da vidi da se može u Hubu ugasiti prikaz accounta koji mu ne trebaju tamo ili napraviti Custom View. No, nebitno. Sto ljudi sto ćudi, cca 85 budala.


Za početak da bude spomenuto da tipkam ovo na svježem sljemenskom zraku na Privovoj hardverskoj tipkovnici. Više o njoj malo kasnije. Prije ovog mobitela sam koristio THL 5000 i nisam više namjeravao kupovati bilo šta osim kineskih mobitela budući da nude nenadmašan price/performance ratio, ali nekoliko godina sam koristio mobitele s QWERTY tipkovnicom, tako da sam za Priv morao učiniti iznimku. :) Nisam puno koristio druge aktualne Android flagshipe ni druge BlackBerry mobitele pa ću sigurno biti subjektivan u dojmovima, no svatko je; a u kući imam jedan iPhone 6 s kojim se imam svakodnevno prilike družiti. Naravno, trudit ću se biti objektivan koliko je moguće, ako ništa, nisam biased što se tiče proizvođača.
Mislim da je GSMArena napisala relativno dobru recenziju, iako su neke vrlo dobre stvari iz nekog razloga zanemarili. Mislim da vrijedi pročitati ako ste zainteresirani za mobitel, a ja ću se dijelom referirati na njihovu recenziju.
Baš kad sam izlazio iz kuće mi je stigao kožni originalni Smart Flip case, tako da će i on biti spomenut.

 

Namjeravao sam dodati razne slike i screenshote, ali mislim da je iz videa moguće dobiti bolji dojam o nekim funkcijama mobitela, uključujući Hub, tipkovnicu itd. pa možete pogledati npr. How to Demo filmiće na Blackberryjevom sajtu: How To Demo - BlackBerry Priv. Naravno, ako će nekoga nešto zanimati, mogu dodati slike i druge stvari.

 

Na mobitelu se trenutno nalazi Android 6.0.1, firmware build number AAG111.

Kutija i oprema
Uređaj dolazi u prilično velikoj kutiji u kojoj se nalaze sam mobitel, punjač, slušalice i uputstva. Kao mali minus bih mogao navesti što u paketu dolazi samo 750 mA punjač iako mobitel podržava Qualcomm Quick Charge 2.0. Ja za punjenje koristim adapter od starog mobitela koji daje 1.5 A. Čini se da to ovisi o tržištu i da u SAD-u Priv dolazi sa boljim, 1.3 A punjačem, ali slabo mi to znači.
In-canal slušalice koje dolaze s njim su druga priča. Nakon kratkog vrlo iznenađujuće ugodnog slušanja sam pogledao cijenu koja u slobodnoj prodaji iznosi oko 30 USD i moram reći da za razliku od loših slušalica kakve proizvođači obično pakiraju s telefonima ove stvarno zvuče kao solidne slušalice od cca 200 kn sa (za slušalice koje dolaze s mobitelom vrlo) dobrim basom i solidnim srednjim i visokim rasponom. Da već nemam bolji par, ne bih imao ništa protiv da ove koristim svakodnevno za slušanje glazbe, a ljudi koji me znaju s foruma znaju da mi je kvaliteta zvuka prilično bitna.

Kvaliteta izrade
S ovim aspektom sam gotovo potpuno zadovoljan. Mobitel uglavnom ostavlja dojam vrlo kvalitetno napravljenog uređaja koji bi mogao trajati godinama, isto kao i mehanizam za izvlačenje tipkovnice, no bit ćemo potpuno iskreni pa zabilježiti dva mala minusa.
Kao što se može pročitati u mnogim recenzijama, jedan dio stražnje strane kućišta se dosta savija pod pritiskom, ali ne postoji ni jedna situacija u kojoj bi se to u stvarnom korištenju moglo primijetiti tako da mislim da je to stvarno potpuno nebitno. Također je istina da kad se pritisne jedan dio oko sredine lijeve strane ekrana osjeti kao minijaturni klik pod prstom, ali osim kad sam ciljano tražio to mjesto i u nekakvim igricama gdje se puno klika po tom dijelu ekrana, u normalnom korištenju nisam ni jednom primijetio taj problem.
Sve u svemu, moglo bi mrvicu bolje, no za neku ocjenu vrlo dobar je. S druge strane, površina na stražnjoj strani kućišta je vrlo grippy tako da nemam osjećaj da će mi mobitel pasti iz ruke u nekom trenu kao kod nekih mobitela s danas popularnim metalnim kućištima.
Ovdje ću još spomenuti zvučnike mobitela. Gornji zvučnik, ovaj koji se koristi pri pozivima je neobično glasan i bez problema u bilo kakvoj buci čujem drugu stranu, u normalnim uvjetima okolišne buke ga držim ispod 50 % glasnoće. Zvučnik za zvono je na prednjoj strani uređaja što mi se čini kao puno bolje rješenje nego rear- ili bottom-facing zvučnici i slušanje nečega ili gledanje YouTube filmića je daleko ugodnije nego kad moram rukom usmjeravati zvuk i paziti da ne prekrijem zvučnik.

Neki recenzenti imaju smiješnu zamjerku na činjenicu da mobitel ima Power tipku s lijeve strane, a kontrole glasnoće s desne. Moj prošli mobitel je imao isto postavljene tipke, a i da nije, čovjek se na to navikne u roku od dan, dva tako da ne razumijem čemu drama. Uglavnom, tipke k’o tipke, nema se šta puno reći, osim za tipku između Volume up i Volume down tipke koja po defaultu služi jedino za otvoriti kontrole glasnoće, no uz Buttons remapper aplikaciju se s njom dobiva mogućnost korištenja dva shortcuta (short press i long press) s funkcijom prema željama korisnika. Home, Back i Recent Apps tipke su virtualne. Povlačenjem tipke Home prema gore se otvaraju tri shorcuta koji se mogu odrediti u postavkama mobitela. Defaultni raspored gdje je lijevo BlackBerry Device Search app, u sredini Phone a desno BlackBerry Hub mi zasad sasvim odgovara.

OS, sigurnost i produktivnost
Ovom mobitelu su sigurnost i produktivnost definitivno na prvom mjestu. Neću previše općenito o tome kako je BlackBerry zaštitio Android jer se to da pročitati bilo gdje uključujući u raznim reklamama, ali DTEK aplikacija mi se vrlo svidjela tako da ću nešto kratko o njoj napisati.

O samom OS-u isto neću puno, Android k'o Android, ovo je informatički forum tako da mislim da je većina ovdje vrlo dobro upoznata s njim. Cijeli sustav je vrlo “bloat-free”, nema dodanih gluposti, demo igrica i slično kao kod nekih drugih proizvođača, kao ni nikakvih skinova koji bi zauzeli pola RAM-a uređaja. Jedine predinstalirane aplikacije su one koje dolaze standardno s Androidom te nekolicina BlackBerry aplikacija od kojih ne bih rekao da je ijedna bezveze na uređaju. Sve osim DTEK-a se mogu disableati. Pa da ih za početak nabrojim:
BBM iliti BlackBerry Messenger - IM rješenje za sigurnu komunikaciju, osim standardne tekstualne, audio i video komunikacije i slanja slika i bilo kakvih drugih fajlova podržava poruke s ograničenim trajanjem. Nažalost, nemam baš kontakata koji ga koriste.
BlackBerry Preview - aplikacija za osnovno upoznavanje s uređajem
Content Transfer - samo ime kaže o čemu se radi, podržan je prijenos podataka sa BB, iOS i Android uređaja
Device Search - BlackBerryjev softver za system-wide pretragu
DTEK
Finance - Yahoo Finance aplikacija, s obzirom na to da inače nije podržan download iste s Play Storea u HR pa nije moguće napraviti update aplikacije, disableao sam je
Help - iznimno detaljna aplikacija s opisom mogućnosti mobitela
Hub - opis u nastavku teksta
Notes
Password Keeper
Tasks
Watchdox - aplikacija za razmjenu dokumenata u poslovnom okruženju


Launcher je više-manje standardni Android launcher uz nekoliko BlackBerryjevih dodataka.
Jedan od njih je prikaz popup widgeta. Vrlo korisno za aplikacije koje to podržavaju, jednostavnim povlačenjem ikone aplikacije prema gore otvara se widget te aplikacije, npr. nepročitane poruke u Whatsappu, nadolazeći eventi u kalendaru itd.


Valja još spomenuti da je u BlackBerry launcheru moguće automatski pokrenuti system-wide Search ako se na homescreenu ili u app draweru krene tipkati na hardverskoj tipkovnici. Dugom pritisku svake tipke se može odrediti shortcut, otvaranje nekog appa, poziv, slanje poruke ili e-maila određenom kontaktu ili neki od standardnih shortcuta kakvi se mogu staviti na homescreen. Pri prvom takvom pritisku na tipku kojoj još nije dodijeljena funkcija uređaj sam predloži aplikacije kojima ime počinje tim slovom. Ukoliko se isključi pozivanje searcha kad se krene tipkati moguće je za svaku hardversku tipku imati dva shortcuta, jedan za kratki i jedan za dugi pritisak.

Prikaz koliko je siguran uređaj koji se dobije pri otvaranju DTEK appa nije naročito koristan, ali druge stvari koje nudi definitivno jesu, pogotovo za paranoične. :) Osim određivanja koje permissione smije koristiti što je standardno na Androidu 6, za svaku se aplikaciju može vidjeti kad je iskoristila koji permission pa čak i uključiti prikaz notifikacije svaki put kad aplikacija zatraži npr. lokaciju, te se prikazuje gdje je zatražena lokacija na mapi.
Nakon što sam vidio da nakon otvaranja Snapchat iz nekog razloga svakih 3 do 6 minuta traži lokaciju iako je u pozadini, dobio je brzi uninstall.

Uređaj nema fingerprint scanner, što je, koliko sam shvatio, zapravo namjerno jer BlackBerry trenutno ne smatra taj način zaštite dovoljno sigurnim. Umjesto toga nudi se BlackBerryjev Picture Password za koji mislim da je odlično i vrlo sigurno rješenje. Smart Lock je standardna stvar na Androidu od Lollipopa u kojem koristim mogućnost da se ne zaključava dok sam doma. Radi “as advertised”. :)
Kad smo kod sigurnosti, spomenut ću da je BlackBerry jedini izdao patch za sva četiri QuadRooter propusta dva tjedna prije standardnog Android security releasea početkom 9. mjeseca.

BlackBerry Hub je svakako jedna od najkorisnijih aplikacija koje sam ikad imao na mobitelu. Za one koji ne znaju, u toj se aplikaciji na jednom mjestu nalaze svi pozivi, e-mailovi, SMS i IM poruke, kao i razne notifikacije od Facebooka, Instagrama itd. U ranijim verzijama navodno nije bio podržan push, no sad je podržan i radi bez problema (barem s gmail accountom). Svakom accountu se može dodati boja za lakšu organizaciju te se iste boje pojavljuju i u Productivity Tabu do kojeg se dolazi povlačenjem izbornika s lijeve ili desne strane ekrana koji je kao mini verzija Huba. Hub i Productivity Tab također prikazuju nadolazeće događaje zapisane u kalendaru.
Ne mogu baš shvatiti one koji kažu da je Hub overwhelming, pogotovo jer je, kao što sam na početku napisao, moguće odabrati koji će se accounti prikazivati, napraviti različite custom poglede, npr. jedan poslovni u kojem će se prikazivati samo poslovne e-mail poruke i pozivi, drugi u kojem će se prikazivati samo notifikacije od društvenih mreža, treći u kojem će biti IM i društvene mreže itd. Za Custom view se također mogu odrediti filteri, da prikazuje samo nepročitane poruke, flagged, high importance ili one koje sadrže privitke. Za svaki e-mail account se mogu namjestiti različite notifikacije, potpis, Quick responses itd. Standardni Android prikaz notifikacija je BlackBerry obogatio mogućnošću grupiranja notifikacija po aplikacijama, što je svakako vrlo koristan fičr. Koristeći Meeting Mode uređaj automatski gasi notifikacije tokom događaja iz kalendara, a slična funkcionalnost se može dobiti i korištenjem pravila koja se automatski aktiviraju za Do Not Disturb mod.

 

Swipanjem ulijevo na neku notifikaciju u Hubu se ona briše, a swipanjem udesno se otvara Snooze izbornik u kojem je moguće odgoditi notifikaciju na određeno vrijeme, do dolaska na Home ili Work lokaciju ili do spajanja s određenim uređaje.

Za e-mail je moguće i kreirati Custom alerts ovisno o pošiljatelju, accountu na koji je mail poslan, je li poslan samo korisniku, ima li High importance ili privitke te tekstu Subjecta. Nakon određivanja uvjeta se određuju postavke notifikacije (zvuk, boja LED notifikacije, broj ciklusa vibriranja itd.) te se može i postaviti "Level 1 alert" čime se ignoriraju postavke notifikacija (silent mod) i alarm se oglašava neovisno od njih.

Funkcija swipe gesturea prema lijevo i desno se mogu promijeniti npr. u flag, mute, mark read/unread, kao i funkcija koja se dobiva pinch gestureom na osnovnom prikazu aplikacije (view unread/flagged/high importance itd.). Funkcije tipki koje se pojavljuju kada stigne notifikacija koje su po defaultu Reply All, Snooze i Delete su također konfigurabilne.

Tipkovnica
Tipkovnica je, naravno, najveća posebnost ovog uređaja i o njoj zaista imam samo riječi hvale. Pri tipkanju ne osjećam nikakav umor, zamor ni napor kao kad moram tipkati na virtualnu tipkovnicu, bilo običnu, bilo Swype sa njegovim stalnim fulavanjem i nužnošću čestog ispravljanja napisanog.
Nakon par otipkanih poruka sam već počeo tipkati skoro bez ijednog tipfelera i toga da slučajno pritisnem dvije tipke odjednom i većinu vremena tipkam bez gledanja. S obzirom na to da su skoro od ruba do ruba, zapravo su otprilike jednake veličine kao tipke na virtualnoj tipkovnici. Ako te nisu premale, ne vidim zašto bi ikome hardverske istih dimenzija bile premale. Većina ljudi se nije žalila na sitne tipke ni na 3.5” ekranima, kamoli na 5.4”, pa ne vidim ni problem s hardverskim tipkama te veličine. Ne kažem da nije moguće da bi nekome s XL šapama mogla biti premala, ali meni je stvarno odlična veličina, nemam nikakve potrebe za većom.
Pokrenuo sam The Typist aplikaciju i iz prve ostvario rezultat od 46 WPM, nakon još par pokušaja i otipkanog dijela ovog teksta 51 (tj. 53 uz jednu krivo napisanu riječ), tako da će to sigurno biti debelo preko 50, možda i preko 60 uz još prakse. Pokrenuo sam test i na starom mobitelu sa meni odličnom TouchPal tipkovnicom na kojoj sam koristio swype svakodnevno tokom zadnje dvije godine i tako tipkam oko 35 WPM. Napor pri takvom prepisivanju teksta je neusporedivo veći s virtualnom tipkovnicom jer se stalno mora provjeravati originalni tekst i je li napisana točna riječ. Na PC-u tipkam između 60-70 WPM pa s obzirom na to mislim da je 50 više nego ok nakon ovih desetak dana tokom kojih sam zapravo prilično malo komunicirao preko poruka. Zamolio sam gospođicu da posjeti typingtest.com na iPhoneu i njoj je ispalo 30 WPM. Gledajući brzinu i preciznost Privova tipkovnica definitivno nudi jako puno potencijala.

Cijela hardverska tipkovnica je kapacitivna, tako da osim tipkanja nudi jako puno drugih mogućnosti. Skrolanje kroz menije, aplikacije ili tokom surfanja, brisanje riječi povlačenjem prsta ulijevo preko tipkovnice, pozicioniranja kroz napisani tekst (koje se aktivira dvostrukim tapom bilo gdje na površini tipkovnice), kao i selektiranja teksta ako se drži pritisnutom tipka Shift. Ovo skrolanje ne zvuči pretjerano korisno, no primijetio sam da već dosta često spontano otvaram tipkovnicu i tako skrolam, zaista je prednost imati pogled na cijeli ekran. Također je moguće koristiti standardne Ctrl-C, X i V shortcute za Copy, Cut i Paste ako se jedna od Shift tipki prenamijeni u Ctrl tipku. Meni je navika koristiti samo lijevu Shift tipku tako da ću vjerojatno u nekom trenu aktivirati tu opciju. Osim ovoga, tokom tipkanja mobitel iznad tipkovnice nudi riječi kao Auto-complete koje se povlačenjem prema gore u dijelu ekrana u kojem je ponuđena riječ ubacuju u tekst. Na taj način je ujedno moguće vrlo lako i brzo pisati riječi s “našim slovima” unatoč tome što ih na samoj tipkovnici, naravno, nema. Jedino u slučaju da neke riječi još nema u njegovom rječniku je potrebno pisati naša slova tako da se dugo pritisne tipka te se na ekranu onda ponude slova, npr. dugi pritisak na C otvara izbornik sa slovima č, ć, copyright simbolom itd. Uređaj onda sam spremi "novu" riječ u rječnik. Povlačenjem prsta prema dolje tokom unosa teksta se otvara meni sa raznim simbolima, isto kao i pritiskom na tipku “sym”.

Osim ovoga, u nekoj od nadogradnji je uvedena mogućnost swypea na virtualnoj, a također i hardverskoj tipkovnici. Isprobao sam taj način unosa i radi odlično te mislim da bi mogao biti precizniji od standardnog swypea na virtualnoj tipkovnici jer se ovdje bolje osjeti na kojem je slovu prst.

Performanse
Nije mi pretjerano stalo do raznih benchmarka, ali pokrenuo sam Antutu 6 i dobio rezultat od 69790. Ne namjeravam koristiti mobitel za neki gaming, tako da mi nije toliko stalo do toga. Par igrica koje sam pokrenuo, Pokemon Go, Candy Crush Jelly Saga i slither.io rade sasvim fino. Kome treba mobitel za gaming, vjerojatno bi bolje prošao s nekim drugim trenutnim flagshipom sudeći po rezultatima benchmarkova koji se daju vidjeti po recenzijama.
U svakodnevnom radu, otvaranje i prebacivanje između aplikacija, web browsing (koristim isključivo Operu Mobile zbog mogućnosti podešavanja user agenta na "desktop" i word wrappinga), sve radi odlično po mom skromnom mišljenju. Nikakvih trzanja u menijima ili laucheru koja spominju recenzenti zasad nisam vidio. Moguće da je u ranijim verzijama softvera bilo više takvih problema.
Naravno, mala zamjerka na zagrijavanje uređaja, ali to je normalno ponašanje Snapdragona 808. Dobro će doći za zagrijati ruke tokom tipkanja zimi. :)

Ekran i baterija
Nemam šta puno reći ovdje, ekran je odličan AMOLED rezolucije 2560x1440 piksela i ima lagano zaobljene rubove kao Galaxy Edge.
GSMArena spominje da ekran nije potpuno crn pri prikazu crne boje, no ja u potpunom mraku nisam primijetio nikakvu svjetlost čak ni na postavci od 100 % svjetline. Pretpostavljam da je to bio bug u nekoj ranoj verziji softvera. S vidljivošću na suncu nisam primijetio nikakvih problema, a na najnižoj postavci svjetline je vrlo ugodno koristiti mobitel u mraku.
Tokom punjenja uređaj s ugašenim ekranom na desnom rubu prikazuje postotak napunjenosti i koliko je još vremena potrebno da se baterija napuni do kraja. Relativno koristan feature, kao i Ambient Display, tj. crno-bijeli prikaz notifikacija čim stignu.
Mislim da je logično u ovom dijelu spomenuti da Priv ima mogućnost Double tap to wake i Lift to wake koje su mi se počele vrlo sviđati u svakodnevnom korištenju. Čudno bi mi bilo vratiti se na to da moram stiskati nekakve tipke da probudim ekran. Osim toga, ekran duže ostaje upaljen ako se mobitel drži u ruci, a također postoje Flip to mute i Flip to save power opcije.
Iznad ekrana je RGB LED-ica za notifikacije.

Baterija je kapaciteta 3410 mAh. S obzirom na to da mi je prošli mobitel imao 5000 mAh, moram se naviknuti na slabiji battery life, ali čini se da se da izvući oko 7-8 sati screen-on timea. Neloše.

Kamera
Kao i gaming, meni osobno nebitna stavka, kaže GSMArena da je dobra, a da je video koji se može snimiti uređajem do 4K rezolucije odličan. Prisutan je i OIS, a kamera pri slikanju nudi potpuno ručni mod što bi se nekima moglo svidjeti. Prednja kamera je navodno lošija, ali mislim da nitko nije planirao da ovo bude mobitel za selfieje. Meni potpuno svejedno.

Smart Flip case
Originalni Smart Flip case je izrađen od Nappa kože, dodaje malo debljine, ali s njim tipkanje čak postaje još malo ugodnije jer kad je otvoren poboljšava poziciju prstiju u odnosu na tipkovnicu mobitela. Kroz prozorčić se, kao i kod drugih mobitela koji podržavaju tu funkciju, prikazuju sat i notifikacije kroz koje se može listati, a mobitel se budi sa sleepa kad se case otvori. Ako se otvori dok je prikazana neka notifikacija, odmah se otvara ta aplikacija kao kad se uobičajeno klikne na notifikaciju. Jedina sitnica koju bih zamjerio caseu je što se s njim ne može koristiti Lift to wake. Case usput sakrije ranije spomenuti problem sa savijanjem stražnjeg dijela kućišta, “nestane” grba od kamere i manje se osjeti zagrijavanje mobitela. Svakako preporučam.

Zaključak
Nisam mislio da će nekome to poći za rukom, ali što se mene tiče, BlackBerry je uspio unijeti zanimljiv dašak svježine u današnje dosadno i neinovativno “ploča s velikim ekranom” tržište mobitela i mobitel mi je u roku od nekoliko dana stvarno nadmašio sva očekivanja koja sam imao. Gdje se drugi natječu brojem bitova, gigabajta, stanjivanjem uređaja i marketinškim floskulama BlackBerry ima stvarno poseban proizvod. Izvrsna tipkovnica s hrpom dodatnih mogućnosti koje joj omogućuje kapacitivna površina se ne može naći nigdje drugdje. Je li ona vrijedna poprilično visoke cijene po kojoj se ovaj mobitel prodaje? Meni apsolutno je, ako izađe Priv 2 za godinu dana sa slide-out tipkovnicom poput ove kupujem ga bez razmišljanja makar po cijeni od 7999 kn koliko jedan naš operater cijeni uređaj bez ugovora, čak i ako bude kao Apple koji 3 generacije radi potpuno isti uređaj s nešto boljim SoC-om. Priv nije najbrži po procesorskoj snazi i fps-u u igricama, ali po brzini kojom se stvari na njemu mogu napraviti i kojom se tekst može otipkati uz preciznost s kojom se nikakva virtualna tipkovnica ne može usporediti bih rekao da je uvjerljivo ispred bilo kojeg drugog Androida ili iPhonea. Tako da kome su bitne produktivnost i brzina u tom smislu svakako preporučam ako cijena nije problem. BlackBerryjeva očigledna posvećenost sigurnosti i zavidan broj izdanih redovitih nadogradnji s poboljšanjima na svakom polju čine u mojim očima ovaj uređaj još boljim ulogom. Prema glasinama se očekuje i izlazak Nougata za mobitel, vidjet ćemo hoće li se to obistiniti.

Jeftinija alternativa s istim obećanjima o sigurnosti, zapakirana u mid-range telefon postoji pod imenom BlackBerry DTEK50, a BlackBerry je nedavno omogućio download sa Play Storea skoro svih njihovih Android aplikacija na druge mobitele (trenutno samo na Marshmallow), pa preporučam barem njih isprobati.

Mobitel je kupljen u Playcomu za 6000 kn (cijena na gotovinu je 5400 kn), naručen je u ponedjeljak, došao u petak. Garancija je 24 mjeseca. Smart Flip case je kupljen sa ebay dućana Fonejoy za 24.66 GBP plus 3.99 GBP poštarine, naručen 19., stigao 23.08.

Za kraj ću samo još spomenuti da je na kraju ipak ovaj cijeli tekst napisan na Privu u Google Docs aplikaciji i bit će prebačen na PC samo radi nekih finishing touches. :)

Ako koga zanimaju još neke informacije, slobodno pitajte.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2016 13:12 (Mirko935).
Moj PC  
8 0 hvala 5
7 godina
online
Blackberry Priv - recenzija

Taman kad sam htio zagnjavit s pitanjima o recenziji, evo je 

Svaka čast, lijepo napisano, bit će definitivno u užem izboru pri slijedećoj kupnji.

Kruha i igala...
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija

Hvala. Bila bi i ranije, ali imao sam jutros neke obaveze. Stvarno nisam očekivao da će mi se dati sve ovo napisati na njemu, ali kad sam krenuo uopće nisam imao neku potrebu prebacivati se na kompjuter, a na google docsu ovo ispadne šest i pol A4 stranica s fontom 11.  Drago mi je da će biti u užem izboru, trenutno mi se čini da imam jedini Priv na ovom forumu. 

 

Raspitaj se za onaj mobileshop.eu je li pouzdan dućan, kod njih svako malo bude za nekih 4-4.5 k kn (naravno, ja sam baksuz pa taman kad sam ga htio naručiti ga tamo nije bilo pa sam mislio da više ni neće doći), a vidim da na njuškalu trenutno ima i jedan rabljeni iz vipa za 4. Pa da ne moraš baš dati 6000 ako ćeš ga uzimati.

7 godina
online
Re: Blackberry Priv - recenzija
Mirko935 kaže...

Hvala. Bila bi i ranije, ali imao sam jutros neke obaveze. Stvarno nisam očekivao da će mi se dati sve ovo napisati na njemu, ali kad sam krenuo uopće nisam imao neku potrebu prebacivati se na kompjuter, a na google docsu ovo ispadne šest i pol A4 stranica s fontom 11.  Drago mi je da će biti u užem izboru, trenutno mi se čini da imam jedini Priv na ovom forumu. 

 

Raspitaj se za onaj mobileshop.eu je li pouzdan dućan, kod njih svako malo bude za nekih 4-4.5 k kn (naravno, ja sam baksuz pa taman kad sam ga htio naručiti ga tamo nije bilo pa sam mislio da više ni neće doći), a vidim da na njuškalu trenutno ima i jedan rabljeni iz vipa za 4. Pa da ne moraš baš dati 6000 ako ćeš ga uzimati.

 Još par mjeseci neće biti ništa,dok ne riješim sve pravne i ine stvari,te se preselim.

Sad mi je stiska s parama....

Ali do tad bude se našlo i jeftinije.....

Kruha i igala...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
fer-de-lance kaže...

 Još par mjeseci neće biti ništa,dok ne riješim sve pravne i ine stvari,te se preselim.

Sad mi je stiska s parama....

Ali do tad bude se našlo i jeftinije.....

 Naravno, ima bitnijih stvari od mobitela, neće nikud pobjeći :)

Eh, da živimo u US of A... (baš mi malo prije uletila reklama na fb-u) Pick up an unlocked BlackBerry Priv for just $299 again! | CrackBerry.com

12 godina
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Mirko935 kaže...
fer-de-lance kaže...

 Još par mjeseci neće biti ništa,dok ne riješim sve pravne i ine stvari,te se preselim.

Sad mi je stiska s parama....

Ali do tad bude se našlo i jeftinije.....

 Naravno, ima bitnijih stvari od mobitela, neće nikud pobjeći :)

Eh, da živimo u US of A... (baš mi malo prije uletila reklama na fb-u) Pick up an unlocked BlackBerry Priv for just $299 again! | CrackBerry.com

pa taj blackberry bi normalno radio kod nas, a sa shipping-om i porezom ispadne 400$ što je puno bolje od 6000kn koliko je kod nas. 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
cedevita od limuna kaže...

pa taj blackberry bi normalno radio kod nas, a sa shipping-om i porezom ispadne 400$ što je puno bolje od 6000kn koliko je kod nas. 

 Ja isto mislim, ovdje ima popis podržanih frekvencija po modelima. Naš je STV100-4... Jedini problem je što taj STV100-1 (AT&T verzija) ne možeš updateati osim ako imaš AT&T SIM karticu. Navodno BlackBerry radi na rješenju tog problema.

14 godina
neaktivan
offline
Blackberry Priv - recenzija

Dodao sam još mrvicu teksta o Hubu gore. Korisni su fičri, a zaboravio sam ih ranije spomenuti. Evo ga i ovdje:

 

(mini update) Swipanjem ulijevo na neku notifikaciju u Hubu se ona briše, a swipanjem udesno se otvara Snooze izbornik u kojem je moguće odgoditi notifikaciju na određeno vrijeme, do dolaska na Home ili Work lokaciju ili do spajanja s određenim uređaje.

Za e-mail je moguće i kreirati Custom alerts ovisno o pošiljatelju, accountu na koji je mail poslan, je li poslan samo korisniku, ima li High importance ili privitke te tekstu Subjecta. Nakon određivanja uvjeta se određuju postavke notifikacije (zvuk, boja LED notifikacije, broj ciklusa vibriranja itd.) te se može i postaviti "Level 1 alert" čime se ignoriraju postavke notifikacija (silent mod) i alarm se oglašava neovisno od njih.

Funkcija swipe gesturea prema lijevo i desno se mogu promijeniti npr. u flag, mute, mark read/unread, kao i funkcija koja se dobiva pinch gestureom na osnovnom prikazu aplikacije (view unread/flagged/high importance itd.). Funkcije tipki koje se pojavljuju kada stigne notifikacija koje su po defaultu Reply All, Snooze i Delete su također konfigurabilne.

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Blackberry Priv - recenzija

Imam Priv nekih 4 mj. i prezadovoljan sam. Smeta mi jedino što model koji se kod nas može kupiti (STV100-4) ne podržava bežično punjenje.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Dario5432 kaže...

Imam Priv nekih 4 mj. i prezadovoljan sam. Smeta mi jedino što model koji se kod nas može kupiti (STV100-4) ne podržava bežično punjenje.

Oho, pa ti si već četvrta osoba u državi za koju znam da ima Priva.

 

Meni više smeta što su mi s njim zapakirali 750 mA punjač umjesto da su dali neki koji podržava Quick Charge. Mislim, nije mi bio strašan problem dati još 10 dolara za QC2.0 punjač, ali je malo blesavo s obzirom na cijenu.

 

Nije ni meni baš jasno zašto "naš" model nema bežično punjenje... Doduše, nisam to nikad imao na mobitelu pa ni ne znam propuštam li nešto pametno ili ne. Inače, kaže tu neki lik da je probao zamijeniti back cover na STV100-4 s onim sa STV100-1 i da radi bežično punjenje. Pa ako ti je bitno, vjerojatno ga nije preteško nabaviti i zamijeniti. I izgubiti garanciju usput.

http://forums.crackberry.com/blackberry-priv-f440/anyone-found-way-add-wireless-charging-stv100-3-a-1058338/#post12209794

 

Btw, imaš li kakav case na njemu, tj. kakvu preporuku? Gospođi bi trebao doći njen Priv kroz koji dan, a ne sviđaju joj se flip coveri poput mog pa ne znam šta da joj uzmemo.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija

hehe :-) Ja znam još jednu osobu :-)

 

 

Koristim samo obični preklopni case s eBay-a. http://www.ebay.com/itm/NEW-Litchi-PU-Leather-slots-wallet-stand-flip-Cover-Case-for-Blackberry-Priv-4G-/231803540485?var=531058237630&hash=item35f8915405:g:-bYAAOSw5dNWidqD

 

Nije baš kvalitetan ali posluži.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Dario5432 kaže...

hehe :-) Ja znam još jednu osobu :-)

 

 

Koristim samo obični preklopni case s eBay-a. http://www.ebay.com/itm/NEW-Litchi-PU-Leather-slots-wallet-stand-flip-Cover-Case-for-Blackberry-Priv-4G-/231803540485?var=531058237630&hash=item35f8915405:g:-bYAAOSw5dNWidqD

 

Nije baš kvalitetan ali posluži.

Pa to je čak petero ljudi... Skoro da nije ni toliko nepopularan koliko sam mislio... A šteta, stvarno je odličan telefon.

 

Ne pomaže mi mnogo budući da je preklopni što ona neće, ali svejedno hvala.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija

Da su malo spustili cijenu uređaja i potrudili se oko marketinga bilo bi ih puno više.

 

Vidim da se proširila ponuda maski na eBayu. Sad čak ima i koji nisu preklopni :-) http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2060353.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xblackberry+priv+case.TRS0&_nkw=blackberry+priv+case&_sacat=0

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Dario5432 kaže...

Da su malo spustili cijenu uređaja i potrudili se oko marketinga bilo bi ih puno više.

 

Vidim da se proširila ponuda maski na eBayu. Sad čak ima i koji nisu preklopni :-) http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2060353.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xblackberry+priv+case.TRS0&_nkw=blackberry+priv+case&_sacat=0

Istina... Bilo bi super bar da naši operateri shvaćaju da bi bio red spustiti cijenu uređaja kad je već godinu dana na tržištu... Ali nema veze, drugog sam ugrabio na ovoj akciji za 320 € pa se tješim da im je prosječna cijena oko 4200 kn.

 

Je, je, ima ih dosta za relativno nepopularan mobitel; ima i neki TETDED očito malo kvalitetnije u svim zamislivim bojama i različitim vrstama kože, ali za 40-60 €.

http://www.tetded.com/home/en/358-priv-stv100-1-stv100-3-stv100-4

14 godina
neaktivan
offline
Blackberry Priv - recenzija

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija

Da si slikao s Priv-om bolje bi slika ispala :-)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Mirko, imaš li za preporučiti neki auto držač za Priv?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Dario5432 kaže...
Mirko, imaš li za preporučiti neki auto držač za Priv?

Jbg, tog se sjetim skoro svaki put kad uđem u auto hahaha, ali nikako da mi padne na pamet kad sam pred kompom ili u nekom dućanu pa da zapravo pogledam šta se nudi.

Ako kupiš nešto bio bih zahvalan ako podijeliš link itd.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Poruka je uređivana zadnji put uto 14.3.2017 16:46 (Dario5432).
7 godina
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Meni sigurnije izgleda onaj najobicniji za par kuna, univerzalni od tog linkanog :D
9 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija

Dosta ih ne odgovara za Priv jer su mu tipke za glasnoću malo niže postavljene nego kod drugih mobitela, a i nisam baš ljubitelj priljepaka i kukica što se kače na ventilaciju.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Blackberry Priv - recenzija
Dario5432 kaže...

Izgleda super, ali čini se da s nekakvim caseom baš i ne bu išel nutra.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice