Neutvrdiv uzrok BSOD-a

poruka: 6
|
čitano: 1.512
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
Neutvrdiv uzrok BSOD-a

Imam računalo koje sa kupio u ožujku 2017. sljedeće konfiguracije:

AMD FX6300 3.5ghz

Asrock 970 Pro3 r2.0, AM3+

2x4GB DDr3 King 1866 FY

XFX RX460 2gb

Napajanje Corsair 450W VS450

Toshiba 500GB

Ima i naknadno ugrađen kuler za procesor.

 

Problem je sljedeći. Čim sam instalirao Windows 10 Pro, sustav se počeo u nekim situacijama rušiti ili bi jednostavno se gubila slika na monitor pa se vratila (monitor je HP Pavilion 22cw). Rušio se u sljedećim situacijama: kad bih igrao neku online igru koju treba instalirati na PC (npr. League of legen), dok se vrtio YouTube, kad sam kopirao datoteke na eksterni disk, kad sam igrao neku zahtjevniju igru (ali ne uvijek). Ponekad u kombinaciji ovih navedenih. Problem je što on satima zna raditi super, bez problema i onda iznenada sruši sistem. Također je problem što ponekad nije upaljen ni pet minuta, a sustav se sruši. Ponekad se samo izgubi slika pa se vrati, a u igri, npr. LOL, ne mogu više koristiti sučelje jer je sve crno ili bijelo ili kakvo već.

 

Nadalje, nosio sam ga u ADM (oni su ga sastavljali) da vide što je. Prvi puta su ugradili kuler i testirali grafičku i rekli su mi da je sve u redu. Naravno, nije bilo sve u redu i opet se događalo. Tada nema što nisam pokušao, reinstalirati drivere, čak  sam i Windows reinstalirao, pokušao s druga dva monitora, s drugim HDMI kablom, drugom tipkovnicom, mišem, maknuo sam zvučnike, promijenio izvor struje (prvo utičnicu pa i produžni) jer su mi rekli da je možda periferija. Uglavnom, ništa, postigao sam samo to da znam da ne pomaže. Da ne spominjem da u istoj sobi druga računala koja sam imao nemaju takve probleme.

 

Sad u lipnju, kad sam našao vremena, odnio sam drugi put na servis da vie što je s time. Držali su ga skoro dva tjedan (13 dana) testirali i srušio im se nakon, kako kažu, 62 sata testiranja a uzrok je napajanje. Promjenili su napajanje, opet testirali i kažu da je dobro. Ja ga odnesem kući i nakon pet minuta opet BSOD, slikao sam i stavio sam sliku dolje. Uglavnom još koji puta sam doživio rušenje narednih dana i opet ima odnesem računalo na servis, treći puta. Rekao sam da želim rješenje problema ili povrat novca (eventualno druga roba). Testirali su ga tjedan dana i njima se niti jednom nije dogodila greška niti rušenje, a kako kažu uprli su ga do maksimuma. Sad budi pametan. I rekli su mi da nemam pravo na povrat novca na računalo jer sam kupovao komponente (bitno da su oni stavili naljepnicu na njega). Ne krivim ja njih, ali meni problem ostaje.

 

Uglavnom ne znam što da radim. Oni žele vidjeti kako to izgleda kod mene doma. Nikakav problem, samo što je to lovljenje mačke i miša, jer ja ne znam zašto se problem javlja, zašto dolazi o BSOD niti zašto se gubi slika. Nemam nikakve ekstra programe na njemu, sve ono što svako računalo treba, office, koju igru, imao sam i antivirusni Kaspersky pa jedan period i bez njega itd. Konstanta je samo to da se on barem jednom dnevno sruši, nekad prođe dan da ne, a neka i dva puta dnevno. Čudno u svakom slučaju.

 

Ovako je to zabilježeno u Event vieweru OS-a:

 

Kad se sruši:

Critical 11/07/2017 08:30:42  Microsoft-Windows-Kernel-Power  41 (63)  The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

 

Kad gubi sliku pa je vrati:

Error7.7.2017. 0:07:58Microsoft-Windows-Kernel-Power137NoneThe system firmware has changed the processor's memory type range registers (MTRRs) across a sleep state transition (S5). This can result in reduced resume performance.

 

Uglavnom pomagajte, ne znam više što da radim.

Komp je trenutno kod njih (kad sve zbrojim, držali su ga kod sebe u svim servisima 24 dana + još ovih pet-šest dana kad ga više, pretpostavljam, ne testiraju i uvjeravaju me da nemam pravo na povrat novca).

Ugodan dan!

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.7.2017 17:55 (NaviVlad).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Neutvrdiv uzrok BSOD-a

Bok,

trebam dump fajlove tih rušenja da vidim u čemu je stvar. Možda budem pametniji. Jesi li ti radio kakve testove za HW na računalu ili si ga samo odnio njima.

16 godina
moderator
offline
Re: Neutvrdiv uzrok BSOD-a
NaviVlad kaže...

Konstanta je samo to da se on barem jednom dnevno sruši, nekad prođe dan da ne, a neka i dva puta dnevno. Čudno u svakom slučaju.

Probaj ga odnijeti kod nekog ili posuditi nekome, da ne ispadne da ti nešto ne štima sa strujom u kući/stanu.

15 godina
offline
Re: Neutvrdiv uzrok BSOD-a
NaviVlad kaže...

..

 

Ovako je to zabilježeno u Event vieweru OS-a:

 

Kad se sruši:

Critical 11/07/2017 08:30:42  Microsoft-Windows-Kernel-Power  41 (63)  The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

 

Kad gubi sliku pa je vrati:

Error7.7.2017. 0:07:58Microsoft-Windows-Kernel-Power137NoneThe system firmware has changed the processor's memory type range registers (MTRRs) across a sleep state transition (S5). This can result in reduced resume performance.

..

 -ili neispravan chipset/mbo/cpu.. ili loš soft (yogurt, MS zna kako..). Postavke moraju biti sukladne mogućnosti HWa i SWa npr S5. Obično starija gen. računala ima probleme s npr sleep.. loš driver i sl.

(mala šansa za čisto strujni problem).

-pošto u servisu nije bilo problema, tad se sumnja na juzera (soft).. nema pravog testa osim eliminacije/zamijene. Sve mora biti 100% i tad ono što preostane mora biti uzrok.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
neaktivan
offline
Neutvrdiv uzrok BSOD-a

Nisam pravio nikakve testove na hardveru, samo sam pokušavao softverski.

Ne mogu sad do ničega kad je komp kod servisera.

Stvarno ne znam kako su oni zadnji puta testirali.

Sve mi je to misterij - ako njima sve dobro radi, zašto meni stvara probleme. Nije valjda zbilja struja. Ali i drugi rabe istu struju...

Inače je komp super, samo da nema tog rušenja.

Eto, ipak hvala vam! Valjda ću uspjeti nešto dogovoriti s njima.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Neutvrdiv uzrok BSOD-a

Prije 3 godine sam kupio novi komp, isti CPU i matična. Nakon mijenjanja RAM-a, napajanja, svih mogućih testiranja i par servisa i njihovih testiranja zatražio zamjenu matične iako je sve bilo ispravno prema testovima. Poslije zamjene matične nijedan BSOD u 3 godine. Na kraju sam zaključio da je možda neka nekompatibilnost između tog CPU i matične jer sam vidio dosta slučajeva po internetu baš s tim dijelovima. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice