Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

poruka: 66
|
čitano: 7.120
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Dobro, vas dvojica - pretpostavit ću da ste zaposleni na Carini, jer ste inače smiješni. I da... LOL, tipkovnica bez hrvatskih slova... ne sjećam se kad sam vidio tipkovnicu s nacrtanim slovima.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2015 0:07 (Tonči).
15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Ne radim na Carini, gluho bilo, ali znam kakvi su zakoni, to što vjerojatno znaš puno ljudi koji su na takav način 'uveli' opremu ne znači da im se ne može dogoditi i suprotno, nikad ne znaš na koga ćeš nabasati.

 

Nevezano uz uvoz laptopa iz Amerike (ali vezano za Carinu), sjećam se jedne zgode svog bivšeg kolege, koji je imao to zadovoljstvo da ga carinik na Splitskom aerodromu u gluho doba noći sat vremena 'pila' pitajući ga čija djecu vodi sa sobom (vraćao se sa puta iz Engleske sa svoja dva sina, on sa RH putovnicom, a djeca sa UK putovnicom, jer njegova žena je Englezica, a tamo su djeca i rođena), a na njegov odgovor:"To su moja djeca", carinik pita:"Pa zašto onda nemaju isto prezime kao i ti?" (prezimena u UK putovnici naravno nisu imali dijakritike na slovima š i ć) I kako sad gospodinu cariniku objasniti da englezi ne koriste slova čćžšđ, i da se zbog te 'sitnice' prezimena u putovnicama ne mogu poklapati iako se radi o istom prezimenu.

 

Takav bi ti naplatio PDV i na 20 godina stare Borovo tenisice, a kamoli ne na glanc-novi laptop. :)

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

LOL  A da, svega ima... no, daj ti kao carinik dokaži da je počinjen prekršaj, a da laptop nije kupljen prije x godina? Koja bi bila granica kad je laptop rabljeni? :)

16 godina
neaktivan
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Relativno nedavno gledao sam neku dokumentarnu emisiju na nekom njemačkom programu gdje su prikazivali rad kontrolora na njemačkim aerodromima i da, bilo je puno takvih slučajeva gdje su se ljudi vračali iz SAD-a sa novim gadgetima (laptopi, mobiteli, itd.) i probali to prešvercati unutra. Kontrolori (ili carinici) su im uredno prilazili i tražili dokaze da je laptop i/ili mobitel kupljen na području EU. Oni koji nisu mogli dokazati (u međuostalom laptopi su bili u tip-top izdanju samo bez originalne ambalaže) su morali platiti porez i carinu. Eh sad neznam da li je to općenito tako u cijeloj EU ili samo vrijedi za Njemačku.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Nitko ne moze dokazati da je nesto kupio na podrucju EU. A carinik ne moze prejudicirati poreznu prijevaru. Frend je imao slucaj kad je za uredno placeno racunalo u Melbourneu (desktop koji ljeti nosi u Hrvatsku kad dolazi, uistinu mjesecima staro racunalo, MacPro tada veliki, ne ovaj novi) trazen da plati PDV i ne, nije ga platio niti je na kraju balade morao, ali je imao problema zbog toga i nije mogao do racunala; ne znam kako je prica zavrsila sudski, ali podignuta je privatna tuzba za nadoknadu izgubljene zarade jer mu je racunalo zapelo na carinskoj postaji vise tjedana. Ne moze ti drzava oporezivati vlasnistvo koje ne mozes dokazati samo zato jer se njihovim carinicima cini da je novo? Koja bi tu bila logika. Zlocin se mora dokazati, ne obrnuto.

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2015 8:19 (Tonči).
10 godina
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Za ovo čovjek mora dignut kredit u švicarcima i odmah se učlaniti u udrugu franak.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2015 8:26 (Entry Point).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Tonči,

 

Kako to misliš da nitko ne može dokazati da je nešto kupio na području EU?! Račun za kupnju izdan u trgovini koja se nalazi unutar EU je savim dovoljan dokaz da je roba kupljena u EU i da ne podliježe carini i PDV-u (pa čak i u hipotetskom slučaju kada bi posudio od prijatelja račun za laptop, i pošao npr. u USA, kupio identičan model i vratio se u RH).

 

Uostalom, cijela ova rasprava je pomalo hipotetska, jer su doista rijetki slučajevi kad carinici 'tjeraju mak na konac', a i kad naiđu na nekoga tko stvarno pokušava uvesti laptop bez plaćanja PDV-a, pretresom osobnih stvari, što u takvim slučajevima sigurno rade, će pronaći originalni račun (jer malo tko će baciti račun i tako izgubiti pravo na jamstveni rok) i 'sretnom dobitniku' naplatiti PDV, kaznu za prekršaj, a ako se baš naljute, mogu mu i oduzeti laptop.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Maxyme, samo se ti tješi. Sreća carinska da slabo putujem pa moram sve kupovati u EU, ali da ne moram rado bih kupovao tehniku po SAD-u. Inače, ne znam je li ikada zabilježen takav slučaj da netko čuva račune kupljenih stvari ne mjesecima i tjednima, nego makar danima; osim slučajno u nekoj vrećici.

 

Uostalom, carinici su osobe koje znaju upitati "što će vam toliko knjiga?!" sumnjajući da šest (6) knjiga od parsto eura (različitih) nije za osobnu upotrebu, već uvoz koji treba dodatno naplatiti. Mislim, nitko im nije kriv što nisu učili kad je bilo vrijeme, ali to ne znači da su knjige svima nedokučivi predmeti. :) Kako bi razlikovali modele laptopa, to je tek pravi misterij. Uostalom, čak i da mogu znati gdje se provjeravaju i kako datumi datoteka (koji se opet mogu mijenjati), šansa da im netko da šifru laptopa je nikakva, a šansa da sami pristupe čak i nekriptiranom disku je još manja.

 

Inače, sad kad spominješ to oduzimanje, sjetim se kako pri racijama kriminalnih organizacija po nekim faksevima, policajci najprije odnesu monitore jer je na njima tekst. :P

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2015 11:08 (Tonči).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Tonči kaže...

Nitko ne moze dokazati da je nesto kupio na podrucju EU. A carinik ne moze prejudicirati poreznu prijevaru. Frend je imao slucaj kad je za uredno placeno racunalo u Melbourneu (desktop koji ljeti nosi u Hrvatsku kad dolazi, uistinu mjesecima staro racunalo, MacPro tada veliki, ne ovaj novi) trazen da plati PDV i ne, nije ga platio niti je na kraju balade morao, ali je imao problema zbog toga i nije mogao do racunala; ne znam kako je prica zavrsila sudski, ali podignuta je privatna tuzba za nadoknadu izgubljene zarade jer mu je racunalo zapelo na carinskoj postaji vise tjedana. Ne moze ti drzava oporezivati vlasnistvo koje ne mozes dokazati samo zato jer se njihovim carinicima cini da je novo? Koja bi tu bila logika. Zlocin se mora dokazati, ne obrnuto.

 

Ali stvar i je bila u tome da JE bilo novo. I ovi carinici su bili malo pametnije, zamolili su jednog čovjeka da upali MB (jer je tvrdio da je kupljen nekad prije još) i prvo što se pokaže je "Welcome" screen. Samo ga je raspakirao iz originalne kutije prije puta i stavio u običnu torbu.

U drugom slučaju skoro identična situacija (samo što je bio HP laptop) i čovjek je lijepo pokazao svoje datoteke i kad su napravljene itd. Ali bio je sumnjiv samo zato jer je laptop bio ko' nov jer ga pažljivo čuvao. I na kraju nije morao platiti porez niti carinu.

 

I treća vrsta slučajeva koja je bila: čovjek je imao laptop kupljen vani, neraspakiran i sa računom još. To su ekspresno oporezivali i carinili.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2015 11:26 (AA-d00d).
15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

A gle, ako ne čuvaš račune kupljenih stvari, kako onda ostvaruješ pravo na besplatan servis ako ti se nešto pokvari u jamstvenom roku? Prije si morao imati uredno ovjeren garantni list sa upisanim datumom kupnje i račun, a danas je u većini slučajeva dovoljan samo račun iz trgovine. Nije valjda da bacaš uređaje kada ti se pokvare, ili da uredno plaćaš servis čak i ako se kvar dogodi u jamstvenomo roku.

 

Ovo za model laptopa, starost dokumenata na laptopu  i sl., si me malo krivo shvatio, neće carinik ići pregledati te stvari, on ne treba dokazivati ni tražiti ništa, njegovo je samo da ima opravdanu sumnju da pokušavaš uvesti laptop bez plaćanja carinskih davanja (što ukuljučuje i PDV),  a u tom slučaju ćeš ti biti taj koji će mu pokazati sve prethodno nabrojeno, kako bi dokazao da je to stvarno tvoj laptop kojeg koristiš već duže vrijeme, a ne uređaj koji si kupio prilikom posjete stranoj zemlji. Uostalom, bolje i to (ako si 'ispravan') nego riskirati privremeno oduzimanje i čekanje na okončanje carniskog postupka (kao što se dogodilo tvome frendu sa Mac Pro-om).

15 godina
odjavljen
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Kod MBP-a ti ne treba racun, niti jamstveni list. Preko serial numbera se sve provjerava.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
maxym kaže...

A gle, ako ne čuvaš račune kupljenih stvari, kako onda ostvaruješ pravo na besplatan servis ako ti se nešto pokvari u jamstvenom roku? Prije si morao imati uredno ovjeren garantni list sa upisanim datumom kupnje i račun, a danas je u većini slučajeva dovoljan samo račun iz trgovine. Nije valjda da bacaš uređaje kada ti se pokvare, ili da uredno plaćaš servis čak i ako se kvar dogodi u jamstvenomo roku.

 

Ovo za model laptopa, starost dokumenata na laptopu  i sl., si me malo krivo shvatio, neće carinik ići pregledati te stvari, on ne treba dokazivati ni tražiti ništa, njegovo je samo da ima opravdanu sumnju da pokušavaš uvesti laptop bez plaćanja carinskih davanja (što ukuljučuje i PDV),  a u tom slučaju ćeš ti biti taj koji će mu pokazati sve prethodno nabrojeno, kako bi dokazao da je to stvarno tvoj laptop kojeg koristiš već duže vrijeme, a ne uređaj koji si kupio prilikom posjete stranoj zemlji. Uostalom, bolje i to (ako si 'ispravan') nego riskirati privremeno oduzimanje i čekanje na okončanje carniskog postupka (kao što se dogodilo tvome frendu sa Mac Pro-om).

Hann kaže...

Kod MBP-a ti ne treba racun, niti jamstveni list. Preko serial numbera se sve provjerava.

 Upravo tako. Svijet ne živi u Hrvatskoj, zemlji birokratskog pakla nesposobnih javnih i inih službi.

 

I nisi razumio moju poantu (maxym): "osnovana sumnja" nije razlog za nikakva oduzimanja, a protutužba je itekako plodonosna. Danas ću pokušat saznat detalje.

 

I ne, ja neću ništa pokazati cariniku. Dapače, ugovori mi zabranjuju to: ne smijem ništa pokazati nikome. Sve je classified.

9 godina
protjeran
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Da mi je vidjeti carinika koji mi kaze da mu pokazem files na laptopu...
16 godina
neaktivan
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Mislim da njih ni ne zanima šta piše u kojem fajlu, dovoljno je pokazati datum kad je neki fajl napravljen. Samo dodatno komplicirate raspravu koju možete riješiti u jednoj minuti.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

No, problem je što carinik neće vidjeti ne samo datum, nego niti POST ekran laptopa, kamoli što drugo. :)

16 godina
neaktivan
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Neki stvarno imaju volje nepotrebno se natezati sa službenicima. Ovo me podsjeća na jednu raspravu o tome kako zaštitari i blagajnici u dućanu se uopće usude zatražiti te da pokažeš stvari sa računom.

 

U Hrvatskoj bi se vjerojatno i izvukli sa svađom i prepiranjem ali koliko sam zaključio iz one njemačke emisije - ili ćeš na bilo koji mogući način dokazati da laptop ili mobitel nije nov, ili ćeš biti olakšan za nekoliko stotina eura. Principi znaju biti nepotrebno skupi. :)

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
AA-d00d kaže...

Mislim da njih ni ne zanima šta piše u kojem fajlu, dovoljno je pokazati datum kad je neki fajl napravljen. Samo dodatno komplicirate raspravu koju možete riješiti u jednoj minuti.

 

Problem je i u tome sto ti sami datum datoteke nista ne dokazuje. Primjer:

Kupim MBP u USA, ali sam naravno ponio sa sobom i USB externi HDD na kojem imam TM backup. Povucem TM backup i stvari ce biti kao i na mom kompu u hrvatskoj. Dakle imat cu i 7 godina stare fajlove. Uostalom, svaki put kad mijenjam laptop backup vucem iz TM-a. Kroz 1-2h imam apsolutno isti OS sa svim podesenjima kakvog sam imao i prije.

16 godina
neaktivan
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Da, to je već malo teži slučaj ali osim ako ne nosiš račun sa sobom dok putuješ van granica (što sumnjam da postoji ijedna osoba na Zemlji), drugo ti ništa ne preostaje. Jedino ako planiraš unaprijed i napraviš neki fajl prije puta.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.5.2015 15:12 (AA-d00d).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
AA-d00d kaže...

Neki stvarno imaju volje nepotrebno se natezati sa službenicima. Ovo me podsjeća na jednu raspravu o tome kako zaštitari i blagajnici u dućanu se uopće usude zatražiti te da pokažeš stvari sa računom.

 

U Hrvatskoj bi se vjerojatno i izvukli sa svađom i prepiranjem ali koliko sam zaključio iz one njemačke emisije - ili ćeš na bilo koji mogući način dokazati da laptop ili mobitel nije nov, ili ćeš biti olakšan za nekoliko stotina eura. Principi znaju biti nepotrebno skupi. :)

 Nitko u nikakvom dućanu nema apsolutno nikakvo pravo tražiti da mu bilo što pokažeš. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Znam ali kad su mene tako zatražili nisam se počeo svađati već sam pristao pokazati jer sam nedužan i nemam šta skrivati. Nakon toga se ispričaju i zahvale se i sve skupa je završilo za nekoliko sekundi. To je bilo inače jednom da su mi iz čistog mira prišli, ostalo s bili slučajevi kad je alarm bezveze počeo svirati.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
12 godina
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Kolega je u pravu. Naime, carinik moze samo posumnjati a na vama je da dokazete da ste odredenu stvr kupili u Hr. Prije par godina dosta je bilo popularno ici u Slo kupiti gume za auto. Tada se jos placala carina i pdv ako se ne varam. Stari mi je isao preko macelja u slo a vracao se preko brezica (u to vrijeme popularni prijelaz za ekipu koja je isla u slo kupovat gume zbog blizine vulkanizera sa slo strane granice). Na povratku su ga poceli ispitivat o gumama posto je bio 11 mjesec a on je te jeseni/zime stavio nove gume. Ugl. morao je faksirati racun hrv carini da bi izbjegao placanje carine i pdv-a. Dakle jos jdnom, na tebi je da dokazes da si nesto kupio ovdje a na cariniku samo da izrazi sumnju. Jgb. ali zakon je takav!

Ako sam ti pomogao opali TD!
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Zakon dozvoljava cariniku da ti pogleda viri li ti nesto iz anusa, pa to vrlo vrlo rijetko rade.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
koza.nostra kaže...
Zakon dozvoljava cariniku da ti pogleda viri li ti nesto iz anusa, pa to vrlo vrlo rijetko rade.

 

Steta kazes? 

9 godina
protjeran
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Ta rupa je kod mene one way exit only :)
15 godina
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Tonči,

 

Stvarno razvlačite raspravu u krajnost, a sve bez potrebe.

 

Naravno da si u pravu da carinik od tebe neće tražiti da mu pokažeš laptop ako sumnja da je kupljen izvan EU, tražiti će dokaz da je na njega plaćen PDV, a ti ćeš mu, ako nemaš račun, svojevoljno pokazati fajlove na kompjuteru iz kojih je razvidno da kompjuter nije nov.

 

Ako 'pogaziš principe' i dokažeš mu 'nevinost' uštediti ćeš sebi i vrijeme, i živce, a možda i novac; u suprotnom ćeš privremeno ostati bez laptopa, iako ćeš u kasnijem carinskom postupku dokazati da si ispravan, a za everntualnu financijsku odštetu od strane Carine ti baš i ne bih stavio ruku u vatru.

 

Probaj npr. ne pokazati cariniku 'POST ekran laptopa' ako budeš nekad letio za Ameriku, a on to zatraži, na taj let se ziher nećeš ukrcati. (nije vezano za PDV, nego za moć carinika).

 

Restore TM-a (ili iz iCloud-a, ako ne želiš nositi backup sa sobom) na novi kompjuter je vjerojatno sasvim dovoljan dokaz cariniku da je kompjuter verć korišten, i na taj način će i novi laptop proći bez plaćanja PDV-a.

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
koza.nostra kaže...
Zakon dozvoljava cariniku da ti pogleda viri li ti nesto iz anusa, pa to vrlo vrlo rijetko rade.

 

Naravno da to vrlo rijetko rade (vjerojatno puno rijeđe nego što provjeravaju da li netko pokušava uvesti nešto be plaćanja PDV-a), ali kada postoji sumnja da netko tamo nešto skriva, budi siguran da se ne ustručavaju iskoristiti to zakonsko pravo.

9 godina
protjeran
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Carinik je skolovan da na temelju fileova odredi stanje i starost laptopa? Nije.
Eventualno ce traziti da upalis laptop kako bi se uvjerio da je rijec o pravom laptopu a ne npr bombi (usa), ovo o fileovima mogu sanjati da bi im pokazao, a nisu nikada ni trazili.
15 godina
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

Ili nisi shvatio što pišem cijelo vrijeme, ili namjerno izvćeš ono što govorim.

 

Carinik ne mora biti školovan da na temelju fajlova odredi starost laptopa.

Carinik koji ima par godina iskustva ne mora biti informatički stručnjak da bi na temelju izgleda i mirisa laptopa prepoznao novi uređaj tek izišao iz trgovine, jer ih je vidio već dovoljan broj puta da ih može prepoznati, a iskusni carinici lako prepoznaju i eventualnu nervozu kod putnika.

Carinik neće 'kopati' po tvojim fajlovima da bi dokazao da li se radi o novom laptopu ili ne (jer on to ne mora).

Carinik ne mora dokazivati ništa, a ti njemu moraš, da li je pošteno, nije, ali takva su pravila.

 

Ako carinik posumnja da se radi o novom uređaju, i zatraži da ga upališ, i pojavi se ekran za dovršetak instalacije Windowsa, ili za početak instalacije OSX-a, ne moraš ništa objašnjavati, carinik će ti naplatiti PDV.

 

Ako se kompjuter normalno podigne,  sa čistim desktopom carinik može reći da i dalje sumnja da se radi o novom računalu, a ti u tom slučaju imaš dvije mogućnosti:

 

a) kažeš da nije točno i da mu možeš pokazati dokumente koje si radio, ili sl. iz čega je jasno vidljivo da se radi o korištenom komjuteru (makar se radilo o novom laptopu na kojeg si odmah nakon kupnje spustio backup podataka sa nekog cloud-servisa) - i u tom slučaju ćeš nastaviit svoj put zajedno sa laptopom

 

b) kažeš da nije točno, ali ne možeš to dokazati nekim dokumentom (npr. računom), i jasno daš do znanja cariniku da mu ne želiš pokazati eventualne dokumente na laptopu - u tom slučaju je moguće nekoliko scenarija:

 

- carinik se ne želi natezati sa tobom i ipak pušta te da ideš dalje

 

- carinik ti naplaćuje PDV i ti nevoljko plaćaš i ideš dalje sa laptopom

 

- odbijaš platiti PDV, i carinik ti oduzima laptop i šalje ga u proceduru carinjenja, a ti dobijaš potvrdu o oduzetoj robi, i nakon dan-dva ponovo ideš na carinu dokazati da se radi o već korištenom računalu, ako dokažeš, vrate ti kompjuter i ispričaju se na neugodnosti, ako ne dokažeš, platiš PDV i troškove redovnog carinjenja, ležarinu.. ma divota jedna, jel' tako.

 

Jeli sad malo jasnije?

9 godina
protjeran
offline
Re: Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije
Nista ti nije jasno. Od toga da se pdv placa cariniku, do toga kafa se ista uopceplaca. Posto ocito nisi nikada bio u slicnoj situaciji, ne lamprdaj gluposti.

Ako kazem da je lap moja osobna stvar onda je, i skeniran racun posaljes mailom ili faksom...
15 godina
odjavljen
offline
Osvježeni iMac i MacBook Pro stigli dan ranije

maxym, (pre)agresivan si. A backup na mac ne mozes vratiti sa iClouda. Nikako. Nakon toga dalje iskreno nisam ni citao, jer jednostavno si (pre)agresivan. Bespotrebno.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice