Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

poruka: 26
|
čitano: 5.317
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava".
15 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Ni slova o zabrani "programiranih kvarova"

 

Dakle, i dalje ćemo imati uređaje koji će krepavati mjesec dana nakon isteka jamstva

 
9 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
ivanv000 kaže...

Ni slova o zabrani "programiranih kvarova"

 

Dakle, i dalje ćemo imati uređaje koji će krepavati mjesec dana nakon isteka jamstva

 Za programirane kvarove bi im stavio kaznu 10% dobiti (ne profita) na razini svijeta za prvi slučaj, 20% za drugi, a za treći bi im zabranio poslovanje u EU.

16 godina
online
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Pa profit je dobit :)

Valjda misliš prihoda.

Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
Moj PC  
11 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Po meni najvazniji dio teksta, nadajmo se i budućeg zakona:

"...bit će im zabranjeno softversko ili hardversko blokiranje ugradnje zamjenskih rezervnih dijelova..."
Be the change you wish to see in the world!
 
10 0 hvala 0
16 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

" Proizvođači će morati osigurati rezervne dijelove po razumnim cijenama, bit će im zabranjeno softversko ili hardversko blokiranje ugradnje zamjenskih rezervnih dijelova ili korištenje vanjskih servisa. "

... yeah sure... već vidim Apple kak omogućava nabavu svojih komponenti 3rd party servisima i kak hita ukinuti SW/HW blokiranje zamjenskih dijelova...

Moj PC  
5 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Aldo kaže...

" Proizvođači će morati osigurati rezervne dijelove po razumnim cijenama, bit će im zabranjeno softversko ili hardversko blokiranje ugradnje zamjenskih rezervnih dijelova ili korištenje vanjskih servisa. "

... yeah sure... već vidim Apple kak omogućava nabavu svojih komponenti 3rd party servisima i kak hita ukinuti SW/HW blokiranje zamjenskih dijelova...

 

 

Ako Appleu to ne paše mogu slobodno napustiti tržište EU. Nekako mislim da im to ne pada na pamet...

Mada, kao i do sad, oni će probati naći loophole da što više minimiziraju efekat ovog zakona na njih, isto kao što su uradili i sa USB-c kabelima.

sig
10 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Što se tiče smartphonea - skroz  nebitno - jer nas proizvođači godinama "deru" sa manjkom skladišnog prostora - interne memorije , ne radne , nego interne za zapisivanje podataka !!

 Ako imate stariji smartphone ionako ste doslovno osuđeni kupiti novi upravo zbog navedenog problema ..

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 14:57 (W2000).
 
0 3 hvala 0
4 mjeseca
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Gdje su otkriveni ti programirani kvarovi i kako to sve skupa izgleda?

U nekoliko sam navrata pitao svog poznanika koji ima službeni Elektolux servis, Miele i još par brendova.

Nakon 32g rada, vidi samo uštedu materijala kojom se smanjuje cijena, teško izmjenjiva plastika, a oko tih teorija stavljanja datuma kada će nešto prestati raditi, da je to van pameti.

U praksi točno vidiš što je od mehaničkih stvari puklo, prijenosa, remena, plastika, pumpi.. i kada pogledaš mašinu 3x skuplju od ovih početnih, sve te dijelove vidiš u trostruko boljoj izvedbi i dugovječnosti.

Svaki dio je testiran na broj ciklusa.

- nema nekakav čip ili u softweru blokada s datumom?

- nemoj me molim te.. to je postalo nepodnošljivo zadnjih godina.. tko me što ima pitati, samo to pitaju. A kada im odgovorim, opet oni mene uvjeravaju da datum postoji, a nitko da pokaže na mašini "evo tu je"

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 15:13 (Maskeron).
 
4 4 hvala 1
16 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Tko će moći utvrditi da li se radi o "običnom" ili programiranom kvaru. Države, pogotovo SAD puno više štite kapitaliste od korisnika nihovih proizvoda i usluga. Proizvođačima mobitela države dozvoljavaju da prodaju uređaje bez punjača. Također bi proizvođače trabalo prisiliti da korisnicima omoguće zamjenu baterija u mobitelu, a isto tako bi trebalo standardizirati i baterije, kao što su standardizirane i alkalne baterije. Smartfoni bi trebali imati i utor za SD kartice za povećanje memorije.

 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Meni je zanimljivo kako se na razini EU ne može donijeti zakon da proizvodi moraju biti iste kvalitete u svim zemljama članicama. Kao da se ne može kontrolirati. Primjerice nutela i ariel prašak za veš. Jedna kvaliteta u Njemačkoj, druga "kvaliteta" za nas.

Prosječno glup i umjereno lud
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 17:04 (DuxCro).
Moj PC  
3 1 hvala 1
9 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Maskeron kaže...

Gdje su otkriveni ti programirani kvarovi i kako to sve skupa izgleda?

U nekoliko sam navrata pitao svog poznanika koji ima službeni Elektolux servis, Miele i još par brendova.

Nakon 32g rada, vidi samo uštedu materijala kojom se smanjuje cijena, teško izmjenjiva plastika, a oko tih teorija stavljanja datuma kada će nešto prestati raditi, da je to van pameti.

U praksi točno vidiš što je od mehaničkih stvari puklo, prijenosa, remena, plastika, pumpi.. i kada pogledaš mašinu 3x skuplju od ovih početnih, sve te dijelove vidiš u trostruko boljoj izvedbi i dugovječnosti.

Svaki dio je testiran na broj ciklusa.

- nema nekakav čip ili u softweru blokada s datumom?

- nemoj me molim te.. to je postalo nepodnošljivo zadnjih godina.. tko me što ima pitati, samo to pitaju. A kada im odgovorim, opet oni mene uvjeravaju da datum postoji, a nitko da pokaže na mašini "evo tu je"

 

 ja ne bi rekao da postoji čip koji na neki datum nešto odradi, ili nakon nekog broja sati, to bi se lako otkrilo, jer ne bi ništa fizički crklo.

problem je što su svi dijelovi napravljeni i testirani da traju određeno vrijeme, a to vrijeme je vrijeme garancije... ništa osim toga nije problem...

kod skupljih idu bolji dijelovi, testirani na duže staze (nadam se), iako je i to upitno, dok kod lošijih pitanje je da li i do kraja garancije izdrži...

 

15 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Prije dvadeset godina očekivao sam kako će automobili postati električni i zapravo ko mobiteli ili laptopi: za bacit kad se "iznucaju".
Sad vidim lijepi trend kako država tjera proizvođače da uređaji budu kao automobili: kad se pokvare idemo u servis. To nam je svima normalno. Cijela industrija autodijelova i autoservisa živi od toga. Nekad su elektroservisi bili u svakom drugom kvartu.

Samo to znači da će uređaji inicijalno biti znatno skuplji.

S druge strane, imati istu vešmašinu 20 godina je još prihvatljivo, ali mobitel?
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Kako se testiraju vozila na sigurnost putnika na EuroNCAP testovima, po sličnoj ideji bi se mogli testirati vitalni dijelovi uređaja na kvalitetu. Kad sam radio sa bijelom tehnikom, nekad, svojevremeno, onda su iz jedne firme koja radi bijelu tehniku došli u jednu firmu koja se bavi metalurgijom, da im naprave čim jeftiniji dio za perilicu rublja, kojega budu mijenjali unutar jamstvenog roka, kad su praktički na to prisiljeni. Dio je morao biti maltene loše kvalitete iliti primarno čim jeftinij. Da se zbog takvog nekvalitetnog vitalnog djela uređaja taj uređaj definira niske kvalitativne klase (kao klase energetske učinkovitosti), onda bi takav uređaj bio interesantan manjinskom broju ljudi po Gaussu i ne bi bio toliko zanimljiv na tržištu i ne bi se mogao svrstati u nekakvu visoku klasu cijene i nerealnom cijenom kupce dovesti u zabludu. Ne znam da li se elektronika može tako definirati po kvaliteti ili je to nemoguće / prekomplicirano...(?)

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Radio sam i kod proizvođača i bijele i crne tehnike i to sa programirani datumom trajanja/kvara je žešča glupava teorija zavjere, i još najluđe mi je što netko stvarno misli da čak ako bi i postojala takva stvar da bi desetci tisuća ljudi u svim tim firmama šutili o tome??? Ali naravno najlakše je vjerovat prosječnom debilu na socijalnim medijima koji masno zarađuje na klikovima ovaca.

I ne nije problem u proizvođačima jer oni rade ono šta trg traži, a trg smo mi, i ako ovce traže telefon od 2t eur onda će ga ovce i dobit, a kad npr ovce nebi kupovale telefone preko 1t eur ali stvarno mislite da bi proizvođači još uvjek gurali telefone od 2t koje nitko ne kupuje? Vidim da večina zaboravlja da MI odlučujemo šta ćemo kupit i nitko drugi.

 

A ovu odluku potpuno podupirem a ako stvarno mislite da je EU birokracija spora samo pomislite koliko dugo HR birokracija odlučuje o ičemu važnome!

Moj PC  
4 1 hvala 2
16 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop

Kolega, koji je inženjer strojarstva je bio na usavršavanju Njemačkoj i tamo su mu u jednoj tvornici dijelova za CAT (po njegovim riječima), doslovno rekli, da su najcjenjeniji oni inženjeri koji znaju isprojektirati nekakv dio ili sustav koji traje onolko koliko se to od njega traži. To se u u tom području može npr. s određenom legurom metala, kojoj se za određene sile / temperaturne razlike ili druge uvjete, počinje događati zamor materijala nakon X vremena. Ako on laže, lažem i ja sad.

14 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
soldier kaže...

Kolega, koji je inženjer strojarstva je bio na usavršavanju Njemačkoj i tamo su mu u jednoj tvornici dijelova za CAT (po njegovim riječima), doslovno rekli, da su najcjenjeniji oni inženjeri koji znaju isprojektirati nekakv dio ili sustav koji traje onolko koliko se to od njega traži. To se u u tom području može npr. s određenom legurom metala, kojoj se za određene sile / temperaturne razlike ili druge uvjete, počinje događati zamor materijala nakon X vremena. Ako on laže, lažem i ja sad.

 Zvuči logično i sudeći po svijetu u kojem živimo, potpuno vjerojatno...

4 mjeseca
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Oduvijek su se radila testiranja oko zamora metala i broj ponavljajućih ciklusa.

I na ovim frižiderima su dijelovi kompresora testirani na sve to što navodite.

 

Nadalje, danas na svemu, od redovne 3 godine garancije, produžite online još 2 godine.

Znači u Canonu je netko testirao brizgaljke tinte, vodilice sa nekakvim umnoškom prosjeka kućnog korisnika na 5 godina. I da stvar bude sigurnija, računali su na 6 godina.

Ista stvar za vešmašinu od 450€. 5 godina garancije.  Sve je to testirano da traje sigurnih 6, uz normalan prosjek redovnih kvarova koje bi imao i RollsRoys.

Koliko ciklusa pranja ima vešmašina/perilica rublja unutar 6g kod obitelji sa dvoje djece?

To su inženjeri izračunali i testirali koliko cisterni vode mora proći kroz pumpu od vode i koliko grijači moraju grijati i koliko remen kaiš mora izvrtiti bubanj.

 

Nema se što otkrivati topla voda.  90% stvari ima opciju 5g garancije, pa čak i laptopi, ali traže nadoplatu.

A priču, da u Canonu postoji super talentirani inžinjer (kako je gore navedeno rekla/kazala), koji je sve svoje mogućnosti usmjerio ka tome, da baš u printeru, na 5g i 2 mj pukne nezamjenjiva plastična kopča..

s tim vjerovanjem neka se hrani tko želi.

 

Tržište je prezasićeno, traži se konkurnetnost i sustizanje onih koji postižu manju cijenu. Nemaju oni vremena razmišljat o podvalama prema kupcima, kako bi ih natjerali da opet kupe novu mašinu.

Kvaliteta opada zbog konačne cijene u Pevexa gdje na mašini piše da je 100€ jesftinija od one do nje sa istim karakteristikama.

Ostaje da se kupi mašina od 1500€, koja nema natjecateljski duh za sirotinju i ta će raditi zasigurno duže od ove od 450€ jer su isti ti magovi inženjerstva dobili konačnu cijenu koliko taj model mora koštati. Ne trajati...koštati.

 

 
4 1 hvala 2
16 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Elles D. kaže...

Pa profit je dobit :)

Valjda misliš prihoda.

 LOL, da, točno

16 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop

Mislim da nitko ne govori tu o nekakvoj pretjeranoj preciznosti na točno 5g i 2mj. Mislim da ovo o čemu mi je taj kolega govorio da su kompleksniji sistemi od brizgaljki printera.
Mislim da generalno govorimo o istoj stvari / situaciji, samo na malo drugačiji način.
A za najskuplje stvari kao najbolje, isto znam situaciju, jer sam bio dio te priče, gdje je jedan poduzetnik iz mojeg grada za kuću sve uređaje kupio Miele, potrošio svojevremeno nešto više od 120 000kn za Miele uređaje u kući i u manje od godinu dana imao je 3 kvara (na 2 uređaja) i znam za aparate u kuhinji da je sve zamijenio za Gorenje Ora-Ito i to mu funkcionira bez greške... Jedna lasta ne čini proljeće, ali ja sam nekad mislio da se to premium kategoriji proizvoda, za takvu sumu novca, ne može dogoditi.

15 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Ovo je kraj kaže...
Prije dvadeset godina očekivao sam kako će automobili postati električni i zapravo ko mobiteli ili laptopi: za bacit kad se "iznucaju".
Sad vidim lijepi trend kako država tjera proizvođače da uređaji budu kao automobili: kad se pokvare idemo u servis. To nam je svima normalno. Cijela industrija autodijelova i autoservisa živi od toga. Nekad su elektroservisi bili u svakom drugom kvartu.

Samo to znači da će uređaji inicijalno biti znatno skuplji.

S druge strane, imati istu vešmašinu 20 godina je još prihvatljivo, ali mobitel?

 Mijanjam NAND memorije itd sam.... i nije nis posebno tesko, a nisam se nikad "skolovao" za to, niti sam "elektricar" po struci (a svim tim se bavim tu i tamo, od  makro do mikro, pa cak i do klasicnog zavarivanja). Onaj tko hoce, taj i moze...  TOCKA. Naravno da treba volje, truda i prakse i ofc treba se razumjeti u metale i materijale (nesto kemije ne skodi). BTW imao sam mobitele i po 8-10 god (kako "dummy" tako i ove "pametne) tako da te price da noviji manje "traju" su vecinom price za starce.

 

Next...

 

BTW zivotna lekcija (kao investitor isto): "komfor je skup, uvijek je bio i biti ce jos vise" (a sad ti pogledaj u postocima, koja skupina kojoj skupini pripada itd.). Odgovori dolaze sami od sebe.....   dok netko "radi" odnosno koristi dostupno u svoju korist, vi samo raspravljajte po bug forumu, uzaludno vise manje. Svaka ćas (jel to ono popularno ovih dana? ).

 

Wannabe IT forum

Whenever there's light, there are shadows. We, who were changed by being bathed in the light only once... will spend our future in a world without light.
Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 22:17 (lovac82).
5 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop

Uvijek ću se sjećat priče profesora sa Elemenata konstrukcija II kako je lager miksera kojeg je kupio ženi proračunat da radi sa 90% vjerojatnosti 52 sata ("L10h" iliti od 10 ležajeva jedan neće uspijeti odraditi 52 sata; ujedno, zato će neki i daleko premašiti svoj predviđeni vijek trajanja). No kada se ta 52 radna sata raspodijele na cca 15 min svakih par tjedana, vijek trajanja miksera dosegne cca 5-6 godina (ako se dobro sjećam)... Tako da se vijek trajanja mehaničkih elemenata da prilično pouzdano proračunati sa rezolucijom jednog sata, no često je to prilagođeno nekom "razumnom" ili "očekivanom" radnom vijeku uređaja.

How do you want to do this?
15 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
DuxCro kaže...

Meni je zanimljivo kako se na razini EU ne može donijeti zakon da proizvodi moraju biti iste kvalitete u svim zemljama članicama. Kao da se ne može kontrolirati. Primjerice nutela i ariel prašak za veš. Jedna kvaliteta u Njemačkoj, druga "kvaliteta" za nas.

Nutela u Italiji je namjerno top kvaliteta jer oni reklamiraju svoju industriju kroz turizam. U nas se kvalitetni domaći proizvodi izvoze, a turizam reklamira šrot uz 50% veču cijenu. Zato ti strani proizvodi u nas nikad neće imati istu kvalitetu kao vani.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.2.2024 23:13 (zzib).
4 mjeseca
protjeran
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Pravi i jedini problem je fušeraj jeftine radne snage u Kini i slaba kontrola. A onda se na te poluproizvode nalijepe etikete i nabiju cijene, nerijetko i pet puta veće od stvarne vrijednosti. Lijepo je to što se trudimo popravljati, ali danas se stvari rade tako da ih je jeftinije baciti i staviti novo - to rade i u servisima. Sve se mijenja u modulima, rijetko se više išta lemi i sastavlja.
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
Neki dan na radiu, mislim otvoreni su citali zanimljivosti i bas je bilo kako su razlicite kvalitete za razlicita trzista...i onda su procitali podatak da je vw i za samo njemacko trziste pravio golfa razlicite kvalitete za sjever i za jug... Na jugu svabe bogatije i vole da je bolje i vise opreme, bla bla...a na sjeveru su stedljiviji kao i nevole bas tolko kao ovi dole i onda su ovi dosli na ideju da im i prave tako golfove... I sve bi to bilo ok da su i cijene bile drugacije, ali mauna... Iste pare za losije aute... Znaci tolko daleko firme u tom idu da varaju i sami svoje ljude 🤦🏻‍♂️
VenAtoR#2231
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2024 0:55 (jocommb).
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Postignut je politički dogovor o "pravu na poprava

Moja iskustva sa "programiranim kvarovima"

 

1. Dva različita modela televizora od različitih proizvođača su mi se pokvarila par dana nakon isteka garancije. Ovo definitvno ide u prilog teoriji o programiranim kvarovima.

2. Igrom slučaja, oba modela televizora sam kupio 2 komada. Ovi drugi primjerci rade još i danas, preko 10 godina od kupovine. I kaj ćemo sad sa teorijom o programiranim kvarovima?

Failure is always an option...
Moj PC  
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Postignut je politički dogovor o "pravu na pop
digitall kaže...

 ja ne bi rekao da postoji čip koji na neki datum nešto odradi, ili nakon nekog broja sati, to bi se lako otkrilo, jer ne bi ništa fizički crklo.

problem je što su svi dijelovi napravljeni i testirani da traju određeno vrijeme, a to vrijeme je vrijeme garancije... ništa osim toga nije problem...

kod skupljih idu bolji dijelovi, testirani na duže staze (nadam se), iako je i to upitno, dok kod lošijih pitanje je da li i do kraja garancije izdrži...

 

 Upravo to, MIL-HDBK je dostupan već više od pola stoljeća, kao i bezbroj komada softvera koji sami provedu te (jednostavne) proračune (u realtimeu), sve se cilja za cijenovnu kategoriju.

Apsolutno sve se zna, jedina iznimka je kad dobavljač lažira svojstva isporučene robe, a kontrola kvalitete prst u uho sistem...

Ali i to se brzo otkrije.

Sve kaj ne spada u domenu jednoga iz te dvije kategorije je isključivo stvar neznanja projektanta.

soldier kaže...

Kolega, koji je inženjer strojarstva je bio na usavršavanju Njemačkoj i tamo su mu u jednoj tvornici dijelova za CAT (po njegovim riječima), doslovno rekli, da su najcjenjeniji oni inženjeri koji znaju isprojektirati nekakv dio ili sustav koji traje onolko koliko se to od njega traži. To se u u tom području može npr. s određenom legurom metala, kojoj se za određene sile / temperaturne razlike ili druge uvjete, počinje događati zamor materijala nakon X vremena. Ako on laže, lažem i ja sad.

Zapravo to i je najveći problem europe.

Taj dio koji se cijeni ionak nije više potreban (tu je softver tatamata već 3 desetljeća), problem inženjera je težnja kompliciranom rješenju za problem koji je lako riješiv na jednostavan način.

Što dovodi do ekstremno skupih i nekonkurentnih proizvoda.

A to nije samo do inženjera, sustav je loš na svim razinama, bolje da ni ne pričam (gledam svaki dan to, tak da znam o čemu pričam).

Ali ok, bude i nama došlo jednoga dana iz guzice u glavu, pa se sve bude posložilo na dobar način.

Stvarno šteta, imamo najjače ljudske potencijale u svijetu (mislim kao europa općenito), i kriminalno loš sustav koji ih potkopava...

I tu se vidi jasno koliko je to važno: nisu kinezi neki ubermenšei kakvima ih se doživljava, jedino po čemu su bolji od nas je organizacija proizvodnje, i upotreba razuma i logike.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice