Problem oko umrežavanja više računala

poruka: 10
|
čitano: 4.622
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Problem oko umrežavanja više računala

Kako poceti ? :)

Imam mrezu sa oko 12 kompjutera različitih OS-ova, u istom rangu IP adresa posljavljenih manualno i svi preko switcha i routera mogu ici na internet. Naravno svi su u istoj WORKGROUP.

Problem :

Kompjuteri su se nekako podjelili u dvije skupine.

Skupina 1 :

Komp 1 -  IP 131.0.0.5 - Windows XP - Computer browser Start - DNS server IP od Iskona

Komp 2 -  IP 131.0.0.7 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona

Komp 3 -  IP 131.0.0.8 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona

Komp 4 -  IP 131.0.0.55 - Linux
Komp 5 -  IP 131.0.0.103 - Windows 98

Komp 6 -  IP 131.0.0.104 - Windows 98

 

Skupina 2 :

Komp 7 -  IP 131.0.0.9 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona

Komp 8 -  IP 131.0.0.13 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona

Komp 9 -  IP 131.0.0.15 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona
Komp 10 - IP 131.0.0.101 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona

Komp 11 -  IP 131.0.0.106 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona

Komp 12 -  IP 131.0.0.107 - Windows XP - Computer browser Stop - DNS server IP od Iskona

 

Na svima je ukljucen NetBIOS over TCP/IP.

 

Podjelili su se na taj nacin da kompjuteri iz skupine 1 u Network places mogu vidjeti samo kompjutere iz skupine 1 a isto tako skupina 2 samo kompjutere iz skupine 2.

Kompjuteri iz skupine 1 mogu pingati kompjutere iz skupine 2 po IP adresi ali ne mogu pingati po imenu. Isto vrijedi i za skupinu 2 prema skupini 1.

Isto tako mogu pristupati jedni drugim mreznim resursima izvan skupina ali samo preko IP adrese.

 

Citajuci razno razna riješenja po internetu dosao sam do zakljucka da imam problem sa Master Browserom pa sam s toga sve na svim kompjuterima iz skupine 2 i na nekima iz skupine 1 Computer browser u servisima stavio na stop.

Tada se desio problem da kompjuteri iz skupine 2 komandom browstat status nisu vijedli ni jedan kompjuter browser !!

 

Znam da sam se  raspisao ali nisam ukraće mogao objasniti cijeli moj problem. Ima li netko riješenje kako da svi vide sve ??

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.3.2008 14:15 (Air_101).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala

da li se to samo odjednom pojavilo tj. radilo je pa odjednom problemi? ili nije nikada radilo?


Reg: But apart from the sanitation, the medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, the fresh-water system, and public health, what have the Romans ever done for us?
Xerxes: Brought peace?
Reg: Oh, pea-- Shut up!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala

 

Littlemanbeingerased kaže...

da li se to samo odjednom pojavilo tj. radilo je pa odjednom problemi? ili nije nikada radilo?


 Ja sam tu mrežu nasljedio :) Tako da mislim da nikada nije radilo.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala

Ako mozes pingati po ip adresi, a ne po imenu, rekao bih da imas problem u DNS-u. Koji router tocno imas? Mozda da ukljucis DHCP, pa im tamo staticki mapiras IP adrese po MAC adresama.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala
Mithrandir kaže...

Ako mozes pingati po ip adresi, a ne po imenu, rekao bih da imas problem u DNS-u. Koji router tocno imas? Mozda da ukljucis DHCP, pa im tamo staticki mapiras IP adrese po MAC adresama.

 Imam Siemens Se515 Router. Uključen je DHCP i DNS Server. Samo nisu mapirane IP adrese po MAC adresama jer mi se to cini prekomplicirano u slucaju promjene nekog kompjutera ili mrezne kartice.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala

Eh, nedavno sam presao na metronet, a bas sam imao Siemens 515, tako da ti ne mogu napamet rec. Jel ima negdje popis DNS zapisa u routeru, tj nekakav log...ajd svim kompovima pod DNS server stavi lokalni ip od Siemensa, pa onda probaj.

Mislim da je jednostavnije sve konfigurirat i imat na jednom mjestu u routeru, nego na svakom kompu manualno podesavat. Ovako moras kucat i gateway i dns, a to ti DHCP automatski da + kad ukopcas neki novi komp u mrezu odmah si s njim na net-u.

To je samo moje misljenje. Ti radi kako tebi vise pase/odgovara.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala
Mithrandir kaže...

Eh, nedavno sam presao na metronet, a bas sam imao Siemens 515, tako da ti ne mogu napamet rec. Jel ima negdje popis DNS zapisa u routeru, tj nekakav log...ajd svim kompovima pod DNS server stavi lokalni ip od Siemensa, pa onda probaj.

Mislim da je jednostavnije sve konfigurirat i imat na jednom mjestu u routeru, nego na svakom kompu manualno podesavat. Ovako moras kucat i gateway i dns, a to ti DHCP automatski da + kad ukopcas neki novi komp u mrezu odmah si s njim na net-u.

To je samo moje misljenje. Ti radi kako tebi vise pase/odgovara.

 
da.. moze i tako nesto probati. iako su siemens 515 "routeri" uber crap.
hmmm
imao sam slican problem jednom s dva racunala.. ne sjecam se tocno kakav ali znam da sam ga rijesio sa simple file sharing feature.. iskljucio-ukljucio i proradilo. iako.. mislim da sam jos nesto u registry-u promjenio. i onda je odjednom radilo.
nazalost ne mogu se sjetiti tocno sto i kako.. samo jednom sam na to naisao i nikada vise.
ako ne proradi mithrandirov savjet s routerom.. provjeri firewall-s na kompovima. imaju li ih.. kako su podeseni (u nekim firmama s manje racunala znaju tocno navoditi koje IP adrese imaju pristup koje ne.. moguce da je i tako nesto napravljeno). poiskljucuj firewall-s na svim racunalima.. itd.

Reg: But apart from the sanitation, the medicine, education, wine, public order, irrigation, roads, the fresh-water system, and public health, what have the Romans ever done for us?
Xerxes: Brought peace?
Reg: Oh, pea-- Shut up!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala
Mithrandir kaže...

Eh, nedavno sam presao na metronet, a bas sam imao Siemens 515, tako da ti ne mogu napamet rec. Jel ima negdje popis DNS zapisa u routeru, tj nekakav log...ajd svim kompovima pod DNS server stavi lokalni ip od Siemensa, pa onda probaj.

Mislim da je jednostavnije sve konfigurirat i imat na jednom mjestu u routeru, nego na svakom kompu manualno podesavat. Ovako moras kucat i gateway i dns, a to ti DHCP automatski da + kad ukopcas neki novi komp u mrezu odmah si s njim na net-u.

To je samo moje misljenje. Ti radi kako tebi vise pase/odgovara.

 Hvala ti na ovom odgvoru. Sve je proradilo. Jedino sto se onda moram zezati sa MAC adresama i pridruzivati im IP adrese da budu uvijek iste na pojedinom kompjuteru (Naravno samo u slučaju promjene kompa ili mrežne kartice). Sve sam stavio da uzima DHCP-om. Hvala još jednom.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala
Air_101 kaže...
 Hvala ti na ovom odgvoru. Sve je proradilo. Jedino sto se onda moram zezati sa MAC adresama i pridruzivati im IP adrese da budu uvijek iste na pojedinom kompjuteru (Naravno samo u slučaju promjene kompa ili mrežne kartice). Sve sam stavio da uzima DHCP-om. Hvala još jednom.
 Nema problema. Gle, da se razumijemo, ne trebas ti postavljat DHCP. Mozes ti i manualno kako si do sada, samo si ti vjerojatno kod manualnog postavljanja stavio DNS od ISP-a(T-coma, Metroneta, koga vec imas..), a ne od routera. ISP nikako ne moze napravit resolve imena u IP tvojih kompjutera u lokalnoj mrezi ;))

Ali, kako kazem, ja sam uvijek za DHCP. Ako promijenis mreznu karticu, ionako moras manualno sve postavljat (znaci dat mu ip, gateway, dns). Ovako samo povezes IP sa MAC adresom. I to samo ako hoces da ti isti kompjuteri imaju isti IP (sto preporucam).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem oko umrežavanja više računala

DA LI KOD VAS RADI METRONET MENI NERADI DVA DANA NI TELEFON NI INTERNET A TO JE BILO I PROŠLI MJESEC SAMO TRI DANA

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice