Što se događa s našim društvom?

poruka: 62.171
|
čitano: 6.283.442
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Bog, domovina, nacija - svi na pod, ovo je privatizacija!

Hladno Pivo

 

Pogledaj spot:

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...
overhaul kaže...
BlackDog22 kaže...

 

 Dražbe su mjesta gdje ćeš dobit onoliko koliko netko za to hoće platiti. Ne znam odakle ti to da se tamo dobije manje. Ne znam točno kako je taj mit o dražbama nastao no nisu ljudi koji tamo dolaze budale pa ćeš im ti pred nosom pokupit auto/kuću za desetinu onog što ona kao vrijedi. Istina je da se većina ljudi tamo bavi preprodajom pa ćeš možda proći za kojih 10tak% jeftinije jer će ti što se bave preprodajom odustati kad vide da nema više zarade u tome, odnosno njim dodatne zarade.

 

No nije uopće poanta u tim dražbama, nego u tome da ne vrijede stvari u jednom trenutku isto kao što su vrijedile u drugom. Puno ljudi je u ovoj krizi sa švicarcem kod nas izgubilo jer su kupovali s jeftinim švicarcem u trenutku kad je sve vrijedilo jako puno, da bi se u trenutku dogodilo da skupim švicarcem sad trebaju pokrit nešto što nitko neće kupiti i ne vrijedi skoro ništa. A ljudi prvo trebaju shhvatiti da stvari nemaju neku fiksnu cijenu nego vrijede jednostavno koliko netko za njih u tom trenutku želi platiti. To vrijedi i za sve ovo što si nabrojao (materijal, rad...).

 Nije za generalizirati s tom frazom "vrijedi kolko netko misli dati novca".
Naravno da standardne dražbe tipa stočni sajam, najam strojeva, ili 
zapadne veletržnice funkcioniraju na ajmo reć realnoj osnovi, ali IMHO lešinarenje na dužnicima ne spada u tu osnovu.
Posebno nekretnine/pokretnine ljudi koji su izgubili iste zbog dugova nisu baš "omiljena roba" i tu kojekakvi mešetari dosta dobro 
iskorištavaju situaciju da na poluzatvorenim anonimnim aukcijama prođu ispod realne cijene.
Nije kuća baš grafička kartica ili mobitel pa da za 12 mjeseci ne vrijedi pola novca kojim je plaćena.
Inače, razumijem te, i osobno nikad nebih ulazio u "dealove" sa bankama, ali već sam tipkao,
situacije su obično presložene da bi se sve moglo strpati u stereotip "ovi su krivi, ovi dobri".

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
overhaul kaže...

 Nije za generalizirati s tom frazom "vrijedi kolko netko misli dati novca".
Naravno da standardne dražbe tipa stočni sajam, najam strojeva, ili 
zapadne veletržnice funkcioniraju na ajmo reć realnoj osnovi, ali IMHO lešinarenje na dužnicima ne spada u tu osnovu.
Posebno nekretnine/pokretnine ljudi koji su izgubili iste zbog dugova nisu baš "omiljena roba" i tu kojekakvi mešetari dosta dobro 
iskorištavaju situaciju da na poluzatvorenim anonimnim aukcijama prođu ispod realne cijene.
Nije kuća baš grafička kartica ili mobitel pa da za 12 mjeseci ne vrijedi pola novca kojim je plaćena.
Inače, razumijem te, i osobno nikad nebih ulazio u "dealove" sa bankama, ali već sam tipkao,
situacije su obično presložene da bi se sve moglo strpati u stereotip "ovi su krivi, ovi dobri".

Nije sve ni do banaka. Poznat mi je slučaj bračnog para koji je uzeo kredit čije je pokriće bio stan u kojem su stanovali. Dva mjeseca je bio tulum i pijanka do ranih jutarnjih sati. Na kraju, kad je otišao sav novac na alkohol i kurvaluk, kredit nisu mogli otplaćivati, banka je aktivirala i namirila se aukcijom.

16 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...

Nije sve ni do banaka. Poznat mi je slučaj bračnog para koji je uzeo kredit čije je pokriće bio stan u kojem su stanovali. Dva mjeseca je bio tulum i pijanka do ranih jutarnjih sati. Na kraju, kad je otišao sav novac na alkohol i kurvaluk, kredit nisu mogli otplaćivati, banka je aktivirala i namirila se aukcijom.

 Tako je. Situacije su vrlo individualne. Mnogi se ponašaju kao da su dobili a lutriji. Drugi misle da moraju iskoristiti priliku dok je 
"kamata povoljna" za neke svoje/preporučene poduzetničke ulagačke projekte, ali ima ih i koji su morali nešto posuditi jer 
je stiglo neko zlo za naplatu, a odjednom nije bilo dovoljno gotovine ni prijatelja da se to podmiri. Ljudi se razbole pa ih
i nasamare kojekakvi lešinarski šarlatani sa lažnim obećanjima za "stanovitu naknadu", pokrivaju bratu-sestri-sinu-kćeri
neke fatalne troškove, budu jadni jamci kojekakvim lakoćemo... ima svega. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Na kraju i Grčka će skupo platiti svoj tulum, pijanku i kurvaluk. Možda dobiju još neke male ustupke ali sav će novac vratiti po tržišnim pravilima kako bi bili svima primjer za ubuduće.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...
overhaul kaže...
BlackDog22 kaže...

Nebi "toliko dobio na dražbi jer toliko vrijedi". Dražbe su često mjesto gdje se stvari dobijaju za manje nego vrijede.
-naime, ja sam skontao da je toliko novca potrošio na materijal, infrastrukturu, dozvole, lokaciju, radnike, opremanje?
Dakle da nije bubnuo cifru iz neba, nego pozbrojio račune?
Da u takvim situacijama može se dogoditi puno nepravde.
Zbog nekog pojednostavljenog i poopćenog pravilnika, izgubiti "cijeli auto jer ti je pukla guma".
Onda u takvim uvjetima poučeni iskustvima okolice,
nitko ništa ne započinje ni ne poduzima dok nije pokriven financijski barem 110%
pa dolazi do stagnacije razvoja. Tzv nesigurna ekonomska klima. 

 Dražbe su mjesta gdje ćeš dobit onoliko koliko netko za to hoće platiti. Ne znam odakle ti to da se tamo dobije manje. Ne znam točno kako je taj mit o dražbama nastao no nisu ljudi koji tamo dolaze budale pa ćeš im ti pred nosom pokupit auto/kuću za desetinu onog što ona kao vrijedi. Istina je da se većina ljudi tamo bavi preprodajom pa ćeš možda proći za kojih 10tak% jeftinije jer će ti što se bave preprodajom odustati kad vide da nema više zarade u tome, odnosno njim dodatne zarade.

 

No nije uopće poanta u tim dražbama, nego u tome da ne vrijede stvari u jednom trenutku isto kao što su vrijedile u drugom. Puno ljudi je u ovoj krizi sa švicarcem kod nas izgubilo jer su kupovali s jeftinim švicarcem u trenutku kad je sve vrijedilo jako puno, da bi se u trenutku dogodilo da skupim švicarcem sad trebaju pokrit nešto što nitko neće kupiti i ne vrijedi skoro ništa. A ljudi prvo trebaju shhvatiti da stvari nemaju neku fiksnu cijenu nego vrijede jednostavno koliko netko za njih u tom trenutku želi platiti. To vrijedi i za sve ovo što si nabrojao (materijal, rad...).

 Mi govorimo o vrijednosti 700:70. I ne o fiktivnoj vrijednosti koju očekuješ od tržišta nego o uloženom novcu. A dražba nije oglas gdje ti staviš neku cijenu pa ako ne ide malo skineš, pa još malo, pa dok ne prodaš. Ako na dražbi staviš početnu vrijednost kuće 10 kn i imaš samo jednog koji se pojavio cijena je 10 kn i to je to. I nemožeš onda zaključit da je tržišna vrijednost 10kn. A ako se i pojavi drugi ja mu mogu ponuditi paru ispod stola  da odustane i to je to.

14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
axos kaže...

 Mi govorimo o vrijednosti 700:70. I ne o fiktivnoj vrijednosti koju očekuješ od tržišta nego o uloženom novcu. A dražba nije oglas gdje ti staviš neku cijenu pa ako ne ide malo skineš, pa još malo, pa dok ne prodaš. Ako na dražbi staviš početnu vrijednost kuće 10 kn i imaš samo jednog koji se pojavio cijena je 10 kn i to je to. I nemožeš onda zaključit da je tržišna vrijednost 10kn. A ako se i pojavi drugi ja mu mogu ponuditi paru ispod stola  da odustane i to je to.

Praktično nemoguće. Obzirom da se prodaja vrši na sudu, sud ne dozvoljava veliki nesrazmjer vrijednosti. Znači ukoliko te netko tuži za naknadu štete u iznosu od 1000 kuna, sud neće dozvoliti prodaju tvoje nekretnine za tu vrijednost.

14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Tulum, kurvarluk... Grci jesu specijalan narod, ali kakav to tulum i kurvarluk?

 

O kakvom kurvarluku govorimo? O tomu da je Njemački suficit s Grčkom od 2 milijarde eura 2000. godine slučajno skočio na 6 milijardi eura 2009. recimo?

Spominjem Njemačku kao najglasniju kvočku.

 

Govorimo o "pomoći" državi članici euro-zone čiji cilj je bio namirivanje banaka i održavanje same euro-zone nauštrb jedne od članica kojoj su u isto vrijeme rekli da stene remen, što je i učinjeno?

Jel' to taj kurvarluk?

 

Jel' grčki narod kriv što je vlast dizala kredit da napravi grandiozne olimpijske igre npr.? Čije banke su im ono dale tolike kredite?

 

Jesu li Hrvati kurve za kurvasluk Sanadera i ekipe gdje su se izgradile dvorane koje su neprofitabilne, ako su u pogonu uopće?

Jesi li i ti kurva što su za vrijeme HDZ-a biseri izgrađivali i što treba i što ne treba? Što se HAC zadužio do grla? Što se radio autoput na kojem auto vidiš svake prijestupne (jesi li išao kada prema Baranji autocestom?)

 

Jesmo li mi kurve zbog svega navedenog i treba li nacija propasti zbog političara?

 

Što se dogodilo da nitko ne spominje Irsku recimo? Je li i njihova kriza bila kurvarluk jer su se ljudi masovno zaduživali ili su i njih sjebale banke kao i ostatak svijeta?

Nitko ih ne spominje jer su se izvukli, a kako su se izvukli? Samo tako što su im iz EU dali zajam i rekli stegnite remen?

Naravno da ne, kitu bi se izvukli da je bila stvar samo u stezanju remena.

Nije se preveliki problem izvući uz financijsku pomoć kada imaš uhodanu industriju i konstantan suficit u odnosu izvoza i uvoza i kada ti Amerika/Britanija pomognu nastaviti tim putem.

 

Previše svi skupa pametujete po pitanju Grčke, kao da je jako teško shvatiti da zemlje koje nemaju jaku proizvodnju jednostavno nemaju nikakvog izbora i ovise o milijun faktora, posebice ako ne upravljaju vlastitom valutom.

Battlelog: [deda] lubosaur
15 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

.. J.M. Keynes, suprotno od samoregulacije tržišta.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
eevek kaže...

 

 

Jel' grčki narod kriv što je vlast dizala kredit da napravi grandiozne olimpijske igre npr.? Čije banke su im ono dale tolike kredite?

 

Jesu li Hrvati kurve za kurvasluk Sanadera i ekipe gdje su se izgradile dvorane koje su neprofitabilne, ako su u pogonu uopće?

Jesi li i ti kurva što su za vrijeme HDZ-a biseri izgrađivali i što treba i što ne treba? Što se HAC zadužio do grla? Što se radio autoput na kojem auto vidiš svake prijestupne (jesi li išao kada prema Baranji autocestom?)

 

Jesmo li mi kurve zbog svega navedenog i treba li nacija propasti zbog političara?

 

 

 Ovo su mi još jedni od omiljenih argumenata u svim raspravama. Političari su neka vrsta nečega što se spustila iz svemira i sad oni nama nešto tu kroje, određuju, a jadan mali, pošten narod se ne može oduprijeti imperijalističkim vanzemaljcima pa im onda oni grade Arene i održavaju Olimpijske igre dok potlačeni narod grca u dugovima živeći u neljudskim uvjetima. 

 

Je kriv je narod jer je glasao za njih i kriv je narod jer je ponovno glasao za njih i bit će opet kriv narod (u našem slučaju) jer će za 6mj ponovno glasat za njih. Nije politika, političari i država neki izdvojeni entitet koji nema veze s narodom, već je nastao isključivo iz naroda. Političar/i može biti kriv jedan put, ali ti ne može političar biti kriv 10 puta za redom. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2015 7:42 (BlackDog22).
16 godina
moderator
offline
Što se događa s našim društvom?

Jako zanimljiv tekst koji nama starijima koji su u školama i fakultetima naučili ponešto o Marxu ima smisla, iako nisam siguran da oni koji nemaju nikakvu predodžbu o Marxu (osim najpovršnije) mogu shvatiti o čemu Varufakis priča. 

 

Htio sam izdvojiti neki pasus kao "mamac" za čitanje, ali zapravo je svaki za sebe podjednako interesantan pa mi je teško odabrati najbolji. 

 

Možda je ovaj najznakovitiji, iako ne mora biti točan:

 

"Even as unemployment doubled and then trebled, under Thatcher’s radical neoliberal interventions, I continued to harbour hope that Lenin was right: “Things have to get worse before they get better.” As life became nastier, more brutish and, for many, shorter, it occurred to me that I was tragically in error: things could get worse in perpetuity, without ever getting better. The hope that the deterioration of public goods, the diminution of the lives of the majority, the spread of deprivation to every corner of the land would, automatically, lead to a renaissance of the left was just that: hope"

 

http://www.theguardian.com/news/2015/feb/18/yanis-varoufakis-how-i-became-an-erratic-marxist

 

 

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

Jako zanimljiv tekst koji nama starijima koji su u školama i fakultetima naučili ponešto o Marxu ima smisla, iako nisam siguran da oni koji nemaju nikakvu predodžbu o Marxu (osim najpovršnije) mogu shvatiti o čemu Varufakis priča. 

 

Htio sam izdvojiti neki pasus kao "mamac" za čitanje, ali zapravo je svaki za sebe podjednako interesantan pa mi je teško odabrati najbolji. 

 

Možda je ovaj najznakovitiji, iako ne mora biti točan:

 

"Even as unemployment doubled and then trebled, under Thatcher’s radical neoliberal interventions, I continued to harbour hope that Lenin was right: “Things have to get worse before they get better.” As life became nastier, more brutish and, for many, shorter, it occurred to me that I was tragically in error: things could get worse in perpetuity, without ever getting better. The hope that the deterioration of public goods, the diminution of the lives of the majority, the spread of deprivation to every corner of the land would, automatically, lead to a renaissance of the left was just that: hope"

 

http://www.theguardian.com/news/2015/feb/18/yanis-varoufakis-how-i-became-an-erratic-marxist

 

 

 

 Vrlo lako za provjeriti pošto se odnosi na povijest. Da li se na kraju ispostavilo da je britanija upala u vrtlog konstantnog propadanja ili je ipak došlo do toga da je postalo bolje?

15 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...
..

 Vrlo lako za provjeriti pošto se odnosi na povijest. Da li se na kraju ispostavilo da je britanija upala u vrtlog konstantnog propadanja ili je ipak došlo do toga da je postalo bolje?

 -GB je jedina koja je uspjela.. (nema naziva), nešto, parlament, aristokracija, liberalizam.. sve to nekako 'složiti da radi'. Ali se zaboravi da su imperija koja cucla dodatni kapital.. vrijeme prije cca 100god, ni danas nema bitnije razlike osim oblika (vladavine/stjecanja dobara/resursa/kapitala..) koji je sad korporativno-bankarski + licence.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...

 Vrlo lako za provjeriti pošto se odnosi na povijest. Da li se na kraju ispostavilo da je britanija upala u vrtlog konstantnog propadanja ili je ipak došlo do toga da je postalo bolje?

 

 

"Na kraju" čega? Konačnog protoka Vremena koje dolazi ovaj četvrtak? 

 

Ne kužim odakle ovo pitanje? Naime ovaj nema veze s Britanijom, tako da sam po svoj prilici bio u pravu kada sam rekao da oni koji ne znaju ništa o Marxu vjerojatno neće shvatiti o čemu Varufakis priča. 

 

Ne kužim odakle ti ovo pitanje o Britaniji? Ovo nije ekonomska studija Britanije ni na koji način. 

 

 

 

EDIT: Sad sam shvatio - referenciraš se samo na moj citat teksta, ovaj mali ficlek, ne na čitav tekst. Trebaš pročitati čitav tekst - ovo je samo primjer koji Varufakis navodi, a tekst ima daleko veći opseg od same ekonomije Britanije.

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2015 10:39 (Drago).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...
axos kaže...

 Mi govorimo o vrijednosti 700:70. I ne o fiktivnoj vrijednosti koju očekuješ od tržišta nego o uloženom novcu. A dražba nije oglas gdje ti staviš neku cijenu pa ako ne ide malo skineš, pa još malo, pa dok ne prodaš. Ako na dražbi staviš početnu vrijednost kuće 10 kn i imaš samo jednog koji se pojavio cijena je 10 kn i to je to. I nemožeš onda zaključit da je tržišna vrijednost 10kn. A ako se i pojavi drugi ja mu mogu ponuditi paru ispod stola  da odustane i to je to.

Praktično nemoguće. Obzirom da se prodaja vrši na sudu, sud ne dozvoljava veliki nesrazmjer vrijednosti. Znači ukoliko te netko tuži za naknadu štete u iznosu od 1000 kuna, sud neće dozvoliti prodaju tvoje nekretnine za tu vrijednost.

 Praktično nemoguće da ti policajac ne napiše kaznu ako si vozio iznad dopuštene brzine. Nikad se to nije dogodilo jer je to nedopustivo. Ili doktor u bolnici da uzme nešto od pacijenta. Totalno nedopustivo i nikad se ne događa.

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...

 

 

 Ovo su mi još jedni od omiljenih argumenata u svim raspravama. Političari su neka vrsta nečega što se spustila iz svemira i sad oni nama nešto tu kroje, određuju, a jadan mali, pošten narod se ne može oduprijeti imperijalističkim vanzemaljcima pa im onda oni grade Arene i održavaju Olimpijske igre dok potlačeni narod grca u dugovima živeći u neljudskim uvjetima. 

 

Je kriv je narod jer je glasao za njih i kriv je narod jer je ponovno glasao za njih i bit će opet kriv narod (u našem slučaju) jer će za 6mj ponovno glasat za njih. Nije politika, političari i država neki izdvojeni entitet koji nema veze s narodom, već je nastao isključivo iz naroda. Političar/i može biti kriv jedan put, ali ti ne može političar biti kriv 10 puta za redom. 

 

Treba znati razlikovati šalu od stvarnosti i duhovite dosjetke satiričara od društvenih zakonitosti. Ovo kažem jer je posve jasno odakle dolazi ovo tvoje rezoniranje - iz izreke da svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje, odnosno korolara da je "demokracija sustav koji jamči da nećemo imati vlast bolju nego zaslužujemo" (G. B. Shaw). 

 

To su duhovite dosjetke, a ne stvarne sociološke zakonitosti. 

 

Poltičari, naravno, dolaze iz genetskog i socijalnog "kazana" samog društva, ali svaljivati jednaku odgovornost na narod koji ih je birao je isto kao i svaljivti jednako odgovornost na pacijenta koji je odabrao doktora koji ga je unakazio ili ubio svojim odabirom liječenja ili neliječenja. 

 

Većina ljudi na ovome svijetu nema vremena, sredstava, znanja ni prilike dubinski analizirati svakog političara i svaki njegov potez i izjavu, niti su im dostupne sve objektivne informacije kako o konkretnom političaru, tako i o njegovoj konkretnoj ideologiji ili idejama koje zastupa. Većina ljudi nije dovoljno obrazovana da zna prepoznati štetne i društveno negativne ideje (poput totalitarizma, populizma, šovinizma) "na prvu loptu", već se mora oslanjati na druge mehanizme odlučivanja koji su kod političkog odabira najčešće duboko emocionalni, a ne racionalni. 

 

Ovo govorim zato jer gornje rezoniranje pretpostavlja da su ljudi koji biraju svoje političare apsolutno informirani o političkom i ekonomskom stanju zemlje u kojoj žive, o direktnim i indirektnim posljedicama svake političke odluke i ideologije koju biraju i o svim namjerama i interesima političara kojega biraju. 

 

To, naravno, uopće nije točno i ovakva apstrakcija biračkog tijela kao savršeno informiranog entiteta koji "dobro zna što je birao" je jednostavno netočna. 

 

Najglasniji birači HDZ-a 90-tih koji su pljeskali frenetično debilnim koje su 90-tih dolazile od njih su upravo oni najslabije informirani, najslabije obrazovani i s najlošijim poslovima koji su kasnije bili i najveće žrtve njihove vladavine. 

 

Sami su si krivi? 

 

Kako se uzme. Ako ti prodaješ auto i navališ ga potencijalnom kupcu, a znaš da će mu pumpa za vodu otići svaki čas, spuh se raspada, a ulje curi, ali obrišeš vodu i masne mrlje, ulicka ga i kupcu kažeš da si napravio generalku na njemu i ovaj svojim nevještim okom vidi samo opran i izglancan auto bez masnih i vodenih mrlja - je li si sam kriv što ga je kupio ili ti što si ga prevario i u lošoj vjeri mu lažno predstavio stanje auta koji mu prodaješ? 

 

Ja mislim da je veća krivica na tebi.

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

 

 Ja nisam rekao da narod ima vlast kakvu zaslužuje nego da narod snosi dio krivice zbog toga što ima vlast kakvu ima i da ne može biti istina ono što grci (i neki drugi ponavljaju) da su kredite dizali političari, a ne narod pa ih sad narod ne treba vračati. 

 

Ako imaš moć odlučivanja onda moraš snositi i dio krivice za to što si odlučio. A ako se nisi informirao prije nego si donio odluku onda si snosiš odgovornost i za to. Ili jednostavno priznaj da nisi dovoljno sposoban da samostalno odlučuješ o takvim stvarima pa ćemo imati neki oblik ekspertokracije. I onda kad taj ekspert zajeb sasvim se slažem da zbog toga što je glumio stručnjaka odleži do kraja života.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2015 12:13 (BlackDog22).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
BlackDog22 kaže...
Drago kaže...

 

 

 Ja nisam rekao da narod ima vlast kakvu zaslužuje nego da narod snosi dio krivice zbog toga što ima vlast kakvu ima i da ne može biti istina ono što grci (i neki drugi ponavljaju) da su kredite dizali političari, a ne narod pa ih sad narod ne treba vračati. 

 

Ako imaš moć odlučivanja onda moraš snositi i dio krivice za to što si odlučio. A ako se nisi informirao prije nego si donio odluku onda si snosiš odgovornost i za to. Ili jednostavno priznaj da nisi dovoljno sposoban da samostalno odlučuješ o takvim stvarima pa ćemo imati neki oblik ekspertokracije. I onda kad taj ekspert zajeb sasvim se slažem da zbog toga što je glumio stručnjaka odleži do kraja života.

 

Slažem se da Grci, kao i svi ostali, snose dio odgovornosti za vlast koju su birali. Međutim, daleko veću odgovornost snose one koji su bili na vlasti i sve političke i ekonomske strukture moći VAN Grčke koji su takve prethodne vlade podržavali, davali im priliku da unište zemlju i još k tome dodatno obmanjivali obične Grke. 

 

Konkretno, dakle, nikakav oblik "ekspertokracije" (obično se to naziva tehnokracijom što je također mazanje očiju jer ne postoji ideološki neutralan "tehnokrat") nikome ne bi pomogao jer su sami navodni ekonomski i politički eksperti izvana radili na grčkoj katastrofi. 

 

Ponovo - do 2008. Grčka je imala KREDITNI REJTING AAA!

 

Taj rejting joj nisu dale same "neoprane mase", već "eksperti".

 

Grčki narod je nakon pet godina osiromašivanja i ponižavanja svoju grešku više nego "okajao", pa tako ni s emocionalne strane nema smisla da ih se i dalje jebe. 

 

S racionalne strane, ŠTEDNJA NE DAJE NIKAKVE POZITIVNE REZULTATE, pa nema nikakvog razloga da se nastavi.

 

 

This space for rent!
14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Kod nekih vijesti mogu odmah reći da će svi komentatori biti žene

Link

Zanimljiva psihologija

Najdraže im je kad nekog muža mogu nazvati idiotom, ne mogu se suzdržati 

You have to be odd to be number one
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
BlackDog22 kaže... 

 Ovo su mi još jedni od omiljenih argumenata u...

 

Treba znati razlikovati šalu od stvarnosti i duhovite dosjetke ...

 

 Drago nemoj se naljutit ali nije bitno što ti, ja ili neki drugi forumaš mislimo. Bitno je ono što zakon kaže, odnosno još bitnije presuda. Ako ja kao šef u najboljoj želji zaposlim menadžera koji je nesposoban. I on upropasti i moju firmu i svi radnici odu kući, ništa ne znaći radnicima što on to nije htio ili što ja nisam imao dovoljno vremena/volje/pameti da shvatim da on nije najbolji izbor za taj posao. Ako je to i namjerno napravio a potrošio pare i sud ga strpa u zatvor meni to ništa ne znači kao ni radnicima. Još ljudi moraju financirati održavanje zatvora i pokrivanje svih troškova kao što su hrana itd.

Preneseno na politiku da li je bitno što netko smatra da je kriv narod ili političari? Narod mora vratiti dug koji je napravljem određenim akcijama i nadoknaditi novac koji je ukraden. Ako narod mora sve to platiti onda je presuda jasna. Narod se smatra krivim za sva nedjela koja je političar napravio jer su ga oni izabrali.

Ako se netko ne slaže neka dokaže na međunarodnom sudu da su političari odgovorni za svoje radnje a ne narod koji ih je izabrao i prema tome nek se njima obrate za naplate dugova. Ako netko to uspije svaka mu čast.

EDIT: Skraćeni citati.

Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2015 13:16 (axos).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...

 

Slažem se da Grci, kao i svi ostali, snose dio odgovornosti za vlast koju su birali. Međutim, daleko veću odgovornost snose one koji su bili na vlasti i sve političke i ekonomske strukture moći VAN Grčke koji su takve prethodne vlade podržavali, davali im priliku da unište zemlju i još k tome dodatno obmanjivali obične Grke. 

 

Konkretno, dakle, nikakav oblik "ekspertokracije" (obično se to naziva tehnokracijom što je također mazanje očiju jer ne postoji ideološki neutralan "tehnokrat") nikome ne bi pomogao jer su sami navodni ekonomski i politički eksperti izvana radili na grčkoj katastrofi. 

 

Ponovo - do 2008. Grčka je imala KREDITNI REJTING AAA!

 

Taj rejting joj nisu dale same "neoprane mase", već "eksperti".

 

Grčki narod je nakon pet godina osiromašivanja i ponižavanja svoju grešku više nego "okajao", pa tako ni s emocionalne strane nema smisla da ih se i dalje jebe. 

 

S racionalne strane, ŠTEDNJA NE DAJE NIKAKVE POZITIVNE REZULTATE, pa nema nikakvog razloga da se nastavi.

 

 

Ne slažem se s ovim. Grci se smatraju odgovorni i moraju snositi svu odgovornost za to što se dogodilo. Takvo je stanje bilo do sad jer su grci plaćali dugove a ne vlast ili ekonomske strukrue izvan grčke. Prema tome njih se smatra odgovornima i snose svu odgovornost. Sad je pitanje što će se dalje dogodit pošto su rekli ne, i da li će netko drugi snosit odgovornost. Nevjerujem, ali nikad se nezna.

14 godina
offline
Što se događa s našim društvom?

Šutili su svi. I političari i građani. Zašto? Jer im je bilo dobro a novac je padao sa neba. Nitko se nije usudio da pokvari zabavu!

16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
axos kaže...

Preneseno na politiku da li je bitno što netko smatra da je kriv narod ili političari? Narod mora vratiti dug koji je napravljem određenim akcijama i nadoknaditi novac koji je ukraden. 

 

 

Tko kaže?

 

Pune vam glavu tim "aksiomima" koji su netočni i formalnopravno i faktički. 

 

Irak je nakon američke invazije po naredbi Amera dobio otpis 80% dugova 2004 (http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/4029905.stm). Njemačka konstantno dobiva otpise dugova i reparacija nakon ratova. U međunarodnom pravu naplata duga po svaku cijenu NIJE DOZVOLJENA.

 

http://www.businessinsider.com/un-debt-expert-greece-cant-take-more-austerity-2015-7

 

 

Juan Pablo Bohoslavsky, the U.N. Independent Expert on Foreign Debt, told reporters in Beijing that Greece's creditors in the European Union should have paid more attention to what international law says on the matter of debt.

"I have the impression that the EU had forgotten that international human rights law plays and should play a key role in finance. The international community attaches great importance to the interlinks between human rights and finance," said Bohoslavsky, who operates under the auspices of the U.N.'s High Commissioner for Human Rights.

"The message here is that if the parties involved in the Greek tragedy paid more serious attention to what human rights law has to say, everything would be easier, for the Greek population particularly," he added.



Read more: http://www.businessinsider.com/un-debt-expert-greece-cant-take-more-austerity-2015-7#ixzz3fCiVXBNR

 

 

 

Dug je zajednički problem kreditora i dužnika, a neprestano se pokušava predstaviti kao problem dužnika. NIJE TOČNO.

 

 

 

EDIT: Grčka, koliko za znam, uopće i ne traži otpis čitavog duga, tako da mi nije jasno zašto uopće o tome pričamo?

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2015 13:39 (Drago).
16 godina
moderator
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...

Šutili su svi. I političari i građani. Zašto? Jer im je bilo dobro a novac je padao sa neba. Nitko se nije usudio da pokvari zabavu!

 

Pa šutili su i kreditori. Tojest, bolila ih je kita. Ispostavilo se - s pravom.

 

Privatne banke su ionako namirene programom "pomoći Grčkoj" tako da nisu ništa izgubili. Jedini koji su na gubitku su Grci koji sada duguju više nego 2010. kada su im počeli pomagati (2010. - 240 milijardi, sada - 330 milijardi). 

 

Kreditori su se namirili iz poreznih sredstava građana EU, a EU je otkupila grčki dug od privatnih banaka što znači da je prebacila teret na svoje građane. 

 

I dalje su jedini gubitnici u grčkoj krizi sami Grci i građani EU koji sve da i Grci vrate dug koji je EU preuzela od privatnih banaka, porezni obveznici u EU ionako neće dobiti natrag svoju lovu koja je išla u saniranje duga. 

 

Tvoje dubinsko neshvaćanje grčke situacije me obeshrabruje jer sam dao petsto linkova i podataka koji sve ovo objašnjavaju. 

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2015 13:39 (Drago).
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
axos kaže...

 Praktično nemoguće da ti policajac ne napiše kaznu ako si vozio iznad dopuštene brzine. Nikad se to nije dogodilo jer je to nedopustivo. Ili doktor u bolnici da uzme nešto od pacijenta. Totalno nedopustivo i nikad se ne događa.

Slobodno pokušaj i nećeš uspjeti. Postoji bezbroj predmeta ovrhe gdje se za namirenje duga od 1000 kuna prodaje trosoban stan u centru grada. To ne znači da ćeš ti stan kupiti za 1000 kuna već po zakonom uređenoj cijeni i proceduri. Znači, ujkoliko dođe do prodaje na sudskoj aukciji, najčešće se proda u 1/2 cijene procjenjene vrijednosti.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
axos kaže...

Preneseno na politiku da li je bitno što netko smatra da je kriv narod ili političari? Narod mora vratiti dug koji je napravljem određenim akcijama i nadoknaditi novac koji je ukraden. 

 

 

Tko kaže?

 

Pune vam glavu tim "aksiomima" koji su netočni i formalnopravno i faktički. 

 

Irak je nakon američke invazije po naredbi Amera dobio otpis 80% dugova 2004 (http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/4029905.stm). Njemačka konstantno dobiva otpise dugova i reparacija nakon ratova. U međunarodnom pravu naplata duga po svaku cijenu NIJE DOZVOLJENA.

 

http://www.businessinsider.com/un-debt-expert-greece-cant-take-more-austerity-2015-7

 

 

Juan Pablo Bohoslavsky, the U.N. Independent Expert on Foreign Debt, told reporters in Beijing that Greece's creditors in the European Union should have paid more attention to what international law says on the matter of debt.

"I have the impression that the EU had forgotten that international human rights law plays and should play a key role in finance. The international community attaches great importance to the interlinks between human rights and finance," said Bohoslavsky, who operates under the auspices of the U.N.'s High Commissioner for Human Rights.

"The message here is that if the parties involved in the Greek tragedy paid more serious attention to what human rights law has to say, everything would be easier, for the Greek population particularly," he added.



Read more: http://www.businessinsider.com/un-debt-expert-greece-cant-take-more-austerity-2015-7#ixzz3fCiVXBNR

 

 

 

Dug je zajednički problem kreditora i dužnika, a neprestano se pokušava predstaviti kao problem dužnika. NIJE TOČNO.

 

 

 Država se tretira gotovo kao tvrtka. Političari su potpisali ugovor o zaduženju na ime države a ne svoje vlastito. Prema tome ne mora ga vratit on iz svoje blagajne nego to postaje problem države, odnosno stanovnika u njoj.

Za otpis duga mora postojati dobra volja od strane vjerovnika, u suprotnom zašto bi itko ikome posudio novac ako se taj novac ne mora vratiti.

Dug postaje poblem kreditora jedino ako vjerovnik ne podmiri taj dug.

Što bi ljudska prava trebala reć na izbacivanje ljudi iz kuće jer nisu vratili kredit pa to vidimo gotovo svakodnevno.

Problem je što ako i postoji pravni temelj da se grčka izvuće to ne znači da se taj zakon ne može promjeniti i kako se tumači. A još veći problem je što jedan sudac bi mogao donjeti jednu presudu, drugi drugu.

 

16 godina
protjeran
offline
Što se događa s našim društvom?

Molim sve Ciprasove pobornike da mi posude po tisucu kuna,
vratit cu im koliko mognem, prije toga cu pitat curu je li ona za vracanje il da joj kupim novu robu.

Long Live Freedom
14 godina
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
Drago kaže...
phoenix2003 kaže...

Šutili su svi. I političari i građani. Zašto? Jer im je bilo dobro a novac je padao sa neba. Nitko se nije usudio da pokvari zabavu!

 

Pa šutili su i kreditori. Tojest, bolila ih je kita. Ispostavilo se - s pravom.

 

Privatne banke su ionako namirene programom "pomoći Grčkoj" tako da nisu ništa izgubili. Jedini koji su na gubitku su Grci koji sada duguju više nego 2010. kada su im počeli pomagati (2010. - 240 milijardi, sada - 330 milijardi). 

 

Kreditori su se namirili iz poreznih sredstava građana EU, a EU je otkupila grčki dug od privatnih banaka što znači da je prebacila teret na svoje građane. 

 

I dalje su jedini gubitnici u grčkoj krizi sami Grci i građani EU koji sve da i Grci vrate dug koji je EU preuzela od privatnih banaka, porezni obveznici u EU ionako neće dobiti natrag svoju lovu koja je išla u saniranje duga. 

 

Tvoje dubinsko neshvaćanje grčke situacije me obeshrabruje jer sam dao petsto linkova i podataka koji sve ovo objašnjavaju

 

 

 

 

Cijenim trud ali ja ovo shvaćam veoma dobro. Kako? Pa živim u zemlji koja je sjebanija od Grčke i koja i dalje nastavlja da trši novac na "kurve i alkohol". Država se zadužuje kod MMF-a kako bi obezbijedila plaće i penzije, štimaju se javne nabavke kumovima, prijateljima i političkim poslušnicima, kupuju se skupocjeni Audi, Mercedesi i BMW-i umjesto da se kupuju jeftiji automobili. Novac se bespotrebno troši na komisije, regrese i reprezentacije....

Sve ovo znaju svi građani/birači ali ne žele da prekinu zabavu omiljenih političkih partija koje su (uz manje prekide) na vlasti od samog raspada Jugoslavije. Mržnja je bitnija od svega drugog. To što bolnice nemaju konce za hirurške intervencije to nije bitno. Bitno je da se jedni hoće otcjepiti, drugi hoće nešto ukinuti a treći uvode RTV kanal otkako sam se rodio! Tko ovdje plati porez, taj nije normalan a pametan je onaj koji razvija sivu ekonomiju i daje mito inspektorima. To svi znaju a nitko ništa ne poduzima. Isto kao što bi u Hrvatskoj javno spalili svakog tko bi prije ostavke Sanadera blatio i njega i HDZ. Tko je tu kriv?! Tko šuti?!

13 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa s našim društvom?
phoenix2003 kaže...
axos kaže...

 Praktično nemoguće da ti policajac ne napiše kaznu ako si vozio iznad dopuštene brzine. Nikad se to nije dogodilo jer je to nedopustivo. Ili doktor u bolnici da uzme nešto od pacijenta. Totalno nedopustivo i nikad se ne događa.

Slobodno pokušaj i nećeš uspjeti. Postoji bezbroj predmeta ovrhe gdje se za namirenje duga od 1000 kuna prodaje trosoban stan u centru grada. To ne znači da ćeš ti stan kupiti za 1000 kuna već po zakonom uređenoj cijeni i proceduri. Znači, ujkoliko dođe do prodaje na sudskoj aukciji, najčešće se proda u 1/2 cijene procjenjene vrijednosti.

 Govorimo o centru zagreba gdje će svi bit zainteresirani i pratit što se događa. Ajmo govorit o jednom npr Pakracu. Stan od npr 100 kvadrata novogradnje vrijedi 70k eura. Zanći može biti i 60 i 80. Zavisi kako u kojem trenu. Ali ako ide na dražbu može se staviti 10k. Pa ko ponudi više. Ukoliko je to jedini stan novogradje u pakracu na prodaji i ima ljudi koji bi želili u pakrac cijena može bez problema pogoditi 100k eura. Ali ukoliko dođe samo jedna osoba kupit će za 10k i to je to. Nemože biti da je to realna cijena samo zato što je ponuđena. A s druge strane svima je jasno da se može dogodit da ni po toj cijeni nitko ne kupi jer nema interesa. Iako je često slučaj da banka ima svoju agenciju za nekretnine koja će to kupiti po niskoj cijeni i prodati kad se pojavi potražnja po realnoj.

15 godina
neaktivan
offline
Što se događa s našim društvom?

Vrlo interesantna knjiga, nadam se da će je netko kod nas prevesti:

 

The Full Catastrophe: Travels Among the New Greek Ruins, by James Angelos

 

Ukratko, James Angelos putuje današnjom Grčkom i otkriva pozadinu grčkog društva koja je dovela do potpunog financijskog kolapsa.

 

Jedna sličica:

Zakintos, takozvani ‘otok slijepih,’ gdje oko 800 stanovnika prima državnu pomoć od oko 700 eura zbog sljepoće ili slabovidnosti. Radi se o gotovo 2% stanovnika tog otoka, što je devet puta više od europskog prosjeka.

Angelos je razotkrio prevaru koja je počela od jedinog oftamologa jedine javne bolnice na otoku, preko načelnika koji je potpisivao isplate, a radi se samo o jednoj u nizu masovnih prevara koje godišnje grčku vladu koštaju milijarde eura.

 

Ali, naravno, kriva je samo Europa (što uopće ne poričem).

 

I tako dalje, i tako dalje ....

 

 

If it ain`t broken, you`re not working hard enough ...
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice