Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

poruka: 57
|
čitano: 17.165
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)".
15 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

to je kemijski/fizikalni dio pa slika nije potpuna. postoji još jedan, skoropajednako važan: monetarni. kubik vode je nekih 2,9 ojara (nek je 3, za primjer), a litra u boci se vrti oko ojra. imamo (i imali smo dok sam bio djeca) obilje pitke vode iz pipe (pipuša, "savinjon"), baš fine, prohladne. jedna litra je 1/1000 kubika vode. za domaću zadaću izračunajte si koliko je puta voda u boci skuplja pa usporedite s cijenama parfema/goriva/čegaveć u rvat'na. stara marketinška izreka nas uči: vodu u boci kupuje samo kreten (ali se biznis isplati, jer kupaca i kupica ne manjka). nikad u životu nisam (i neću) kupiti vodu u boci (ni u restoranu). dodamo li tome kako često s jaruna donosim doma litre i litre (neotvorene!) vode u bocama i uredno punim njome pseće zdjelice ... hojla! heil keiserhund. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
11 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Biti će te plastike u nama sve više i više ako se ne ukine sva jednokratna plastika.
 
1 4 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Nakon pojedenih jna konzervi govedine iz 1965g, jedino me može uznemiriti atomski udar i da sam u radijusu unutar 1km.

Tada bi se isto po jna recepturi bacio "atomski s desna".

Takvi prekaljeni veterani danas u par zalogaja mogu pojesti tri deblje plastične boce od zbregov kefira i jednu bocu cocolino omekšivača.

 
16 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Iznad 40c voda postaje otrovna? Pa to je katastrofa.
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

I naravno, za sve smo krivi ili mi potrošači ili netko neodređen.

 

Nikad nisu krivi proizvođači

 
10 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
I jedni i drugi su krivi. Postoji puno proizvoda koji se i danas mogu kupiti bez plastične ambalaže i alternative za plastične ali kupcima to nije praktično ili im je skupo.
11 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Postoji li neko istraživanje koliko se mikroplastike nalazi u ljudskom izmetu (iliti govnima). Jer razlika između ulaza i izlaza je ono što ostane unutra. 

42
 
6 0 hvala 0
5 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Iz gaziranih pića u PET-bocama prijeti još jedna opasnost. Riječ je o antimonu

 

 

 
20 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Nije dobro ali preživit ćemo jel.

Ima li kakva projekcija ako ovako nastavimo sa bacanjem koliko će se koncentracija mikroplastike povećati?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Ovdje nije dotaknut aspekt kancerogenosti. Ima li kakvih informacija o tome?
Idi i radi nešto korisno!
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
ajde za pocetak zabranite tvrtkama pakirati gutljaj vode u pet bocu (gledam u tebe baby jana 0.25L).

Papirnata slamka u plasticnoj kosuljici? Genijalno.

 
19 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Neki od aldehida o kojima je pisano u članku su dokazano kancerogenih. Nalazi za mikroplastiku još nisu čvrsti ali postoje sve jače naznake da je i ona kancerogena na neki način
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/microplastics-are-in-our-bodies-how-much-do-they-harm-us
8 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Podatke koje sam naveo važe za godinu 2010. Otada se konecentracije rapidno povečavaju. Predciđa da će je godine 2100. biti između 2,5 x 10(7) do 1,3 x 10(8) tona - ako se nešto ne poduzme. 

 
1 0 hvala 4
6 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Kada dodes u skupi restoran, na stolu uvijek mora bit pun vrc, stakleni, vode. Hrvatska je drzava prepuna prirodnih izvora pitke vode te je voda iz slavine dobra. Sto se plastike i otrova tice, cesto pijem gaziranu jamnicu iz plasticne boce. Vecinom iz staklene, al kad se gajba skrese, dobra je i plastika. Ne brine me niti najmanje kakvoca i kolicina plastike koju gutam. Ulaz - izlaz i razlika je kolicina koja je unutra.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
17 mjeseci
odjavljen
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Čini se da nitko od navedenih nije bio na bliskom istoku/Africi ili Indiji/Bangladešu.

 

Oni naprosto plivaju u bocama. A na bliskom istoku ih zaprpuškaju u pijesak uz cestu ili kuću.

 
1 0 hvala 0
2 godine
online
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

Obistinjuju se proročanstva iz 1981. godine

 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 mjeseci
online
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
trolaslavonska kaže...
Iznad 40c voda postaje otrovna? Pa to je katastrofa.

 što nije preveliki problem. gledam sad ljeti kad dovoze robu u veće trgovine, iskrcaju paletu ispred i onda stoji koji sat vani tako da ta voda ode i na preko 40 stupnjeva.

 

ivanv000 kaže...

I naravno, za sve smo krivi ili mi potrošači ili netko neodređen.

 

Nikad nisu krivi proizvođači

 proizvođač gleda svoj profit, kupac bi trebao gledati i na svoje zdravlje. da kupac gleda na vlastito zdravlje zaobišao bi PET ambalažu, a on to ne radi. Tko je onda kriv? Nije da kupac nema alternative i drugog izbora.

 

odavno sam slušao jednog znanstvenika, vjerojatno je bio kemičar, i jasno je rekao "ne kupujte ništa tipa ocat, vino, gazirano i sl. u PET ambalaži, samo staklo". Ocat se bez problema može pronaći u staklenim bocama, kao i gazirana pića i vina.

5 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
millennial kaže...
trolaslavonska kaže...
Iznad 40c voda postaje otrovna? Pa to je katastrofa.

 što nije preveliki problem. gledam sad ljeti kad dovoze robu u veće trgovine, iskrcaju paletu ispred i onda stoji koji sat vani tako da ta voda ode i na preko 40 stupnjeva.

 

ivanv000 kaže...

I naravno, za sve smo krivi ili mi potrošači ili netko neodređen.

 

Nikad nisu krivi proizvođači

 proizvođač gleda svoj profit, kupac bi trebao gledati i na svoje zdravlje. da kupac gleda na vlastito zdravlje zaobišao bi PET ambalažu, a on to ne radi. Tko je onda kriv? Nije da kupac nema alternative i drugog izbora.

 

Jasno, ljudi su ovce jer kupuju ono što je u trgovini, jadne korporacije samo rade ono što moraju, šuti i trpi 

 

Da kupac gleda na svoje zdravlje, ne bi konzumirao procesirane šećere nego samo organski uzgojenu, travom nahranjenu govedinu, biološki uzgojene krastavce, domaće piliće iz slobodnog uzgoja i ... bankrotirao, jer sve te stvari koštaju 2-10x više. A čak je i tad pitanje bi li dobio ono što se reklamira ili bivao samo ošišan kao ovca s viškom vune

 

Ocat se bez problema može pronaći u staklenim bocama, kao i gazirana pića.

 

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

16 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
encoding kaže...

 Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 Pivu, šampanjac  a i navedene sokove u trgovinama poput Roto, Vrutak, doduše u bočicama od 0.2dl i 0.33dl 

9 mjeseci
online
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
encoding kaže...
millennial kaže...
trolaslavonska kaže...
Iznad 40c voda postaje otrovna? Pa to je katastrofa.

 što nije preveliki problem. gledam sad ljeti kad dovoze robu u veće trgovine, iskrcaju paletu ispred i onda stoji koji sat vani tako da ta voda ode i na preko 40 stupnjeva.

 

ivanv000 kaže...

I naravno, za sve smo krivi ili mi potrošači ili netko neodređen.

 

Nikad nisu krivi proizvođači

 proizvođač gleda svoj profit, kupac bi trebao gledati i na svoje zdravlje. da kupac gleda na vlastito zdravlje zaobišao bi PET ambalažu, a on to ne radi. Tko je onda kriv? Nije da kupac nema alternative i drugog izbora.

 

Jasno, ljudi su ovce jer kupuju ono što je u trgovini, jadne korporacije samo rade ono što moraju, šuti i trpi 

 

Da kupac gleda na svoje zdravlje, ne bi konzumirao procesirane šećere nego samo organski uzgojenu, travom nahranjenu govedinu, biološki uzgojene krastavce, domaće piliće iz slobodnog uzgoja i ... bankrotirao, jer sve te stvari koštaju 2-10x više. A čak je i tad pitanje bi li dobio ono što se reklamira ili bivao samo ošišan kao ovca s viškom vune

 

Ocat se bez problema može pronaći u staklenim bocama, kao i gazirana pića.

 

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih.

 

gazirana pića koja spominješ sigurno ne spadaju u nešto zdravo i preporučljivo bez obzira jesu li u plastici, limenci ili staklenoj boci, ali ako se već netko želi trovati ima alternativu u manjim staklenim bocama. ali pitanje je je li osobi koja trpa u sebe nešto od toga uopće bitna nekakva potencijalna posljedica mikroplastike i toksina, kad se već krca cukrom na kile.

5 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije.

 

gazirana pića koja spominješ sigurno ne spadaju u nešto zdravo i preporučljivo bez obzira jesu li u plastici, limenci ili staklenoj boci

 

To nisam ni rekao, skačeš s teme na temu. Rekao si da ljudi ako žele paziti na zdravlje u kontekstu mikroplastike, trebaju piti iz staklenih boca. Pa reci mi, koja pića umjesto u PET ambalaži možeš kupiti u staklenoj boci, osim mineralne? Thomas Henry tonic? Coca colu 0.2L? Ali to je već offtopic...

 

ako se već netko želi trovati ima alternativu u manjim staklenim bocama. ali pitanje je je li osobi koja trpa u sebe nešto od toga uopće bitna nekakva potencijalna posljedica mikroplastike i toksina, kad se već krca cukrom na kile.

Ne mora biti jedna ili druga krajnost. Pušači su svjesni da mogu umrijeti mlađi pa se ipak vežu u autu. 

 

Nema smisla kriviti potrošače što piju iz plastike jer su pili iz stakla kad je sve bilo u staklu. A nije sve u staklu od 80ih ne zato jer se ljudi vole trovati nego jer je firmama tako isplativije. Ajde, vozi se do najbližeg Vrutka jer hoćeš pit iz staklene boce. Spasit ćeš sebe, ali ćeš to platit gorivom, izgubljenim vremenom i živcima. PET industrija se neće promijenti zbog toga. Makar nagovorio sve frendove da to rade (a neće jer nije praktično)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.10.2023 23:38 (encoding).
3 godine
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
I kada bi se proizvođači opet prebacili na staklo sve bi bilo duplo skuplje.
Kupci ne moraju kupovati PET. Ali ljude jednostavno boli ona stvar i za sebe i za okoliš.
10 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

živim za onu coca-colu od litre u staklenoj boci iz 80ih... (a i za taj okus cole, kad već spomenuh)

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
60nine kaže...

živim za onu coca-colu od litre u staklenoj boci iz 80ih... (a i za taj okus cole, kad već spomenuh)

 Ako te tjesi, sto ja znam , ovdje u Njemackoj i dalje pune u takve boce, doduse 0,5

“Computers make excellent and efficient servants, but I have no wish to serve under them.”
15 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Ne moraju kupovati PET?
Jesi bio u dućanu u zadnjih 10 godina i vidio ponudu plastike vs stakla? Odnos je 100 naprama 1 proizvod.
Idi i radi nešto korisno!
10 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Hazzard From da Hood kaže...
60nine kaže...

živim za onu coca-colu od litre u staklenoj boci iz 80ih... (a i za taj okus cole, kad već spomenuh)

 Ako te tjesi, sto ja znam , ovdje u Njemackoj i dalje pune u takve boce, doduse 0,5

 

a ne ne, posebna je bila ta od litre :)

9 mjeseci
online
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije.

 sve je stvar organizacije, ne treba ti netko kuhati da bi kvalitetno jeo.

kad pričam o prehrani računa na ono što sam pripremiš ne na odlaske u restorane, pekare, fast foodove... jadan onaj tko je na takvoj prehrani stalno taj će sada štedjeti da bi kasnije plaćao skupo liječenje.

 

Sushi u Lidlu 2.80 eur., jako dobar i daleko bolja opcija od bureka pećenog u litri rafiniranog ulja, lisnatog i sličnog sranja. Burek može biti dobra namirnica, ali ako je kvalitetno pripremljen, a to će se teško pronaći u pekarama. Salata složena u subwayu 4-5 eura. ali to sad nije ni bitno jer takav izvor prehrane može i mora imati samo mali udio u nečijoj svakodnevnoj prehrani.

 

Za 2-3 eura kod kuće u 10-15min. složiš složenu salatu kakvu želiš. tako da sve drugo su samo izlike i plovljenje strujom manjeg otpora, po cijenu vlastitog zdravlja. 

 

encoding kaže...

gazirana pića koja spominješ sigurno ne spadaju u nešto zdravo i preporučljivo bez obzira jesu li u plastici, limenci ili staklenoj boci

 

To nisam ni rekao, skačeš s teme na temu. Rekao si da ljudi ako žele paziti na zdravlje u kontekstu mikroplastike, trebaju piti iz staklenih boca. Pa reci mi, koja pića umjesto u PET ambalaži možeš kupiti u staklenoj boci, osim mineralne? Thomas Henry tonic? Coca colu 0.2L? Ali to je već offtopic...

sva zdrava i relativno zdrava pića se mogu pronaći u staklenim bocama, to što si se ti zakačio na ona najštetnija to je druga stvar, ali i njih imaš u staklenim bocama samo u manjim pakiranjima.

vino bijelo, crno, rose, pjenušava vina, šampanjac, pivo stotine vrsta, izvorska voda, mineralna voda... to nisu pića? samo je j.bena kola piće?

 

i da se vratimo na ono što sam ja rekao, nisam u potpunosti isključio plastiku, dapače koristim je i sam, ali pazim koju. već sam rekao da određene tekućine nisu pogodne za čuvanje u PET ambalaži jer dolazi do kemijskih procesa i reakcija koje mogu biti štetne za nas.

 

encoding kaže...

ako se već netko želi trovati ima alternativu u manjim staklenim bocama. ali pitanje je je li osobi koja trpa u sebe nešto od toga uopće bitna nekakva potencijalna posljedica mikroplastike i toksina, kad se već krca cukrom na kile.

Ne mora biti jedna ili druga krajnost. Pušači su svjesni da mogu umrijeti mlađi pa se ipak vežu u autu. 

 

Nema smisla kriviti potrošače što piju iz plastike jer su pili iz stakla kad je sve bilo u staklu. A nije sve u staklu od 80ih ne zato jer se ljudi vole trovati nego jer je firmama tako isplativije. Ajde, vozi se do najbližeg Vrutka jer hoćeš pit iz staklene boce. Spasit ćeš sebe, ali ćeš to platit gorivom, izgubljenim vremenom i živcima. PET industrija se neće promijenti zbog toga. Makar nagovorio sve frendove da to rade (a neće jer nije praktično)

 pušenje je ovisnost pa onda usporedba nije korektna. pušać je svjestan štetnosti, ali je i ovisan o nikotinu. uz to tu je i psihološki faktor koji ima veliki utjecaj.

 

ponudu definira potražnja i isključivo su potrošači oni koji kreiraju krajnju ponudu i oni su isključivi krivci. McDonalds je totalno smeće od hrane, pa eto rade kao ludi, tko je tu kriv? McDonalds? ili potrošači? isto je i sa svim ostalim.

 

Keso kaže...
Ne moraju kupovati PET?
Jesi bio u dućanu u zadnjih 10 godina i vidio ponudu plastike vs stakla? Odnos je 100 naprama 1 proizvod.

 jesam i? poanta je da sve bitne i neophodne proizvode možeš pronaći i u staklenoj ambalaži od marmelada, ulja, pića itd. kupac bira i na taj način definira ponudu. odnos je onakav kakav su kupci odredili svojom kupovinom.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.10.2023 14:55 (millennial).
8 godina
offline
Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)

u kontekstu potrošnje energije i posljedično zaštite okoliša, više je ekološki osviještena plastična boca, nego staklena.

 

zapratite me za još fun factova.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
millennial kaže...
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije.

kad pričam o prehrani računa na ono što sam pripremiš ne na odlaske u restorane, pekare, fast foodove... jadan onaj tko je na takvoj prehrani stalno taj će sada štedjeti da bi kasnije plaćao skupo liječenje. 

ahaha ne "računaš" to. Ti valjda ko crvenkapica uvijek imaš košaricu domaće spremljene hrane sa sobom? 

U stvarnosti ljudi se često nađu u situaciji da nisu doma ili na poslu pa moraju jesti i kupovne obroke. Tada je evidentno da je skuplje jesti zdravo (primjeri u mom gornjem postu koji citiraš)

 

millennial kaže...
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije. 

Sushi u Lidlu 2.80 eur., jako dobar i daleko bolja opcija od bureka pećenog u litri rafiniranog ulja, lisnatog i sličnog sranja. Burek može biti dobra namirnica, ali ako je kvalitetno pripremljen, a to će se teško pronaći u pekarama. Salata složena u subwayu 4-5 eura. ali to sad nije ni bitno jer takav izvor prehrane može i mora imati samo mali udio u nečijoj svakodnevnoj prehrani.

 

Super, da, svježa riba zdravija nego burek... nađeš se na random lokaciji: vodiš dijete u glazbenu školu, u izlasku si, na benzinskoj kraj autoputa ili nešto četvrto. Pokaži mi Lidl gdje možeš kupiti sushi, ja ću ti pokazati 10 pekara gdje možeš kupiti burek. Teže je hraniti se zdravoi nije uvijek dostupno

 

millennial kaže...
encoding kaže...
millennial kaže...
encoding kaže...

 

Koje gazirano piće možeš naći u staklenim bocama u maloprodaji osim mineralne? Coca colu? Fantu? Sprite?

 pišeš gluposti, dobar dio populacije se može zdravo hraniti povoljnije nego nezdravo. to što si spomenuo je hype, trend i zato je skupo, ali postoje namirnice koje su tu već jako dugo i koje koštaju jako malo. mediteranska prehrana je u načelu jedna od najzdravijih. 

Pa i nije baš. Ako jedeš doma i imaš nekoga tko ti može kuhati, super. Kad odeš u grad, zdravija opcija je uvijek skuplja. 

 

Burek imaš za cca 2€ , sendvič u Dubravici malo više. Salatu ili zdjelu gdje dobiješ makronutritivno kompletan obrok nećeš platit ispod 7€. Ako otvoriš neku apliakciju za dostavu hrane, 80% sadržaja su burgeri i pizze... i uvijek su jeftiniji nego zdravije opcije.

Za 2-3 eura kod kuće u 10-15min. složiš složenu salatu kakvu želiš. tako da sve drugo su samo izlike i plovljenje strujom manjeg otpora, po cijenu vlastitog zdravlja. 

  

Opet miješaš kruške i jabuke... kažem da za 2-3 eura možeš jesti nezdravo u gradu, ti bacaš kontru da za te pare možeš jest zdravo doma. Fala pajdo, nisam znao.

 

Pročitaj post koji citiraš. burek za 2-3 eura je primjer nezdrave hrane da vidiš kako zdrava hrana košta više. Pokaži mi koji gotovi obrok za 2-3 eura te jednako najede (pls nemoj spominjat proteinske snackove, oni su puni kemije i priča za sebe). Jesti zdravije košta više

 

 

Tvoja tvrdnja da zdravo možeš jesti povoljnije nego nezdravo je totalno promašena. Najčešće nemreš ni za iste novce, a kamoli jeftnije

 

 

 

millennial kaže...
encoding kaže...

gazirana pića koja spominješ sigurno ne spadaju u nešto zdravo i preporučljivo bez obzira jesu li u plastici, limenci ili staklenoj boci

 

To nisam ni rekao, skačeš s teme na temu. Rekao si da ljudi ako žele paziti na zdravlje u kontekstu mikroplastike, trebaju piti iz staklenih boca. Pa reci mi, koja pića umjesto u PET ambalaži možeš kupiti u staklenoj boci, osim mineralne? Thomas Henry tonic? Coca colu 0.2L? Ali to je već offtopic...

sva zdrava i relativno zdrava pića se mogu pronaći u staklenim bocama, to što si se ti zakačio na ona najštetnija to je druga stvar, ali i njih imaš u staklenim bocama samo u manjim pakiranjima.

vino bijelo, crno, rose, pjenušava vina, šampanjac, pivo stotine vrsta, izvorska voda, mineralna voda... to nisu pića? samo je j.bena kola piće?

ahahah opet si se pogubio. Pa nije rasprava "postoje li pića u staklenim bocama", nego tvoja tvrdnja "kupci se sami biraju trovati kupujući PET, da žele kupovali bi u staklu"

 

Znači tvoje rješenje na to što su sokovi u PET-u je: kupujte vino, ono je u staklu hahah

 

Pića koja sam naveo nemaš opciju nego kupovati u PET-u, ali eto "glupi ljudi se žele trovati" sure buddy 

 


millennial kaže...
encoding kaže...

ako se već netko želi trovati ima alternativu u manjim staklenim bocama. ali pitanje je je li osobi koja trpa u sebe nešto od toga uopće bitna nekakva potencijalna posljedica mikroplastike i toksina, kad se već krca cukrom na kile.

Ne mora biti jedna ili druga krajnost. Pušači su svjesni da mogu umrijeti mlađi pa se ipak vežu u autu. 

 

Nema smisla kriviti potrošače što piju iz plastike jer su pili iz stakla kad je sve bilo u staklu. A nije sve u staklu od 80ih ne zato jer se ljudi vole trovati nego jer je firmama tako isplativije. Ajde, vozi se do najbližeg Vrutka jer hoćeš pit iz staklene boce. Spasit ćeš sebe, ali ćeš to platit gorivom, izgubljenim vremenom i živcima. PET industrija se neće promijenti zbog toga. Makar nagovorio sve frendove da to rade (a neće jer nije praktično)

ponudu definira potražnja i isključivo su potrošači oni koji kreiraju krajnju ponudu i oni su isključivi krivci. McDonalds je totalno smeće od hrane, pa eto rade kao ludi, tko je tu kriv? McDonalds? ili potrošači? isto je i sa svim ostalim.

 

 Žao mi te što si toliko ispranog mozga od kapitalističke marketing mašinerije da sam sebe kriviš za srozanu kvalitetu koja se pruža potrošačima. Ti si dakle kriv što je ambalaža PET zadnjih 20 godina i bit će PET (ili štogod je najjeftinije) idućih 20. Teško se to može izbiti iz glave jednim forum postom tako da neću ni pokušavati.

 

Nego da te pitam, pošto su "isključivo potrošači oni koji kreiraju krajnju ponudu i oni su isključivi krivci", hoćeš reći da su potrošači tražili Coca Colu da im zamijeni staklo PET ambalažom? Plastične slamke da se zamijene papirnatima? Ti i ja smo to tražili? Ja znam da nisam.

 

Jednog dana bijesna rulja, kriva za sve, odlučila je da im je dosta stakla i snagom su volje prisilili jadne korporacije da minimiziraju svoje troškove proizvodnje, transporta, smanje štete na krhkoj staklenoj ambalaži i sad jadna Coca Cola i Nestle moraju stavljati sokove i vodu u PET boce?

 

 

6 godina
offline
Re: Plastične PET boce: smrt iz ambalaže (?)
Da ali npr. staklene boce se ponovno pune, kupljene staklene teglice se koriste za zimnicu.
I svakako stakleno smeće odvajamo u RH, sad nadam se da lakše i bolje recikliramo od plastike.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice