FER (iskustva, vježbe) izdvojena tema

poruka: 512
|
čitano: 276.587
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Nema, samo redovni studij. 

8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Pošto je većina ljudi sad na zasluženom odmoru, možete mi odgovoriti i za koji tjedan ;)

 

Zanima me kolike su mogućnosti zapošljavanja studenata elektrotehnike na 1. i 2. godini fera, pretežito me za ljeto zanima, a da je u struci? Što konkretno čovjek zna nakon 1. godine fera (osim matematike), a što nakon 2.? Za više godine studija sam upoznat da postoje natječaji, stipendije, stručne prakse, ali ja bih volio zarađivati neku kunu od početka.

 

Bilo kakva iskustva, informacije?

7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Trenutno sam 4.razred opce gimnazije i planiram za prvi izbor stavit FER.Prolazim inace s 5.0 i realno streber sam 😁.Inace matematiku stvarno volim nisam neki lumen ali ide mi,a i fizika je ok. Ako ima netko s fera iskustva da kaze prolaze li lako ovi streberi kao ja ili treba biti bas jako inteligentan. I zanima me kako curama opcenito ide na feru,jel zaostaju za deckima(posto je tehnicki faks)?
14 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
SMA Solar kaže...

Pošto je većina ljudi sad na zasluženom odmoru, možete mi odgovoriti i za koji tjedan ;)

 

1. Zanima me kolike su mogućnosti zapošljavanja studenata elektrotehnike na 1. i 2. godini fera, pretežito me za ljeto zanima, a da je u struci? 2. Što konkretno čovjek zna nakon 1. godine fera (osim matematike), a što nakon 2.? 3. Za više godine studija sam upoznat da postoje natječaji, stipendije, stručne prakse, ali ja bih volio zarađivati neku kunu od početka.

 

Bilo kakva iskustva, informacije?

 1. U struci, ravne nuli.

 2. Konkretno, ništa nakon prve. Nakon druge isto ništa.

 3. U struci neces moci zaradit ni kune, pogotovo ako mislis ici na E smjer.(govorim o 1. i 2. godini)

Ena43 kaže...
Trenutno sam 4.razred opce gimnazije i planiram za prvi izbor stavit FER.Prolazim inace s 5.0 i realno streber sam 😁.Inace matematiku stvarno volim nisam neki lumen ali ide mi,a i fizika je ok. Ako ima netko s fera iskustva da kaze prolaze li lako ovi streberi kao ja ili treba biti bas jako inteligentan. I zanima me kako curama opcenito ide na feru,jel zaostaju za deckima(posto je tehnicki faks)?

 Ako prolazis s 5, imas dovoljno inteligencije u svom štrebizmu da mozes savladat fer. Iako, ima i cura koje su dolazile sa peticama iz gimnazije, al ih je onda zivot izlazaka ocarao pa su i nakon tri godine i dalje isle u prvu. Dakle bez obzira na uspjeh, pristupi feru odgovorno i ozbiljno.

Kvantitativno ferovkinja ima jednako kao i ferovaca, dok vas na R smjeru bude dosta manje.

7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Dakle ljudi sad sam 4. razred privatne gimnazije i iako je privatna i to jedan decko je ove godine iz moje skole uspio proci fer 1 godinu al ono jedva a rasturao je fiziku i matematiku, i sad mene to stvarno zanima ali se bojim da nisam dovoljno sposobna za to, mislim ide meni mat i fiz solidno al nisam frik neki, pa me zanima mogu li i takvi zavrsiti fer, stvarno jako zelim ali mozda nema smisla ni pokusavati
8 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
passat kaže...
SMA Solar kaže...

 

 1. U struci, ravne nuli.

 2. Konkretno, ništa nakon prve. Nakon druge isto ništa.

 3. U struci neces moci zaradit ni kune, pogotovo ako mislis ici na E smjer.(govorim o 1. i 2. godini)

 Uvijek kad to pročitam se iz dubine zapitam zasto se ja trudim ici tamo, dal se uopce isplati, ne mislim financijski nego dal vrijedi živaca i vremena, jos stignem na strojarstvo. I ja sam u gim skoro 5.0 (ocjena-dvije fale iz jezicnih predmeta), natjecanja fizika, informatika, ali uopce mi nesto motivirajuce ne izgleda taj fer pogotovo kad citam o njemu, koliko god volim elektrotehniku. A i bojim se da mi ju ne pokvare sa silnom matematikom i cinjenicom da cu lemilicu vidjeti jednom na godinu (to sam negdje procitao). Znam da nigdje ne cvatu ruzice, ali sad se bas nekako sj*bano osjecam.

14 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Pa to inače i je najveći problem FER-a. Kada FER-ovac (pogotovo onaj koji je završio elektrotehniku) dođe na razgovor za posao, obično pojma nema o onome što bi trebao raditi, ali zato bez problema derivira neku zajebanu funkciju ili rastavi sile kod rotirajućeg tijela. Na računarstvu je ipak malo bolja situacija, ali i dalje se premalo praktičnog i konkretnog, a previše teorijskog uči. I unatoč svemu tome poslodavci opet više preferiraju FER-ovce, valjda zbog radnih navika ili reputacije samog fakulteta.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
11 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Bilo koji sveucilisni studij je zapravo zamisljen da se nakon njega covjek moze početi baviti istrazivanjem i inovacijama. Za to je prvenstveno bitno znanje teorije.
To je tako zamisljeno, a realna situacija je daleko od toga i malo ljudi postanu istrazivaci.
E sad zasto poslodavci preferiraju fer ne znam.
[url]http://exclusiveapplications.blogspot.com/[/url]
11 godina
offline
FER (iskustva, vježbe)

Može se naći posao preko ljeta i nakon 1. i nakon 2. godine na FER-u, pitanje je samo da li baš u struci - sve ovisi o vama. Nakon 1. godine najbolje vam je raditi nešto potpuno treće preko Student servisa, čisto da dobite neku lovu, jer da ćete imati nekakvo praktično znanje - nećete. Ako izaberete R smjer na drugoj godini, sigurno ćete se prije ili kasnije upustiti u neki projekt, otići negdje na praksu, možda se i zaposliti ili ćete sami nešto doma poćeti proučavati i učiti. Uglavnom polako ćete ući u svijet programiranja, htjeli vi to ili ne, a nakon toga opet sve ovisi o vama - da li ćete do kraja faksa samo cijelo vrijeme raditi samo za faks ili ćete uz faks raditi i nešto drugo.

 

Na TVZ-u čujem da više rade praktične stvari, npr. imaju predmete na kojima cijeli semstar rade na nekom projektu itd. Ima toga i na FER-u (mislim na preddiplomski), ali ne na takvoj razini. S druge strane na FER-u se nauči dosta Matematike, nešto Fizike, Elektrotehnike, ali i neke osnove objektnog programiranja itd.

 

Osobno sam išao u tehničku školu, imao sam iz matematike uvijek 4 (i na maturi). Na FER-u sam sve matematike uspio prijeći kontinuirano, neke sa 3, neke sa 4. S druge strane, imam prijatelje koji su bili bolji od mene u srednjoj ,a na FER-u su pali već MAT1. Ni ostali predmeti mi nisu predstavljali neki problem, ali moram priznati da stres postoji - pred ispite i pred laboratorijske vježbe. To vam je nešto kao u srednjoj kad na početku sata imate usmeni ili nešto slično. Učiti se treba, ali ne štrebati neke definicije napamet, već se sve uglavnom svodi na rješavanje nekakvih problemskih zadataka - npr. pročitate malo predavanja i nešto iz neke knjige i onda krenete riješavati ili stare ispite (ako se radi o učenju za ispite) ili laboratorijske vježbe.

 

Također, svaki predmet na FER-u je priča za sebe jer svaki ima svoja pravila bodovanja. Tako npr. iz Mat vam treba "samo" 45/100 bodova da bi ju položili i te bodove možete skupiti na bilo koji naćin - teoretski možete na pola semestra već imati garantiranu dvojku ili čak trojku iz predmeta. S druge strane imate premete tipa Fizike, na kojoj na svakom ispitu morate riješiti jedan potpuno ispravan zadatak da bi vam se priznali bilo kakvi bodovi, inaće dobivate automatski 0.

 

Najvažnije je da ako idete na FER, učite redovito, iako vas nitko na to ne sili. S druge strane ne smijete tih 5-6 godina studiranja biti samo fokusirani na faks i ocjene, već morate gledati što se vani u pravom svijetu događa. 

13 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Da malo razjasnim ovu nedoumicu o praksi na FERu (računarski dio jer idem na taj smjer).

 

Za početak postoji razlika između developera i inženjera.

Ako vas interesira izrada jednostavnih aplikacija i web stranica to je običan development. Za to vam realno ne treba FER, ali čak ni studij od 5 godina. Vjerujem da u 3 godine ili manje možete naučiti štrikati kod za neke tipične probleme koji se nađu u web/app developmentu. Nemojte me krivo shvatiti, to vam je obično high tech rudarenje. Ništa kreativno, inovativno, a plaće nisu baš glamurozne.

 

Nakon gornjeg paragrafa mnogi će me čudno gledati jer su vjerojatno prošli sličnu priču, a nisu obični rudari štoviše vjerojatno su prominentni senior developeri. To je zato što većina ljudi koje programiranje stvarno zanima, ne stanu na tome što nauče na satu (bilo kakvom satu) nego u slobodno vrijeme dodatno proučavaju literaturu i tehnologije te u jednom trenu postanu stvarno dobri. Ovo što sam opisao, u struci zovu guglanjem i ako odete putem FERa ili bilo čega sličnog (praktičnijeg kako kažu) ne gine vam i skoro je nemoguće da zapnete u gore opisanoj rudarskoj fazi.

 

Što je onda tako teško i posebno kod FERa?

FER obrazuje inženjere. Inženjeri moraju rješavati svakakve probleme. Probleme kod kojih ponekad nema rješenja na internetu (možda u nekoj literaturi, ali možda ni tamo). FER ima doticaj sa svim aspektima tech industrije (ne samo web i aplikacijama). Ako neki pogon zatreba software koji će skenirati jabuke te prema skenu raspoznavati je li jabuka trula ili zrela onda zovete inženjera da riješi taj problem. Zbog toga ćete na FERu vidjeti puno više matematike i "dosadnih" predmeta koji vam daju općenito znanje, ali ne ono koje je studentima u prvu ruku interesantno. Ferovci nakon prve dvije godine (prosječni - ima genijalaca) znaju manje praktičnih stvari od svojih kolega na drugim fakultetima, ali već tokom i nakon treće godine priča postaje znatno drugačija.

 

Prema poslovnim stranicama (linkedin), strojno učenje (engl. machine learning) je jedna od najpoželjnijih vještina kod developera. Što mislite koliko dobro morate razumjeti matematiku da biste mogli raditi programe koji mogu "strojno učiti"? Treba vam toliko matematike da ljudi na petoj godini ne prestaju čitati matematičku literaturu. Takve projekte (u sklopu standardnih predavanja) baš i nećete vidjeti na ovim praktičnijim fakultetima, a itekako je riječ o praksi koja se jako dobro naplaćuje.

 

U konačnici. Sve je relativno i sve ovisi o vama glavom i bradom. Možete proći kroz bilo koji studij (FER, TVZ, FOI štogod hoćete) i opet ništa ne naučiti. Na kraju dana to su obrazovne institucije koje će uvijek kaskati za trenutnom praksom (nisu oni krivi -- tipkajte vi aktualne knjige za predavanje toliko brzo koliko se mijenja praksa). Morate se sami u jednom trenu pitati "što znam, a što mi trenutno treba i kako ću to naučiti?". Učenje doslovno ne prestaje i kako život ide dalje, postaje nebitno što ste studirali. Pri intervjuima će vas usmeno ispitivati, diploma će bit fora dodatak, ali ono što kažete je bitnije.

 

Nemojte se opterećivati i uspoređivati uspjehe iz srednje škole. Kako su kolege gore spomenuli, 5.0 iz matematike vam ne garantira prolaz iz svih predmeta na FERu. Udahnite plućima i krenite u život, FER (barem računarski smjer) nije savršen, ali nije loš izbor.

8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Pozdrav, 4. sam razred gimnazije i želim se upisati na FER i iako je upisna kvota 640 studenata, još me uvijek brine hoću li upasti. Matematiku i fiziku sam sve godine do sada imao 5 i stvarno razumijem i zanima me to područje. Inače, ukupni prosjek na kraju razreda mi je 4.7-4.8 i koliko sam upućen, prosjek nosi 40% pri bodovanju za upis. Ostalih 60% nosi matura iz fizike i matematatike i potrebna je naravno viša razina iz tih predmeta. Sada me zanima kolike su ocjene iz mature do sada, proteklih godina, bile dovoljne za upis, odnosno s koliko se bodova otprilike upada?

14 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
ProfBaltazar853 kaže...

Pozdrav, 4. sam razred gimnazije i želim se upisati na FER i iako je upisna kvota 640 studenata, još me uvijek brine hoću li upasti. Matematiku i fiziku sam sve godine do sada imao 5 i stvarno razumijem i zanima me to područje. Inače, ukupni prosjek na kraju razreda mi je 4.7-4.8 i koliko sam upućen, prosjek nosi 40% pri bodovanju za upis. Ostalih 60% nosi matura iz fizike i matematatike i potrebna je naravno viša razina iz tih predmeta. Sada me zanima kolike su ocjene iz mature do sada, proteklih godina, bile dovoljne za upis, odnosno s koliko se bodova otprilike upada?

 

Kad sam se ja upisivao, 2015., je bilo 740 bodova, a svake godine nešto malo raste. Ciljaj na bar 800, ali 770-780 bi trebalo biti dosta. Sa oko 80% iz matematike i fizike bi trebao biti relativno siguran upad, a to stvarno nije problem, iako sada vjerojatno zvuči dosta zastrašujuće. Ako ti idu matematika i fizika, s takvim prosjekom nećeš imati problema za upise, samo se nemoj opustiti kasnije, na prvoj godini je dosta bitno da većinu stvari položiš na vrijeme. Sretno!

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
8 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
power_user kaže...
ProfBaltazar853 kaže...

Pozdrav, 4. sam razred gimnazije i želim se upisati na FER i iako je upisna kvota 640 studenata, još me uvijek brine hoću li upasti. Matematiku i fiziku sam sve godine do sada imao 5 i stvarno razumijem i zanima me to područje. Inače, ukupni prosjek na kraju razreda mi je 4.7-4.8 i koliko sam upućen, prosjek nosi 40% pri bodovanju za upis. Ostalih 60% nosi matura iz fizike i matematatike i potrebna je naravno viša razina iz tih predmeta. Sada me zanima kolike su ocjene iz mature do sada, proteklih godina, bile dovoljne za upis, odnosno s koliko se bodova otprilike upada?

 

Kad sam se ja upisivao, 2015., je bilo 740 bodova, a svake godine nešto malo raste. Ciljaj na bar 800, ali 770-780 bi trebalo biti dosta. Sa oko 80% iz matematike i fizike bi trebao biti relativno siguran upad, a to stvarno nije problem, iako sada vjerojatno zvuči dosta zastrašujuće. Ako ti idu matematika i fizika, s takvim prosjekom nećeš imati problema za upise, samo se nemoj opustiti kasnije, na prvoj godini je dosta bitno da većinu stvari položiš na vrijeme. Sretno!

 Hvala puno! 80% se ovako na prvu čini jako puno, ali vidjet ću...

14 godina
offline
FER (iskustva, vježbe)

Ako ti srednja išta vrijedi, onda je s prosjekom 4.7 teže neupasti na FER

You have to be odd to be number one
7 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Pozdrav, trenutno sam 4.razred opće gimnazije i htio bih upisati FER(računarstvo). Prvenstveno me zanima koju bih razinu trebao uzeti iz hrv i eng s obzirom na to da sam odličan učenik, ali opet ne bih htio učiti za višu razinu bez potrebe. Nadalje, zanima me s koliko su najmanje bodova ljudi upadali prošle godine s obzirom da nisam uspio još doći do tih podataka. Isto tako bih volio čuti neke ovogodišnje/prošlogodišnje dojmove, posebice za tu zloglasnu matematiku1, ali i za ostale predmete što se učenja i težine tiče jer sam čuo dosta stvari od kojih me pomalo hvata strah(znam da je to sve relativno, ali me zanima biločiji subjektivni doživljaj). Unaprijed hvala!

14 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Ovako, nisam bio neki ucenik u srednjoj. Ove godine sam brucos na FER-u. Srednji prosjek 4 razreda mi je bio oko 3.8. Pisao sam B hrvatski, A engleski jer mi je trebalo za neki od nizih izbora, A mat i fiziku. Matematiku sam napisao za 5, a iz fizike mi je falio bod do 5 i upao sam. Bio sam 610. od 640. Dakle, prilicno lose ocjene u srednjoj, solidna matura i eto ga.

7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Aha, zanimljivo, znaci matura definitivno puno znaci..mislim meni je prosjek svake godine bio blizu 5.0, tako da u tom segmentu ne bih trebao imati problema. Fizika mi bi mogla bit problem s obzirom na to da imamo jako loseg profesora, zato sam krenuo u trinom pa se nadam da ce mi to pomoc. A za koliko si napisao hrv i eng i koliko si imao sveukupno bodova i, naravno, kako ti ide zasad?

9 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
theimprobableone kaže...

Aha, zanimljivo, znaci matura definitivno puno znaci..mislim meni je prosjek svake godine bio blizu 5.0, tako da u tom segmentu ne bih trebao imati problema. Fizika mi bi mogla bit problem s obzirom na to da imamo jako loseg profesora, zato sam krenuo u trinom pa se nadam da ce mi to pomoc. A za koliko si napisao hrv i eng i koliko si imao sveukupno bodova i, naravno, kako ti ide zasad?

 Ma na fer ti je fakat prelagano upast, pogotovo ako imaš prosjek 5. Meni je prošle godine falilo 9 bodova, a imao sam prosjek ocjena 3,9 sva četri razreda + 80% MAT-A + 65% FIZ + 50% HR-B + 65% ENG-A.

Također sam imao lošeg profesora iz fizike, tj. nikakvo predznajne, bio sam na pripremama i sve nadoknadio, i na kraju sam još i bio nezadovoljan rezultatom.

7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
el pistlero123 kaže...
theimprobableone kaže...

Aha, zanimljivo, znaci matura definitivno puno znaci..mislim meni je prosjek svake godine bio blizu 5.0, tako da u tom segmentu ne bih trebao imati problema. Fizika mi bi mogla bit problem s obzirom na to da imamo jako loseg profesora, zato sam krenuo u trinom pa se nadam da ce mi to pomoc. A za koliko si napisao hrv i eng i koliko si imao sveukupno bodova i, naravno, kako ti ide zasad?

 Ma na fer ti je fakat prelagano upast, pogotovo ako imaš prosjek 5. Meni je prošle godine falilo 9 bodova, a imao sam prosjek ocjena 3,9 sva četri razreda + 80% MAT-A + 65% FIZ + 50% HR-B + 65% ENG-A.

Također sam imao lošeg profesora iz fizike, tj. nikakvo predznajne, bio sam na pripremama i sve nadoknadio, i na kraju sam još i bio nezadovoljan rezultatom.

 Wow, odlicno onda, moram priznat da si me definitivno ohrabrio s ovim odgovorom...samo me zanima, koliko ti je ucenja bilo potrebno za matematiku jer sam cuo, od profesora osobno, da je visu razinu iz mat dosta tesko napisat za vise od 3?

9 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
theimprobableone kaže...
el pistlero123 kaže...
theimprobableone kaže...

Aha, zanimljivo, znaci matura definitivno puno znaci..mislim meni je prosjek svake godine bio blizu 5.0, tako da u tom segmentu ne bih trebao imati problema. Fizika mi bi mogla bit problem s obzirom na to da imamo jako loseg profesora, zato sam krenuo u trinom pa se nadam da ce mi to pomoc. A za koliko si napisao hrv i eng i koliko si imao sveukupno bodova i, naravno, kako ti ide zasad?

 Ma na fer ti je fakat prelagano upast, pogotovo ako imaš prosjek 5. Meni je prošle godine falilo 9 bodova, a imao sam prosjek ocjena 3,9 sva četri razreda + 80% MAT-A + 65% FIZ + 50% HR-B + 65% ENG-A.

Također sam imao lošeg profesora iz fizike, tj. nikakvo predznajne, bio sam na pripremama i sve nadoknadio, i na kraju sam još i bio nezadovoljan rezultatom.

 Wow, odlicno onda, moram priznat da si me definitivno ohrabrio s ovim odgovorom...samo me zanima, koliko ti je ucenja bilo potrebno za matematiku jer sam cuo, od profesora osobno, da je visu razinu iz mat dosta tesko napisat za vise od 3?

 Matematiku sam spremao zadnjih 2 tjedna prije mature, ne znam koliko dobro ti ide matematika ali pretpostavljam da imaš 5. Tako da na maturi su ti osnovni zadaci iz te 4 godine (osim zadnjeg zadatka), ako imaš solidno predznanje nema straha. I stvarno nije problem napisat za više od 3.

14 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
theimprobableone kaže...
el pistlero123 kaže...
theimprobableone kaže...

Aha, zanimljivo, znaci matura definitivno puno znaci..mislim meni je prosjek svake godine bio blizu 5.0, tako da u tom segmentu ne bih trebao imati problema. Fizika mi bi mogla bit problem s obzirom na to da imamo jako loseg profesora, zato sam krenuo u trinom pa se nadam da ce mi to pomoc. A za koliko si napisao hrv i eng i koliko si imao sveukupno bodova i, naravno, kako ti ide zasad?

 Ma na fer ti je fakat prelagano upast, pogotovo ako imaš prosjek 5. Meni je prošle godine falilo 9 bodova, a imao sam prosjek ocjena 3,9 sva četri razreda + 80% MAT-A + 65% FIZ + 50% HR-B + 65% ENG-A.

Također sam imao lošeg profesora iz fizike, tj. nikakvo predznajne, bio sam na pripremama i sve nadoknadio, i na kraju sam još i bio nezadovoljan rezultatom.

 Wow, odlicno onda, moram priznat da si me definitivno ohrabrio s ovim odgovorom...samo me zanima, koliko ti je ucenja bilo potrebno za matematiku jer sam cuo, od profesora osobno, da je visu razinu iz mat dosta tesko napisat za vise od 3?

Glupost, imao sam lošu profesoricu, kod nje sam imao 4, išao sam na pripreme u Algebru, ali to je više bilo pasivno slušanje tako da su prave pripreme bile možda 2 tjedna prije ispita i napisao sam za blizu 80%(i s time sam bio jako nezadovoljan jer sam jako puno izgubio na glupostima, poput krivog prepisivanja točno riješenog zadataka s lista za koncept). Iz fizike mi je bila ista profesorica, pripremao sam se tjedan prije testa i dobio 97%(fizika mi je uvijek išla bolje od matematike). S prosjekom 4.6 i tim rezultatima(i 4 iz HRV-A i 5 iz ENG-A) sam bio 300. na listi. Položio sam sve na prvoj godini u roku sa minimalnom količinom učenja.

 

Mature su lagane, 70%-80% iz svega ne bi smio biti problem, pogotovo ako misliš na neki "teži" fakultet.

While some see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.---R.I.P S.J.|||Minecraft: njofra|BF3: nj0fra
8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Ja sam u velikoj dilemi i ne znam kako se izvuci iz toga, podjednako me privlace fsb - robotika i fer - elektrotehnika. Problem je da me potpuno podjednako privlace, ili me jedan mjesec drzi fsb, a drugi fer. I tako vec godinu dana, a upisi su sve blize. U zivotu me zapravo nista drugo nije ni zanimalo osim navedenog. Vjerojatno ce se svesti izbor na temelju samog fakulteta, a ne programa koje oni nude jer stvarno me oboje toliko zanima da ne mogu odluciti.

 

Imam prijatelje na oba fakulteta i svaki hvali svoga konja. Realno, imam uvjete za upad na oba. Inace sam iz V. gim - matematicki smjer. Radne navike imam (pogotovo u usporedbi s ostatkom razreda), ali znam da ocjene i znanja koja sad imam ne moraju znaciti da ce mi na faksu ici.

Mozda bitno za napomenuti je da sam vise zainteresiran za prave inzenjerske stvari, a ne izvodenje nekih formula ciji mi izvodi (kao takvi) nece pomoci previse u zivotu. Iako mi matematika ide, uopce ne volim zadatke koji su sami sebi svrha. (jbg, sta god tehnicko da upisem bit ce toga, ali kad vec pricam o tome da spomenem)

 

Zanima me koja znanja dobivamo na FSB robotici, a koja na FER elektrotehnici, koja je razlika, vidim da i na feru imaju neke robote. Zanima me uvijek nesto primijenjeno pa me zato ta robotika toliko privlaci. Opcenito, ne znam zasto, imam neku negativnu sliku o FERu. Kad bih birao izmedu 2 elektrotehnicka faksa definitivno bih odabrao FER, ali ja biram između 2 grane tehnike - strojarstva i elektrotehnike koje se u mnogočemu isprepliću i ne znam koju da odaberem.

 

 Zapravo mene uopce sad ne zanima dal cu FER il FSB, nego dal me vise zanima elektrotehnika ili strojarstvo.

Svaka pomoc je dobro dosla. Ne znam dal sam nedovoljno informiran ili sta, svi mi govore blago tebi ti barem znas sta ces, a u takvoj dilemi sam da cu morati eci peci pec

11 godina
offline
FER (iskustva, vježbe)

2014. - 744


2015. - 751,6


2016. - 767,6

 

Evo pragovi za upis prijašnjih godina za sve maturante. Sretno ! 

[url]http://exclusiveapplications.blogspot.com/[/url]
7 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Pozdrav ljudi!

 

Završavam 4. razred opće gimnazije i dalje bih htio upisati računarstvo na FER-u ili informatiku negdje drugdje, po mogućnosti u Zagrebu, ali prvi izbor mi je FER.
Sva 3 razreda srednje škole sam prosao s prosjekom 5 (4,62, 4,67, 4,88) i 4. ce isto tu negdje prosjek biti pa već imam dobar start za upis.
U osnovnoj školi su mi matematika i fizika išle super, imao sam sve 5. Sad u srednjoj malo slabije: matematika (4, 4, 4), fizika (3, 4, 4) po razredima.
Pripremam se za maturu, idem na pripreme iz fizike i matematike, a engleski i hrvatski planiram svejedno pisati A razine bez obzira sto to FER ne trazi, u slucaju da ne upadnem na FER.
E sad nakon toliko informacija, evo i pitanja napokon... Zanima me vaše mišljenje koji studirate na FER-u da li se isplati upisati FER s tim ocjenama, koliko posto na maturi trebam otprilike imati iz matematike i fizike i koliko je uopce sansa da upadnem i zavrsim ga? 

Svaka pomoć bi mi dobro dosla

Hvala 

14 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Odvoji nešto vremena i riješi prošlogodišnju maturu iz fizike i matematike pa vidi koliko "vrijedis"
Slobodno javi rezultate pa te onda savjetujemo
You have to be odd to be number one
7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Jesam vec, matematiku sam rijesio oko 75% s obzirom da sam na brzinu preletio zadatke, a fiziku nešto slabije oko 70%.

Matematika mi se čini puno laksa od fizike, barem kako je bilo prosle god ili je to mozda zato sto mi matematika puno laksa, ne znam...

14 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Uz tako dobar prosjek, 80% iz matematike i fizike ce ti biti i vise nego dovoljno. Imas jos jako puno vremena pripremiti se i da za 100% napises.

Dvije stvari su beskonačne; svemir i ljudska glupost, ali što se svemira tiče nisam posve siguran.
14 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
patrik98 kaže...

Jesam vec, matematiku sam rijesio oko 75% s obzirom da sam na brzinu preletio zadatke, a fiziku nešto slabije oko 70%.

Matematika mi se čini puno laksa od fizike, barem kako je bilo prosle god ili je to mozda zato sto mi matematika puno laksa, ne znam...

 njofra ti dobro kaže, upad je siguran

 

Iskoristi preostalo vrijeme za brušenje znanja matematike i to je to

You have to be odd to be number one
7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Nadam se da hoce :)
Po tebi, koji je jos studij informatike dobar za upisati pored FER-a u slučaju da ne upadnem, tek toliko da imam alternativu.

7 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Nadam se da ce bit :)
Pitao sam njofru pa cu i tebe, sto mislis koji je dobar faks informatike kao alternativa FER-u?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice