Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

poruka: 859
|
čitano: 131.830
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr".
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...

Što se tiče Mercedesa, Porshea i Ferrarija, ja ne bih baš očekivao da će s te strane krenuti masovna elektrifikacija cestovnog prometa. Dakle, ostajem pri riječi "sporadično".
Volkswagen je druga priča, naravno, ali evo vam sa Reutersa:
"Volkswagen (VOWG_p.DE) is stepping up its shift to electric cars and plans to invest more than 20 billion euros ($24 billion) in zero-emission vehicles by 2030 to challenge pioneer Tesla (TSLA.O) in creating a mass market. "

 

Više kao šala, ali mercedes je već jednom pokrenuo masovnu motorizaciju koju su slijedili Narodni automobili d.d.

 

Više ozbiljno, obzirom da su ovi potonji još uvijek bitnim dijelom državni, a ta država je najdalje otišla u odricanju od fosilnih goriva, mislim da su sve kockice na mjestu. Ipak govorimo o drugoj ili trećoj industrijskoj sili na svijetu i najvećem proizvođaču automobila na svijetu - VW pojedinačno i Njemačka kao država. Njihove tri najveće i najpriznatije kompanije praktično idu all-in, a evo ti friško pojašnjenje što za njih, VW, znači zero-emission, članak na istom reutersu od danas:

"FRANKFURT, Sept 11 (Reuters) - Volkswagen is pushing full speed ahead with electric cars and will double investments in zero-emission autos to more than 20 billion euros ($24 billion) by 2030 as it seeks to challenge pioneer Tesla in creating a mass market.

The world’s largest automaker by sales said on Monday it will roll out 80 new electric cars across its multi-brand group by 2025, up from a previous goal of 30, and wants to offer an electric version of each of its 300 group models by 2030."

Ja rekoh
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...

 

Više ozbiljno, obzirom da su ovi potonji još uvijek bitnim dijelom državni, a ta država je najdalje otišla u odricanju od fosilnih goriva, mislim da su sve kockice na mjestu. Ipak govorimo o drugoj ili trećoj industrijskoj sili na svijetu i najvećem proizvođaču automobila na svijetu - VW pojedinačno i Njemačka kao država. Njihove tri najveće i najpriznatije kompanije praktično idu all-in, a evo ti friško pojašnjenje što za njih, VW, znači zero-emission, članak na istom reutersu od danas:

"FRANKFURT, Sept 11 (Reuters) - Volkswagen is pushing full speed ahead with electric cars and will double investments in zero-emission autos to more than 20 billion euros ($24 billion) by 2030 as it seeks to challenge pioneer Tesla in creating a mass market.

The world’s largest automaker by sales said on Monday it will roll out 80 new electric cars across its multi-brand group by 2025, up from a previous goal of 30, and wants to offer an electric version of each of its 300 group models by 2030."

 

Da, 2030-ta i električne verzije svih modela, gdje se NIGDJE ne spominju litijske baterije.

 

Dakle, za 13 godina, ako se ništa u međuvremenu ne promijeni, VW će imati električne VERZIJE svojih vozila.

 

Samo da se razumijemo - ja sam 2008. pisao o Renaultovim najavljenim električnim vozilima - Z.E. koje su najavili za 2009. da će početi prodaja i u nas:

Renault Fluence Z.E.
Renault Kangoo Z.E.
Renault Twizy Z.E.
Renault Zoe Z.E.

 

Nijedan se nije pojavio.  Zbog razloga koje je ranije naveo jedan od diskutanata u ovoj istoj dretvi: električna verzija je koštala dvaput više od ICE verzije i nitko je nije htio kupiti. Problem nije u Renaultu, preranoj najavi, ovome i onome već u FIZICI:

 

- litijske baterije imaju malu energetsku gustoću (u odnosu na ugljikovodike)

- punjenje je sporo

- ne postoji infrastruktura koja bi podržala masovnu uporabu električnih automobila s litijskim baterijama

 

Zato su ovakve najave i smještene 10 i 15 godina od sada, nejasne (električni automobili - kakvi, koje baterije, gorive ćelije? - ne kaže) i "bit će jedna od verzija".

 

Ovakve najave upravo potvrđuju 100% da nema skore masovnosti niti prelaska na električne automobile.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pon 11.9.2017 23:34 (Drago).
8 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Drago kaže...

 

Da, 2030-ta i električne verzije svih modela, gdje se NIGDJE ne spominju litijske baterije.

 

Dakle, za 13 godina, ako se ništa u međuvremenu ne promijeni, VW će imati električne VERZIJE svojih vozila.

 

...

 

Nijedan se nije pojavio zbog razloga koje je ranije naveo jedan od diskutanata u ovoj istoj dretvi: električna verzija je koštala dvaput više od ICE verzije i nitko je nije htio kupiti. Problem nije u Renaultu, preranoj najavi, ovome i onome već u FIZICI:

 

- litijske baterije imaju malu energetsku gustoću (u odnosu na ugljikovodike)

- punjenje je sporo

- ne postoji infrastruktura koja bi podržala masovnu uporabu električnih automobila s litijskim baterijama

 

Zato su ovakve najave i smještene 10 i 15 godina od sada, nejasne (električni automobili - kakvi, koje baterije, gorive ćelije? - ne kaže) i "bit će jedna od verzija".

 

Ovakve najave upravo potvrđuju 100% da nema skore masovnosti niti prelaska na električne automobile.

 

 Ne vidim zašto ste zapeli za LITIJSKE baterije. Vidim da najavljuju električne automobile, a ako će se pogoniti i anobtenium baterijama - meni svejedno.

 

Što se tiče nedostataka litijskih baterija, gustoća je dovoljna za proizvodnju upotrebljivih i praktičnih, u smislu prostranosti, automobila koji unatoč povećanoj masi imaju vrlo dobru efikasnost od tipa 150 wh/km što je nekih pet puta bolje od ICE-a. Masa tu nije bitan faktor već prosječna brzina puta aerodinamički gubici, zato tesla kao superautomobil može biti šparan kao smart ili još bolje.

 

punjenje je sve brže i brže, sada kada je postalo bitno potrošačima, proizvođači su počeli iz generacije u generaciju, čitaj od godine do godine prektično prepolovljavati vrijeme punjenja do 50 ili 80% nazivnog kapaciteta što nikad nije ni bio poseban problem obzirom da litijske baterije imaju iznimno mali unutarnji otpor.

 

Njemačka posebno baš ima generaciju (masovne FN panele koji rade dok prosječni švabo radi) i koja se, samim time, idealno uklapa u masovnu elektrifikaciju cestovnog prometa. Postavit će se pitanje troška, ali Nijemci to mogu i žele si priuštiti kako bi njihova industrija otišla još dalje od ostatka svijeta. Za njima će i svi ostali, bez brige, kao i uvijek.

Ja rekoh
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...

 Ne vidim zašto ste zapeli za LITIJSKE baterije. Vidim da najavljuju električne automobile, a ako će se pogoniti i anobtenium baterijama - meni svejedno.

 

Zapeo sam za litijske baterije i Teslu jer je to moja teza. Moja teza nije protiv bilo kojega električnog automobila.  Dapače, u tekstu koji komentirate sam napisao:

 

"U  tom smislu daleko se vjerojatnijim čine električni automobili s gorivim ćelijama koje koriste vodik spremljen na 700 atmosfera, s tim da ostaje problem elektrolize, spremanja i transporta vodika koji je izuzetno hlapljiv i njegove male molekule s lakoćom napuštaju spremnike i kroz najmanje rupice."

 

Dakle, ja imam problem s Teslom i litijskim baterijama, a ne s idejom električnih automobila uopće, iako ni ove druge tehnologije ne izgledaju kao da će se tako skoro omasoviti.

 

Zato sam zapeo.

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 1:13 (Drago).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Opet se cita ono sto se zeli procitati
😀
Testovi koje sam nabrojao su na razini celije, bez ikakve elektronike i ukljucen je test probijanja cavlom. Kazem ti, ako imas neke dvojbe reci pa ti sam snimim video sa celijom iz tesle, bez ikakve elektronike, samo jedna gola 18650 celija.

@drago - ovo za renaulte nisi u pravu, svi nabrojani modeli se proizvode vec odavno, a od ove godine se i sluzbeno prodaju u hr (prije su se mogli kupiti iz Eu). Zoe vec dolazi u update varijanti sa 400 km dometa.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Feudalac kaže...

Gubici u prijenosu su poprilično mali. Gubici u sklopu ICE-generator-akumulator-pogonski motor su pa... skoro za red veličine veći.

 

Stvar je u prosječnoj brzini koja je u gradskim uvjetima 20 km/h ili manje, dok jedan benzinac troši 0,7 l na sat praznog hoda ili više, na povišenim okretajima potrošnja raste blago eksponencijalno. S tom računicom, početnom, na 100 kmh gradske vožnje 3,5 litre minimalno idu na prazan hod. I ICE za generator ima gubitke, ali on radi samo kada je potrebno pa su manji. ICE otežava vozilo. Matematika za ICE generator u os. automobilu ne pstoji - to je naprosto, kako bi braća Ameri rekli - range extender.

 

To je hibrid koji je napravljen zato što netko ne zna napraviti hibrid.

Vozim 1.4 benzin i znam gdje najviše gubim na gorivu. Autocesta preko 120 km/h, potrošnja raste eksponencijalno, dijelom zbog malog motora koji tad već ulazi u okretaje između 3500 i 4000, a dijelom i zbog loše aerodinamike.

 

Međutim, osim te povećane potrošnje zbog brzine, najviše se osjeti na ubrzanjima i uzbrdicama - dakle pod većim opterećenjem. Efikasnost električnog motora je tu daleko ravnomjernija, a baterije bi služila kao buffer koji omogućuje ICE motoru rad na optimalnim okretajima u režimima kraćeg povećanog opterećenja. Mazda sad radi na ICE motorima koji će u užem pojasu radnih uvjeta imati 30-40% bolju iskoristivost od klasičnih, pa bi ovakav hibrid mogao iz takvog motora izući daleko više jer bi motor stalno radio u tom režimu (u kojem inače ne može raditi upravo u uvjetima kad ionako auto najviše troši).

 

Što se tiče dodatne mase, to je i dalje manje od 540 kg baterija.

 

Da se razumijemo, što se tiče efikasnosti, ovakav hibrid se ne bi natjecao s električnim vozilom, već s ICE vozilom.

 

 

Jakovp kaže...
Opet se cita ono sto se zeli procitati 
😀 
Testovi koje sam nabrojao su na razini celije, bez ikakve elektronike i ukljucen je test probijanja cavlom. Kazem ti, ako imas neke dvojbe reci pa ti sam snimim video sa celijom iz tesle, bez ikakve elektronike, samo jedna gola 18650 celija. 

Moja greška, postoje čelije s ugrađenom elektronikom...

 

Dobro za tebe, ali mi onda nije jasno zašto su morali ugraditi zaštitnu ploču ispod baterija za spriječiti zapaljenja...

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
 

Dobro za tebe, ali mi onda nije jasno zašto su morali ugraditi zaštitnu ploču ispod baterija za spriječiti zapaljenja...

Zato jer je bilo nekoliko ozbiljnih problema.

14 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Inače, po forumima Teslinih vozača (koji imaju dakle najbolje komercijalno dostupne punjače), prosjek efikasnosti punjača je cca 70%...

 

ali na njihovim standardnim utičnicama (110V) pada na 50-54%....

 

i to treba uzeti u obzir kad govorimo o povećanju broja el. auta i opterećenju mreže..

 

a sama mreža je kod nas (RH) u lošem stanju zbog vodiča, a u Americi zbog dimenzioniranja..

 

kod nas (Europa) je pravilo za trafostanice prema kućanstvima: dupli trafići i 100% zalihosti..

 

u Americi, ako ima 25% predimenzioniranosti na jedinom trafiću je dobro...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 9:01 (Stric_Jura).
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Zasto, pa da bi se zadovoljili mediji i da bi se smirilo ljude, iako je upitno koliko je to bilo potrebno. Sto se tice ove vijesti koje je iggy zalijepio postoji puno sumnjivih okolnosti.

Uglavnom sam odluci sta te zanima, realan test ili polovicne informacije iz medija.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Pricas gluposti, punjaci u el. vozilima imaju efikasnost od najmanje 94-95%.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...
Zasto, pa da bi se zadovoljili mediji i da bi se smirilo ljude, iako je upitno koliko je to bilo potrebno. Sto se tice ove vijesti koje je iggy zalijepio postoji puno sumnjivih okolnosti.


To nije jedini slučaj. Zato su uveli titan / aluminij oklop kao i objavili potrebne postupke kod gašenja.

14 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...
Pricas gluposti, punjaci u el. vozilima imaju efikasnost od najmanje 94-95%.

 o da....

 

to ti je potvrdio svizac zaposlen u konditorskoj industriji?

Ju je je? Je ju je!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Stric_Jura kaže...

kod nas (Europa) je pravilo za trafostanice prema kućanstvima: dupli trafići i 100% zalihosti..

Možda za nove, ali na starima se samo mijenjaju jači osigurači dok ne plane trafostanica (samo na Murteru su bila dva takva slučaja u zadnjih 10-ak godina).

 

Jakovp kaže...
Zasto, pa da bi se zadovoljili mediji i da bi se smirilo ljude, iako je upitno koliko je to bilo potrebno. Sto se tice ove vijesti koje je iggy zalijepio postoji puno sumnjivih okolnosti.

Ma naravno, pogotovo kad se Musk krenuo pravdati sa "peak forceom" i statistikom, odmah znaš da je sve pod kontrolom.

 

Jakovp kaže...
Uglavnom sam odluci sta te zanima, realan test ili polovicne informacije iz medija.

Ajde onda napravi taj test koji nudiš. Uzmi par čelija spojenih u seriju, pa kroz njih napucaj metalni lim velikom silom.

 

Jakovp kaže...
Pricas gluposti, punjaci u el. vozilima imaju efikasnost od najmanje 94-95%.

Sam pretvarač može imati toliku efikasnost u optimalnim uvjetima, ali kod punjenja širokim rasponom struja i u širem temperaturnom rasponu, nemaš optimalne uvjete. Pred kraj punjenja struja pada, a s njom i efikasnost punjača. Prosjek je u najboljem slučaju 90%.

 

Sama baterija ima efikasnost punjenja 80 - 90%, nek je Teslina među boljima i nek ima 90%.

 

To je već efikasnost od 81%, bez gubitaka na kablovima (i u kućnoj instalaciji i od samog punjača), gubitak na elektronici za nadzor baterije, potrošnje elektronike i pumpe za hlađenje, povećanih gubitaka zbog previsoke ili preniske temperature, samopražnjenja baterije i slično.

 

Evo ti iskustva vlasnika koja ipak malo odstupaju od lijepih brojki u specifikaciji:

 

https://forums.tesla.com/forum/forums/charging-efficiency-0

 

https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/home-charging-efficiency.73181/

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

MdBIc, nemoj JakovuP razbijati iluzije, ako sv. Elon Musk veli da je 95% efikasnost, jeba ga Irud kud ti uvodiš nekakvu efikasnost same baterije ????

 

Kakve oscilacije napona, temperature, kakvi bakrači ?!?

 

95% (stani ispred ogledal i mantraj 95% - 95% - itd...)

 

to što pišu i neki korisnici Tesle, ispali iz Muskove milosti, da je 70%, što oni znaju ?

 

95% -95%...

 

@JakovP - gle, da budeš siguran, kupi si mjerač potrošnje, njega u utuičnicu, u njega kabel do Tesle i provjeri...

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 10:14 (Stric_Jura).
Moj PC  
2 2 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...
Pricas gluposti, punjaci u el. vozilima imaju efikasnost od najmanje 94-95%.

 

Nema teorije. S rasponom napona mijenja se i unutarnji otpor baterije i režim rada punjača. I to je najlakši dio za izmjeriti - gledaš brojilo na ulazu i s druge strane struju na izlazu punjača. Ne treba ništa izračunavati teoretske vrijednosti za punjač ili bateriju.

 

Vidim da je Blic već objasnio.

This space for rent!
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Ajme meni. Vi meni sada objasnjavate kako da mjerim efikasnost punjaca 😂
Zbilja mislite da to nisam radio na svojim punjacima za el toyotu i tomosa? Koji su dosta losiji od onih koji idu u tvornicke aute, i dobivam na autu 91 do 92 posto (jeftini kineski punjac nove generacije) a na tomosu imam punjac (u biti meanwell napajanje) sa eff od 95%. Mogu i za to snimiti video ako mi se ne vjeruje, di mjerim snagu na ulazu i izlazu. Takoder pogledajte si datasheet, meanwell hlg-320h-54a di vam pise podatak o eff. A tvornicki auti imaju jos naprednije punjace.

Ovo za efikasnost baterije pri punjenju je takoder jos jedna izbrijana floskula, ako se ne pune nekom ludom pretjeranom strujom im je efikasnost punjenja preko 98-99 posto, moze malo pasti kod brzog punjenja.
Kod praznjenja je malo kompliciranija prica pa ako nekoga zanima napisem.
Gubici na kabelima i konektorima kod punjenja su zbilja zanemarivi, koriste se kratki i debeli kabeli, te veoma krupni kontakti napravljeni za kiloampere.

Bavim se ovim stvarima vec jako dugo, procitao sam masu stvari, iskustva ljudi, datasheeta, tehnicke dokumentacije, strucnih foruma, obavio puno vlastitih testova i jako mi je tesko citati kada netko vrlo slabo upucen pise stvari koje ne samo da su netocne nego su jako daleko od istine.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
6 0 hvala 4
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Reci tocno kakav test zelis, koliko celija u seriji (ne bih bacao vise od 4, svaka me kostala po 4 dolara), na kom naponu, temperaturi, i sa cim da ih presjecem i kako, da ne bi bilo kasnije da sam ih bezveze unistavao.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
moderator
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...
Ajme meni. Vi meni sada objasnjavate kako da mjerim efikasnost punjaca 😂
Zbilja mislite da to nisam radio na svojim punjacima za el toyotu i tomosa? Koji su dosta losiji od onih koji idu u tvornicke aute, i dobivam na autu 91 do 92 posto (jeftini kineski punjac nove generacije) a na tomosu imam punjac (u biti meanwell napajanje) sa eff od 95%. Mogu i za to snimiti video ako mi se ne vjeruje, di mjerim snagu na ulazu i izlazu. Takoder pogledajte si datasheet, meanwell hlg-320h-54a di vam pise podatak o eff. A tvornicki auti imaju jos naprednije punjace.

Ovo za efikasnost baterije pri punjenju je takoder jos jedna izbrijana floskula, ako se ne pune nekom ludom pretjeranom strujom im je efikasnost punjenja preko 98-99 posto, moze malo pasti kod brzog punjenja.
Kod praznjenja je malo kompliciranija prica pa ako nekoga zanima napisem.
Gubici na kabelima i konektorima kod punjenja su zbilja zanemarivi, koriste se kratki i debeli kabeli, te veoma krupni kontakti napravljeni za kiloampere.

Bavim se ovim stvarima vec jako dugo, procitao sam masu stvari, iskustva ljudi, datasheeta, tehnicke dokumentacije, strucnih foruma, obavio puno vlastitih testova i jako mi je tesko citati kada netko vrlo slabo upucen pise stvari koje ne samo da su netocne nego su jako daleko od istine.

 

 

Pa ti govoriš o svom autiću i tomosu sa po pet kila baterija i uspoređuješ to s punjenjem banke od 60 ili 80 kWh baterija?

K tome, siguran sam da si nešto krivo izmjerio, jer ja još nisam vidio toliku efikasnost u punjenju li-ionskih baterija, a više od 10 godina u modelarstvu koristim li-ionske baterije - od malih 3s1p 3000 mAh do većih 6s3P 9000 mAh. Ventilatori se uvijek vrte kao ludi na punjačima, posebno pri kraju punjenja kada je otpor baterije velik. Moja punjenje je, doduše, 3 ili 4C, ali ovaj tip govori o sporom punjenju i 81% efikasnosti: http://www.teslarati.com/charging-tesla-model-s-cost-higher/, što i jest normalno u stvarnom životu. 

 

Na brzom punjenju mislim da je ispod 70%. 

 

 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Pa dao vam Blic ljude s Teslinog foruma, korisnike, first hand experience, dakle nema nikakve filozofije nego što je izmjereno IRL i vi i dalje po svome...

 

Kognitivna disonanca jer si ti odlučio da nije tako.

 

This space for rent!
 
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Ma nemoj, sam se ponudio da ti snimim video ili ne?
Kakva kognitivna disonanca pobogu, pokusavam dokazati nekim argumentima a onda me se tako da ne kazem vrijeda.
Moji punjaci su tehnoloski losiji od onih sto idu u tvornicke aute, tako da mogu biti samo gori po efikasnosti.
I ne znam kako su ti drugi mjerili ili kako si ti mjerio (nisi mjerio efikasnost punjaca nego neka metoda od oka, i btw ti hobby punjaci su puno losiji sto takoder mogu posnimiti ako zelis), vise vjerujem svom mjerenju koje je napravljeno kako treba.

Slobodno reci ako zelis da snimim, mogu lako dokazati sve sto pisem, ali bojim se da i nakon toga neces priznati da sam u pravu.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
5 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...
Pricas gluposti, punjaci u el. vozilima imaju efikasnost od najmanje 94-95%.

 Definiraj "punjaci u el. vozilima". Trafo je vani ili u vozilu?

 

14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
I teslin paket padne na 65 posto efikasnosti samo kod auta sa duplim motorom i to kratkotrajno pri šutu pune snage, koji je 590 konja na kotace, a punjenje je max 120 kw (i ta snaga je samo kad je baterija pri dnu kapaciteta gdje joj je manji otpor za punjenje) tako da nema sanse da je blizu 70 posto kod punjenja.

Vidim da puno vas nije svjesno koliko bi bilo otpadne topline da su tako niske efikasnosti, sto bi bilo nemoguce za hladiti za navedene komponente.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
3 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Govorim i prica se o onima ugradenim u auto, ili vanjskom DC punjacu u punionici.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...
Reci tocno kakav test zelis, koliko celija u seriji (ne bih bacao vise od 4, svaka me kostala po 4 dolara), na kom naponu, temperaturi, i sa cim da ih presjecem i kako, da ne bi bilo kasnije da sam ih bezveze unistavao.

2-4 ćelije, koliko si spreman žrtvovati, ćelije pune 75%, pri temperaturi i struji koji odgovaraju realnim uvjetima u tvojem autu u normalnoj vožnji, udarac zgužvanim metalom koji ostale pritisnut u ćelije (simulacija veznog lima koji je uletio i ostao tamo).

 

Jakovp kaže...
I ne znam kako su ti drugi mjerili

Piše ti tamo, imaš širok raspon mjerenja i širok raspon rezultata, a po meni je najmjerodavnije mjerenje ukupna struja potrošena s utičnice u odnosu prijavljenu potrošnje na on board računalu (kao omjera stuje koja je ušla u auto i struje koja je izašla iz baterije). Ok, tu je uračunata efikasnost baterije i pri punjenju i pri pražnjenju, a ne samo pri punjenju. Imaš i mjerenja prijavljene struje punjenja i napona baterije u odnosu na snagu koju punjač vuće iz utičnice (dakle, efikasnost punjača, svih spojeva i gubitaka na popratnoj elektronici i hlađenju), koja opet nije prešla 90%.

 

Realno gledajući, realna slika potrošnje EV-a bi bila struja uzeta iz mreže pri punjenju podijeljena sa pređenim kilometrima, što predstavlja realnu sliku potrošnje. Ni kod ICE-a ne gledaš potrošnju tako da oduzmeš gorivo koje je:

- prošlo nesagoreno kroz motor

- isparilo iz rezervara

- služilo za pogon alternatora, pumpe vode, serva i kompresora klime.

 

Gledaš koliko si ulio u rezervar i koliko si km prošao.

 

Na linku su okvirne vrijednosti:

- cca 80 - 86% sami punjač

- cca 70 - 75% utičnica => output iz baterije

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
8 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Jakovp, ti s razlogom ignoriraš iskustva stvarnih vlasnika tesli koji govore o prosječnoj efikasnosti od 80%? ili ignoriraš bez razloga?

drage volje će bilotko prihvatiti tvoj dokaz od "minimalno 95%" učikovitosti cjelokupnog procesa punjenja, čim ga prezentiraš. do tad su vjerodostojniji oni koji stvarno teslu i posjeduju.

 
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
Jakovp kaže...
Reci tocno kakav test zelis, koliko celija u seriji (ne bih bacao vise od 4, svaka me kostala po 4 dolara), na kom naponu, temperaturi, i sa cim da ih presjecem i kako, da ne bi bilo kasnije da sam ih bezveze unistavao.

2-4 ćelije, koliko si spreman žrtvovati, ćelije pune 75%, pri temperaturi i struji koji odgovaraju realnim uvjetima u tvojem autu u normalnoj vožnji, udarac zgužvanim metalom koji ostale pritisnut u ćelije (simulacija veznog lima koji je uletio i ostao tamo).

 

Jakovp kaže...
I ne znam kako su ti drugi mjerili

Piše ti tamo, imaš širok raspon mjerenja i širok raspon rezultata, a po meni je najmjerodavnije mjerenje ukupna struja potrošena s utičnice u odnosu prijavljenu potrošnje na on board računalu (kao omjera stuje koja je ušla u auto i struje koja je izašla iz baterije). Ok, tu je uračunata efikasnost baterije i pri punjenju i pri pražnjenju, a ne samo pri punjenju. Imaš i mjerenja prijavljene struje punjenja i napona baterije u odnosu na snagu koju punjač vuće iz utičnice (dakle, efikasnost punjača, svih spojeva i gubitaka na popratnoj elektronici i hlađenju), koja opet nije prešla 90%.

 

Realno gledajući, realna slika potrošnje EV-a bi bila struja uzeta iz mreže pri punjenju podijeljena sa pređenim kilometrima, što predstavlja realnu sliku potrošnje. Ni kod ICE-a ne gledaš potrošnju tako da oduzmeš gorivo koje je:

- prošlo nesagoreno kroz motor

- isparilo iz rezervara

- služilo za pogon alternatora, pumpe vode, serva i kompresora klime.

 

Gledaš koliko si ulio u rezervar i koliko si km prošao.

 

Na linku su okvirne vrijednosti:

- cca 80 - 86% sami punjač

- cca 70 - 75% utičnica => output iz baterije

 

Samo da te upozorim, ponudio sam testirati na teslinim ćelijama, leafovih nemam viška, a tesline ćelije su 18650 koje imaju čelično kućište i ne mogu ih probiti limom, zato se koristi test probijanja nečim poput čavla, to mogu napraviti ali onda je pitanje koliko ima smisla da su u seriji ćelije. Pa reci onda šta misliš.

 

Za drugi dio posta, pričalo se o efikasnosti čistog punjača. Ovo što ti pričaš je efikasnost cijelog auta, i o tome nisam ništa rekao, tu je lako moguće da ispadne između 75 i 85 posto.

 

bruno1026 kaže...

Jakovp, ti s razlogom ignoriraš iskustva stvarnih vlasnika tesli koji govore o prosječnoj efikasnosti od 80%? ili ignoriraš bez razloga?

drage volje će bilotko prihvatiti tvoj dokaz od "minimalno 95%" učikovitosti cjelokupnog procesa punjenja, čim ga prezentiraš. do tad su vjerodostojniji oni koji stvarno teslu i posjeduju.

 

Ne ignoriram ja ništa nego se tu priča o različitim stvarima. Sam punjač u autu kao uređaj ima efikasnost tu negdje, o ostalome nisam ni govorio. Ne mogu to "dokazati" za teslu (i mislim da to nitko nije napravio jer bi trebalu ubosti ampermetar i voltmetar na izlaz teslinog punjača koji je unutar auta). Nisam ja kriv što većina ovdje ne razumije terminologiju.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...

Samo da te upozorim, ponudio sam testirati na teslinim ćelijama, leafovih nemam viška, a tesline ćelije su 18650 koje imaju čelično kućište i ne mogu ih probiti limom, zato se koristi test probijanja nečim poput čavla, to mogu napraviti ali onda je pitanje koliko ima smisla da su u seriji ćelije. Pa reci onda šta misliš.

Misliš da zgužvani vezni lim pod silinom sudara ne bi uspio probiti to čelično kućište? Kod Tesle je to uspio komad lima kojeg je guma digla s ceste.

 

Jakovp kaže...

Za drugi dio posta, pričalo se o efikasnosti čistog punjača. Ovo što ti pričaš je efikasnost cijelog auta, i o tome nisam ništa rekao, tu je lako moguće da ispadne između 75 i 85 posto.

Da, tu je Jura malo površno čitao komentare, pa očito preskočio taj dio.

 

Međutim, i dalje imaš veliku razliku između tvojih 96% i izmjerenih 80-86%. I ne, ne možeš tvrditi da kontrolna elektronika i sustav hlađenja nisu dio punjača jer bez njih punjenje nije moguće i punjač nije potpuno funkcionalan sklop.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
MrBlc kaže...
Jakovp kaže...

Samo da te upozorim, ponudio sam testirati na teslinim ćelijama, leafovih nemam viška, a tesline ćelije su 18650 koje imaju čelično kućište i ne mogu ih probiti limom, zato se koristi test probijanja nečim poput čavla, to mogu napraviti ali onda je pitanje koliko ima smisla da su u seriji ćelije. Pa reci onda šta misliš.

Misliš da zgužvani vezni lim pod silinom sudara ne bi uspio probiti to čelično kućište? Kod Tesle je to uspio komad lima kojeg je guma digla s ceste.

 

Jakovp kaže...

Za drugi dio posta, pričalo se o efikasnosti čistog punjača. Ovo što ti pričaš je efikasnost cijelog auta, i o tome nisam ništa rekao, tu je lako moguće da ispadne između 75 i 85 posto.

Da, tu je Jura malo površno čitao komentare, pa očito preskočio taj dio.

 

Međutim, i dalje imaš veliku razliku između tvojih 96% i izmjerenih 80-86%. I ne, ne možeš tvrditi da kontrolna elektronika i sustav hlađenja nisu dio punjača jer bez njih punjenje nije moguće i punjač nije potpuno funkcionalan sklop.

 

1. Možda bi, ali ja nemam baš neke alate da to reproduciram, ako želiš mogu sa sjekirom proći kroz par ćelija u seriji, čak ih napunim do vrha kad imaju najviše energije.

 

2. Mislim da bi to trebalo malo bolje premjeriti. Oko 85% ima stara generacija kineskih punjača bez aktivnog PFC-a, a nova generacija (npr kakav imam za celicu, jeftini kineski sa aktivnim PFC-om) ima oko 90-93 %, to sam izmjerio na svome i mogu demonstrirati. Imam dva punjača od 1.5 kw u paraleli što odgovara oko 3 kw koliko imaju neki el. auti u standardnoj opremi. A ovo što imam u tomosu je punjač koji nije "kineski", ali isto je relativno jeftin i nema unutra ništa svemirski, i još je za niski napon (55 V), pa je uz sve to 95%, i to mogu demonstrirati. A u autima su punjači sa još boljom tehnologijom, i skuplji, i za veći napon. Ako gledamo da im je raspon snaga od 3-22 kw, tu hlađenje i kontrolna elektronika ne igraju nikakvu ulogu. Također u pravilu što se ide na veću snagu i napon, je po prirodi efikasnost veća. To se vidi i kod el. motora pa maleni imaju od 85-93 prosječnu, a veći tipa u elekrtranama i preko 98-99%.

 

Uskoro će izaći modifikacije s kojima će se moći teslini punjači korisiti nezavisno, van tesle, pa će sigurno izaći neko nezavisno i profesionalno mjerenje od nekoga tko se kuži u elektroniku.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
15 godina
odjavljen
offline
Re: Musk je muljator - vaš idući auto neće biti el
Jakovp kaže...

Možda bi, ali ja nemam baš neke alate da to reproduciram, ako želiš mogu sa sjekirom proći kroz par ćelija u seriji, čak ih napunim do vrha kad imaju najviše energije.

Mislim da bi sjekira poslužila, ali bi trebala ostati uglavljena u ćelijama.

 

Jakovp kaže...

Mislim da bi to trebalo malo bolje premjeriti. Oko 85% ima stara generacija kineskih punjača bez aktivnog PFC-a, a nova generacija (npr kakav imam za celicu, jeftini kineski sa aktivnim PFC-om) ima oko 90-93 %, to sam izmjerio na svome i mogu demonstrirati. Imam dva punjača od 1.5 kw u paraleli što odgovara oko 3 kw koliko imaju neki el. auti u standardnoj opremi. A ovo što imam u tomosu je punjač koji nije "kineski", ali isto je relativno jeftin i nema unutra ništa svemirski, i još je za niski napon (55 V), pa je uz sve to 95%, i to mogu demonstrirati. A u autima su punjači sa još boljom tehnologijom, i skuplji, i za veći napon. Ako gledamo da im je raspon snaga od 3-22 kw, tu hlađenje i kontrolna elektronika ne igraju nikakvu ulogu. Također u pravilu što se ide na veću snagu i napon, je po prirodi efikasnost veća. To se vidi i kod el. motora pa maleni imaju od 85-93 prosječnu, a veći tipa u elekrtranama i preko 98-99%.

 

Uskoro će izaći modifikacije s kojima će se moći teslini punjači korisiti nezavisno, van tesle, pa će sigurno izaći neko nezavisno i profesionalno mjerenje od nekoga tko se kuži u elektroniku.

Gle, ekipa je mjerila prosječnu efikasnost punjenja od utičnice do baterije i svi su dobili usporedive brojeve. Male varijacije ovise o temperaturi, brzini punjenja, razini napunjenosti do koje su išli i slično, ali sve je tu negdje. Ti si mjerio daleko manju snagu (bez da si opisao metodu) i dobijaš bolje vrijednosti i primjenjuješ to na Teslin punjač logikom "ako jači motori imaju veću efikasnost, valjda imaju i jači punjači", a pri tom ignoriraš rezultate više nezavisnih mjerenja koja pobijaju tu tvoju logiku.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
offline
Musk je muljator - vaš idući auto neće biti elektr

Toooooooo!

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice