Prepucavanje milijunima

poruka: 87
|
čitano: 12.090
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Prepucavanje milijunima".
15 godina
online
Re: Prepucavanje milijunima
mbaksa kaže...
..

Zato što kod više rezolucije veća površina senzora otpada na vodiče i druge stvari za svaki pojedini piksel, koje ne propuštaju fotone - dakle, senzor više rezolucije tipično ukupno primi manje fotona od senzora niže rezolucije. Vidi recimo ovu sliku (lijevo je klasični senzor, desno BSI).

 

 ne spadam čak ni u amatersku skupinu, pa možda lupam pogrešno... ali, meni je senzor nekako najvažniji dio (bar za kategoriju dostupnu ljudima koji žive od prvog do prvog..).

-malo se (uopće, pa i u ovoj temi) govori o senzoru, 2/3 vs 1/2 itd.. razlika je kao kod trinitrona, (povezano s više megapixela, jer raste) dio rastera između 'pixela'.. ali ne znam to terminološki-kvalitetno objasniti.

... pa možda netko od znalaca?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
xvx kaže...
Zli Luđak kaže...


DXO radi neke eksperimente u tom smislu. Mada se i oko njihovih mjerenja može štošta kazati mislim da su dosta korisna u smislu razbijanja ovih mitova. Koliko vidim, čak i izuzetno dobri objektivi na odličnim tijelima bilježe 10-16 PMP (perceived MP) što znači da je svaki MP iznad toga na senzoru jednostavno nepotreban i bačen, ne hvata ništa novo, a žrtvuje memoriju i ISO osjetljivost.

Na kojoj veličini seznora?

 

 

 Na FF.

To sto je takva velicina pixela na APS-C prisutna vec godinama ne znaci puno. 

Slazem se da postoje ljudi koji su samo cekali ovakav Canon i koji znaju zasto im treba.

15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima

Evo pa tko ima $4200, svakako požurite..očito im ide prodaja

1D C je snižen za $4000, sad im se kao isplati prodavat po toj cijeni iako nisu izdali ništa novo iz te serije.

 

 

 

 

أهبل Origin: mrxa | SteamID: mrxa88 | speed: http://www.speedtest.net/result/2968693004.png
16 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
BlueMax kaže...

Neki kazu da je analiziranje fotografije na 100% cropu psihicki poremecaj.

Pa recimo da kaj drugo, samo bilo bi dobro kad bi za to mogel dobit i povremeno bolovanje jel.Isti problem imaju i tvrdokorni audiofili, okruženi sa zvučnim kabelima nebulozno visoke cijene.

http://www.radiocrash.net/category/category/ekipa
16 godina
moderator
offline
Re: Prepucavanje milijunima
ihush kaže...
-malo se (uopće, pa i u ovoj temi) govori o senzoru, 2/3 vs 1/2 itd..

Govoriš o minijaturnim senzorima, veličina namijenjenih videokamerama i kompaktnim fotoaparatima, pa nije nimalo čudno što se ovdje o njima ne raspravlja.  Mislim, vidi koja je razlika između veličina senzora koje si naveo i senzora tipičnih za današnje mirrorlesse i SLR-ove (od MFT do full frame): http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sensor_sizes_overlaid_inside_2014.png

11 godina
neaktivan
offline
Prepucavanje milijunima

Najveći jer problem veličina i jedva čekam trend smanjivanja fotoaparata.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Prepucavanje milijunima

ja cekam mdf mirorrless :)) by canon ili nikon ili sony il samsung ma svejedno je :))

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
THK kaže...

Jedno pitanje, malo off-topic. Imam Canon SX170, dakle "obični" aparat s malim 16 Mpx senzorom. Ako za veličinu slike odaberem manju rezoluciju, recimo 8 Mpx, utječe li to na količinu šuma? Drugim riječima, što aparat tada radi na senzoru, crop ili resize? Ili to ovisi od aparata do aparata? Navodno bi aparati koji rade resize trebali ukloniti i nešto šuma, ili? Hvala.

Pretpostavljam da ne radi crop, tj da se sa tih 8Mpx ponovo koristi cijeli senzor. Da nije tako dobio bi manji ugao snimanja i "efekat teleobjektiva", odnosno, nazivne vrijednosti zizne duljine ne bi bile ispravne.

Mislim da na toj sx seriji imas kod postavki digitalnog zuma opciju digitalnog telekonvertera ("bez gubljenja kvaliteta"") pri cemu se koristi dio senzora da se dobije digitalno uzi ugao snimanja, pa samim tim emulira vecu ziznu duljinu. No pri tim postavlkama nije moguce snimati u maksimalnom broju Mpx.

morrisoN
12 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Onjegin kaže...

Najveći jer problem veličina i jedva čekam trend smanjivanja fotoaparata.

 To je diskutabilno. Mnogi profi fotografi s kojima sam pricao o ovoj temi kazu kako im ne pasu mirrorlessi i kompakti upravo zbog malih dimenzija i mase. Da je puno lakse imati mirnu ruku sa velikim aparatom, drzeci ga za objektiv i sa prislonjenim viewfinderom na oko. Sa velikim aparatom brz problema (blura) okinu na 1/30 dok sa malim aparatima ne mogu ni na duploj brzini.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
BlueMax kaže...
Onjegin kaže...

Najveći jer problem veličina i jedva čekam trend smanjivanja fotoaparata.

 To je diskutabilno. Mnogi profi fotografi s kojima sam pricao o ovoj temi kazu kako im ne pasu mirrorlessi i kompakti upravo zbog malih dimenzija i mase. Da je puno lakse imati mirnu ruku sa velikim aparatom, drzeci ga za objektiv i sa prislonjenim viewfinderom na oko. Sa velikim aparatom brz problema (blura) okinu na 1/30 dok sa malim aparatima ne mogu ni na duploj brzini.

 A šta da ti kažem, meni se nakako čini da nose velike fotoaparate jer nemaju alternative. 

 

Kada mislimo na profesionalne fotografe mislimo na one što slikaju nešto što ljudi, zapravo, žele vidjeti. Pretežno oni što rade za novine i slično, a ne oni što slikaju šumu ili golu žensku pa kažu da je to umjetnost ili neku sličnu glupost da zarade novac.

15 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Evo jedan offtopic:

Radim u osnovnoj skoli kao nastavnik. Prije par godina dana dolazi fotograf iz visokotiraznog casopisa da fotografise prvacice (imali su neku rubriku prdstavljanja malih djaka) sa mrcinom Canon EOS-1D Mark III. Ja slinim na mrcinu i torbu punu objektiva, rasvjete, stativa i ostalih djidja.

Poslije par dana izlazimo u novinama u formatu 6x4 cm na crno-bijeloj ctranici u rasteriziranom izdanju.

Pa JBT, mogao me nazvati da nas "kliknem" HTC Legendom kojeg sam tada imao.... na kraju bi kvalitet bio isti.

Poenta: Mnogi "profesionalci" imaju overpaid opremu jer je skoro nikad ne iskoriste. (mada pretpostavljam da oprema nije njegovo vlasnistvo nego od firme)

 

Ontopic:

Nisam Mpx freak, pogotovo ne u amaterskoj klasi DSLRova ili nedajboze u kompaktnoj. Shvatam i fizicko ogranicenje vecine objektiva da "isporuce" informacije preko odredjene granice megapiksela, ali ipak mislim da u ovoj profesionalnoj klasi postoji namjena za ovu kameru i da ce itekako biti kupaca kojima bas ovaj model odgovara.

morrisoN
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Zanimljivo je kako autor nije spomenuo "crop potencijal" fotki uslikanih s visokom rezolucijom. 

Ako nešto slikamo s plitkim DOF-om, tj. velikim otvorom blende, u pravilu ne možemo složiti idealnu kompoziciju u tom trenutku slikanja. 

Tada nam pomaže veći MP senzor jer će i nakon naknadnog cropa slika imati zadovoljavajući broj MP.

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
morrisoN kaže...

...

To sto je slika izasla takva kakva je, ne govori nista o 'profesionalcu'. Njega su angazirali za taj posao i on ga je vjerojatno odradio profesionalno. Nije njegovo da utjece na to gdje i kada ce ta slika izaci, to je vec stvar organizatora samog slikanja. 

Siguran sam da s tom opremom ne zivi od toga da slika djecu, vec recimo vjencanja, te slike za casopise koje obicno nisu CB na losem papiru.

 

Za ontopic se naravno slazemo - onaj tko ce kupiti fotic od 50+mpx zna sto ce mu i gdje ce ga iskoristiti. Prosjecan korisnik nece kupiti tijelo aparata od 4000 eura samo zato jer ima vise megapiksela od onog za 200 eura.

 

 

Clanak je u potpunosti promasen i vec tradicionalno pljuvanje po svemu sto canikon napravi - stavovi autora su dobro poznati svima koji malo duze prate foto dio buga - od toga da su FF i high ISO budalastine, do toga da je dslr umro. S druge strane, najbitnije znacajke foto aparata su koliko ima dobre opcije za bracketing i da li ga je napravio Sony.

Da je autor upoznat sa canikonom (ciji naziv nije toliko posprdan koliko oznacava dva najjaca igraca u tom polju i mjerilo za druge), shvatio bi da je5DS(r) Canonov odgovor na Nikonov D800(E).

Isto tako je laz da se canikon natjece u megapikselima - samo nikonovi d610 i d750, izasli u zadnih cca godinu dana (s kojima sam bolje upoznat nego s canonovim parnjacima) su dokaz tome - oba imaju 24mpx. Naravno, to ne znaci da su aparati za svakoga, za slikanje piknika u podne dobar je i fotic iz Konzuma. No onaj tko ih zeli i treba, zna sto ce i kako raditi s njima. Pa makar bili FF i imali vise od 12mpx.

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
16 godina
moderator
offline
Re: Prepucavanje milijunima
xvx kaže...

Pitanje je kome 50MP uopće treba, velikoj većini ne, ali ne treba biti isključiv kao autor sa stavom "meni je 24 MP dosta i to onda mora biti dosta svima".

 Meni 24 MP ne da je dosta, nego i previše :-)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
BlueMax kaže...

 

 Tako da je sam test u jednu ruku besmislen. Ako netko ne obrati dovoljno paznje na ovo boldano mogao bi iz rezultata pomisliti kako Canon radi katastrofa objektive jer se njihov najbolje rangiran objektiv nalazi ispod 100-tog mjesta.

Mene zanima kakav bi rezultat ostvario npr. EF 50mm f1.2 L USM na D800.

Canon sa tijelima debelo zaostaje za konkurencijom sto se sirovog IQ-a tice no mislim da su im objektivi jos uvijek korak ispred glavne konkurencije. To zakljucujem po rezultatima koje third party objektivi koji su proizvedeni i za Canon i za Nikon ostvaruju na tim aparatima. Recimo, neke Sigme ili Tamroni ostvaruju znatno bolji rezultat od Nikonovih objektiva slicne cijene dok iste te Sigme i tamroni na Canon tijelima ne daju tako dobar rezultat.

 

Nije besmislen. Test vrlo egzaktno pokazuje razlučivost objektiva. Odeš na camera lens ratings, sa desne strane izaberi tijelo nekog aparata (npr. ja sam uzeo Canon 1Dx) i ispišu ti se rezultati. Prvi najbolji Canonov objektiv na tom tijelu je 6. po redu, Canonovi objektivi također drže i 7., 8. i 9. mjesto. Ono što trebaš gledati je da je to kumulativni rezultat, znači uključujući sve mjerene parametre (aberacije, distorzije, vinjetiranje, bla, bla,...), ako ćeš gledati čisto razlučivost objektiva, na tom tijelu prvo mjesto dijele Canon 300mm f2.8 i Zeiss 135mm f2.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.2.2015 23:01 (Trickortreat).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Cortez kaže...

Ovaj fotoaparat je serviran ekipi koja je plakala za rezolucijom i dinamickim rasponom Nikona D800 (u vise varijanti) i jeftina je 

alternativa Medium Format foticima koji se koriste (gotovo iskljucivo) u studijskim uvjetima. Ta ekipa sa tisucama eura profi svjetala

okolo rijetko prelazi ISO100 ili ISO200 i 5DS je aparat za njih - bolji izbor nego bilo koji drugi Canon trenutno na trzistu.

 

 

 

Dinamički raspon i šum nisu u razini D800, canon je sam priznao da će biti negdje u razini 5d mkII (ne mkIII koji će bit bolji). Text članka možeš naći na dpreviewu.

15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Zli Luđak kaže...
xvx kaže...

Pitanje je kome 50MP uopće treba, velikoj većini ne, ali ne treba biti isključiv kao autor sa stavom "meni je 24 MP dosta i to onda mora biti dosta svima".

 Meni 24 MP ne da je dosta, nego i previše :-)

 

Oleg, jel ti ikad palo na pamet da to sto je tebi nesto dosta ne znaci da je i drugima, te da mozda nije to univerzalno pravilo na kojem bi se trebali temeljiti svi tudji stavovi?

Recimo, meni je dovoljan udoban auto sa 120 konja i prtljaznikom od 500 litara - mislim da su svi oni koji kupe jace ili slabije aute kreteni, a tek oni koji nabave autobuse, traktore, kamione, motore i slicno... na njih niti necu trositi rijeci. Pa kome to treba?!

Nostferatu zombiji i ISO broj objektiva ftw!
15 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Puno MPix treba onome tko želi mogućnost žešćeg crop-anja, ili razvijanja na velikim formatima. U svakom slučaju ekipi koja ima dovoljno svjetla dok slika, recimo dnevno svjetlo ili profi rasvjeta, da šum ne dođe do izražaja.

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Ne bih se slozio da je ovih "50 miliona" prvenstveno u marketinske svrhe. Ipak je ovo aparat namijenjen profesionalcima, tj. ljudima koji "nesto" znaju o fotografiji i ne pale se kao palidrvce na marketinske podvale. (barem ne ako pri tom trebaju masno potegnuti iz dzepa i jos izgubiti neke znacajke, high iso npr.)

morrisoN
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Keso kaže...

Puno MPix treba onome tko želi mogućnost žešćeg crop-anja, ili razvijanja na velikim formatima. U svakom slučaju ekipi koja ima dovoljno svjetla dok slika, recimo dnevno svjetlo ili profi rasvjeta, da šum ne dođe do izražaja.

 

Čim više povećavaš print tim se više moraš udaljiti od njega da ga cijelog vidiš. Rezolucija je bitna do jedne granice, ali kasnije postaje nebitna i povećanjem megapixela ne dobivaš ništa. Čitao sam članak o tome na Luminous Landscapes, pa možeš potražiti ako ti se da.

12 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Trickortreat kaže...
BlueMax kaže...

 

 Tako da je sam test u jednu ruku besmislen. Ako netko ne obrati dovoljno paznje na ovo boldano mogao bi iz rezultata pomisliti kako Canon radi katastrofa objektive jer se njihov najbolje rangiran objektiv nalazi ispod 100-tog mjesta.

Mene zanima kakav bi rezultat ostvario npr. EF 50mm f1.2 L USM na D800.

Canon sa tijelima debelo zaostaje za konkurencijom sto se sirovog IQ-a tice no mislim da su im objektivi jos uvijek korak ispred glavne konkurencije. To zakljucujem po rezultatima koje third party objektivi koji su proizvedeni i za Canon i za Nikon ostvaruju na tim aparatima. Recimo, neke Sigme ili Tamroni ostvaruju znatno bolji rezultat od Nikonovih objektiva slicne cijene dok iste te Sigme i tamroni na Canon tijelima ne daju tako dobar rezultat.

 

Nije besmislen. Test vrlo egzaktno pokazuje razlučivost objektiva. Odeš na camera lens ratings, sa desne strane izaberi tijelo nekog aparata (npr. ja sam uzeo Canon 1Dx) i ispišu ti se rezultati. Prvi najbolji Canonov objektiv na tom tijelu je 6. po redu, Canonovi objektivi također drže i 7., 8. i 9. mjesto. Ono što trebaš gledati je da je to kumulativni rezultat, znači uključujući sve mjerene parametre (aberacije, distorzije, vinjetiranje, bla, bla,...), ako ćeš gledati čisto razlučivost objektiva, na tom tijelu prvo mjesto dijele Canon 300mm f2.8 i Zeiss 135mm f2.

 Kuzim ja to ali iz testa ne mozes zakljuciti kakav je koji objektiv nego kakav je u kombinaciji sa nekim tijelom. Nikonovi i Nikon mount objektivi zauzimaju prve pozicije ne zato sto su to najbolji objektivi nego jer su testirani na aparatu koji ima bolji IQ od bilo kojeg Canona. Zeissove, Tamrone, Sigme... mozes usporedjivati na taj nacin no Canonove objektive ne mozes. Da se i ti objektivi testiraju na D800 onda bi to bila egzaktna usporedba objektiva. Za primjer uzmi OVU usporedbu. Jedan te isti objektiv na D800 i na 3 puta skupljem Canonu 1DS. Na Nikonovom tijelu za ostrinu dobiva 45 bodova dok na Canonu dobiva samo 35 bodova. To je ogromna razlika. To je ono sto hocu reci, ne postoji postena usporedba objektiva kad se jedni testiraju na jednom a drugi na drugom tijelu. Najpostenije bi mozda bilo uzeti neko tijelo i onda na istom tom tijelu pomocu adaptrera testirati sve objektive. Naravno, tada se gubi logika jer taj objektiv nikad nece zavrsiti na tom aparatu, ali eto lens vs lens a ne komplet vs komplet.

16 godina
offline
Prepucavanje milijunima

Evo baš gledam te njihove najbolje odabrane ogledne fotke, i dakako: 
na 100% fotka je paletizirana, stilizirana, drveće je prepoznatljivo "digitalno"(zelena često šteka) 
Tj. razliveno i flekavo, i to sve na sunčevu svjetlu. Što se događa na manjem svjetlu što sa dinamičkim
opsegom i šumom, neznam. Inače nebih se složio da je DSLR zaostali koncept - da se na njega fino
namjestiti svako čudo moderne imaging inovacije... A 50MP je mislim upravo u tome što je Oleg
natuknuo: ruka ruku mije. Osim blatantnog izlizanog marketinškog megadixel naslikavanja,
cijeli sijaset opreme se "mora" nadograditi: pohrana, prijenos, procesiranje, pregled na monitoru...
Slično kao sa forsanjem megapiksel-megaAA kod gaminga.
Forma ispred sadržaja. Mene daleko više oduševljava ovaj dolje video...
ili jednostavna usporedba

.
bez obzira tko je proizvođač hardvera (nisam trenutno vlasnik ni jednog ni drugog ni trećeg foto branda)

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 1:51 (overhaul).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
BlueMax kaže...

 Kuzim ja to ali iz testa ne mozes zakljuciti kakav je koji objektiv nego kakav je u kombinaciji sa nekim tijelom. Nikonovi i Nikon mount objektivi zauzimaju prve pozicije ne zato sto su to najbolji objektivi nego jer su testirani na aparatu koji ima bolji IQ od bilo kojeg Canona. Zeissove, Tamrone, Sigme... mozes usporedjivati na taj nacin no Canonove objektive ne mozes. Da se i ti objektivi testiraju na D800 onda bi to bila egzaktna usporedba objektiva. Za primjer uzmi OVU usporedbu. Jedan te isti objektiv na D800 i na 3 puta skupljem Canonu 1DS. Na Nikonovom tijelu za ostrinu dobiva 45 bodova dok na Canonu dobiva samo 35 bodova. To je ogromna razlika. To je ono sto hocu reci, ne postoji postena usporedba objektiva kad se jedni testiraju na jednom a drugi na drugom tijelu. Najpostenije bi mozda bilo uzeti neko tijelo i onda na istom tom tijelu pomocu adaptrera testirati sve objektive. Naravno, tada se gubi logika jer taj objektiv nikad nece zavrsiti na tom aparatu, ali eto lens vs lens a ne komplet vs komplet.

 Smisao tih testova nije davanje municije za prepucavanje, nego pomoć pri kupnji, pa se sasvlim logično testira s uređajima koji dolaze u obzir za korištenje.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Zli Luđak kaže...

Koliko vidim, čak i izuzetno dobri objektivi na odličnim tijelima bilježe 10-16 PMP (perceived MP) što znači da je svaki MP iznad toga na senzoru jednostavno nepotreban i bačen, ne hvata ništa novo, a žrtvuje memoriju i ISO osjetljivost.

 Ovo je netočno, jer tih 16 MP nije postignuto na tijelu od 16 MP. Postoji gornja granica razlučivosti svakog objektiva, ali ona se postiže tek u kombinaciji s tijelom veće razlučivosti. Ako upariš objektiv od 16 i tijelo od 16 dobit ćeš manje od toga (recimo 14 MP). Dakle za potpuno iskorištenje razlučivosti objektiva (kome je to potrebno) treba imati veću razlučivost senzora.

 

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Visak kaže...

Ne vjerujem da bi Olegu bilo teško dobiti na testiranje spomenute 12 i 50 MP aparate i neki kvalitetniji objektiv, pa da stvarno usporedimo tih 12 upsamplanih i originalnih 50MP. Ili objektivni testovi više nisu u modi?

 

Pixel-peeping prave fotografe rijetko zanima.

Poraditi na kadriranju i osnovama prvo.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Keso kaže...

Puno MPix treba onome tko želi mogućnost žešćeg crop-anja, ili razvijanja na velikim formatima. U svakom slučaju ekipi koja ima dovoljno svjetla dok slika, recimo dnevno svjetlo ili profi rasvjeta, da šum ne dođe do izražaja.

 

Zesce cropanje je ono cemu iz nuzde uglavnom priskacu sportski fotografi (i ekipa koja lovi ptice okolo) jer ne mogu 

popuniti kadar ni sa 500mm. Njima je crop senzor i daleko brzi fotoaparat (7d mkII) i tako bolji izbor.

 

Mislim da velika vecina kupaca ovog aparata nema cropanje na pameti kad ga odabere nego se kupuje zato da bi

u sto vecoj rezoluciji imao ono sto fotkas, inace nema nikakve prednosti nad trenutnim 5d mkIII.

 

Uglavnom, fotic za studio i ekipu koja nema novaca za medium format.

 

I ok, nece biti bolji od Nikona D810, nema veze, ovo ce svejedno kupiti ekipa koja ima vece desetke tisuce eura u 

Canon staklima, nece nitko zbog tih razlika mjenjati kompletan sistem.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
BlueMax kaže...
Trickortreat kaže...

 Kuzim ja to ali iz testa ne mozes zakljuciti kakav je koji objektiv nego kakav je u kombinaciji sa nekim tijelom. Nikonovi i Nikon mount objektivi zauzimaju prve pozicije ne zato sto su to najbolji objektivi nego jer su testirani na aparatu koji ima bolji IQ od bilo kojeg Canona. Zeissove, Tamrone, Sigme... mozes usporedjivati na taj nacin no Canonove objektive ne mozes. Da se i ti objektivi testiraju na D800 onda bi to bila egzaktna usporedba objektiva. Za primjer uzmi OVU usporedbu. Jedan te isti objektiv na D800 i na 3 puta skupljem Canonu 1DS. Na Nikonovom tijelu za ostrinu dobiva 45 bodova dok na Canonu dobiva samo 35 bodova. To je ogromna razlika. To je ono sto hocu reci, ne postoji postena usporedba objektiva kad se jedni testiraju na jednom a drugi na drugom tijelu. Najpostenije bi mozda bilo uzeti neko tijelo i onda na istom tom tijelu pomocu adaptrera testirati sve objektive. Naravno, tada se gubi logika jer taj objektiv nikad nece zavrsiti na tom aparatu, ali eto lens vs lens a ne komplet vs komplet.

 

Pa zato i kažem - uspoređuješ samo na jednom tijelu objektive, zaboravi na sve ostale proizvođače. Jedina varijabla aparata koja dolazi u cijelu tu jednadžbu oko ispitivanja objektiva je rezolucija senzora (za IQ je drugi test). I sada kada je canon izdao FF sa najvećim brojem MP, ovi zeissovi objektivi koji su sada na prvom mjestu na nikonovim aparatima, doći će vrlo vjerojatno na prvo mjesto na canonovim. Poanta priče - objektive uspoređuješ samo na jednom tijelu (ili D800 ili 1Dx ili štogod, a ne cijelu šumu) inače cijelo testiranje stvarno nema smisla.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2015 11:53 (Trickortreat).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Cortez kaže...
Visak kaže...

Ne vjerujem da bi Olegu bilo teško dobiti na testiranje spomenute 12 i 50 MP aparate i neki kvalitetniji objektiv, pa da stvarno usporedimo tih 12 upsamplanih i originalnih 50MP. Ili objektivni testovi više nisu u modi?

 

Pixel-peeping prave fotografe rijetko zanima.

Poraditi na kadriranju i osnovama prvo.

Ne znam koga ti smatraš 'pravim' fotografima, ali Oleg je taj koji je ustvrdio da razlike nema, pa se njemu obrati ako ti se takav pristup ne sviđa. Poanta mog posta je bila da od novinara Buga očekujemo da kada priča o tehnologiji ponudi nešto više od vlastitog stava.

 

Što se cropanja tiče, neki dan sam snimao makro s 10 MP i na kraju sam to morao cropati na manje od 1 MP, što me nije baš usrećilo.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
16 godina
moderator
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Visak kaže...

Ne znam koga ti smatraš 'pravim' fotografima, ali Oleg je taj koji je ustvrdio da razlike nema, pa se njemu obrati ako ti se takav pristup ne sviđa. Poanta mog posta je bila da od novinara Buga očekujemo da kada priča o tehnologiji ponudi nešto više od vlastitog stava.

 

Što se cropanja tiče, neki dan sam snimao makro s 10 MP i na kraju sam to morao cropati na manje od 1 MP, što me nije baš usrećilo.

 Što si to snimao s 10 MP i cropao na 1? Znači nemaš odgovarajući objektiv, noge ili ne znaš kadrirati, to nisu problemi koje će ti riješiti, ili koje treba riješiti, 50 MP.

BTW ovo je komentar dana, to su osobni komentari, jedna od podvrsti kolumni, to jest tip tekstova u kojem baš ne treba ponuditi "nešto više od osobnog stava", za nešto više od osobnog stava služe druge vrste tekstova, ovaj je baš za osobni stav.

15 godina
offline
Re: Prepucavanje milijunima
Zli Luđak kaže...
Visak kaže...

Ne znam koga ti smatraš 'pravim' fotografima, ali Oleg je taj koji je ustvrdio da razlike nema, pa se njemu obrati ako ti se takav pristup ne sviđa. Poanta mog posta je bila da od novinara Buga očekujemo da kada priča o tehnologiji ponudi nešto više od vlastitog stava.

 

Što se cropanja tiče, neki dan sam snimao makro s 10 MP i na kraju sam to morao cropati na manje od 1 MP, što me nije baš usrećilo.

 Što si to snimao s 10 MP i cropao na 1? Znači nemaš odgovarajući objektiv, noge ili ne znaš kadrirati, to nisu problemi koje će ti riješiti, ili koje treba riješiti, 50 MP.

BTW ovo je komentar dana, to su osobni komentari, jedna od podvrsti kolumni, to jest tip tekstova u kojem baš ne treba ponuditi "nešto više od osobnog stava", za nešto više od osobnog stava služe druge vrste tekstova, ovaj je baš za osobni stav.

 Ima smisla :)

morrisoN
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice