Testira se koncept vjetroturbine s jednodijelnim

poruka: 10
|
čitano: 13.396
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Testira se koncept vjetroturbine s jednodijelnim".
11 godina
offline
Testira se koncept vjetroturbine sa samo jednom lo

.....zapravo su to DVIJE lopative a ne kako zvučno tvrdi naslov: jedna.

skroz je nevjerojatno da bi jedna lopatica bila okej kada je riječ o rotaciji.

eto, kliknuo sam i pročitao tu nevjerojatnu vijest.

 
4 0 hvala 0
12 godina
offline
Testira se koncept vjetroturbine sa samo jednom lo

inace nisam ljubitelj vjetroelektrana ali ovo je VRH!

 

da je nas premijer pametan, gradio bi solarce + ovo, te ulagao u plinske elektrane i zadovoljio potrebe napacenog naroda

a ne kupovao Rafale da zadovolji ustašku braću!

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2023 18:01 (LudaRajcica).
 
0 3 hvala 0
8 godina
online
Re: Testira se koncept vjetroturbine sa samo jedno
LudaRajcica kaže...

inace nisam ljubitelj vjetroelektrana ali ovo je VRH!

 

da je nas premijer pametan, gradio bi solarce + ovo, te ulagao u plinske elektrane i zadovoljio potrebe napacenog naroda

a ne kupovao Rafale da zadovolji ustašku braću!

 Vjetar u Hrvatskoj i nije baš nešto - ili ga nema ili su udari od 150-200 km/h. Mi nemamo ogromne ravnice gdje su vjetrovi konstantni kao što je Teksas ili sjeverna Evropa. Solar je odlično rješenje za priobalnu zonu, a sasvim bi se lijepo uklopio s gomilom hidroelektrana koje bi služile kao kvazi baterije.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.9.2023 18:55 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Testira se koncept vjetroturbine sa samo jedno
s40vehl kaže...

.....zapravo su to DVIJE lopative a ne kako zvučno tvrdi naslov: jedna.

skroz je nevjerojatno da bi jedna lopatica bila okej kada je riječ o rotaciji.

eto, kliknuo sam i pročitao tu nevjerojatnu vijest.

 Kvaliteta tekstova na BUG-u je odavno pala ispod svih kriterija, pa uopće nije čudno pročitati ovakvu besmislicu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.9.2023 10:42 (maxym).
6 godina
offline
Re: Testira se koncept vjetroturbine sa samo jedno
Kriv je prijevod koji nema logike, spominju lopaticu a u video spominju "blade" oštrica. U videu također spominju rotor iz jednog dijela (propeler) a novinar je to preveo kao jedna lopatica 🙃👏🤣

Koncept mi djeluje dosta krhko, ne spominju kako spuste ili smanje brzinu vrtnje propelera ako vjetar zapuše jači od 70, prevrne li se ili ima kočnicu. Takve ogromne disk kočnice je sigurno nezgodno servisirati 😁
I koje valove moraju trpiti sidro i lanci.
3 godine
offline
Re: Testira se koncept vjetroturbine sa samo jedno
Feudalac kaže...
LudaRajcica kaže...

inace nisam ljubitelj vjetroelektrana ali ovo je VRH!

 

da je nas premijer pametan, gradio bi solarce + ovo, te ulagao u plinske elektrane i zadovoljio potrebe napacenog naroda

a ne kupovao Rafale da zadovolji ustašku braću!

 Vjetar u Hrvatskoj i nije baš nešto - ili ga nema ili su udari od 150-200 km/h. Mi nemamo ogromne ravnice gdje su vjetrovi konstantni kao što je Teksas ili sjeverna Evropa. Solar je odlično rješenje za priobalnu zonu, a sasvim bi se lijepo uklopio s gomilom hidroelektrana koje bi služile kao kvazi baterije.

 

U 2021.godini je u redovnom pogonu bilo 23 vjetroelektrana te je ukupno instalirana snaga bila 801,75 MW, a odobrena snaga priključenja u iznosu od 794,95 MW. U probnom pogonu/izgradnji bile su još 3 vjetroelektrane s ukupno instaliranom snagom od 188,4 MW i odobrenom snagom priključenja 185,9 MW. Najveći broj vjetroelektrana (16+1 u pokusnom radu) bio je priključen na 110 kV i 220 kV prijenosnu mrežu, dok su ostale bile priključene na srednjenaponsku distribucijsku mrežu (35,30 i 10 kV). Ukupna proizvodnja svih vjetroelektrana u Hrvatskoj te godine bila je 2071,41 GWh. Pri tom je najveća ostvarena satna proizvodnja iznosila 757,5 MWh i ostvarena je 29.11.2021 godine u 22 h, a najmanja 0 MWh ostvarena 18.6.2021 godine u 5 h. Tijekom 3086 sati ostvarena je satna proizvodnja veća od 300 MWh te je prosječna satna proizvodnja svih vjetroelektrana iznosila 236,49 MWh u svih 12 mjeseci. Dnevna proizvodnja se kretala u rasponu od 0,19 GWh do 15,53 GWh s prosječnom dnevnom proizvodnjom od 5,68 GWh. Mjesečna proizvodnja tokom svih 12 mjeseci kretala se u rasponud od 86,19 GWh do 252,58 GWh s prosječnom mjesečnom proizvodnjom od 172,62 GWh.

8 godina
online
Re: Testira se koncept vjetroturbine sa samo jedno
Gallu kaže...
Feudalac kaže...
LudaRajcica kaže...

inace nisam ljubitelj vjetroelektrana ali ovo je VRH!

 

da je nas premijer pametan, gradio bi solarce + ovo, te ulagao u plinske elektrane i zadovoljio potrebe napacenog naroda

a ne kupovao Rafale da zadovolji ustašku braću!

 Vjetar u Hrvatskoj i nije baš nešto - ili ga nema ili su udari od 150-200 km/h. Mi nemamo ogromne ravnice gdje su vjetrovi konstantni kao što je Teksas ili sjeverna Evropa. Solar je odlično rješenje za priobalnu zonu, a sasvim bi se lijepo uklopio s gomilom hidroelektrana koje bi služile kao kvazi baterije.

 

U 2021.godini je u redovnom pogonu bilo 23 vjetroelektrana te je ukupno instalirana snaga bila 801,75 MW, a odobrena snaga priključenja u iznosu od 794,95 MW. U probnom pogonu/izgradnji bile su još 3 vjetroelektrane s ukupno instaliranom snagom od 188,4 MW i odobrenom snagom priključenja 185,9 MW. Najveći broj vjetroelektrana (16+1 u pokusnom radu) bio je priključen na 110 kV i 220 kV prijenosnu mrežu, dok su ostale bile priključene na srednjenaponsku distribucijsku mrežu (35,30 i 10 kV). Ukupna proizvodnja svih vjetroelektrana u Hrvatskoj te godine bila je 2071,41 GWh. Pri tom je najveća ostvarena satna proizvodnja iznosila 757,5 MWh i ostvarena je 29.11.2021 godine u 22 h, a najmanja 0 MWh ostvarena 18.6.2021 godine u 5 h. Tijekom 3086 sati ostvarena je satna proizvodnja veća od 300 MWh te je prosječna satna proizvodnja svih vjetroelektrana iznosila 236,49 MWh u svih 12 mjeseci. Dnevna proizvodnja se kretala u rasponu od 0,19 GWh do 15,53 GWh s prosječnom dnevnom proizvodnjom od 5,68 GWh. Mjesečna proizvodnja tokom svih 12 mjeseci kretala se u rasponud od 86,19 GWh do 252,58 GWh s prosječnom mjesečnom proizvodnjom od 172,62 GWh.

 Prosječna mjesečna proizvodnja i godišnja proizvodnja bi trebale biti iste, osim ako nisu računate u različitim razdobljima. 172 je 21%, 236 je 30%. Oboje je znatno slabije od britanskog prosjeka, američkog i tako redom. Ovim tempom trebali bi imati instalirano 10 PUTA više vjetroelektrana za pokrivanje naše potrošnje što je suludo i neisplativo jer smo već iskoristili najbolje lokacije. 

Ja rekoh
3 godine
offline
Re: Testira se koncept vjetroturbine s jednodijeln

Kako misliš prosječna mjesečna i godišnja proizvodnja bi trebale biti iste? Ne pratim...
E ne znamo jesu li najbolje iskorištene i ima li ih još. U Hrvatskoj nije napravljena sveobuhvatna studija koliko mi je poznato.

enivej - izvještaj za 2022 - Godišnji izvještaj o proizvodnji VE u HR (hops.hr)

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.9.2023 8:35 (Gallu).
11 godina
offline
Re: Testira se koncept vjetroturbine s jednodijeln
Baš nekidan mi priča lik kako je raditi na njima, najprije se popnu dizalom na vrh, a onda ulaze u lopatice, s nekakvim uređajem i to dok se vrte, da bi odredio gdje postaviti utege. Čak se pričvrste i s vanjske strane lopatica i isto mjere i postavljaju utege.
Kaže, treba dosta da se navikneš
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Testira se koncept vjetroturbine s jednodijeln
Sad će Hrvatska bit preplavljena ovim vjetroelektranama jer nemaju tri kraka!
Ko drugom jamu kopa trećom šlajdra!
Moj PC  
2 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice