A1 kućni internet - optika

poruka: 865
|
čitano: 488.983
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Nemam ugovornu obvezu, kod mene i dalje 1 Gb/s.

15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
CrniPero kaže...

Dali tko zna jeli moguće promjeniti DNS na A1 Huawei routeru HG8145V5 ?

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/povezivanje-internet/a1-kucni-internet-optika/254669.aspx?page=10&jumpto=6411968&sort=asc&view=flat

 

Jos uvijek funkcionira, ja sam  prije par dana mijenjao.

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
7 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Mauro kaže...
CrniPero kaže...

Dali tko zna jeli moguće promjeniti DNS na A1 Huawei routeru HG8145V5 ?

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/povezivanje-internet/a1-kucni-internet-optika/254669.aspx?page=10&jumpto=6411968&sort=asc&view=flat

 

Jos uvijek funkcionira, ja sam  prije par dana mijenjao.

 Nedozovoljava mi telnet, prekida konekciju odmah po callu na spajanje

15 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Hmmm, meni normalno prođe...

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 22:15 (Mauro).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
lepi91 kaže...

Ja sam imao paket 1/0,5 i preko noći je pao na 300/150. Nikakve obavijesti - ništa.

Na računu i dalje piše Turbo Internet, u 3 mjesecu sam prešao sa Super na Turbo i radilo super do nedavno.

 

Bezveze idem provjeriti brzinu i skužim da su smanjili, onda naišao na ovu temu. Ne razumijem da takvu promjenu naprave bez ikakve obavijesti?

 Ista stvar i kod mene. Jesi ih probao zvat možda? Ne kužim otkud im pravo za takvo nešto..

11 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Da, prijavio sam kvar i trebao je doći tehničar, ali u međuvremenu je brzina vraćena.

Ne znam zašto i koji je razlog, ali eto sve je ok.

 

Možda je bilo do uređaja kojim sam testirao, ali ipak mislim da su nešto mijenjali na svojoj strani.

16 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
lepi91 kaže...

Da, prijavio sam kvar i trebao je doći tehničar, ali u međuvremenu je brzina vraćena.

Ne znam zašto i koji je razlog, ali eto sve je ok.

 

Možda je bilo do uređaja kojim sam testirao, ali ipak mislim da su nešto mijenjali na svojoj strani.

 Imam isto 1000/500, i još je uvijek ta brzina.

Sad sam provjerio dostupnost A1 na mojoj adresi i kaže da je dostupan samo MegaNet 300/150, a GigaNet nije dostupan

7 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Mauro kaže...

Hmmm, meni normalno prođe...

Treba propustiti telnet, onda radi !

15 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
CrniPero kaže...
Mauro kaže...

Hmmm, meni normalno prođe...

Treba propustiti telnet, onda radi !

 -kod svih routera je to opcija koja se mora prvo omogućiti, pristup kroz wan port, defalutno blokirano..  a tad ovisno o opcijama-softu ostalo kao port-servis i sl.

-osim što kod pojedinih modema-operatera ovisno o firmwareu ili serveru koji modificira config to ne mora raditi, recimo ostaje diseblirano neovisno o promjeni +save&reboot..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Meni prolazi i bez nekog posebnog omogucavanja pristupa.

Nisam nista posebno podesavao po routeru jer sam ga nedavno resetirao (zbog nekih drugih problema) i nakon toga sam samo promjenio SSID i WiFi password, ostalo nisam dirao.

 

Demokracija je sistem u kojem dvije budale mogu preglasati jednog genija.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Zar se preko Moj A1 sučelja ne može povećati brzina? Moram zvati korisničku?

Imam optiku 200/100 a znam da u zgradi ide 1000/512

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
evincar kaže...

Zar se preko Moj A1 sučelja ne može povećati brzina? Moram zvati korisničku?

Imam optiku 200/100 a znam da u zgradi ide 1000/512

 

 

 Optika ti je trenutno na starim paketima (tvoj) 200/100, na novima 300/150 a ponegdje je moguće 2000/1000.

 

1000/500 je veca brzina na starim paketima, koja se ne moze aktivirati nakon 21.8. ove godine.

12 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Pozdrav,

može pomoć oko tumačenja ovih speedtest rezultata?

 

Ping:

Idle latency 9ms
Download latency 8ms
Upload latency 99ms


Zašto upload ima ovoliko odstupanje?

 

https://www.speedtest.net/result/15291237898

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Pitanje vezano za A1 optiku. Curi je istekao ugovor, ima 1 gigu i ne bi dirala ugovor, jer sada bi trebala ici na 2 gige ili smaniti brzinu.

 

Mene sad zanima, da li ona ima pravo na osnovni tv paket? Ona nema nikakav receiver ili slicno u stanu, gleda TV preko obicne antene.

 

Ako ima pravo, da li moze uz nadoplatu uzeti dva (android) receivera i njih postaviti u apartmane koji nemaju A1 internet? 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
maki040 kaže...

Pitanje vezano za A1 optiku. Curi je istekao ugovor, ima 1 gigu i ne bi dirala ugovor, jer sada bi trebala ici na 2 gige ili smaniti brzinu.

 

Mene sad zanima, da li ona ima pravo na osnovni tv paket? Ona nema nikakav receiver ili slicno u stanu, gleda TV preko obicne antene.

 

Ako ima pravo, da li moze uz nadoplatu uzeti dva (android) receivera i njih postaviti u apartmane koji nemaju A1 internet? 

 Uvijek imaš opciju uzeti uslugu bez ugovorne obveze, ali kada bi uzimala ugovor morala bi odabrati neku ili 300 Mb/s ili 2 Gb/s. Jedino što bez ugovorne obveze plaćaš skuplje, ali bar si slobodan otići nekome drugome tko nudi uslugu po boljim uvjetima.

Ako ima pravo, da li moze uz nadoplatu uzeti dva (android) receivera i njih postaviti u apartmane koji nemaju A1 internet? 

Može. Može uzeti A1 Xplore TV i gledati ga na bilo kojoj mreži.

15 godina
offline
A1 kućni internet - optika

pozdrav svima ,

 

Trenutno sam na iskon optici i koristim svoj ruter.( bridge mode te upisivanje VLAN ID -a ) .max brzina mi je 200/100 mb makar iskon počeo nuditi i brzine od 300 mb ali komplicira mi u prebacivanju na vecu brzinu.

Pitanje je..A1 me zivka i nudi mi optiku 300 mb brzinu za 23 eura mjesečno....( prvih 6 mjeseci u pola cijene ) zanima me da li mogu koristiti svoj ruter za navedeno ili je to neizvedivo u slučaju A1 opreme.

 

Ako se može molim savjet kako? Koliko se nadoplaćuje za veću brzinu ?

 

 

Hvala !!!

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Od 1.1.2024. prema zakonu EU, operater ti mora dati mogućnost korištenje vlastite opreme. To je potvrdio i HAKOM. Trenutno A1 još uvijek ne nudi bridge mode, ali morat će u budućnosti. Za sada možeš router spojiti na njihov koji dobiješ, te u postavkama istog uključiti DMZ da izbjegneš dupli NAT.

 

Što se brzine tiče, uz 300 Mb/s imaju još jedino 2 Gb/s koji je dosta skuplji (34,90€). Srednji paket od 1 Gb/s je ukinut i njega za sada još uvijek imaju samo postojeći korisnici.

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.11.2023 20:21 (Marko :D).
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Marko :D kaže...

Od 1.1.2024. prema zakonu EU, operater ti mora dati mogućnost korištenje vlastite opreme. To je potvrdio i HAKOM. Trenutno A1 još uvijek ne nudi bridge mode, ali morat će u budućnosti. 

 

Može li link na ovaj zakon?

Spajky
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Dao bi ti link na NN, ali stranica im ne radi. No evo ti dio maila koji je kolega s foruma dobio od HAKOM-a u kojemu potvrđuju moje navode.

 

https://forum.bug.hr/forum/post/telemach-hrvatska-bivsi-tele-2/telemach--fiksne-mobilne-usluge-rasprava/6691224.aspx

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.11.2023 21:52 (Marko :D).
3 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Spajky kaže...
Marko :D kaže...

Od 1.1.2024. prema zakonu EU, operater ti mora dati mogućnost korištenje vlastite opreme. To je potvrdio i HAKOM. Trenutno A1 još uvijek ne nudi bridge mode, ali morat će u budućnosti. 

 

Može li link na ovaj zakon?

 

Dopis od HAKOM-a:

https://i.ibb.co/N3rWDjq/hakom-dopis-a1-bridge-mode.png

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Spajky kaže...
Marko :D kaže...

Od 1.1.2024. prema zakonu EU, operater ti mora dati mogućnost korištenje vlastite opreme. To je potvrdio i HAKOM. Trenutno A1 još uvijek ne nudi bridge mode, ali morat će u budućnosti. 

 

Može li link na ovaj zakon?

 https://www.zakon.hr/cms.htm?id=57598

 

 

Zanimljivo, ja sam s kabelskog (na kojem su mi bez frke omogućili bridge na zahtjev) prešao na optički i sad odjednom nema mogućnosti. Pretpostavljam da je neki veći zez ako odbijaju prebaciti samo na optici.

 

EDIT: sad sam išao opet pročitati odgovor, kažu:

nažalost, za sada još nemamo mogućnost bridge načina rada na optičkim ruterima.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.11.2023 20:32 (Chronosus).
13 godina
offline
A1 kućni internet - optika
Spajky
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

Opravdan i iznimni slučaj bi mogao biti da oni koriste router+ONT kombo koji "ne posjeduje" opciju bridge moda. 😅 

3 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
EU Router freedom kaže da ćemo moći spojiti svoju terminalnu opremu (router) izravno na ISP uplink, kaže EU regulativa, HAKOM uvodi
I to samo ako uzimamo solo net uslugu
Znači kod TV-a i/ili fiksnog telefona će ipak i dalje morati biti ISP-ova oprema pa bridge samo za net na svoj router 
Mada tko zna i hoće, još od prije se može izbaciti kompletno ISP-ova oprema i staviti svoja pa i svoj ONT  
Vidit ćemo kako će naši ISP-ovi to srediti...
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.12.2023 21:02 (Tirkiz).
15 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Napokon optika dolazi u ulicu, pitanje za znalce.

1) Da li mogu uzeti drugog operatera iako je A1 infrastruktura?

2) Kakva je stabilnost brzina sa 2gbit paketom, pogotovo navečer?

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika

1.) Ne. A1 skupo naplaćuje najam optike konkurenciji da se ne isplati, odnosno, kako bi imali ekskluzivu na toj lokaciji. Ali ako ti optiku radi HT, onda možeš imati i A1 i Telemach optiku jer HT-u cijenu najma optike regulira HAKOM, pa je unajmljuju oba operatera.

2.) Ne vidim po drugim forumima da se nešto pretjerano žale na 2 Gb/s. Najviše se žale na loš router i Wi-Fi, iako se neki na A1 forumu žale na skokove pinga u večernjim satima koji još nisu riješeni. Ja sam na 1 Gb/s i za sada nemam nikakvih problema što se toga tiče.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.1.2024 21:50 (Marko :D).
3 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika

1. Odgovorio Marko, ja ću samo dodati da telekomi obično prvih godinu-dvije ne iznajmljuju nikome infrastrukturu da otplate svoju investiciju. Jedino ako su to EU sredstva, onda bi svi telekomi trebali biti dostupni preko te optike

13 godina
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Kod mene ni nakon 4+ godine A1 ne renta nikome, točnije rentaju oni od starta ali im je cifra najma neka nebulozna pa nitko neće
robimarko@gmail.com
5 godina
offline
A1 kućni internet - optika

Buni me ova zadnja stavka.

 

Ako potpisem na 2god.

 

1. God placam 16,45eur

2. God placam 33,90eur 

 

Da li sam ja to dobro shvatio?

 

 

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: A1 kućni internet - optika
Prvu godinu manji iznos a kad prođe godina dana ide veći iznos.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice