Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

poruka: 28
|
čitano: 10.903
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Pozdrav svima

U dilemi sam. Prvo sam kupio videokameru Samsung SMX-F54 i razočarao se slabom kvalitetom snimljenih video materijala. Tražeći na internetu neki drugi model video kamere koji će snimati ipak kvalitetnije video materijale u boljoj razlučivosti i sa življim bojama pronašao sam Sony HDR CX 115, a cijenu mogu podnijeti:

http://www.marcopoloshop.it/vendita/fotovideoottica/videocamere/sony/sony-hdr-cx115-black  

Ali pronašao sam onda i zanimljiv fotoaparat koji snima također HD rezoluciju: Panasonic LUMIX Dmc TZ20

http://www.marcopoloshop.it/vendita/fotovideoottica/fotocamere-digitali/fotocamere-digitali-compatte/panasonic/panasonic-lumix-dmc-tz20-silver  

Pitanje je da li mogu dobiti video snimke slične kvalitete s navedenim fotoaparatom u odnosu na navedenu kameru. U korist fotoaparata ide i činjenica da nemam trenutno fotoaparat, pa je ovo svakako dva u jednom. Ne treba mi kvaliteta za Hollywood, ali ipak nešto bolja kvaliteta od Samsung SMX-F54.

Za audio ne brinem svakako imam odvojeni mikrofon.

Puno hvala na svakom odgovoru i eventualno boljoj preporuci. 

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

nijedan fotič ne snima ni probližno kao kamera, a kamoli bolje...pogotovo ako su približne cijene...

Roosvelt1991 - veliki muljator u trgovinama HWa
Moj PC  
1 3 hvala 0
14 godina
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

...osim gotovo svih novijih Canon DSLRova, dobrog dijela Panasonic 4/3 game, novijih Sonya i tako dalje. LOL.

 

s.f. - s.n.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
ninotocka kaže...

...osim gotovo svih novijih Canon DSLRova, dobrog dijela Panasonic 4/3 game, novijih Sonya i tako dalje. LOL.

 

 LOL!! da, kao da ja kažem lovcu ili gorskojh službi spašavanja da si za teren uzmu SUV...{#}

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
14 godina
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
smirnoff kaže...
ninotocka kaže...

...osim gotovo svih novijih Canon DSLRova, dobrog dijela Panasonic 4/3 game, novijih Sonya i tako dalje. LOL.

 LOL!! da, kao da ja kažem lovcu ili gorskojh službi spašavanja da si za teren uzmu SUV...{#}

 

Ne kužim. Tvrdiš da navedeni fotići snimaju lošije od kamera u tom rangu cijena?

s.f. - s.n.
12 godina
protjeran
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

ja bih ipak isao na Sony HDR CX 115 (snima i fotke do 3,1 mp)

 

u sustini nema se tu sto puno razmisljati !

 

ako zelis snimati kvalitetan video kupujes kameru a ako se zelis baviti fotografijom kupis neki DSLR fotic i fertig.

 

ako zelis dva u jednom a da oboje bude kvalitetno morat ces se malo vise isprsit s novcem ;)

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.2.2012 22:13 (Budokai).
 
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
ninotocka kaže...
smirnoff kaže...
ninotocka kaže...

...osim gotovo svih novijih Canon DSLRova, dobrog dijela Panasonic 4/3 game, novijih Sonya i tako dalje. LOL.

 LOL!! da, kao da ja kažem lovcu ili gorskojh službi spašavanja da si za teren uzmu SUV...{#}

 

Ne kužim. Tvrdiš da navedeni fotići snimaju lošije od kamera u tom rangu cijena?

 da, no možda prosječni korisnik to neće primjetit, ali čemu onda kamera kad fotić može "isto"...

razlika se vidi - pogotovo ak se spoji na LCD,plazmu - leća za fotić nije isto kao leća za kameru, a  niti senzor svjetla nije isti...

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
14 godina
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Onda očito ne znaš da se u zadnjih godinu-dvije većina (dakle, >50%) spotova, reklama i indie filmova koji baš nemaju za kamere od stotine tisuća eura (Arri, RED, filmske) snimaju na fotiće.

A i ovo: http://www.petapixel.com/2010/04/09/house-season-finale-filmed-entirely-with-canon-5d-mark-ii/

Tek nedavno su se proizvođači kamera malo trgli i odlučili modernizirati ponudu.

 

Ispričavam se autoru teme što smo otišli u neke skuplje, više teoretske vode. Nisam baš doma sa jeftinijom opremom ali 100% ima i kompaktnih fotića koji snimaju zadovoljavajući video! Naime, imaju BOLJE senzore i BOLJE staklo pred njima. Blee :p

s.f. - s.n.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Hvala svima na odgovorima. 
Danas sam kupio  foto aparat Sony DSC-WX7 
 http://www.sony.hr/product/dsc-w-series/dsc-wx7/tab/specialaccessories

 

fotografije, video - ma strava :) čak moram smanjiti kvalitetu video zapisa jer pojede memoriju začas.

 

Mana je što navodno može snimati samo 30 minuta u kontinuitetu te ne može ništa raditi osim pregledati dok je pod strujom/USBom. A da li sad baterija može izdržati sat vremena snimanja, to tek moram izvidjeti. 

A uspio sam čak poboljšati i kvalitetu slike na kameri Samsung F 54, prihvatljivija je nego prije slika iako se ne može porediti sa HD formatom kojeg snima Sony aparat.

No za prosječnog korisnika - dovoljno.

Ima li kakav softverski dodatak da se može nadograditi Sony fotoaparat tako da snima duže od 30 min? 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Hm, nisam nigdje vidio da se spominje ograničenje, osim na jednom siteu kaže da nema ograničenja.

Otkud ti to da je max 30 minuta?

24Mb/s AVCHD je već fina kvaliteta, zgodno... Jel se da zumirati dok snima? Ima stabilizaciju za video?

s.f. - s.n.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Po nekakvom zakonu fotoaparati mogu u kontinuitetu snimati do 30 minuta, jer preko 30 minuta je kategorija video kamere. Za Sony npr. na web-stranicama to ne naglašavaju, ali npr. za Canon da. Kada sam proučio knjižicu tamo je lijepo se opisano. 

Može snimati sat vremena i onda je potrebno zamjeniti/dopuniti bateriju. Video materijali su fantastični i to na srednjoj rezoluciji. Ima i stabilizaciju. Da se i zumirati u rangu optičkog zooma.
Može se što je vrlo zgodno za vrijeme snimanja i slikati odnosno capture photo kako to fotoaparat naziva.
Naravno, čim snimim 30 minuta u komadu odmah se pritisne ponovno tipka i može se snimati koliko ima memorije.


Šteta što odmah nisam išao na ovakvu opciju, sad mi SD kamera Samsung F 54 samo smeta, pa će lijepo u oglase da ide. 

12 godina
protjeran
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

ajd ti snimaj kad je slabo svjetlo, recimo obična žarulja u sobi pa usporedi sa kamerom...pa nam javi ovdje, ali iskreno!!

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Smirnoff, ja te krstim a ti prdiš. Fotoaparati redovito imaju veću površinu senzora, a najčešće i svjetlosno jači objektiv. Rezultat je (između ostalog) bolja slika po mraku. Stvari se mijenjaju...

s.f. - s.n.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

@ninotocka nisi ga shvatio.

fotka jest bolja no video zapis nije. {#}

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2012 17:53 (Budokai).
 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
ninotocka kaže...


Otkud ti to da je max 30 minuta?

ogranicen je zbog malog kapaciteta memorijske kartice za Full HD.

aparat automatski prepozna kapacitet i po tome mu postavi ogranicenje.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
14 godina
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Shvatio sam ja što hoće reći. Možda i je tako (treba konkretno usporediti ovaj fotić i ovu kameru o kojima je riječ), ali a priori tvrditi da je snimka s fotića sto kila lošija od kamere je bedastoća. :p :)

s.f. - s.n.
16 godina
moderator
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Kamere imaju mnogo veći i brži zum, moguće je da će finije određivati ekspoziciju (objektivi imaju kontinuirano otvaranje/zatvaranje blende, a ne fiksne f-stopove, dakle nema skokova - nisam radio s SLR-ovima, pretpostavljam da su na njima vidljivi skokovi kad ti objektiv kod zuma pritvori blendu; ne znam kakva je situacija s kompaktima), moguće je da će se i bolje snalaziti kod slabog svjetla (ovisi od modela do modela), obično im se može staviti veća baterija (recimo ja na svoju CX115E stavljam 3900 mAh koja omogućava snimanje doslovce satima bez prekida; također ne pati i od onih 30 min. prekida snimanja i neće se pregrijati senzor, kao što je to slučaj s nekim SLR-ovima i EVIL-ima) i ključna stvar - oblik! Ljudi ne polažu dovoljno pažnje na oblik - izduženi oblik omogućuje korisniku da lakše uperi kameru u željenom smjeru i da manje s njom "lamata" okolo. Zato u pravilu odmah i skužiš je li nešto snimano s kamerom ili fotoparatom. Ako hoćeš koristiti fotoaparat za snimanje videa, onda je pametno kupiti nekakav nosač (česti su oni za preko ramena).

 

Tako da - kamere su u pravilu mnogo bolji uređaji za snimanje videa. Međutim, ako se traži visoka kvaliteta slike, filmičnost - SLR/EVIL je bolje rješenje jer zbog velikih senzora imaju plitku dubinsku oštrinu. Ili bi bilo bolje - naime, neke kamere uspijevaju izvući dosta plitku dubinsku oštrinu i s manjim senzorima, zbog velikog otvora blende i jakog zuma. Fotoaparati se dakle onda koriste za takve stvari, za snimanje nekih svojih filmića, koji bi možda trebali imati i kakav umjetnički štih, a ne za to da tu i tamo nešto videodokumentiraš, tim više što su objektivi s velikom žarišnom duljinom ("zumom") u pravilu skupi, veliki i teški.

 

Ima i još jedna stvar - mali senzor nije nužno loša karakteristika - osim što omogućava kamerama minijaturne dimenzije, a da imaju velik zum, manji senzor je u pravilu brži kod isčitavanja sadržaja stoga kamere manje pate od rolling shutter efekta nego fotoaparati, pogotovo SLR-ovi s APS senzorom.

 

Dakle, sve ima svoje kako i zašto. Danas se za 4000-5000 kuna kupi sasvim dobra kamera, s dobrim zumom (bar 10x), optičkom stabilizacijom slike (koja uijedno funkcionira boljie nego na fotoaparatu - zapravo svi kombiniraju optičku i elektroničku/digitalnu) i možebitno ulazom za mikrofon (s ručnim podešavanjem glasnoće - provjeri koliko je fotoaparata koji uopće imaju ulaz za mikrofon, a kamoli još da možeš isključiti autogain!). Fotoaparat za taj novac, pa i osjetno veći, ne može se mjeriti s takvom kamerom u pogledu snimanja videa. Ali bit će daleko bolji za fotografije, naravno.

 

Gledajući tržište, jedino što mi se čini donekle konkurentno takvim kamerama je Canon 600D s 18-135 objektivom, koji je praktički duplo skuplji od navedenog iznosa (a i zamjeraju mu "blatnjavu" sliku, odnosno kompresija mu nije baš najbanija), i još k tome ne može fokusirati tijekom snimanja (ili ima tek neki jako spor fokus). EVIL-i, koji mogu fokusirati tijekom snimanja su defektni na drugim područjima - Sonyjevi NEX-ovi nemaju ulaz za mikrofon (osim mislim NEX-7, ali kod njega ne možeš isključiti autogain), što je šteta jer 5N bi bio fantastična snimalica da to ima, Canonovima je problem fokusiranje, Sonyjevi SLT-ovi su također manjkavi na mnogim područjima (jeftiniji nemaju ručne kontrole kod snimanja videa, moguće je da nemaju ni ulaz za mikrofon, a ni jedan koji ima ulaz za mikrofon nema mogućnost ručnog podešavanja glasnoće, čak ni A77 koji košta nekih 14-15 tisuća kuna s kit objektivom!). Sjajnim za snimanje videa se pokazao Panasonic GH2 (EVIL je pa fokusira tijekom snimanja, ima ručne kontrole, ima ulaz za mikoofon s ručnim podešavanjem), no s pristojnim kit objektivom košta 14 tisuća kuna!

 

Pa sad ti vidi! Nisu proizvođači fotoaparata/kamera bedasti. Fotoaparate okljaštre i drže im visoku cijenu da im ne konkuriraju previše kamerama, jer bi inače svi prestali kupovati kamere i počeki kupovati fotoaparate. Po tome je Sony definitivno najgori - da u sve fotoaparate ubaci ulaz za mikrofon bez autogaina i slabijim modelima omogući ručne kontrole kod snimanja videa, pomeo bi konkurenciju, ali isto tako uništio bi si biznis s kamerama. Zato jako pažljivo smišljaju što će staviti u koji model kamere ili fotoaparata - njima je u interesu da kupiš i jedno i drugo.

 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Pozdrav, možda bi ti nešto ovako više odgovaralo Fuji S2950?

 

edit: vidim da je kolega već kupio što je zamislio tako da moj odgovor otpada {#}

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.2.2012 11:34 (Branimir2412).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
Branimir2412 kaže...

Pozdrav, možda bi ti nešto ovako više odgovaralo Fuji S2950?

Inače, ninotocka je komentirao:

ninotocka kaže...

Smirnoff, ja te krstim a ti prdiš. Fotoaparati redovito imaju veću površinu senzora, a najčešće i svjetlosno jači objektiv. Rezultat je (između ostalog) bolja slika po mraku. Stvari se mijenjaju...

I pazi sad foru - fotoaparat Fuji S2950 ima otvor blende 3.1 do kilavih 5.6. Canonovi i NEX kit objektivi imaju 3.5-5.6,

 

A kamere? Evo moja jeftina ima od 1.8-2.5. Dakle, nije da fotoaparati imaju najčešće svjetlosno jači objektiv, nego je upravo suprotno - kamere najčešće imaju svjetlosno jači objektiv.

12 godina
protjeran
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
Budokai kaže...
aparat automatski prepozna kapacitet i po tome mu postavi ogranicenje.

yep !

ovo sam lupio pa ostao ziv {#}

proizvodjac vjerojatno sam blikira duljinu snimanja jer s dobrim foticem koji snima vrhunski video bez limita ne bi nitko kupovao video kamere, a u tim "cakama" posebno se istice Sony.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
16 godina
moderator
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
Budokai kaže...
Budokai kaže...
aparat automatski prepozna kapacitet i po tome mu postavi ogranicenje.

yep !

ovo sam lupio pa ostao ziv {#}

proizvodjac vjerojatno sam blikira duljinu snimanja jer s dobrim foticem koji snima vrhunski video bez limita ne bi nitko kupovao video kamere, a u tim "cakama" posebno se istice Sony.

Kao što ti je bilo rečeno, a ti si to ignorirao, riječ je o nekakvoj zakonskoj odredbi vezanoj za EU propise - u SAD-u ili Japanu, nisam točno siguran, ti isti fotoaparati ne prekidaju snimanje nakon pola sata.

 

Mada, kao što sam napomenuo, fotoaparati često imaju problema s pregrijavanjem senzora pa im zapravo taj prisilan prekid dobro dođe. {#} Zato se, a i iz drugih razloga (dostupnost baterija velikih kapaciteta), ako ti trebaju dugačke snimke, kupuje kamera.

12 godina
protjeran
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
mbaksa kaže...
Branimir2412 kaže...

Pozdrav, možda bi ti nešto ovako više odgovaralo Fuji S2950?

Inače, ninotocka je komentirao:

ninotocka kaže...

Smirnoff, ja te krstim a ti prdiš. Fotoaparati redovito imaju veću površinu senzora, a najčešće i svjetlosno jači objektiv. Rezultat je (između ostalog) bolja slika po mraku. Stvari se mijenjaju...

I pazi sad foru - fotoaparat Fuji S2950 ima otvor blende 3.1 do kilavih 5.6. Canonovi i NEX kit objektivi imaju 3.5-5.6,

 

A kamere? Evo moja jeftina ima od 1.8-2.5. Dakle, nije da fotoaparati imaju najčešće svjetlosno jači objektiv, nego je upravo suprotno - kamere najčešće imaju svjetlosno jači objektiv.

 evo, apropos ovoga, imam onu malu "niškorisnu" toshibu Camileo P10 i kad je snimano vani (sunce, oblačno nije bitno) - slika je odlična - žive boje, kontrast, bla,bla,bla...U sobi pod slabim svjetlom užas - zrnato.

Imam i fotić Panasonic Lumix FX10 - snimanje u istim uvjetima u sobi daje bolje rezultate nego ta kamera - jasno da to nije vrhunska amaterska kamera al opet...ja se iznenadio.

 

No ako kameru okrenem direktno prema suncu, snimka je normalna bez zatamnjenja , a  što su radile stare VHS kamere čim se malo krene prema svjetlu!!!

Kod foto aparata isto ide zatamnjenje bez obzira snimam li fotku ili video - dakle moj glas ide kameri.

 

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
16 godina
moderator
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
smirnoff kaže...
evo, apropos ovoga, imam onu malu "niškorisnu" toshibu Camileo P10 i kad je snimano vani (sunce, oblačno nije bitno) - slika je odlična - žive boje, kontrast, bla,bla,bla...U sobi pod slabim svjetlom užas - zrnato.

Imam i fotić Panasonic Lumix FX10 - snimanje u istim uvjetima u sobi daje bolje rezultate nego ta kamera - jasno da to nije vrhunska amaterska kamera al opet...ja se iznenadio.

Kao prvo, P10 nije kamera nego igračka. {#} Kao drugo, CMOS senzori se slabije nose sa slabim osvjetljenjem od CCD senzora.

 

smirnoff kaže...
No ako kameru okrenem direktno prema suncu, snimka je normalna bez zatamnjenja , a  što su radile stare VHS kamere čim se malo krene prema svjetlu!!!

Što su radile VHS kamere? Ne znam, nisam u životu ni jednu koristio. Ne razumijem što hoćeš reći s tim da je slika bez zatamnjenja. Kamera mora reagirati na promjenu količine svjetla na sceni, ako ne reagira, onda znači da ima loš sustav za određivanje ekspozicije.

 

BTW jedino što sam čitao za VHS kamere je to da su imale jako slab dinamički raspon pa je lako bilo spaliti sliku ili kad se nešto normalno eksponiralo, ostatak je bio debelo podeksponiran.

12 godina
protjeran
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

bem ti, clovek moze od ovog stalnog suradnika Mbakse svasta nauciti.

ne moram ni googlati {#}

 

da, imao sam neku analognu Sony kameru na "trakicu" i nekoliko fotica do 1500 kn.

svi su imali problema sa snimanjem videa pod "kucnim osvjetljenjem" (zrnata mutna slika).

 

koji bi bio minimum novaca za kameru koja bi snimala bez zrnatosti i bez dodatnog osvjetljenja u zatvorenom prostoru ?

 

postoji li uopce takvo sto jer vidim da i sve televizije snimaju pod "reflektorima " (dodatnim osvjetljenjem) u svom studiju, mada imaju (pretpostavljam) odlicne kamere.

 

 


________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2012 6:43 (Budokai).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

Mbaksa, enciklopedijo :)

A ja ne znam kaj se miješam u thread sa consumer opremom kad to ni ne koristim, od zuma radije biram širinu, a blendu i fokus vrtim sam :)

U svakom slučaju, za par tisuća kuna ne bih kupovao mini kameru nego fotić, ali svakome prema potrebama...

 

Usput, EU tržište je čudnovata biljka - isto tako su zbog nekih nameta rijetkost (bile, više nije ni aktualno) consumer kamere sposobne povući analogni signal i poslati ga van na Firewire, što je bila kudikamo bolja opcija za digitalizaciju od kojekakvih capture šmapture kartica.

 

Budokai - za snimanje po mraku, e tu mislim da bi minimum ipak bio 600d sa najpovoljnijim svjetlosno jakim objektivom (max 2.8). Ili, jeftinija opcija, sa m42 adapterom i nekim fiksnim objektivom F 2.0 ili tu negdje iz oglasnika. Ha, opet kompliciram. :p Ali to bi bilo bez konkurencije do 6 soma kuna. Ali bez zuma, bez auto ekspozicije i bez auto fokusa.

 

Pa ti snimaj po mraku. Bolje upali svjetlo. :)

 

Broadcast kamere imaju 2/3" senzore, objektive od 1.9 i svejedno im treba svjetla. Doduše, svjetla nikad (NIKAD!) nije dosta.

s.f. - s.n.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
Budokai kaže...
svi su imali problema sa snimanjem videa pod "kucnim osvjetljenjem" (zrnata mutna slika).
koji bi bio minimum novaca za kameru koja bi snimala bez zrnatosti i bez dodatnog osvjetljenja u zatvorenom prostoru ?

20? 30? 50? 100 tisuća kuna? Ne znam. Kamere i dalje redovito imaju manje senzore (iako skuplje imaju po tri senzora) i što je još gore u posljednje vrijeme sve ih je više s CMOS senzorima. Tipičnim "potrošačkim" kamerama u unutrašnjosti pod slabijim osvjetljenjem jako pada oštrina - to više nije (Full)HD definicija.

 

Ako je cilj minimalna količina šuma, onda jednostavno uzmeš fotaparat Canon 5D Mark II, brze objektive (f/1,4, f/1,8) i riješena stvar. Pogledaj na YouTubeu snimke tim fotoaparatom u slabim svjetlosnim uvjetima - zapanjujuće su. Mislim da nema šanse da mu uopće prismrdi kamera koja bi koštala približno koliko taj fotoaparat i odgovarajući objektivi.

 

Budokai kaže...
postoji li uopce takvo sto jer vidim da i sve televizije snimaju pod "reflektorima " (dodatnim osvjetljenjem) u svom studiju, mada imaju (pretpostavljam) odlicne kamere.

Svjetlo je najvažnija stvar u dobivanju kvalitetne slike, svjetlo je preduvjet za to - ne samo količina svjetla, nego i kvaliteta svjetla. I u imalo ozbiljnijim amaterskim filmićima i YouTube klipovima također se koristi (dodatna) rasvjeta - bez toga ne ide. Kod imalo ozbiljnije produkcije kad osoba govori u kameru tipično se koriste tri rasvjetna tijela.

 

Tu je velika razlika između fotografije i videa - kod fotografije možeš imati dulju ekspoziciju, možeš koristiti blic, a često je i bolje fotografirati bez dodatnog svjetla ili blica jer isti mogu "ubiti atmosferu", fotografiju možeš i naknadno obraditi. S obzirom da si kod videa ne možeš dopustiti dulju ekspoziciju (tipično se koristi brzina zatvarača 1/50 ili 1/60 sekunde), jasno je da svijetliju sliku možeš postići jedino dizanjem ISO/Gaina ili studijskom rasvjetom.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.2.2012 9:56 (mbaksa).
12 godina
protjeran
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?
mbaksa kaže...
smirnoff kaže...
evo, apropos ovoga, imam onu malu "niškorisnu" toshibu Camileo P10 i kad je snimano vani (sunce, oblačno nije bitno) - slika je odlična - žive boje, kontrast, bla,bla,bla...U sobi pod slabim svjetlom užas - zrnato.

Imam i fotić Panasonic Lumix FX10 - snimanje u istim uvjetima u sobi daje bolje rezultate nego ta kamera - jasno da to nije vrhunska amaterska kamera al opet...ja se iznenadio.

Kao prvo, P10 nije kamera nego igračka. {#} Kao drugo, CMOS senzori se slabije nose sa slabim osvjetljenjem od CCD senzora.

 

smirnoff kaže...
No ako kameru okrenem direktno prema suncu, snimka je normalna bez zatamnjenja , a  što su radile stare VHS kamere čim se malo krene prema svjetlu!!!

Što su radile VHS kamere? Ne znam, nisam u životu ni jednu koristio. Ne razumijem što hoćeš reći s tim da je slika bez zatamnjenja. Kamera mora reagirati na promjenu količine svjetla na sceni, ako ne reagira, onda znači da ima loš sustav za određivanje ekspozicije.

 

BTW jedino što sam čitao za VHS kamere je to da su imale jako slab dinamički raspon pa je lako bilo spaliti sliku ili kad se nešto normalno eksponiralo, ostatak je bio debelo podeksponiran.

 hm da...igračka, no kad stvar prestaje biti igračka a kad počinje ozbiljan komad opreme??? sa 5000kn, 10.00kn...???

 

ovo drugo - pa kad si tako experitativan (a kažeš da nikad nisi koristio VHS kamere) , valjda znaš da senzor svijetla zatamni cijelu sliku kad se kamera okrene prema svjetlu. i to je bi najveći problem amaterskih VHS kamera bez obzira na čip..vidio sam hrpu amaterskih kućnih videa gdje snimatelj uporno traži gl. subjekt na slici ne pazeći odakle dolazi svjetlo pa je 70% snimke u "mraku" i jedva se nazire što se snima. kod ove "igračke"  toga nema. i sad ti kažeš da senzor svjetla ne valja - u tom slučaju bi valjda snimka bila čisto bijela jer ulazi prevel. količina svjetla. A snimka odlična.

nemoj dam oram na you tube dizati dio takve snimke pa da vidiš o čemu pričam.

 

 

mbaksa kaže...
Budokai kaže...
svi su imali problema sa snimanjem videa pod "kucnim osvjetljenjem" (zrnata mutna slika).
koji bi bio minimum novaca za kameru koja bi snimala bez zrnatosti i bez dodatnog osvjetljenja u zatvorenom prostoru ?

20? 30? 50? 100 tisuća kuna? Ne znam. Kamere i dalje redovito imaju manje senzore (iako skuplje imaju po tri senzora) i što je još gore u posljednje vrijeme sve ih je više s CMOS senzorima. Tipičnim "potrošačkim" kamerama u unutrašnjosti pod slabijim osvjetljenjem jako pada oštrina - to više nije (Full)HD definicija.

 

Ako je cilj minimalna količina šuma, onda jednostavno uzmeš fotaparat Canon 5D Mark II, brze objektive (f/1,4, f/1,8) i riješena stvar. Pogledaj na YouTubeu snimke tim fotoaparatom u slabim svjetlosnim uvjetima - zapanjujuće su. Mislim da nema šanse da mu uopće prismrdi kamera koja bi koštala približno koliko taj fotoaparat i odgovarajući objektivi.

 

Budokai kaže...
postoji li uopce takvo sto jer vidim da i sve televizije snimaju pod "reflektorima " (dodatnim osvjetljenjem) u svom studiju, mada imaju (pretpostavljam) odlicne kamere.

Svjetlo je najvažnija stvar u dobivanju kvalitetne slike, svjetlo je preduvjet za to - ne samo količina svjetla, nego i kvaliteta svjetla. I u imalo ozbiljnijim amaterskim filmićima i YouTube klipovima također se koristi (dodatna) rasvjeta - bez toga ne ide. Kod imalo ozbiljnije produkcije kad osoba govori u kameru tipično se koriste tri rasvjetna tijela.

 

Tu je velika razlika između fotografije i videa - kod fotografije možeš imati dulju ekspoziciju, možeš koristiti blic, a često je i bolje fotografirati bez dodatnog svjetla ili blica jer isti mogu "ubiti atmosferu", fotografiju možeš i naknadno obraditi. S obzirom da si kod videa ne možeš dopustiti dulju ekspoziciju (tipično se koristi brzina zatvarača 1/50 ili 1/60 sekunde), jasno je da svijetliju sliku možeš postići jedino dizanjem ISO/Gaina ili studijskom rasvjetom.

 

 svjetlo kažeš - ovdje je riječ o amaterima a ne profi snimkama, tako da nema svrhe goriti o kolilčini svjetla jer nitko neće po kući razapet 10 reflektora sa kišobranima kako bi imao svuda idealno svjetlo...tako je barem autor teme shvaćen.

ako mi želite zahvaliti - kliknite HVALA
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2012 11:02 (smirnoff).
16 godina
moderator
offline
Re: Fotoaparat kao zamjena za video kameru?

smirnoff kaže...

hm da...igračka, no kad stvar prestaje biti igračka a kad počinje ozbiljan komad opreme??? sa 5000kn, 10.00kn...???

Recimo od nekih 2.500 kn nadalje. HD kamere tog cjenovnog ranga imaju obično minimalno 10x zum (češće 25-30x, s obzirom da je kod kamera malih senzora lakše dobiti veći zum), imaju barem elektroničku stabilizaciju slike, imaju nešto i nekih ručnih kontrola (minimalno određivanje ekspozicije, balansa bijele, ručnog fokusa).

P10 je svojim karakteristikama snimanja videa prije fotoaparat nego kamera. 

 

smirnoff kaže...

ovo drugo - pa kad si tako experitativan (a kažeš da nikad nisi koristio VHS kamere) , valjda znaš da senzor svijetla zatamni cijelu sliku kad se kamera okrene prema svjetlu.

Kad sam već toliko "experitativan" mogu ti reći da senzori ne zatamnjuju sliku. LOL Prouči što su senzori i na koji način radi određivanje ekspozicije kod fotoaparata/kamere.

 

smirnoff kaže...

i to je bi najveći problem amaterskih VHS kamera bez obzira na čip..vidio sam hrpu amaterskih kućnih videa gdje snimatelj uporno traži gl. subjekt na slici ne pazeći odakle dolazi svjetlo pa je 70% snimke u "mraku" i jedva se nazire što se snima.

To je u skladu s onim što sam napisao da sam pročitao, da su VHS kamere smanjenog dinamičkog raspona. Glede "traženja", inače bi kod imalo ozbiljnije kamere trebala postojati mogućnost ručnog određivanja ekspozicije ili backlight compensation.

 

smirnoff kaže...

kod ove "igračke"  toga nema. i sad ti kažeš da senzor svjetla ne valja - u tom slučaju bi valjda snimka bila čisto bijela jer ulazi prevel. količina svjetla. A snimka odlična.

nemoj dam oram na you tube dizati dio takve snimke pa da vidiš o čemu pričam.

Ti uopće ne znaš o čemu pričaš jer ne znaš kako radi kamera.

 

Glede "odičnosti" P10 - ne znam što bih ti rekao. To može reći samo netko tko nikad nije vidio nešto bolje. Zapravo bih volio vidjeti te odlične P10 snimke. Kvaliteta snimke te kamere je u skladu s njezinom cijenom i ni u kom slučaju se ne može okarakterizirati kao "odlična".

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice