Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savjetuj

poruka: 42
|
čitano: 8.090
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savjetuj".
8 godina
odjavljen
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
ihush kaže...
moj primjer helpdeska (anonimnog telekoma), kalsični 'studenti' (nevažno, ženska), neznajući ništa drugo kao rješenje za internet je ponudila instalaciju wlan drivera, jer 'to fali' ... (ona uspoređuje devices stanje svog notebooka sa stanjem klijentovog desktopa bez wlana, žica-NIC LAN ..). Čak joj priznajem da je 'snalažljiva' i da nekom logikom usporedbe-eliminacije ipak pokušava doći do odgovora, trudi se.. (mada pogrešno).

 Ni u ovom slučaju djevojka koja ti je to savjetovala nije kriva. Kriv je telekom koji nije valjano obavio edukaciju djelatnika u pozivnom centru. Štoviše, i sâm si primijetio da djevojka raspolaže zavidnom logikom, ali rješenje nije točno jer osim logike valja imati i nešto znanja.

Znaš kako kažu za internet – muškarci su muškarci, žene su također muškarci, a klinci su tajni agenti. – Lastan, travanj 2010.
15 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
Arendelle kaže...
ihush kaže...
moj primjer helpdeska (anonimnog telekoma), kalsični 'studenti' (nevažno, ženska), neznajući ništa drugo kao rješenje za internet je ponudila instalaciju wlan drivera, jer 'to fali' ... (ona uspoređuje devices stanje svog notebooka sa stanjem klijentovog desktopa bez wlana, žica-NIC LAN ..). Čak joj priznajem da je 'snalažljiva' i da nekom logikom usporedbe-eliminacije ipak pokušava doći do odgovora, trudi se.. (mada pogrešno).

 Ni u ovom slučaju djevojka koja ti je to savjetovala nije kriva. Kriv je telekom koji nije valjano obavio edukaciju djelatnika u pozivnom centru. Štoviše, i sâm si primijetio da djevojka raspolaže zavidnom logikom, ali rješenje nije točno jer osim logike valja imati i nešto znanja.

- prvo, meni je nevažno muško-žensko (i ostale moguće podjele, spolno, rasno, dobno..) čisto da izbjegnem nedoumicu u komentaru. I da, sviđala mi se snalažljivost konkretne osobe.

- slažem se.

 

pa ostatak .. kome se da.. :))

- u konkretnom slučaju 'student' bez obzira na znanje ne može dati rješenje. Zašto kažem 'student'? .. jer operater drži mlade ljude ugl da bi nezadovljni klijenti nekog psovali, pojedini centri, koji nemaju nikakve info s terena. U konkretnom slučaju, fizički prekid linija (radovi, bager..), dok oni papagajski govore da je sve OK, da provjeriš virus, ip .. možda i bojler.

- ima tamo i ljudi koji znaju, neke sam čak po glasu poznao (davno), oni tad naprave špranjcu koje se drže ostali i stvar zadovoljavajuće radi.

- najgore, osoba koja se javi za taj job, ima neko osnovno znanje, ali ni blizu (jer jednostavno nema dovoljno godina) da bi iskustvom i primjenom znanja sama pronašla odgovor. Kad bager isčupa žice, odgovor bi bio upravo to, ne popravljati nepostojeći driver, nego reči, linije u prekidu. Preduvijet je da takvu obavijest za konkretan kvart dobiju, a oni to ne dobiju... Njihovo znanje? Možda je ta mlada ženska osoba sto puta pametnija od mene, možda sve savršeno zna ali nema potpunu informaciju (a ponekad je to politika firme da ni ne daju takve info). Da ima nešto iskustva, možda bi na vrijeme stala s prijedlozima ali dali bi tad bila kažnjena za (ne)obavljeni job? Snimaju ih, ocjenjuju.. tiranija. Oni jednostavno 'izmisle' odgovor, samo da pokažu trud.. i tu sam na njihovoj strani, jer nemaju izbor. Krivac je isp, politika firme, tržišna pravila.. ne 'student-studentica'.

 

u čemu je problem? (ovakvim pomaganjima).. pa u tome što mali juzer (manja firma, kućni korisnik) nema nekog tko zna što se dešava, tko zna da ne popravlja nepostojeći driver. Netko tko zna reči ne. Lako je meni. Problem je juzer koji ih posluša i izazove problem koji nije ni postojao, dok internet svejedno ne može raditi dok se linije ne srede. Mrežne postavke, jedna firma, ima specifičan job, cuter-ploter, fixni ip.. i ostatak mreže prilagođen tom kriteriju. Svaki put im operater predloži resetiranje mrežnih postavki na auto.. nakon čega ne redi ništa, a problem je i dalje tu. Takvim juzerima kažem, ne diraj, ne popravljaj, operater ne zna tvoje mrežne potrebe i fix je pogrešan.. ali ne pomaže. Istovremeno, nitko od njih nema mrežnog znanja pa da zna da promjena iz fix u auto neće ništa promijeniti, prije da treba DNS ili gatway.. ili spojiti mrežni kabel. :)

 

koliko puta korisnik ne može do maila pa krene popravljati PC a ponekad je problem s druge strane žice, pad nekog servisa, radovi i sl.

.. indikator, kad god se napravi promjena na bankingu, obično kroz vikend, u ponedjeljak ujutro hrpa poziva.. to istovremeno govori da nije problem kod tog konkretnog korisnika, nego s druge strane. Svaki popravak tad na PCju je vjerojatnije beskorisno čačkanje koje samo izazove problem. Meni je dovoljno da me taj dan nazove nekoliko korisnika i znam gjde je problem tj znam gdje nije. Operater može po istoj logici zaključiti, ali njih ima više, dok tako skuže prođe vrijeme...

 

- zaba ima blentavu logiku, kad uđeš imaš obavijesti.. hak ima obavijesti na početnoj stranici, ako se ne može uči, kako korisnik zna za problem i tad zove support.. a tad zovu stotine istovremeno i nitko ne dobija liniju. Prije mjesec su promijenili i napokon postavili obavijest na ulazu.. napokon! (npr ne radi u chrome.. ili nova java, xp ..itd). Bezbroj takvih sitnica koje mada su sitnice onemogućavaju normalno korištenje, ako ništa drugo, sad im neće stotine ljudi istovremeno zvati help (jer je obavijest napokon na pravom mjestu, ako uđeš tad je sve OK tad obavijest nema smisla ima smisla ako ne možeš ući).

 

Koliko juzera na ovom forumu pokrene temu o npr pingu, prekidima DLa .. a ISP može korsnicima u kvartu gdje je prekid/kvar/remont dati konkretnu obavijest, jednako kao da je pukao vodovod, el. mreža.. dok ona 'studentica' nema takvu obavijest kao ni korsinik i onda jedan drugog muče.. nepotrebno, beskorisno i izvor frustracija. Kao u primjeru zabe-haka, malo logike i može se daleko bolje.

 

Da, kriv je pogrešno postavljen sustav. .. a gdje je tu ona tvrdnja o edukaciji i koga treba educirati? + njima je obveza educirati se i osposobiti osoblje, pa opet nađemo na takve besmislice kao edukacija korisnika.. ne, educirati treba 'njih', oni moraju znati jer im je i to dio posla.

 

Svaki sustav može biti jendostavan ili kompliciran. Onaj tko ga osmisli je 'kriv' (ili zaslužan). Snalaženje npr u zračnoj luci, kinoblagajni, .. sve može biti dovoljno jednostavno da prosječna osoba bez specijalne edukacije može obaviti potrebno. Ako je pak neophodna edukacija, tad sustav nije za masovno korištenje/nije dobar/nije ni trebao biti pušten u rad. (i točka).

 

hint, sabor, sms parking, zet, mbanking itd...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
ihush kaže...
.....

 Da se nadovežem, nisu samo helpdesk djelatnici krivi.

 

vrlo često je problem u samom korisniku jer ne zna objasniti kvar

Moj čest slučaj:

                  "Pozvan sam u kuću jer internet ne radi jer je kriv kompjuter i virusi"

 

dolaskom saznajem da se problemi dešavaju mjesecima, da su bili tehničari koji su testirali linije, da su reinstalirali OS, ali ništa nije rješeno, prblemi su stalni.

Nakon slušanja svega skužim da uopće nije problem u računalu, čak ni u linijama već u samoj centrali

I sad ide moj poziv na 0800xxxx

nakon što sam objasnio problem djelatniku sa call centra, on je podesio što već treba sa svoje strane i gle problemi su nestali ko vjetrom odnešeni.

Zašto?

Zato jer sam znao objasniti djelatniku problem i odmah sam odrezao onih 25 minuta korak-po-korak, sa druge strane djelatnik je shvatio da nema tuduma na liniji i čas posla smo rješili problem

Ja sa par klikova po postavkama neta, on sa par klikova po centrali i problema više nema.

 

Jako je bitno znati napraviti diagnozu i ne ne stvarati paniku, gubiti živce i početi se nervirati, sve to u pozivu prema 0800xxxx je ravno katastrofi.

15 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj

ali vidi, to je opet greška sistema koji računa na tuduma ili nekog majstora koji će im ukazati gdje je stvarno problem.

-što su radili tehničari na terenu? Pogotovo kad je problem na centrali (ne u kući-objektu korisnika)..

 

-slažem se.. samo dodatno kritiziram loš sustav koji ovisi o tome da ja-ti (netko tko kuži) otkrije problem.. kad operater ne otkloni problem, šalje se 'specijalac' i on mora imati odgovor inače vritanjak.

quick test koji je danas moguć (prije 5+ godina teže), npr dali radi internet, mobitel-tablet.. kod većine je adsl modem, možda i maxtv + lampice na modemu. Nema tog problema kojeg nakon par sekundi i pogleda ne možeš otkloniti.

 

Inače ja to zovem ''reiki, vježbe disanja'', kad operator pita za stanje lampica, dal gori power, dal gori dsl.. to je 90% dovoljno tj. to mora eliminirati potrebu da ti (kao znalac) razgovaraš s operatorom. Zar ne?

Za 25 minuta si riješio ono što se vuklo mjesecima.. -> sustav je loš.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
digitall kaže...

pa evo ti odgovor of FINA tehnicke podrske na problem sa win10; instalirajte operu!

komedija.. inace svi ti njihovi servisi rade samo preko internet explorera kojeg se odrekao i sam microsoft, i sad na win10 pola toga ne radi kako treba u internet exploreru, (e-carina, i svi ti servisi koji idu preko fina kartice)

sto reci, uzmi pistolj pa se objesi

 

Što se tiče FINA servisa... problem se svodi na to da uključiš compatibility mode i IE za fina.hr i vid vraga, odjednom radi...

9 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
Gnjavator kaže...
digitall kaže...

pa evo ti odgovor of FINA tehnicke podrske na problem sa win10; instalirajte operu!

komedija.. inace svi ti njihovi servisi rade samo preko internet explorera kojeg se odrekao i sam microsoft, i sad na win10 pola toga ne radi kako treba u internet exploreru, (e-carina, i svi ti servisi koji idu preko fina kartice)

sto reci, uzmi pistolj pa se objesi

 

Što se tiče FINA servisa... problem se svodi na to da uključiš compatibility mode i IE za fina.hr i vid vraga, odjednom radi...

 to je palilo na win7 i 8, a na win10 vid vraga ne radi...

cak mi u njihovoj sluzbi to nisu ni spomenuli kad su culi da je win10, nego odma - instalirajte operu

16 godina
neaktivan
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
Friday kaže...
hrvooje kaže...

 Pardoniram se, ali kako onda Red Hat, Canonical i oni koji su kupili Suse zarađuju novce? Reklamama u start meniju? 

Ponekad se ponašaš kao da me ne poznaješ...

 Ma kužim ja to :) Al morao sam negdje spomenuti reklame u start meniju, pa mi se učino zgodnim

There is no job like cron job!
15 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
digitall kaže...
Gnjavator kaže...
digitall kaže...

pa evo ti odgovor of FINA tehnicke podrske na problem sa win10; instalirajte operu!

komedija.. inace svi ti njihovi servisi rade samo preko internet explorera kojeg se odrekao i sam microsoft, i sad na win10 pola toga ne radi kako treba u internet exploreru, (e-carina, i svi ti servisi koji idu preko fina kartice)

sto reci, uzmi pistolj pa se objesi

 

Što se tiče FINA servisa... problem se svodi na to da uključiš compatibility mode i IE za fina.hr i vid vraga, odjednom radi...

 to je palilo na win7 i 8, a na win10 vid vraga ne radi...

cak mi u njihovoj sluzbi to nisu ni spomenuli kad su culi da je win10, nego odma - instalirajte operu

 

Da nisam prekjuče instalirao jedan laptop na kojem je napravljen upgrade Win7 na Win10 pa onda očišćeni svi tragovi Win7 sa njega i onda išo podešavati za pristup do potrebnih Fina servisa koje koriste u knjigovodstvu poduzeća (samo za tri poduzeća se radi sa tog laptopa) još bi i pomislio da je neki poseban problem... Ovako, instaliro Active Client, javu, fina certifikate... onda ošo na www.java.com i provjeru jave čisto da me pita da je pokrene jer kada ideš odmah na fina stranice nakon instalacije jave neće iskočiti to pitanje nego će samo izignorirati pokušaj pokretanja... Nakon toga pošo na fina web, izbacilo mi poruku  da provjerim jel web adresa točna kao da je kriva adresa... nakon što sam tu adresu stavio u compatabiliti listu, vidi vraga sve proradilo, i fina e-plaćanje i mirovinsko i zdravstveno i sve sve sve osim USB skenera kojeg ili programi ne prepoznaju, ili odskenira pola stranice i stane, ali to je druga stvar, koliko sam vidio taj problem sa skenerom se javlja mnogima na Win10, valjda će ga riješiti...

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2015 23:00 (Gnjavator).
15 godina
offline
Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savjetuj

Kakve uopce veze ima support Della, HP-a ili Lenova sa Cortanom? 

Rvat katolik!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
tnakir kaže...

Kakve uopce veze ima support Della, HP-a ili Lenova sa Cortanom? 

 -nema, nego je support (a tad mi nemamo drugi nego ISP i banke-porezna.. za usporedbu i jadanje), katastrofalan, npr post iznad je primjer.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savjetuj

Nije mi bas jasno , ako kupis lenovo kaptop, kakve veze lenovo ima s tim dal tebi radi cortana ili npr skype? Prije bi to bio msov posao 

--------------------------------------------------------------------------------------------
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Tehnička podrška tvrtki Dell, HP i Lenovo savj
zerocool12 kaže...

Nije mi bas jasno , ako kupis lenovo kaptop, kakve veze lenovo ima s tim dal tebi radi cortana ili npr skype? Prije bi to bio msov posao 

- ne. Tj onaj tko ti nešto proda (pro)daje i support. MS prodaje svoj software (retail), kojeg nisi kupio i tad MS ne daje support. Kupio si OEM, .. i to piše na kutiji, kao i ostali uvijeti, trajanje garancije itd..

OEM sw je zapravo priča za sebe... i zapravo MS callcentar daje support korisniku, mada bi svakog ne-retail-a mogao odbiti ili tražiti uplatu (kao za sve u biznisu, platiš, pa imaš.. a i skype, onedrive, mso365.. sve to je u nekim plaćanjima + podsjetnik na ukidanje neograničenog prostora u oblaku).

 

edit:

-- zapravo, PC-brandovi ne proizvode ništa (konkretne komponente), nego slažu 'legiče'... u jedan proizvod. Tako ne proizvode ni CPU, ni RAM, ni chipset.. ništa. Samo na plastiku ostisnu logo. Dok drivere zapravo radi proizvođač (pravi). OEM to samo posloži po modelu za korisnika na jednu hrpu. Jednako za HW-SW uz to da je sw samo licenca, ograničenog trajanja, nije vlasništvo nego upotreba itd.. i sad (zapravo iznenađenje) MS to prebacuje na sebe, tj dozvoljava da svi korisnici skinu win10-ISO itd. Samo zato da što prije, što veći dio prihvati novi OS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.11.2015 10:31 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice