Zablude o širenju svemira

poruka: 93
|
čitano: 11.965
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zablude o širenju svemira".
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...
MrBlc kaže...
Ako stanice promatramo kao kvantizirani prostor onda je rast broja stanica zapravo širenje prostora.

 

Uzmimo sad na primjer dva atoma koja su se našla u DNK spolnih stanica. Ona su u startu krenula iz istog kvanta prostora, ali mogu završiti u suprotnim krajevima svemira, a opet oba imaju privid da se nalaze u točno onom kvantu prostora iz kojeg je sve krenulo.

 

Prasak je bez ishodišta (točke u prostoru u kojem je počeo), međutim, prasak jest ishodiše iz kojeg je nastao prostor. Namjerno sam izbjegao napisati "točka iz koje je nastao prostor" jer je pojam točke, kakvim ga shvaćamo, usko vezan uz prostor.

 

Je, možemo spekulirati do u beskraj te miješati kvantnu i makro razinu kao da vrijede isti "zakoni". Da je prasak postao prostorvrijeme kojih prije nije bilo je isto spekulacija, jer nemamo iskustvo "ničega", a da li je nastalo iz točke ili nije je uostalom tako svejedno, jer ono što se činilo kao točka se približavanjem perspektive moglo opaziti kao mnoštvo itd. itd. Teško razočaranje je vidjeti da autor jednostavne stvari objašnjava detaljno i s primjerima iz svakodnevnice, a kompliciranije svede na dvije točke koje padaju jedna u drugu i sve je svuda prasnulo. Ludilo brale i ne treba se zamarati zdravim razumom nego biti zahvalan što fizika kompleksne stvari objašnjava jednostavnim jezikom.

Za nevjerovat 

 Gle, i ja i kolege forumaši smo ti objasnili, i autor ti je lijepo objasnio, a ti po svom, zahtijevaš specijalno za tebe "opis modela svemira u kojem veliki prasak nema jedno ishodište". Nema takvog modela. Ima model cikličkog svemira koji je opisan ovdje http://www.bug.hr/vijesti/hrvati-ciklicki-svemir/160950.aspx, ima zastarjeli (jer je opažanjima opovrgnut) model stalnog stanja. Sve je popisano u linkanom članku. Dakle, u redu, brij po svom, ali nemoj druge optuživati da ti nisu objašnjavali i pisali analogije i pojednostavljenja. Da, rani svemir se ponašao po kvantnim zakonima. 


Cijelo vrijeme ponavljaš
-"koliko je sati"
-"15 do tri"
-"Neka mi netko točno kaže koliko je to sati"
-"14:45"
-"može neka analogija po kojoj ja mogu znati koliko je sati"
-"trifrtalj 3"
-"zašto mi nitko nemože jednostavnim jezikom objasniti koliko je sati"

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2017 23:11 (overhaul).
Moj PC  
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
markoBT kaže...
memulica kaže...

Jedino što znam sigurno je da će nam se grohotom smijat našim nebulozama za koje stoljeće. 

Prije nekoliko stoljeća "nebulozali" su Galilej, Kopernik, Newton i društvo. Smiješ li im se?

 + btw, smijeh ili neki drugi-treći emocijalni izboj kao bijes su ugl simptomi nemoći/neznanja, nedostatak argumenta.. ništa što se u modernim znanstvenim metodama računa kao relevantno.

... a poželjno se nasmijati ponekad.. češće..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Zablude o širenju svemira

Možda smo dosegli granicu naših mogućnosti, bilo zbog trenutnih tehnoloških ograničenja, bilo zbog trenutnog umnog/tjelesnog razvoja, bilo zbog toga što ne raspolažemo sa svim informacijama koje su potrebne da bi se neka pojava stavila u pravu perspektivu - i da ćemo još dugo vremena, najblaže govoreći, koristit pojmove kao big bang, tamna materija, tamna energija i crna rupa. To su ultimativna pitanja vidljivog svemira. Ne treba prestati sa istraživanjima na tom polju, naravno, ali postajemo svjesni da će za odgovore na ta velika pitanja biti potrebna ne samo međunarodna suradnja, već i generacije ljudi. Mislim da možemo zaboravit "novog anštajna" koji će probit trenutnu sferu našeg znanja i shvaćanja. Mislim, trenutno možemo biti sretni što jača privatni sektor koji ne ovisi o četverogodišnjim političkim/financijskim planovima tako da možemo u našem životnom vijeku svjedočit prvim kolonizacijskim koracima na Mars, pa kojem mikrobu ili nekom jednostavnom organizmu sa Europe/Enceladusa/Titana, eventualno fotkama planeta koji kruže oko blizanaca Alpha Centauri A i B, a koji su ukrali Proxima Centauri sa njenim planetom. Inteligentnim alienima se nećemo nadat jer je prebolno, ali možda James Webb uhvati trag metana na nekom planetu ili planetima Trappista-1... uz internet, flmove, serije, igrice - meni dosta.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2017 23:24 (KIKI3ooo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
markoBT kaže...
memulica kaže...

Jedino što znam sigurno je da će nam se grohotom smijat našim nebulozama za koje stoljeće. 

Prije nekoliko stoljeća "nebulozali" su Galilej, Kopernik, Newton i društvo. Smiješ li im se?

 

Malo si sve krivo shvatio, jer današnji pandan Galileu bi rekao:

 

'O čemu vi pričate, pa nikad nije ni bilo Velikog Praska i ništa se tu zapravo ne širi.'

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...
overhaul kaže...
Gle, i ja i kolege forumaši smo ti objasnili, i autor ti je lijepo objasnio

 

Nitko nije ništa objasnio. Autor je stvari koje gotovo ne trebaju objašnjenje, jer su logične, išao pojašnjavati kao djeci u prvom razredu, dok za one koje očito ne zna nema ni adekvatan primjer nego kaže da je ludo samo ako se gleda s pozicije zdravog razuma. Nego s koje pozicije bi se trebalo gledati? Mislio sam da se "znanost" razlikuje od pseudoznanosti upravo po tome da se ne negira zdrav razum i da se pojmovi koriste u njihovom ispravnom značenju, a ne da se kaže da je svuda prasnulo, kao da je prasnulo na nebrojeno mjesta pa se sada svemir od svuda širi u svim smjerovima. Stvari se vade iz dupeta i to je činjenica, jer u suprotnom bi se znalo objasniti, a ne zna se nego je LUDO.

 Hajd dobro. Sad praviš feedback loop. Kvantna fizika je totalno posvađana sa zdravim razumom, a opet je jedna od najpotvrđivanijih teorija ikad. Sad ovo nebi tipkali da ju ne koristimo. Ali totalno je neintuitivna. I šta ćemo sad? To zato proglasiti pseudoznanošću, iako je opisivo matematikom i eksperimentima. Kako da ti svakodnevnom analogijom objasni stvari izvan prostora i vremena? Može matematikom, može i opažanjima, može izvedenim zakonima, ali eto, nema "adekvatnog primjera" za ranu inflaciju ni sadašnje širenje prostora i lokalni utjecaj na one koji se nalaze u prostoru. Ako si linija na papiru, dakle živiš u dvije dimenzije, kako da ti netko objasni treću dimenziju analogijom? Matematikom može, 2d primjerom nemože. Kroz tvoj 2D svemir može prolaziti kugla, a ti ćeš samo vidjeti liniju koja se širi iz točke i nestaje u točci. Uglavnom, kako želiš, možeš se potruditi pročitati još jednom, a i nemoraš. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
5 0 hvala 0
13 godina
offline
Zablude o širenju svemira

@autor : kao i obično odličan članak.

 

Pa to širenje svemira, kad se ovako objasni, je ništa u odnosu na našu političku i tajkunsku scenu. Mada imaju jednu zajedničku crtu. U oba slučaja se treba odreći zdravog razuma. Možda je mala razlika u odnosu na svemir što ga kod nas, tako barem izgleda, nikada nije ni bilo.

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
Dead kaže...

Izvrstan članak koji običnom čovjekujednostavnim načinom objašnjava tešku temu.

Je malo morgen objašnjava, pa da ne pišem opet isto tu je dolnji link i nema frke.Običan človek ali i onaj sa visokim IQ, pa realno dobije glavobolju od obične podmukle HEP-ove računice za cijenu struje.

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/mjerenja-pokazala-gresku-astronomskim-modelima/253474.aspx?page=0&jumpto=5488123&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli smradovi!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira

Pusti struju i prebaci se na HEP toplinarstvo. Njihovu računicu ne može objasniti niti onaj tko matematički opiše sve jednadžbe širenja svemira.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
mario.L_hr kaže...

.. HEP toplinarstvo..

 objašnjeno je.. domaća posla, muljaža, ali ništa se ne poduzima jer .. ne stiže na red, previše drugih fekalija na sceni pa ostaje ispod radara...

u jednom od scenarija, građani imaju pravo tužbe i povrata plaćenih razdjeljnika..(a tad još netko možda ode u prdekanu) no, nitko se sad ne želi oko tog petljati... a građani, sretni što je sad račun 6kn niži jer može biti i viši. SDPju nije zanimljivo kao ustavni sudci, most je kolapsirao kao vjetrenjača, vilenjak se vozi biciklom, .. a onaj mali, oteli ga ljudi gušteri, pojeli, štogod.. hdz, budimo realni :)))

 

.. vratimo se ovome što možemo.. (bar tu, nešto) fixati :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2017 0:01 (ihush).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zablude o širenju svemira
maxym kaže...

Wox,

 

Nisi pažljivo pročitao članak.

 

Ako poistovjetiš Veliki prasak sa npr. eksplozijom bombe i po toj logici ideš tražiti centar Svemira, zaboravljaš jedan 'sitni detalj', za razliku od eksplozije bombe koja se događa u prostoru (koji već postoji prije same eksplozije), Veliki prasak je ekspanzija 'primordijalne juhe' (o masi se ne može govoriti jer je u tom trenutku energija bila tolika da nisu postojali preduvjeti za formiranje mase) u kojoj istovremeno sa 'eksplozijom' nastaje i prostor (kojega prije nije bilo), pa zato možemo reći da je bilo koja točka sadašnjeg prostora, kojeg možemo opaziti, u trenutku Velikog praska bila u središtu.

 

Analogija kod eksplozije bombe bi bila u tome da su sve čestice eksploziva u trenutku eksplozije bile u jedno točki (kugli, bombi, whatever, ali u odnosu na stanje nakon esplozije, sve su bile puno, puno bliže).

 

Razlka je jedino u tome što se kod eksplozije bomba širi u već postojećom prostoru, pa možeš odrediti središte eksplozije u odnosu na prostor, a kod Svemira je prostor nastajao sa ekspanzijom pa su sve točke prostora u početku bile u središtu.

 OK, nije bilo prostora ali je sigurno bilo nečega , a u čemu se taj prostor stvorio i širi se. To 'nešto' se rasprostire u beskonačnost ili zauzima jedan dio beskonačnosti koju možemo nazvati  Svemirom. I mala je vjerojatnost da se u svom tom svemiru prostor stvorio samo na ovoj lokaciji. Zemljani  moraju shvatiti da nisu centar svemira.

shit happens too often
6 godina
protjeran
offline
Zablude o širenju svemira

Gdje je kraj onome prostoru iza svemira ?

Kako to nema kraj ?

može li neko zdravorazumsko objašnjenje.

 

u čemu smo to mi, ovo sve, svemir i tako.

ako smo u nečemu, u čemu je "to" ? 

Da, JA lično i osobno !
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
overhaul kaže...

Cijelo vrijeme ponavljaš
-"koliko je sati"
-"15 do tri"
-"Neka mi netko točno kaže koliko je to sati"
-"14:45"
-"može neka analogija po kojoj ja mogu znati koliko je sati"
-"trifrtalj 3"
-"zašto mi nitko nemože jednostavnim jezikom objasniti koliko je sati"

 

- "3 manje kvarat"

11 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
memulica kaže...
markoBT kaže...
memulica kaže...

Jedino što znam sigurno je da će nam se grohotom smijat našim nebulozama za koje stoljeće. 

Prije nekoliko stoljeća "nebulozali" su Galilej, Kopernik, Newton i društvo. Smiješ li im se?

 

Malo si sve krivo shvatio, jer današnji pandan Galileu bi rekao:

 

'O čemu vi pričate, pa nikad nije ni bilo Velikog Praska i ništa se tu zapravo ne širi.'

 

 

Da ti nisi krivo shvatio.

 

Kopernik pa onda Galileo i drugi su "nebulozili" da se Zemlja okreće oko Sunca iako su svi vidjeli (a naročito Inkvizicija) da se sve okreće oko Zemlje koja je u centru svemira.

 

Tako i danas znanstvenici "nebuloze" da prije Velikog praska nije bilo prostora iako svi vide da je prostor tu i kako sad može bit da ga nije bilo (čudno, ali "nebuloza" o Velikom prasku skoro pa više i nije nebuloza).

 

Na svu sreću Inkvizicije više nema pa nitko od zagovaratelja nepostojanja prostora prije Velikog praska ne gori na lomači ili čami u kućnom pritvoru.

 

A oni što dođu za nekoliko stoljeća divit će se današnjim znanstvenicima kao što se mi divimo Galileu i društvu, jer su dokučili nešto što se svima činilo nemogućim. I nitko se neće smijat. 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2017 2:18 (markoBT).
15 godina
online
Re: Zablude o širenju svemira
Wox kaže...
maxym kaže...

 OK, nije bilo prostora ali je sigurno bilo nečega , a u čemu se taj prostor stvorio i širi se. To 'nešto' se rasprostire u beskonačnost ili zauzima jedan dio beskonačnosti koju možemo nazvati  Svemirom. I mala je vjerojatnost da se u svom tom svemiru prostor stvorio samo na ovoj lokaciji. Zemljani  moraju shvatiti da nisu centar svemira.

 

Zašto misliš da je 'sigurno bilo nečega'?

 

U temi o kojoj raspravljamo, vrlo malo (ili gotovo ništa) toga se sa sigurnošću može tvrditi. Uglavnom, većina znanstvenika se slaže sa pretpostavkom (dakle ne sigurnom tvrdnjom) da prije Velikog praska nije postojao prostor, nego je sam prostor (tj. prostor-vrijeme) svojstvo Svemira (koji je nastao nakon Velikog praska).

 

S obzirom da smo (zbog veličine i brzine širenja Svemira, kao i zbog ograničenja zakonitosti fizike, mi ljudi ograničeni na jedan manji dio Svemira kojeg poznajemo, i ne postoji ni teoretska mogućnost da izađemo izvan Svemira (isto kao što ni riba u akvarijumu ne može izaći iz njega), sasvim je nebitno (sa znanstvenog gledišta) da li se Svemir širi u nečemu ili u ničemu.

 

Wox kaže...
maxym kaže...

I mala je vjerojatnost da se u svom tom svemiru prostor stvorio samo na ovoj lokaciji.

 

Opet malo brkaš pojmove, nije se prostor stvorio u Svemiru, prostor je svojstvo Svemira, a pojam lokacije nema smisla bez prostora (i Svemira u kojem se nalazi).

 

Wox kaže...
maxym kaže...

 Zemljani  moraju shvatiti da nisu centar svemira.

 

Većini Zemljana je to odavno jasno, još tamo od vremena Nikole Kopernika.

 

16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
markoBT kaže...
memulica kaže...
markoBT kaže...
memulica kaže...

Jedino što znam sigurno je da će nam se grohotom smijat našim nebulozama za koje stoljeće. 

Prije nekoliko stoljeća "nebulozali" su Galilej, Kopernik, Newton i društvo. Smiješ li im se?

 

Malo si sve krivo shvatio, jer današnji pandan Galileu bi rekao:

 

'O čemu vi pričate, pa nikad nije ni bilo Velikog Praska i ništa se tu zapravo ne širi.'

 

 

Da ti nisi krivo shvatio.

 

Kopernik pa onda Galileo i drugi su "nebulozili" da se Zemlja okreće oko Sunca iako su svi vidjeli (a naročito Inkvizicija) da se sve okreće oko Zemlje koja je u centru svemira.

 

Tako i danas znanstvenici "nebuloze" da prije Velikog praska nije bilo prostora iako svi vide da je prostor tu i kako sad može bit da ga nije bilo (čudno, ali "nebuloza" o Velikom prasku skoro pa više i nije nebuloza).

 

Na svu sreću Inkvizicije više nema pa nitko od zagovaratelja nepostojanja prostora prije Velikog praska ne gori na lomači ili čami u kućnom pritvoru.

 

A oni što dođu za nekoliko stoljeća divit će se današnjim znanstvenicima kao što se mi divimo Galileu i društvu, jer su dokučili nešto što se svima činilo nemogućim. I nitko se neće smijat. 

 

 

 

 A hebiga sad, opet si mašio ceo fudbal.

 

 

Evo da ti nacrtam:

 

Kome se danas smijemo?

 

Galileu ili onim drugima !?

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

te miješati kvantnu i makro razinu kao da vrijede isti "zakoni".

Kvant prostora u mojem postu se odnosi na infetizimalnu jedinicu prostora koju koristim samo za lakšu apstrakciju analogije, te ista nema veze sa kvantnom mehanikom i njenim zakonima.

 

ludizao kaže...

Je, možemo spekulirati do u beskraj ... Da je prasak postao prostorvrijeme kojih prije nije bilo je isto spekulacija, jer nemamo iskustvo "ničega", a da li je nastalo iz točke ili nije je uostalom tako svejedno, jer ono što se činilo kao točka se približavanjem perspektive moglo opaziti kao mnoštvo itd. itd.

Imamo opažene posredne dokaze koji nam govore da se prostor širi, te samim time to nije spekulacija. To što se tebi to ne čini logično, pa ti je lakše proglasiti spekulacijom je isključivo tvoj problem.

 

Pokušao sam ti približiti problem, ali ti očito ne želiš shvatiti, već samo tražiš potvrdu da je tvoj krivi dojam točan, a to nećeš dobiti.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira

Čitava teorija sa svim posrednim opažanjima i matematičkim dokazima je "malo" preopširna za forumsku raspravu. Na razini forumske rasprave možemo pričati o tome kako analogijom ili jednostavnijim riječnikom pojasniti kompleksnu teoriju, te koje alternative postoje i zašto njih znanost smatra manje vjerojatnima.

 

Ja sam pokušao dati jednu analogiju koju si krivo shvatio, pa sam je pokušao dodatno pojasniti što si ti opet komentirao kroz inicijalno krivo shvaćanje ignorirajući pojašnjenje jer ti se pojašnjenje ne uklapa u ono što ti smatraš točnim. Ti odbijaš model koji najbolje opisuje opažene pojave, matematički je utemeljen, te je dao predviđanja koja su potvrđena, s visoka odbacuješ objašnjenja tog modela jer je tebi to sve spekulacija, dokaze ignoriraš i još imaš obraza nekom spočitavati aroganciju.

 

Ako imaš model koji bolje objašnjava opažene pojave, te je pri tom matematički utemeljen, osobno ću podržati tvoju kandidaturu za Nobelovu nagradu. Međutim, ako nemaš, onda nemaš pravo spočitavati aroganciju onima koji primarnim smatraju najizgledniji model.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
lllnuclearlll kaže...
Svemir se ne širi u nekakav prazan prostor, jednostavno se širi u ništa, i ništa nije postojalo prije njega...

Svemir postoji oduvijek.

 

Ne možemo reći da ništa nije postojalo prije Svemira jer vrijeme (pa onda i pojmovi prije i kasnije) nisu definirani bez postojanja Svemira.

15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
MrBlc kaže...

..

Ako imaš model koji bolje objašnjava opažene pojave, te je pri tom matematički utemeljen, osobno ću podržati tvoju kandidaturu za Nobelovu nagradu. Međutim, ako nemaš, onda nemaš pravo spočitavati aroganciju onima koji primarnim smatraju najizgledniji model.

- novi model, poli/ciklički, daleko bolje opisuje moguć svemir, prostor i opažanja..

- tvrditi da je prostor-vrijeme nastalo bingbangom.. može se tvrditi :) .. novji model ga eliminira, nepotrebno. Prostor je tu, materija (i antimaterija) ili energija je ono što je bitno u bigbangu i svemiru.. sadržaj praznog.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
BMT kaže...

Svemir postoji oduvijek.

 

Ne možemo reći da ništa nije postojalo prije Svemira jer vrijeme (pa onda i pojmovi prije i kasnije) nisu definirani bez postojanja Svemira.

Ali vrijeme nije zasebna stavka... Vrijeme i prostor su povezani i karakteristika su našeg svemira. Što je bilo prije velikog praska (ako je uopće tako nastao svemir) stvarno nemamo blage veze, nemamo blage veze ni što je ovo sad, ali barem neke osnove razumijemo.

 

Ma možemo mi tu raspravljati koliko hoćemo, netko s boljim argumentima, neko s lošijim, neko s hrpom znanja, netko bez ikakvog znanja, ali zaključak je da ni jedni ni drugi ni treći nemaju blage veze...  Nitko nema... barem ne još.

15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
lllnuclearlll kaže...
BMT kaže...

Svemir postoji oduvijek.

 

Ne možemo reći da ništa nije postojalo prije Svemira jer vrijeme (pa onda i pojmovi prije i kasnije) nisu definirani bez postojanja Svemira.

Ali vrijeme nije zasebna stavka... Vrijeme i prostor su povezani i karakteristika su našeg svemira. Što je bilo prije velikog praska (ako je uopće tako nastao svemir) stvarno nemamo blage veze, nemamo blage veze ni što je ovo sad, ali barem neke osnove razumijemo.

 

 

Prve dvije rečenice su u kontradikciji s trećom.

 

Ako vrijeme nije zasebna stavka i ako su prostor i vrijeme povezani, to znači da vremena nema, ako nema prostora. Da bi prostora bilo, mora biti i Svemira. Iz tog proizlazi da vrijeme nije definirano bez Svemira i da mu je početna točka u trenutku nastanka Svemira. Dakle, nema prije.

11 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Ma nemoj? Bolji model mora biti matematički utemeljen? ...

Otkad je Newton napisa svoje formule, a Halley pomoću njih i matematike predvidio dolazak i putanju (po njemu kasnije nazvanog) Halleyjevog kometa fizičari ničemu ne vjeruju ako nema potvrdu u matematici. I možeš se ti upinjat i pjenit dokazujući nešto drugo, bez matematike ti to neće proć. A ako ti ne prođe kod fizičara neće ni kod ostatka svjeta jer se pokazalo da su fizičari uvjek u pravu. I zahvaljujući njima imamo aute, el.energiju, televiziju, računala, GPS, mobitele i štošta drugo. A zahvaljujuči ovima drugima nemomo ništa.

 

No tvoje pravo da se pjeniš je neupitno. Ali nije zdravo.

 
7 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira

Onda dobro.

 
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Hvala što si potvrdio to o čemu sam pisao. Fizičari su uvijek u pravu, jer oni znaju, a drugi ne znaju. S tim stavom je autor i napisao članak - razbija čovjek zablude o svemiru! Ni više ni manje iako razbija zablude nagađanjima o drugim nagađanjima. Neš ti znanja, ali kao što je nekad sveta crkva bila neupitna, tako je to danas sveta znanost. Na kraju, dala nam je računalo i mobitel. Besplatno! Svatko je dobio doma poštom.

 

Ne pjenim se ja, sinko, nego sam znatiželjan. Sekta se pjeni, jer se pita o stvarima koje su u sekti nepoželjne. Sekta nije znatiželjna. Ona već zna i dalje samo prenosi...

Nisu fizičari uvijek u pravu jer oni znaju, a drugi ne znaju, već zato što su fizičari utemeljili znanstvenu metodu koja nam daje mogućnost odrediti što znamo (sa dovoljnom sigurnošću), a što ne znamo. Znanstvena metoda je u praksi pokazala da joj možemo vjerovati jer nam daje potvrdu točnog, nadopunu nepotpunog i odbacivanje pogrešnog.

 

Jedan od alata znanstvene metode je predviđanje pojava ili rezultata prije provjere za što nam je nužan matematički model. Imaš čak primjera da je neko matematičko rješenje odbačeno kao nelogičan rezultat nastao kao nesavršenost matematike u primjeni, pa se desetcima godina kasnije pokazalo da to rješenje ima svoju manifestaciju u prirodi i da je zapravo sasvim točno i logično.

 

Nisi ti znatiželjan, jer da si znatiželjan onda bi tražio odgovore na pitanja, a ne bi napadao odgovore neargumentiranim optužbama. 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
7 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Upravo suprotno je točno.

Jok, jedino si ti ovdje nastupio s pozicije kako su znanstvenici šarlatani i sad ćeš ti to svima dokazati.

Ili namjerno ne želiš shvatiti neke analogije ili jednostavno pokušavaš uvesti neke relativne odnose, ali stvarno ne znam što je čudno u objašnjenju da je sve u startu bilo u jednoj točki i da je svaka točka današnjeg svemira jednom bila u toj jednoj točki.

 

Možeš si eventualno probati zamisliti olovku koju prepoloviš i onda se pitaš koja je polovica odlomljena od one druge (lijeva od desne ili desna od lijeve).

Samo nemoj te dvije polovice olovke gledati u odnosu prema stolu na kojem stoje.

Gledam te!
 
2 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...
Veliki Brat kaže...
ludizao kaže...

Upravo suprotno je točno.

Jok, jedino si ti ovdje nastupio s pozicije kako su znanstvenici šarlatani i sad ćeš ti to svima dokazati.

Može citat, gdje sam napisao da su znanstvenici šarlatani pa da možemo dalje?

Nisam niti napisao da si napisao, nego da nastupaš s te pozicije. Ali kad već pitaš, upravo u postu iznad mojeg, kojeg nisam htio nepotrebno duljiti nepotrebnim citiranjem nepotrebnog, pišeš kako "Tzv. znanstvena metoda vezana uz istraživanja svemira je dovela do toga da se neznanje i nagađanje proglašavaju znanjem i nečim maltene neupitnim". Ovaj dio "Tzv. znanstvena metoda" mi je najjači :)  A posebno je smiješno što za istraživanja svemira kao dokaze tražiš nešto što nije "mutna fotografija ubitačno loše kvalitete".

 

Eto ti tvoj citat, još i gori od eksplicitnog "Znanstvenici su šarlatani". Možemo dalje...

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2017 17:10 (Veliki Brat).
 
1 1 hvala 0
16 godina
offline
Zablude o širenju svemira

S jedne strane možemo reći da je autor pogodio temu jer se eto puno komentira, ali s druge možemo zaključiti da je rasprava postala jalova jer se sa du stvari svi raspravljaju s jednim forumašem :/
Netko bi to nazvao... 
No hajd, barem nije uletio neki markićkin svećenik, ili teoretičar zavjere da nas pokudi i nauči pravoj istini :)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
4 0 hvala 0
9 godina
offline
Zablude o širenju svemira
Moj PC  
1 0 hvala 2
15 godina
offline
Zablude o širenju svemira

aj se manite ćorava posla. fizičari ne samo da nemaju pojma (kao ni itko drugi) o tome što/kako/zašto/komu/čemu/bla svemir, nego nikad neće niti imati. to je ionako u osnovi nebitno no njima (a posljedično i nama) služi kao mentalna gimnastika za razgibavanje ganglija i odmor od stvarnih problema. nešto kao la resistance religijskim "učenjima" koja jednako imaju samo onoliko smisla ("zdravog razuma"?) koliko im sami pridajemo. objektivno - nikakvog. ionako nitko nikad neće vidjeti "čitavu sliku" svega a i da je vidi, niš nema od toga osim konstatacije "vidi vraga!" ili "zgodno." nego, aj se vi tamo primitie konkretnog posla pa objasnite zbog čega se venera vrti smjerom suprotnim od većine ostalih, a uran se valja po svojoj stazi. zašto se zemlja vrti približno 400 km/h brže od zvuka? i na koncu najbitnije - koliko je teorijskih fizičara potrebno za promjenu žarulje? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Hvala što si potvrdio to o čemu sam pisao. Fizičari su uvijek u pravu, jer oni znaju, a drugi ne znaju. S tim stavom je autor i napisao članak - razbija čovjek zablude o svemiru! Ni više ni manje iako razbija zablude nagađanjima o drugim nagađanjima. Neš ti znanja, ali kao što je nekad sveta crkva bila neupitna, tako je to danas sveta znanost. Na kraju, dala nam je računalo i mobitel. Besplatno! Svatko je dobio doma poštom.

 

Ne pjenim se ja, sinko, nego sam znatiželjan. Sekta se pjeni, jer se pita o stvarima koje su u sekti nepoželjne. Sekta nije znatiželjna. Ona već zna i dalje samo prenosi...

E, ne mogu spavati pa čitam i dobro si me pozitivno nasmijao s ovim boldanim... 

 

Evo, već sam postavio ovo pitanje, postavljam ga već 15 godina po raznim običnim, znanstvenim i manje znanstvenim forumima i nitko ne reagira.

svi kobajage preskoče pitanje, svi do jednog.

 

 

Pitanje je jednostavno;

 

Što je IZA svemira ?

Piše svuda "beskonačni prostor", rekli znanstvenici.

Koliko je taj prostor "iza" velik ?

Ako znastvenici tvrde je beskonačan, kako to ? to nije dokaz, to je nagađanje, tko je to dokazao ?

To je kao ruska Babuška, ali ona ipak ima kraj.

U suštini odgovora nema i ne može ga biti, no nitko ni ne pokušava odgovoriti.

 

Inače, čim pokušaš dirnuti u svetost, veliki značaj nekog znanstvenika (ili nekoga tko pokušava biti znanstvenik, ili se tako prestavlja ) svi pseudoznastvenici po forumima koji su školovani na wikipediji dignu nos i dobiješ 58 TD, jer se u znanost ne dira.

 

 

Da, JA lično i osobno !
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2017 1:43 (Anđeo bez falinge).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice