Bajka o električnom autu „za mase“

poruka: 394
|
čitano: 85.444
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bajka o električnom autu „za mase“".
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
bruno1026 kaže...
Feudalac kaže...

 Znači, ako ignoriram neku poruku, treba me poslati na promatranje? Ja volim malo preuveličati stvari u raspravi, čisto radi dojma...

zli jezici bi rekli da je ovo zapravo laganje. kažem jedno, pa me poklope, pa zapravo nisam mislio tako, nego dečki, volim onak, malo preuveličati, sve za raspravu, znate. usput ignorirati, selektivno odgovarati i izmišljavati. nije nužno za promatranje, ali je u najmanju ruku za ignore. pa-pa lipi.

 

 A tko me je to poklopio? Izvukao link s točnim podatkom s relevantnog, pouzdanog  izvora? Itko? Tako sam i mislio. Mlatite štošta, a znanje vam je temeljeno na naslovima sa Indeksa.

 

S druge strane, rokova isporuke što se tiče, a kaj je ovdje sad tema - što misliš koliko se čeka Bolt? Dođeš u dućan i uzmeš BMW i3? Leaf? Čeka se, o da. Bolt trenutno godinu dana, u SAD-u. Klasični proizvođač kad predstavi, onda ima za sve jada jada jada.

 

Edit: sad kad si me povukao za jezik, pogledao sam za još neke - Ioniq se čeka godinu dana. Kona došla prvo u Norvešku - otvorene su rezervacije, kada je brojka prešla 20 tisuća zatvorili su ih - isporučit će im 2500 komada ove godine, ostalo će biti kad bude. E da, možeš dobiti samo top model, bira se između ventilirane kože i ventilirane polu kože. Najmanje se čeka bmw i3, vjerojatno zato kaj košta blizu 50k, a domet i performanse u odnosu na ostale - smijeh. Ali Tesla, e oni su lažovi, Ponzi, bakrotirali bi da nisu na državnoj cici itd itb.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 12:36 (Feudalac).
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...

"Stančić na trećem katu neke novozagrebačke betonjare" je, nećeš vjerovati, daleko referentniji slučaj za Zagreb, većinu velikih gradova RH, kao i u Europi. A to su mjesta gdje koliko - toliko možeš očekivati potražnju za EV.

Govoriti o 300k kuća u Zagrebu, "enormnoj proizvodnji" putem panela, peglanju stanja mreže i slično ne znam je li smiješno ili samo trolaš (bilo bi tužno da si stvarno uvjeren u to).

Niti je izvedivo u tolikom obliku (nema investitora za takvo što kao ni korisnosti), niti je upotrebljivo (jer ne vidim poveznicu između osobnog EV vozila i punjenja panelima na vlastitom objektu). Čak i kad bi integrirao takvo što u distribucijsku mrežu, pitanje je tko bi investirao u istu.

 Naravno da ne. Cijena ozbiljnih električnih automobila trenutno je takva da su dostupni bolje stojećim obiteljima. A one po definiciji ne žive u betonarama već u predgrađima. Da ponovim, način prijevoza se neće promijeniti jer bi to uključivalo izgradnnju neke nove infrastrukture na globalnoj razini kaj je trenutno izvan bilo kakvih planova; ali elektrifikacija je tu, vjerovao ti u nju ili ne. Obnovljivi izvori poput vjetra i sunca su već sada komercijalno isplativi bez subvencija i sve se više kapaciteta instalira. Potrebno je spremati struju, a EV-ovi se idealno uklapaju u to; kao što si vidio link na čemu radi BMW, nissan to isto podržava u novom Leafu. Ostaje, naravno, pitanje isplativosti davanja vlastite baterije mreži na korištenje pa se tu mora napraviti određena matematika. To je moguće i dostupno već sada, pitanje je samo kako će se to rasplesti po pitanju koristi svih uključenih strana.

Ja rekoh
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...

 

Prvo, ja nisam nigdje govorio o štednji goriva. Drugo, uzeo sam "najslabiji diesel" jer je to bio jedini motor kojeg sam prema car policy-u (koji pak definira max količine CO2 u ovisnosti o tipu auta i job levelu) u datom momentu mogao dobiti u petici. Da sam uzeo A6 mogao sam dobiti 3.0 TDI V6, ali nisam jer je A6 bio na odlasku i nisam htio "stari" auto. Da sam uzeo BMW 4, mogao sam dobiti 430d (isto V6 s 258 KS), ali nisam jer mi je trebao karavan, itd. Treće, moj "najslabiji" diesel ide za 7,8s od 0-100 i ima vmax od 230km/h uz dugoročni prosjek manji od 7l (i prije sam vozio peticu s tim motorom) - što ce mi više? Čak i da sam teoretski uzeo 530d za 8000€ više, dobio bi 20km/h više vmax i 2s manje od 0-100 - nisam baš siguran koliko se to isplati. Zato sam negdje gore i napisao da Teslinih (ili bilo čijih drugih) 500+ konja u cestovnom prometu nema nikakvog smisla, sve iznad nekih 200 konja je ionako elektronski ograničeno na 250km/h i jedino što dobijaš iznad toga je par sekundi brže ubrzanje od 0-100, za eksponencijalno veću cijenu. A ako nema bokade na 250km/h (znači sportski auto), onda je osiguranje eksponencijalno toliko skuplje, da nijedna normalna firma takve aute ne sponzorira. 520d je za flotne kupce sweet spot odnosa uloženog i dobivenog. Nadalje - štednja goriva sigurno jest bitna, ali nije jedini faktor. Da je moja firma zaista htjela štediti, onda mi ne bi dali da konfiguriram peticu za 74.000+€, nego nekog Passata ili Mondea koji jednako opremljeni i motorizirani koštaju 15-20.000€ manje, dakle za razliku možeš kupiti goriva za skoro 200.000km. Tako da nije samo cijena goriva bitna. Moja firma ima oko 1500 li više vozila, sve na leasing od tri godine i kupujemo od više proizvođača (BMW, Audi, Volvo, VW, Škoda, Seat, Mercedes), sa svakim imamo posebne ugovore i tu se vrti velika lova i ima jako puno varijabli - količnski i ostali rabati, osiguranja, porezi, uvjeti leasinga, cijena održavanja itd, tako da je nemoguće tako pojednostavljeno reći "uzeo je najjeftiniji diesel da bi uštedio na gorivu", nekad je jeftinije skuplje kad se sve uzme u obzir.

 Sve je to meni jasno, ali matematika je bitna, posebno u poslovnom okruženju pa bez obzira na klasu vozila koja je određena drugim parametrima, uzima se dizel jer je jeftiniji za korištenje. To je podtema koje se vuče zadnjih par stranica i na koju sam ja dodao da struja ima još veće uštede na gorivu. Naravno da vrijede i svi ostali faktori koje si i sam nabrojao pa se neću ponavljati, ali osnovno - da, troškovi goriva u životnom vijeku automobila su veliki i bitna su stavka što pokazuje udio dizela upravo među premium proizvodima. Poz

Ja rekoh
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Dobrostojeća obitelj iz predgrađa tu i tamo ide na dulji put na kojem je EV nepraktičan, ima dvoje - troje djece i hrpu stvari za što je ipak praktičniji veći auto, a ne mali gradski EV.

Mali gradski EV je idealan za stanovnika betonare - malo troši, ne zagađuje, lako naći parking (u nekim gradovima ga i ne plaća), samo ima dva problema - ne može si ga priuštiti i ne može ga doma puniti.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...
Feudalac kaže...
Ilustracija je bila brzinska i odolativna za odgovor Iggyu koji je tvrdio da je struja iz takvog poduhvata zanemariva u odnosu na potrebe. Znaš ono, svi žive u neboderima, sto stanova ispod jednog krova pa nema ništa od toga. Čak i da je samo 50 tisuća objekata po 10 kwp to je godišnje pola TWh, a pogledaj recimo samo bolnice u zagrebu - vinogradska je na jednom kućnom broju, rebro isto, a imaju sve skupa kvadratni kilometar pokrivenim građevinama. Fakulteti, studentski domovi, vojarne, proizvodni pogoni razni firmi, trgovački centri - sve ogromne građevine koje stoje neiskorištene po ovom pitanju. Naravno da nemam mogućnosti a ni stručnosti napraviti kvalitetnu analizu nemam ni potrebu za tim, ali odolativno, čisto za uvid u potencijal - ovo je i predobro i pokazuje da taj potencijal uopće nije zanemariv. To je dovoljno za forum

Potpuno je zanemariva. Zaboravi na misaone teravate, razmisli o realnoj proizvodnji i potrošnji.

Svi poslovni subjekti (bolnice, tvornice itd.) ne bi mogli pokriti potrebe par posto vozila koji dolaze tamo. Na stranu sve ostalo (koja budala bi trpala panele za EV, umjesto za poslovne potrebe, tko bi to platio, kako bi naplaćivao korisnicima itd.). Konkretan primjer, fina investicija, planirana - za uštedu od samo 10% i ROI od 7 godina.

Upravo odokativno - ne vidim jedan jedini kvadratni metar na prostorima koje si naveo dostupan za panele za EV, jednog investitora koji bi to mogao (od svih navedenih), ikakvu mogućnost redistribucije u el. dist. mreži, išta.

A ako želiš krenuti u tom smjeru, moraš investitorima u EV dati sigurno i pouzdano rješenje punjenja. Toga nema ni u naznakama.

 Pa tko govori da bi neka firma ugrađivala panele samo za potrebe svojih zaposlenika/kupaca/klijenata/posjetitelja? Jednom u mreži, struja je dostupna svima. Primjer Heinekena je specifičan jer imaju poslovni proces koji može iskoristiti struju odmah što ne znači da je ne bi mogli isporučivati hepu po tržišnim cijenama kad za koju godinu cijena panela ode još 20-30% dolje? U njemačkoj je standardna stvar da ti kao vlasnik objekta potpišeš suglasnost, developer odradi financiranje, montažu, priključak a tvoje je da plaćaš mjesečnu ratu kredita ili leasinga određeno vrijeme, umanjenu za isporučenu struju nakon čega ti ostaje vlastiti panel na vlastitom objektu sa još 10-15 godina korisnog radnog vijeka. Sve je moguće, isplativost je već tu za određene primjene, a kako cijena i dalje pada, bit će isplativo za većinu. Tko bi imao komercijalnu punionicu i otkud bi dobivao struju za istu? Pa kako se struja inače kupuje - priključiš se na distribuciju, odabereš dobavljača, ili nekoliko njih i voila. Nikakav tehnički ni financijski problem jednom kada el. automobila bude dovoljno da se postigne određeni promet na punionici...

Ja rekoh
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
MrBlc kaže...
Dobrostojeća obitelj iz predgrađa tu i tamo ide na dulji put na kojem je EV nepraktičan, ima dvoje - troje djece i hrpu stvari za što je ipak praktičniji veći auto, a ne mali gradski EV.

Mali gradski EV je idealan za stanovnika betonare - malo troši, ne zagađuje, lako naći parking (u nekim gradovima ga i ne plaća), samo ima dva problema - ne može si ga priuštiti i ne može ga doma puniti.

 Je i onda ti ljudi kažu da su nervozni zbog dometa, da ne mogu voziti životno ugroženu djecu po nalogu hitne pomoći. Domet mora biti velik kako bi se ti strahovi razbili, punjenje sveprisutno, brzo i komparabilno s klasičnim vozilima. To će, za sada, ipak financirati ljudi iz predgrađa. Kao što su pojedinci financirali razvoj računala, mobitela itd. I meni su se rugali da sam hercegovac, da samo trebam mokasinke i bele čarape dok sam imao prve mobitele. Šta se pravim važan, jel, ta kome to treba. Sad se više nitko ne ruga. Trenutno, naravno, nema baš puno matematike u tome; Leaf koji bi si mogao priuštiti i koji bi mi odgovarao po dometu, mogućnosti punjenja kod kuće i veličini je problematičan po pitanju trajnosti baterije, ali 25000 kuna kaj supruga i ja trošimo na gorivo godišnje nije mala stavka. Benzin je potiho otišao na 10,5 kuna tako da će biti samo gore. Hoću reći, ne treba biti eko frik, samo matematika mora odgovarati.

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 8:30 (Feudalac).
8 godina
online
Bajka o električnom autu „za mase“
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

Potpuno je zanemariva. Zaboravi na misaone teravate, razmisli o realnoj proizvodnji i potrošnji.

Svi poslovni subjekti (bolnice, tvornice itd.) ne bi mogli pokriti potrebe par posto vozila koji dolaze tamo. Na stranu sve ostalo (koja budala bi trpala panele za EV, umjesto za poslovne potrebe, tko bi to platio, kako bi naplaćivao korisnicima itd.). Konkretan primjer, fina investicija, planirana - za uštedu od samo 10% i ROI od 7 godina.

Upravo odokativno - ne vidim jedan jedini kvadratni metar na prostorima koje si naveo dostupan za panele za EV, jednog investitora koji bi to mogao (od svih navedenih), ikakvu mogućnost redistribucije u el. dist. mreži, išta.

A ako želiš krenuti u tom smjeru, moraš investitorima u EV dati sigurno i pouzdano rješenje punjenja. Toga nema ni u naznakama.

 Pa tko govori da bi neka firma ugrađivala panele samo za potrebe svojih zaposlenika/kupaca/klijenata/posjetitelja? Jednom u mreži, struja je dostupna svima.

I opet ne kužiš: onaj tko stavlja panele, neće ih stavljati radi EV.

Drugo, pitanje je "jednom u mreži". Ubacivanje u el. dist. mrežu je veliki problem, na to zaboravi stihijski, posebno samo kad je solar u pitanju.

Krasno. Znači, mogli su i do sada? hoće ih tko tužiti za onih par mrtvih kad nije stala na vrijeme?

5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“

 Činjenica, da je do sad nekoliko tisuća Modela 3 s tako grubom i po život opasnom pogreškom na kočnicama koju je jednostavan test jednog običnog časopisa u trenu otkrio uopće napustilo tvornicu je skandal jer znači da Tesla - vjerojatno radi smanjenja troškova - te aute uopće nije detaljno testirala na cesti kao cjelinu, nego samo na modularno na kompjuteru. Ako znači čak niti elementarni sustavi kao kočnice nisu testirani kako treba, što je tek s ostalim, “manje važnim” sustavima, koliko grešaka tek tu još čeka? 

8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...

I opet ne kužiš: onaj tko stavlja panele, neće ih stavljati radi EV.

Drugo, pitanje je "jednom u mreži". Ubacivanje u el. dist. mrežu je veliki problem, na to zaboravi stihijski, posebno samo kad je solar u pitanju.

Krasno. Znači, mogli su i do sada? hoće ih tko tužiti za onih par mrtvih kad nije stala na vrijeme?

 Pa uopće nije bitno za što ih stavljaš dok možeš struju predavati (i prodavati) u mrežu. Elektronima je svejedno u kojem smjeru putuju. Jesam li nešto propustio?

 

Što se tiče modela 3, ne znam za smrtne slučajeve.

Ja rekoh
16 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

I opet ne kužiš: onaj tko stavlja panele, neće ih stavljati radi EV.

Drugo, pitanje je "jednom u mreži". Ubacivanje u el. dist. mrežu je veliki problem, na to zaboravi stihijski, posebno samo kad je solar u pitanju.

Krasno. Znači, mogli su i do sada? hoće ih tko tužiti za onih par mrtvih kad nije stala na vrijeme?

 Pa uopće nije bitno za što ih stavljaš dok možeš struju predavati (i prodavati) u mrežu. Elektronima je svejedno u kojem smjeru putuju. Jesam li nešto propustio?

 

Što se tiče modela 3, ne znam za smrtne slučajeve.

Prodavati? Hmmmm, znači nema direktne veze EV / paneli? Znači, sve što ti treba je struja i razvod. Opet smo na početku.

Nego, koliko je ono Tesla imalo nesreću sa smrtnim posljedicama? Na koji su to način SW-ski poboljšali kočnice?

8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
GUID kaže...

 Činjenica, da je do sad nekoliko tisuća Modela 3 s tako grubom i po život opasnom pogreškom na kočnicama koju je jednostavan test jednog običnog časopisa u trenu otkrio uopće napustilo tvornicu je skandal jer znači da Tesla - vjerojatno radi smanjenja troškova - te aute uopće nije detaljno testirala na cesti kao cjelinu, nego samo na modularno na kompjuteru. Ako znači čak niti elementarni sustavi kao kočnice nisu testirani kako treba, što je tek s ostalim, “manje važnim” sustavima, koliko grešaka tek tu još čeka? 

 Koliko je opasno? Ne znam, potencijalno jest, svakako nije za ignorirati. Činjenica je da je vozilo u prvom pokušaju kočenja sa 100 do nule odradilo sve kako treba, ponavljanje je ispalo problematično. Koliko puta panično kočimo sa 100 na nulu u stvarnom životu? Ja zadnji put prije nekih 15 godina i to jednom. Od tad sam promijenio tri automobila i niti s jednim nisam imao tu potrebu uopće, a pogotovo ponoviti. A svi koji me znaju vele da se vozim (pre)brzo. Kome to učestalo treba, mislim da je, objektivno, za promatranje u odgovarajućoj ustanovi.

Ja rekoh
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...

Prodavati? Hmmmm, znači nema direktne veze EV / paneli? Znači, sve što ti treba je struja i razvod. Opet smo na početku.

Nego, koliko je ono Tesla imalo nesreću sa smrtnim posljedicama? Na koji su to način SW-ski poboljšali kočnice?

 Zašto bi bilo direktno vezano panel - EV? Kakvo je to korištenje resursa; panel bi onda radio samo dok je auto spojen i to je to?

 

MOdel 3? Ne znam ni za jedan. Ovo zadnje što se vrtilo po vijestima su bili X i S. Kažu da su promijenili kalibraciju ABS-a i to je to. CR je ponovio test i sada je, prema njima, sve ok, konzistentno.

Ja rekoh
16 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

Prodavati? Hmmmm, znači nema direktne veze EV / paneli? Znači, sve što ti treba je struja i razvod. Opet smo na početku.

Nego, koliko je ono Tesla imalo nesreću sa smrtnim posljedicama? Na koji su to način SW-ski poboljšali kočnice?

 Zašto bi bilo direktno vezano panel - EV? Kakvo je to korištenje resursa; panel bi onda radio samo dok je auto spojen i to je to?

 

MOdel 3? Ne znam ni za jedan. Ovo zadnje što se vrtilo po vijestima su bili X i S. Kažu da su promijenili kalibraciju ABS-a i to je to. CR je ponovio test i sada je, prema njima, sve ok, konzistentno.

Krenulo je s "trpam panele da bi se punio".

Kako je realnost za to nikakva, idemo u smjeru "trpajmo panele svuda pa će se samoregulirati u mreži".

A 'ko bu to platio? I napravio?

 

Edit: zaboravih - kočnice su tu da koče kad god treba, svaki put, 100%.

Na autu od 100k USD da pazim na kočnice? Alo?

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 16:39 (Old Iggy).
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

Prodavati? Hmmmm, znači nema direktne veze EV / paneli? Znači, sve što ti treba je struja i razvod. Opet smo na početku.

Nego, koliko je ono Tesla imalo nesreću sa smrtnim posljedicama? Na koji su to način SW-ski poboljšali kočnice?

 Zašto bi bilo direktno vezano panel - EV? Kakvo je to korištenje resursa; panel bi onda radio samo dok je auto spojen i to je to?

 

MOdel 3? Ne znam ni za jedan. Ovo zadnje što se vrtilo po vijestima su bili X i S. Kažu da su promijenili kalibraciju ABS-a i to je to. CR je ponovio test i sada je, prema njima, sve ok, konzistentno.

Krenulo je s "trpam panele da bi se punio".

Kako je realnost za to nikakva, idemo u smjeru "trpajmo panele svuda pa će se samoregulirati u mreži".

A 'ko bu to platio? I napravio?

u scenariju napuštanja fosilnih goriva i korištenja obnovljivih izvora - da, to izgleda baš tako. trpajmo ih svuda. Svejedno je da li je panel na moj kući a ja punim auto na parkingu firme 20 km dalje ili je panel na parkingu firme. može i oboje. Automobili mogu riješiti velik dio problema s nestalnošću generacije iz solara i vjetra. naravno, puno je tu ako ovo onda ono, ali moguće je i eksperimentira se s time. Što će iz toga biti - vidjet ćemo.

 

kaj se tiče kočnica, problem je BIO na modelu 3 koji ne košta 100 k. Ne tvrdim da je jeftin, ali nije ni duplo skuplji.

 

 

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.6.2018 16:43 (Feudalac).
11 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Koliko je opasno? Ne znam, potencijalno jest, svakako nije za ignorirati. Činjenica je da je vozilo u prvom pokušaju kočenja sa 100 do nule odradilo sve kako treba, ponavljanje je ispalo problematično. Koliko puta panično kočimo sa 100 na nulu u stvarnom životu? Ja zadnji put prije nekih 15 godina i to jednom. Od tad sam promijenio tri automobila i niti s jednim nisam imao tu potrebu uopće, a pogotovo ponoviti. A svi koji me znaju vele da se vozim (pre)brzo. Kome to učestalo treba, mislim da je, objektivno, za promatranje u odgovarajućoj ustanovi.

 ozbiljno?

banalizirat ćeš jednu od najvažnijih stvari na autu zato jer najčešće nemaš potrebu naglog kočenja?

ne događa se to valjda nikome tako često, ali se dogodi, možda ne sa stotke na nulu, ali kad zatreba onda trebaju raditi bez greške i zaustaviti auto u najkraćem mogućem roku

 

prije 20 godina izletilo mi je dijete na romobilu između parkiranih auta, vozio sam se vrlo sporo i stao naizgled u mjestu i kad sam izletio iz auta, mali je bio na centimetar od branika i gleda me veselo

onda mi je valjda vidio facu i uozbiljio se, skupio sam ga pod ruku skupa s romobilom, uletio u kafić gdje mu je stari (inače pandur) ispunjavao listić i jebao mu oca i mater

e taj jedan put prije 20 godina mi je dovoljno da su mi na svakom autu kočnice prioritet, ne zvučnici, klima, sjajne felge, lampice i ostala sranja, nego kočnice i cijeli kočioni sustav koji mora, jednostavno mora biti bez greške

8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
picajzla0707 kaže...

banalizirat ćeš jednu od najvažnijih stvari na autu zato jer najčešće nemaš potrebu naglog kočenja?

ne događa se to valjda nikome tako često, ali se dogodi, možda ne sa stotke na nulu, ali kad zatreba onda trebaju raditi bez greške i zaustaviti auto u najkraćem mogućem roku

 

 

 Možda si propustio dio gdje CR tvrdi da je prvo kočenje uredno? Moje piskaranje se odnosilo na potrebu uzastopnih naglih kočenja koje se (bilo) pokazalo problematičnim.

Ja rekoh
5 godina
neaktivan
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
GUID kaže...

 Činjenica, da je do sad nekoliko tisuća Modela 3 s tako grubom i po život opasnom pogreškom na kočnicama koju je jednostavan test jednog običnog časopisa u trenu otkrio uopće napustilo tvornicu je skandal jer znači da Tesla - vjerojatno radi smanjenja troškova - te aute uopće nije detaljno testirala na cesti kao cjelinu, nego samo na modularno na kompjuteru. Ako znači čak niti elementarni sustavi kao kočnice nisu testirani kako treba, što je tek s ostalim, “manje važnim” sustavima, koliko grešaka tek tu još čeka? 

 Koliko je opasno? Ne znam, potencijalno jest, svakako nije za ignorirati. Činjenica je da je vozilo u prvom pokušaju kočenja sa 100 do nule odradilo sve kako treba, ponavljanje je ispalo problematično. Koliko puta panično kočimo sa 100 na nulu u stvarnom životu? Ja zadnji put prije nekih 15 godina i to jednom. Od tad sam promijenio tri automobila i niti s jednim nisam imao tu potrebu uopće, a pogotovo ponoviti. A svi koji me znaju vele da se vozim (pre)brzo. Kome to učestalo treba, mislim da je, objektivno, za promatranje u odgovarajućoj ustanovi.

 Pa opasno je jer je prema testu nakon tog prvog kočenja sa 100km/h (koje je kao prošlo ok) došlo do trajnog pogoršanja, čak i kad su pustili da se kočnice ohlade preko noći (“In our testing of the Model 3, the first stop we recorded was significantly shorter (around 130 feet, similar to Tesla’s findings), but that distance was not repeated, even after we let the brakes cool overnight.”). Radi se o standardnom testu koji se provodi na svim autima već godinama i ako ništa, onda radi toga su morali sami auto istestirati da prođe sve općepoznate i etablirane testove koji se provode na svim novim autima koji dođu na tržište. Što se relevantnosti tog testa u svakodnevnom životu tiče - koliko je relevantan ENCAP crash test, koliko puta u svom životu si imao frontalni sudar? Koliko je relevantno da se auto stakla rade od posebnog stakla koje se kod udara puno teže razbije nego obično staklo, a i kad se razbije, razbije se na puno malih, bezopasnih dijelića? Koliko često ti se to desilo? Koliko često ti se otvorio zračni jastuk? Koliko često ti je trebao pojas, ESP, ABS, koliko često ti je pukla guma u vožnji...? Itd, sigurnosni sustavi se testiraju na ekstremne situacije i u nadi i unatoč tome što ih većina nikad u svom životu neće trebati. Sve ukazuje da je Tesla pod pritiskom tržišta pustio Model 3 u prodaju u poludovršenom stanju i korist early adoptere kao pokusne kuniće. Rade to i drugi, ali barem fundamentalne sklopove poput kočnica istestiraju kako treba (koga zanima kako to izgleda može to vidjeti na https://www.grossglockner.at/gg/de/hochalpenstrasse/diehochalpenstrasse u Austriji, voze aute s prikolicama punim cementa gore-dolje pomtoj cesti itd.)

16 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...
Old Iggy kaže...

Krenulo je s "trpam panele da bi se punio".

Kako je realnost za to nikakva, idemo u smjeru "trpajmo panele svuda pa će se samoregulirati u mreži".

A 'ko bu to platio? I napravio?

u scenariju napuštanja fosilnih goriva i korištenja obnovljivih izvora - da, to izgleda baš tako. trpajmo ih svuda. Svejedno je da li je panel na moj kući a ja punim auto na parkingu firme 20 km dalje ili je panel na parkingu firme. može i oboje. Automobili mogu riješiti velik dio problema s nestalnošću generacije iz solara i vjetra. naravno, puno je tu ako ovo onda ono, ali moguće je i eksperimentira se s time. Što će iz toga biti - vidjet ćemo.

 

kaj se tiče kočnica, problem je BIO na modelu 3 koji ne košta 100 k. Ne tvrdim da je jeftin, ali nije ni duplo skuplji.

 

 

Aha. Znači, netko financira da bi netko drugi vozio EV? A distribuciju će HEP ili netko drugi riješiti besplatno? Paneli će se stavljati besplatno? Punit ćeš vozila samo kad ima viška struje?

Takav problem na bilo kojem vozilu bilo kojeg proizvođača ga stavlja na crnu listu. Kakav j****i SW update kočnica, alo?!?

Stisnem do kraja, koče 100%. Uvijek, svuda.

8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Old Iggy kaže...
 

 

Aha. Znači, netko financira da bi netko drugi vozio EV? A distribuciju će HEP ili netko drugi riješiti besplatno? Paneli će se stavljati besplatno? Punit ćeš vozila samo kad ima viška struje?

Takav problem na bilo kojem vozilu bilo kojeg proizvođača ga stavlja na crnu listu. Kakav j****i SW update kočnica, alo?!?

Stisnem do kraja, koče 100%. Uvijek, svuda.

 Tko sad financira da ti imaš plin, benzin, struju? Proizvodiš, prodaješ, netko kupuje. Nije nužno imati vlastitu bušotinu u dvorištu iako bi bilo zgodno po pitanju blagostanja.

 

Kaj se tiče Tesle; možda si zaboravio Mercedes koji je izbacio klasu A koja ne može proći tzv Los test? Standardnu stvar koji su svi drugi prolazili prije i poslije? Pa su o svom trošku opozvali sve automobile i ugradili TC? Nedavni primjer Chryslera čiji se tempomat ne može isključiti? Toyotu čiji se gas zaglavi a kočnica nije u "override" modu pa su ljudi ginuli? Ford čije su serijske gume pucale samo tako i ubile stotine ljudi prije nego što su ih opozvali? Tacatu koja je opremila 10-tke milijuna vozila sa opasnim airbagovima i koji su ubili tko zna koliko stotina ljudi? GM koji je zbog komada plastike u bravi volana vrijednog 10 centa ubio koliko ljudi? Brembo zbog kojeg je ove godine samo Harley Davidson opozvao 170 tisuća motocikla? Sad tu svršavate na Teslu, a oni su u roku tjedan dana od prijave problema isti riješili i doslovce preko noći popravili sve i jedan sporni automobil? Greške se događaju svima. Doslovce svima. Bitno je samo hoće li ih prihvatiti i otkloniti.

Ja rekoh
11 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Slazem se da se greske dogadjaju svima, nisam nista rekao za to... zacudio sam se da netko, ustvari itko, takvu gresku banalizira izjavom da ti ionako kocnica na 100% rijetko kad treba

12 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“

 Dakle, Tesla je na tržište izbacio model s nefunkcionalnim kočnicama i nakon "samo" godinu dana i ogromnog broja pritužbi i članaka koji su napisani o toj temi su odlučili popraviti kočnice i usput napasti zločeste medije koji su pisali o tome.

Svaka čast, vrhunska firma!

Jesi li ti svjestan da se nekome od renomiranih proizvođača automobila desi ovakav gaf, iako je to nemoguće jer oni auta testiraju, da bi svi prodani automobili istog trena kad bi se pojavila sumnja u ovakvo nešto bili povučeni na servis i popravljeni ili bi se kupcima vratio novac.

Tesla nakon godinu dana otklanja problem s kočnicama i ti slavodobitno fapajući navodiš to kao nešto pozitivno?!

12 godina
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
picajzla0707 kaže...
Slazem se da se greske dogadjaju svima, nisam nista rekao za to... zacudio sam se da netko, ustvari itko, takvu gresku banalizira izjavom da ti ionako kocnica na 100% rijetko kad treba

 Teslin ABS se svodi na to da kad nagaziš kočnicu ona ne blokira jer ne koči. Kočnice v2.0 su izgleda bolje a kako će raditi u korelaciji s v0.6 updateom brisača ostaje za vidjeti. Preporuka je deinstalirati software za otvaranje prozora (klima - economy mode) jer istovremeno korištenje s kočnice v2.0 često dovodi do reboota koji pri preporučenoj brzini od 60km/h i nije toliko opasan.

8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
picajzla0707 kaže...
Slazem se da se greske dogadjaju svima, nisam nista rekao za to... zacudio sam se da netko, ustvari itko, takvu gresku banalizira izjavom da ti ionako kocnica na 100% rijetko kad treba

 Shvaćam da je ovo internet i da nam se svima žuri, štošta se previdi. Međutim, četvrti put naglašavam da malo kome treba uzastopno kočenje sa 100 do potpunog zaustavljanja. Vozilo je uvijek u prvom pokušaju imalo predviđeni i normalni zaustavni put. Znam da je rečeno da se ni preko noći nije oporavio što je zabrinjavajuće ako bi tako ostalo danima i tjednima, ali to nitko nije testirao; nadogradnja je stigla ekspresno i sad je gotovo.

 

Kao što je Plavi dolje ispod napisao, a znajući da je model 3 softverski kontroliran do zadnjeg detalja, izgleda da nas čeka nova vrsta problema s vozilima. Fali još samo reset tipka :)

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2018 1:00 (Feudalac).
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
BlueMax kaže...

 Dakle, Tesla je na tržište izbacio model s nefunkcionalnim kočnicama i nakon "samo" godinu dana i ogromnog broja pritužbi i članaka koji su napisani o toj temi su odlučili popraviti kočnice i usput napasti zločeste medije koji su pisali o tome.

Svaka čast, vrhunska firma!

Jesi li ti svjestan da se nekome od renomiranih proizvođača automobila desi ovakav gaf, iako je to nemoguće jer oni auta testiraju, da bi svi prodani automobili istog trena kad bi se pojavila sumnja u ovakvo nešto bili povučeni na servis i popravljeni ili bi se kupcima vratio novac.

Tesla nakon godinu dana otklanja problem s kočnicama i ti slavodobitno fapajući navodiš to kao nešto pozitivno?!

 Koje pritužbe? Koja godina dana? (Prvi model tri isporučen kupcu je bio par dana prije prošlog Božića. Čim je CR objavio članak, Musk je reagirao riječima da je njihovo interno testiranje pokazalo drugačije rezultate; obzirom da oni u CR-u imaju jedan od prvih primjeraka od kada je bilo dosta nadogradnji zatražio je da testiraju drugi primjerak. Kada je i on pokazao isti rezultat, obećao je i ostvario nadogradnju - rekordno, u tjedan dana popravio sve aute što niti jedan proizvođač do sada nikada nije napravio. Misliš da ovo neće biti primjećeno i kopirano od drugih? Leaf je imao opoziv zbog kočnica; 2016. su opozvali sve unazad četiri godine. Pozivom u servis na reprogram kompjutora!! Super rokovi, ne, a radilo se o otkazivanju serva što znači da praktično ostaneš bez kočnica. Btw, BMW trojka ima za metar dulji zaustavni put od modela 3.

 

A što se tiče reakcije na kritike novinara, hoćeš da ti govorim o prevrtanju A klase kada je mercedes prvo ismijavao test, pa onda da su serijske gume loše da bi tek tri tjedna kasnije priznao problem?

Ja rekoh
11 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Feudalac kaže...

 Shvaćam da je ovo internet i da nam se svima žuri, štošta se previdi. Međutim, četvrti put naglašavam da malo kome treba uzastopno kočenje sa 100 do potpunog zaustavljanja. Vozilo je uvijek u prvom pokušaju imalo predviđeni i normalni zaustavni put. Znam da je rečeno da se ni preko noći nije oporavio što je zabrinjavajuće ako bi tako ostalo danima i tjednima, ali to nitko nije testirao; nadogradnja je stigla ekspresno i sad je gotovo.

 a ja opet kažem - nebitno je je li malo kome potrebno, kočnica treba raditi kako treba - to je jedan od osnovnih sigurnosnih sustava

 

naletio sam i na takvu situaciju, gdje sam vozio u manjoj koloni od zagreba do mora, došli smo do dijela prije gračaca i kolona se razrijedila i ubrzala na 120-130 km/h

odjednom iza zavoja prometna i kočenje o daske, ispred mene lik u novom mercedesu, stao sam mu tik do guzice jer je pizdariju vidio sekundu prije mene i ima puno bolji sustav kočenja

par kilometara dalje opet isto, prometna i kočenje do daske, ovaj put sam pustio još veću razdaljinu i opet sam jedva stao

 

to jest bilo u periodu kad sam dane i dane provodio u autu i nije mi se dogodilo zadnjih deset godina sigurno, ali se dogodi i tada kočnica mora raditi - ne jednom da radi, drugi put ne - mora raditi uvijek

i nema to veze s teslom, nego s ičijim mišljenjem kako je to na bilo kojem autu relativno ok, jer je prvi put zakočio

15 godina
odjavljen
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Testni scenarij je dva puta 100 - 0 km/h, međutim, pitanje je što je uzrok takvom ponašanju. Ako se radi o grijanju, to je ista energija se oslobodi pri dva kočenja 100 - 0 kao i jedno kočenje 140 - 0, kao i tri kočenja 80 - 0. Ovo zadnje je u turističkoj sezoni relativno često na magistrali gdje poluizgubljeni Česi bez žmigavca u zadnji čas uoče makadam koji vodi do ciljane uvale.

Druga stvar je što kočnica mora imati redudanciju. Elektronika se mora ugasiti na najmanji znak greške i mehanika preuzima. Normalni moderni auto će ti čak i pri false positive grešci u radu kočnice otići u safe mode i ograničiti brzinu, dok Teslin moćni pametni sustav nije uspio grešku ni detektirati.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
Kakva redudancija? Kakav fail safe? Kočnice su standardno dvokružne - to je redudancija. Treći je ručna s posebnim, trećim “krugom” sajlom ili na struju. Na sve to još imaš servo, ojačivač jer bi bez njega trebali koristiti znatno veću silu tipa 500 N. Kad ostaneš bez serva velika je vjerojatnost da nećeš ispravno reagirati, to jest brutalno nagaziti kočnicu. Upravo zbog tog serva BMW i mercedes su unazad par godina opozvali milijune vozila, doslovce milijune. GM je zbog jeftinog komada plastike imao isto milijune vozila koji su se gasili sami od sebe u vožnji posljeduca čega je otkazivanje oba serva - i volana i kočnica. Sad je primjer šlamperaja Tesla model tri koji inače odlično koči ali pod određenim uvjetima može imati produljeni zaustavni put, tj kočiti kao najprodavaniji američki automobil ford f-150. Grozno. Leaf je imao problem slično kao i bmw - otkaže servo, opozvan sve i jedan proizvedeni do tada, opoziv je trajao oko godinu dana - odlazak u servis, gubitak vremena, ako si drugi vlasnik nisi ni dobio obavijest. Trsla to riješi doslovce preko noći i opet su potpuno nesposobni. Stvarno? Stvarno? Mercedesu je ok, bmw-u je ok, čak i da se zapali iz čista mira, ali Tesli nije?

Da, toyota je imala milijunski opoziv zbog gasa - svi drugi imaju ECU programiran da oduzme gas istog trenutka kad pritisneš kočnicu, samo ne i Toyota. Ljudi su ginuli a oni se pravili da nemaju pojma sve dok nisu objavljene snimke poziva na 911 ljudi koji su poginuli na kraju poziva. I još uvijek je Tesla problem? Ozbiljno misliš talambasati po tome do besvijesti?
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.6.2018 16:55 (Feudalac).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bajka o električnom autu „za mase“

Dvokružni sustav je redudancija hidraulike, a ne elektronike. Kad otkaže servo, stisneš ko sivonja - staneš. Kad otkaže ABS, moraš paziti kako kočiš - staneš. Kad ABS ima grešku zbog koje nepotrebno i previše popušta pritisak kočnice, ti kao vozač ne možeš ništa i zato se on mora isključiti (i javiti vozaču grešku, a po novim standardima i ograničiti brzinu). Nisu poznati tehnički detalji onoga što se dogodilo kod Tesle, ali po opisu i rješenju odgovara ovom zadnjem, a ako to njihov sustav nije uspio sam detektirati, onda mu očito samodijagnostika ne radi kako treba, što je zabrinjavajuće. Ako je ipak nešto drugo slučaj, onda bi slučaj trebalo dodatno ispitati jer svi drugi scenariji znače da ovo rješenje samo prikriva problem.

 

 

Ostatak tvog posta se svodi na "radili su i drugi greške, zašto sad napadate Teslu zbog njegovih". To je u rangu one "kradu i drugi"!

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
online
Re: Bajka o električnom autu „za mase“
@MrBlc

Polaziš od pretpostavke da je ABS bio u kvaru, u tom slučaju se pali lampica ali kočnice i dalje rade a iskusan vozač na suhom može tada imati i kraći zaustavni put uz cijenu oštećivanja guma što je manja briga u odnosu na lim ili glavu. I ne treba se u tom slučaju limitirati brzina vozila, otkud ti to? Kaj su neki našli novi način da kupce otjeraju servis za svaki klinac?

Da se vratim na Teslu - imali su, očito je sada, softverski problem, oni kažu kalibracija, što god to značilo, senzor opterećenja zadnje osovine, distribucija silekočenja naprijed/odostraga nije važno više. To znači da je sustav radio kako je isprogramiran, nije tu bilo nikakve greške koja bi se trebala detektirati osim ako ne misliš da bi svaki auto trebao biti opremljen tri tisuće eura vrijednim preciznim GPSom koji svaki put mjeri performanse vozila...

Da, tvrdit ću da ne treba drvljem i kamenjem po Tesli jer takve i vore probleme imaju svi, apsolutno svi proizvođači na apsolutno svim modelima koje su ikad proizveli i koje će ikada proizvesti. Ne postoji perfektan proizvod. Zato postoje uhidane procedure opoziva, izvještavanja nadzornih agencija i u krajnjoj liniji, privatne tužbe. Ono što je u ovoj priči posebno je to što je auto bez opoziva, bez odlaska u servis, preko noći popravljen kao bug u windowsu ili nekom drugom softveru. Jedinstven primjer u auto industriji i sigurno će biti ekspresno kopiran obzirom da su troškovi opoziva popriličan teret autoindustrije

To nikako nije slično lopovima - lopov namjerno radi na štetu drugih ljudi i svakog lopova treba po glavi svaki put, posebno jače ako je ponavljač. Ovdje se radi o propustima, greškama koje rade/radimo svi. Jedino što je bitno je brzina i volja da se uočena i prijavljena greška ispravi.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.6.2018 1:44 (Feudalac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice