Intel ili AMD

poruka: 50
|
čitano: 7.751
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Intel ili AMD

Najjači AMD quad i najslabiji intel quad iste su cijene i AMD je bolji. Radi se o cijeni od oko 1700kn, što je pretpostavljam ionako najviše što autor teme misli izdvojiti za proc. To što intel šiša AMD sa skupljim modelima koje AMD uopće nema, to je sasvim nebitno.

 

Uzmimo analogiju ako nekome nije jasno:

 

Volkswagen je napravio Bugatti Veyron i time šiša debelo Mercedesa (i Ferrarija i Porschea npr), ali koga briga za to ako je taj auto za tebe samo san?

 

Bitno je koje je auto bolje za npr. 50,000 eura. Mercedes je za tebe bolji, bez obzira što Volkswagen šiša Mercedesa... Jer auto u kojem je VW bolji ionako nema šanse da kupiš.

 

Isti tako: intel šiša AMD sa svojim Q9xxx i QXxxxx procesorima, ali to je ionako nebitno jer nećeš dati 3,500 ili 10,000 kn za procesor. Dat ćeš otprilike 1800 pa je onda bolje kupiti AMD Phenom nego Intel Quad xxxx.

 

Joše jedna napomena za memorijski zahtjevne aplikacije (memory bandwidth) AMD šiša intela daleko. Igre su takve npr.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

Intel Q9300 košta 1584 kn, što je dosta manje od 3500 kn, a neki su spremni i toliko dati za proc ili grafičku, a Q9450 košta 2098 kn- što i nije tako strašno kada znaš da je ovaj potonji malo sporiji od najjačeg intela (mislim kada se malo digne takt), koji je najjači procesor.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.7.2008 22:29 (lebo1).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD
lebo1 kaže...

Intel Q9300 košta 1584 kn, što je dosta manje od 3500 kn, a neki su spremni i toliko dati za proc ili grafičku, a Q9450 košta 2098 kn- što i nije tako strašno kada znaš da je ovaj potonji malo sporiji od najjačeg intela, koji je najjači procesor .

 E i? Q9300 nije brži od Q6600. 1% - 2% ako i toliko. Razlike su nikakve.
U svakom slučaju cijela paleta intela oko cifre od 1500-1700kn je u rangu AMD Phenom-a 9950 koji košta 1500kn i brži je od njih.
Prvi sljedeći intelov CPU koji nešto mijenja je preko 3000kn i to većini ne ulazi u kalkulaciju.
Što se tiče memorijske propusnosti, tu AMD pojede intela za doručak i to debelo.

U svakom slučaju, ako se uzima quad, AMD je daleko bolji izbor od intela ako imamo limit na financijama.


P.S. to o dizanju takta i malo sporiji od najjačeg, nemoj biti smiješan. Zar zaista vjeruješ u to? - Ja sam Q6600 dignuo do 3.6 pa nije bio nego 2% brži od 2.4. Takt procesora najmanje znači za brzinu. Jedva primjetne razlike dobiješ tek na velikim skokovima od po cijeli jedan GHz i više.

Ono što daje brzinu je memory bandwidth i arhitektura općenito. Takt je nebitan. Iz tog razloga i rade Bloomfield i boostaju memorijsku propusnost koristeći tehnologiju koju AMD odavno koristi.
Da bi dobili performanse na jeftinijim procesorima jer je prodaja jakih modela slabija nego ikad.
Iz tog razloga AMD i s grafičkim karticama (ATi) ide na optimum cijene/performansi, a nVidia trpi gubitke i pad prodaje zbog bespotrebno skupih čipova.
If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.7.2008 22:37 (naxeem).
16 godina
neaktivan
offline
Intel ili AMD

Pa zar nije Q9450 nešto preko 2000 kn i ima 12 MB cache kao i najjači model (uvijek njega preskočiš i odma na 3000kn), a znamo kako se klokaju noviji intelovi procesori, ako ti je Q9300 sporiji od AMD on je veći potencijal za OC, što i nije neka mudrost.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.7.2008 22:41 (lebo1).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD
lebo1 kaže...

Pa zar nije Q9450 nešto preko 2000 kn i ima 12 MB cache kao i najjači model (uvijek njega preskočiš i odma na 3000kn), a znamo kako se klokaju noviji intelovi procesori, ako ti je Q9300 sporiji od AMD on je veći potencijal za OC, što i nije neka mudrost.

2000 kn je već 25% ili 1/4 ili 500kn više od 1500kn što je ogromna razlika, a taj isti Q9450 nije puno brži od Q9300 ili Q6600. Razlika je nezamjetna.

Overclockanjem dobiješ 25% veće performanse u odnosu na prednost na procesor ispod njega, što je otprilike 7% više performansi za 25% više cijene.
Overclockani 2.5 na npr. 3.0 nije jednako brz kao i 3.0 :) To je zato što overclockanjem jako povećavaš broj grešaka procesora i memorije, a kod ekstremnog overclocka možeš stvoriti stuttering (i throttling kod pregrijavanja) koji prikolje mašinu.
If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

U čemu je razlika osim u taktu između q9450 i q9770 ili q9650 (i cijeni), koliko ja znam da proizvođač 'tvornički obori takt neki procesorima, to može ovisiti o potražnji ili da po njihovom internom testu taj čip nije zadovoljio po kvaliteti i sl. Pošto  su noviji procesori poznati kao dobri klokeri, ne griju se nešto značajno više, kod dosta korisnika sam u potpisu vidio u pravilu da rade na većem taktu od tvorničkog. Ne važno, ja mislim da je veća razlika u perfomansama između q9450 i q9300 jer ima duplo više cache-a.

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.7.2008 23:09 (lebo1).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

Cache je ono što čini razliku u kombinaciji s taktom. Uz to, DDR3 memorija radi razliku u odnosu na DDR2.

Sve to zajedno daje veće performanse, ali košta previše za moj ukus.

 

Ako zaista želiš moćnu mašinu onda kupiš Skulltrail, gurneš dva Xeona i veslaš k'o blesav. Tu razliku u performansama vidiš itekako.

 

Nehalem bi trebao donijeti dosta ubrzanja na polju memorijske propusnosti, ali sudeći po ostatku arhitekture, razlika neće biti drastična ako iznacimo integrirane kontrolere iz kalkulacije.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
neaktivan
offline
Intel ili AMD

evo i ja malo mučim što da uzmem

pa imam pitanje što je bolje, naravno OC bi

Athlon 64 X2 5000+BE

ili

Intel Core 2 Duo E4600

pošto sam početnik u OC (samo sam jedanput OC i to pemtium II Smijeh) što preporučujete!

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

Core 2 Duo.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD
dominik kaže...

evo i ja malo mučim što da uzmem

pa imam pitanje što je bolje, naravno OC bi

Athlon 64 X2 5000+BE

ili

Intel Core 2 Duo E4600

pošto sam početnik u OC (samo sam jedanput OC i to pemtium II Smijeh) što preporučujete!

 

 

Ne znam sad cijene, ali ako nije velika razlika u cijeni bolje ti je uzeti core 2 duo 7200, koji je nasljednik e4600 i još se bolje kloka. 
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2008 15:30 (lebo1).
16 godina
neaktivan
offline
Intel ili AMD

E4600 košta 700kn

a E7200=803 kn

s tim da mi treba i hladnjak, tak da najvjeroatnije 4600 al još nisam siguran,... hvala na odgovorima!

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

Ako ti nije problem dati 100 kn više uzmi e7200 rađen je u finijem proizvodnom procesu, manje se grije i kloka se u pravilu preko 4GHz, i ima 50% više cache.

16 godina
neaktivan
offline
Intel ili AMD

bum probo, sam mi je problem, matična, bi mi mogli koju preporučit, a da nejde preko 600kn??

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Intel ili AMD

Gigabyte EP35-DS3 = 600kn

E4600@2400MHz 1.16V, 8600GTS, 2GB DDR2@800MHz 4-4-4-12
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.7.2008 15:39 (Bruno).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Intel ili AMD

evo mislim si između ovih

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=4638

pa da onda dam 100kn više za procesor pa da si kupim E7200

ili

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=5421

pa da ostanem na E4600

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Intel ili AMD
lebo1 kaže...

Ako ti nije problem dati 100 kn više uzmi e7200 rađen je u finijem proizvodnom procesu, manje se grije i kloka se u pravilu preko 4GHz, i ima 50% više cache.

 
Evo da se ubacim, kao prvo potpuno podržavam teoriju naxeema.
Da, možda se kloka prek 4Ghz ali probajte malo uspoređivati BEZ klokanja.
I dok Phenom X4 9850 Black Edition "drži vodu" sa Q9450 u malu korist Intela ali i skoro 600kn manju cijenu AMD-a, lako je doći na zaključak da se više isplati AMD.
Ko nije neki profesionalac u obradi videa sigurno mu ne treba nikaj jače.

Kaj se tiče klokanja, evo mog primjera: Imam AMD 6400+ BE i nakon kaj sam kupil V1 hladnjak i napravil po nekim uputama LUXX-a (iako sam negdje fulal, nema veze u ovom slučaju), došel sam na 3.62 GHZ frekvenciju (default je 3.21), ne znam ni sam točno kak sam to napravil ali znam da sam "prčkal" po biosu i  Easy Tune programu u win.
No smisao mojeg primjera je sljedeći, dobivene performanse. Bolje reći DOWNGRADE-ane. Osim opće nestabilnosti sistema nikakvih poboljšanja nije bilo (opet velim, ja sam negdje fulal u postavkama, HT i te stvari) ali ipak proc mi je bil na 400MHz višem taktu, trebalo je biti promjena. U 3DMarku dobil sam jadnih 14 bodova više, u igrama 2,3 fps, ima li to onda smisla?
No da nastavim, najviše igram, tu i tam je malo kompresije i ripanja, nikaj drugo zahtjevno.
Moj sljedeći test, proc na default i GRAFIČKA na visoki klok; rezultati fantastični, 1400 bodova više u 3DMarku06, po 10-20 fps više u igrama, e to se isplati. I najvažnije od svega, OS stabilan.
Zaključak, za gaming se ne isplati overclock procesora, već samo grafičke (istina, moj proc nije slab).
U mojem slučaju, siguran sam da ne trebam mijenjati procesor još barem 2 god., grafičku lako zamijenim s bilo kojom od najboljih bez ikakvog overkilla procesora.

Zato, smatram da je AMD bolji, isplativiji i naravno jeftiniji izbor.
Intelovi top modeli većini su ljudi potpuno nepotrebni.
Eto to su moja iskustva.

Well the way I figure it, in this business a lot of your kind come along, and if I kill each one that comes, eventually I should hit the jackpot sooner or later
15 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

AMD X2 4200+ je bolji od E2140 jer je taj intel procesorsporiji od mnogih dual-core intelovi procesora

 

16 godina
protjeran
offline
Intel ili AMD

:O

Hmm...

A da li je bolji Phenom 9950 za igre ili Q9450?

Su Phenomi bolji u igrama?

Jer mene samo to zanima..trenutno

 

Mama hocu 4870!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

1.procesor ti ima 25% ulogu u igricama tako da ti je dovoljan AMD 6400+ (igrao sam kod drugara CRYSIS bez bug-ova),a u slucaju da imas  neke potrebe za 3D modeliranje,convertiranje... preporucujem ti intel E8400/E8200 mada ti je i dovojan amd 6400

 

jos jedno procitao sam na americkim forumima da nekima je crko E8400 posle nekoliko meseci jer je doslo do velikog zagrevanja a hladjnak nije mnogo pomogao

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Intel ili AMD

ja se slazem sa naxeem jer je tocno,amd jedino kasni i jedino to mozemo zameriti a ujedno ako intel da vise novca reporterima onda ce oni pisati bolje o njima(intelu)

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice