Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 7.283
|
čitano: 1.514.081
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...

Pokušao string.h i string includati ali i dalje kaže da string _rezultat nije definiran

 

...

Normalno da nije kad mu nisi dao kojeg je tipa varijabla. Nije ti ovo Python. :D

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
TracerCPP kaže...

using namespace std;

 

Na linij

printf("%s\n", _rezultat);

kaže 

 

2729C:\Users\silvi\Desktop\Zadaća 3.cpp[Error] cannot pass objects of non-trivially-copyable type 'std::string {aka class std::basic_string<char>}' through '...'

12 godina
odjavljen
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Fixo

_rezultat.c_str()

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Joj, ja se ispricavam, ja sam vidio da pise string_rezultat, a ne string _rezultat (kad je napisano obicnim tekstom, a ne "kod" stilom). Zanemari ono sto sam rekao.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

U C++u nemaš što koristiti printf i scanf kada oni ne rade s korisnički definiranim tipovima. Umjesto njih koristi cout i cin. U protivnom treba pretvarati string u char* a to nema smisla samo zbog printf-a.

12 godina
odjavljen
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Taj cin i cout je nešto najružnije što sam ikada vidio. Lijepši je jQuery od njega. Teško se snalazim u njemu, navikao sam pisati %s, %c, %d, %f....

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Da li je to tebi lijepo ili ružno je nebitno, no u C++u to nije dobra praksa. Uostalom, čemu uopće pisati prefikse poput %d, %c itd. kada cout može sam prepoznati tip varijable koja se ispisuje.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
TracerCPP kaže...

Da li je to tebi lijepo ili ružno je nebitno, no u C++u to nije dobra praksa. Uostalom, čemu uopće pisati prefikse poput %d, %c itd. kada cout može sam prepoznati tip varijable koja se ispisuje.

 

Al on više troši memorije, i vjerojatno je sporiji.

 

P.S.: Jel mi netko može objasniti if (!(_broj & 1)) i _broj >>= 1; ?

Prvi put sam se susreo s time

 

 

16 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...

Al on više troši memorije, i vjerojatno je sporiji.

 

P.S.: Jel mi netko može objasniti if (!(_broj & 1)) i _broj >>= 1; ?

Prvi put sam se susreo s time

Sporiji je, istina, ali potpuno nebitno osim ako nisi na algoritamskim natjecanjima pa trebas sto brzi algoritam.

 

Neka je _broj = 5. Binarno (za primjer stavit cemo samo 8 bita, u stvarnosti je to vise) je to 00000101. Jedan je binarno 00000001. Operator '&' je bitovni I (AND). 00000101 & 00000001 -> 00000001. Drugim rijecima, to je maska, ostat ce ti jedinice samo tamo gdje su i na masci (u ovom slucaju to je najdesnija znamenka).

 

_broj >>= 1 je _broj = _broj >> 1, a to je posmak za jedno mjesto u desno. Ako je _broj = 5, tj. 00000101 i posmaknes ga jedno mjesto u desno dobit ces 00000010.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...
TracerCPP kaže...

Da li je to tebi lijepo ili ružno je nebitno, no u C++u to nije dobra praksa. Uostalom, čemu uopće pisati prefikse poput %d, %c itd. kada cout može sam prepoznati tip varijable koja se ispisuje.

 

Al on više troši memorije, i vjerojatno je sporiji.

 

Ništa od toga tebe ne treba zabrinjavati. Nitko još nije imao problema s potrošnjom memorije ili performansama zbog cout-a. S druge strane, gomile su problema s printf-om jer nije type-safe, a u prijašnjim verzijama Visual Studija su čak neke kombinacije prefiksa resetirala i gasila računala. Ti kako hoćeš no printf treba ostaviti tamo gdje mu je i mjesto - u C-u.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...

Taj cin i cout je nešto najružnije što sam ikada vidio. Lijepši je jQuery od njega. Teško se snalazim u njemu, navikao sam pisati %s, %c, %d, %f....

 Previše si u tom filmu tipa u pawnu ovako, u c++ onako. Nema tu navikao ako nešto radiš, cin i cout su objekti klase istream i ostream i tu priča završava. Take it or leave it.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Moze pomoc?Jel zna neko kak rijesit ovo pisem isoravak iz racunalstva pa trebam pomoc,pls help...hvala unaprijed
 
0 11 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
TracerCPP kaže...
Dex.pwn kaže...
TracerCPP kaže...

Da li je to tebi lijepo ili ružno je nebitno, no u C++u to nije dobra praksa. Uostalom, čemu uopće pisati prefikse poput %d, %c itd. kada cout može sam prepoznati tip varijable koja se ispisuje.

 

Al on više troši memorije, i vjerojatno je sporiji.

 

Ništa od toga tebe ne treba zabrinjavati. Nitko još nije imao problema s potrošnjom memorije ili performansama zbog cout-a. S druge strane, gomile su problema s printf-om jer nije type-safe, a u prijašnjim verzijama Visual Studija su čak neke kombinacije prefiksa resetirala i gasila računala. Ti kako hoćeš no printf treba ostaviti tamo gdje mu je i mjesto - u C-u.

 Ovo je ok savjet za pocetnike, ali generalno nije bas totalno ok.

Danasnji compileri mogu vidjeti kada nesto krivo radis:

http://coliru.stacked-crooked.com/a/421e070ae5b9f00d

Nadalje pocetnik je u pravu kada kaze da je cout odvratan , npr c# ima printfy like a ne  couty stil...

No naravno ako netko zna jednu stvar o C++u to je da ima prekrasnih libraries za C++, npr vidi ovo:

https://github.com/facebook/folly/blob/master/folly/docs/Format.md

 

// Objects produced by format() can be streamed without creating

// an intermediary string; {} yields the next argument using default

// formatting.

std::cout << format("The answers are {} and {}", 23, 42); // => "The answers are 23 and 42"

 

// Values can be extracted from indexable containers

// (random-access sequences and integral-keyed maps), and also from

// string-keyed maps

std::vector<int> v {23, 42}; std::map<std::string, std::string> m { {"what", "answer"} }; std::cout << format("The only {1[what]} is {0[1]}", v, m);

// => "The only answer is 42"

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.5.2016 17:31 (Zoidberg).
12 godina
odjavljen
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Jel ima ikakav način s kojim pomoću pozicije(X, Y, Z) mogu vidjeti koji je igrač bliže cilju? Znači imam mapu(nije pravilna) i nekoliko korisnika(točaka). Sad me zanima s kojom matematikom ja mogu odrediti/izračunati koji je korisnik bliže cilju. Kao ono što ima u racing igrama, da vidiš na kojoj si poziciji.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...

Jel ima ikakav način s kojim pomoću pozicije(X, Y, Z) mogu vidjeti koji je igrač bliže cilju? Znači imam mapu(nije pravilna) i nekoliko korisnika(točaka). Sad me zanima s kojom matematikom ja mogu odrediti/izračunati koji je korisnik bliže cilju. Kao ono što ima u racing igrama, da vidiš na kojoj si poziciji.

Euklidska udaljenost.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...

Jel ima ikakav način s kojim pomoću pozicije(X, Y, Z) mogu vidjeti koji je igrač bliže cilju? Znači imam mapu(nije pravilna) i nekoliko korisnika(točaka). Sad me zanima s kojom matematikom ja mogu odrediti/izračunati koji je korisnik bliže cilju. Kao ono što ima u racing igrama, da vidiš na kojoj si poziciji.

 Kako je zadana mapa? Ako je zadana kao 3D niz, možeš iskoristiti BFS da odrediš udaljenosti od svake pozicije do cilja i nakon toga možeš u konstantnom vremenu odredit udaljenost od pozicije do cilja.

13 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Pozdrav.

Moze neka preporuka literature, meterijala, tutorijala, ma bilo cega oko c-a i c++. Imam vec nekoliko godina iskustva u c-u i c++, ali idem na programsko injzenjerstvo i htio bih stvarno znati svaki detalj oko c-a (jer se ipak u zivotu namjeravam baviti programiranjem), pa me zanima koju literaturu preporucate (postoji li neka biblija za to xD). Jezik knjige/materijala naravno moze biti i engleski. 

(ps: nisam hito to objaviti u temi za cisti c jer me podjednako zanima i c++)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
etnes kaže...

Pozdrav.

Moze neka preporuka literature, meterijala, tutorijala, ma bilo cega oko c-a i c++. Imam vec nekoliko godina iskustva u c-u i c++, ali idem na programsko injzenjerstvo i htio bih stvarno znati svaki detalj oko c-a (jer se ipak u zivotu namjeravam baviti programiranjem), pa me zanima koju literaturu preporucate (postoji li neka biblija za to xD). Jezik knjige/materijala naravno moze biti i engleski. 

(ps: nisam hito to objaviti u temi za cisti c jer me podjednako zanima i c++)

Otidi u podforum Programiranje i tamo imas ljepljivu (sticky) temu Literatura za programiranje odmah na pocetku.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
12 godina
odjavljen
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Ja sam uzeo iz Elementa neku zelenu, s crnim stablom. Mislim da je Danijel autor
15 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
etnes kaže...

Pozdrav.

Moze neka preporuka literature, meterijala, tutorijala, ma bilo cega oko c-a i c++. Imam vec nekoliko godina iskustva u c-u i c++, ali idem na programsko injzenjerstvo i htio bih stvarno znati svaki detalj oko c-a (jer se ipak u zivotu namjeravam baviti programiranjem), pa me zanima koju literaturu preporucate (postoji li neka biblija za to xD). Jezik knjige/materijala naravno moze biti i engleski. 

(ps: nisam hito to objaviti u temi za cisti c jer me podjednako zanima i c++)

 

B. Stroustrup, The C++ Programming Language (4th Edition). Knjiga ima 1300+ strana, i koliko sam ima prilike istrazivat, to je "biblija C++". Naravno, knjiga je pisana za ljude koji vec imaju iskustva s C++, i programiranjem općenito, a ako vec imas godine iskustva vjerojatno je ono sto trazis. Mislim da ne postoji bolja knjiga o samog jeziku nego ona koju je pisao covjek koji je izmislia jezik.

 

P.S. Nisam je procitao,  cini mi se prevelik zalogaj jer ne programiram u C++ vec neko vrime, ali kad se odlucim vratit vjerojatno cu proc demistificirani i onda krenit s njom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.5.2016 16:03 (Neutral).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Dex.pwn kaže...
Ja sam uzeo iz Elementa neku zelenu, s crnim stablom. Mislim da je Danijel autor

 Tu knjigu imam doma i super je za upoznavanje s nekim naprednijim algoritmima. Prosao sam ju nekoliko puta, i jos se uvjek vracam kada trebam pogledati neke detalje. 

Neutral kaže...
etnes kaže...

Pozdrav.

Moze neka preporuka literature, meterijala, tutorijala, ma bilo cega oko c-a i c++. Imam vec nekoliko godina iskustva u c-u i c++, ali idem na programsko injzenjerstvo i htio bih stvarno znati svaki detalj oko c-a (jer se ipak u zivotu namjeravam baviti programiranjem), pa me zanima koju literaturu preporucate (postoji li neka biblija za to xD). Jezik knjige/materijala naravno moze biti i engleski. 

(ps: nisam hito to objaviti u temi za cisti c jer me podjednako zanima i c++)

 

B. Stroustrup, The C++ Programming Language (4th Edition). Knjiga ima 1300+ strana, i koliko sam ima prilike istrazivat, to je "biblija C++". Naravno, knjiga je pisana za ljude koji vec imaju iskustva s C++, i programiranjem općenito, a ako vec imas godine iskustva vjerojatno je ono sto trazis. Mislim da ne postoji bolja knjiga o samog jeziku nego ona koju je pisao covjek koji je izmislia jezik.

 

P.S. Nisam je procitao,  cini mi se prevelik zalogaj jer ne programiram u C++ vec neko vrime, ali kad se odlucim vratit vjerojatno cu proc demistificirani i onda krenit s njom.

 bas sam prije nego nego sto sam procitao ovaj post gledao tu knjigu na internetu. izgleda dosta dobro. jeidno nisam siguran kolko je u njoj opisan sam c jezik ali definitivno cu je proci. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
etnes kaže...

Pozdrav.

Moze neka preporuka literature, meterijala, tutorijala, ma bilo cega oko c-a i c++. Imam vec nekoliko godina iskustva u c-u i c++, ali idem na programsko injzenjerstvo i htio bih stvarno znati svaki detalj oko c-a (jer se ipak u zivotu namjeravam baviti programiranjem), pa me zanima koju literaturu preporucate (postoji li neka biblija za to xD). Jezik knjige/materijala naravno moze biti i engleski. 

(ps: nisam hito to objaviti u temi za cisti c jer me podjednako zanima i c++)

 Ovisi koliko si pocetnik ovo nije lose, iako ti je mozda malo preveliki skok za pocetak:

https://www.youtube.com/user/BoQianTheProgrammer

Od ostalih stvari ovo su dobri video lectures ali jos tezi:

https://channel9.msdn.com/Series/C9-Lectures-Stephan-T-Lavavej-Standard-Template-Library-STL-/C9-Lectures-Introduction-to-STL-with-Stephan-T-Lavavej

https://channel9.msdn.com/Series/C9-Lectures-Stephan-T-Lavavej-Core-C-

 

Od knjiga spomenut ti je Bjarneov Magnum Opus, meni je to malo predugacko, ali ovisi kakav tip knjiga volis. Takoder razmotri Effective Modern C++, ali to je vise za ljude koji znaju osnove pa da nauce bolje koristiti jezik u stilu

sto od dostupnoga koristiti, sto ne, kako razumijeti neke stvari... Tako da je malo tricky krenuti sa time ako ne znas barem OK jezik.

13 godina
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Meni su uz navedene super i Eckelove (kao što kolega iznad reče, ovisi sve koliko si početnik), Thinking in... (u ovom će slučaju biti CPP), a i besplatne su (istina, ne uvijek najnovija izdanja) na http://mindview.net/Books/TICPP/ThinkingInCPP2e.html

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.5.2016 8:34 (Arto).
Moj PC  
2 0 hvala 2
12 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori
Arto kaže...

Meni su uz navedene super i Eckelove (kao što kolega iznad reče, ovisi sve koliko si početnik), Thinking in... (u ovom će slučaju biti CPP), a i besplatne su (istina, ne uvijek najnovija izdanja) na http://mindview.net/Books/TICPP/ThinkingInCPP2e.html

 

 Eckel je super za pocetnike, no ako krenes kroz knjigu i vidis da manje-vise sve znas i dalje postoje zanimljivi zadatci.

Derive and Conquer.
7 godina
neaktivan
offline
Niz_globalna varijabla

Pozz

 

Kako definisati globalnu varijablu tipa niz, nepoznate duzine i kasnije u programu definisati dužinu niza.

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Niz_globalna varijabla

Zašto globalna varijabla? Koji problem pokušavaš riješiti?

7 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Koristim dva niza, jedan je konstanta i ne mijenja se sadrzaj, kad ga korisnik unese. Drugi niz koristim unutar rekurzije. Mogu i prvi niz da saljem kroz rekurziju, ali sam mislio da malo ustedim memrije. Problem,  je sto korisnik na pocetku unosi duzinu niza n.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Onda taj već postojeći niz prosljediš funkciji kao const referencu.

7 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Moze i tako, ucinilo mi se da sa definisanjem globalne varijable stedim na resursima u rekurziji. Hvala.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Programiranje u C++-u - pitanja i odgovori

Evo ovdje cu postaviti pitanje posto nisam nasao prikladniju temu, a nema potrebe za otvaranjem nove. 

Prije dvi godine sam zavrsio srednju i tu sam stao s programiranjem u C++-u. Uglavnom smo radili osnove (funkcije, nizovi, vektori) , nismo uopce takli OO paradigmu, i rekao sam da cu se kad-tad vratiti njemu jer bih htio dobro ovladati tim jezikom. 

Na fakultetu sam radio C za neke kolegije i dosta jako Javu (upoznat sam solidno s OO i konceptima), tako da nisam pocetnik u programiranju. 

Treba bi samo nekakav naputak odakle da krenem sad s C++ posto mi je plan ovo ljeto raditi i malo u OpenGL-u. Nabavio sam Demistificirani C++ i od Stroustrup-a The Programming Principles and Practice Using C++ i The C++ Programming Language. Za ovu zadnju sam Stroustrup kaze da je za iskusnije programere, pa sam mislio raditi po demistificiranom posto je ipak na hrvatskom, a potom preci na ovu prvu Stroustrup-ovu knjigu.

 

Tako da vi iskusniji ako moze savjet s cim krenut, koja knjiga, koji IDE (trenutno imam instaliran Dev/CodeBlocks/ nabavio sam i VS15 preko faksa). 

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice