Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

poruka: 859
|
čitano: 132.898
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr".
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Old Iggy kaže...
150 smiješ voziti na svakoj autocesti.
Znači, kupujem 2 - 3 puta skuplje vozilo, manje autonomije, vozio bi se sporije, neudobnije, imao probleme s punjenjem? Ima još koji razlog zašto kupiti? :)

 Ne širi laži. Ne smiješ se voziti 150 km/h. Točka. Ako tvrdiš suprotno, lažeš. To što se ti voziš i naša policija ima pravilnike zbog kojih ćeš ti izbjeći kaznu ne znači da smiješ ignorirati onau brojku u crvenoj kružnici.

 

Jeftinije održavanje, bolji okretni moment, okretni moment na svim brzinama, nema neposrednog zagađenja za tvoju okolinu, nema zamjene ulja, nema zupčastog remena, nema kvačila, tiši je, struja je jeftinija od fosilnih goriva... 

TI bi se vozio sporije. Ne ja. Ja bih se vozio jednako. Neudobnije? Pa to je isto stvar ukusa i odabira.

Kakvih problema s punjenjem? Opet, većina ljudi će stati bar jednom ako se voze 700km. Popili bi kavu za 10-20 minuta? Pojeli sendvić. Pa dobro i još će 20-30 minuta čitati novine i ok.

Tebi to ne odgovara, ali meni se ne čini strašno, a ima ljudi kojima ništa ne predstavlja. Koja je poanta?

13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...

 Baterije jesu slabe i najveći problem po mom mišljenju. Ali ako je to najveći problem, niti nemamo puno problema.

Tebi 300-500 domet nije vrijedno spomena. Ali ti ne shvaćaš da je to - tebi. Ja se vozim 55 km do posla svaki dan. Treba mi 110-150 km dometa 300 dana u godini. 60 dana u godini će mi 400 km biti dosta, a onih 5 ili 10... a pa stat ću na pola sata ili sat i ok.

Ako ti putuješ jako puno. To je ok. Tebi to predstavlja problem, ali velikoj većini ljudi ne. I to dolazimo do toga da su, u stvari, baterije dovoljno dobre za ono u što su ugrađene.

Ma sve je to super ali evo ti moj slučaj. Živim u zgradi sa 56 stanova (moj ulaz a imamo ih još 6). Na ovih 56 stanova dođe cca 40 automobila (42 točno ali to nije bitno za priču). Dnevno prelazim između 50 do 80 km. Ima par susjeda koji su fakat dugoprugaši jer krstare po državi uzduž i poprijeko ali ima i onih koji prođu manje od mene. Recimo da sam prosjek u zgradi. Prema realnom scenariju morat ću puniti svakih 3 do 4 dana (realnije je da će to biti češće jer mi zna uletjeti dulji put). U idealnim uvjetima uz idealni raspored isti dan će puniti nas 10 (doma). Na što ćemo se priključiti? Zgrada nema nikakvu infrastrukturu za takvo nešto kao i velika većina drugih zgrada u Zagrebu. Kad pogledam kvart u kojem živim (Špansko) tu prevladavaju zgrade. Ima ih puno više nego kuća. Da li to znači da sam osuđen na produžni kabel? Vjerojatno ga moram spojiti na utičnicu s osiguračem od 32 A (imam takvu). Ako punim noću onda mi ne gine dežuranje tijekom punjenja (da ne bi bio hackiran).

 

Nisam protiv električnih automobila, dapače, nadam se da će uskoro postati glavno prijevozno sredstvo. Činjenica je u tome da trenutno, za većinu stanovnika, na planeti Zemlji, oni nisu i ne mogu biti prvi izbor. Zašto? Zbog cijene, dometa s jednim punjenjem i logističkih problema koje sam opisao. No to ne isključuje DIY entuzijaste koji imaju znanja i mogućnosti da izrađuju i populariziraju ovakvu vrstu prijevoza.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...

Nastavak na raspravu o sigurnosti teslinih baterija, pogledati od 2:30 do kraja:

ima probijanje, bacanje s velike visine par puta, presjecanje sjekirom.

Zanimljivo, prihvaćam argument da je došlo do znatnog unaprijeđenja po pitanju sigurnosti, iako sami test nije pokazao onaj realni scenarij koji je itekako izgledan: urezivanje većeg metalnog komada u više ćelija koje nisu spojene paralelno uz ostajanje isto utisnutog u baterije koje su pri tom pod opterečenjem i s prekidom hlađenja.

 

Kakve su onda Rimčeve baterije? Zašto je Concept One planuo ko napalm?

 

Visak kaže...

 Godišnji i izleti su mi do 300 km. Išao sam i do sjevera Evrope, i vidi vraga morao sam stati na benzinskoj, no nije mi pala kruna s glave. 

A koliko ljudi ide između svakog vikenda i jednog mjesečno na selo udaljeno 80 - 150 km? Ja idem u prosjeku dva puta mjesečno, na selu infrastruktura takva da se ljeti zbog klima povremeno zapale trafostanice, tako da punjenje auta ne dolazi u obzir. Moram krenuti s punom baterijom jer stajati na putu od sat i nešto pola sata zbog punjenja nije isto kao stati jedan čas natankati, punjenje bi mu produljilo putovanje za barem trećinu.

 

Kako živim u zgradi, brojilo mi je u garaži, ali limitator je u stanu, a spajati išta prije limitatora nije dopušteno. Imam 25 A u koje mora upasti i bojler i klima i perilica. Punjenje auta doma je nemoguće. Da bih imao auto spremno za vikend moram četvrtak popodne rezervirati za posjet punionici. I to opet funkcionira samo ako ne moram još preko vikenda nešto dodatno ići obaviti, već ako mi auto stoji ispred kuće.

 

Međutim, kad sam na godišnjem, onda ni to ne funkcionira jer će u dva tjedna doći do samopražnjenja (zbog ljetnih vrućina) i pražnjenja zbog potrošnje računala....

 

Znam dosta ljudi kojima je situacija slična, razlikuje se samo kilometraža, pa bi nekom neki midrange mogao i proći, dok drugom bi bilo riskantno i vozilo s najvećom autonomijom.

 

Ako u jednadžbu ubaciš i stare roditelje koji žive na selu, a kojima ponekad treba neplanirano ići nešto pomoći...

 

Mandor kaže...

 Ne širi laži. Ne smiješ se voziti 150 km/h. Točka. Ako tvrdiš suprotno, lažeš. To što se ti voziš i naša policija ima pravilnike zbog kojih ćeš ti izbjeći kaznu ne znači da smiješ ignorirati onau brojku u crvenoj kružnici.

150 km/h nije dopušteno, međutim, zakon (ne pravilnik, već zakon) propisuje da nema kazne za prekoračenje od 10 km/h van naseljenog mjesta, čime je efektivno dopušteno voziti 140 km/h bez plaćanja kazne.

 

Da razjasnim i ovih drugih 10 km/h na koje se ljudi pozivaju:

Pravilnici definiraju kompenzaciju greške mjernih uređaja jer 150 km/h po radaru znači da je stvarna brzina, uz vjerojatnost od 95%, unutar okvira 135 - 165 km/h. Policija na osnovu toga može utvrditi da si vozio 135 ili više, pa uzima tu vrijednost kao referentnu (jer veća od te ne može biti utvrđena sa dovoljnom sigurnošću). Međutim, ako ti stvarno i voziš 135, radar može pokazati 150, pa se vožnjom preko 140 km/h kockaš. Međutim, kako ni kilometar-sat nije precizan, i on ima svoju toleranciju, pa proizvođači podese da pokazuje više kako bi bili sigurni da neće pokazati manje od stvarne brzine kad se na to superponira greška mjerenja. Time vožnja pri kojoj kilometar-sat pokazuje 140 - 150 i dalje spada u kocku, moguće je da nije dopuštena (ne znaš sigurno jer nije točna brzina), ali su vjerojatnosti na strani vozača.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
mario.L_hr kaže...

 Činjenica je u tome da trenutno, za većinu stanovnika, na planeti Zemlji, oni nisu i ne mogu biti prvi izbor. 

 Pa to nitko ne osporava, pričamo imaju li EV šansu u doglednoj budućnosti.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Visak kaže...

 Pa to nitko ne osporava, pričamo imaju li EV šansu u doglednoj budućnosti.

 

Ja se nadam da imaju ali isto tako se nadam (ne znam već koliko dugo) da će napraviti nekog vrapca sa baterijama svih vrsta i modela jer su one postale usko grlo. Kao netko tko ima skoro 50 godina nisam siguran da ću doživjeti situaciju da električna vozila istisnu klasična vozila.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...
Old Iggy kaže...
150 smiješ voziti na svakoj autocesti.
Znači, kupujem 2 - 3 puta skuplje vozilo, manje autonomije, vozio bi se sporije, neudobnije, imao probleme s punjenjem? Ima još koji razlog zašto kupiti? :)

 Ne širi laži. Ne smiješ se voziti 150 km/h. Točka. Ako tvrdiš suprotno, lažeš. To što se ti voziš i naša policija ima pravilnike zbog kojih ćeš ti izbjeći kaznu ne znači da smiješ ignorirati onau brojku u crvenoj kružnici.

Može se ono što je pravno dopušteno. A 156 (izmjerenih) je pravno dopušteno.

MrBlc kaže...
 

Kakve su onda Rimčeve baterije? Zašto je Concept One planuo ko napalm?


 

Da razjasnim i ovih drugih 10 km/h na koje se ljudi pozivaju:

Pravilnici definiraju kompenzaciju greške mjernih uređaja jer 150 km/h po radaru znači da je stvarna brzina, uz vjerojatnost od 95%, unutar okvira 135 - 165 km/h. Policija na osnovu toga može utvrditi da si vozio 135 ili više, pa uzima tu vrijednost kao referentnu (jer veća od te ne može biti utvrđena sa dovoljnom sigurnošću). Međutim, ako ti stvarno i voziš 135, radar može pokazati 150, pa se vožnjom preko 140 km/h kockaš. Međutim, kako ni kilometar-sat nije precizan, i on ima svoju toleranciju, pa proizvođači podese da pokazuje više kako bi bili sigurni da neće pokazati manje od stvarne brzine kad se na to superponira greška mjerenja. Time vožnja pri kojoj kilometar-sat pokazuje 140 - 150 i dalje spada u kocku, moguće je da nije dopuštena (ne znaš sigurno jer nije točna brzina), ali su vjerojatnosti na strani vozača.

Svaki će s današnjim baterijama planuti u slučaju proboja, to je vatrogascima sad već polako noćna mora jer nemaju čime gasiti već samo hladiti.

Pravilnik traži 10% na izmjereno, ali i dopušta mjernom uređaju maksimalnih 3% (u stvarnosti su bitno ispod 1%). Zato je 150 OK.

mario.L_hr kaže...
Visak kaže...

 Pa to nitko ne osporava, pričamo imaju li EV šansu u doglednoj budućnosti.

 

Ja se nadam da imaju ali isto tako se nadam (ne znam već koliko dugo) da će napraviti nekog vrapca sa baterijama svih vrsta i modela jer su one postale usko grlo. Kao netko tko ima skoro 50 godina nisam siguran da ću doživjeti situaciju da električna vozila istisnu klasična vozila.

Ista stvar, s tim što već to tržište gledam preko 15 godina. Recimo mali c-zero mi je bio super autić, jedino što mu je cijena kad sam ga testirao bila točno 3x veća od realno prihvatljive.

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
mario.L_hr kaže..

Ma sve je to super ali evo ti moj slučaj. Živim u zgradi sa 56 stanova (moj ulaz a imamo ih još 6). Na ovih 56 stanova dođe cca 40 automobila (42 točno ali to nije bitno za priču). Dnevno prelazim između 50 do 80 km. Ima par susjeda koji su fakat dugoprugaši jer krstare po državi uzduž i poprijeko ali ima i onih koji prođu manje od mene. Recimo da sam prosjek u zgradi. Prema realnom scenariju morat ću puniti svakih 3 do 4 dana (realnije je da će to biti češće jer mi zna uletjeti dulji put). U idealnim uvjetima uz idealni raspored isti dan će puniti nas 10 (doma). Na što ćemo se priključiti? Zgrada nema nikakvu infrastrukturu za takvo nešto kao i velika većina drugih zgrada u Zagrebu. Kad pogledam kvart u kojem živim (Špansko) tu prevladavaju zgrade. Ima ih puno više nego kuća. Da li to znači da sam osuđen na produžni kabel? 

Gle. Prije sam imao auto na plin. Ista priča. Pa gdje ćeš ga puniti? Pa koliko košta atest? Pa zar nije to opasno? Pa skuplja ti je registracija...

Pumpe su se opremile, atest ne košta puno, nije nešto opasno, kako bi bilo da doma kuhaš na benzin i još uvijek je jeftinije od benzina...

Doći će i do tebe punilice. Evo neki dan se vozim kroz Rugvicu i čudim se: gle Tesla punionica. Viđam sve više onih zelenih parkirnih mjesta sa priključkom. Kako bude rastao broj automobila, tako će i punionica.

15 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Ograničenja.

 

Zakon o sigurnosti prometa na cestama

Članak 1

(4) Sudionici u prometu dužni su držati se ograničenja, zabrana i obveza izraženih pomoću postavljenih prometnih znakova.

Članak 16.

(2) Znakovi izričitih naredbi stavljaju do znanja sudionicima u prometu na cesti zabrane, ograničenja i obveze.

Članak 53.

(7) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti u naselju kreće brzinom koja je do 10 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

Članak 54.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji se vozilom na cesti izvan naselja kreće brzinom koja je za više od 10 do 30 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine.

 

Dakle dužan si poštivati prometni znak i u slučaju da nema znaka opća ograničenja koja nisam tu naveo. 

Ako nije propisana kazna (a nije za ceste izvan naselja do 10 km/h prekoračenja) to NE ZNAČI da SMIJEŠ toliko voziti i da NISI DUŽAN poštivati znak. Svatko tko tvrdi drugačije je kreten.

 
0 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
To što vi čekate električne aute i bolje baterije jako dugo (po vašem poimanju vremena) i već ste lagano frustrirani nije nikakav indikator kako će se stvari odvijati u budućnosti. A rasprava se uglavnom vodi iz te pozicije.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...

Gle. Prije sam imao auto na plin. Ista priča. Pa gdje ćeš ga puniti? Pa koliko košta atest? Pa zar nije to opasno? Pa skuplja ti je registracija...

Pumpe su se opremile, atest ne košta puno, nije nešto opasno, kako bi bilo da doma kuhaš na benzin i još uvijek je jeftinije od benzina...

Doći će i do tebe punilice. Evo neki dan se vozim kroz Rugvicu i čudim se: gle Tesla punionica. Viđam sve više onih zelenih parkirnih mjesta sa priključkom. Kako bude rastao broj automobila, tako će i punionica.

Ne da se usporediti struja s plinom, plin je kudikamo jednostavniji i puno bliže klasičnim gorivima.

EV punionice su puno veći problem, treba ih neusporedivo više, puno gušće raspoređenih i s ogromnim dodatnim investicijama u distribuciji.

Mandor kaže...
 

Dakle dužan si poštivati prometni znak i u slučaju da nema znaka opća ograničenja koja nisam tu naveo. 

Ako nije propisana kazna (a nije za ceste izvan naselja do 10 km/h prekoračenja) to NE ZNAČI da SMIJEŠ toliko voziti i da NISI DUŽAN poštivati znak. Svatko tko tvrdi drugačije je kreten.

Budeš me zaustavio i mahnuo prstom "ne neee"?

Zakon i pravilnici su jako jasni.

Visak kaže...
To što vi čekate električne aute i bolje baterije jako dugo (po vašem poimanju vremena) i već ste lagano frustrirani nije nikakav indikator kako će se stvari odvijati u budućnosti. A rasprava se uglavnom vodi iz te pozicije.

Baš tako. Zato mi se pooling čini kao puno bolje rješenje, ne vidim uopće načina kako izvesti uvođenje EV vozila u ispodprosječnim zamljama EU, kamoli šire.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Ako smo do gotovo svake kuće doveli struju, plin, vodu, kanalizaciju, telefon, a do mnogih i kablovsku i optiku, ne čini mi se neizvedivim svima pojačati snagu.

Također su po stotinama križanja postavljeni semafori (sada već i kamere), po parkinzima naplatni uređaji, posvuda GSM antene. Postaviti punionice po parkinzima isto nije neki problem. To se neće dogoditi preko noći, nijedna od navedenih infrastruktura nije nastala preko noći, ali kako raste broj automobila, tako će se i to širiti.

Nemojte očekivati nagle promjene, jer je vrijednost postojećeg voznog parka i prateće infrastrukture prevelika da bi se kompletno zamijenili u desetak godina. Bit će to dug proces, koji će kod nas ići još sporije kada nas preplave jeftini fosilci sa zapada.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...

Gle. Prije sam imao auto na plin. Ista priča. Pa gdje ćeš ga puniti? Pa koliko košta atest? Pa zar nije to opasno? Pa skuplja ti je registracija...

Pumpe su se opremile, atest ne košta puno, nije nešto opasno, kako bi bilo da doma kuhaš na benzin i još uvijek je jeftinije od benzina...

Doći će i do tebe punilice. Evo neki dan se vozim kroz Rugvicu i čudim se: gle Tesla punionica. Viđam sve više onih zelenih parkirnih mjesta sa priključkom. Kako bude rastao broj automobila, tako će i punionica.

I sad ti meni reci koliki je udio vozila na plin? Znaš nekoga tko vozi na plin? Ja imam jednog kolegu koji vozi na plin (u odnosu na hrpetinu onih koje poznam). Siguran sam da udio vozila na plin nije prešao 5%. 

 

Što se tiče punionica ja sam ti opisao vlastiti problem, koji je realna i prisutan u cijelom Zagrebu (i po ostalim gradovima u Hrvatskoj). Stanovnici stambenih zgrada imaju problem po pitanju punjenja. Onaj tko ima kuću (ili garažu) jednostavno može ostaviti automobil da se puni preko noći, drugi to ne mogu. To je činjenica. Kad pogledam koliko dugo u Zagrebu rješavaju probleme odvoza otpada bezuspješno zamisli koliko dugo će trajati uvođenje punionica.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Visak kaže...
Ako smo do gotovo svake kuće doveli struju, plin, vodu, kanalizaciju, telefon, a do mnogih i kablovsku i optiku, ne čini mi se neizvedivim svima pojačati snagu.

Također su po stotinama križanja postavljeni semafori (sada već i kamere), po parkinzima naplatni uređaji, posvuda GSM antene. Postaviti punionice po parkinzima isto nije neki problem. To se neće dogoditi preko noći, nijedna od navedenih infrastruktura nije nastala preko noći, ali kako raste broj automobila, tako će se i to širiti.

Nemojte očekivati nagle promjene, jer je vrijednost postojećeg voznog parka i prateće infrastrukture prevelika da bi se kompletno zamijenili u desetak godina. Bit će to dug proces, koji će kod nas ići još sporije kada nas preplave jeftini fosilci sa zapada.

Izvedba elektrodistribucije je daleko najveći problem EV vozila, ekstremno je malo ljudi svjesno koliko je to posla, koliko to košta, koliko nema investitora i koliko se ne može uopće primijeniti dosadašnji razvoj elektrodistributivne mreže.

usporedba sa semaforima i naplatnim uređajima je kao reći "kako se vozilo ne da pogoniti baterijama, s vidi kako mi mobitel radi".

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
mario.L_hr kaže...
Mandor kaže...

Gle. Prije sam imao auto na plin. Ista priča. Pa gdje ćeš ga puniti? Pa koliko košta atest? Pa zar nije to opasno? Pa skuplja ti je registracija...

Pumpe su se opremile, atest ne košta puno, nije nešto opasno, kako bi bilo da doma kuhaš na benzin i još uvijek je jeftinije od benzina...

Doći će i do tebe punilice. Evo neki dan se vozim kroz Rugvicu i čudim se: gle Tesla punionica. Viđam sve više onih zelenih parkirnih mjesta sa priključkom. Kako bude rastao broj automobila, tako će i punionica.

I sad ti meni reci koliki je udio vozila na plin? Znaš nekoga tko vozi na plin? Ja imam jednog kolegu koji vozi na plin (u odnosu na hrpetinu onih koje poznam). Siguran sam da udio vozila na plin nije prešao 5%. 

 

Što se tiče punionica ja sam ti opisao vlastiti problem, koji je realna i prisutan u cijelom Zagrebu (i po ostalim gradovima u Hrvatskoj). Stanovnici stambenih zgrada imaju problem po pitanju punjenja. Onaj tko ima kuću (ili garažu) jednostavno može ostaviti automobil da se puni preko noći, drugi to ne mogu. To je činjenica. Kad pogledam koliko dugo u Zagrebu rješavaju probleme odvoza otpada bezuspješno zamisli koliko dugo će trajati uvođenje punionica.

 Punionice već postoje i u malim gradovima u Hrvatskoj. Evo u Sv.I.Zelini je već godinu i pol, a to je bila stota.

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/u-hrvatskoj-otvorena-i-stota-punionica-za-elektricna-vozila-20160422

Ti imaš problema, a ima 2 milijuna ljudi u Hrvatskoj kojim anije problem prikopčati auto na struju.

 

A što se plina tiče, pa što ako je 5% na plin? Ne pričamo o tome koliko ih je, nego koliko je to praktično ili nepraktično. Koliko je teško naći punionicu plina? Znaš koliko? Nimalo, IAKO JE SAMO 5% VOZILA NA PLIN.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2017 22:04 (Mandor).
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Old Iggy kaže...

Izvedba elektrodistribucije je daleko najveći problem EV vozila, ekstremno je malo ljudi svjesno koliko je to posla, koliko to košta, koliko nema investitora i koliko se ne može uopće primijeniti dosadašnji razvoj elektrodistributivne mreže.

usporedba sa semaforima i naplatnim uređajima je kao reći "kako se vozilo ne da pogoniti baterijama, s vidi kako mi mobitel radi".

 Bedastoća. Ti si jedan običan trol.

https://www.tesla.com/support/home-charging-installation

Svaka utičnica u kući ima 16A snage i to znači 200 km domet nakon 8 sati punjenja.

Puvučeš malo deblju žicu i jači osigurač i moći ćeš puniti brže. Ionako puniš po noći kad je struja upola jeftinija. Da, trebaš imati dvotarifno brojilo i tarifu.

I to je bez promjena na mreži. U čemu je problem? Takvi kao ti uporno sanjaju da je nemoguće proizvesti i dopremiti dovoljno struje, a punit će se najviše noću kad ima viška. Ah...

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Old Iggy kaže...

Ne da se usporediti struja s plinom, plin je kudikamo jednostavniji i puno bliže klasičnim gorivima.

EV punionice su puno veći problem, treba ih neusporedivo više, puno gušće raspoređenih i s ogromnim dodatnim investicijama u distribuciji.

Budeš me zaustavio i mahnuo prstom "ne neee"?

Zakon i pravilnici su jako jasni.

Baš tako. Zato mi se pooling čini kao puno bolje rješenje, ne vidim uopće načina kako izvesti uvođenje EV vozila u ispodprosječnim zamljama EU, kamoli šire.

 Upravo sam usporedio. Po čemu je jednostavniji? Pumpe su morale nabaviti tankove, kompresore, priključke, ateste, baždarenja sve drugačije od drugih goriva.

 

Da zakoni su jasni. Moraš poštivati prometne znakove. To piše. Što ti nije jasno?

 

ne vidiš načina EV vozila u ispodprosječnim zemljama, a kamoli šire? Što je šire? Iznadprosječne zemlje? Misliš razvijenije-manje razvijene? Zašto je teže u razvijenijima, ili što si mislio?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Old Iggy kaže...

Izvedba elektrodistribucije je daleko najveći problem EV vozila, ekstremno je malo ljudi svjesno koliko je to posla, koliko to košta, koliko nema investitora i koliko se ne može uopće primijeniti dosadašnji razvoj elektrodistributivne mreže.

usporedba sa semaforima i naplatnim uređajima je kao reći "kako se vozilo ne da pogoniti baterijama, s vidi kako mi mobitel radi".

 Taj ekstremno mali broj svjesnih ljudi je 5, ti i ova četvorica što su ti lajkala. U zemljama u kojima se ti auti stvarno prodaju, pune i voze, takvih stručnjaka izgleda nema, pa ni ne znaju da imaju problem.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...
.

 

/cut

 

I to je bez promjena na mreži. U čemu je problem? Takvi kao ti uporno sanjaju da je nemoguće proizvesti i dopremiti dovoljno struje, a punit će se najviše noću kad ima viška. Ah...

 

/cut

 

Kažeš noću, kad ima viška?

 

Mene su učili u školi da solarke imaju viška samo po sunčanom danu, a vjetroelektrane kad puše umjereni vjetar.

 

Oćemo to opet uvodit termoelektrane, zbog novih potrošača ili se to meni samo čini?

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
6 godina
protjeran
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

usput, uz solarnu plocu na haubi i krovu auta, te zamajcima unutar motora, mozda bi se dao ugradit neki nacin obnove energije od samog strujanja zraka dok auto vozi, nesto kao windmill...

Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže...

Punionice već postoje i u malim gradovima u Hrvatskoj. Evo u Sv.I.Zelini je već godinu i pol, a to je bila stota.

https://www.tportal.hr/tehno/clanak/u-hrvatskoj-otvorena-i-stota-punionica-za-elektricna-vozila-20160422

Ti imaš problema, a ima 2 milijuna ljudi u Hrvatskoj kojim anije problem prikopčati auto na struju.

 

A što se plina tiče, pa što ako je 5% na plin? Ne pričamo o tome koliko ih je, nego koliko je to praktično ili nepraktično. Koliko je teško naći punionicu plina? Znaš koliko? Nimalo, IAKO JE SAMO 5% VOZILA NA PLIN.

2 milijuna ljudi kojima nije problem prikopčati auto na struju?

Što misliš zašto je malo vozila na plin?

Mandor kaže...

 Bedastoća. Ti si jedan običan trol.

https://www.tesla.com/support/home-charging-installation

Svaka utičnica u kući ima 16A snage i to znači 200 km domet nakon 8 sati punjenja.

Puvučeš malo deblju žicu i jači osigurač i moći ćeš puniti brže. Ionako puniš po noći kad je struja upola jeftinija. Da, trebaš imati dvotarifno brojilo i tarifu.

I to je bez promjena na mreži. U čemu je problem? Takvi kao ti uporno sanjaju da je nemoguće proizvesti i dopremiti dovoljno struje, a punit će se najviše noću kad ima viška. Ah...

Je, evo odmah s mamutice idu slapovi kabela za punjenje vozila.

Velika većina ljudi to ne može doma. Pitanje je koliko i mreža može podnijeti. Ja imam i garažu pa ne mogu. Investicija mi pak nije prihvatljiva (uz sve ostale probleme), cifre su još uvijek daleko na strani ICE.

Mandor kaže...

 Upravo sam usporedio. Po čemu je jednostavniji? Pumpe su morale nabaviti tankove, kompresore, priključke, ateste, baždarenja sve drugačije od drugih goriva.

 

Da zakoni su jasni. Moraš poštivati prometne znakove. To piše. Što ti nije jasno?

 

ne vidiš načina EV vozila u ispodprosječnim zemljama, a kamoli šire? Što je šire? Iznadprosječne zemlje? Misliš razvijenije-manje razvijene? Zašto je teže u razvijenijima, ili što si mislio?

Pumpe imaju infrastrukturu, ne traže ništa novo, a i uz sve to samo dio pumpi je išao u investiciju. Uz svu jednostavnost plina i dalje ga je jako malo na cesti.

Moraš poštivati prometne propise, ne znakove. A jako je jasno u propisima definirano što, kako i zašto.

Ispodprosječne zemlje moraju dobiti gadnu financijsku injekciju da bi se to pokrenulo. Prosječan kupac ne može kupiti novo vozilo, nema infrastrukture ni planiranja.

Visak kaže...

 Taj ekstremno mali broj svjesnih ljudi je 5, ti i ova četvorica što su ti lajkala. U zemljama u kojima se ti auti stvarno prodaju, pune i voze, takvih stručnjaka izgleda nema, pa ni ne znaju da imaju problem.

Ne znaju da imaju problem? Jok. Npr. Englezi ili Nijemci.

Kod nas uopće ne postoji tijelo koje bi krenulo s regulacijom, kamoli investiralo.

Gorstak79 kaže...

usput, uz solarnu plocu na haubi i krovu auta, te zamajcima unutar motora, mozda bi se dao ugradit neki nacin obnove energije od samog strujanja zraka dok auto vozi, nesto kao windmill...

Perpetuum mobile baš i nije izvediv.

8 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

@mandor, ako je galić u krivu i naš slijedeći auto će stvarno biti električni, zašto onda još nema nikakvih konkretnih pomaka po tom pitanju? ne deklarativnih, strategije o zabrani fosilaca, poticaja na sve strane, nego konkretnih?

zašto elektični auti još nisu pali na cijenu od 10.000 eura? ako jesu, zašto ih ljudi ne kupuju ko kifle kad su toliko ekonomičniji? prosječna obitelj, pa da kešira 300.000kn za teslu?! mislim, ako si u pravu, zašto to još ne vidimo? zanemari poticaje, kad bude većina elektičnih, poticaja više nema. noćna struja neće biti u pola cijene, parking neće biti povoljniji, odu sve beneficije.

svi će puniti aute po noći, jesi li vidio konkretne planove o povećanju snage trafostanica? klime po ljeti izbaciju trafostanice, di neće mali milijun punionica na svakom ćošku?

što misliš koliko košta novi trafo? koliko koštaju punionice? projekt? vjerojatno i dozvola? održavanje?

elektroauti će enormno povećati potrošnju električne energije. odakle? tko će platiti nove elektrane? termo? hidro? nuklearna? gdje god neko hoće centralu, odmah su svi na nogama. licemjerno, kao i obrada otpada, "ja sam za, ali ne u mom dvorištu".

veliš, galić je u krivu, bilo bi to lijepo da svi vozimo na struju, da prijeđeni km košta par lipica, ali nitko ne daje niti površnu analizu troškova. niti usporedbu cijene benzin-struja, od proizvodnje do razgradnje vozila, ništa. obično oni koji tvrde nešto, imaju teret dokaza. ovdje strujaši lupaju TD-ove, umjesto da lupnu jedan jednostavan troškovnik i svima začepe usta. 

 

 
4 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Mandor kaže... Bedastoća. Ti si jedan običan trol.

https://www.tesla.com/support/home-charging-installation

Svaka utičnica u kući ima 16A snage i to znači 200 km domet nakon 8 sati punjenja.

Puvučeš malo deblju žicu i jači osigurač i moći ćeš puniti brže. Ionako puniš po noći kad je struja upola jeftinija. Da, trebaš imati dvotarifno brojilo i tarifu.

I to je bez promjena na mreži. U čemu je problem? Takvi kao ti uporno sanjaju da je nemoguće proizvesti i dopremiti dovoljno struje, a punit će se najviše noću kad ima viška. Ah...

16 A je cca 3,5 kW (malo više, ali nikad ne ideš na max snagu). To je sve divno i krasno, ali:

 

- prosječni priključak za manji do srednji stan ima ukupnu snagu 5,75 kW. Znači, ako ti se upali bojler dok ti se puni auto, ostane ti za rasvjetu i TV ili komp. Perilicu, klimu i slično zaboravi ako želiš imati upaljen bojler i puniti auto

- zakup dodatnih kW nije jeftin

- čak i kad bi bio, ako bi čitav kvart zakupio, vjerojatno lokalna distribucijska mreža nije dovoljna za to

- čak i kad bi bila po današnjim standardima, opet vjerojatno ne bi bila po tom načinu korištenja - projektira se sa određenim faktorom istovremenosti - većina rublje pere jednom, max dva puta tjedno, a max snaga traje tek kratki dio ciklusa. Dodavanje velikog broja jačih trošila koja bi radila par sati maksimalnom snagom, većinom istovremeno, bi značila značajne promjene u načinu korištenja mreže, a dosadašnji načini projektiranja sustava i rezervi padaju u vodu.

 

To je samo što se tiče kućnog punjenja, a gdje su brze punionice na autocesti? Trebaš zamijeniti 8 - 10 pumpi po stanici sa koliko brzih punjača snage preko 100 kW? Točenje goriva traje 5-10 minuta s plaćanje, a punjenje pola sata, dakle, treba ti barem 3 puta više (iako, realno i više jer se na pumpi puno brže riješe male varijacije u broju vozila). To je barem 3 MW.

 

Jedina bedastoća tu je tvoja nesposobnost da vidiš išta dalje od vlastitog priključnog ormarića. Čovjek ti napiše elektrodistribucija, a ti pričaš o kućnoj instalaciji. Ako ne razlikuješ ta dva pojma, o čemu uopće imaš tu pričati!?

 

Gorstak79 kaže...

usput, uz solarnu plocu na haubi i krovu auta, te zamajcima unutar motora, mozda bi se dao ugradit neki nacin obnove energije od samog strujanja zraka dok auto vozi, nesto kao windmill...

Da, i još stavimo jedan magnet na haubu, a drugi na nosač ispred da ga vuče...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2017 10:03 (MrBlc).
15 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
..
Gorstak79 kaže...

usput, uz solarnu plocu na haubi i krovu auta, te zamajcima unutar motora, mozda bi se dao ugradit neki nacin obnove energije od samog strujanja zraka dok auto vozi, nesto kao windmill...

Da, i još stavimo jedan magnet na haubu, a drugi na nosač ispred da ga vuče...

 :) prof.Baltazar..

od vešmašine, sva 'infrastruktura' uključujući i kabel-220v je tu, s dodatkom vjetrenjače (postoji i sportski model, tenis loptica).

https://www.24sata.hr/media/img/fe/46/7faf077d8c52ddc82296.jpeg

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

pade mi na pamet da bi se dali upotrijebiti teslini izumi bezicnog prijenosa energije, i pored svih cesta izgradit windmills, a svaki vlasnik prometala bi jednostavno morao placati najam energije....nikad vise nitko ne bi "ostao bez goriva"...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el

tko zna, možda bi moglo.. ali tad bi vjerojatno ljudi evoluirali (izgubili sluh).. direktori elektre bi obavili seppuku, nije isključeno da bi nas svaki čas zdrmala neka minimunja i tako to.. al, zgodno bi bilo :))

naravno, bez škegre (fiskalizacije, užasno komplicirano) dakle free.. u duhu originalne Tesline ideje.. đabe. Možda je moguće, ali nemoguće je to ostvariti jer .. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
protjeran
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

zake? sigurna je to tehnologija i vec se koristi u bezicnim punjacima mobitela...a samo bi imao jednu stavku vise na racunu od elektre misecno...

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.10.2017 23:19 (Gorstak79).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...

16 A je cca 3,5 kW (malo više, ali nikad ne ideš na max snagu). To je sve divno i krasno, ali:

 

- prosječni priključak za manji do srednji stan ima ukupnu snagu 5,75 kW. Znači, ako ti se upali bojler dok ti se puni auto, ostane ti za rasvjetu i TV ili komp. Perilicu, klimu i slično zaboravi ako želiš imati upaljen bojler i puniti auto

- zakup dodatnih kW nije jeftin

- čak i kad bi bio, ako bi čitav kvart zakupio, vjerojatno lokalna distribucijska mreža nije dovoljna za to

- čak i kad bi bila po današnjim standardima, opet vjerojatno ne bi bila po tom načinu korištenja - projektira se sa određenim faktorom istovremenosti - većina rublje pere jednom, max dva puta tjedno, a max snaga traje tek kratki dio ciklusa. Dodavanje velikog broja jačih trošila koja bi radila par sati maksimalnom snagom, većinom istovremeno, bi značila značajne promjene u načinu korištenja mreže, a dosadašnji načini projektiranja sustava i rezervi padaju u vodu.

 

 

 Stanove ionako ne možeš uzeti u obzir jer nitko neće vući kablove s drugog ili osamnaestog kata. Glavni kandidati za kućno punjenje su tzv predgrađa gdje ljudi imaju samostojeće kuće, garaže, vlastite prilaze. Većina takvih kuća je izgrađena u nekim drugim vremenima i redovito imaju znatno veću priključenu snagu, barem 7.5 kW, jako velik broj ima i trofazne priključke 20-25 kW.

 

Ali da se vratimo na tvoje brojke, možemo s priličnom sigurnošću reći da je od ponoći do 6 ujutro dostupno šest sati s maksimalnom snagom, znači i preko 3 kW, mreža je već sad dizajnirana za to jer ionako pokriva worst-case scenarij prosinca i siječnja kada se ljudi masovno griju na struju, noć počinje u 16h i svi su doma. To je sigurnih 20 kWh u bateriji što je dovoljno za 100 km. Dakle bez dodatnog troška uopće. Ne zaboravi da bi svi automobili trenutnim prelaskom na struju povećali potrošnju za svega 20%.

 

Do masovne elektrifikacije prometa može doći tek za 15-tak godina obzirom da su auti prilično trajna roba i ne bacaju se (kao android mobiteli od 500 kuna) nakon 6 mjeseci. Za to vrijeme će se ionako znatan dio postojećih trafostanica, kablova itd morati mijenjati. Što je 20% povećanja kapaciteta kroz 15-20 godina? Što je sa tehnologijom pametne mreže (smart-grid)? I za nju ima vremena pa će naš EV znati kad i koliko smije povući. Ovo me podsjeća na naysayere kad su vidjeli prvi iphone, jezus marija pa pametni telefon MORA imati tastaturu, neće ih prodati ni tisuću komada... Kako se u ovu shemu uklapaju autonomna vozila i recimo Uber koji na tome posebno inzistira?

Ja rekoh
15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
bruno1026 kaže...

@mandor, ako je galić u krivu i naš slijedeći auto će stvarno biti električni, zašto onda još nema nikakvih konkretnih pomaka po tom pitanju? ne deklarativnih, strategije o zabrani fosilaca, poticaja na sve strane, nego konkretnih?

zašto elektični auti još nisu pali na cijenu od 10.000 eura? ako jesu, zašto ih ljudi ne kupuju ko kifle kad su toliko ekonomičniji? prosječna obitelj, pa da kešira 300.000kn za teslu?! mislim, ako si u pravu, zašto to još ne vidimo? zanemari poticaje, kad bude većina elektičnih, poticaja više nema. noćna struja neće biti u pola cijene, parking neće biti povoljniji, odu sve beneficije.

svi će puniti aute po noći, jesi li vidio konkretne planove o povećanju snage trafostanica? klime po ljeti izbaciju trafostanice, di neće mali milijun punionica na svakom ćošku?

što misliš koliko košta novi trafo? koliko koštaju punionice? projekt? vjerojatno i dozvola? održavanje?

elektroauti će enormno povećati potrošnju električne energije. odakle? tko će platiti nove elektrane? termo? hidro? nuklearna? gdje god neko hoće centralu, odmah su svi na nogama. licemjerno, kao i obrada otpada, "ja sam za, ali ne u mom dvorištu".

veliš, galić je u krivu, bilo bi to lijepo da svi vozimo na struju, da prijeđeni km košta par lipica, ali nitko ne daje niti površnu analizu troškova. niti usporedbu cijene benzin-struja, od proizvodnje do razgradnje vozila, ništa. obično oni koji tvrde nešto, imaju teret dokaza. ovdje strujaši lupaju TD-ove, umjesto da lupnu jedan jednostavan troškovnik i svima začepe usta. 

 

1. Musk nije govorio to Hrvatima. Naš standard je jako nisko. On živi u SAD. SAD, Kanada, Britanija, Njemačka, Francuska, Skandinavija... Njima idući auto može biti električni, a nama onaj iza njega.

2. Ti već sad znaš koja će cijena biti noćne struje? Bit će niža dok god bude veliki nesrazmjer potrošnje. Da li znaš koliko se kilovatsati potroši u kojoj zemlji danju, a koliko noću i koja je projekcija za idućih 5, 10 15, 20 godina? Ne znaš jelda. zašto onda pričaš kao da znaš?

3. Koliko košta punionica? Pa što misliš zašto je Tesla u minusu i tek planiraju neku dobit u 2018.? Osim automobila troše puno novaca na opremanje automobila sustavima za autonomnu vožnju dok još autopilot ni ne vozi autonomno. Zatim, grade 1000 punionica. Na kraju, daju besplatnu struju na svojim superchargerima za svoje kupce. Sve s ciljem da zadrže kupce i dalje, privuku nove i populariziraju EV i na kraju zarade pare.

4. Ovo mi je super "tko će platiti nove elektrane". Pa ježeni kupci električne energije baš kao i sve ove godine do sada.

5. Ti si taj koji izvodi zaključke, a da nije dao ni površnu analizu troškova.

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...

 Stanove ionako ne možeš uzeti u obzir jer nitko neće vući kablove s drugog ili osamnaestog kata. Glavni kandidati za kućno punjenje su tzv predgrađa gdje ljudi imaju samostojeće kuće, garaže, vlastite prilaze. Većina takvih kuća je izgrađena u nekim drugim vremenima i redovito imaju znatno veću priključenu snagu, barem 7.5 kW, jako velik broj ima i trofazne priključke 20-25 kW.

 

Ali da se vratimo na tvoje brojke, možemo s priličnom sigurnošću reći da je od ponoći do 6 ujutro dostupno šest sati s maksimalnom snagom, znači i preko 3 kW, mreža je već sad dizajnirana za to jer ionako pokriva worst-case scenarij prosinca i siječnja kada se ljudi masovno griju na struju, noć počinje u 16h i svi su doma. To je sigurnih 20 kWh u bateriji što je dovoljno za 100 km. Dakle bez dodatnog troška uopće. Ne zaboravi da bi svi automobili trenutnim prelaskom na struju povećali potrošnju za svega 20%.

 

Do masovne elektrifikacije prometa može doći tek za 15-tak godina obzirom da su auti prilično trajna roba i ne bacaju se (kao android mobiteli od 500 kuna) nakon 6 mjeseci. Za to vrijeme će se ionako znatan dio postojećih trafostanica, kablova itd morati mijenjati. Što je 20% povećanja kapaciteta kroz 15-20 godina? Što je sa tehnologijom pametne mreže (smart-grid)? I za nju ima vremena pa će naš EV znati kad i koliko smije povući. Ovo me podsjeća na naysayere kad su vidjeli prvi iphone, jezus marija pa pametni telefon MORA imati tastaturu, neće ih prodati ni tisuću komada... Kako se u ovu shemu uklapaju autonomna vozila i recimo Uber koji na tome posebno inzistira?

 Stanove možeš uzeti u obzir ako imaju pripadajuće garaže. Novije ugrade imaju garažu u podzemlju. Puno ljudi živi u kućama na periferijama gradova ili u manjim gradova,  aima ljudi koji još uvijek žive i u selima. Evo ja putujem sa sela u Zagreb na posao. Imam zagrebačku plaću i lijepu kuću.

Ostalo se slažem.

Autonomna vozila i uber? Stvar je u tome da su električni auti malo skupi, ali ako auto zarađuje pare dok ti spavaš ili si na poslu to je prilično zanimljivo.

 

15 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
Mandor kaže... Bedastoća. Ti si jedan običan trol.

https://www.tesla.com/support/home-charging-installation

Svaka utičnica u kući ima 16A snage i to znači 200 km domet nakon 8 sati punjenja.

Puvučeš malo deblju žicu i jači osigurač i moći ćeš puniti brže. Ionako puniš po noći kad je struja upola jeftinija. Da, trebaš imati dvotarifno brojilo i tarifu.

I to je bez promjena na mreži. U čemu je problem? Takvi kao ti uporno sanjaju da je nemoguće proizvesti i dopremiti dovoljno struje, a punit će se najviše noću kad ima viška. Ah...

16 A je cca 3,5 kW (malo više, ali nikad ne ideš na max snagu). To je sve divno i krasno, ali:

 

- prosječni priključak za manji do srednji stan ima ukupnu snagu 5,75 kW. Znači, ako ti se upali bojler dok ti se puni auto, ostane ti za rasvjetu i TV ili komp. Perilicu, klimu i slično zaboravi ako želiš imati upaljen bojler i puniti auto

- zakup dodatnih kW nije jeftin

- čak i kad bi bio, ako bi čitav kvart zakupio, vjerojatno lokalna distribucijska mreža nije dovoljna za to

- čak i kad bi bila po današnjim standardima, opet vjerojatno ne bi bila po tom načinu korištenja - projektira se sa određenim faktorom istovremenosti - većina rublje pere jednom, max dva puta tjedno, a max snaga traje tek kratki dio ciklusa. Dodavanje velikog broja jačih trošila koja bi radila par sati maksimalnom snagom, većinom istovremeno, bi značila značajne promjene u načinu korištenja mreže, a dosadašnji načini projektiranja sustava i rezervi padaju u vodu.

 

To je samo što se tiče kućnog punjenja, a gdje su brze punionice na autocesti? Trebaš zamijeniti 8 - 10 pumpi po stanici sa koliko brzih punjača snage preko 100 kW? Točenje goriva traje 5-10 minuta s plaćanje, a punjenje pola sata, dakle, treba ti barem 3 puta više (iako, realno i više jer se na pumpi puno brže riješe male varijacije u broju vozila). To je barem 3 MW.

 

Jedina bedastoća tu je tvoja nesposobnost da vidiš išta dalje od vlastitog priključnog ormarića. Čovjek ti napiše elektrodistribucija, a ti pričaš o kućnoj instalaciji. Ako ne razlikuješ ta dva pojma, o čemu uopće imaš tu pričati!?

 

 Moram ti opet objašnjavati jer ne čitaš ili ne želiš čitati.

1. 16A je svaka utičnica koju imaš u stanu. Kroz istu tu žicu možeš progurati 25A ako hoćeš. Staviš jači osigurač i bolju utičnicu ili kako već treba.

2. Pa pećnica ti ima 3 kw, pegla 2, mikrovalna 0,7-1, usisavać 2-3. Popališ sve to i eto limitatora. Ti ovisiš o limitatoru, ne o žici. Dokupiš snagu ili ne brineš o tome jer kao ja niti nemaš limitatore. Košta 1000 kn po kw, čini mi se. Da li to želiš, to ćeš sam procijeniti.

3. Opet, punit ćeš auto kad najmanje trošiš sve ostalo jer je noću jeftinija struja duplo, a programiranje je već dio softvera.

To je što se tiče kućnog punjenja.

4. Punionice na autocesti se pojavljuju sukladno pojavom potražnje za njima.

Evo ti ih kad ne znaš sam guglati: https://www.tesla.com/findus#/bounds/46.5549857,19.448052299999972,42.3385087,13.364900000000034,d?search=supercharger&name=croatia&place=karlovaccroatiasupercharger

Uz autocestu kod Dugog Sela i Splita i na autocesti kod Otočca, u Vrgorcu. Slavonski Brod i Karlovac u izgradnji. To je situacija Danas!!! Za 5, 10 godina??????? Je li MrBlc ?

5. Ja ne vidim dalje od ormarića? Pa što ti gledaš onda? Što je problem u elektrodistribuciji kad je građena za vršna opterećenja? U čemu je problem? Ionako se dograđuje po potrebi. Potražnja električne energije raste od kad se pojavila i sustav se dograđuje i nastavit će se dograđivati.

6. Ako tebi ne paše točiti gorivo sat vremena umjesto 10 minuta. Hej, to je sasvim ok. JA kažem da ima ljudi kojima nije problem točiti sat vremena i to je isto ok. Ja sam jedan od njih. Ove ostale stvari uopće ne vidim kao problem. 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.10.2017 14:03 (Mandor).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice