AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.947
|
čitano: 5.099.082
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

Nisam mogao ne uzet Ballistix 2x8 3600 CL16 za 410kn sa amazona, ove sad prodam za 350kn i pun pogodak 

 

Prvo paljenje, > bios > XMP ON (odma 3600 CL16) i odma sam ga povisio na 3800 sa FCLKom na 1900, napon stock tj. 1.35v...

 

 

Nista to, performanse ti leze u sekundarnim i tercijarnim tajminzima, toga se uhvati 

2 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

Nisam mogao ne uzet Ballistix 2x8 3600 CL16 za 410kn sa amazona, ove sad prodam za 350kn i pun pogodak 

 

Prvo paljenje, > bios > XMP ON (odma 3600 CL16) i odma sam ga povisio na 3800 sa FCLKom na 1900, napon stock tj. 1.35v...

 

 

 Da, cim se pozabavis ostalim tajminzima nista od toga.

Stovise, meni je na 5900x radio isto na 3800c14 dok nisam primjetio da HW info baca greske u intervalima u sekundama. A ovako je sve uredno radilo i nije se rusilo nista, reklo  bi se stabilno, cak ni memtest nije nesto pokazao. Viruj ovo nije stabilno, ako samsung b die treba vec preko 1.4V za 3800 kod amd-a ovo nemoze biti stabilno.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
UltrasVinkovci kaže...

 ...Viruj ovo nije stabilno, ako samsung b die treba vec preko 1.4V za 3800 kod amd-a ovo nemoze biti stabilno.

 naravno da može, samo ti treba kvalitetniji memorijski kontroler 

a to amd ne daje u "najboljem gejmerskom prcesorima", to dobiješ tek u novim apu rajzenima 

 

link

2 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
UltrasVinkovci kaže...

 ...Viruj ovo nije stabilno, ako samsung b die treba vec preko 1.4V za 3800 kod amd-a ovo nemoze biti stabilno.

 naravno da može, samo ti treba kvalitetniji memorijski kontroler 

a to amd ne daje u "najboljem gejmerskom prcesorima", to dobiješ tek u novim apu rajzenima 

 

link

 Dada, mislio sam desktop ryzen. Njemu je ovo 100% vec nestabilno, memorija radi greske. Samo da pipne ijedanu kako ansha veli sekundarnu odmah bi trazio sarafzigerom pinove za CMOS.

Ja sam rokao doslovno misec dana 3800 c14 i ostalo veoma utegnuto jer je prosao memtest. I onda jednom slucajno vidim da je u Hw infu u 5 min doslovno 1000 error-a, pc se nijednom nije srusio ili slicno. 

Bolje je rokati 3200 sa latencijama dokle ide nego traziti na 3600 ili 3800 nekakvo cudo, jer kod AMD-a na tim brzinama vec moras imati i dobre cipove i dobar proc i to je vec puno zahebancije. Isti je qurac imati 3200 cl12 recimo ili 3600 c 16, vjv bi 3200 imao manju prosjecnu latenciju, a igre su ono kao Bare sa belim i zutim ovisni o latencijama.

E vidis nisam ni isprobavao dokle mogu sa 3200.

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 14:35 (UltrasVinkovci).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
UltrasVinkovci kaže...

 Dada, mislio sam desktop ryzen. Njemu je ovo 100% vec nestabilno, memorija radi greske...

 pa ja i govorim o desktop rajzenu, 5700g je desktop rajzen, samo što ima igpu i malkice je osakaćen po pitanju keša

sasvim je druga stvar što u "najbolje gejming procesore" s oznakom x, koje preskupo naplaćuje, amd stavlja govno od kontrolera, a što se rijetko kad spominje kad su u pitanju amd vs intel rasprave

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
UltrasVinkovci kaže...
hahhaajaads kaže...

Nisam mogao ne uzet Ballistix 2x8 3600 CL16 za 410kn sa amazona, ove sad prodam za 350kn i pun pogodak 

 

Prvo paljenje, > bios > XMP ON (odma 3600 CL16) i odma sam ga povisio na 3800 sa FCLKom na 1900, napon stock tj. 1.35v...

 

 

 Da, cim se pozabavis ostalim tajminzima nista od toga.

Stovise, meni je na 5900x radio isto na 3800c14 dok nisam primjetio da HW info baca greske u intervalima u sekundama. A ovako je sve uredno radilo i nije se rusilo nista, reklo  bi se stabilno, cak ni memtest nije nesto pokazao. Viruj ovo nije stabilno, ako samsung b die treba vec preko 1.4V za 3800 kod amd-a ovo nemoze biti stabilno.

 Pa nisam bas nesto testirao, ali valjda minutu odvrtio u aidi 64 stress test za memoriju i nije se srusilo (ali opet, jedna minuta..., da je par minuta duze vjerovatno bi se srusilo a memtest nebi presao), sad kad si spomenuo da bdie treba prek 1.4v za 3800.. heh, nez, sad sam stavio 1.38v cisto da mi slucajno ne baci bs ali nisam primjetio nikakve probleme.. Ali opet ti govoris 3800 i CL14,a ja 3800 CL16-18-18 tak da je poprilicna razlika. Uglavnom nisam nit namjeravao dirat tajminge sa stock naponom (ali za ono sta ja trazim vjerovatno je 1.45v dosta), vidim da ljudi deru ovu memoriju po 1.55+v 24/7 i nema joj umiranja

2 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
UltrasVinkovci kaže...

 Dada, mislio sam desktop ryzen. Njemu je ovo 100% vec nestabilno, memorija radi greske...

 pa ja i govorim o desktop rajzenu, 5700g je desktop rajzen, samo što ima igpu i malkice je osakaćen po pitanju keša

sasvim je druga stvar što u "najbolje gejming procesore" s oznakom x, koje preskupo naplaćuje, amd stavlja govno od kontrolera, a što se rijetko kad spominje kad su u pitanju amd vs intel rasprave

 E hebiga, vamo ukradu cache-a, tamo memorijski kontroler tako to ide kod njih. Tesko selektiraju medju proizvodima jer imaju odredjeni broj wafera sto im TSMC daje, a izbacuju svaki proizvod ka da su Intel 2.0.

Pa pricao sam eto kako je SU poceo sa zlatnjacima tamo 2017-te i prezentacijom Ryzena, a na zadnjem Key note-u samo dijamanti reflektiraju svijetlost pozornice. Ta je na seb imala baren 10-15 milijona oko vrata i na ruci. Hebiga nije svaki dijamant isti, tko i kako je brusio, tip dijamanta, oblik bla bla.

Eto ti, imas sto imas mrzio ili volio to(SU) , priznat se mora napravio se biznis dobar. A bokte, imaju xilinx doslovno vrte simulacije svojih arhiktetura na njima, gledaju u buducnost, znas li sta to kosta i koliko traje simuliranje nekog zen4 128 jezgri ili navi sa MCM DIE-om i tako mijenjati stvari jer vidis bolje perf... Netko mora to platiti.

2 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
UltrasVinkovci kaže...
hahhaajaads kaže...

Nisam mogao ne uzet Ballistix 2x8 3600 CL16 za 410kn sa amazona, ove sad prodam za 350kn i pun pogodak 

 

Prvo paljenje, > bios > XMP ON (odma 3600 CL16) i odma sam ga povisio na 3800 sa FCLKom na 1900, napon stock tj. 1.35v...

 

 

 Da, cim se pozabavis ostalim tajminzima nista od toga.

Stovise, meni je na 5900x radio isto na 3800c14 dok nisam primjetio da HW info baca greske u intervalima u sekundama. A ovako je sve uredno radilo i nije se rusilo nista, reklo  bi se stabilno, cak ni memtest nije nesto pokazao. Viruj ovo nije stabilno, ako samsung b die treba vec preko 1.4V za 3800 kod amd-a ovo nemoze biti stabilno.

 Pa nisam bas nesto testirao, ali valjda minutu odvrtio u aidi 64 stress test za memoriju i nije se srusilo (ali opet, jedna minuta..., da je par minuta duze vjerovatno bi se srusilo a memtest nebi presao), sad kad si spomenuo da bdie treba prek 1.4v za 3800.. heh, nez, sad sam stavio 1.38v cisto da mi slucajno ne baci bs ali nisam primjetio nikakve probleme.. Ali opet ti govoris 3800 i CL14,a ja 3800 CL16-18-18 tak da je poprilicna razlika. Uglavnom nisam nit namjeravao dirat tajminge sa stock naponom (ali za ono sta ja trazim vjerovatno je 1.45v dosta), vidim da ljudi deru ovu memoriju po 1.55+v 24/7 i nema joj umiranja

 Ma mozes sada izvrtjeti sve i proci ce i dobit ces nakon par tj recimo BSOD, sto je sasvim normalno za non ECC memoriju. 

A i te prve latencije su kajmak. Kako ti je ovaj gore rekao stvarno kad krenes sec i tercijarne onda krene sou. Neznam evo, meni TRFC nemoze ispod 1.45V a 300 je... SOC necu ni da diram jer sam stari 3900x tako osakatio. Citam da ce B2 steping biti malo bolji, sto mi je isto onak... opet kupovat AMD i gledati datume i sto ja znam kad je proc napravljen. Ovak je AMD najbolji iskreno kad radi sve stock i bjezi... samo rucno namjestiti memoriju, taj XMP za AMD nije dobar.

 

Pa ako je B-die mislim da moze bez beda 1.5V 24/7 ako imas kakav -takav airflow. Ovisi i o temp, neznam iskreno kada se B Die krene gusiti. Ali ovo sto ti imas nije B DIE. 

Ali ako nediras nikakve latencije a dizes takt preko XMP-a znaj da ce ti memorija biti sporija. Ako ih nenaredis bas rucno i ostavis tako XMP(auto) AMD-ova ploca ce ti znati kasnije svakim paljenjem kompa mijenjati druge i trece samo kako bi mogao bootati sa tom brzinom i prvim latencijama. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.2.2022 15:33 (UltrasVinkovci).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
UltrasVinkovci kaže...
picajzla0707 kaže...
UltrasVinkovci kaže...

 ...Viruj ovo nije stabilno, ako samsung b die treba vec preko 1.4V za 3800 kod amd-a ovo nemoze biti stabilno.

 naravno da može, samo ti treba kvalitetniji memorijski kontroler 

a to amd ne daje u "najboljem gejmerskom prcesorima", to dobiješ tek u novim apu rajzenima 

 

link

 Dada, mislio sam desktop ryzen. Njemu je ovo 100% vec nestabilno, memorija radi greske. Samo da pipne ijedanu kako ansha veli sekundarnu odmah bi trazio sarafzigerom pinove za CMOS.

Ja sam rokao doslovno misec dana 3800 c14 i ostalo veoma utegnuto jer je prosao memtest. I onda jednom slucajno vidim da je u Hw infu u 5 min doslovno 1000 error-a, pc se nijednom nije srusio ili slicno. 

Bolje je rokati 3200 sa latencijama dokle ide nego traziti na 3600 ili 3800 nekakvo cudo, jer kod AMD-a na tim brzinama vec moras imati i dobre cipove i dobar proc i to je vec puno zahebancije. Isti je qurac imati 3200 cl12 recimo ili 3600 c 16, vjv bi 3200 imao manju prosjecnu latenciju, a igre su ono kao Bare sa belim i zutim ovisni o latencijama.

E vidis nisam ni isprobavao dokle mogu sa 3200.

Zato se ja ni ne bavim time jer nema zahtjevnije i dosadnije stvari od clockanja/tune-anja memorije. 99% OC-ova kojima se ljudi hvale nisu stabilni, a los OC memorije ne samo sta ce stvarat povremene crasheve, moze i OS corruptat...

16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mali podsjetnik, prvi originalni rokerski Trailer za Tredripanoviča prve generacije.Ukras za oči i ušesa, ili top klasa marketinških CGI videu uradaka oko raznog Zen CPU hardvera.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdrav, ispričavam se što upadam kao padobranac ali imam samo jedno kratko pitanje. Naime PC mi je crko i budući da su cijene grafa nenormalne mislio sam si složiti novi PC sa ovim Ryzen 5 5600G procesorom što ima integriranu grafu za moje light gaming potrebe, ali sad čitam da Amd planira izbaciti nove procesore sa rdna-2 tehnologijom ove godine (upoznat sam s tim techom, znam da ga Xbox series i steam deck koriste te da je veliki improvement naspram vege). Sad, samo me zanima hoće li to biti i desktop procesori ili samo mobilni? Nije mi se problem strpiti se još koji mjeseci, nije mi hića a koliko vidim oni najavljuju 2x poboljšanja od ove vege no imam neke mix signale, pročitao sam par članaka i nemogu skužiti hoće li to biti i desktop procesori. Hvala!

I see now that the circumstances of ones birth are irrelevant; it, is what you do with the gift of life that determines who you are. -Mewtwo
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ph3nom_gamer kaže...

Pozdrav, ispričavam se što upadam kao padobranac ali imam samo jedno kratko pitanje. Naime PC mi je crko i budući da su cijene grafa nenormalne mislio sam si složiti novi PC sa ovim Ryzen 5 5600G procesorom što ima integriranu grafu za moje light gaming potrebe, ali sad čitam da Amd planira izbaciti nove procesore sa rdna-2 tehnologijom ove godine (upoznat sam s tim techom, znam da ga Xbox series i steam deck koriste te da je veliki improvement naspram vege). Sad, samo me zanima hoće li to biti i desktop procesori ili samo mobilni? Nije mi se problem strpiti se još koji mjeseci, nije mi hića a koliko vidim oni najavljuju 2x poboljšanja od ove vege no imam neke mix signale, pročitao sam par članaka i nemogu skužiti hoće li to biti i desktop procesori. Hvala!

Koliko vidim

"Ryzen 6000 is AMD’s next generation of mobile processors based on a Zen 3+ architecture. This 6000 series will be exclusively laptop CPUs (for now), while the desktop series will skip this number and go straight to 7000."

 

Dakle za desktop ćemo morati pričekati seriju 7000, Zen 4. Koja dolazi vjv u Q3.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ph3nom_gamer kaže...

Pozdrav, ispričavam se što upadam kao padobranac ali imam samo jedno kratko pitanje. Naime PC mi je crko i budući da su cijene grafa nenormalne mislio sam si složiti novi PC sa ovim Ryzen 5 5600G procesorom što ima integriranu grafu za moje light gaming potrebe, ali sad čitam da Amd planira izbaciti nove procesore sa rdna-2 tehnologijom ove godine (upoznat sam s tim techom, znam da ga Xbox series i steam deck koriste te da je veliki improvement naspram vege). Sad, samo me zanima hoće li to biti i desktop procesori ili samo mobilni? Nije mi se problem strpiti se još koji mjeseci, nije mi hića a koliko vidim oni najavljuju 2x poboljšanja od ove vege no imam neke mix signale, pročitao sam par članaka i nemogu skužiti hoće li to biti i desktop procesori. Hvala!

Slozis jeftini pc za internet/filmove/office i uz njega Xbox Series S koji ima puuuno jacu grafiku od Vega integrirke..

 

Trenutno je to best buy.. 

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ovaj, znam da ce ovo bit jaaako kontroverzna teza tak da molim, ne ispod pojasa i vrijedjat, nisam se ozenio za ovu obzervaciju te ako mi neko dokaze suprotno, drage volje cu promjeniti misljenje.
Najme..cisto za potrebe laptopa, vidio sam na svoje oci da je 4800h bolja od 5800h..
I jedno i drugo su doslovce isto, sem sto je 5000 OCan do krajnjih granica +dodan L3, je kao 5%-10% brzi, no grije se 20-40% vise..

Cisto subjektivna observacija, ne zelim se zamjerit vlasnicima serije 5, jako dobar CPU bez obzira, no mjenjali su jedinu stvar koju su imali ispred Intela(manjak PCIE4,ovisnost o brzom RAMu etc..), a to je da 

je fakat bio eksponecionalno efikasniji (45w na AMD je negdje...85-115w na Intelu.., naravno, Intel serija 12 je to adresirala s E-cores, makar jadno, prodaju mud pod bubreg, no otom potom..).

 

I, dobro je vise s sintetskim benchmarcima, IRL iskustva? Itko primjetio ista slicno?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EpicFailGuy kaže...

Ovaj, znam da ce ovo bit jaaako kontroverzna teza tak da molim, ne ispod pojasa i vrijedjat, nisam se ozenio za ovu obzervaciju te ako mi neko dokaze suprotno, drage volje cu promjeniti misljenje.
Najme..cisto za potrebe laptopa, vidio sam na svoje oci da je 4800h bolja od 5800h..
I jedno i drugo su doslovce isto, sem sto je 5000 OCan do krajnjih granica +dodan L3, je kao 5%-10% brzi, no grije se 20-40% vise..

 Ne bih se čudio da je to istina, sjećam se kad sam gledo i5-10500h vs i7-10700h, i i5 bi znao dobiti i7 u nekim dužim testovima jer svoj turbo takt drži duže nego i7, vjerojatno zbog topline.

Say hello to my little friend
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ph3nom_gamer kaže...

Pozdrav, ispričavam se što upadam kao padobranac ali imam samo jedno kratko pitanje. Naime PC mi je crko i budući da su cijene grafa nenormalne mislio sam si složiti novi PC sa ovim Ryzen 5 5600G procesorom što ima integriranu grafu za moje light gaming potrebe, ali sad čitam da Amd planira izbaciti nove procesore sa rdna-2 tehnologijom ove godine (upoznat sam s tim techom, znam da ga Xbox series i steam deck koriste te da je veliki improvement naspram vege). Sad, samo me zanima hoće li to biti i desktop procesori ili samo mobilni? Nije mi se problem strpiti se još koji mjeseci, nije mi hića a koliko vidim oni najavljuju 2x poboljšanja od ove vege no imam neke mix signale, pročitao sam par članaka i nemogu skužiti hoće li to biti i desktop procesori. Hvala!

Updejtaj sam zadnji post u dolnjoj temi, pa pročitaj ili vidi detalje.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-7000-zen-4-cpu/282858.aspx?page=1&jumpto=6474292&sort=asc&view=flat

 

Ako ti se žuri ili nemaš izbora, za konkretnu preporuku(Cezanne ili ipak Renoir) buš dobil odgovor u Cezanne APU temi.

EricCartman kaže...
"Ryzen 6000 is AMD’s next generation of mobile processors based on a Zen 3+ architecture. This 6000 series will be exclusively laptop CPUs (for now), while the desktop series will skip this number and go straight to 7000."

 

Dakle za desktop ćemo morati pričekati seriju 7000, Zen 4. Koja dolazi vjv u Q3.

Ne i ne, Desktop Rembrandt APU po logici nikako ne bi trebal uskočit pod AM5 7000 oznake.Ako da nastat če zbrka epskih razmjera, dakle dvije različite CPU arhitekture pod 7000 oznakama.

 

Rembrand APU za AM5 socket, kad točno stiže za sad nije poznato dakle čakaj bolje ili konkretnije informacije.

AMD,........is that Epyc or what?
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EpicFailGuy kaže...

Ovaj, znam da ce ovo bit jaaako kontroverzna teza tak da molim, ne ispod pojasa i vrijedjat, nisam se ozenio za ovu obzervaciju te ako mi neko dokaze suprotno, drage volje cu promjeniti misljenje.
Najme..cisto za potrebe laptopa, vidio sam na svoje oci da je 4800h bolja od 5800h..
I jedno i drugo su doslovce isto, sem sto je 5000 OCan do krajnjih granica +dodan L3, je kao 5%-10% brzi, no grije se 20-40% vise..

Cisto subjektivna observacija, ne zelim se zamjerit vlasnicima serije 5, jako dobar CPU bez obzira, no mjenjali su jedinu stvar koju su imali ispred Intela(manjak PCIE4,ovisnost o brzom RAMu etc..), a to je da 

je fakat bio eksponecionalno efikasniji (45w na AMD je negdje...85-115w na Intelu.., naravno, Intel serija 12 je to adresirala s E-cores, makar jadno, prodaju mud pod bubreg, no otom potom..).

 

I, dobro je vise s sintetskim benchmarcima, IRL iskustva? Itko primjetio ista slicno?

Nije teza kontroverzna nego je jed ostavno neistina. Eventualno ako usporedjujes najlosije hladjenog 5800h sa najbolje hladjenim 4800h...

Imam 5900hx a na jednom drugom laptopu 4800, 5900 je cca 20-25% brzi u all-core loadovima, u single jos i vise... Takodjer, u mom laptopu nema nikakvih problema s hladjenjem...

5800h je cca 5% sporiji od 5900hx.

 

Ono sta je jako lose je sta Ryzene ne mozes undervoltat a tvornicki im sibaju sulude i nepotrebne napone... I integrirana Vega je smece...

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.2.2022 16:32 (ansha).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Krunoo7 kaže...
EpicFailGuy kaže...

Ovaj, znam da ce ovo bit jaaako kontroverzna teza tak da molim, ne ispod pojasa i vrijedjat, nisam se ozenio za ovu obzervaciju te ako mi neko dokaze suprotno, drage volje cu promjeniti misljenje.
Najme..cisto za potrebe laptopa, vidio sam na svoje oci da je 4800h bolja od 5800h..
I jedno i drugo su doslovce isto, sem sto je 5000 OCan do krajnjih granica +dodan L3, je kao 5%-10% brzi, no grije se 20-40% vise..

 Ne bih se čudio da je to istina, sjećam se kad sam gledo i5-10500h vs i7-10700h, i i5 bi znao dobiti i7 u nekim dužim testovima jer svoj turbo takt drži duže nego i7, vjerojatno zbog topline.

To usporedjivat mozes jedino ako su konfigurirani na identican tdp i u istom kucistu sa identicnim fan profilima itd... Al razlika izmedju tih procesora je minimalna sta se i iz specifikacija vidi...

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
EpicFailGuy kaže...

Ovaj, znam da ce ovo bit jaaako kontroverzna teza tak da molim, ne ispod pojasa i vrijedjat, nisam se ozenio za ovu obzervaciju te ako mi neko dokaze suprotno, drage volje cu promjeniti misljenje.
Najme..cisto za potrebe laptopa, vidio sam na svoje oci da je 4800h bolja od 5800h..
I jedno i drugo su doslovce isto, sem sto je 5000 OCan do krajnjih granica +dodan L3, je kao 5%-10% brzi, no grije se 20-40% vise..

Cisto subjektivna observacija, ne zelim se zamjerit vlasnicima serije 5, jako dobar CPU bez obzira, no mjenjali su jedinu stvar koju su imali ispred Intela(manjak PCIE4,ovisnost o brzom RAMu etc..), a to je da 

je fakat bio eksponecionalno efikasniji (45w na AMD je negdje...85-115w na Intelu.., naravno, Intel serija 12 je to adresirala s E-cores, makar jadno, prodaju mud pod bubreg, no otom potom..).

 

I, dobro je vise s sintetskim benchmarcima, IRL iskustva? Itko primjetio ista slicno?

Nije teza kontroverzna nego je jed ostavno neistina. Eventualno ako usporedjujes najlosije hladjenog 5800h sa najbolje hladjenim 4800h...

Imam 5900hx a na jednom drugom laptopu 4800, 5900 je cca 20-25% brzi u all-core loadovima, u single jos i vise... Takodjer, u mom laptopu nema nikakvih problema s hladjenjem...

5800h je cca 5% sporiji od 5900hx.

 

Ono sta je jako lose je sta Ryzene ne mozes undervoltat a tvornicki im sibaju sulude i nepotrebne napone... I integrirana Vega je smece...

 Vega je zlo..dapace.. no, npr..4800h u LL5 je isti/brzi od 5800h u Nitru/TUFu itd..
BTW.
AMD je malo pokvaren, namjerno nece spojit Zen s RDNA, mozda sad kad RDNA2 bude aktualan, 6000 ce dobit RDNA1.. Najvjerovatnije cuvaju to ko last ditch resort ak ih Intel s necim iznenadi, AMD ce se sam napravit blesav i izbacit APU s 6000+RDNA2+DDR5 za kikiriki kostice i da vidis panike i kod Intela I nVidie(ovi novi Intelovi GPU bi mogle zavrtit trziste, tam di je zapravo bitno, neki performance/$ best buy segment).
U glavnom, cini mi se da bi generacija poslje ove mogla bit opasno interesantna, sad je vrijeme da "entuzijasti"(od kojih sam i ja jedan :) ) masno plate privilegij besplatnog beta testiranja njihovih novih tehnologija(smijeh, al istina)...

Naravno da je 5800h brzi, no i nije nekih 20%(opet kazem, sintetski benchmark na stranu), realno od laptopa do laptopa, od silikonske lutrije do lutrije nekih 5 do 15 %, 5800h(al hx, binning je absolutno vrhunski...)  se brze zagrije u odredjenim kucistima,
mozda sam malo subjektivan no mislim ipak da je Lenovo dobio pravo prvokupa kod serije 4000..Najvjerovatnije Razor isto(makar mi je muka od tog branda...)
U glavnom, serija 4000 je interesantna jedna generacija, nest kao svojedobni i5-2500k(imao sam ga i mog OCanog Sandija je napokon uspio skinit i7-4770k s trona(IPC), no druga vremena..) samo u svijetu laptopa..



 

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EpicFailGuy kaže...
ansha kaže...
EpicFailGuy kaže...

Ovaj, znam da ce ovo bit jaaako kontroverzna teza tak da molim, ne ispod pojasa i vrijedjat, nisam se ozenio za ovu obzervaciju te ako mi neko dokaze suprotno, drage volje cu promjeniti misljenje.
Najme..cisto za potrebe laptopa, vidio sam na svoje oci da je 4800h bolja od 5800h..
I jedno i drugo su doslovce isto, sem sto je 5000 OCan do krajnjih granica +dodan L3, je kao 5%-10% brzi, no grije se 20-40% vise..

Cisto subjektivna observacija, ne zelim se zamjerit vlasnicima serije 5, jako dobar CPU bez obzira, no mjenjali su jedinu stvar koju su imali ispred Intela(manjak PCIE4,ovisnost o brzom RAMu etc..), a to je da 

je fakat bio eksponecionalno efikasniji (45w na AMD je negdje...85-115w na Intelu.., naravno, Intel serija 12 je to adresirala s E-cores, makar jadno, prodaju mud pod bubreg, no otom potom..).

 

I, dobro je vise s sintetskim benchmarcima, IRL iskustva? Itko primjetio ista slicno?

Nije teza kontroverzna nego je jed ostavno neistina. Eventualno ako usporedjujes najlosije hladjenog 5800h sa najbolje hladjenim 4800h...

Imam 5900hx a na jednom drugom laptopu 4800, 5900 je cca 20-25% brzi u all-core loadovima, u single jos i vise... Takodjer, u mom laptopu nema nikakvih problema s hladjenjem...

5800h je cca 5% sporiji od 5900hx.

 

Ono sta je jako lose je sta Ryzene ne mozes undervoltat a tvornicki im sibaju sulude i nepotrebne napone... I integrirana Vega je smece...

 Vega je zlo..dapace.. no, npr..4800h u LL5 je isti/brzi od 5800h u Nitru/TUFu itd..
BTW.
AMD je malo pokvaren, namjerno nece spojit Zen s RDNA, mozda sad kad RDNA2 bude aktualan, 6000 ce dobit RDNA1.. Najvjerovatnije cuvaju to ko last ditch resort ak ih Intel s necim iznenadi, AMD ce se sam napravit blesav i izbacit APU s 6000+RDNA2+DDR5 za kikiriki kostice i da vidis panike i kod Intela I nVidie(ovi novi Intelovi GPU bi mogle zavrtit trziste, tam di je zapravo bitno, neki performance/$ best buy segment).
U glavnom, cini mi se da bi generacija poslje ove mogla bit opasno interesantna, sad je vrijeme da "entuzijasti"(od kojih sam i ja jedan :) ) masno plate privilegij besplatnog beta testiranja njihovih novih tehnologija(smijeh, al istina)...

Naravno da je 5800h brzi, no i nije nekih 20%(opet kazem, sintetski benchmark na stranu), realno od laptopa do laptopa, od silikonske lutrije do lutrije nekih 5 do 15 %, 5800h(al hx, binning je absolutno vrhunski...)  se brze zagrije u odredjenim kucistima,
mozda sam malo subjektivan no mislim ipak da je Lenovo dobio pravo prvokupa kod serije 4000..Najvjerovatnije Razor isto(makar mi je muka od tog branda...)
U glavnom, serija 4000 je interesantna jedna generacija, nest kao svojedobni i5-2500k(imao sam ga i mog OCanog Sandija je napokon uspio skinit i7-4770k s trona(IPC), no druga vremena..) samo u svijetu laptopa..



 

Da, nadje se svakakvih situacija kad usporedjujes razna kucista/proizvodjace i drasticno razlicite power limite (35-95W!).

Al s identicnim hladjenjem, kao sta kazes, razlika nije velika. HX isto nije neka sreca jer su naponi s obzirom na takt preveliki, kad gledas "stolne" Ryzene, bilo ni tu hrpu mjesta za undervolt kad bi bio moguc...

6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije direktno Ryzen, ali Zen arhitektura je zaslužna za https://www.tomshardware.com/news/amds-market-cap-surpasses-intel
Nažalost po krajnjeg kupca to nije dobro jer više nema "under dog" kompanije. Obje su iste, obje su vrhunske. 2 put čitao za kolegu ansha da se ne uvrijedi u moje ime ako sam upotrijebio pogrešan termin.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
2 0 hvala 3
5 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Konvertirao neki video s 2K na FHD MPEG4 preko VLC playera. Integruša se bome potrudila.

Apoc
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Apocalypso722 kaže...

Konvertirao neki video s 2K na FHD MPEG4 preko VLC playera. Integruša se bome potrudila.

Tako me zivcira to govno od integruse, 4k60 video je stutter festival kod mene, moram forsat dgpu da ne bi dropalo frameove na sve strane...

5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam u kojoj konfiguraciji si to iskusio, no ovo je 4800h + 1650Mobile, upravo probao i video prolazi bez ikakvih problema, a dGPU se nit ne aktivira.

 

Probao sad i 8k 60 i to već ne prolazi, no čini mi se da mi je nešto krivo podešeno - iGPU na cca 60% a zakuca proc na praktički 100%, 1650Mobile se ne pali. Al ugl 4k 60 dela bez problema.

Apoc
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.2.2022 12:30 (Apocalypso722).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Apocalypso722 kaže...

Ne znam u kojoj konfiguraciji si to iskusio, no ovo je 4800h + 1650Mobile, upravo probao i video prolazi bez ikakvih problema, a dGPU se nit ne aktivira.

 

Probao sad i 8k 60 i to već ne prolazi, no čini mi se da mi je nešto krivo podešeno - iGPU na cca 60% a zakuca proc na praktički 100%, 1650Mobile se ne pali. Al ugl 4k 60 dela bez problema.

Razlike u bitrateu 2 4k60 videa mogu biti ogromne, plus rqzliciti kodeci itd. Ne mozes tako usporedjivat, trebali bi otvorit isti file u istom softwareu. Youtube 4k60 ni meni nije problem. Problem je snimak koji skinem s drona...

U pitanju je 5900HX i rtx 3070... 

5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Aha ok, fair enough, zaboravih na bitrate. 

Apoc
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
pozdrav.
može preporuka za jeftinu matičnu ploču za 5700G?
ima li smisla uzimati b550 umjesto b450 kad procesor ionako nema pcie 4?
neću se baviti nikakvim overclockom, biosom niti ičim sličnim.
jedino bi možda 4 ram slota da mogu kasnije jednom nadodati još u 2 prazna ako zatreba. dobro bi došao i wifi ali možda je nepotrebno skuplje.

molim za neki savjet i ispravak mojih navoda :D
hvala
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dado008 kaže...
pozdrav.
može preporuka za jeftinu matičnu ploču za 5700G?
ima li smisla uzimati b550 umjesto b450 kad procesor ionako nema pcie 4?
neću se baviti nikakvim overclockom, biosom niti ičim sličnim.
jedino bi možda 4 ram slota da mogu kasnije jednom nadodati još u 2 prazna ako zatreba. dobro bi došao i wifi ali možda je nepotrebno skuplje.

molim za neki savjet i ispravak mojih navoda :D
hvala

 Klasična preporuka, samo gledaj da matična ima barem bilo kakav pasivni hladnjak VRM naponskog djela.Tu je dolnji link za finu usporedbu, a dalje moš izabrat bilo koju B450/A520/B550 matičnu ploču.

 

 https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/vodic-kroz-maticne-ploce-pocetnike/34633.aspx?page=65&jumpto=6461614&sort=asc&view=flat

 

Asrock A520 matičnu nudi jedino Iponcomp, i po toj sitnoj cijeni to je uloženo-dobiveno daleko najbolja AM4 matična ploča.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/vodic-kroz-maticne-ploce-pocetnike/34633.aspx?page=66&jumpto=6463348&sort=asc&view=flat

 

Inače vrlo poznati slučaj, neuništiva Gigabituša bez ikakvog VRM hlađenja u sudaru sa štedljivim AMD 16/32 procom.

 

AMD,........is that Epyc or what?
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pitanje.

Dvoumim se da li da kupim Ryzen 5600X i prodam svoj Ryzen 5 2600. Isključivo pitam za igranje na rezi 1440p, koliko sam malo gledao recenzije po netu dobio bi jako malo fps-a u igrama. Što me čudi, znači i dalje procesori jako malo utječu na broj fps-a u igri. Ili sam možda u krivu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam šta si gledao po netu, ali ti bi dobio fin fps boost sa R5 5600X. Ako imaš para, onda ti se "isplati."

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice