Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

poruka: 15
|
čitano: 34.631
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

Trebam savjet vezan uz "popravak" laptopa (Acer Aspire 5530G).

 

Laptop se pregrijava i kao posljedica toga gasi.

 

Moja dijagnoza je da je zaštopan aluminijski hladnjak i da ga treba očistiti, a poželjno i zamjeniti termalnu pastu.

 

Imam par pitanja:

 

1. Ima li tko service manual za Aspire 5530G?

2. Može li se taj laptop otvoriti i očistiti hladnjak bez da se isti podiže sa CPU-a? (Strah me jer se radi o Turion X2 RM-70, koji po slikama na netu nema jezgru zaštićenu metalom)?

3. Ako bih išao na podizanje hladnjaka sa CPU-a, koju mi termalnu pastu koja se može nabaviti kod nas možete preporučiti?

4. U slučaju da ću morati mijenjati CPU, koji je CPU štedljiviji i manje se zagrijava a da ide u isti socket?

 

Hvala!

razmjenavjestina.org
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

Imam acer aspire 5520, user manual mozes naci u start>all programs>acer system>user guide.

 

I meni se pregrijavao, otvorio sam ga, malo rukom provrtio ventilator koji je prije zujao, ispuhao ga cijelog ( i vent) fenom i ustima (jaki mlaz Cool, ti mozes korisit komprimirani zrak ako oces). Pastu i proc nisam dirao. Iz venta je izletio veliki komad prasine Iznenađen, i kasnije se jako dobro vrtio i nije zujao. Ostavio sam ga otvorenog (cjeli lap) na jednom postolju i namjerno pregirjavao (do 80 stupnjeva) proc 5-10 minuta da vent ispuse zaostalu prasinu i pritom ga dobro cijelog isfenirao (hladni zrak naravno).

Necuje se i hladan ko prvi dan kad sam ga kupio (ima 1.5-2 godine).

 

Evo ti slika maticne ploce mog laptopa sa dvije strane (mislim da je skoro ista ka i tvog).

Zašto sarma ne leti??
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2009 12:50 (Fowix).
 
1 0 hvala 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pa

fowix, hvala ti, unjeo si mi povjerenje

 

imam service manual za 5520 i tu imaju baš uputstva o otvaranju, kojim redom šta se šta otvara itd. mislim, ja nisam glup i znam otvoriti laptop, ali service manuali obično imaju korisnih detalja tako da se nemoraš u pravilu pitati: "a šta sad?"

 

komplikacija kod 5530G je to što nema poseban poklopac na donjoj strani s kojim se može doći do hladnjaka, nego se mora podizati cijela donja ploča, što mi se baš i ne sviđa

 

stavio sam ServiceManual od 5520 ovdje: http://bljak.org/~vedran/AcerAspire5520_ServiceGuide.pdf a netko ako ima za 5530G, bilježim se :)

razmjenavjestina.org
16 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

Dakle,

 

Da se javim sa update-om oko 5530G. Radi puno bolje nakon čišćenja hladnjaka :) Kome se neda čitati moj detaljni opis, imam kratko pitanjce: Jel se može negdje kupiti filter zraka koji se može staviti sa unutrašnje strane usisnog otvora, ili nalijepiti preko vanjske strane istog?

 

Prašina je zaštopala (prilično tanke) šupljine kroz koje prolazi zrak.

 

Kako nisam našao Service Manual  5530G nisam čitao niti jedan drugi za Acere,  što se pokazalo kao greška. Prilično sam se namučio sa pokušajem otvaranja, pošto laptop nije moguće doći do termalnog modula sa donje strane laptopa. Na kraju sam otvorio service manual od nekog drugog laptopa (5730 mislim) i tamo pročitao da se tanka tipkovnica skida uz pomoć ravnog odvijača i capica na gornjem bridu tipkovnice.

 

 

Nakon što se povade svi šarafi sa donje strane, ispod baterije, izvadi hard disk, wireless modul, ja sam izvadio i memoriju i svi šarafi koji drže donji i gornji dio kućišta zajedno, skida se komad plastike ispod monitora, makne monitor. Onda se vadi tipkovnica, pa par ostalih šarafa koji drže gornji i donji dio kućišta. Pa se isključe razni flat kablovi, pa se digne gornji dio kućišta, i onda se skida matična ploča i još nekoliko kablova (i onaj za napajanje).

 

Tek kada je vani matična ploča (zajedno sa pričvršćenim hladnjakom), moguće je kvalitetno ispuhati iz toga prašinu. Meni fen nije bio dovoljno jak da probije barijeru prašine, ali pluća i puhanje u hladnjak sa stražnje (metalne) strane je! Nakon toga sam još ispuhao sa fenom, a cura je očistila krilca ventilatora sa štapićima za uši.

 

U pokušajima otvaranja (dok nisam došao do toga da moram skinuti tipkovnicu) sam se prilično namučio, pigao plastiku gornjeg dijela kućišta, malo oštetio socket CPU-a misleći da je šaraf koji sam vidio sa donje strane laptopa (kad se otvori memory odjeljak) nekakav tajni mehanizam otključavanja kako bih mogao podignuti gornji dio kućišta (vrtio sam taj šaraf al se ništa nije otljučavalo :) ). Bojao sam se da taj laptop više nebude radio, osim nekih njegovih dijelova :)

 

Uglavnom ovo je moje prvo otvaranje laptopa, a s obzirom da sad ipak radi bolje nego prije (nisam doduše isprobao baš sve komponente), zadovoljan sam.

 

Sa AMD CPU-om i hlađenjem (I temeljito očišćenim) na Aceru ipak nisam zadovoljan, jer:

Pokrenem Prime95 i CPU temperatura dođe do kojih 81-82 stupnja.

Pokrenem paralelno sa Prime95 rthdribl koji je maleni (po veličini downloada) torture test za GPU. Temperatura CPU-a se nastavlja dizati do 86, a možda bi  i više (bilo je dva ujutro, nisam više mogao čekati).

Da sam nastavio, mislim da bi se vjerovatno desilo to da bi se laptop  jednostavno opet ugasio od pregrijavanja.

GPU i CPU su na istom heat pipe-u, što je vjerovatno najpraktičnije rješenje, ali Mobilni Radeon 3650 i AMD Turion x2 RM-70 nisu lagani za ohladit zajedno.

 

Vjerovatno bi bilo bolje da je metalni dio hladnjaka (onaj kroz koji puše zrak) nešto masivniji.

 

Bez obzira na sve, sada u nekoj normalnoj uporabi (surf, filmovi) radi puno tiše i hladnije.

 

razmjenavjestina.org
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2009 11:57 (vrodic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pa

ima jeftinih hladnjaka(dodatnih za ponožje laptopa. drugo-ja znam na takvim lapovima kad ih testiram staviti dva pinkala-kemijeke olovke i hlađenje bude bolje za čak 5 stupnjeva što znači da se isplati kupiti postolje-hladnjak.

i ne mogu vjerovati da ti nitko nije rekao da U VEĆINI slučajeva MORAŠ skidati tipkovnicu. treba za to alat i oprez. jako čvrst i tanak odvijač može skoro cijeli lap rastaviti.

ja slučajno imam veliki kompresor za vulkanizere pa kad s njim malo "puhnem" izleti sve van-ne rastavljam. odneseš inače lap kod nekog mehaničara ili vulkanizera i rješeno za 5 min.

Z
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2009 11:43 (opcom).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pa
opcom kaže...

i ne mogu vjerovati da ti nitko nije rekao da U VEĆINI slučajeva MORAŠ skidati tipkovnicu. treba za to alat i oprez. jako čvrst i tanak odvijač može skoro cijeli lap rastaviti.

ja slučajno imam veliki kompresor za vulkanizere pa kad s njim malo "puhnem" izleti sve van-ne rastavljam. odneseš inače lap kod nekog mehaničara ili vulkanizera i rješeno za 5 min.

 

Pa iskreno rečeno, sa nikim o tome nisam razgovarao, osim ovdje na forumu. Dobro je i prošlo sve u svemu. Robusan je to laptop, ak se izuzme hlađenje. Ovo sa vulkanizerom je dobra ideja.

razmjenavjestina.org
Poruka je uređivana zadnji put sub 5.9.2009 12:04 (vrodic).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pa
opcom kaže...

ima jeftinih hladnjaka(dodatnih za ponožje laptopa. drugo-ja znam na takvim lapovima kad ih testiram staviti dva pinkala-kemijeke olovke i hlađenje bude bolje za čak 5 stupnjeva što znači da se isplati kupiti postolje-hladnjak.

Ja se bojim buke takvih hladnjaka. Imaš neku preporuku? Ovaj dio sa kemijskim olovkama nisam baš shvatio. Misliš staviš laptop na kemijske tako da bude povišen dodatno? Cura laptop drži u krilu većinu vremena, pa sam joj rekao da ostavi lijevu stranu slobodnom da zrak može proć.

 

Mislim da ću kupiti onaj porozni tanki filter (kupit ću par komada) negdje pa ga zaljepiti sa vanjske strane jer ne možeš uvijek paziti gdje ima a gdje nema prašine, a taj hladnjak se stvarno lako začepi koliko su tanki prorezi.

razmjenavjestina.org
15 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta
evo jednostavnog rješenja za poboljšanje hlađenje laptopa: uzmi dvije gumice i stavi ih ispod stražnje nožice laptopa (ili pored njih). koristio sam tri laptopa u prošle tri godine i nisam ni s jednim imao problema oko hlađenja zahvaljujuĉi ovom triku.
Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% kopiraj ovo u potpis.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pa
vrodic kaže... opcom kaže...

ima jeftinih hladnjaka(dodatnih za ponožje laptopa. drugo-ja znam na takvim lapovima kad ih testiram staviti dva pinkala-kemijeke olovke i hlađenje bude bolje za čak 5 stupnjeva što znači da se isplati kupiti postolje-hladnjak.

Ja se bojim buke takvih hladnjaka. Imaš neku preporuku? Ovaj dio sa kemijskim olovkama nisam baš shvatio. Misliš staviš laptop na kemijske tako da bude povišen dodatno? Cura laptop drži u krilu većinu vremena, pa sam joj rekao da ostavi lijevu stranu slobodnom da zrak može proć.

 

Mislim da ću kupiti onaj porozni tanki filter (kupit ću par komada) negdje pa ga zaljepiti sa vanjske strane jer ne možeš uvijek paziti gdje ima a gdje nema prašine, a taj hladnjak se stvarno lako začepi koliko su tanki prorezi.

 

PozZ.. također sam imao problema sa pregrijavanjem svoe Toshibe satellite a300d.. I prie par dana sam kupio Coolermasterov cooling pad.. I zadovoljan sam rezultatima..

Platio sam ga 240 kuna.. Metalan je, tako da osim hlađenja sa 3 ventilatora, hladi i pasivno, jer je postolje uvijek hladno..

Čak sam na netu pročitao da ovai moi stalak spada među bučnija postolja od proizvođača, ali ono.. Čuješ ga jedino kad je u sobi potpuna tišina.. Ali u normalnim uvjetima (npr kad je upaljena telka il ljudi pričaju il sl.) ga se ni ne čuje..

 

Ali moram nešto naglasit.. U prvim minutama korištenja sam bio razočaran!! Nekako mi se činilo da su ventići preslabi.. A još mi je bilo gore kad sam stavio ruku iznad njih, jer naime, gotovo se ništa nije osjetilo!! Mislio sam da će to bit fatality al je ispalo drugačie..

 

Pad mi drži cieli lap hladnim osim dijela di je cpu koji je nešto topliji.. ali unatoč tome sve komponente su ohlađene.. Sa CPUID sam vidio dae temperatura sa padom uključenim oko 10-15°C   manja nego bez njega, a kod nekih komponenti i do 20°!

 

tako da definitvno savjetujem kupovinu nekog cooling pada..

01000010 01110010 01111000
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.9.2009 1:42 (C3PO).
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

Treba mi pomoć. Acer aspire 5175 intel dual core pregrijava se i nakon 2 sata gasi(ne resetuje). Nosio sam na ciscenje u servis i opet isto, kazu mi da moze biti i do procesora. Prije se dešavalo da se dosta zagrije pa se ukljuci ventilator jacim intenzitetomi ohladi ga, a sada ventilator radi istim intenzitetom bez obzira na temparaturu.

 

Treba mi savjet

 

Hvala unaprijed

Gagi
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

Ovaj trik s kompresorom je super, ali u velikoj većini slučajeva ta prašina nije fina pa se zarola u kuglice i zaustavi ventilator te pomoću kompresora nije moguće sve očistiti te se mora cijeli laptop otvarati i vaditi kuglice dlaka iz hladnjaka. U servisu smo imali slučaj s jednim dell laptopom s P4 procesorom. Tip kaže da mu se resetira svakih deset minuta ili manje. Otvorivši laptop vidio sam (relativno) jako velik cooler s 2 ventilatora do vrha punjena s pračinom, dlakama i ost. Zgadio mi se dan dok sam to čistio Šutim

I have balls of steel
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pa

a

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.10.2009 15:52 (bruno03).
14 godina
offline
RE: Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pa
C3PO kaže...
vrodic kaže... opcom kaže...

ima jeftinih hladnjaka(dodatnih za ponožje laptopa. drugo-ja znam na takvim lapovima kad ih testiram staviti dva pinkala-kemijeke olovke i hlađenje bude bolje za čak 5 stupnjeva što znači da se isplati kupiti postolje-hladnjak.

Ja se bojim buke takvih hladnjaka. Imaš neku preporuku? Ovaj dio sa kemijskim olovkama nisam baš shvatio. Misliš staviš laptop na kemijske tako da bude povišen dodatno? Cura laptop drži u krilu većinu vremena, pa sam joj rekao da ostavi lijevu stranu slobodnom da zrak može proć.

 

Mislim da ću kupiti onaj porozni tanki filter (kupit ću par komada) negdje pa ga zaljepiti sa vanjske strane jer ne možeš uvijek paziti gdje ima a gdje nema prašine, a taj hladnjak se stvarno lako začepi koliko su tanki prorezi.

 

PozZ.. također sam imao problema sa pregrijavanjem svoe Toshibe satellite a300d.. I prie par dana sam kupio Coolermasterov cooling pad.. I zadovoljan sam rezultatima..

Platio sam ga 240 kuna.. Metalan je, tako da osim hlađenja sa 3 ventilatora, hladi i pasivno, jer je postolje uvijek hladno..

Čak sam na netu pročitao da ovai moi stalak spada među bučnija postolja od proizvođača, ali ono.. Čuješ ga jedino kad je u sobi potpuna tišina.. Ali u normalnim uvjetima (npr kad je upaljena telka il ljudi pričaju il sl.) ga se ni ne čuje..

 

Ali moram nešto naglasit.. U prvim minutama korištenja sam bio razočaran!! Nekako mi se činilo da su ventići preslabi.. A još mi je bilo gore kad sam stavio ruku iznad njih, jer naime, gotovo se ništa nije osjetilo!! Mislio sam da će to bit fatality al je ispalo drugačie..

 

Pad mi drži cieli lap hladnim osim dijela di je cpu koji je nešto topliji.. ali unatoč tome sve komponente su ohlađene.. Sa CPUID sam vidio dae temperatura sa padom uključenim oko 10-15°C   manja nego bez njega, a kod nekih komponenti i do 20°!

 

tako da definitvno savjetujem kupovinu nekog cooling pada..

 Ja sam si kupio isti takav cooler (Notepal W2) i jako sam razočaran. Naime temperatura laptopa se nije spustila niti za jedan stupanj, a ventilatori zuje tako da ih nemreš slušat.

16 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

Meni se nije dalo plaćati komad metala (dodatni ventilatori me ne zanimaju) bilo koliko kuna, pa sam uzeo stari VHS player i od njega si slozio nekakav pasivni hladnjak. U biti mi i ne treba na X60s, ali sa njim mi je cesce ventilator potpuno ugasen :) 

 

 

razmjenavjestina.org
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje laptopa, otvaranje, čišćenje, pasta

Ovako ....Imam laptop AceR Aspire 5530G ... u posljednje vrijeme se nenormalno pregrijava... temeperature su cak i prek  90 stepeni ,  pa me zanima shta trebam  i kako se otvara jer nigdje nemogu nachi kako doci do procesora i hladnjaka?

 

Hvala

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice