Solarni paneli – od plastike

poruka: 9
|
čitano: 5.167
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Solarni paneli – od plastike".
4 mjeseca
protjeran
offline
Solarni paneli – od plastike

I ovako su solari već jaaako ekološki, a s više plastike bit će još i više zeleni :-)) Samo izrada silicija zahtijeva puno struje i visoku temperaturu, pa aluminij, pa slojevi od plastike, dakle nafte... Naravno, ekolozi svi do jednog prešućuju koliko se priroda zagađuje izradom solarnih ploča. Čak je i reciklaža jako toksičan proces. Uostalom, sivi zrak i crne rijeke teku Kinom pa nas nijei briga... 

Moj PC  
4 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Solarni paneli – od plastike
Ništa,
nastavimo ložit koks, naftu, plin? Može? Zadovoljan?
15 mjeseci
offline
Solarni paneli – od plastike

Zelenaši su napravili ogromnu štetu sa svojom ideologiom, da stvar bude gora, da bi stigli na svoje proteste rado ce se posluziti avionima i raznim teskim zagadjivacima. A drugo, od cega se ono plastika izradjuje???

 
1 0 hvala 0
14 godina
online
Solarni paneli – od plastike

Postoje alternative ali "zeleni" nisu prebistri, tj. cini im se kao da mrze industriju i tehnologiju prakticki ikakvu pa...

 
1 0 hvala 1
2 godine
protjeran
offline
Re: Solarni paneli – od plastike
Hvala na jos jednom odlicnom clanku.

Jedna recenica mi je zapala za oko:
"Čovjeku, tehničaru i izumitelju, je najpametnije da slijedi prirodu."

Drugim rijecima, dobar dizajner slijedi i oponasa dizajn i rjesenja iz prirode.
 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Solarni paneli – od plastike
Što misliš, što prouzroči više onečišćenja, 1MW iz nafte ili 1MW iz solarnih panela?
13 godina
offline
Solarni paneli – od plastike

Mala digresija, bilo bi lijepo da ljudi znaju razliku između solarnih i fotonaponskih panela, počevši od našeg ministra...

 
0 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Solarni paneli – od plastike
12 panela, vrsne snage 6 kW, proizvode godisnje oko 5-6 MWh godisnje u Skandinaviji. Za 25 godina, racunajuci pad stepena korisnosti, to je oko 140 MWh tokom zivotnog vijeka.

Racunajuci da jedan litar dizela sadrzi 10.6 kWh energije, cijelih 13.207,00 litara sadrzi 140 MWh.

Dalje, ako bi koristili dizel da proizvedemo elektricnu energiju, potrebno je najmanje duplo vise, oko 26400 litara (uz nerealno optimisticnu pretpostavku da je stepen iskoristivosti dizel motora 50%). Napraviti dizel motor takodje trazi dosta energije jer treba napraviti i izliti aluminij i celik.

Je li malo jasnije?

Ja mislim da je prednost u dostupnosti vise tehnologija. Ne treba odmah pljuvati ni na jednu ni na drugu.

Meni su solarni paneli i vjetrenjace fascinantni. Imas osjecaj da prave energiju iz nicega.
 
3 0 hvala 3
6 godina
offline
Re: Solarni paneli – od plastike
Znači li to da sam se zeznuo, da čekam plastične?

Uskoro stavljam 12 panela- 6kW/h na krov, projektirana godišnja proizvodnja na ovom području Slavonije za takvih 12 panela je 6000kW/h struje.
Uz poticaj od 50% isplatit će mi se za 4 godine kaže projektant, a nakon toga imam besplatnu struju. I ako se ne dogodi kakav peh, uz procijenu degradacije 2% godišnje za 25godina će proizvoditi cca 3000kW/h.
Ušteda koja nije za baciti, cirka trinaesta plaća.
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.2.2024 14:38 (ajimerej).
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice