Mininova "legalizirana"!

poruka: 207
|
čitano: 159.106
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mininova "legalizirana"!".
15 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

Ahhhhh.. to su bili dani.. PA DOBRO JESU ONI NORMALNI??!!? STA CE NAM JOS UZET?? GOOGLE??

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u sign.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
ja00022 kaže...

hmmmm doista ima tu necega ali....recimo kada vidim PS3 igre i kada vidim kako su fantasticno napravljene pa ono ak imam para za PS3 i LCD tv mogu dati jos za GT5 i God of War 3 jer to su primjeri igara recimo koje su radjene detaljno i dugotrajno recimo na GT5 se radi vec 4 godine i za te igre vrijedi dati pare i vrijede cak i vise nego sta ih platis, a ne za FIFA 07 i 08 koje su samo razlicite u izgledu menija i transferima...eh da i ok dodan je mod be a pro cini mi se al recimo prijasnje verzije 06 itd....i ko bi za to dao 200 kuna mal je previse a mi hrvati nemamo novaca a moramo se necime zabaviti da se mal maknemo od ovakvog svijeta i drustva koje nas okruzuje xD

 

gasenje minove je ok ipak je to nelegalno al je zanimljivo da mnogi bogatuncici i tajkuni skidaju dosta stvari s neta sam zato jer su škoti....  btw TPB ulazi u legendu i mislim da cu jednog dana pricati svojim unucima o tome......ljudi su legende neznam sam od cega se financiraju al su carevi svaka im cast jel zna ko disu oni??

i fifia i gt5 ne rade ništa revolucionarno osim što ušminkavaju igru do bola. zapošljavaju više ljudi ne bi li izgledala što bolje i nabrijanije.

ne vidim tu opet nikakav pomak na bolje što se industrije igara tiče. sami su si to zaslužili. hardware i software je 

napredniji i lakše dostupan, pojavila se hrpa inovacija na webu, a igrice su još uvijek manje-više neinovativne. svaka čast wii na malom pomaku unaprijed. ipak, dolaze sada 3D filmovi i igre, pa će valjda tu iskočiti iz sjene neki novi teamovi koji će znati iskoristiti tehnologiju  i dobro prodrmati stare i uspavane divove.

 

torrente neće nikada ugasiti. ako hoće, to će značiti da se pojavilo nešto još bolje i brže.

16 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

Ma ljudi, jednostavno je..    prilika čini lopova Namigiva

 

A sad za ozbiljno - svi originali koje imam su MMO-ovi ili skinuti putem Steam-a što su bili na nekakvim akcijama.

Zašto nemam niti jedan single player original iz Algoritma (ajde, osim HOMM3 Sold Out edition)?

 

Zato što mislim da su preskupi dok uračunaju sve svoje marže i sl. Mislim, dati 350-400kn za jednu igru koja se pređe za nekoliko dana (u ekstremnim slučajevima sati) igranja mi je totalno neisplativo.

Kako te igre koje skinem ionako ne bih kupio u dućanu da ih nema za skinuti (igrao bih samo MMO-e), izdavač na meni ne gubi niti lipe.

 

Osim toga, s obzirom na našu političko-ekonomsku situaciju u zemlji, te moja osobna iskustva sa poslodavcima i totalnu podplaćenost mene samoga kao VSS radnika u IT bankarskom sektoru nemam NI TRUNKA grižnje savjesti ako si besplatno skinem kakvu igru, seriju ili film za razonodu u slobodno vrijeme jer kroz godinu do dvije možda više neću imati niti redovnu plaću (ok, sad sam malo crnjak).

 

 

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
To je glupost, jer da koštaju 200 umjesto 400 kn, nebi kupio, nego ukrao. Dakle, cijena nije problem, kao ni "njihove marže", već ti sam.
Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
naxeem kaže...
To je glupost, jer da koštaju 200 umjesto 400 kn, nebi kupio, nego ukrao. Dakle, cijena nije problem, kao ni "njihove marže", već ti sam.

Kao što rekoh, prilika čini lopova Osmijeh

 

Tko na ovom forumu ne koristi piratski softver neka baci prvi DVD Belji se

 

Zar zaista misliš da ne bi zaradili više na originalima da prepolove cijene?

Lijep pozdrav ;)
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!

Moje pitanje i dalje stoji: kupio bi igru da nije 400, nego 200kn?

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
15 godina
protjeran
offline
Mininova "legalizirana"!

Jedan dio mene podržava legalizaciju, a drugi ne. Ipak to je veliki uspjeh u svijetu zakona. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
XP Master kaže...

Jedan dio mene podržava legalizaciju, a drugi ne. Ipak to je veliki uspjeh u svijetu zakona. 

filozof...

Psssssst Zecovi spavaju
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
XP Master kaže...

Jedan dio mene podržava legalizaciju, a drugi ne. Ipak to je veliki uspjeh u svijetu zakona. 

 

 

 

"Prisons are built with stones of Law, Brothels with bricks of Religion."

Barbarstvo i laži su temelji tvz. "civilizacije", uostalom, kao i prije.

Slatke riječi mene ne zavaravaju. imo, društvo(čitaj:pohlepa) je samo sebi

stvorilo probleme.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Dado_ZG78 kaže...
naxeem kaže...
To je glupost, jer da koštaju 200 umjesto 400 kn, nebi kupio, nego ukrao. Dakle, cijena nije problem, kao ni "njihove marže", već ti sam.

Tko na ovom forumu ne koristi piratski softver neka baci prvi DVD Belji se

Evo me :P

 

 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
naxeem kaže...

Moje pitanje i dalje stoji: kupio bi igru da nije 400, nego 200kn?

Da kosta i 50 kn vjerojatno bi i dalje torenti punom parom radili. Znam neke ljude koji imaju veliku placu (1000 eura na vise) ali i dalje im je piratluk drazi. Takav nam je mentalni sklop. Da igra kosta i 10 kn opet bi sve bilo manje-vise po starom jer uvijek se nadje objasnjenje tipa: zasto dat nekom 10 kn za igru kad mogu popit pivu za to.

World championships: 7, GP started: 250, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,369
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
F1-IVO kaže...
naxeem kaže...

Moje pitanje i dalje stoji: kupio bi igru da nije 400, nego 200kn?

Da kosta i 50 kn vjerojatno bi i dalje torenti punom parom radili. Znam neke ljude koji imaju veliku placu (1000 eura na vise) ali i dalje im je piratluk drazi. Takav nam je mentalni sklop. Da igra kosta i 10 kn opet bi sve bilo manje-vise po starom jer uvijek se nadje objasnjenje tipa: zasto dat nekom 10 kn za igru kad mogu popit pivu za to.

Istina, ali opet takve cijene utjecale na prodaju (naravno pozitivno).

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
15 godina
offline
Mininova "legalizirana"!

nijeli precjenjivanje nekog proizvoda isto krađa

Moj PC  
4 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
zzz kaže...

nijeli precjenjivanje nekog proizvoda isto krađa

A tko si ti da određuješ što jest, a što nije precijenjeno?

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
naxeem kaže...
zzz kaže...

nijeli precjenjivanje nekog proizvoda isto krađa

A tko si ti da određuješ što jest, a što nije precijenjeno?

Možda čovjek iz iste stuke/branše koji stvarno zna kolika je vrijednost togaBelji se

 

@zzz - Naravno da to nije krađa. Ti možeš kupiti nešto, a i ne moraš. A ako nema alternative tom proizvodu - onda je iskorištavanje monopola ili kakoveć su to nazvali u zakonima ili pravnim knjigama. Ali precjenjivanje nikako nije krađa.

Možeš ti iščupati čovjeka s balkana, ali nikad balkan iz čovjeka.
14 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

Ja se nadam da ce svakim danom biti sve vise torrent stranica,polako ih ti ogavni kapitalisti napadaju,kupuju jednu po jednu,stavljaju masu fake sadrzaja s ciljem da ljudi izgube povjerenje u takve stranice i sadrzaj koji je na njima ali to im nece uspijeti.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

koje torrent stranice preporučate sada kad smo ostali bez Mininovice? Osim, naravno TPB-a.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

www.btjunkie.org

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

partis.si ili mojblink.com(kopija partisa) Smijeh

živi danas da ne umres sutra
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
F1-IVO kaže...
naxeem kaže...

Moje pitanje i dalje stoji: kupio bi igru da nije 400, nego 200kn?

Da kosta i 50 kn vjerojatno bi i dalje torenti punom parom radili. Znam neke ljude koji imaju veliku placu (1000 eura na vise) ali i dalje im je piratluk drazi. Takav nam je mentalni sklop. Da igra kosta i 10 kn opet bi sve bilo manje-vise po starom jer uvijek se nadje objasnjenje tipa: zasto dat nekom 10 kn za igru kad mogu popit pivu za to.

Istina :)

 

Ja sam si priuštio legalan total Commander, nakon x godina piratiziranja poludio sam jer nije bilo cracka za novu verziju, uplatio 200kn i gg  da se više nikad ne zajeb... (toliko me otprilike košta i jedan jedini odlazak u kino (karte, kokice, cuga, prijevoz).

Zašto sam platio licencu? Zato jer ju više nikada ne trebam nadoplatiti. Recimo Windowse ne bih nikad kupio jer oni svaki upgrade naplaćuju 1000kn što mi je neprihvatljivo. Kao i bilo koji drugi komad softvera koji ima fore sa verzijama. Ma daj, ako kupim soft, daj mi support, a ne da izda novu verziju sa featurima koji su trebali biti u prošloj i naplati duplo više od prvotne verzije!

15 godina
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
betmen kaže...

koje torrent stranice preporučate sada kad smo ostali bez Mininovice? Osim, naravno TPB-a.

postoje i private trackekeri!!!

14 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

Eto nisam se prije nadovezao ali eto činjenica je da bi kupovali legalno da je jeftinije,da je audio cd 40kn-50kn to je prihvatljivo, DVD film, 60-70kn,igre sve do 200 kn svi bi kupovali legalno,tj vecina,jer bi opet bilo onih koji moraju dokazati da mogu probiti zaštitu,uglavnom,piratizirajmo dok nas ne pohapse,a onda osnujmo piratsku stranku (a brijem kolko ekipe kod nas skida,da bi i pobjedila na izborima...:))

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
RE: Mininova "legalizirana"!
zotiss1989 kaže...

Eto nisam se prije nadovezao ali eto činjenica je da bi kupovali legalno da je jeftinije,da je audio cd 40kn-50kn to je prihvatljivo, DVD film, 60-70kn,igre sve do 200 kn svi bi kupovali legalno,tj vecina,jer bi opet bilo onih koji moraju dokazati da mogu probiti zaštitu,uglavnom,piratizirajmo dok nas ne pohapse,a onda osnujmo piratsku stranku (a brijem kolko ekipe kod nas skida,da bi i pobjedila na izborima...:))

  U principu, obe strane bi mogle da budu malo poštenije. Izdavači da prestanu da kukaju kao da svaki piratizovani primerak znači gubitak jedne prodaje, jer bi ljudi bili neuporedivo selektivniji i sa muzikom, i sa filmovima i sa igrama kada bi sve morali da plate. Takođe, proizvođači igara bi mogli da shvate da zaista preteruju više nego bilo koja druga grana. Za ne više od €20, može se kupiti i muzički album i knjiga i film vrhunske produkcije, ali igra košta znatno više, a pri tom se demoi često uopšte ne izdaju i onda se očekuje da neko ispljune €40 za "mačku u džaku". I još igre sada standardno donose ne više od 7-8 sati single-playera, što bi do pre 5 godina bilo sramotno kratko, i 4-5 mapa za multi-player igranje mahom već sto puta viđenih modova.

 

Sa druge strane, nije baš sve ni do njih. Pirati su često poprilično alavi, moraju imati svaku igru, i to čim izađe i neće da plate ništa, iako se čak i za novoizašle igre se često daju promotivni weekend-dealovi tokom kojih se igra nudi uz veliki popust, a Steam tu i tamo daje pune igre na download i besplatno igranje na 2-3 dana, da ne pominjem to što se gotovo svim igrama nešto nakon izlaska dosta spusti cena. Večears sam, više iz radoznalosti, pogledao odeljak sa igrama u jednom supermarketu i za €15 našao The Orange Box (dakle tri odlične igre u kompletu, HL 2: E2, Portal, TF2), a Crysis i Mirror's Edge (sa soundtrackom na zasebnom CD-u) za samo €10, kao i još par AAA igara čije su se cene kretale u tom rasponu. Dakle, kome je skupo, može da se strpi.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Ivan(4) kaže...

  U principu, obe strane bi mogle da budu malo poštenije. Izdavači da prestanu da kukaju kao da svaki piratizovani primerak znači gubitak jedne prodaje, jer bi ljudi bili neuporedivo selektivniji i sa muzikom, i sa filmovima i sa igrama kada bi sve morali da plate. Takođe, proizvođači igara bi mogli da shvate da zaista preteruju više nego bilo koja druga grana. Za ne više od €20, može se kupiti i muzički album i knjiga i film vrhunske produkcije, ali igra košta znatno više, a pri tom se demoi često uopšte ne izdaju i onda se očekuje da neko ispljune €40 za "mačku u džaku". I još igre sada standardno donose ne više od 7-8 sati single-playera, što bi do pre 5 godina bilo sramotno kratko, i 4-5 mapa za multi-player igranje mahom već sto puta viđenih modova.

 

Kad usporedim sa filmskom industrijom i muzickom industrijom, s prvim dijelom bi se vrlo, vrlo nategnuto mogao sloziti. Produkcija jedne AAA igre kosta u pravilu nekoliko desetaka miljuna $$$. To je puno novaca. Ako svaki prodani primjerak kosta 50EUR/50$ iskalkuliraj koliko se prodanih primjeraka mora ostvariti da bi se pokrili troskovi produkcije i da bi se ostvario monetarni buffer za novi projekt.

Ali ajde, prihvatimo hipoteze radi da bi ljudi kupovali igre kad bi igre bile jeftinije (ne bi - ljudi kradu jer mogu, ne iz potrebe, i to si i sam spomenuo u drugom parsusu).

 

Ono sto je glupost (oprosti) je podebljan dio.

Igre pred 5-10 godina bi imale puno kraci gameplay, however, nacin na koji se igre grade se promjenio. Igra te vise ne trazi da vjezbas i da ponavljas unedogled neku radnju dok je ne usavrsis, da bi je zavrsio.

Sjecam se shoot-em-upova koje sam igrao - imas 3 zivota, sve zivo na ekranu je protiv tebe, ako te taknu gubis zivot i sve weapon upgradeove. Duzina gameplaya je bila u ponavljanju, ponavljanju, i onda jos malo ponavljanja.

Bas pred neki dan sam sjeo odigrati malo Prehistorik 2 u DosBoxu. Mislio sam da cu igrati tjednima. Zavrsio sam ga za samo nekoliko sati i to u tiru, a pritom sam isao kopati naokolo sve secrete kojih se sjecam, i odradio bonus staze.

Sve zato jer sam prosao "trening" ;-)

Don't try to undertand if you weren't there... you felt different then - Marching off to War...
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.3.2010 10:07 (Deus ex machina).
16 godina
online
Mininova "legalizirana"!

Dobro, ako se vratimo u doba Contre, stoji, ali recimo za HL2 su bile procene da treba oko 14h da se prvi put pređe i komentari u recenzijama su bili "moglo je i malo više", Doom 3 koji je izašao otprilike u isto vreme je procenjivan na 15-25h, a Far Cry traje 20+ sati.

 

Što se tiče cene razvoja, malo sam sad proguglao pa sam došao do sledećih podataka. Najskuplja igra ikada je GTA IV sa $100 miliona, ali već dok se dođe do desetog mesta i Killzonea 2, silazi se na $45 miliona (na žalost, dalje nemam podataka). Sa druge strane, film "Superman" je još '78. koštao $55 miliona pa je zaradio $300 miliona samo od bioskopskih karata (a koliko je uopšte koštala karta '78?), a Avatar je zaradio preko $230 miliona za samo 5 dana, a ukupno preko $2,6 milijardi. E tu je bitna razlika - koliko god da se troši u razvoju igara, filmadžije potroše još više, daju proizvod jeftinije, a na kraju ostvare veći prihod. I to pokazuje da u priči "da su igre jeftinije, svi bi kupovali legalno" iako nije 100% tačna, sigurno ima i neke istine: znam dosta ljudi koji su, uz svu dostupnost piratskog materijala, Avatar gledali 2 ili više puta u bioskopu, dakle dva ili više puta su, sa zadovoljstvom, platili kartu za isti film.

 

I tu se vidi promašaj proizvođača igara. Hoće da budu kao filmska industrija, a ne mogu. Sve igre na listi 10 najskupljih su ili nedavno izašle ili još u razvoju, dakle budžeti rapidno rastu, a, kao što se vidi iz početka ovog posta, u odnosu situaciju od pre nekoliko godina, količina sadržaja u finalnom proizvodu se ipak smanjuje. Kao da ne znaju koliko mogu da zarade, koliko smeju da potroše i na šta da usmere novac tokom razvoja. Inače, Doom koji je izašao '93. je koštao ne više od $200 000, a to je igra koja je započela 3D revoluciju i FPS žanr.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Ivan(4) kaže...

Dobro, ako se vratimo u doba Contre, stoji, ali recimo za HL2 su bile procene da treba oko 14h da se prvi put pređe i komentari u recenzijama su bili "moglo je i malo više", Doom 3 koji je izašao otprilike u isto vreme je procenjivan na 15-25h, a Far Cry traje 20+ sati. 

Imas pravo, ali opet je jako jako velika razlika u vremenu potrebnom za produkciju igre koja ima graficke efekte nove generacije i od nje se traze moderni featureovi, za razliku od jednog HL2. Iako je source engine odlican, njihov lighting model su jos uvijek bakeane teksture (ie. tehnologija iz doba Quake1). Ogranicenja u samom engineu i snazi hardwarea ogranicava detaljnost levela i asseta koji se generiraju za te levele, automatski znaci da se moze pribjeci precicama za vrijeme produkcije i znacajno skratiti vrijeme.

 

Ivan(4) kaže...

Što se tiče cene razvoja, malo sam sad proguglao pa sam došao do sledećih podataka. Najskuplja igra ikada je GTA IV sa $100 miliona, ali već dok se dođe do desetog mesta i Killzonea 2, silazi se na $45 miliona (na žalost, dalje nemam podataka). Sa druge strane, film "Superman" je još '78. koštao $55 miliona pa je zaradio $300 miliona samo od bioskopskih karata (a koliko je uopšte koštala karta '78?), a Avatar je zaradio preko $230 miliona za samo 5 dana, a ukupno preko $2,6 milijardi. E tu je bitna razlika - koliko god da se troši u razvoju igara, filmadžije potroše još više, daju proizvod jeftinije, a na kraju ostvare veći prihod. I to pokazuje da u priči "da su igre jeftinije, svi bi kupovali legalno" iako nije 100% tačna, sigurno ima i neke istine: znam dosta ljudi koji su, uz svu dostupnost piratskog materijala, Avatar gledali 2 ili više puta u bioskopu, dakle dva ili više puta su, sa zadovoljstvom, platili kartu za isti film.

Mislim da sam procitao isti clanak, ali nisam usporedio s filmom. Ima tu nesto smisla sto govoris, i ako su te usporedbe stvarno finalne - odnosno, ne postoji nista sto smo i ja i ti zaboravili, onda si definitivno u pravu.

Ja kao primjer dosta cesto uzimam Steam, poznajem brdo ljudi koji su pravo poceli kupovati igre s izlaskom Steama. Zbog jednostavnosti i zbog dealova koji igrama spustaju cijenu za 25-90%.

Znaci, taj model da ce ljudi kupiti ako je jeftinije zaista funkcionira - ali zaboravljas da tako razmislja malobrojan postotak ljudi koji rade posao i cijene posao drugih ljudi. Vecina ljudi ne razmislja o tome i piratizirati ce jer im je to jeftinije. Cak i da je igra 5 kuna, ispiratizirati ce je jer kasnije 'idu na kavu'.

 

Ivan(4) kaže...

I tu se vidi promašaj proizvođača igara. Hoće da budu kao filmska industrija, a ne mogu. Sve igre na listi 10 najskupljih su ili nedavno izašle ili još u razvoju, dakle budžeti rapidno rastu, a, kao što se vidi iz početka ovog posta, u odnosu situaciju od pre nekoliko godina, količina sadržaja u finalnom proizvodu se ipak smanjuje. Kao da ne znaju koliko mogu da zarade, koliko smeju da potroše i na šta da usmere novac tokom razvoja.

Pa, i ne znaju. Industrija igara, u ovakvoj velicina kakva je danas, je vrlo mlada i neiskusna, i ljudi koji ju vode vecinom nisu strucni u tome sto gameri zele/trebaju. Ono sto ja dosta cesto napominjem je da bi game industrija trebala puno uciti iz industrije glazbe i filma, ali eto... ja nisam manager, nego produkcija...

 

Ivan(4) kaže...

Inače, Doom koji je izašao '93. je koštao ne više od $200 000, a to je igra koja je započela 3D revoluciju i FPS žanr.

Zaboravljas da je ukupan broj ljudi koji su radili Doom, ukljucujuci managere, manji od 20 ljudi. Zaboravljas da je hardware tada kocio tehnologiju i da su igre bile stancane puno lakse iskljucivo zato jer vise i nije moglo stati u memoriju.

 

Don't try to undertand if you weren't there... you felt different then - Marching off to War...
16 godina
online
RE: Mininova "legalizirana"!
Deus ex machina kaže...
Zaboravljas da je ukupan broj ljudi koji su radili Doom, ukljucujuci managere, manji od 20 ljudi. Zaboravljas da je hardware tada kocio tehnologiju i da su igre bile stancane puno lakse iskljucivo zato jer vise i nije moglo stati u memoriju.

Ovo stoji i jeste izuzetno bitno. Razvoj igara je sada realno mnogo skuplji "sport" nego što je nekad bio i na žalost, da bi igra uopšte mogla da se takmiči za mesto među ozbiljnim naslovima, tokom njenog razvoja je prvo neophodno potrošiti ogroman deo budžeta na njen izgled da bi ljudi rekli "vau" kad vide screenshotove uz recenziju i zainteresovali se. Na žalost, to znači da je sve ostalo često na drugom mestu i tako dobijamo igre koje se do sredine ispucaju i postaju repetitivne i, umesto da kao kod dobrog filma ili romana vrhunac bude na kraju, često se ispostavi da se trenutak igračevog najvećeg uzbuđenja i oduševljenja igrom desio na njenom početku.

 

Na žalost, ne vidim taj začarani krug kako se prekida u neko dogledno vreme. U pravu si kada kažeš da, po svemu sudeći, ljudi koji vode industriju, nisu sasvim sigurni šta rade, budžeti su za manje od 20 godina narasli za tri reda veličine i, ako se ovako nastavi, može se dogoditi da u jednom momentu dođe slom industrije igara zbog vrtoglavih troškova koje prodaja ne može da izvuče. Što je najgore, ne bi bilo prvi put, jedan slom se već desio osamdesetih. E sad sam sav u sumornim mislima.   Smijeh

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.3.2010 13:57 (Ivan(4)).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Ivan(4) kaže...

Ovo stoji i jeste izuzetno bitno. Razvoj igara je sada realno mnogo skuplji "sport" nego što je nekad bio i na žalost, da bi igra uopšte mogla da se takmiči za mesto među ozbiljnim naslovima, tokom njenog razvoja je prvo neophodno potrošiti ogroman deo budžeta na njen izgled da bi ljudi rekli "vau" kad vide screenshotove uz recenziju i zainteresovali se. Na žalost, to znači da je sve ostalo često na drugom mestu i tako dobijamo igre koje se do sredine ispucaju i postaju repetitivne i, umesto da kao kod dobrog filma ili romana vrhunac bude na kraju, često se ispostavi da se trenutak igračevog najvećeg uzbuđenja i oduševljenja igrom desio na njenom početku.

 

Na žalost, ne vidim taj začarani krug kako se prekida u neko dogledno vreme. U pravu si kada kažeš da, po svemu sudeći, ljudi koji vode industriju, nisu sasvim sigurni šta rade, budžeti su za manje od 20 godina narasli za tri reda veličine i, ako se ovako nastavi, može se dogoditi da u jednom momentu dođe slom industrije igara zbog vrtoglavih troškova koje prodaja ne može da izvuče. Što je najgore, ne bi bilo prvi put, jedan slom se već desio osamdesetih. E sad sam sav u sumornim mislima.  Smijeh 

 

Bez brige, indie trziste se zahvaljujuci steamu probija vrtoglavom brzinom. Moje predvidjanje ide u istom smjeru kakav vrijedi za glazbenu industriju. Publisheri ce ostaviti studije na miru, i posvetiti se strogo ogranicenim zanrovima - primjerice, EA ce se specijalizirati za simulacije i akcijske igre, Virgin za RTS-ove, Activision za MMO-ove.... studiji ce raditi igru, pitchati demo nekom zainteresiranom izdavacu, dobit novce za to i voila.

Zapravo, danasnja stvarnost nije bas puno drugacija :-D

Dobra stvar je taj trend da se tehnologija daje vani besplatno, uz nekakve vrlo pogodne licence za timove koji tek startavaju. Global Agenda je po meni odradjena profesionalno, gameplay je odlicno ispoliran, a eto - igra se smatra indie MMO-om :-D

Don't try to undertand if you weren't there... you felt different then - Marching off to War...
14 godina
protjeran
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
F1-IVO kaže...
naxeem kaže...

Moje pitanje i dalje stoji: kupio bi igru da nije 400, nego 200kn?

Da kosta i 50 kn vjerojatno bi i dalje torenti punom parom radili. Znam neke ljude koji imaju veliku placu (1000 eura na vise) ali i dalje im je piratluk drazi. Takav nam je mentalni sklop. Da igra kosta i 10 kn opet bi sve bilo manje-vise po starom jer uvijek se nadje objasnjenje tipa: zasto dat nekom 10 kn za igru kad mogu popit pivu za to.

tako je ivo Smijeh ja nikad u životu nisam kupio original igre evo i dokaz:

 

15 godina
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
windows_7 kaže...
F1-IVO kaže...
naxeem kaže...

Moje pitanje i dalje stoji: kupio bi igru da nije 400, nego 200kn?

Da kosta i 50 kn vjerojatno bi i dalje torenti punom parom radili. Znam neke ljude koji imaju veliku placu (1000 eura na vise) ali i dalje im je piratluk drazi. Takav nam je mentalni sklop. Da igra kosta i 10 kn opet bi sve bilo manje-vise po starom jer uvijek se nadje objasnjenje tipa: zasto dat nekom 10 kn za igru kad mogu popit pivu za to.

tako je ivo Smijeh ja nikad u životu nisam kupio original igre evo i dokaz:

 

 

 

Mislim da se malo pretjeruje s "balkanskim mentalitetom". Pogledajmo nešto manje eterično od osjećaja, npr. brojke (slijedi jedno potpuno nezanstveno "istraživanje" jer sam broje iskopao u 15ak minuta :) )

Za posao koji radim, prema stranici PayScale, u prosjeku ljudi u velikoj Britaniji imaju dvostruko veću plaću od mene. Cijena same igre je takvoj osobi ista ili njemu niža (ako računamo da on ne treba platiti poštarinu ni carinu), no pošto mu je plaća dvostruko veća, cijena igre je efektivno dvostruko niža. Tko misli da pad cijena igara/elektronike/čega već na DVOSTRUKO manju od trenutačne ne bi utjecao na potrošnju odnosno povećanu kupovinu, trebao bi se vratiti na osnove osnova ekonomije :). Postoje i ekstremniji primjeri s starijim igrama, npr. God of War 2 preko game-a dođe 40ak kn, dok je kod nas (CroVortex) oko 150 kn! To je 1/3 cijene! Ali čak i neovisno o tome, i dalje se "isplati" kupiti kod nas i ne čekati dostavu (zanemarimo da je konkretno ova igra nedostupna preko oba dućana).

Naravno da postoje ljudi koje to ne zanima i sve bi piratizirali, no isto tako postoje i ljudi koji nikad ne bi kupili auto nego ga ukrali pa ne govorimo da bi se svi tako ponašali :). Svijest o korištenju legalnog softvera je niska, ali mi se čini da ipak konstantno raste, a tome će sigurno pridonijeti niže cijene nakon ulaska u Europsku uniju.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice