Adresni prostor i memorija grafičke kartice

poruka: 63
|
čitano: 13.801
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje za znalce

Poznato je da 32-bitni operativni sustav može adresirati tj iskoristiti nešto  preko 3GB memorije.

Pitanje je dali je u tih 3GB spada i memorija grafičke kartice?

Ovo je posebno zanimljivo s obzirom na to da današnje grafičke dolaze sa 1-2GB memorije.

 

Dakle, dali operativni sustav mora vidjeti i kompletan adresni prostor grafičke kartice  da bi se sva memorija mogla iskoristiti?

 

Primjerice, imate 3GB rama na matičnoj i 2GB rama na grafičkoj. Ukupan adresni prostor iznosi 5GB.

 

Hoće li na 32 bitnom OS-u biti iskorišteno svih 5GB ili neće?

 

Drugim riječima, ima li svrhe stavljati 32 bitni OS u kombinaciji  sa grafom od 2GB rama i 3GB radne memorije?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za znalce
graficki ram adresira gpu a ne cpu.
i nogom u guzicu je korak naprijed
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za znalce
a i 32 bitni sustavi mogu adresirati 64 gigabajta rama. samo da eto znas.
i nogom u guzicu je korak naprijed
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za znalce

A sta onda znaci kad ti 32 bitni sustav "vidi" samo 3.nesto GB rama iako imas vise? Pretpostavljam da se onda pojam adresiranje ne odnosi na to

Q6600 @ 3.1Ghz // 4GB DDR2 Kingmax MARS // 8800GTX
15 godina
neaktivan
offline
Pitanje za znalce

32bitni operativni sustav može adresirati 4GB memorije (2^32=4,294,967,296). U tih 4GB spada ne samo RAM, nego i memorija potrebna za rad ostalih računalnih komponenti - uključujući i grafičku karticu.

Kad se od ta 4GB oduzme memorija koju koriste druge komponente (izuzev RAM-a) preostane ovih 3GB za RAM (ide od 2.7GB do 3.5GB ovisno o komponentama u sastavu računala).

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.9.2008 0:58 (klimama).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Pitanje za znalce
devil kaže...
a i 32 bitni sustavi mogu adresirati 64 gigabajta rama. samo da eto znas.
Pobrkao si loncice. 32-bitnim adresiranjem moze se adresirati 4 gigabajta memorije (232). To sto neki operativni sustavi (serverske verzije Windowsa, Linux...) pribjegavaju "trikovima" pa mogu koristiti i vise od 4 GB RAM-a je druga stvar. Preciznije, to je stvar PAE-a.
16 godina
neaktivan
offline
Pitanje za znalce

Biti ču malo izravniji.

Ja želim odgovor za 32bitni os win-xp i Vistu. Oni mogu maksimalno adresirati 3GB rama.

Pitanje je sljedeće,

Zašto oni nemogu adresirati 12GB rama ako se koriste u kombinaciji sa 4 jezgre, svakoj jezgri bi trebalo biti pridruzeno i 3GB rama.

Ali gore navedeni 32bitni sustav  to nemože. Odnosi li se to i na GPU ili ne.

 

I još nešto. Operativni sustav je taj koji upravlja i pridjeljuje hardverske resurse za određene procese, odnosno zadatke.

Ako je nešto izvan njegovog adresnog prostora, odnosno to ne vidi, kako operativni sustav barata resursima izvan svog adresnog prostora.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za znalce

Svejedno koliko imaš jezgri, 32bitni operativni sustav adresira ukupno 4GB memorije u što je uključena i memorija grafičke kartice.

Ako želiš koristiti više od 3GB RAM-a moraš instalirati 64bitni operativni sustav.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.9.2008 1:12 (klimama).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za znalce

Hmm ako je tako ode ja na 64 bita

Q6600 @ 3.1Ghz // 4GB DDR2 Kingmax MARS // 8800GTX
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za znalce
klimama kaže...

Svejedno koliko imaš jezgri, 32bitni operativni sustav adresira ukupno 4GB memorije u što je uključena i memorija grafičke kartice.

 
Znači da nema smisla koristiti grafičku sa 2GB rama u kombinaciji sa 3GB ili više radne memorije na 32bit winxp ili 32bit visti?
E, sad, što će operatvini sustav ograničiti: radnu memoriju ili grafičku memoriju? Drugim riječima, koji su prioriteti?
15 godina
neaktivan
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Vjerovatnije je da će ograničiti radnu memoriju. Prepoznavat će ti malo manje od 2GB RAM-a.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Pitanje za znalce
mbaksa kaže...
devil kaže...
a i 32 bitni sustavi mogu adresirati 64 gigabajta rama. samo da eto znas.
Pobrkao si loncice. 32-bitnim adresiranjem moze se adresirati 4 gigabajta memorije (232). To sto neki operativni sustavi (serverske verzije Windowsa, Linux...) pribjegavaju "trikovima" pa mogu koristiti i vise od 4 GB RAM-a je druga stvar. Preciznije, to je stvar PAE-a.
 to sto je trik ne znaci da nije moguce:) nije isti nacin ko do 4 gb rama ali adresira 64 gb:) i da, bas na to sam mislio:)
i nogom u guzicu je korak naprijed
15 godina
neaktivan
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

...ali radna memorija računala i radna memorija na grafičkoj kartici...oni se ne zbrajaju,,,32 bitni windowsi nikad(ako imate 4 giga radne memorije računala) neče pokazati cijelih 4 gigge,,nego 3.5,,3.2 ovisi,,a radna na grafičkoj kartici je za druge svrhe,,kao igrice i tak nekej,,,to gledamo isto ko da imaš 2 giga rama i 1 giga grafičku,,windows ti neče prepoznat 3 gige rama nego 2 gige,,al nisam siguran,,ima iskusnijih ljudi pa nek oni kažu nešt više o tomeNeodlučan

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
klimama kaže...

Vjerovatnije je da će ograničiti radnu memoriju. Prepoznavat će ti malo manje od 2GB RAM-a.

 
E, sad imam još direktnije pitanje u vezi toga:
Što bi se desilo kad bi se  32bit verzija windowsa xp i viste upregnula sa dvije grfičke kartice od 2GB rama, znaći imamo 4GB grafičkog rama.
Dali bi windows u tom slučaju uopće mogao vidjeti adresni prostor  druge kartice ili bi se ograničio na samo jednu karticu?
16 godina
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
drago7 kaže...
klimama kaže...

Vjerovatnije je da će ograničiti radnu memoriju. Prepoznavat će ti malo manje od 2GB RAM-a.

 
E, sad imam još direktnije pitanje u vezi toga:
Što bi se desilo kad bi se  32bit verzija windowsa xp i viste upregnula sa dvije grfičke kartice od 2GB rama, znaći imamo 4GB grafičkog rama.
Dali bi windows u tom slučaju uopće mogao vidjeti adresni prostor  druge kartice ili bi se ograničio na samo jednu karticu?
 
A tek da vidiš belaja ako bi stavio 3 grafičke sa 2GB rama u sli...nastale bi promjene u prostorno-vremenskom kontinuumu slične onima iz Torčvuda, budući da naš vremensko-prostorni kontinuum nije u stanju "savladati" -2GB memorije bez otvaranja crvotočina...ali daleko bi nas to odvelo...uglavnom, nemojte to pokušavati kod kuće
16 godina
neaktivan
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
segregator kaže...
drago7 kaže...
klimama kaže...

Vjerovatnije je da će ograničiti radnu memoriju. Prepoznavat će ti malo manje od 2GB RAM-a.

 
E, sad imam još direktnije pitanje u vezi toga:
Što bi se desilo kad bi se  32bit verzija windowsa xp i viste upregnula sa dvije grfičke kartice od 2GB rama, znaći imamo 4GB grafičkog rama.
Dali bi windows u tom slučaju uopće mogao vidjeti adresni prostor  druge kartice ili bi se ograničio na samo jednu karticu?
 
A tek da vidiš belaja ako bi stavio 3 grafičke sa 2GB rama u sli...nastale bi promjene u prostorno-vremenskom kontinuumu slične onima iz Torčvuda, budući da naš vremensko-prostorni kontinuum nije u stanju "savladati" -2GB memorije bez otvaranja crvotočina...ali daleko bi nas to odvelo...uglavnom, nemojte to pokušavati kod kuće
 Moja su pitanja konkretna i ozbiljna i očekujem konkretne i ozbiljne odgovore.
Uz to je i vrlo zanimljivo područje, jer sve grafičke će uskoro imati minimalno 1GB, pa ako adresni prostor grafičke kartice ograničava adresni prostor radne memorije,  to  bi mi korisnici trebali da znamo, jer u tom slučaju đabe je kupovati više od 2GB rama ako radite na 32 bit operativnom sustvu Win XP ili Visti.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.9.2008 11:21 (drago7).
16 godina
neaktivan
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Segregator uljepšao si mi dan. Dobro si me nasmijao. :DDD

Ako imaš 4Gb rama i grafu sa 1Gb memorijom te operativni system Win XP 32Bit vidjet ćeš 3.25Gb rama (sa nekim trikovima i 3.5Gb).

Znači konktretno ja imam 4Gb rama i grafu sa 640Mb skupa sa 64-bitnim winsima XP. Moje računalo vidi 4Gb ,a ne 4640mb.

Isto tako kada sam imao 32-bitni OS vidio sam 3.5Gb radi tvikova.

Jel sad jasnije?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
Maxx kaže...

Segregator uljepšao si mi dan. Dobro si me nasmijao. :DDD

Ako imaš 4Gb rama i grafu sa 1Gb memorijom te operativni system Win XP 32Bit vidjet ćeš 3.25Gb rama (sa nekim trikovima i 3.5Gb).

Znači konktretno ja imam 4Gb rama i grafu sa 640Mb skupa sa 64-bitnim winsima XP. Moje računalo vidi 4Gb ,a ne 4640mb.

Isto tako kada sam imao 32-bitni OS vidio sam 3.5Gb radi tvikova.

Jel sad jasnije?

 

 
E sada ja tebe pitam, dali bi se adresni prostor od 3.25GB smanjio da imaš još jednu grafu od 1GB na 32 bitnom windows xp-u ili visti.
15 godina
neaktivan
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

 

4 GB RAM in 32-bit Windows XP and Vista

 

Memory Management 

 

RAM Allocation with Microsoft Windows XP Professional

 

Premao ovim tekstovima, kao što sam već gore rekao, smanjio bi se.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Svatko tko ima iole jače računalo trebao bi stavit 64bitni OS. Došlo je vrijeme da to ljudi napokon prihvate. Ako imaš 3 grafičke s 2 GB RAMa, mislim da je šansa da češ imaat 32bitni OS oprilike 0,0000001%, il si jednostavno zatucan i zaostao dinosaur. Al onda bi se uvjeravao kako je tvoj S3 Virge još uvik najbolja grafa na tržištu. Enivejz, licenca Windowsa nije vezana uz "bitnost" OSa, tako da se bez problema uvijek može zamijenit i isprobat. Na računalu snage o kojoj mi ovdje pričamo razlika bi trebala postojat na papiru, al je se u normalnom radu nebi smijelo uočit u praksi (mislim na to koliko je možda sporiji 64bitni Os naspram 32bitnog).

Why so serious???
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
Cika Jova Zmaj kaže...

...Enivejz, licenca Windowsa nije vezana uz "bitnost" OSa, tako da se bez problema uvijek može zamijenit i isprobat....

  To vrijedi za Vistu, ali ne i za XP (barem koliko je meni poznato).
Kad se pojavio 64bitni XP bilo je jedno određeno razdoblje u kojem se licenca od 32bitnog XP-a mogla besplatno zamijeniti za licencu od 64bitnog XP-a. Sa serijskim od 32 bitnog ne može se instalirati 64bitni Xp. Kod Viste se to može.
Inače, 64bitni Windowsi XP su u biti Server 2003 prerađen da izgleda i ima iste mogućnosti kao i Windows XP. 
16 godina
neaktivan
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Sorry, nisam Xp64 uzimao za ozbiljno Smijeh  Zadnji put kad sam ga ja probao (i jedini) bio je prebugovit, a i plus nema smisla na računalo ovako jako stavljati XP. Automatski sebi isključiš DX10 na tim svojim ultra jakim grafičkim karticama. Nekako mi je cijeli taj OS malo nepotreban, ne vidim mu široku primjenu, možda kod laptopa koji znaju doć s jakim CPUom i dosta memorije, a integriranom grafičkom karticom ...

Why so serious???
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Ja imam instaliranu 64 bitnu vistu pa nema problema sa smanjenjem adresnog prostora, ali sam zato htio tu pitati ljude koji imaju 32bit OS kakva je situacija sada kad je uobičajeno da komp ima 4gb rama i 512MB-1GB grafičke.

Ovo sad postaje dosta interesantno. Staviš grafu sa više memorije što za posljedicu automatski povlači smanjenje adresnog prostora za radnu memoriju.  

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Ja ovo uopce nisam znao...Imam 4GB rama i 8800GTX i odmah u startu mi komp ne vidi svih 4GB i onda jos se to umanji za memoriju kartice? Zasto ja to nisam znao kad sam stavoljo 32bit XP, mislio sam da se to ondosi samo na RAMe da grafa nema veze s time...

Q6600 @ 3.1Ghz // 4GB DDR2 Kingmax MARS // 8800GTX
16 godina
moderator
offline
RE: Pitanje za znalce
devil kaže...
mbaksa kaže...
devil kaže...
a i 32 bitni sustavi mogu adresirati 64 gigabajta rama. samo da eto znas.
Pobrkao si loncice. 32-bitnim adresiranjem moze se adresirati 4 gigabajta memorije (232). To sto neki operativni sustavi (serverske verzije Windowsa, Linux...) pribjegavaju "trikovima" pa mogu koristiti i vise od 4 GB RAM-a je druga stvar. Preciznije, to je stvar PAE-a.
 to sto je trik ne znaci da nije moguce:) nije isti nacin ko do 4 gb rama ali adresira 64 gb:) i da, bas na to sam mislio:)
To i dalje nije moguce - pisao sam o 32-bitnom adresiranju koje i dalje moze adresirati samo 4 GB RAM-a. Prouci malo tekst na koji sam dao link - OS-evi koji adresiraju vise od 32 GB interno barataju s 36 bita, a ne s 32 bita - zato i mogu adresirati do 64 GB RAM-a.

Na to si mislio, a vecina ljudi ima 32-bitne Windowse XP ili Vistu koji ne mogu adresirati vise od 4 GB RAM-a pa ne kuzim u cem je poanta pametovati o necemu kao mogucem ako je nemoguce za vecinu ljudi. Namigiva
16 godina
neaktivan
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
mislav_01 kaže...

Ja ovo uopce nisam znao...Imam 4GB rama i 8800GTX i odmah u startu mi komp ne vidi svih 4GB i onda jos se to umanji za memoriju kartice? Zasto ja to nisam znao kad sam stavoljo 32bit XP, mislio sam da se to ondosi samo na RAMe da grafa nema veze s time...

Nisam ni ja bio 100% siguran, ali mi je to bilo sasvim logično. Radi se o tome da upravo operativni sustav upravlja resursima računala, pa tako i adresnim prostorom grafičke kartice. Ako je ukupni adresni prostor resursa veći nego što to operativni sustav može "vidjeti", sasvim je logično da dobar dio resursa ostaje neiskorišten.
@mbaksa
Niko tu ništa ne pametuje.  Ono  što dosada nismo znali jeste utjecaj količine grafičkog rama na raspoloživi  adresni prostor radne memorije kod 32bit winxp i viste. U tome jest bit ove teme.
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.9.2008 14:24 (drago7).
16 godina
moderator
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
drago7 kaže...
@mbaksa
Niko tu ništa ne pametuje.  Ono  što dosada nismo znali jeste utjecaj količine grafičkog rama na raspoloživi  adresni prostor radne memorije kod 32bit winxp i viste. U tome jest bit ove teme.
Nemoj sad jos i ti pametovat. Devil govori o mogucnosti nekih (ne ovih o kojima ovdje govorimo) operativnih sustava da adresiraju vise do 4 GB RAM-a. Stoga su njegovi postovi off-topic - takvi postovi samo zagadjuju temu i zbunjuju manje upucene, poput tebe, koji nit ne vidis da je otisao u off-topic. Zbog toga su tu i moderatori da upozore kad se ide u off-topic i koji ce ubuduce takve postove brisati.
16 godina
moderator
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Nasao sam clanak u kojem se detaljno obrazlaze sto, kako i zasto, odnosno u kojem eksplicitno pise da cijela memorija graficke kartice ulazi u 32-bitni adresni prostor i jos je to dokazano prikazom rezerviranih resursa koje graficka kartica zauzima u Device Manageru. Znaci, ako imas 4 gigabajta radne memorije i graficku karticu s memorijom od dva gigabajta ili dvije graficke kartice s po jedan gigabajt, Windowsima i programima za rad ostaje na raspolaganju manje od dva gigabajta radne memorije.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Adresni prostor i memorija grafičke kartice
mbaksa kaže...

Nasao sam clanak u kojem se detaljno obrazlaze sto, kako i zasto, odnosno u kojem eksplicitno pise da cijela memorija graficke kartice ulazi u 32-bitni adresni prostor i jos je to dokazano prikazom rezerviranih resursa koje graficka kartica zauzima u Device Manageru. Znaci, ako imas 4 gigabajta radne memorije i graficku karticu s memorijom od dva gigabajta ili dvije graficke kartice s po jedan gigabajt, Windowsima i programima za rad ostaje na raspolaganju manje od dva gigabajta radne memorije.

 Ja se na Devilove postove nisam ni obaziro, jer vidim da tip piše nešto sasvim drugo.
Evo, sad smo u potpunosti ustvrdili da cijela memorija grafičke kartice ulazi u taj 32-biti adresni prostor, odnosno da se smanjuje adresni prostor radne memorije. Znači i da 2GB od 4GB radne memorije ostaju neiskorišteni, tj. u potpunosti nepotrebni.
Mene još samo zanjima što se dogodi kad se  32bit vistu ili xp stavi u kombinaciji sa dvije grafičke od 2GB svaka. Dakle 4GB grafičkog rama. Hoće li u tom slučaju druga kartica ostati neiskorištena.
15 godina
protjeran
offline
Adresni prostor i memorija grafičke kartice

Vidim da se raspravlja na veliko. Stvar je jednostavna: Windows 32bit, bilo XP ili Vista adresiraju do 4GB RAM-a. Dakle, stavite 2GB adresirati će 2GB. Stavite 4GB adresirati će 4GB RAM memorije koliko je ugrađeno u kućište. Stvar je pojednostavljena s time da će efektivna vrijednost adresirane memorije sada na Visti biti do 4GB ako imate instaliran Vista SP1, znači update sa Microsofta. Ako želite još jednostavnije to vidjeti onda je ukupna količina efektivne RAM memorije jednaka onoj ugrađenoj u kućište minus memorija GPU (dakle, grafičke kartice-video memorija) i minus L2 Cache, radna memorija. To bi u mojem slučaju bilo: 4GB RAM (2x2048MB Kingmax 800MHz) minus 512MB (ATI Radeon 4870) minus 8MB (L2 Cache na CPU-Intel Core 2 Quad Q6600) jednako 3576MB.

Intel Core 2 Quad Q6600, DDR2 2x2048, ATI Radeon Sapphire HD4870, Creative Labs X-Fi Extreme Music
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice