BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver

poruka: 45
|
čitano: 8.030
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver".
14 godina
offline
BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver

Moje je mišljenje je da sve dok npr. verzija Win 8 na Amazonu dođe oko 500 kn ,a kod nas 1000 kn neće se smanjiti piratstvo u RH.Da daju cijene kakve su na Amazonu pa na to  i jos neki popust u skladu sa razlikom standarda između nas i US onda bi moglo doći do nekavog pomaka.

 
3 0 hvala 0
15 godina
online
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
Radoznali kaže...

Moje je mišljenje je da sve dok npr. verzija Win 8 na Amazonu dođe oko 500 kn ,a kod nas 1000 kn neće se smanjiti piratstvo u RH.Da daju cijene kakve su na Amazonu pa na to  i jos neki popust u skladu sa razlikom standarda između nas i US onda bi moglo doći do nekavog pomaka.

 -besmislica. Tim kriterijem smiješ krasti dijamante, skupocjene automobile... jer nemaš dovoljno novca (standard)...

btw, tad i dalje nebi smio krasti nešto jeftino, .. pitanje dali je npr sladoled skup (5kn kugla)? ... recimo da je to dnevna cifra, dali je tad nešto skupo ili jeftino?

Kao kupac nemaš pravo određivati vlasniku cijenu, tržišno 'cjenkanje' je tvoje pravo da nešto kupiš ili ne kupiš, dok vlasnik ima pravo tražiti bilo koju cijenu, što nije opravdanje za krađu. Čak može dati i free.. i tad možeš kršiti autorska prava ako se ne pridržavaš uvijeta licence, npr freeware je većinom free za oosbnu (neprofitni korisnik) upotrebu, dok z akomercijalnu nije, kao i to da ne smiješ distribuirati itd.. Pošto se i 'besplatno' može krasti (kršiti neki zakon, raditi šteta), može se gledati ako dokaz kako cijena nema baš nikakve veze s 'pravom' na krađu, to je čisto opravdanje s lopovskog rekursa. Tuđe je tuđe, nije tvoje.

btw, opet, BSA i poslovni korisnici, ne kućni-osobni.. za osobnu upotrebu je dovoljno free-legalnih stvari, zapravo većinu stavari koje kućni korisnik plaća je najobičnija zabava, koja se može tumačiti kao luksuz (ne potreba ili sredstvo za rad), igre kao primjer. Usporedi cijenu igara (i količinu koju prosječan korisnik provrti na računalu koje bi pokrilo jedan licenca win kroz cca 5-10 fgodina) i OSa ili Officea pa objasni zašto je nešto OK ukrasti, zašto je i krađa sladoleda, krađa. Licenca za antivirus je zapravo skuplja od Win+MSO, jer se plaća godišnje, dok je prosječna igra takve cijene.

-kupuj na Amazonu. Kupuj kod trgovca koji ti je povoljniji, ali nemoj to objašnjavati kao opravdanje krađi, jer time zapravo radiš uslugu BSA koja tad ima 'moralno' pravo ''educirati'' (silovati) kampanjom.. Jednaka greška kao JoŠimunić...

-software (pogotovo zabavni uz AudioVideo) nije jedno od osnovnih ljudskih prava, nije kruh i voda. Za neke stvari ljudi mogu izaći na ulice i štrajkati-prosvjedovati, u ovakvom primjeru je to besmislica. Pristup internetu može biti potreba, jednako kao pristup znanju, ali igranje online to nije, izrada seminara u MSO2010 nije neophodna potreba (ako nastavnik inzistira bez da daje rješenje-licencu tad je on problem), CoDmw nije neophodna potreba... Logitech miš, GF-VGA... mada ti pravo na pristup internetu (u zemljama koje tako donesu propise) ne zanči ništa ako nemaš PC (mobitel..), jer pravo na posjedovanje PCa nije dio tog prava. Plaćanje računa za struju može biti soc.politika, priključak interneta po povoljnijim (nižim) cijenama, svejedno beskorisno ako nemaš PC, jednako da ti netko (kao država)  pokloni igru kao Crizu-3, za koju nemaš dovoljno jak HW ili ako imaš, tad nisi siromašan (jer je to luksuz) pa ti nije potreban poklon države.

 

-jednog dana, budi programer, glazbenik, ... pekar ili sladoledar, zidar, vulkanizer.. konobar i ako želiš radi besplatno. Čak ni to nećeš moći, jer moraš biti prijavljen, plaćati poreze.. ali tad možeš svoj rad poklanjati, tj određivati cijenu svoje robe. Do tad plaćaj ili ne kradi, ne opravdavaj se razlozima koji koji su samo pokušaj opravdanja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver

Pošto kod nas nije još dostupan adobe cc za individualce (i tko zna kad će biti) rješenje mi je bilo kupiti recimo adobe cs 5.5 izvana, a dobio sam informaciju da naš inspektorat ne priznaje Adobe paket ako je kupljen vani (amazon, ebay..) i da priznaju isključivo kupljene programe od naših zastupnika...je li to točno?

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
... kao i sve ostalo, polovicno tocno. Moras imati racun r1. Moze se kupiti bilo gdje. Naravno, postoje i sluzbeni kanali tj distributeri, dok drzava treba stititi domaceg trgovca koji placa porez od nelojalne konkurencije.... soft je neprecizno definiran, nije obicna roba, na znanje se ne naplacuje carina itd. Pa na kraju ovisi samo o neznanju inspektora ili sumnivom racunu kojeg netko prikszuje, po istom kriteriju da kupi ukradeni auto, ako si znao ili mogao znati... bit ce ti oduzet uz kaznu, ako nisi znao tad samo oduzet.Ovisno kako vlasnik sklopi ugovor npr amazon tad ne smije prodati soft osobi iz neke regije.... jednako kao sto ti yt moze blokirati neki video, ako to zaobides skrivanjem ipa, tad si prekrsio zakon... Svaki web shop je jeftiniji od klasicnog, ali razlika ne moze biti prevelika jer je to politika firme tj takvi su ugovori s distributerima.
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver

Hoćeš reći da to ovisi od inspektora do inspektora?

12 godina
offline
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
RobertS kaže...
BlueMax kaže...

Nije to bas tako crno - bijelo. Mentalitet lopovluka nije dobra stvar ali jednako losa stvar je mentalitet poslusnog psica. Radi se o dvije strane, prodavac i korisnik. I jedan i drugi traze nacin kako financijski bolje proci i s obje strane to ponekad znaci trazenje rupa u zakonu pa cak i zaobilazenje zakona. Kad kupis cipele ili burek mozes vidjeti kakvi su i ako ne valjaju mozes ih vratiti. Tu te kao kupca drzava stiti. Kad kupis software, film, igricu ili kakvo drugo intelektualno vlasnistvo nitko te ne stiti. Nema povrata lose robe. Kad te tako zahebu par puta zato jer mogu, onda krenes ti zahebavati njih, zato sto mozes. Za osobnu uporabu.

 

Cim na necemu zaradjujes znaci da to valja i tu se ne bi trebalo baviti anketama nego strozom kontrolom i kaznjavanjem.

 

Postoje testne verzije software-a tako da to ne stoji i svatko zna što kupuje. Druga roba ima u pravilu puno kraće rokove koliko se dugo može vratiti (14 dana). Svaki software možeš testirati barem 30, kod skupljeg software-a i dulje (Office 60 dana, http://technet.microsoft.com/hr-hr/evalcenter/jj192782.aspx, Windows 8.1 90 dana), probaj vratiti cipele nakon 60 dana jer ne valjaju. Ne služi svaki software da se njime zarađuje novac (igre,...). Krađa je krađa, nema opravdanja. Uostalom ukradi nešto pa to na sudu argumentiraj borbom protiv mentaliteta psića. Javi kako je prošlo.

software nije cipela. pod intelektualno vlasnistvo nisam mislio samo na aplikacije nego i na filmove i igre koje spominjes a koje u vise slucajeva nemaju demo nego sto ga imaju.

kupis igru na osnovu reklame i ne samo da je igra sr*nje nego je puna bugova i ne radi. dakle los i pokvaren proizvod. kod online kupovine (na nevidjeno) bilo kojeg drugog proizvoda zakon ti omogucava povrat novca cak i ako je proizvod ispravan a tebi se ne svidja. kad online kupis neispravno sr*nje od igre mozes plakati i cekati patcheve, niko ne stoji iza tebe kao kupca.

 

Sa sofwareom se javlja drukcija problematika. Isprobas software ili znas vec kako radi, kupis ga i sve super do updatea te aplikacije ili OS-a a onda katastrofa. Software ne radi. Dogodilo mi se prije godinu dana da sam nakon updatea OSX-a dozivio shock. Jedna od dvije glavne aplikacije koje koristim u poslu nije se mogla ni pokrenuti. Par dana nakon toga izdavac aplikacije je na svojim sluzbenim stranicama izdao upozorenje kako se OSX i Quicktime ne smije updateati jer aplikacija nece raditi. I to je to. Povratka na staru verziju OSX-a nema, aplikacija na novoj ne radi. Sreca moja pa osim OSX-a u uredu imam i windowse pa sam kompletan posao prebacio na windows racunala ali i ovako sam izgubio dosta radnih sati a mogu mislit sto bi bilo da u uredu imam iskljucivo Mac-ove. Ko bi mi nadoknadio stetu? Izdavac aplikacije? Apple? Ne, nitko, oni su se od takvih stvari ogradili u EULA. Aplikacija na Macu je proradila za mjesec dana.

 

Bitna stvar u cijeloj prici je i terminologija "kradja" i "ja ukrao". Ako ti zakonodavac (drzava) jasno i glasno preko najvisih predstavnika kaze kako je kod nas zabranjeno dijeljenje i preprodaja intelektualnog vlasnistva dok osobno koristenje nije i jos ti uz to pausalno naplacuje porez na ono sto ti smatras kradjom (porez na prazne CD-e i ostale memorijske medije) i taj novac daje autorima ispada da to ipak nije kradja. Ne moze nesto istovremeno biti i ilegalno i legalno. Ne moze heroin biti ilegalan a da drzava istovremeno uredno uzima dilerima porez na ostvarenu dobit.

Ako zakon kaze da nije kradja onda to nije kradja. Sve ostalo su osobna moraliziranja, predrasude i neciji interesi. Zapali joint u Hrvatskoj i ti si kriminala, zapali ga u Ceskoj i nisi kriminalac. Skini pjesmu ili film u Njemackoj i ti si kriminalac, napravi to isto u Hrvatskoj i nisi.

15 godina
online
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
liftboy kaže...

Hoćeš reći da to ovisi od inspektora do inspektora?

- da, donekle (npr neki kojima je trebalo printati licencu za linux, OO, 7z.. ili inzistiraju na HR prijevodu.

Moguće je neznanje, ali i gore.. da ih je poslao 'netko' ili da dođu tražiti bilo što kao razlog dobijanja ''K15'' (kuvertirano).

Račun R1, s podatcima firme je jedino što vrijedi. Na npr ebayu nemaš OIBa... i ne može se kupiti npr WinZip kao PeroPerić za firmu, vlasnik (pravni subjekt mora biti firma), mada je to tvoje vlasništvo.

Tako da je stvarno stanje takvo da firme ne kupuju online soft (ima izuzetaka, ja npr.. MS-Ireland, jer je to sjedište za EMEA). Kod našeg predstavnika nema ništa tj šalju te MSanu i sl, čak ni kućni juzer na MSstoreu ne može kupit npr Home3Pack.. koji košta kao jedan Retail Home, mi plaćamo domaćima OEMske verzije kao vani Retail... (osim izuzetaka), jer je tako postavljen sistem. Ne vrijedi se svađati.

 

BlueMax kaže...
...

. Skini pjesmu ili film u Njemackoj i ti si kriminalac, napravi to isto u Hrvatskoj i nisi.

 -sitan ali bitan ispravak-dodatak. Isključivo legalnim, predviđenim načinima-sredstvima, s legalnog izvora. To isključije npr torrent za SVAKI komercijalan zaštoćen proizvod. Tad nije stvar u skidanju-konzumaciji, nego u distribuciji i krvici po sili zakona kao the-Pirat... Za to si kriv u svim zemljama, dok u nekima zakon kaže, konzumiranje... je leglano za kranjeg korisnika, to se odnosi na AV, soft može provući ali nije tako zaštićen..

 

BlueMax kaže...

..Uglavnom, da li je u Hrvatskoj legalno skidati zasticeno intelektualno vlasnistvo = DA. Da li se nekoga ko radi sve po zakonu moze nazvati lopovom = NE.

 - to sam u raznim temama oko BSA milion puta ponovio.. ugl se kokodakanje svodi na ''download je piraterija..'' -ja kažem nije. Bezbroj takvih tema.. ponekad čak cimnem bugovce, ali ne pomaže...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.11.2013 15:04 (ihush).
12 godina
offline
BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver

Torrent = dijeljenje zasticenih sadrzaja = ti si kriminalac

Rapidshare (ili neki drugi file hosting) = preuzimanje i konzumacija = ti si legalan konzument.

 

Dakle od kriminalca do uzornog gradjana te dijeli par bitova ili sreca da li ces dok skidas sa torrenta biti jedini leacher.

Uglavnom, da li je u Hrvatskoj legalno skidati zasticeno intelektualno vlasnistvo = DA. Da li se nekoga ko radi sve po zakonu moze nazvati lopovom = NE.

 
3 1 hvala 1
16 godina
offline
BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver

Država tj. ministarstva i vlada imaju licence za sve. Win, Office, Adobe Pro, Autocad, ... i pazi se tko što ima itd. Nažlost, ne mogu dalje od Win platforme jer su sve aplikacije rađene na šugavoj .NET platformi i sve je vezano uz MS, hoćeš nećeš. Tu imaju prste IN2, Infodom, itd. Rade se neki pomaci pa novije aplikacije rade u drugim browserima. Da ne kažem da samo IE9 radi kako treba. Ali žalosno je kad vidiš za što se koristi Office 2010 Pro... 99% ih može koristiti Google Docs.

http://www.zvonimirbuzanic.com/ - http://www.doom.com.hr/ - http://www.weboteka.net/
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
liftboy kaže...

Pošto kod nas nije još dostupan adobe cc za individualce (i tko zna kad će biti) rješenje mi je bilo kupiti recimo adobe cs 5.5 izvana, a dobio sam informaciju da naš inspektorat ne priznaje Adobe paket ako je kupljen vani (amazon, ebay..) i da priznaju isključivo kupljene programe od naših zastupnika...je li to točno?

ihush kaže...
... kao i sve ostalo, polovicno tocno. Moras imati racun r1. Moze se kupiti bilo gdje. Naravno, postoje i sluzbeni kanali tj distributeri, dok drzava treba stititi domaceg trgovca koji placa porez od nelojalne konkurencije.... soft je neprecizno definiran, nije obicna roba, na znanje se ne naplacuje carina itd. Pa na kraju ovisi samo o neznanju inspektora ili sumnivom racunu kojeg netko prikszuje, po istom kriteriju da kupi ukradeni auto, ako si znao ili mogao znati... bit ce ti oduzet uz kaznu, ako nisi znao tad samo oduzet.Ovisno kako vlasnik sklopi ugovor npr amazon tad ne smije prodati soft osobi iz neke regije.... jednako kao sto ti yt moze blokirati neki video, ako to zaobides skrivanjem ipa, tad si prekrsio zakon... Svaki web shop je jeftiniji od klasicnog, ali razlika ne moze biti prevelika jer je to politika firme tj takvi su ugovori s distributerima.

Evo ti iskustvo iz prve ruke. Trebali smo kupiti specijalizirani softver za rad za kojeg nema distributera u RH. Kupili smo ga iz inozemstva (Njemačka) i za njega uredno dobili račun. Svake godine plaćamo licencu kako bi bili up to date i to je to.

 

Ulaskom u EU, zemlje članice više nisu inozemstvo. Što znači da uredno možeš kupiti softver za poslovno korištenje iz bilo koje zemlje članice EU i koristiti ga bez ikakvih posljedica. U zadnje vrijeme mi povremeno dolaze ponude za Autodeskove alate iz Češke. Uredno je u e-mailu link koji te vodi na kupnju softvera s njihovih web stranica.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
online
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
mario.L_hr kaže...
..

Evo ti iskustvo iz prve ruke. Trebali smo kupiti specijalizirani softver za rad za kojeg nema distributera u RH. Kupili smo ga iz inozemstva (Njemačka) i za njega uredno dobili račun. Svake godine plaćamo licencu kako bi bili up to date i to je to.

 

Ulaskom u EU, zemlje članice više nisu inozemstvo. Što znači da uredno možeš kupiti softver za poslovno korištenje iz bilo koje zemlje članice EU i koristiti ga bez ikakvih posljedica. U zadnje vrijeme mi povremeno dolaze ponude za Autodeskove alate iz Češke. Uredno je u e-mailu link koji te vodi na kupnju softvera s njihovih web stranica.

točno, vjerojatno moje nejasno tipkanje.. i ja nabavljam soft na taj način, direktno.

- bilo je pitanje za amazon.. i postoji predstavnik u hr, dvije različite stvari. Račun je i dalje jedini dokaz, imaš račun to je to..

Inače (ne samo za software, to vrijedi za sve distributere.. npr automobile), proizvođač napravi regionalne centre i ne dozvoljava otimanje ... problem je sa soft što je download bez granica koje ima fizička roba. Od ulaska u EU se neke stvari malo mijenjaju, ali ne previše, mi smo bili i ostali EMEA3.. Sam ACAD i češki primjer nije dovoljno 'reprenzetativan' da bi bio pravilo. Recimo NOD malo više, MS (win+Office..), službene stranice te uvijek dovedu do regionalnog (hr) predstavnika.

- za usporedbu, možeš od lokalnog pirata kupiti igru na DVDu, kao i skinuti s nekog hosta, čak i platiti... u tom slučaju plaćeno (nekim računom, paypalom i sl) ne vrijedi kao 'pravi račun'. To je onaj dio 'znao ili mogao znati..' formulacije. Firma mora imati račune, neke stvari su preskupe da bi se još i to rizikovalo.

- kad uspoređujem s YT, npr hidemyass ili proxy za ip from USA.. na taj način možeš kupiti bilo što npr u USA po njihovim uvijetima... ali tad je to kršenje drugih zakona kao i logično da takav račun ne može imati podatke firme s adresom u HR.. MS to striktno kontrolira. To je tad legalan soft, za kojeg firma nema valjanu licencu jednako kao da netko vozi s tuđom vozačkom-dokumentima...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
mario.L_hr kaže...

Evo ti iskustvo iz prve ruke. Trebali smo kupiti specijalizirani softver za rad za kojeg nema distributera u RH. Kupili smo ga iz inozemstva (Njemačka) i za njega uredno dobili račun. Svake godine plaćamo licencu kako bi bili up to date i to je to.

 

Ulaskom u EU, zemlje članice više nisu inozemstvo. Što znači da uredno možeš kupiti softver za poslovno korištenje iz bilo koje zemlje članice EU i koristiti ga bez ikakvih posljedica. U zadnje vrijeme mi povremeno dolaze ponude za Autodeskove alate iz Češke. Uredno je u e-mailu link koji te vodi na kupnju softvera s njihovih web stranica.

Ne možeš generalizirati. Ovo ne vrijedi za sav SW.

Mogućnost upotrebe SW-a i legalna primjena ovisi o svakom proizvođaču zasebno.

Za dobar dio SW kupnja u drugim članicama EU nije legalna kupnja.

12 godina
neaktivan
offline
BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver

Odgovor koji sam dobio na moj upit

 

Poštovani,

htio bi  kupiti preko amazon ili ebay-a Adobe paket 5.5 pošto kod nas Adobe još nije omogućio Adobe CC za individualce nego postoji samo za teams. Dobio sam inforamciju da inspekcija ne priznaje software koji nije kupljen preko domaćih zastupnika pa me zanima je li to točno? je ovaj:

 

Poštovani,

Program trebate kupiti preko ovlaštenog distributera, a popis ovlaštenih distributera možete pronaći na http://adobedealreg.force.com/PartnerSearch?lang=en

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: BSA ispituje imaju li tvrtke legalni softver
liftboy kaže...

...

Poštovani,

Program trebate kupiti preko ovlaštenog distributera, a popis ovlaštenih distributera možete pronaći na http://adobedealreg.force.com/PartnerSearch?lang=en

-izgleda da ebay i sl. servisi nisu legalni izvor softwarea... nisu službeni zastupnici-distributeri uz kriterij regionalne podjele (kao npr TV koncesije-signal satelita-broj ljudi koje pokriva..).

-bio bi poželjan njihov konkretan odgovor na konkretno pitanje, ebay. (za firme, R1).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice