Mininova "legalizirana"!

poruka: 207
|
čitano: 159.099
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Mininova "legalizirana"!".
16 godina
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Ged kaže...
M_dipl. kaže...

Ja i dalje čekam, ako ste za kvalitetnu raspravu, može li mi netko obraniti svoju poziciju bez da je argumentira konkretnom situacijom, ekonomsko-političkim prilikama ili konkretnim primjerima, nego čisto načelno. Može li itko od vas razviti konzistentnu i opravdanu poziciju zašto piratiziranje nije amoralno?

Cisto da se igram djavoljeg odvjetnika, dobro je za sive stanice. :)

Ne proizlaze li nacela i moral iz samog drustva i kulture? Ono sto je (ili bi moralo biti) moralno ovdje, ne znaci da je moralno i na drugim mjestima. Ako je tako (a tesko je sloziti neku suvislu i konacnu definiciju), nemoguce je odvojiti svjetovne primjere i ekonomsko-politicke prilike od samog morala. E sad, pozicija bi bila sljedeca - svi kupujemo cd/dvd-e (to nam ne pada na pamet krasti jer je materijalno i opipljivo), a tom kupnjom, osim placanja samog cd-a, dajemo i dobrovoljni prilog zamp-u. Osim sto me drzava tretira kao 'kriminalca' odmah u startu (sto je lijepo od nje), platio sam i nesto sto niti sam trazio, niti dobio. Dakle, nisam nista ukrao snimanjem glazbenog cd-a, vec samo nisam dvaput platio jedno te istu stvar. To me cini amoralnim?

 

Odmah se ovim putem ispricavam psihu, pokusao sam skratiti sto je vise moguce bilo. Oprosti.

Ne prihvacam ispriku.

Imas da visis na testisima 3 tjedna bez hrane i vode da bi dobio moj oprost. Belji se

 

Slazem se s boldanim.

- Psiho246
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
D4RKL1NG kaže...

Lako programerima u razvijenim zemljama (nordijske zemlje, USA). Njima je 2-3h posla kojeg rade da bi preživjeli dovoljno, a ne kao kod nas gdje bi trebali raditi 24/7 za kruh. Ostalo rade u slobodno vrijeme za vlastiti gušt (open source i slično).

 

Da, moram priznati da stvarno nije lose u Skandinaviji.

Nesto sam nad*kan zadnjih 5 tjedana jer eto moram raditi dnevno po pet minuta vise! Koja nepravda!!!! Sad me osobni vozac svaki dan ceka 5 minuta vise, i zbog toga sam mu morao placu udvostruciti, sa 100 000$ dnevno na 200 000$ dnevno. A da ni ne spominjem brojne sluge, masere, odvjetnike i sav ostali personal koji moram placati, zbog tih pet minuta sad ih dnevno placam po 10 000 000$ umjesto samo 9 000 000$.

 

Tezak je ovaj zivot. Morat cu se povuc u moju palacu na Kreti na jedno 2 godine samo lezati na suncu i odmarati i razmisljati o zivotu. A ova moja firma, bolje im je da me cekaju!!!!

 

 

*facepalm*

 

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
naxeem kaže...
carcharodon kaže...

Uopće nije poanta to da mi zagovaramo piratluk,ne dapaće ja cijenim trud svih kreatora bila to igra glazba  film itd.

Poanta je da su smiješni i neopravdani napadi iza fino složenih riječi pljuvanje po ljudima koji si ne mogu priuštiti sve ono što vole da si kupe iz trgovine,svatko kod kuće ima nešta orginalno ja imam omiljenu igru netko ima neku grupu itd.Sigurno da necu platiti sav sadržaj koji koristim tokom mjeseca jer jednostavno ja nemam toliki novac da to financiram,ako ikad budem u mogućnosti takvo sto financirati sigurno da hoću.

 

Ali ponavljam umjesto da napadate nas koi si ne možemo prištiti  pozabavite se ekonomijom nase divne države,znate nisu ljudi krivi što smo u ovolikom kaosu kao što jesmo vec taj intelektualni dio koji upravlja našom državom.

 

I da gade mi se ti napadi to je kao situacija sa pušacima i nepušaćima,uvjek krivnju snose oni koji konzumiraju a tvornice i dalje proizvode.

Pozabavite se uklanjanjem Torent trackera pa se neće imati odakle skidat.Cool

Priznajem da sam prilično žestoko popljuvao i izgazio određene grupe, ali mislim da si mrvicu fulao u segmentaciji grupa kojima se ja obraćam i na koje mislim. I sam sam, vjerojatno kao i 98% sunarodnjaka, u financijskim problemima i na rubu bankrota i sranja. To nije ni novost, ni čudno za naše prilike koje su u najmanju ruku očajne.

Ja ne pljujem po onima koji koriste piratski softver, glazbu ili filmove, jer većina ljudi koje znam, volim i poštujem, također piratiziraju, ali su svjesni da to baš i nije u redu.

Čak i sam ponekad (iako dugo nisam) skinem film/seriju i pogledam, ali zato jer je nedostupna u nas ili propustim epizodu. Svjestan sam da to nije u redu i da je proturječno onome što zagovaram. Skidao sam i glazbu, ali već godinama je ne slušam, jer nemam kada.

Poanta je u svijesti i opravdanju.

Nisu problem oni koji jedva imaju računalo od dvije-tri tisuće kuna, pa stave piratske win i nabave piratsku igru tu i tamo. Uopće ih ne svrstavam u grupu koju sam popljuvao! - U grupu za hraćkanje guram one koji odigraju skoro sve što se na tržištu pojavi, imaju novca, ali ga biraju ne trošiti na to jer ne smatraju to "pametnim" niti uopće vrijednim tog njihova novca, jer su oni teško radili za njega.

 

Sve alegorije, basne i poredbe (namjerno koristim taj izraz) tu su zbog ilustracije mentalnog sklopa. Čak i oni neo-nacisti.

 

Mislim da je jako važno da se shvati to moje segmentiranje grupa, jer je itekako bitno i ključan lajt motiv cijele moje priče u svim ovakvim temama.

 

P.S. Programeri baš i nisu tajkuni kao što misliš, pogotovo ne u Hrvatskoj. Bliže su blagajnicama.

meni je to malo licemjerno od tebe. sorry, ali tko si ti da "svrstavaš" ljude po grupama i govoriš ovi su oke a ovi nisu i svi debili slušaju cajke. vjeruj mi, ima jako puno inteligentnih slušača klasike koji su totalni idioti što se tiče nekakvih moralnih ili inih principa.

govoriš da pljuješ po onima koji igraju sve, ali gdje je granica? oni koji skinu tri ili četiri igrice godišnje? oni koji imaju tri tisuće kuna ili tri i pol plaću?

 

piratstva će uvijek biti samo je pitanje hoće li biti puno ili malo posrednika. ako uspiju nekako zaštititi te sve materijale od običnih smrtnika povećat će se broj ljudi koji će skidati za novac.

nikome ja ne uzimam pare. da nema piratstva ja za većinu filmova i serija ne bih ni čula i ne bih ih imala gdje pogledati. kad mi se svidi neki film odem u kino (iako smatram da je 35 kuna puno previše)

koliko sam puta skinula i pogledala film da mi se rigalo od propagande, pretjeranih specijalnih efekata i ubibože lošeg redatelja. u tom trenutku mi je baš drago da nisam platila kartu jer je to sr*nje a ne umjetnost. a s druge strane po prvi put sam željela izaći iz kina kad sam gledala spiderman neznamkojibroj jer je film toliko loš da bi ga zakonom trebalo zabraniti, ali gle koliko je zaradio.

ipak, krađa ostaje krađa, po mom mišeljnju, problem je taj što živimo u svijetu gdje osjećaji za moral i čast polako odumiru tako da najveće bure izazivaju ovakve rasprave, a na temi o uništavanju zemlje i načinu kako pomoći da se to bar malo ublaži dobiješ prst u oko jer si naivan i eskapist.

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Narcisa kaže...

koliko sam puta skinula i pogledala film da mi se rigalo od propagande, pretjeranih specijalnih efekata i ubibože lošeg redatelja. u tom trenutku mi je baš drago da nisam platila kartu jer je to sr*nje a ne umjetnost. a s druge strane po prvi put sam željela izaći iz kina kad sam gledala spiderman neznamkojibroj jer je film toliko loš da bi ga zakonom trebalo zabraniti, ali gle koliko je zaradio.

ipak, krađa ostaje krađa, po mom mišeljnju, problem je taj što živimo u svijetu gdje osjećaji za moral i čast polako odumiru tako da najveće bure izazivaju ovakve rasprave, a na temi o uništavanju zemlje i načinu kako pomoći da se to bar malo ublaži dobiješ prst u oko jer si naivan i eskapist.

 

Tocno ovo sto si navela je problem piratstva - konzumiras sadrzaj samo zato jer mozes, ne zato jer zelis. Kad bi placala za apsolutno sve sto konzumiras, filtrirala bi sadrzaj puno puno efikasnije i u principu iskusila samo ono sto vec volis.

 

Ljudi kupuju CD-ove samo onih bendove koje vole ili onih bendova koje se isplati istraziti. Isto tako se kupuju samo knjige koje imas namjeru procitati. Ili se ide u kino za filmove koje stvarno zelis pogledati. Zasto je onda samo za software drugacije? Kod softwarea, mora se konzumirati apsolutno SVE.

E, ne mora. Ako ja, covjek koji je vezan uz kompjuter nesto ispod 25 godina, mogu odigrati demo, pogledati youtube review, procitati neki clanak i zakljuciti da li je ova igra za mene ili nije - e pa onda to moze svako drugi. Primjerice, Witchera sam kupio iskljucivo zato jer mi ga je nekoliko ljudi savjetovalo, i nisam se razocarao ni najmanje.

 

Edit:

Sto se tice prsta u oko ako se pozabavis svjetskim temama - mene osobno to odvali smijati iskljucivo zato jer ljudi koji zele popraviti svijet ne znaju krenuti od sebe, a diraju u globalne stvari o kojima opcenito pojma nemaju. Ako vec zelis popraviti svijet, kreni od politike i ekonomije. A ne od toga kako kinezi ubijaju kitove da bi im vadili mast, i kako sve kineze treba zbog toga pobiti.

Pricam napamet, jer nisam ni posjetio navedenu temu.

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.12.2009 10:16 (Deus ex machina).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Deus ex machina kaže...

Da, moram priznati da stvarno nije lose u Skandinaviji.

Nesto sam nad*kan zadnjih 5 tjedana jer eto moram raditi dnevno po pet minuta vise! Koja nepravda!!!! Sad me osobni vozac svaki dan ceka 5 minuta vise, i zbog toga sam mu morao placu udvostruciti, sa 100 000$ dnevno na 200 000$ dnevno. A da ni ne spominjem brojne sluge, masere, odvjetnike i sav ostali personal koji moram placati, zbog tih pet minuta sad ih dnevno placam po 10 000 000$ umjesto samo 9 000 000$.

 

Tezak je ovaj zivot. Morat cu se povuc u moju palacu na Kreti na jedno 2 godine samo lezati na suncu i odmarati i razmisljati o zivotu. A ova moja firma, bolje im je da me cekaju!!!!

 

 

*facepalm*

 

Ma što se žališ i sprdaš?! - Mislim, znamo se i znamo da živiš na sjeveru, radiš kao programer 4 sata dnevno za 5,000 eura tjedno, imaš auto, plaćeni stan, gorivo i mobitel. Da je nama u Hrvatskoj tako, gdje bi nam bio kraj? - Ovdje ljudi rade 8 sati i više, ne plaća im se ni regularna plaća, a kamoli prekovremeni.

Narcisa kaže...

meni je to malo licemjerno od tebe. sorry, ali tko si ti da "svrstavaš" ljude po grupama i govoriš ovi su oke a ovi nisu i svi debili slušaju cajke. vjeruj mi, ima jako puno inteligentnih slušača klasike koji su totalni idioti što se tiče nekakvih moralnih ili inih principa.

govoriš da pljuješ po onima koji igraju sve, ali gdje je granica? oni koji skinu tri ili četiri igrice godišnje? oni koji imaju tri tisuće kuna ili tri i pol plaću?

Ne vidim po čemu je licemjerno? Imam pravo svrstavati gdje hoću. Za sve ljude imam male ladice u koje ih "pospremim" i stavim etiketicu na končić s objašnjenjem. Barem tako ja to vizualiziram u svom malom bolesnom mozgu.

 

Što se tiče stereotipa koji sam opisao, sorry, ali kao što su cajke smeće od glazbe (i lirici i melodija), tako se pokazalo da tu glazbu ili slušaju jako pijani ljudi ili jako glupasti ljudi. Sorry, ali ne možemo bježati od glupih ljudi, jer su svuda oko nas. Kao i vanzemaljci, uostalom.

 

Da, ima slušača klasike koji su totalni idioti inače, neki su čak i sociopati. Bio je jedan serijski ubojica u Njemačkoj, slušao je Wagnera po cijeli dan i planirao genocid...

 

A o piratstvu i opravdavanju "niskom razinom kvalitete" mi se stvarno više neda. Sorry.

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
14 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

ja ne opravdavam krađu time što kradem nekvalitetno. već mi zbog toga nije žao. kako da se izrazim, ne osjećam kajanje. ti si taj koji opravdavaš i govoriš da ako netko nema novaca taj može a ako netko ima taj ne bi smio krasti.

 

 

deux: lako je pucati od smijeha na nemilosrdno ubijanje i istrebljenje prekrasnih živih bića i još je lakše reći kako je to tupavo i infantilno. baš je tužno da su ubijanje kitova i gladna djeca u africi danas samo izlizani klišej.

 

a od svega me još više živcira kad vidim inteligente ljude koji gube vrijeme na ovakve besmislene razgovore jer smo svi u pravu i nitko nije.

 

:) pozdrav svima!

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Narcisa kaže...

1.) lako je pucati od smijeha na nemilosrdno ubijanje i istrebljenje prekrasnih živih bića i još je lakše reći kako je to tupavo i infantilno. baš je tužno da su ubijanje kitova i gladna djeca u africi danas samo izlizani klišej.

 

2.) a od svega me još više živcira kad vidim inteligente ljude koji gube vrijeme na ovakve besmislene razgovore jer smo svi u pravu i nitko nije.

 

1.) Tsk tsk tsk... fino si izokrenula ono sto sam rekao. Ajde sad lijepo procitaj jos jednom sto sam napisao, s razumijevanjem.

2.) Ne, nije istina. Onaj tko uzima nesto sto mu nije poklonjeno nije u pravu i gotovo. Jedino prosirenje tog pravila odnosi se na kruh - odnosno, na nesto sto ti treba za zivot.

 

Dapace, vecina postera ovdje je dovoljno fleksibilna da ne gledaju na djecu kao na idiote - jedna stvar je krasti jer si mlad i nemas novaca za to, a ipak se zelis igrati. Ali kad si vec presao svoju 20-i-neku, kad imas komp vrijedan 10 000 kuna, i onda pompozno dodjes objavljivati kako si Robih Hood jer krades nesto za sto ljudi rade godinama, ukljucujuci i mene, onda definitivno zasluzujes u najmanju ruku batine i preodgoj.

 

Garfield-LS je jednom rekao jedan fenomenalan biser zivotne mudrosti, koji se (zacudo) fenomenalno uklopio sa mojim poimanjem svijeta - inace dosta razlicitim od njegovog:

"Tko ne radi, ne mora ni jesti"

 

 

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
M_dipl. kaže...

Da, kako tipično za današnje mlade pseudointelektualce/boeme i umjetničke tipove/ljude koji "kuže" pravo stanje stvari!

 

Svi piratiziraju i to je tako danas. Ok je zato što to svi rade i zato što time nikome ništa fizički ne otuđujem (samim time ni ne kradem!), a moram pogledati/preslušati/odigrati sve jer me zanima, a pola toga je ionako smeće pa to u normalnim uvjetima ne bih ni gledao/slušao/igrao pa nikome zapravo ne štetim <obijest>...

 

To što je amoral postao znak današnjeg vremena, što se ljudi sustavno poglupljuju (što medijima što samim obrazovnim sistemom), što mladi ideale miješaju sa praktičnim stvarima i slično.. sve to ni najmanje nije bitno jer neki tamo kinezi (podjednako neobrazovani, obijesni, glupi, primitivni i plitki kao i ja koji to kritiziram) ubijaju kitove!

 

Ovakve postmoderno-zeleno-femino-aktivističko-boemske pi_darije me stvarno ubijaju. Nikome se ne radi, nitko ništa ne čita niti išta razumije, a svi bi nešto znali i za nešto se borili , na neki se način istakli (negdje se našli), izdigli se iz mnoštva i frapirali nas ostale svojim individualnim stavovima i osebujnim karakterom; onda raspravljaju o religiji a nemaju pojma, raspravljaju o znanosti a nemaju pojma, raspravljaju o ekonomiji a nemaju pojma, raspravljaju o politici a nemaju pojma, raspravljaju o pravu a nemaju pojma, raspravljaju o etici a nemaju pojma, raspravljaju o medijima a nemaju pojma itd. (lista ide ide unedogled)

 

Ne moram ja ništa baš znati, dosta je da nabadam, ne moram čitati, dosta je da tu i tamo slušam nekoga (tko možda čita), ne moram ni kvalitetno razmišljati, dosta je da sam nekonvencionalan itd. ALI NE, bitno je da nam majka zemlja umire, da se sante leda tope, da se životinje muče, da se kitove ubija (ta divna stvorenja), to što sam ja i cijeli moj mentalni sklop, kao i društvo u kojem se krećem (kao i svijet koje to društvo propagira), glup, neuk, zadrt, ignorantan i primitivan manje je bitno - bitno da se borim za ista ona sranja za koja se (prosječni - dakle primitivni) svijet bori, i onda znam da sam u pravu.

 

Nemoral i nedostatak intelekta uzrokuje sve ostale probleme na svijetu (osim onih medicinskih), pa tako i te gluposti za koje se danas ljudi bore i iza kojih stoje. Neuk čovjek u SAD-u smatra da se treba spasiti kitove, neuk čovjek u kini smatram da ih se treba ubijati zbog masti, isto je to sranje, samo drugo pakovanje.

 

Mislim da je vrijeme da raspravljamo o uzrocima, ne o posljedicama...

itekako "kužim" pravo stanje stvari, a to je da mi pravo stanje stvari nećemo moći "skužiti" još godinama koje dolaze jer nemamo odmak, ali tebi je to sigurno femino nešto. (btw - pročitaj tu i tamo koju knjigu pa ćeš, možda, shvatiti da nije svako žensko mišljenje ujedno i feminističko ;) )

 

ti branš zakon koji govori da to i to nije u redu. ja smatram da je takav zakon loš i da bi ga trebalo mijenjati. ja smatram da nisu svi zakoni napravljeni iz velikih moralnih načela. možda će doći dan kad ćemo plaćati zrak, a ti ćeš ga dočekati otvorenog novčanika i punih pluća jer to je zakon i nemoralno je krasti zrak! to nema veze niti sa intelektom (svijet ne vode glupi već izrazito inteligentni ljudi) niti sa moralom to ima veze s mehanizmima moći. eto ti uzroka. najobičnija pohlepa za moći.

 

 

govoriš  tome kako bi ljudi trebali težiti znanju i boljem obrazovanju, a s druge strane ismijavaš tuđe mišljenje.

 

govoriš kako je glupo baviti se velikim (i po tebi uzaludnim i besmislenim) bitkama, ali zato smatraš da je borba protiv piratstva borba za moral.

 

zaista ne znam tko je ovdje pobrkao lončiće

 

usput, da se primitivni svijet (to jest većina) bori za sve te stvari, bilo bi nam puno ljepše. pretpostavljam, ti si pametan, pa onda ušuškano se gnjezdiš na svom novom kineskom naslonjaču od krokodilske kože i uživaš u pravim intelektualnim poslasticama kao što su rasprave s jednom postmoderno-zeleno-femino-aktivističko-boemskom ženom.

 

 

 

Moj PC  
5 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Narcisa kaže...

ti branš zakon koji govori da to i to nije u redu. ja smatram da je takav zakon loš i da bi ga trebalo mijenjati. ja smatram da nisu svi zakoni napravljeni iz velikih moralnih načela. možda će doći dan kad ćemo plaćati zrak, a ti ćeš ga dočekati otvorenog novčanika i punih pluća jer to je zakon i nemoralno je krasti zrak! to nema veze niti sa intelektom (svijet ne vode glupi već izrazito inteligentni ljudi)

Nemoj mi reći da ti softver, filmove i glazbu smatraš "zrakom"?

Kako bi bilo da ja krenem krasti hranu jer hrana, za razliku od softvera, filmova i glazbe, jest osnova za život? U novinama bi me (po uhićenju) nazivali sitnim lopovom, razbojnikom, pljačkašem, kriminalcem, a u društvu bih bio percipiran kao ološ.

 

Nije mi jasno? Samo zato što se radi direktno s opipljivim sirovinama, to je vrijedno, ali čim nije fizički opipljivo, nije.

 

Zanimljiv mentalni sklop.

 

Svijet često vode psihopati, sociopati, glupani i razni luđaci. Pogledaj samo našu vladu i sabor, Njemačku 40-tih godina, Irak do nedavno, Afganistan, Iran, Srbiju, Bosnu, Venezuelu, SAD!, Englesku u srednjem vijeku, Francusku 1700-tih...

Zaboga, daj pogledaj oko sebe!

 

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
15 godina
protjeran
offline
Mininova "legalizirana"!

To sam tek shvatio čim sam probao skinit Twilight New Moon i nije bilo ničega dobroga i probao sam druge stvari i ništa Jaooo!

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
naxeem kaže...
Narcisa kaže...

ti branš zakon koji govori da to i to nije u redu. ja smatram da je takav zakon loš i da bi ga trebalo mijenjati. ja smatram da nisu svi zakoni napravljeni iz velikih moralnih načela. možda će doći dan kad ćemo plaćati zrak, a ti ćeš ga dočekati otvorenog novčanika i punih pluća jer to je zakon i nemoralno je krasti zrak! to nema veze niti sa intelektom (svijet ne vode glupi već izrazito inteligentni ljudi)

Nemoj mi reći da ti softver, filmove i glazbu smatraš "zrakom"?

Kako bi bilo da ja krenem krasti hranu jer hrana, za razliku od softvera, filmova i glazbe, jest osnova za život? U novinama bi me (po uhićenju) nazivali sitnim lopovom, razbojnikom, pljačkašem, kriminalcem, a u društvu bih bio percipiran kao ološ.

 

Nije mi jasno? Samo zato što se radi direktno s opipljivim sirovinama, to je vrijedno, ali čim nije fizički opipljivo, nije.

 

Zanimljiv mentalni sklop.

 

Svijet često vode psihopati, sociopati, glupani i razni luđaci. Pogledaj samo našu vladu i sabor, Njemačku 40-tih godina, Irak do nedavno, Afganistan, Iran, Srbiju, Bosnu, Venezuelu, SAD!, Englesku u srednjem vijeku, Francusku 1700-tih...

Zaboga, daj pogledaj oko sebe!

 

i svi ti ljudi koji vode te zemlje ti stvarno misliš da su oni manje inteligentni? pogledaj malo ti oko sebe. ako ti misliš da ljudi koji vode današnji svijet nisu inteligenti onda si zaista naivan. inteligencija i obrazovanje na žalost ne podrazumijevaju dobrotu i plemenitost.

 

što je s posudbom filmova u knjižnici? ja platim godišnju članarinu od 40 kn i posuđujem besplatno filmove do mile volje - legalno. ili je po tvom principu i to krađa? zašto onda ja ne bih mogla tako posuđivati filmove s neta uz neku minimalnu cifru? pod tim mislim da bi se zakon trebao mijenjati. eto.

smatram da je hrana previše skupa i da plaćamo ambalažu i E-ove više nego samu hranu, ali ju ne želim krasti jer će na*ebati onaj mucek prodavač koji rinta i ako joj bude manjak ona će morat dati pare. to što ja pogledam film ne znači da ću nekome iz novčanika  uzeti pare. kako ti to nije jasno? to su potencijalni novci koje ja nemam.

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
naxeem kaže...

Nemoj mi reći da ti softver, filmove i glazbu smatraš "zrakom"?

Kako bi bilo da ja krenem krasti hranu jer hrana, za razliku od softvera, filmova i glazbe, jest osnova za život? U novinama bi me (po uhićenju) nazivali sitnim lopovom, razbojnikom, pljačkašem, kriminalcem, a u društvu bih bio percipiran kao ološ.

 

Nije mi jasno? Samo zato što se radi direktno s opipljivim sirovinama, to je vrijedno, ali čim nije fizički opipljivo, nije.

 

Zanimljiv mentalni sklop.

 

 

Poistovjećuješ krađu i neovlašteno k o p i r a n j e !

Kad ukradeš štrucu kruha iz dućana onda na inventuri trgovac ima
manjak od jedne štruce kruha, a kad s torrenta/servera skineš film/softver
onda je to kopiranje. Dakle, origanl ostaje tamo gdje je.

 

Nemoguće je utvrditi da bi netko kupio softver/film/glazbu

da ne može "skinuti" sa neta.

mladi ljudi na početku čine pogrešku, jer vide gdje je moć, postaju zli, sve za novac, sveti novac, prljavi novac, krvavi novac, oprani novac, zato neka se čudo desi, čudo osvještenja!
14 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

Uzaludna filozofija ništa neceš postići,a što se thumbova tiče stvarno misliš da odražavaju stanje u društvu ili konkretno govoreći o ovom forumu?

 

P.s..

Ogromni su ti postoviSmijeh

When you are halfway up,you are always halfway down
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.12.2009 0:06 (carcharodon).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!

Imaš potpuno krivu logiku kao i svi lopovi na ovom forumu.

 

Neovlašteno kopiranje programa, filmova i sličnih proizvoda je krađa jer bez tog neovlaštenog kopiranja (i samim time neplaćanja vlasniku za taj proizvod) ti te iste proizvode ne bi mogao koristiti, a s obzirom da ih koristiš bez da si to korištenje platio pravom vlasniku tih proizvoda ti i svi ostali koji koji neovlašteno kopiraju počinili ste krađu i jednaki ste lopovi kao i onaj koji je ukrao auto ili štrucu kruha.

 

A to što tebi i drugima društvo puni glavu "socijalnim nepravdama" i kako je sasvim uredu zbog istih krasti "neopipljive" proizvode (a opravdavaju se i puno krupniji oblici krađe) ako nisi izravno njih time oštetio je problem koji neće nestati preko noći i pokazatelj je kroničnog pomanjkanja osječaja za ispravno i odgovornosti za svoje postupke koji je u zadnje vrijeme sve izraženiji u našem društvu (fenomen instant generacije koja bi sve odmah i bez trunke uloženog truda).

14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
m_dipl, željela bih ti objasniti tijek razgovora jer se bojim da me nisi razumio. Deus, koristit ću i tvoje postove jer sam simultano odgovarala obojici pa ne bih željela da bude još više nesporazuma. još trebam napomenuti kako je meni ovo zezancija (ja se nadam da je to bilo jasno) jer, budimo realni, ovo je forum. bilo bi mi drago da jednog dana odemo na kavu i popričamo u četiri, šest ili koliko god očiju, ali mislim da je ova tema u startu bila osuđena na propast jer, kao što sam ranije rekla, svi su u pravu i nitko nije.  - da objasnim, svatko u svom postu ima nešto s čime će se složiti uvjetno rečeno, suprotna strana i isto tako i obratno. ja ne smatram da ste vas dvojica glupi i neobrazovani, dapače, poštujem vaše mišljenje, ali se ne slažem s istim.
Deus ex machina kaže...
Narcisa kaže...

koliko sam puta skinula i pogledala film da mi se rigalo od propagande, pretjeranih specijalnih efekata i ubibože lošeg redatelja. u tom trenutku mi je baš drago da nisam platila kartu jer je to sr*nje a ne umjetnost. a s druge strane po prvi put sam željela izaći iz kina kad sam gledala spiderman neznamkojibroj jer je film toliko loš da bi ga zakonom trebalo zabraniti, ali gle koliko je zaradio.

ipak, krađa ostaje krađa, po mom mišeljnju, problem je taj što živimo u svijetu gdje osjećaji za moral i čast polako odumiru tako da najveće bure izazivaju ovakve rasprave, a na temi o uništavanju zemlje i načinu kako pomoći da se to bar malo ublaži dobiješ prst u oko jer si naivan i eskapist.

 

Tocno ovo sto si navela je problem piratstva - konzumiras sadrzaj samo zato jer mozes, ne zato jer zelis. Kad bi placala za apsolutno sve sto konzumiras, filtrirala bi sadrzaj puno puno efikasnije i u principu iskusila samo ono sto vec volis.

 

Ljudi kupuju CD-ove samo onih bendove koje vole ili onih bendova koje se isplati istraziti. Isto tako se kupuju samo knjige koje imas namjeru procitati. Ili se ide u kino za filmove koje stvarno zelis pogledati. Zasto je onda samo za software drugacije? Kod softwarea, mora se konzumirati apsolutno SVE.

E, ne mora. Ako ja, covjek koji je vezan uz kompjuter nesto ispod 25 godina, mogu odigrati demo, pogledati youtube review, procitati neki clanak i zakljuciti da li je ova igra za mene ili nije - e pa onda to moze svako drugi. Primjerice, Witchera sam kupio iskljucivo zato jer mi ga je nekoliko ljudi savjetovalo, i nisam se razocarao ni najmanje.

 

Edit:

Sto se tice prsta u oko ako se pozabavis svjetskim temama - mene osobno to odvali smijati iskljucivo zato jer ljudi koji zele popraviti svijet ne znaju krenuti od sebe, a diraju u globalne stvari o kojima opcenito pojma nemaju. Ako vec zelis popraviti svijet, kreni od politike i ekonomije. A ne od toga kako kinezi ubijaju kitove da bi im vadili mast, i kako sve kineze treba zbog toga pobiti.

Pricam napamet, jer nisam ni posjetio navedenu temu.

evo ovo je razlog mojoj ironičnoj rečenici. tema o kojoj sam ja govorila jest ova. da još jednom pojasnim: ja sam usputno rekla kako je ova tema polučila tolike rasprave o moralu, časti, svjetskim prilikama, a konkretna tema o zbrinjavanju otpada polučila je spam. mene je uvjetno rečeno, naživciralo što nisi otišao na temu već si pretpostavio da govorim o spašavanju kitova. željela sam napomenuti kako je danas takva izjava postala klišej. što je, po mom mišljenju tužno.

Narcisa kaže...

ja ne opravdavam krađu time što kradem nekvalitetno. već mi zbog toga nije žao. kako da se izrazim, ne osjećam kajanje. ti si taj koji opravdavaš i govoriš da ako netko nema novaca taj može a ako netko ima taj ne bi smio krasti.

 

 

deux: lako je pucati od smijeha na nemilosrdno ubijanje i istrebljenje prekrasnih živih bića i još je lakše reći kako je to tupavo i infantilno. baš je tužno da su ubijanje kitova i gladna djeca u africi danas samo izlizani klišej.

 

a od svega me još više živcira kad vidim inteligente ljude koji gube vrijeme na ovakve besmislene razgovore jer smo svi u pravu i nitko nije.

 

:) pozdrav svima!

 

 

Deus ex machina kaže...
Narcisa kaže...

1.) lako je pucati od smijeha na nemilosrdno ubijanje i istrebljenje prekrasnih živih bića i još je lakše reći kako je to tupavo i infantilno. baš je tužno da su ubijanje kitova i gladna djeca u africi danas samo izlizani klišej.

 

2.) a od svega me još više živcira kad vidim inteligente ljude koji gube vrijeme na ovakve besmislene razgovore jer smo svi u pravu i nitko nije.

 

1.) Tsk tsk tsk... fino si izokrenula ono sto sam rekao. Ajde sad lijepo procitaj jos jednom sto sam napisao, s razumijevanjem.

2.) Ne, nije istina. Onaj tko uzima nesto sto mu nije poklonjeno nije u pravu i gotovo. Jedino prosirenje tog pravila odnosi se na kruh - odnosno, na nesto sto ti treba za zivot.

 

Dapace, vecina postera ovdje je dovoljno fleksibilna da ne gledaju na djecu kao na idiote - jedna stvar je krasti jer si mlad i nemas novaca za to, a ipak se zelis igrati. Ali kad si vec presao svoju 20-i-neku, kad imas komp vrijedan 10 000 kuna, i onda pompozno dodjes objavljivati kako si Robih Hood jer krades nesto za sto ljudi rade godinama, ukljucujuci i mene, onda definitivno zasluzujes u najmanju ruku batine i preodgoj.

 

Garfield-LS je jednom rekao jedan fenomenalan biser zivotne mudrosti, koji se (zacudo) fenomenalno uklopio sa mojim poimanjem svijeta - inace dosta razlicitim od njegovog:

"Tko ne radi, ne mora ni jesti"

 

 

ja sam reagirala na ovaj dio tvog posta gdje sam te željela upitati gdje je onda granica. kako sam ja shvatila, ti katkad krađu opravdavaš a katkad ne. pa sam ti rekla da mi je to malo licemjerno jer onda kad tvom nekom sklopu to odgovara to jest krađa, u protivnom nije. je li krađa ako čovjek ukrade bijeli kruh a ne crni? na to sam ti željela ukazati. istina, priznajem, vjerojatno sam pogriješila jer sam upotrijebila možda previše jaku riječ kad sam rekla da je licemjerno pa sam ispred dodala malo Osmijeh

Narcisa kaže...
M_dipl. kaže...

1.Da, kako tipično za današnje mlade pseudointelektualce/boeme i umjetničke tipove/ljude koji "kuže" pravo stanje stvari!

 

2. Svi piratiziraju i to je tako danas. Ok je zato što to svi rade i zato što time nikome ništa fizički ne otuđujem (samim time ni ne kradem!), a moram pogledati/preslušati/odigrati sve jer me zanima, a pola toga je ionako smeće pa to u normalnim uvjetima ne bih ni gledao/slušao/igrao pa nikome zapravo ne štetim <obijest>...

 

To što je amoral postao znak današnjeg vremena, što se ljudi sustavno poglupljuju (što medijima što samim obrazovnim sistemom), što mladi ideale miješaju sa praktičnim stvarima i slično.. sve to ni najmanje nije bitno jer neki tamo kinezi (podjednako neobrazovani, obijesni, glupi, primitivni i plitki kao i ja koji to kritiziram) ubijaju kitove!

 

3. Ovakve postmoderno-zeleno-femino-aktivističko-boemske pi_darije me stvarno ubijaju. Nikome se ne radi, nitko ništa ne čita niti išta razumije, a svi bi nešto znali i za nešto se borili , na neki se način istakli (negdje se našli), izdigli se iz mnoštva i frapirali nas ostale svojim individualnim stavovima i osebujnim karakterom; onda raspravljaju o religiji a nemaju pojma, raspravljaju o znanosti a nemaju pojma, raspravljaju o ekonomiji a nemaju pojma, raspravljaju o politici a nemaju pojma, raspravljaju o pravu a nemaju pojma, raspravljaju o etici a nemaju pojma, raspravljaju o medijima a nemaju pojma itd. (lista ide ide unedogled)

 

4. Ne moram ja ništa baš znati, dosta je da nabadam, ne moram čitati, dosta je da tu i tamo slušam nekoga (tko možda čita), ne moram ni kvalitetno razmišljati, dosta je da sam nekonvencionalan itd. ALI NE, bitno je da nam majka zemlja umire, da se sante leda tope, da se životinje muče, da se kitove ubija (ta divna stvorenja), to što sam ja i cijeli moj mentalni sklop, kao i društvo u kojem se krećem (kao i svijet koje to društvo propagira), glup, neuk, zadrt, ignorantan i primitivan manje je bitno - bitno da se borim za ista ona sranja za koja se (prosječni - dakle primitivni) svijet bori, i onda znam da sam u pravu.

 

5. Nemoral i nedostatak intelekta uzrokuje sve ostale probleme na svijetu (osim onih medicinskih), pa tako i te gluposti za koje se danas ljudi bore i iza kojih stoje. Neuk čovjek u SAD-u smatra da se treba spasiti kitove, neuk čovjek u kini smatram da ih se treba ubijati zbog masti, isto je to sranje, samo drugo pakovanje.

 

Mislim da je vrijeme da raspravljamo o uzrocima, ne o posljedicama...

itekako "kužim" pravo stanje stvari, a to je da mi pravo stanje stvari nećemo moći "skužiti" još godinama koje dolaze jer nemamo odmak, ali tebi je to sigurno femino nešto. (btw - pročitaj tu i tamo koju knjigu pa ćeš, možda, shvatiti da nije svako žensko mišljenje ujedno i feminističko ;) )

 

ti branš zakon koji govori da to i to nije u redu. ja smatram da je takav zakon loš i da bi ga trebalo mijenjati. ja smatram da nisu svi zakoni napravljeni iz velikih moralnih načela. možda će doći dan kad ćemo plaćati zrak, a ti ćeš ga dočekati otvorenog novčanika i punih pluća jer to je zakon i nemoralno je krasti zrak! to nema veze niti sa intelektom (svijet ne vode glupi već izrazito inteligentni ljudi) niti sa moralom to ima veze s mehanizmima moći. eto ti uzroka. najobičnija pohlepa za moći.

 

 

govoriš  tome kako bi ljudi trebali težiti znanju i boljem obrazovanju, a s druge strane ismijavaš tuđe mišljenje.

 

govoriš kako je glupo baviti se velikim (i po tebi uzaludnim i besmislenim) bitkama, ali zato smatraš da je borba protiv piratstva borba za moral.

 

zaista ne znam tko je ovdje pobrkao lončiće

 

usput, da se primitivni svijet (to jest većina) bori za sve te stvari, bilo bi nam puno ljepše. pretpostavljam, ti si pametan, pa onda ušuškano se gnjezdiš na svom novom kineskom naslonjaču od krokodilske kože i uživaš u pravim intelektualnim poslasticama kao što su rasprave s jednom postmoderno-zeleno-femino-aktivističko-boemskom ženom.

 

 

 

1. tvoja riječ da s kojom si započeo post ukazuje da želiš naglasiti kako se ironično slažeš s onim što je bilo napisano ranije. pošto nas dvoje vodimo kakvu takvu debatu pretpostavila sam da si mislio na moj post. da se razumijemo, ja se ne nalazim uvrijeđena jer ne mislim da smo se ovdje došli vrijeđati.

 

2. pretpostavljam da si želio reći kako si u manjini i kako svi ostali misle da je to oke jer svi to rade. ja sam u nekoliko navrata rekla da smatram da je to krađa, ali isto tako smatram da je zakon koji se odnosi na autorska prava i način zarade novaca nepošten. uzmimo hipotetsku situaciju da je obrnuto i da je sve to besplatno i legalno. bi li ti skidao takve sadržaje iako znaš da to nije moralno? pretpostavljam da bi, stoga zaključujem da ti poštuješ zakon, a ne moral. činjenica jest da ja plaćam internet i telefon koji ne vrijedi mojih dvjesto kuna mjesečno. plaćam poziv s mobitela prema drugoj mreži četiri kune - to je krađa.

 

3. nisam mislila da ovdje misliš na mene, otud i smajlić u mom postu. željela sam samo ukazati na to da upravo ti koristiš iscifrane fraze i termine, a bojim se da im ne znaš značenje.  spojio si nabacane nazive koje zajedno nemaju nikakvog smisla. potom si rekao da ljudi raspravljaju o stvarima o kojima nemaju pojma. po mom mišljenju, nitko o ničemu nema pojma, ali zato raspravljamo, da poslušamo tuđe mišljenje, da možda promijenimo svoje, da iznesemo argumente, da napravimo konstruktivnu raspravu. žao mi je ako misliš da si ti jedini koji čita knjige i želi se obrazovati.

ljudi se oduvijek žele izdignuti iz mnoštva, katkad ti pokušaji nisu najuspješniji, generalizirati kao ti je prazan argument.

 

4. ironična aluzija na moj post je ovdje evidentna (ta divna stvorenja). ono što ti je promaklo jest da sam ja rekla kako obrazovanje i inteligencija, nažalost ne znače i dobrotu i plemenitost. nekad sam i ja to mislila. nekad sam vjerovala da su ljudi zatucani i glupi i kad bi imali dobro obrazovanje, kad bi postali inteligentni promijenili bi se, nabolje. tada sam shvatila da nije sve tako crno-bijelo. slažem se s tobom kako nam je obrazovanje loše, zato sam i željela postati profesor. ali isto tako je bitan i odgoj. postoje mnogi ljudi koji su inteligentni, načitani i, kao što je deux, rekao slušaju klasičnu glazbu ali su svejedno psihopati, zatucani i jadni. to nema veze s obrazovanjem, to je stvar empatije, emocionalne inteligencije.

 

5. što su za tebe gluposti?  borbe za ono što je in ovaj mjesec? to i ja osuđujem, ali to ne znači da smatram kako ne postoji jako puno ljudi koji se bori za svoje ideale, pa možda su u krivu, možda su naivni kad žele nešto promijeniti, ali katkad im i uspije.

M_dipl. kaže...
Narcisa kaže...
M_dipl. kaže...

(...)

1. itekako "kužim" pravo stanje stvari, a to je da mi pravo stanje stvari nećemo moći "skužiti" još godinama koje dolaze jer nemamo odmak, ali tebi je to sigurno femino nešto. (btw - pročitaj tu i tamo koju knjigu pa ćeš, možda, shvatiti da nije svako žensko mišljenje ujedno i feminističko ;) )

 

2. ti branš zakon koji govori da to i to nije u redu. ja smatram da je takav zakon loš i da bi ga trebalo mijenjati. ja smatram da nisu svi zakoni napravljeni iz velikih moralnih načela. možda će doći dan kad ćemo plaćati zrak, a ti ćeš ga dočekati otvorenog novčanika i punih pluća jer to je zakon i nemoralno je krasti zrak! to nema veze niti sa intelektom (svijet ne vode glupi već izrazito inteligentni ljudi) niti sa moralom to ima veze s mehanizmima moći. eto ti uzroka. najobičnija pohlepa za moći.

 

 

3. govoriš  tome kako bi ljudi trebali težiti znanju i boljem obrazovanju, a s druge strane ismijavaš tuđe mišljenje.

 

4. govoriš kako je glupo baviti se velikim (i po tebi uzaludnim i besmislenim) bitkama, ali zato smatraš da je borba protiv piratstva borba za moral.

 

5. usput, da se primitivni svijet (to jest većina) bori za sve te stvari, bilo bi nam puno ljepše. pretpostavljam, ti si pametan, pa onda ušuškano se gnjezdiš na svom novom kineskom naslonjaču od krokodilske kože i uživaš u pravim intelektualnim poslasticama kao što su rasprave s jednom postmoderno-zeleno-femino-aktivističko-boemskom ženom.

 Tvoj je post potvrda svega što sam rekao u svome.

 

1. Dobro, ako kužiš (sada bez navodnika, koji btw. ni tebi nisu trebali jer si time potvrdila moju poziciju a ne svoju) onda nam ti objasni, ili je objašnjenje to da ga zasada još nema? Cijela ona složenica služi kao primjer u kakvim se teorijskim okvirima intelektualni šarlatani najčešće nalaze (naravno čast iznimkama), to što si ti žensko ni najmanje ne ukazuje na tvoj eventualni feminizam, na što ja, uostalom, ni nisam aludirao (ne znam zašto si se ti u tome pronašla), možda kad pročitam pokoju knjigu ću shvatiti o čemu pričaš, LOL.

 

2. Ja ne branim nikakav zakon. Također nigdje nisam rekao niti naslutio da smatram da se zakoni rade po moralnim načelima, štoviše, strogo sam odijelio pravo i pravdu, ne znam odakle izvlačiš ovakve nebuloze.

 

3. Da, to govorim. Ne, nikoga ne ismijavam, iznosim svoj stav, ništa više.

 

4. Ne! Osobno smatram da je moral jedino učinkovito sredstvo borbe protiv piratstva, ne govorim da je to borba za moral (što to uopće znači?). Ove "bitke" nisu ni uzaludne ni besmislene, one imaju smisla isključivo ako im se pravilno pristupi, a problemu se pravilno pristupa nalazeći mu uzrok i ispravljajući ga u toj točci (ne u posljedici). Tvrdim da se većina svjetskih problema u svojoj biti svodi (te shodno tome i dade riješiti) na probleme intelekta, morala i obrazovanosti. U tom smislu također tvrdim da su prosječni (a to znači neuki i primitivni) amerikanac i kinez isti, razlika je jedino da je prvi odgajan i involviran u kulturno-civilizacijske stečevine zapadnog svijeta koji je pod pretjeranim utjecajem medija i općenito showbusinessom počeo kao vrijednosti propagirati nekakvu borbu za spas kitova (između ostalog), dok je pak drugi odgajan u istočnim tekovinama unutar kojih se lov na kitove opravdava tradicijom i profitom (način je života i zarade) - obojica su podjednaki idioti, jer obojica ostaju na toj jadnoj razini na kojoj im je društvo i ne trude se iznad nje dići na autentično znanje i razumijevanje, koje onda za sobom obično nosi autentični moral i općenito autentičnu ljudsku (sada u pravom smislu riječi "humanu") egzistenciju, koja se pak manifestira mogućnošću i sposobnošću za kvalitetnim (kritičkim) pogledom na sebe i društvo.

 

5. Ovo uopće ne znam kako iskomentirati, ja sam svojim postom naumio kritizirati tipični ( najčešće mladi) ljudski um u današnje vrijeme; on se bori za stvari za koje se njegova kulturno-civilizacijska okolica bori, istim se stvarima nada, o istim stvarima na isti način razmišlja (pa je tako i piratstvo ok) a ništa od toga (ili gotovo ništa) ne razumije i shvaća pravilno. Zato i kažem da si svojim odgovorom savršeno potvrdila moj post, našla si se uvrijeđena, nisi shvatila o čemu pričam, ali si svejedno odgovorila (totalno nepovezano i mimo tema koje sam ja načeo) i pritom dokazala da današnji postmoderni um ne shvaća stvari pravilno, niti ih se trudi shvatiti, a količina thumbs up-a i ono jedno "hvala" samo dodatno potvrđuje moju konstataciju.

 

Ovo me podsjeća na jednu pjesmu, a pošto prosječan današnji (postmoderni) um puno bolje reagira na stih/filmić/strip nego na baš tekst (ne daj bože duži od stranice) možda će ti zornije prikazati što hoću postom reći:

 

"I speak at one constant volume, at one constant pitch, at one constant rhythm, right into your ear, (and) you still won't hear..."

 

<želi se reći da uporno odbijaš razumjeti o čemu pričam neovisno o tome da sam to dosad ispisao u desetak postova>

 

 

navodnici su tu jer je to ironija pa da shvatiš, ali pošto nisi daj da objasnim. postavljaš se na pijadestal govoreći kako su svi ostali glupi (čast iznimkama?!) ne shvaćajući da se i ti nalaziš u svom kontekstu civilizacije, kulture, odgoja, obrazovanja, propagande, pranja mozga i svega pozitivnog i negativnog čeme su te hranili kao i sve nas ostale. kako bi mogao shvatiti svoj kontekst moraš imati odmak od njega. ne možeš svoj kontekst tumačiti svojim kontekstom. to je kao da tumačim jabuku jabukom. primjerice, nekad su ljudi mislili da se sjever i jug bore za prava crnaca. danas znamo da to nije tako.

 

tko su ti intelektualni šarlatani? na koga se to odnosi? reći intelektualni šarlatani ne znači da je to automatski argument. ponovno napominjem kako smatram da ne treba generalizirati. budi konkretan. reći da je svijet u banani i da je uzrok tome nemoral i manjak inteligencije te to potkrijepiti argumentom kako je sve što se danas priča pseudointelektualni izdrk je nedovoljno (ne mislim da je to jedini argument ali je najupečatljiviji) da si rekao ivo ivić kaže to to i to i da ti smatraš da je to pseudointelektualno-postmodernistički izbljuvak ja bih se ili složila s tim ili ne bih. ali ovako ja tebi nemam što reći osim da mislim da mlatiš praznu slamu.

 

po mom mišljenju ne postoji neka visoka točka iz koje čovjek može shvatiti autentično (opet krivo upotrebljena riječ al ajde) možda prije arhetipsko ili univerzalno znanje koje bi rodilo u svijesti običnog čovjeka osjećaj za moral, čast, dobrotu i sve vrijednosti koje bi čovjek trebao imati. moje je mišljenje da svaka osoba u sebi zna (isključujući razne mentalne devijacije) razliku dobra i zla ali odlučuju to zanemariti pa idu za vlastitom pohlepom.

 

ostatak ne želim niti komentirati jer se ne nalazim uvrijeđenom. povrijediti me mogu ljudi koje poštujem i cijenim. tebe ne poznajem. samo sam ti željela ukazati da kontekst iz kojeg ti govoriš je svejedno kontekst. zaključak da danas mladi ljudi ne razmišljaju pravilno je besmislen jer to samo upućuje na to da ti misliš da govoriš pravilno samo zato jer to ti govoriš. 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Narcisa kaže...

što je s posudbom filmova u knjižnici? ja platim godišnju članarinu od 40 kn i posuđujem besplatno filmove do mile volje - legalno. ili je po tvom principu i to krađa? zašto onda ja ne bih mogla tako posuđivati filmove s neta uz neku minimalnu cifru? pod tim mislim da bi se zakon trebao mijenjati. eto.

A tko je rekao da ne mozes? Postoje online servisi u koje se uclanis, postoje godisnje i polugodisnje pretplate, i mozes posudjivati igre i filmove. Radi na principu toga da mozes posuditi do dva DVD-a i kad ih vratis (postom), mozes uzeti nova dva.

Zakon se NE MORA mijenjati radi toga, jer zakon obuhvaca nesto sto ljudi uopce ne razumiju (kako je kolega M_dipl. sam objasnio), a to je LICENCA.

 

Narcisa kaže...

smatram da je hrana previše skupa i da plaćamo ambalažu i E-ove više nego samu hranu, ali ju ne želim krasti jer će na*ebati onaj mucek prodavač koji rinta i ako joj bude manjak ona će morat dati pare. to što ja pogledam film ne znači da ću nekome iz novčanika  uzeti pare. kako ti to nije jasno? to su potencijalni novci koje ja nemam.

Smatras ovo, smatras ono. Cini mi se da smatras puno stvari o kojima ne znas previse detalja, a kad ti netko govori detalje, ne zelis slusati jer ti ne pasu u sliku svijeta u koji zelis vjerovati. Odlucila si da E-ove placamo puno pa je zato hrana skupa. Jesi li se zapitala koliko bi hrana bila skuplja da E-ova nema? Je li ti palo na pamet da se takva artificijelna sredstva proizvode da bi svi mi mogli komotno usetati u market i kupiti hranu? Jesi li pomislila da one uzasne velike farme kokosi postoje zapravo zbog nas, da bi jedan lijeni covjek isetao iz stana i kupio kokos koju nije ni uzgojio niti svojom rukom ubio na kraju?

Ako vec zelis da te ljudi uzimaju za ozbiljno, pa nemoj onda stati na nekom nivou koji tebi odgovara ("KORPORACIJE VLADAJU SVIJETOM!!!") nego razmisljaj dalje pa iznadji vise detalja i stvori potpuniju sliku.

 

Sto se tice toga da 'ti pogledas film i nisi nikome iz novcanika uzela novce', citirat cu sam sebe:

Generalno je svaki rad koji trazi kreativnost tezak, a bogme sa dizajnerima procesora se ja uopce ne bi mijenjao. Zanimljiv posao, dosta zanimljivi alati, ali mozak ti treba raditi na jednoj drugacijoj razini :-D

Mislim da ste oboje u pravu. Prvo, najtezi posao izrade procesora je dizajniranje - nakon toga doslovce ubacis silicij u proizvodnu traku i stampas procesore - njihova proizvodna cijena ako iskljucis dizajn iznosi oko dva dolara. Za software je apsolutno jednako - dizajn (odnosno programiranje) je najtezi dio, ali kad imas master, onda je umnozavanje vrlo jednostavno.

 

Dakle? Poanta je u tome da se pocetni troskovi jednostavno moraju amortizirati preko prodanih kopija, iako su kopije same po sebi uzasno jeftine - jer u suprotnom, cijeli dizajnerski posao prije toga ispada besplatan. Zato prazan CD kosta par kuna, a original software oko 40ak eura

 

 

 

Edit na post koji se stvorio ispred mojeg:

Ne moras se toliko ispricavati oko rijeci koje si upotrijebila, vecina nismo djeca koji reagiraju burno i osobno.

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.12.2009 10:56 (Deus ex machina).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Narcisa kaže...

evo ovo je razlog mojoj ironičnoj rečenici. tema o kojoj sam ja govorila jest ova. da još jednom pojasnim: ja sam usputno rekla kako je ova tema polučila tolike rasprave o moralu, časti, svjetskim prilikama, a konkretna tema o zbrinjavanju otpada polučila je spam. mene je uvjetno rečeno, naživciralo što nisi otišao na temu već si pretpostavio da govorim o spašavanju kitova. željela sam napomenuti kako je danas takva izjava postala klišej. što je, po mom mišljenju tužno.

Um, to se zove sarkazam. Sluzim se njime da bi uz dozu humora objasnio koliko ozbiljno shvacam ljude koji se busaju u prsa kako su i zivotinje ziva bica i osjecaju bol, a onda nakon prosvjeda odu na hamburger. Pritom ne ukljucujem tebe u te ljude, nego generalno iznosim svoj stav i takvoj vrsti ignorancije.

 

Narcisa kaže...

ja sam reagirala na ovaj dio tvog posta gdje sam te željela upitati gdje je onda granica. kako sam ja shvatila, ti katkad krađu opravdavaš a katkad ne. pa sam ti rekla da mi je to malo licemjerno jer onda kad tvom nekom sklopu to odgovara to jest krađa, u protivnom nije. je li krađa ako čovjek ukrade bijeli kruh a ne crni? na to sam ti željela ukazati. istina, priznajem, vjerojatno sam pogriješila jer sam upotrijebila možda previše jaku riječ kad sam rekla da je licemjerno pa sam ispred dodala malo Osmijeh

Granica je vrlo vrlo jasna - prestaje kod osnovnih zivotnih potreba.

Emma Goldman, jedan od mojih zivotnih heroja je na jednom anarhistickom skupu u doba kad je drzava gorila u eksploitativnom kapitalizmu, pozvala ljude ovim rijecima:

"Trazite da vam daju posao! Ako vam ga ne daju, trazite da vam daju kruh! Ako vam ga ne daju, uzmite ga sami!"

 

Meni to ide ruku pod ruku sa "Tko ne radi, ne mora ni jesti".

 

Kruh je ovdje samo metafora za zivotne potrebe, potpuno je nebitno da li je crni bijeli ili kricavo sivi, bitno je da svaki covjek ima pravo na obrazovanje i zivot.

99% video igara, filmova, muzike a bogme i KNJIGA je pulp koji se konzumira iskljucivo za zabavu i zbog toga se gradira kao luksuz, a ne kao osnovna zivotna potreba. Uostalom, ionako su skoro sve najbolje knjige svijeta besplatne jer tada copyright skoro pa i nije postojao.

 

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
Deus ex machina kaže...
Narcisa kaže...

što je s posudbom filmova u knjižnici? ja platim godišnju članarinu od 40 kn i posuđujem besplatno filmove do mile volje - legalno. ili je po tvom principu i to krađa? zašto onda ja ne bih mogla tako posuđivati filmove s neta uz neku minimalnu cifru? pod tim mislim da bi se zakon trebao mijenjati. eto.

A tko je rekao da ne mozes? Postoje online servisi u koje se uclanis, postoje godisnje i polugodisnje pretplate, i mozes posudjivati igre i filmove. Radi na principu toga da mozes posuditi do dva DVD-a i kad ih vratis (postom), mozes uzeti nova dva.

Zakon se NE MORA mijenjati radi toga, jer zakon obuhvaca nesto sto ljudi uopce ne razumiju (kako je kolega M_dipl. sam objasnio), a to je LICENCA.

 

Narcisa kaže...

smatram da je hrana previše skupa i da plaćamo ambalažu i E-ove više nego samu hranu, ali ju ne želim krasti jer će na*ebati onaj mucek prodavač koji rinta i ako joj bude manjak ona će morat dati pare. to što ja pogledam film ne znači da ću nekome iz novčanika  uzeti pare. kako ti to nije jasno? to su potencijalni novci koje ja nemam.

1. Smatras ovo, smatras ono. Cini mi se da smatras puno stvari o kojima ne znas previse detalja, a kad ti netko govori detalje, ne zelis slusati jer ti ne pasu u sliku svijeta u koji zelis vjerovati. Odlucila si da E-ove placamo puno pa je zato hrana skupa. Jesi li se zapitala koliko bi hrana bila skuplja da E-ova nema? Je li ti palo na pamet da se takva artificijelna sredstva proizvode da bi svi mi mogli komotno usetati u market i kupiti hranu? Jesi li pomislila da one uzasne velike farme kokosi postoje zapravo zbog nas, da bi jedan lijeni covjek isetao iz stana i kupio kokos koju nije ni uzgojio niti svojom rukom ubio na kraju?

Ako vec zelis da te ljudi uzimaju za ozbiljno, pa nemoj onda stati na nekom nivou koji tebi odgovara ("KORPORACIJE VLADAJU SVIJETOM!!!") nego razmisljaj dalje pa iznadji vise detalja i stvori potpuniju sliku.

 

Sto se tice toga da 'ti pogledas film i nisi nikome iz novcanika uzela novce', citirat cu sam sebe:

Generalno je svaki rad koji trazi kreativnost tezak, a bogme sa dizajnerima procesora se ja uopce ne bi mijenjao. Zanimljiv posao, dosta zanimljivi alati, ali mozak ti treba raditi na jednoj drugacijoj razini :-D

Mislim da ste oboje u pravu. Prvo, najtezi posao izrade procesora je dizajniranje - nakon toga doslovce ubacis silicij u proizvodnu traku i stampas procesore - njihova proizvodna cijena ako iskljucis dizajn iznosi oko dva dolara. Za software je apsolutno jednako - dizajn (odnosno programiranje) je najtezi dio, ali kad imas master, onda je umnozavanje vrlo jednostavno.

 

Dakle? Poanta je u tome da se pocetni troskovi jednostavno moraju amortizirati preko prodanih kopija, iako su kopije same po sebi uzasno jeftine - jer u suprotnom, cijeli dizajnerski posao prije toga ispada besplatan. Zato prazan CD kosta par kuna, a original software oko 40ak eura

 

 

 

Edit na post koji se stvorio ispred mojeg:

Ne moras se toliko ispricavati oko rijeci koje si upotrijebila, vecina nismo djeca koji reagiraju burno i osobno.

 

 uzmi primjer k-plus proizvoda. to su većinom proizvodi nekih poznatijih brandova. jedina razlika jest što ih konzum pakira i što im nije potrebna posebna kampanja i dodatni troškovi oko marketinga (kažem dodatni, ne kažem da ih nema) jer se proizvod već nalazi na policama dotičnog dućana - pošto je izvađen posrednik, cijena se smanjuje. ja sam ranije govorila o nekvaliteti hrane (pretrpano e-ovima) uspoređujući ju s nekvalitetom filmova pa sam svejedno rekla da tu istu nekvalitetnu hranu ne bih krala jer bi od te moje radnje netko doživio izravnu posljedicu koja jest plaćanje navedene ukradene hrane

ja dosad nisam čula niti jedan konkretan detalj ili argument. govorite o licenci a ja niti jednom nisam opovrgnula legitimitet već, po stopedesetipetiput, naplatu iste.

 

slažem se s tobom da posao koji se obavlja prije same proizvodnje (ideja pa i onda realizacija) ne bi trebao proći nenaplaćeno. to je intelektualno vlasništvo koje bi svatko trebao cijeniti. problem nastaje kad je on naizgled neopipljiv. koliko naplatiti nečiji trud? tu dolazi ona stara o ponudi i potražnji. meni je cijeli taj kapitalistički sistem šugav jer zarađuju uvijek i svugdje prvenstveno posrednici. zato sam rekla na početku da nekako nađu način da prosječnom korisniku zabrane skidanje i kopiranje takvih sadržaja došlo bi do stvaranja novih posrednika koji bi to masno (ali ipak nešto jeftinije pa s tim i isplativije) naplaćivali.

 

btw, za besplatne knjige, da to je super, treba proći 70 god od smrti autora. razmišljala sam da uzmem cjelokupnu stariju hrv. književnost i sve na cede (kao što je dio napravio bulaja) za studente i učenike, pa da nema više izgovora, nijesam mogao naći u knjižnici :)

 

ajd deus spusti se s neba pa da završimo ovu temu ŠutimSmijeh

 

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

Pa, evo prvi post koji si napisala/napisao (ocito ni sama/sam ne znas koje je ispravno) s kojim se slazem u potpunosti.

 

Plus toga, moj nick je "Deus ex machina", sto aludira na nesto sasvim drugo (ne ukljucujuci izvorno knjizevno znacenj) umjesto na nebesku uzvisenost ;-)

Svi mi svakodnevno putujemo kroz vrijeme i to brzinom od jedne sekunde u sekundi. -hrx
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.12.2009 13:50 (Deus ex machina).
 
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

Mislim, nije da mi smeta, ali da vi radije fino se nađete na nekoj tribini, debatnom skupi ili nešto slično? :)

Sve što sam napisao nije mišljenje BUG d.o.o., nego je isključivo moje mišljenje na koje imam pravo po članku 38. Ustava Republike Hrvatske koji jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Moj PC  
6 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!

kaj se mininove tiće briga me i tak ne koristim torente nego rapidshare koj plaćam
ok i to sve je ilegalno i korporacije se bogate na ovaj il onaj način
al mene to nezanima , ja sam si kupio kompjuter baš zato da gledam serije i dokumentarce koje oču i kad oču
kriminalac jesam :D

muzika je drugo i cd-e se isplati kupit mada su preskupi al zato postoji discogs.com
sa skoro svim cd-ima koji postoje i jeftiniji su nego kod nas u dučanu

je da su rabljeni al kog briga rabljeni su i stolci u busu :) 
a opet imam mp3-ca u kompu jel ponekad se brže skine neki album neg ga ja nađem među cdima

al nebi baš dao sad 200kn za film koj cu jednom pogledat
a nit neznam dal videoteke još postoje sve u blizini su propale zahvaljujuči internetu :)
za kino nije bed dat 20-30kn (osim ak film nakraju bude bezveze) haha


i ovi koji pišu da tog sam ima na balkanu i da smo mi gamad neuka bla bla
ok nepišem pravopisom al svi kužite kaj piše,

al svud u svjetu se downloada piratski materijal
ne sam u hrvatskoj i ostalim barbarskim zamljama istoćno od EU raja :D

a ovi koji na svakoj temi moraju..
(večinom neke pankerice članice attacka ili neke feminističke udruge...)
spomenut fašiste i komuniste .. pa jedan posdjetnik
u hrvatskoj u 2 svj. ratu su i jedni i drugi bili isti... gamad :)
i jedni i drugi su ubijali nevine za svoju propagandu i cilj

pa dok god ne dobim poziv za sud bit ću lopov i gledat ću nove epizode
heroes,lost i the V
i ostale serije koje ni nemogu legalno kupit u hrvatskoj osim ak nisam vlasnik neke televizije :D
i tak moram plačat rtv pretplatu a nit slušam radio nit gledam tv program zato jel me nezanimaju reklame i ostala sranja kaj nude usred filma i serije

a sad ovi koji se diće svojim moralom nek im bude

živio sir oliver :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.12.2009 16:48 (Technowar).
15 godina
offline
Mininova "legalizirana"!

Jeste se raspisali ali mislim da je mnogima  bar malo žao ili nekome čak suza suzu goni za mininovom.PlačNamigiva

Kako vidiš jel se ugasi svitlo u živideru ?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
dery kaže...

Jeste se raspisali ali mislim da je mnogima  bar malo žao ili nekome čak suza suzu goni za mininovom.PlačNamigiva

Evo ja sam upravo svijecu zapalio a u krajicku oka nadzire se suza.Plač

World championships: 7, GP started: 250, GP wins: 91, Podium finishes: 154, Pole positions: 68, Fastest laps: 76, Points: 1,369
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
thamdra kaže...

Imaš potpuno krivu logiku kao i svi lopovi na ovom forumu.

 

Neovlašteno kopiranje programa, filmova i sličnih proizvoda je krađa jer bez tog neovlaštenog kopiranja (i samim time neplaćanja vlasniku za taj proizvod) ti te iste proizvode ne bi mogao koristiti, a s obzirom da ih koristiš bez da si to korištenje platio pravom vlasniku tih proizvoda ti i svi ostali koji koji neovlašteno kopiraju počinili ste krađu i jednaki ste lopovi kao i onaj koji je ukrao auto ili štrucu kruha.

NHF ali IMO pricas gluposti. Usporedjujes dvije neusporedive stvari. Ako vec zelis usporedjivati piratluk (koji, uzgred receno, ne podrzavam) onda ga je najbolje usporediti sa primjerice svercanjem na koncert ili neku utakmicu. Vlasnika/organizatora si ostetio jedino u smislu da je izgubio profit koji bi dobio da si ti platio kartu. Ako se prosvercas na koncert ili skines film nitko ne moze ni primjetiti da si napravio nesto lose, jer nikome nista ne nedostaje u fizickom smislu, dok kod kradje auta vlasnik odmah primjeti da mu nesto fali.

Kao sto rekoh ne podrzavam piratluk, ali koliko kapital i profit vladaju svijetom, jos ce neovlasteno kopiranje filmova biti gore od ubojstva.

 

BTW, evo jedno hipotetsko (filozofsko) pitanje.

Koncert/utakmica je, ti si dosao pred ulaz bez karte, nemas novaca i nikako ne mozes nabaviti novac za kartu. Dvorana je poluprazna i svi sa kartama su vec usli. 

Pitanje je: Hoces li ti financijski ostetiti izvodjaca/organizatora ako se prosvercas unutra? Na stranu sad to je li to moralno, i na stranu price "nemoj ni ici ako nemas novaca i sto bi bilo kad bi se njih 1000 svercalo", ali zanima me samo jednostavan odgovor (da ili ne): Je li izvodjac na bilo koji nacin ostecen ako si se ti prosvercao na koncert na koji nikako drukcije ne bi usao, jer nemas novaca.

16 godina
protjeran
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
NEW_MAN kaže...
Od kad sam prije dvije godine upoznal čari rapidsharea i mIRC-a ne pada mi na pamet skidat prek torrenta jer sucksa. Najbolje mi je bilo prije spavanja stavit neki film da se skida koji se do jutra nebi skinul jer ekipa koja seeda ima 14400 modem.


Ti to ozbiljno ili?

Jer da bi seedao neki torrent s dial up vezom, moras biti totalno bez mozga.

I DONT NEED SEX, THE GOVERNMENT FU*KS ME EVERY DAY
14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
shija kaže...
thamdra kaže...

Imaš potpuno krivu logiku kao i svi lopovi na ovom forumu.

 

Neovlašteno kopiranje programa, filmova i sličnih proizvoda je krađa jer bez tog neovlaštenog kopiranja (i samim time neplaćanja vlasniku za taj proizvod) ti te iste proizvode ne bi mogao koristiti, a s obzirom da ih koristiš bez da si to korištenje platio pravom vlasniku tih proizvoda ti i svi ostali koji koji neovlašteno kopiraju počinili ste krađu i jednaki ste lopovi kao i onaj koji je ukrao auto ili štrucu kruha.

NHF ali IMO pricas gluposti. Usporedjujes dvije neusporedive stvari. Ako vec zelis usporedjivati piratluk (koji, uzgred receno, ne podrzavam) onda ga je najbolje usporediti sa primjerice svercanjem na koncert ili neku utakmicu. Vlasnika/organizatora si ostetio jedino u smislu da je izgubio profit koji bi dobio da si ti platio kartu. Ako se prosvercas na koncert ili skines film nitko ne moze ni primjetiti da si napravio nesto lose, jer nikome nista ne nedostaje u fizickom smislu, dok kod kradje auta vlasnik odmah primjeti da mu nesto fali.

Kao sto rekoh ne podrzavam piratluk, ali koliko kapital i profit vladaju svijetom, jos ce neovlasteno kopiranje filmova biti gore od ubojstva.

 

BTW, evo jedno hipotetsko (filozofsko) pitanje.

Koncert/utakmica je, ti si dosao pred ulaz bez karte, nemas novaca i nikako ne mozes nabaviti novac za kartu. Dvorana je poluprazna i svi sa kartama su vec usli. 

Pitanje je: Hoces li ti financijski ostetiti izvodjaca/organizatora ako se prosvercas unutra? Na stranu sad to je li to moralno, i na stranu price "nemoj ni ici ako nemas novaca i sto bi bilo kad bi se njih 1000 svercalo", ali zanima me samo jednostavan odgovor (da ili ne): Je li izvodjac na bilo koji nacin ostecen ako si se ti prosvercao na koncert na koji nikako drukcije ne bi usao, jer nemas novaca.

 

Prvo bih ti se zahvalio što si me proglasio glupanom, jako pristojno od tebe, s obzirom na to kako lako vrijeđaš ljude oko sebe uopće me ne iznenađuje što ne razumiješ koncept plati pa koristi i da time što nečiji proizvod koristiš bez da si platio oštečuješ vlasnika tog proizvoda.

 

Da naravno da bih ga švercanjem na koncert oštetio jer ja taj koncert na drugi način ne bih mogao vidjeti, to što on moj novac ionako ne bi vidio nije razlog da ja gledanje tog koncerta ukradem svojim švercanjem.

 

Probaj se prošvercati nekamo gdje karte provjeravaju naknadno kada si već unutra pa njima prodaj priču da jadan nemaš novaca (još ćeš više platiti jer ćeš dobiti kaznu od xyz kuna zbog toga što si bio bez ulaznice/karte), u svijetu odraslih to je nevažno, želiš li nešto onda i plati, a ako ne možeš platiti onda možeš probati ukrasti, a ako te ulove onda si na_ebo i naravno imaš opciju biti bez tog proizvoda (jedinu ispravnu).

 

Ti nečiji proizvod ne bi mogao koristiti da ga nisi ukrao, da li je to fizičko otuđivanje ili "samo" kopiranje je tako malo važno jer koristiš nešto što si dobio na nedopušten način jer nisi za to platio, a sve drugo su izlike kojima se jadnici koriste da bi opravdali svoj "kriminal".

 

Ponovit ću ti još jednom možda shvatiš: samim time što koristiš nešto što nisi platio oštečuješ vlasnika tog proizvoda bez obzira na to što možda nemaš novaca za njegov proizvod bio to auto, novine, film ili nešto treće jer da nisi to nešto ukrao(pa makar to bilo "samo" kopiranje na koje nemaš pravo) i samim time izbjegao platiti vlasniku ti to ne bi mogao koristiti.

 

Ako ti i dalje nije jasno onda pitaj roditelje da ti objasne, možda ćeš onda shvatiti.

 

 

14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
thamdra kaže...
shija kaže...
thamdra kaže...

Imaš potpuno krivu logiku kao i svi lopovi na ovom forumu.

 

Neovlašteno kopiranje programa, filmova i sličnih proizvoda je krađa jer bez tog neovlaštenog kopiranja (i samim time neplaćanja vlasniku za taj proizvod) ti te iste proizvode ne bi mogao koristiti, a s obzirom da ih koristiš bez da si to korištenje platio pravom vlasniku tih proizvoda ti i svi ostali koji koji neovlašteno kopiraju počinili ste krađu i jednaki ste lopovi kao i onaj koji je ukrao auto ili štrucu kruha.

NHF ali IMO pricas gluposti. Usporedjujes dvije neusporedive stvari. Ako vec zelis usporedjivati piratluk (koji, uzgred receno, ne podrzavam) onda ga je najbolje usporediti sa primjerice svercanjem na koncert ili neku utakmicu. Vlasnika/organizatora si ostetio jedino u smislu da je izgubio profit koji bi dobio da si ti platio kartu. Ako se prosvercas na koncert ili skines film nitko ne moze ni primjetiti da si napravio nesto lose, jer nikome nista ne nedostaje u fizickom smislu, dok kod kradje auta vlasnik odmah primjeti da mu nesto fali.

Kao sto rekoh ne podrzavam piratluk, ali koliko kapital i profit vladaju svijetom, jos ce neovlasteno kopiranje filmova biti gore od ubojstva.

 

BTW, evo jedno hipotetsko (filozofsko) pitanje.

Koncert/utakmica je, ti si dosao pred ulaz bez karte, nemas novaca i nikako ne mozes nabaviti novac za kartu. Dvorana je poluprazna i svi sa kartama su vec usli. 

Pitanje je: Hoces li ti financijski ostetiti izvodjaca/organizatora ako se prosvercas unutra? Na stranu sad to je li to moralno, i na stranu price "nemoj ni ici ako nemas novaca i sto bi bilo kad bi se njih 1000 svercalo", ali zanima me samo jednostavan odgovor (da ili ne): Je li izvodjac na bilo koji nacin ostecen ako si se ti prosvercao na koncert na koji nikako drukcije ne bi usao, jer nemas novaca.

 

Prvo bih ti se zahvalio što si me proglasio glupanom, jako pristojno od tebe, s obzirom na to kako lako vrijeđaš ljude oko sebe uopće me ne iznenađuje što ne razumiješ koncept plati pa koristi i da time što nečiji proizvod koristiš bez da si platio oštečuješ vlasnika tog proizvoda.

 

Da naravno da bih ga švercanjem na koncert oštetio jer ja taj koncert na drugi način ne bih mogao vidjeti, to što on moj novac ionako ne bi vidio nije razlog da ja gledanje tog koncerta ukradem svojim švercanjem.

 

Probaj se prošvercati nekamo gdje karte provjeravaju naknadno kada si već unutra pa njima prodaj priču da jadan nemaš novaca (još ćeš više platiti jer ćeš dobiti kaznu od xyz kuna zbog toga što si bio bez ulaznice/karte), u svijetu odraslih to je nevažno, želiš li nešto onda i plati, a ako ne možeš platiti onda možeš probati ukrasti, a ako te ulove onda si na_ebo i naravno imaš opciju biti bez tog proizvoda (jedinu ispravnu).

 

Ti nečiji proizvod ne bi mogao koristiti da ga nisi ukrao, da li je to fizičko otuđivanje ili "samo" kopiranje je tako malo važno jer koristiš nešto što si dobio na nedopušten način jer nisi za to platio, a sve drugo su izlike kojima se jadnici koriste da bi opravdali svoj "kriminal".

 

Ponovit ću ti još jednom možda shvatiš: samim time što koristiš nešto što nisi platio oštečuješ vlasnika tog proizvoda bez obzira na to što možda nemaš novaca za njegov proizvod bio to auto, novine, film ili nešto treće jer da nisi to nešto ukrao(pa makar to bilo "samo" kopiranje na koje nemaš pravo) i samim time izbjegao platiti vlasniku ti to ne bi mogao koristiti.

 

Ako ti i dalje nije jasno onda pitaj roditelje da ti objasne, možda ćeš onda shvatiti.

 

 

Prvo, nisam te nazvao glupanom (moja isprika, ako si tako shvatio), vec sam rekao da pricas gluposti. (Molim napraviti razliku izmedju etiketiranja osobe i ocjenjivanja njegovih/njenih djela ili rijeci)

 

Naglasit cu samo nekoliko tvojih dijelova na koje odgovaram):

 

"Da naravno da bih ga švercanjem na koncert oštetio jer ja taj koncert na drugi način ne bih mogao vidjeti"

 

Evo, citam 4-5 puta i jos ne kontam sto je pjesnik htio reci. Na koji nacin je taj organizator FINANCIJSKI biti ostecen time sto sam ja usao bez karte, ako nemam novaca za kartu i taj koncert NIKAKO ne bih vidio da se ne prosvercam? Njemu broj prodanih karata ostaje isti, usao ja ili ne usao.

 

"Probaj se prošvercati nekamo gdje karte provjeravaju naknadno kada si već unutra pa njima prodaj priču da jadan nemaš novaca"

 

Ovo je vec moraliziranje. Vec sam naglasio da ne ulazim u moralni aspekt stvari (da me zanima moraliziranje, otisao bih u crkvu).

 

"samim time što koristiš nešto što nisi platio oštečuješ vlasnika tog proizvoda"

 

Opet netocno. Ti ocigledno neke stvari ili ne mozes shvatiti ili ne zelis? Gledano sa moralne strane, ti si potpuno u pravu u ovoj tvrdnji, ali ja ovdje ne govorim o moralnoj, nego o financijskoj strani. Jedno je ako ja necu otici u kino pogledati neki film, jer sam ga vec skinuo sa torrenta i pogledao, a druga stvar je ako u mom gradu/selu ne postoji ni kino ni video klub i/ili nemam novaca za kino i ja taj film nikako ne bih mogao pogledati osim sa torrenta.

 

"Ako ti i dalje nije jasno onda pitaj roditelje da ti objasne, možda ćeš onda shvatiti"

 

Uuuu, a jesi mi spustio, svaka cast. Evo idem odmah mami plakati.

Ne znam sto bih uopce na ovo rekao. Nego... Je li ovakvo etiketiranje osobe o kojoj ne znas apsolutno nista i sa kojom se ne slazes u stavovima toj intelektualni vrhunac ili ti je uobicajeno svakoga tko te argumentirano ocepi proglasavati klincem, djetetom ili ne znam sto drugo? Cisto da znam za nastavak rasprave.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Mininova "legalizirana"!
M_dipl. kaže...
shija kaže...

"Da naravno da bih ga švercanjem na koncert oštetio jer ja taj koncert na drugi način ne bih mogao vidjeti"

 

Evo, citam 4-5 puta i jos ne kontam sto je pjesnik htio reci. Na koji nacin je taj organizator FINANCIJSKI biti ostecen time sto sam ja usao bez karte, ako nemam novaca za kartu i taj koncert NIKAKO ne bih vidio da se ne prosvercam? Njemu broj prodanih karata ostaje isti, usao ja ili ne usao.

 

"Probaj se prošvercati nekamo gdje karte provjeravaju naknadno kada si već unutra pa njima prodaj priču da jadan nemaš novaca"

 

Ovo je vec moraliziranje. Vec sam naglasio da ne ulazim u moralni aspekt stvari (da me zanima moraliziranje, otisao bih u crkvu).

Evo da ja probam.

 

Financijski ga direktno nisi nimalo oštetio, naravno. No tu se radi o jednoj ekstremnoj poziciji, jer ti tvrdiš da ni u kojem slučaju ne bi inače platio kada bi morao, a kod velike većine nije tako, nego plate kada baš moraju a kada ne moraju piratiziraju. To je taj financijski dio priče, po njemu, ako si zaista nikada ni u kojem slučaju ili kontekstu ne bi to priuštio, financijski govoreći ne bi ništa ukrao, iskustveno govoreći ukrao bi iskustvo i doživljaj gledanja utakmice (koji se plaća), moralno govoreći učinio bi prijestup.

 

I btw. (nota bene), crkva nema skoro pa nikakve veze sa moralom (prije sa amoralom), moral se traži u knjigama, ne u propovijedima...

 

E, ovo je vec normalan post i normalna rekacija. Potpisujem sve sto si napisao, od rijeci do rijeci

Rekao sam vec da ne podrzavam pirateriju, samo sam htio ukazati da se ne moze sve gledati crno-bijelo i da se nikako piraterija ne moze usporedjivati sa kradjom auta.

 

Primjerice kod mene u Vukovaru ima samo jedno kino koje je u Borovu (desetak km dalje) i odakle nemam autobus za natrag kad film zavrsi. Jedini video klub u gradu je zatvoren prije nekoliko mjeseci (inace, dok je radio pola place sam ostavljao tamo i do tada nisam skinuo ni jedan film sa torrenta). Znaci, ja nemam nikakve mogucnosti pogledati film osim na TV-u kad ga odluce prikazati za koju godinu ili ga skinuti sa torrenta. Na koji nacin ja ostecujem filmsku industriju ako mjesecno skinem 1-2 filma koja u suprotnom nikako drukcije ne bih pogledao? Da ima kino u blizini, vjeruj mi da ne bih nista skidao, jer uzitak gledanja filma u kinu mi je puno veci nego na TV-u.

 

A za crkvu se slazem. Htio sam ukazati na lazno moraliziranje, samo se nisam precizno "odrazio".

 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Mininova "legalizirana"!

meni je to sve glupost. opravdavate krađu s jedne strane (ako se poklope ne znam koje x y varijable), a s druge osuđujete ko inkvizicija. evo, moj slučaj jest ovakav: svake novce koje dobijem potrošim na knjige. jednostavno si ne znam pomoć. (rođendan mi je oko interlibera)

skidam filmove jer za kupovinu istih nemam para. jesam li ja sad napravila prekršaj ili sam jednaka ubojici? molim vas, prosvijetlite me. mislim, zaista.

 

btw, dipl: to što ti je sad možda teško shvatiti foucaulta ne znači da je on intelektualni šarlatan. uz to, ja tebe ne vrijeđam nazivajući te postmodernistom, stoga moliću nemoj ni ti mene. ovo sve ostalo što si napisao, da komentiram previše bih odlazila od teme i predugo bi to potrajalo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Mininova "legalizirana"!

Kod mene u Vž nema pošteno kino i tak dugo dok ne zazidaju cinestar cineplex ili what ever ja nemam namjeru plačat filmove.
Igre skidam piratluk i ak se igra pokaže vrijedna novaca onda je kupim.

Svako moraliziranje je nepotrebno, otišli ste tolko OT i pročital sam tolko zidova texta da mi se sere.

Poruka je uređivana zadnji put čet 3.12.2009 12:34 (NEW_MAN).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice