Koristite li ChatGPT?

poruka: 22
|
čitano: 6.904
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Koristite li ChatGPT?".
12 godina
protjeran
offline
Koristite li ChatGPT?

Jadna nam majka s DjiPiTijem, pogotovo jer u anketi ima odgovora koji kazu "za skolsku zadacu", "za seminarske" i najstrasnije "za pomoc u programiranju". Ima tu i raznih ugovora koji ce na sudovima padati bez problema, a i tko zna cega sve ne.

 

Ja sam priupitao DjiPiTi da mi kaze koliko Ytong blokova ono trebam da bih napravio zid od 20m2. S obzirom da znam dimenziju u cm, dao sam mu taj input. Ono sto je on predlozio je stravicno - 16.000 blokova za 20m2?!

 

Cak niti mjere (m2 u cm2) ne zna pretvoriti, pa bulazni o 20 milijuna (!!!) cm2 i govori da trebam 16.000 Ytong blokova za zid prema susjedu!?

 

Nema druge, vjerovat mu i otic na Bauhaus narucit 16.000 blokova za cca 2.5 eur/kom, pa nije tol'ko skupa u doba inflacije platiti pregradni zid 40.000 EUR +/- koja iljada.

 

...da se vratim na pocetak: jadna nam majka s buducim dokotorima znanosti koji ga koriste "za istrazivanje", "za pisanje radova" i slicno, te mu ocito vjeruju sto pise. Vise cu vjerovati kirurzima iz Afganistana i Somalije koji su nam dosli gumenjacima preko Mediterana nego ovima koje educira DjiPiTi - ovi prvi barem znaju koristit noz.

 
15 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Pricaj bre hrvatski da te ceo svet i AI razume.

koliko Ytong blokova ono trebam da bih napravio zid od 20m2 visine 1.6m sirine 20cm


Da biste izračunali koliko Ytong blokova vam je potrebno za izgradnju zida površine 20 m², visine 1,6 m i širine 20 cm, potrebno je prvo izračunati dužinu zida.

Površina zida = visina zida x dužina zida
20 m² = 1,6 m x dužina zida

Da bismo dobili dužinu zida, podijelimo površinu zida s visinom zida:
dužina zida = 20 m² / 1,6 m
dužina zida = 12,5 m

Sada znamo da zid treba biti 1,6 m visok, 12,5 m dug i 20 cm (0,2 m) širok.

Najčešće dimenzije Ytong blokova su 60 cm x 20 cm x 20 cm (dužina x visina x širina). Uzmimo te dimenzije za ovaj izračun.

Potrebno je odrediti koliko blokova treba za pokrivanje dužine zida:
broj blokova po dužini = dužina zida / dužina bloka
broj blokova po dužini = 12,5 m / 0,6 m
broj blokova po dužini ≈ 21 (zaokruženo na cijeli broj)
Također trebamo odrediti koliko redova blokova je potrebno za pokrivanje visine zida:
broj redova blokova = visina zida / visina bloka
broj redova blokova = 1,6 m / 0,2 m
broj redova blokova = 8

Sada kada znamo broj blokova po dužini i broj redova, možemo izračunati ukupan broj blokova:
ukupan broj blokova = broj blokova po dužini x broj redova blokova
ukupan broj blokova = 21 x 8
ukupan broj blokova = 168

Trebat će vam 168 Ytong blokova dimenzija 60 cm x 20 cm x 20 cm za izgradnju zida površine 20 m², visine 1,6 m i širine 20 cm. Ovaj izračun pretpostavlja da nema gubitka materijala ili dodatnih blokova potrebnih za završetak projekta.

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2023 13:55 (Vule).
12 godina
protjeran
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Ispada da je DjiPiTi pametniji od GPTa? Ili se radi o tome da si drugacije postavio pitanje, a svi znamo da i corava kokos koji put ubode zrno...
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2023 13:58 (jacob33).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Radi se o tome da je ovo gpt verzija 4 koja je puno preciznija od 3.5,

I ovo tvoje pitanje meni odgovori kako spada, ali i dalje nekad falije, i to jako samouvjereno falije, stoga treba dobro poznavati tematiku.

To determine how many blocks of size 62.5 cm x 20 cm are needed to cover an area of 20 m², we will first convert the block dimensions to meters and then calculate the area of a single block. Afterward, we will divide the total area by the area of a single block.

Block dimensions in meters:
62.5 cm = 0.625 m
20 cm = 0.2 m

Area of a single block:
Area = length x width
Area = 0.625 m x 0.2 m
Area = 0.125 m²

Now, to find out how many blocks are needed to cover 20 m², we will divide the total area by the area of a single block:

Number of blocks = total area / area of a single block
Number of blocks = 20 m² / 0.125 m²
Number of blocks = 160

You would need 160 blocks of size 62.5 cm x 20 cm to cover an area of 20 m².

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2023 14:05 (Vule).
9 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
vjerojatno sam jedini koji ga nikada ništa nije pitao, a ni neće
Moj PC  
8 1 hvala 0
13 godina
online
Re: Koristite li ChatGPT?
digitall kaže...
vjerojatno sam jedini koji ga nikada ništa nije pitao, a ni neće

Nisi jedini.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Tako sam ja ima prijatelja koji nikad nece napravit Facebook te drustvene mreze to je za pickice.

Eno ga sad sa dva FB accounta kad mu bannaju jedan jer sve komentira, instagram, tiktok i ko zna sta sve jos :D
 
1 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Vule kaže...
Tako sam ja ima prijatelja koji nikad nece napravit Facebook te drustvene mreze to je za pickice.

Eno ga sad sa dva FB accounta kad mu bannaju jedan jer sve komentira, instagram, tiktok i ko zna sta sve jos :D

 kakve to veze ima s ovim.

a npr. fb sam imao kad nitko nije znao što je to, 10 pravih prijatelja i bilo je fora, kasnije kad su se svi nakačili sve sam pobrisao i nemam već godinama ni jednu društvenu mrežu, imam stvarno druženje sa stvarnim prijateljima, plus wa grupe i to je to.

 

za IT pitanja više volim vidjeti više različitih rješenja pa si uzeti kombinaciju toga svega, tako da je moguće da ga nekad nešto pitam ali samo kao drugo, treće ili deseto mišljenje... ne kao neki slijepo uzimaju sve što ovaj ispljune pa kasnije debugiraju danima.. skuplja pita nego tepsija

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2023 15:49 (digitall).
2 godine
offline
Koristite li ChatGPT?

Koristim ga često za prijevod, čini mi se bolji od google tranlatea barem u onome što je meni bilo potrebno.

Moj PC  
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Koristite li ChatGPT?

Ponekad ga koristim da mi posloži tekst, neka generalna pitanja oko teksta i slično. Uglavnom za ono za što je i napravljen - tekst. Vidio sam nedavno jednu odličnu primjenu, može generirati zadatke za razne certifikate itd, pa se može koristiti za provjeru znanja. Može generirati i flash cards i slično. Na takvim primjerima je odličan.

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Koristite li ChatGPT?

Zena imala ispit iz financija i uciteljica bila bolesna pa im je dala da rijese kod kuce za odredjeni dio bodova ali svi su dobili dosta razlicito i komplicirano. Ja unio sve sve sto je pisalo u zadatku (3 stranice) objasnio jos neke stvari dodatno. Apsolutno SVE mi je odgovorio u detalje, postavio jos par dodatnih "podpitanja", sve u svemu zena dobila 100% od tog ispita, jedina u cijeloj grupi. I da, koristima ga, ne bas toliko cesto ali recimo dobro mi pomogne kad zapnem u Unreal Engine jer uvijek mi kaze direktno odgovor ili uputi. Ovih dana cu i PRO verziju uzeti nadam se.

 
4 0 hvala 1
16 godina
offline
Koristite li ChatGPT?

Koristim ga svaki dan i svaki put me sve vise iznenadi.

 

Za inzinjerske poslove ovo je bas game changer. Rjesava sve, od nekakvih priglupih taskova kao sto je konverzija jedinica, do pisanja requirementa, dokumentacije, pa do objasnjenja tih istih sto je netko drugi nadrobio. Das mu gomilu teksta i trazis da ti sazme i objasni ono sto ti treba, umjesto da gubis sate pokusavaju dokucit sto je netko napisao. Radi fantasticno.

Programiranje mu je posebna specijalnost. Od pisanja nekakvih makroa za excel i sl., konverzije iz raznih jezika, c++/c#/pyhton,Kotlin.. pisanje relativno slozenih funkcija. Zakon je kad ti kaze da ne zna napisati cijelu aplikaciju, ali ti uredno napise sve sto moras napraviti, a onda ti iz drugog upita napise sve te funkcije koje ti trebaju. Mogo si odmah rec da znas i mozes, ne trebas se sramit. 

 

Ovo je GPT4, i gotovo je vec sad bezgresan, a sta ce tek bit sljedeca verzija koja izlazi vec krajem godine. Odosmo mi svi uskoro u penziju.  

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.4.2023 18:47 (SupremeCommander).
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
SupremeCommander kaže...

Koristim ga svaki dan i svaki put me sve vise iznenadi.

 

Za inzinjerske poslove ovo je bas game changer. Rjesava sve, od nekakvih priglupih taskova kao sto je konverzija jedinica, do pisanja requirementa, dokumentacije, pa do objasnjenja tih istih sto je netko drugi nadrobio. Das mu gomilu teksta i trazis da ti sazme i objasni ono sto ti treba, umjesto da gubis sate pokusavaju dokucit sto je netko napisao. Radi fantasticno.

Programiranje mu je posebna specijalnost. Od pisanja nekakvih makroa za excel i sl., konverzije iz raznih jezika, c++/c#/pyhton,Kotlin.. pisanje relativno slozenih funkcija. Zakon je kad ti kaze da ne zna napisati cijelu aplikaciju, ali ti uredno napise sve sto moras napraviti, a onda ti iz drugog upita napise sve te funkcije koje ti trebaju. Mogo si odmah rec da znas i mozes, ne trebas se sramit. 

 

Ovo je GPT4, i gotovo je vec sad bezgresan, a sta ce tek bit sljedeca verzija koja izlazi vec krajem godine. Odosmo mi svi uskoro u penziju.  

 

Koristiš li neku ekstenziju za IDE (ili možda Cursor) ili samo pitaš direktno preko ChatGPT-a?

15 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Valentin17 kaže...
digitall kaže...
vjerojatno sam jedini koji ga nikada ništa nije pitao, a ni neće

Nisi jedini.

 Moj otac nikad nije korisio račnunalo i nikad neće. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2023 8:26 (rjakopec).
6 godina
offline
Koristite li ChatGPT?

Korisim ga svakodnevno u poslu uglavnom za neke basic stvari za koje sam prije koristio google. Na taj način izbjegavam "payed promotion" linkove i puno brže dolazim do željenih rezultata. Google tražilicu nisam koristio zadnjih mjesec dana. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Vandit kaže...

Korisim ga svakodnevno u poslu uglavnom za neke basic stvari za koje sam prije koristio google. Na taj način izbjegavam "payed promotion" linkove i puno brže dolazim do željenih rezultata. Google tražilicu nisam koristio zadnjih mjesec dana. 

 Može i ovo:

9 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Vandit kaže...

Korisim ga svakodnevno u poslu uglavnom za neke basic stvari za koje sam prije koristio google. Na taj način izbjegavam "payed promotion" linkove i puno brže dolazim do željenih rezultata. Google tražilicu nisam koristio zadnjih mjesec dana. 

 znači ne zanima te više različitih rezultata nego uzimaš ono što on napiše, a to je uglavnom prvi rezultat na google?

ok je ako tražiš neki izračun i sl. egzaktne stvari, npr. koliko kg ima tona, ali ako tražiš npr. recept za nešto, nije li bolje vidjeti više opcija pa si uzeti koji ti se najviše sviđa? ili barem vidjeti porijeklo informacije koju uzimaš...

6 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
digitall kaže...
Vandit kaže...

Korisim ga svakodnevno u poslu uglavnom za neke basic stvari za koje sam prije koristio google. Na taj način izbjegavam "payed promotion" linkove i puno brže dolazim do željenih rezultata. Google tražilicu nisam koristio zadnjih mjesec dana. 

 znači ne zanima te više različitih rezultata nego uzimaš ono što on napiše, a to je uglavnom prvi rezultat na google?

ok je ako tražiš neki izračun i sl. egzaktne stvari, npr. koliko kg ima tona, ali ako tražiš npr. recept za nešto, nije li bolje vidjeti više opcija pa si uzeti koji ti se najviše sviđa? ili barem vidjeti porijeklo informacije koju uzimaš...

 Paaa ne. Trenutno sve ovo što radim ne traži više više izvora informacija tako da mi je chatGPT dovoljan. Radim na nekoj basic dokumentaciji i tu mi chatGPT puno pomaže. Fino mi složi tekst kojeg onda ja prilagodim svojim potrebama. 

 

A podrijetlo informacija na internetu je danas prilično relativna stvar. 

9 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
Vandit kaže...
digitall kaže...
Vandit kaže...

Korisim ga svakodnevno u poslu uglavnom za neke basic stvari za koje sam prije koristio google. Na taj način izbjegavam "payed promotion" linkove i puno brže dolazim do željenih rezultata. Google tražilicu nisam koristio zadnjih mjesec dana. 

 znači ne zanima te više različitih rezultata nego uzimaš ono što on napiše, a to je uglavnom prvi rezultat na google?

ok je ako tražiš neki izračun i sl. egzaktne stvari, npr. koliko kg ima tona, ali ako tražiš npr. recept za nešto, nije li bolje vidjeti više opcija pa si uzeti koji ti se najviše sviđa? ili barem vidjeti porijeklo informacije koju uzimaš...

 Paaa ne. Trenutno sve ovo što radim ne traži više više izvora informacija tako da mi je chatGPT dovoljan. Radim na nekoj basic dokumentaciji i tu mi chatGPT puno pomaže. Fino mi složi tekst kojeg onda ja prilagodim svojim potrebama. 

 

A podrijetlo informacija na internetu je danas prilično relativna stvar. 

 ok jasno.

ja trenutno ne mogu zamisliti primjenu (privatnu i poslovnu) u kojoj mogu mrtvo ladno uzeti zdravo za gotovo to što mi ispljune, hoću izbor..

a ovo što kažeš za porijeklo je djelomično istina, ali zamisli sad da postaviš pitanje tko je kriv za rat u Ukrajini, uzimaš prvi odgovor? ili na tražilici vidiš što su napisali Ukrajinci, Rusi, Srbi, Ameri itd...

 

ne možeš ni zamisliti kolika bi to bila katastrofa kad bi neki "ai" zamijenio klasičnu tražilicu.. ne znam da li bi se moglo desiti što gore od toga... manipulacija glupim masama kao od šale, 3 čovjeka ga treniraju da radi točno na određen način i opa evo sj.koreja

 

ali ljudi to vole pa se ne bi čudio tome, jer imam osjećaj da smo nažalost sve gluplji i gluplji iz generacije u generaciju...

14 godina
offline
Koristite li ChatGPT?

1. treba znat radit sa AI

2. koristit bar za napravit SVG ako za ništa drugo.

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Koristite li ChatGPT?
digitall kaže...

 ok jasno.

ja trenutno ne mogu zamisliti primjenu (privatnu i poslovnu) u kojoj mogu mrtvo ladno uzeti zdravo za gotovo to što mi ispljune, hoću izbor..

a ovo što kažeš za porijeklo je djelomično istina, ali zamisli sad da postaviš pitanje tko je kriv za rat u Ukrajini, uzimaš prvi odgovor? ili na tražilici vidiš što su napisali Ukrajinci, Rusi, Srbi, Ameri itd...

 

ne možeš ni zamisliti kolika bi to bila katastrofa kad bi neki "ai" zamijenio klasičnu tražilicu.. ne znam da li bi se moglo desiti što gore od toga... manipulacija glupim masama kao od šale, 3 čovjeka ga treniraju da radi točno na određen način i opa evo sj.koreja

 

ali ljudi to vole pa se ne bi čudio tome, jer imam osjećaj da smo nažalost sve gluplji i gluplji iz generacije u generaciju...

 Naravno. U pravu si. Svjestan sam nedostataka koje GPT ima u ovom trenutku i problema koje donosi, najprije u intepretiranju istine i činjenica. Meni je chatGPT trenutno pomoćni tool u poslu gdje mi je njegova "istina" dovoljna. Da idem istraživati neke povijesne teme ili znanstvene, tu bi se fokusirao na google tražilicu, čisto zato što sam biram izvore informacija iako ih i google poskrivečki pokušava nametati sa raznim algoritmima. 

 

Ljudima je fora što chatGPT iznosi informacije vizualno zanimljivo, kao prava osoba, i što ima odgovor na manje-više sve. Tako da si i tu u pravu. Ljudi su skloni vjerovati u teorije zavjere koje iznose neki opsurni izvori na netu kojima ni vlastita mama ne vjeruje, di neće vjerovati "AI"-u. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice