Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

poruka: 19
|
čitano: 11.323
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr".
13 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

dok ostalih 80% otpada na informatički nepismene korisnike

 

 

 

"Ja sve bitno spremam u downloads"

 

Sunce moje, zadavio bih te golim rukama da smijem.

Moj PC  
7 0 hvala 0
10 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

Studija nije identificirala da stvari postaju sve gore i to je meni najveći problem!

 

Prema mojem dojmu, na računalima nismo imali neku značajniju promjenu tehnologije i paradigme već nekih 20 godina. Windows danas drukčije izgleda nego prije dvadeset godina, ali osnova je i dalje tu.

Office također ne može ništa novo - ako je spremanje dokumenata u Cloudu veliki tehnološki proboj, onda sam ja čudak.

 

Recimo, otkad sam prešao na Microsoft 365 ili Online ili koje su već ime genijalci iz marketinga i prodaje smislili, Excel mi se zna pokretati po minutu! Da ne bude greške, samo pokrenem program, još ne otvorim odgovarajuću datoteku (tablicu) i on nekih 60-ak sekundi meditira!

Nadalje, u poljima u tablici povremeno mi se iscrta polje s crnom pozadinom i bijelim slovima u kojima se tipično ispisuju neke poruke koje bi trebale ići u sistemski log (spominju se threads, memorija i sl.)!?

 

Uz sve te probleme, Excel mi funkcionalno ne nudi ništa novo što bi meni trebalo i što bih mogao iskoristiti!

 

E da, isključio sam i snimanje u Cloud jer mi je jednom prilikom iz poveće tablice nestalo 30-ak polja - bila su prazna kao da je sadržaj bio obrisan. Razmišljao sam jesam li ih slučajno obrisao, ali obrisana su dva područja koja su malo razdvojena, a jedno područje čak nije ni bilo pravokutnog oblika nego u obliku slova L. Dakle, ne znam kako bih uspio slučajno obrisati polja u tom obliku.

Vjerojatnije je da postoje bugovi u osnovnom radu spreadsheet aplikacije koja, kao vrsta programa, postoji već 40-ak godina!?!?

 

Da stvari budu zabavnije, iako se bitni, funkcionalni dijelovi sustava nisu mijenjali, estetika se mijenja svako malo, a uvode se i fiktivne nove mogućnosti koje (skoro) nikom ne trebaju.

Posljedica je da su problemi u radu sve češći, a stalnom reorganizacijom postojećih sučelja kod mene se postiže efekt "a kamo su sad to stavili?!?!?".

 

Postoji još i trend skrivanja naprednih opcija - nekoć se u Windowsu moglo lako doći do postavki Environmental Variables tj. postojao je put kojim se od izbornika Start može doći do tog prozora. Međutim, sad korisnik mora upisati navedeni pojam u polje za pretraživanje da bi mu sustav pokazao tu postavku - ona je skrivena i ne može se drugačije doći do nje!?

 

Za kraj, računalo mi stalno baca nove probleme.

Jednom ne radi printer zbog ne znam čega. Onda mi ne radi monitor zbog nečeg drugog. Onda mi ne radi mreža iz već nekog razloga. Onda se Windows pokrene pa nema ničeg iz mog profilea. Onda mi za 6 mjeseci opet ne radi printer pa pomislim "aha, to je onaj problem od pred 9 mjeseci!", ali ne, nije! To je neki sasvim novi problem vezan uz printer i sl.

 

Problemi iskrsnu iz vedrog neba, potrošim, kao što studija kaže, 4-8 sati da mi ponovo proradi nešto što je godinama prije toga normalno radilo i taj se problem više ne ponovi.
Međutim, za mjesec dana pojavi se neki novi problem, naizgled nevezan za prethodni i onda se opet gubi 4-8 sati da ga se riješi (uzrok i shvaćanje što se dogodilo u pravilu izostaje - radi se o mahnitom restartanju, odspajanju kabela i sl. nakon čega nekim čudom sve opet proradi).

 

Iz žuči koju ovdje prolijevam vidi se da razmišljam o promjeni zanimanja - imate li što za preporučiti, npr. vozači kamiona, koliko zarađuju i jesu li im počeli redovno isplaćivati plaće? :-)

 

 
4 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
15 godina složena mreža 5 računala u uredu. CAD, Office paketi, rendering engine...
Vremenom se mijenja software i hardware. Osim vremena potrošenog na instalaciju i update siftvarea te izmjene hardwareu ne znam jesam li u tih 15 godina pola sata potrošio na "probleme".
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

Ja sam uglavnom zbog tih stvari pred 20+ godina presao na mac i zaboravio na takve probleme 😎

 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

Jedina aplikacija koja mi pravi probleme je Teams. Danas sastanak - imam zvuk u BT slušalicama, mene ne čuju; pogledam pod Devices, prazan dropdown i za slušalice i za mikrofon. Povežem se ponovo na sastanak, prepozna i slušalice sa sve mikrofonom, ali se, kad kliknem na unmute, ništa ne dešava. Posle trećeg puta smo napravili poziv preko WhatsAppa.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

Ja osobno bas i nemam nekih vecih problema sa racunalima, mobitelima... bio linux/windows/android u pitanju.

Ono, kada padne VPN/mreza ili problemi sa VPNom opcenito, optikom (extremno rijetko), ali to nije moj problem ;) ne rjesavam ga ja...

 

Ja zapravo vidim drugi problem u pristupu ovog clanka. Ajde nam objasnite koliko smo u tih 80% vremena efikasniji naspram generacijama koje nisu imale racunala.

Koliko knjigovodja bude u stanju toga vise i kvalitetnije proknjiziti itd. itd.

 

20% mi se cini taman da se malo odmorimo u ove tople ljetne dane i krenemo dalje, osvijezeni i bistri! :D

 

 

 

a sto se tice nedostatka memorije i rusenja softwarea, zasto niste naveli koliko godina su ta racunala u sluzbi i koliko su bila moderna kada su nabavljena.

software se pise i testira na novijim racunalima a samim time ce takva racunala imati i manje problema.

ako zelimo biti realni, svako racunalo starije od 5 godina je kanta, koliko se mi tijesili i sanjali neke fine wine price :D

 
2 1 hvala 0
13 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

Ne slažem se sa time

Prosječan broj informatičara u odnosu na korisnike danas je 1:70 do 1:300: https://www.oceantele.com/ratio-of-it-staff-to-employees/#:~:text=IT%20Staffing%20Ratio%20Recommendations%20By%20Gartner&text=According%20to%20Gartner%2C%20organizations%20with,%3A130%20to%201%3A175.

Prije 20 godina je bio 1:27: https://www.plansponsor.com/it-staffing-ratio-stands-at-127/

A prije više od 30 godina... Tko se još sjeća BNC konektora i mreža sa koaksijalnim kabelima, pa kada negdje dođe do prekida. Rušenja Windowsa 95. Problema sa Hp Tcp/Ip Jet Direct-om...

Uz današnje alate (TeamViewer, Vpn/Rdp...), dramatično brže i stabilnije sustave (navedena usporedba W95 i W10/11) broj zahtjeva za rješavanjem problema je minimalan, a odziv i rješevanje istih ekspresan.

Stvarno mi nije jasno od kuda su takvi statistički podaci?? Kao da se radi o istraživanju Indexa ili 24 sata?

 

Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
Ne frustrira korisnike nedostatak memorije, jer korisnik to i ne gleda.

Frustrira ga program koji loše radi, a nedostatak memorije može biti izgovor.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
C64 kaže...

Stvarno mi nije jasno od kuda su takvi statistički podaci?? 

 od tamo gdje sustav nije prilagođen korisniku

ako su korisnici 'glupe babe' koje znaju radit tri stvari na kompu, a te tri stvari ti drže firmu, onda se sustav treba prilagodit njima

i ne mijenjat apsolutno ništa u izgledu i rasporedu bilo čega na kompu, jer se onda babe pogube i produktivnost ode kroz prozor

12 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
bus kaže...

Ja sam uglavnom zbog tih stvari pred 20+ godina presao na mac i zaboravio na takve probleme 😎

 Ja sam zbog takvih problema prije 20 godina odustao od Mac-a. 

14 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
BlueMax kaže...
bus kaže...

Ja sam uglavnom zbog tih stvari pred 20+ godina presao na mac i zaboravio na takve probleme 😎

 Ja sam zbog takvih problema prije 20 godina odustao od Mac-a. 

Heh, pogotovo tada je razlika bila zestoka, danas poprilicno manja 😉, to govorim iz iskustva servisera racunala koje sam tada radio.  
Koji su to bili cirkusi 😒, kad ti nesto ne radi, a trebalo bi raditi jer se eto kosi sa dugom stvari koju je korisnik stavio pa je rastelao nesto pod haubom 😳

13 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo

 " ideal ratio for the financial services industry is 1:50"

 

Dobro je, samo 6 puta više hendlam.

 

 

12 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
bus kaže...
BlueMax kaže...
bus kaže...

Ja sam uglavnom zbog tih stvari pred 20+ godina presao na mac i zaboravio na takve probleme 😎

 Ja sam zbog takvih problema prije 20 godina odustao od Mac-a. 

Heh, pogotovo tada je razlika bila zestoka, danas poprilicno manja 😉, to govorim iz iskustva servisera racunala koje sam tada radio.  
Koji su to bili cirkusi 😒, kad ti nesto ne radi, a trebalo bi raditi jer se eto kosi sa dugom stvari koju je korisnik stavio pa je rastelao nesto pod haubom 😳

 Od Mac-a sam odustao kad je prešao na Intela (skoro 20 godina) jer su se iste aplikacije brže i stabilnije izvodile na Windows računalima s identičnim hardwareom. Nikakvog smisla nije imalo davati 30-40% više za dobiti 10% manje i nestabilnije.

Onada sam na pola tog vremenskog perioda (2014.) kupio iMac koji me samo podsjetio zašto sam odustao od Mac-a. Nikad s ni jednim računalom nisam imao takvih problema - ni blizu.

14 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

kad bih 20% vremena provodio na "probleme" koje studija veli - promijenio bih zanimanje, bio bih rudar ili gonič stoke...

 

ja sam podrška za sustave i korisnike (da, ta vražja gamad) u ograncima od Indije do Irske i da mi oni štucaju 2% (svaki pojedinačni) - sve dlake s tijela bi mi spuzle a mozak zakuhao...

 

problemi su tu da se riješe, ako se ponavljaju - e jebaj ga, nisi ih riješio...

 

ova "studija"  je samo dokaz one izreke Samuela Langornea Clemensa o statistici...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
bus kaže...
BlueMax kaže...
bus kaže...

Ja sam uglavnom zbog tih stvari pred 20+ godina presao na mac i zaboravio na takve probleme 😎

 Ja sam zbog takvih problema prije 20 godina odustao od Mac-a. 

Heh, pogotovo tada je razlika bila zestoka, danas poprilicno manja 😉, to govorim iz iskustva servisera racunala koje sam tada radio.  
Koji su to bili cirkusi 😒, kad ti nesto ne radi, a trebalo bi raditi jer se eto kosi sa dugom stvari koju je korisnik stavio pa je rastelao nesto pod haubom 😳

 .. u periodu između prve smrti maca (bankrot iz kojeg jobsa čupa gates 200m) i novih m1-2-platforme, mac = pc intel.. tj isti hw, mbo-cpu-ram... a win je samo os, radi. Stvar je da majstor složi nešto a juzer koristi outofbox ili važno je tko složi sve, računalo, mrežu, soft, posao.. o tome ovisi što i kako radi, ne o razlici logoa na kućištu pri čemu mac ostaje platforma a win samo os...

 

edit: .. a tema, studija i 20%.. klasična index kvaliteta, dubina, nadnaravno...

-npr juzer-zabušant, koji ima sve moguće izgovore zašto nešto nije napravljeno.. npr u školi smo svi imali pomor baba, pasa, kašnjenja busa.. za izgovor zašto markiramo ili nemamo dz .. takvom kvalitetom studije bi zaključili da je pandemija gora od covid19 vladala u to doba, dok su babe nekim reinkarnacijskim čudom doživjele +100god.. a razrednici su samo podigli obrvu na takvu spoznaju što studiji daje autentičnost službenog izvora tj izgovor-laž postane činjenica.. danas omiljen krivac su malware-crypto, rusi-kinezi, roba koja se programirano kvari po isteku jamstva.. i sve to juzer istrese rutinski, kao mi nekad za pokojne babe... jer nije radio nego zabušavao na tom istom računalu dok je na fejsu, twitu i sl gledao sise... i bio plaćen za radno vrijeme u kojem ne radi dok prirodno netko mora biti kriv, ... pa su tako za sve krivi drugi, računala, ne juzer-zabušant dok studija klase index to ne normalizira ulaznim filterom i tad to postanu činjenice, štoviše temelj da bilo tko na tome izgradi nešto, inicijativu, zakon, peticiju.. političku platformu ili biz... a sve to ostane običan cloud-oblak, magla.. i prodaja muda pod bubrege dok se kao hype u textu ubaci AI, smart, cloud i par brandova koji plaćaju reklame kao i imena osoba koja osiguraju klik-bajt brojač.. npr ajfon, musk, binladen ili trump.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.7.2023 10:39 (ihush).
14 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

Ja na probleme s računalom gubim do 100% svog vremena. 

 

Na tuđe probleme s računalom, naravno. To mi je u opisu posla :)

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svog vr

Kad bi ja provodio 20% vremena zbog problema sa racunalima onda moj posao bi bio potpuno besmislen jer i ovako imam korisnike koji osim upaliti racunalo sve ostalo uopce ne kuze i neznaju.

veni vidi didici
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
"15 godina složena mreža 5 računala u uredu. CAD, Office paketi, rendering engine..."

To nije nikakvo ozbiljno poslovno okruženje, nego radna grupa od par računala, pa makar se vrtilo sve na domeni. Kada imaš tvrtku od bar 500 korisnika ili par desetaka tisuća korisnika, stvari su daleko kompliciranije. Puno različitih vrsta računala, driveri, update appova, distribucija, security settings u domeni i mreži... Toliko puno načina da nastanu problemi, da je potrebno imati u prvom redu kvalitetne informatičare, pa onda dovoljan broj njih, pa nakon toga i adekvatni software za upravljanje svim i svačim.
12 godina
offline
Re: Na probleme s računalom gubimo do 20 posto svo
To je točno ono što sam napisao.
Poslovno okruženje je nešto što samo ti spominješ.
20% vremena provedenog za računalom značilo bi da sat i po do dva dnevno provodim u rješavanju problema s računalima. Ja sam samo napisao da toliko nisam proveo u 15 godina. Ništa više. Nebitno radi li se o jednom računalu ili svim računalima na svijetu.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice