Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 898.769
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
MarioVk kaže...
pbandov kaže...
stirko55 kaže...

Ovo ce zvucat pomalo ludo, ali smatram da bi BTC mogao oko 23.12.2017 dosec vrijednost blizu 30k$

Care to elaborate?

 

Iskreno, nakon par analiza generalne potrošnje na razini svijeta (socijološko-marketinška analiza) prijelazni datum nakon božičnih blagdana je onaj trenutak kada opća vrijednost većine dobara počinje padati, što je i logično jer većina ljudi tada odrađuje "xmas shopping", rashoduju se viškovi radi anuliranje bilance itd. što bi se, dakle, moglo pretpostaviti da u rasponu od 24. - 31. bi trebalo doći do stagnacije i onda do laganog pada. Ono što je pravo pitanje za milijun kuna (ili ti 1/8~ btc-a xD) je hoće li nakon stagnacije doći do bubble efekta kojeg svi toliko (ne)iščekuju.

 

Druže, ako tu pretpostavku temeljiš na nečem malo boljem od obične regresijske analize trenda, živ mi bio, jer barem ja ću zaraditi dovoljno da otplatim pol dugova što imam (ono kada ulažeš zadnje frakcije svog bogastva iz očaja ).

 Nema teorije da ode toliko puno, i sad je vec previse napumpano, vjerovatno ce u ponedjeljak dosegnuti svoju granicu, a onda ako svi imaju srece ostat tamo a ako ne doci ce do korekcije,, mozda bude samo jos jedna pumpa za fork koji bi trebao bit 25.12 al to je sve za sad reko poreko

 I ja sumnjam zato i pitam...

 

edit: korekcija? ne nalazim puno informacija u vezi toga. Vidim da je bilo govora da će biti još prije nego što je doseglo 10k$, no ipak je nastavilo exp. Može malo više elaboracije u vezi spomenute korekcije idući tjedan?

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.12.2017 19:38 (pbandov).
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Pa sto vise ljudi prica o korekciji, to je ona vjerojatnija.

Dakle pocet ce neki prodavat itd. Mozda bas da izvuku pare pred Bozic ili nesto
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
dinamo82 kaže...
jedna stvar mi ne štima kod bitcoina, vele da je to valuta budućnosti...pa tko će kupovat bilošto sa cijenom od 6 decimala kad 1btc bude iznosio 500000 ili milijun dolara, a i sad na 17000 nije baš praktično. nikako mi se ne čini životan :)

Nije bitan broj decimala, cijena se može izražavati kao Satoshi koji je najmanji dio Bitcoina (0.00000001 bitcoina). Veći problem je to što kriptovalute nemaju fiksnu vrijednost pa u trgovinama nikada nećeš vidjeti nalijepljene cijene u bitcoinima. Bitcoin je tehnički najlošija kriptovaluta ali je prva i najpoznatija pa zato toliko vrijedi. Ima najskuplje i najsporije transakcije i najveću potrošnju el. energije. Nitko ni ne zna tko ga je napravio. Bitcoin nikada neće biti valuta za kupovinu nego valuta za štednju i ulaganje. Bitcoin će se koristiti za velike kupovine, kuće, automobile... Bilo bi glupo da kupiš CocaColu Bitcoinom u trgovini i da na to platiš 15$ troškova transakcije. Kako Bitcoin bude rastao tako će dodatno rasti troškovi.

 

Druge kriptovalute kao Litecoin bi se mogle koristiti u trgovinama. Steam je zbog toga prestao podržavati Bitcoin i sada primaju Litecoin jer ima puno manji transaction fee. Litecoina ima 4 puta više od Bitcoina (ograničen na 80 mil), kada bi bili jednako popularni Litecoin bi vrijedio 1/4 cijene Bitcoina. Ako jedan Bitcoin danas vrijedi 100 000 kn Litecoin bi trebao vrijediti 25 000 kn. Litecoin se trenutno nalazi na petom mjestu i navijam za njega jer je sličan Bitcoinu ali bolji, nastao je među prvima, ima dobro ime i iza njega stoji bivši Googleov zaposlenik Charlie Lee. Ako je Bitcoin kao zlato, Litecoin se reklamira kao srebro.

 

Postoje i druge kriptovalute kao IOTA (tehnički napredna) i Ripple (osmišljen za banke) ali mi nisu baš privlačne jer ih na zalihama ima u milijardama a ne u milijunima! Možda se nešto čini povoljno ali treba gledati zalihe i potencijal za rast vrijednosti. Na drugom mjestu je Ethereum i tehnički je napredan ali on je više kao token za pametne ugovore nego valuta (kao da ulažeš u njegove dionice) ali zalihe će mu još rasti i nije baš jasno koliko će ga biti u opticaju. Bilo je nekih nezadovoljstva pa je nastao i Ethereum Classic. Na trećem mjestu je BitcoinCash, to je fork Bitcoina koji ispravlja njegove nedostatke ali ga smatram "prevarom" jer su ga oni koji su posjedovali Bitcoin u vrijeme frokanja dobili besplatno pa ne želim u njega ulagati. Kad god nastaje neki novi Bitcoin fork, ljudi počnu prodavati druge kriptovalute i kupuju Bitcoin. Cijene Bitcoina utječu na cijene drugih kriptovaluta.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.12.2017 21:43 (DragonShit).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Arrowfaster kaže...
Switch kaže...
Jim Carrey kaže...
GranDaddo kaže...

A jel ima neko da je platio porez? OK, kuzim da je 12% itd ali me muci da dođem na salter i onda prvo "obrazujem" covjeka koji vrag je bitcoin, pa kako sam ja procitao kako se to "treba" napraviti itd da bi dosli do papira. Da li mogu uzeti racun od bitcoin mjenjacnice kao pocetnu cifru i onda isplata od servisa kao zavrsna? Bilo bi krasno kad bi netko prosvijetlio ili savjetovao...

 nisam još plaćao porez na bitcoin, ali u svakom selu ima neke računovođe ljudi platite pitajte riješite, a ne da razbijate glavom jer se zna kakva je porezna u hrvatskoj. 

 

ja mislim da ide uplata na račun na kraju godine se radi obračun koji se plaća do kraja veljače 

 

i to nije sve morali bi se plaćati za svaku transkaciju porez, ali tko će to raditi kad dnevno možeš imati stotine istih 

 Kakav porez na transakcije? Transkacije bitcoinom su oslobođene plaćanja PDV-a. Porez se plaća samo na ostvarenu dobit. Znači ako sam za 1000kn kupio bitcoina i on naraste i sad imam 1500kn, ako si to isplatim na račun u banci, za dobit od 500kn moram platiti porez od 12% plus prirez. Za svaku isplatu se mora popuniti JOPPD obrazac.

 A što je sa rudarenjem (mining)? Ako kupim specijalizirane strojeve za minanje i plaćam struju jese to može na poreznoj odbiti kao trošak? I dali da bi odbio to kao trošak moram osnovati poduzeće?

 Kada smo kod poreza, do jučer sam mislio da znam sve. Ali onda vidim mišljenje ministarstva financija:

 

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19570

 

gdje u zadnjoj rečenici spominju dohodak od kapitala iz inozemstva. JOPPD je za kune, ali za bilo kakav devizni priljev treba se prijaviti putem obrasca RPO u registar poreznih obveznika. Ja sam sve uplate radio preko EUR deviznog računa, a i nešto love sam vratio natrag (greškom) tako da sam si napravio devizni priljev iz inozemstva. Pitao ja poznanicu u poreznoj, a ona meni kaže da trebam voditi evidenciju izdataka i primitaka po FIFO metodi. I sada meni nije jasno čemu to pošto sam ja izvršio uplatu stranoj banci za "nešto", za "topli zrak" koji je u međuvremenu promijenio oblik. I ono što sam jednm kupio po nekoj cijeni više se ne zove tako i ima neku drugu cijenu. Nisam kupio dionice Podravke pa ih onda (iste te) prodao pa da je bitan FIFO. Ja sam bacio sol u more i ne mogu raditi analizu koje zrno soli sam kada bacio i jesam li baš to konkretno zrno soli kasnije izvukao iz mora. 

 

Ima li neko točniju informaciu? Meni je logično da vodim evidenciju izdataka i primitaka na deviznom računu, a vezano uz kupoprodaju kripto valuta. I to u Eurima. 

 

je li netko već plaćao porez i zna baš točno kako to ide? 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.12.2017 23:28 (pucina).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže.... 

 

je li netko već plaćao porez i zna baš točno kako to ide? 

 U RH? Samo rijetki :) Todorić i još možda dvojica

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...

 Kada smo kod poreza, do jučer sam mislio da znam sve. Ali onda vidim mišljenje ministarstva financija:

 

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19570

 

gdje u zadnjoj rečenici spominju dohodak od kapitala iz inozemstva. JOPPD je za kune, ali za bilo kakav devizni priljev treba se prijaviti putem obrasca RPO u registar poreznih obveznika. Ja sam sve uplate radio preko EUR deviznog računa, a i nešto love sam vratio natrag (greškom) tako da sam si napravio devizni priljev iz inozemstva. Pitao ja poznanicu u poreznoj, a ona meni kaže da trebam voditi evidenciju izdataka i primitaka po FIFO metodi. I sada meni nije jasno čemu to pošto sam ja izvršio uplatu stranoj banci za "nešto", za "topli zrak" koji je u međuvremenu promijenio oblik. I ono što sam jednm kupio po nekoj cijeni više se ne zove tako i ima neku drugu cijenu. Nisam kupio dionice Podravke pa ih onda (iste te) prodao pa da je bitan FIFO. Ja sam bacio sol u more i ne mogu raditi analizu koje zrno soli sam kada bacio i jesam li baš to konkretno zrno soli kasnije izvukao iz mora. 

 

Ima li neko točniju informaciu? Meni je logično da vodim evidenciju izdataka i primitaka na deviznom računu, a vezano uz kupoprodaju kripto valuta. I to u Eurima. 

 

je li netko već plaćao porez i zna baš točno kako to ide? 

 

Trgovanje kriptovalutama oporezuju jednako kao i trgovanje dionicama. Ako si imao više uplata i isplata u istoj kalendarskoj godini moraš vodit evidenciju po fifo metodi da. 

 

Ako si isplaćujete dobit sa stranih burzi to vode kao priljev iz inozemstva. Ispada da je najbolje se onda držati naših mjenjačnica za isplatu.

12 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Svi se prave mutavi oko tog poreza, a kad im porezna zvekne 2000-20000 kn kaznu, onda će bit Tito kriv.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pbandov kaže...

 I ja sumnjam zato i pitam...

 

edit: korekcija? ne nalazim puno informacija u vezi toga. Vidim da je bilo govora da će biti još prije nego što je doseglo 10k$, no ipak je nastavilo exp. Može malo više elaboracije u vezi spomenute korekcije idući tjedan?

 Pa sam si si odgovorio na pitanje, exponencinalno je resto zadnjih mjesec dana. To nije zdravo i to nije normalno, je da nasto je veliki hype, puno novih ljudi je uslo al cak i ako to uzmemo u obzir moramo svi bit svjesni da veliki igrači jos uvijek nisu pokupili profit. Tako da kad dode to vrijeme oni ce sami srusit cijenu za par tisuca dolara i onda kao i uvijek nastane panika i svi ostali jadni mali ljudi krenu prodavat jer misle da je kraj. I eto dobio si korekciju cijene :)

15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Switch kaže...

 Nema veze jesi li kupio ili ti je poklonjeno ili si promjenio neke duge coine u btc. Dokle god te coine držiš na nekom walletu/exchangeu nema oporezivanja i to poreznu ne zanima. Tek kad odlučiš to pretvoriti u kune i prebaciti si na svoj račun u banci moraš platiti porez.

 

Ako ti je nešto poklonjeno moraš na cijeli iznos platiti porez. Ako si u istoj kalendarskoj godini imao kupovinu coina i isplatu nekog ostvarnog dobitka na račun, samo na dobit plaćaš porez. Ako nije ista kalendarska godina plaćaš na cjelokupnu isplatu porez.

 

Ukoliko danas recimo kupiš btc i držiš ga više od 2 godine ostvarna dobit se ne oporezuje.

Ovo sve stoji? Onda bloody disaster za male zarade.

Pretpostavljam da jedan dobar dio ljudi "vadi" u fiat unutar 12 mjeseci ili nakon kratkog vremena, i istovremeno ne u istoj kalendarskoj godini. U tom slučaju, kod konzervativne dobiti za kriptovalute, možeš ostati i u minusu.

Primjer: ulog 5000 kn u 11. mj. Vrijednost se povećala za 30%, isplata na račun u 1. mj. (ili 5. ako hoćete) sljedeće godine. 

 

6500 kn priljeva – 780 kn (12% porez na dobit) – 1170 kn (prirez ZG 18%) = 4550 kn. Zanemareni su troškovi banke koji se odbijaju od poreza. Po ovome ispada da je zarada od 30% na kriptovaluti zapravo gubitak ako se ne dogodi u istoj kalendarskoj godini. U minusu ste 500 kn, gubitak iznosi 9-10% uloga. Minimalna zarada počinje s povećanjem vrijednosti kriptovalute od 50%. U tom slučaju ste cca 250 kn u plusu nakon poreza na uloženih 5000. Ne isplati se uložit ikakav trud i podnosit porezni obrazac za tih 250 kn. Trebalo bi uračunati i da će ovi iznosi biti još jadniji jer vas ogrebu na svakom koraku: ulog vam je zapravo dosta manji od 5000 zbog provizije mjenjačnice (i banke ako ste uložili s kunskog računa), ogrebat će vas kod konverzije u eure i isplate na račun, a pomoći će i vaša banka.

Tek povećanje od 100% nešto vrijedi, u plusu ste za 2000 kn.

 

Jel ovaj primjer odgovara stvarnosti ili sam nešto propustio?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Quaresma kaže...

Ovo sve stoji? Onda bloody disaster za male zarade.

Pretpostavljam da jedan dobar dio ljudi "vadi" u fiat unutar 12 mjeseci ili nakon kratkog vremena, i istovremeno ne u istoj kalendarskoj godini. U tom slučaju, kod konzervativne dobiti za kriptovalute, možeš ostati i u minusu.

Primjer: ulog 5000 kn u 11. mj. Vrijednost se povećala za 30%, isplata na račun u 1. mj. (ili 5. ako hoćete) sljedeće godine. 

 

6500 kn priljeva – 780 kn (12% porez na dobit) – 1170 kn (prirez ZG 18%) = 4550 kn. Zanemareni su troškovi banke koji se odbijaju od poreza. Po ovome ispada da je zarada od 30% na kriptovaluti zapravo gubitak ako se ne dogodi u istoj kalendarskoj godini. U minusu ste 500 kn, gubitak iznosi 9-10% uloga. Minimalna zarada počinje s povećanjem vrijednosti kriptovalute od 50%. U tom slučaju ste cca 250 kn u plusu nakon poreza na uloženih 5000. Ne isplati se uložit ikakav trud i podnosit porezni obrazac za tih 250 kn. Trebalo bi uračunati i da će ovi iznosi biti još jadniji jer vas ogrebu na svakom koraku: ulog vam je zapravo dosta manji od 5000 zbog provizije mjenjačnice (i banke ako ste uložili s kunskog računa), ogrebat će vas kod konverzije u eure i isplate na račun, a pomoći će i vaša banka.

Tek povećanje od 100% nešto vrijedi, u plusu ste za 2000 kn.

 

Jel ovaj primjer odgovara stvarnosti ili sam nešto propustio?

 12% je na dobit!!! nije osnovica 6500 kn nego 1500 kn na ovaj tvoj izračun 

15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Jim Carrey kaže...

 12% je na dobit!!! nije osnovica 6500 kn nego 1500 kn na ovaj tvoj izračun 

Ključno: ulaganje i isplata nisu u istoj kalendarskoj godini. Post koji sam citirao u gornjem postu, i još poneki na prethodnim stranicama navode da se porez i prirez računaju na dobit ako je ulaganje i isplata bilo u istoj kalendarskoj godini, a ako je isplata bila u sljedećoj godini, onda na cijelu isplatu... I da se ista stvar primjenjuje kod ulaganja na klasičnim burzama. I dalje čekam da netko potvrdi ili opovrgne

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Quaresma kaže...
Jim Carrey kaže...

 12% je na dobit!!! nije osnovica 6500 kn nego 1500 kn na ovaj tvoj izračun 

Ključno: ulaganje i isplata nisu u istoj kalendarskoj godini. Post koji sam citirao u gornjem postu, i još poneki na prethodnim stranicama navode da se porez i prirez računaju na dobit ako je ulaganje i isplata bilo u istoj kalendarskoj godini, a ako je isplata bila u sljedećoj godini, onda na cijelu isplatu... I da se ista stvar primjenjuje kod ulaganja na klasičnim burzama. I dalje čekam da netko potvrdi ili opovrgne

 

 Neovisno o datumu, generalno većina poreza na dohodak bilo koje vrste ide po sistemu (OduzetiPostotakOdGlavnice - PostotakPoreza (npr. 12%)) + Prirez (recimo OS - 13%).

U ovom primjeru, kapitalno ulaganje je 6500, a gubitak je 4000, znači kapitalna dobit je 1500 što bi u mom primjeru bio "OduzetiPostotakOdGlavnice".

Što bi dalo: 1500 - 12% = 180 + 13% = 203,4kn.

 

Koliko čitam, ne mogu baš najbolje shvatiti kako točno idu prijave i provjere. Vjerujem da mnoge zanime što bi bilo sa opcijom "praviti se glup"?

 

edit: moje isprike, pospan sam i brzoplet. Ako nije kalendarska godina, onda se gleda cjelokupna isplata!? To mi baš nema smisla...čak i za naše uhljebničko-parazitske standarde...

drugi marker, ovo me sada malo i brine, a taman kako rješavam s PBZ-om onu investitor aplikaciju...

 

turboedit: u pon idem u poreznu (sigh) da skupim mišljenja

 

@marioVK, hvala, pomislio sam da je o tome riječ no mislio sam da je to možda nekakav kvazi pokušaj centralizacije od strane banaka ili čak možda pojedinih vlada. Jer ovu cijelu situaciju najviše uspoređujem sa famoznim nizozemskim tulipanima xD

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2017 2:23 (pbandov).
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
DarthMarkus kaže...

Svi se prave mutavi oko tog poreza, a kad im porezna zvekne 2000-20000 kn kaznu, onda će bit Tito kriv.

 Iskreno, jedva čekam da udru. Neću im lipe dat. Hranit parazite, nek udru porez na zrak.

Daj 2000 kn kazne, iden na robiju, i gg, i opet tako. Lipe vidit neće.

12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
LogicusMPS kaže...
DarthMarkus kaže...

Svi se prave mutavi oko tog poreza, a kad im porezna zvekne 2000-20000 kn kaznu, onda će bit Tito kriv.

 Iskreno, jedva čekam da udru. Neću im lipe dat. Hranit parazite, nek udru porez na zrak.

Daj 2000 kn kazne, iden na robiju, i gg, i opet tako. Lipe vidit neće.

 Je, je...U nekom buntu bi svatko trebao tako, no realnost je nešto drugačija. 

 

Prva čestitka i bit će kuknjave i na kraju budeš još preplatio uhljebarinu. Najgore od svega što debili nisu vjerovatno ni kaznu u stanju napisati na vrijeme, nego ti bude došlo nakon 2 godine sa 300% kamatarine, kao onoj žesnkoj.

 

Nisi svjestan koliko su vampiri u stanju sjebat malog čovjeka radi sitnarija...

 

Ja npr. bi platio i mirno spavao ili npr nikad ne bi uopće mjenjao fiat, nego fino kod Brbe u Uzi uzet HW-a i mirna Bosna.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2017 9:10 (DarthMarkus).
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Quaresma kaže...

Ovo sve stoji? Onda bloody disaster za male zarade.

Pretpostavljam da jedan dobar dio ljudi "vadi" u fiat unutar 12 mjeseci ili nakon kratkog vremena, i istovremeno ne u istoj kalendarskoj godini. U tom slučaju, kod konzervativne dobiti za kriptovalute, možeš ostati i u minusu.

Primjer: ulog 5000 kn u 11. mj. Vrijednost se povećala za 30%, isplata na račun u 1. mj. (ili 5. ako hoćete) sljedeće godine. 

 

6500 kn priljeva – 780 kn (12% porez na dobit) – 1170 kn (prirez ZG 18%) = 4550 kn. Zanemareni su troškovi banke koji se odbijaju od poreza. Po ovome ispada da je zarada od 30% na kriptovaluti zapravo gubitak ako se ne dogodi u istoj kalendarskoj godini. U minusu ste 500 kn, gubitak iznosi 9-10% uloga. Minimalna zarada počinje s povećanjem vrijednosti kriptovalute od 50%. U tom slučaju ste cca 250 kn u plusu nakon poreza na uloženih 5000. Ne isplati se uložit ikakav trud i podnosit porezni obrazac za tih 250 kn. Trebalo bi uračunati i da će ovi iznosi biti još jadniji jer vas ogrebu na svakom koraku: ulog vam je zapravo dosta manji od 5000 zbog provizije mjenjačnice (i banke ako ste uložili s kunskog računa), ogrebat će vas kod konverzije u eure i isplate na račun, a pomoći će i vaša banka.

Tek povećanje od 100% nešto vrijedi, u plusu ste za 2000 kn.

 

Jel ovaj primjer odgovara stvarnosti ili sam nešto propustio?

Nisi dobro izračuno prirez. U tvom slučaju morat ćeš platiti porez u iznosu od 920,40kn (780+140,40).

 

No ajmo redom da se ova priča o porezu rezimira šta, kako, gdje, koliko.

 

Mišljenje porezne uprave. Znači lijepo stoji da se do kraja veljače tekuće godine mora obračunati porez za sve kapitalne dobitke prethodne kalendarske godine umanjene za kapitalne gubitke preko JOPPD obrasca.

 

Znači: Ukoliko sam kupio Bitcoina za 1000kn i on skoči na 3000kn te si svih 4000kn isplatim u istoj godini kad sam uplatio imamo:

 

Isplata: 4000kn

Gubitak: 1000kn

Dobitak: 3000kn

 

Izračun poreza: 3000kn x 0,12% = 360kn

Izračun prireza: Iznos poreza x stopa prireza (za zg je 18%) = 360kn x 0,18% = 64,80kn

Ukupna obveza: 360kn + 64,80kn = 424,8kn

Znači morate platiti poreza 424,80kn dok vama ostaje 2.575,20kn

 

Ukoliko sam si sve isplatio sljedeće kalendarske godine nemamo kapitalnih gubitaka koje možemo odbiti pa imamo sljedeći izračun:

 

Isplata: 4000kn

Gubitak: 0,00kn

Dobitak: 4000kn

 

Izračun poreza: 4000kn x 0,12% = 480kn

Izračun prireza: Iznos poreza x stopa prireza (za zg je 18%) = 480kn x 0,18% = 86,40kn

Ukupna obveza: 480kn + 86,40kn = kn

Znači morate platiti poreza 566,40kn dok vama ostaje 3.433,60kn

 

 

E sad, ukoliko ste imali više uplata tokom godine i više isplata onda sve sve komplicira. Obračun se radi po FIFO (First in First out) metodi.

Prvi "bitcoin" što ste kupili i dobit koju ste isplatili za njega, pa drugi i dobit za drugi itd... No u to neću ulaziti u deljalje jer ni ja još to nisam pohvato. U kranju ruku možete uzeti nekog računovođu i on to obradi za 10min.

 

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Switch kaže...

 

Trgovanje kriptovalutama oporezuju jednako kao i trgovanje dionicama. Ako si imao više uplata i isplata u istoj kalendarskoj godini moraš vodit evidenciju po fifo metodi da. 

 

Ako si isplaćujete dobit sa stranih burzi to vode kao priljev iz inozemstva. Ispada da je najbolje se onda držati naših mjenjačnica za isplatu.

 Opet ne kužim kako FIFO.  Ja sam, npr. uplatio 1000 EUR na Coinbase, i to u višre navrata. Znači, transakcijom nisam ništa kupovao. Tek naknadno sam na Coinbaseu kupio BTC, opet u više navrata i po različitim cijenama.  Zatim sam taj BTC prodao za 1200 EUR i od tog novca sam samo 200 € vratio na svoj devizni račun. Ostatak je ostao na Coinbaseu i za taj novac sam kupio LTC za 400 € i i ETH za 600 €. U međuvremenu sam na exchange s s Coinbasea prebacio LTC i tamo ga prodao za Eure i netko iz strane države mi je direktno na moj devizni račun uplatio 500 €. Onda sam LTC na exchangeu zamijenio za neku vriednost u XRP-u. Znači, meni je logično gledati jedino promet mojeg deviznog računa u € u mojoj banci. Gdje imam 1000 € izdataka i 700 € primaitaka. Što znači da sam u minusu 300 € i ne trebam plaćati porez. I gdje je tu FIFO? Sve što sam ja radio s novcm nakon što sam ga izdao, koga briga i kome ja to više mogu objasniti. Nisam ja kupio dionicu za eure pa istu tu dionicu prodao za iste te eure. Ja sam svoju dionicu zamijenio za neku drugu dionicu, a drugu za neku treću, bez da je bilo tijeka fiat-a. 

 

I sada, ako primijenim FIFO, onda ja mogu jedino reći:

1. Transferirao sam 1000 € na neki drugi račun i to mi je izdatak.

2. Vratio sam 200 € s nekog drugog računa i to mi je primitak.

3. Prodao sam nešto (ali ne ono što sam kupio prvim izdatkom) za 500 € i to mi je primitak.

 

I ništa više ja tu ne mogu više reći a da bude suvislo. A gdje je tu onda FIFO?  Pa neće mi netko valjda reći da bi situacija bila drukčija da sam prvo prodao nešto za 500 pa tek kasnije povukao 200 €? 

 

I to je jedino suvislo što ja mogu napisati. Primijentit ovdje FIFO ima smisla isto tako kao da kažemo da ću iz svog novčanika prvo potrošiti jednu novčanicu. Zatim drugu. A kada nešto prodam, onda u novčanik moram staviti dio upravo i točno dio one prve novčanice. Pa tko je lud? Što ja tu mogu naštimavati? Je li svejedno ako ja nekom prvo dam 100 €, pa on meni 50€, pa ja njemu 100 € pa on meni 50€  kao i da sm mu ja dao 200 € pa on meni 100 €?  Zašto je tu bitan redoslijed?  

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2017 12:29 (pucina).
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...
Switch kaže...

 

Trgovanje kriptovalutama oporezuju jednako kao i trgovanje dionicama. Ako si imao više uplata i isplata u istoj kalendarskoj godini moraš vodit evidenciju po fifo metodi da. 

 

Ako si isplaćujete dobit sa stranih burzi to vode kao priljev iz inozemstva. Ispada da je najbolje se onda držati naših mjenjačnica za isplatu.

 Opet ne kužim kako FIFO.  Ja sam, npr. uplatio 1000 EUR na Coinbase, i to u višre navrata. Znači, transakcijom nisam ništa kupovao. Tek naknadno sam na Coinbaseu kupio BTC, opet u više navrata i po različitim cijenama.  Zatim sam taj BTC prodao za 1200 EUR i od tog novca sam samo 200 € vratio na svoj devizni račun. Ostatak je ostao na Coinbaseu i za taj novac sam kupio LTC za 400 € i i ETH za 600 €. U međuvremenu sam na exchange s s Coinbasea prebacio LTC i tamo ga prodao za Eure i netko iz strane države mi je direktno na moj devizni račun uplatio 500 €. Onda sam LTC na exchangeu zamijenio za neku vriednost u XRP-u. Znači, meni je logično gledati jedino promet mojeg deviznog računa u € u mojoj banci. Gdje imam 1000 € izdataka i 700 € primaitaka. Što znači da sam u minusu 300 € i ne trebam plaćati porez. I gdje je tu FIFO? Sve što sam ja radio s novcm nakon što sam ga izdao, koga briga i kome ja to više mogu objasniti. Nisam ja kupio dionicu za eure pa istu tu dionicu prodao za iste te eure. Ja sam svoju dionicu zamijenio za neku drugu dionicu, a drugu za neku treću, bez da je bilo tijeka fiat-a. 

Pa gleda se samo tvoj devizni račun da. To što ti kupuješ na coinbaseu nema s poreznom ništa. Dao si 1000, vratio 700 i nemaš šta plaćati porez.

FIFO se gleda samo na isplate i uplate na bankovni račun.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Switch kaže...
pucina kaže...
Switch kaže...

 

 

Pa gleda se samo tvoj devizni račun da. To što ti kupuješ na coinbaseu nema s poreznom ništa. Dao si 1000, vratio 700 i nemaš šta plaćati porez.

FIFO se gleda samo na isplate i uplate na bankovni račun.

 Da, i meni je to logično. Gore sam malo editirao svoj post s dodatnim objašnjenjim. Ja mogu voditi jedino evidenciju na način:

 

prvi red:

 

1. datum isplate 

2. količina EUR-a

3. broj računa i banka s koje je isplata izvršena

4. broj računa i banka kuda sam novac poslao

5. provizija moje banke (EUR ili kn)

6. ukupni izdtatak (EUR)

 

slijedeći red:

 

1. datum primitka

2. količina EUR-a

3. broj računa i banka s koje je došao primitak

4. broj računa i banka na koju je novac sjeo (opet moj račun)

5. provizija moje banke za obradu primitka (EUR ili kn)

6. ukupni primitak (EUR)

 

i tako za svaku transakciju na mojem deviznom računu.

 

Na kraju imam neki saldo u EUR-ima. To treba preračunati u kune i obustaviti i uplatiti porez i prirez. I to mogu voditi po FIFO metodi, što mi je i logično, ali nema nikakvog smisla.

Jedino što ne znam bi li bilo dobro preraćunati eure u svakoj transakciji na srednji tečaj HNB-a na dan transakcije. Ili se to radi na ukupni saldo na zadnji dan u kalendarskoj godini. 

Moram vidjeti kako banka obračunava porez na kamate od devizne štednje.

 

Ja se jedino nadam da je moj način razmišljanja (završen FER) i način razmišljanja nekog ekonomista različit, ali da na isto mislimo.  I da ja prevviše koristim logiku, a oni svoje šprance i tumačenja ministarstva.

 

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pucina kaže...
...

 

Ja se jedino nadam da je moj način razmišljanja (završen FER) i način razmišljanja nekog ekonomista različit, ali da na isto mislimo.  I da ja prevviše koristim logiku, a oni svoje šprance i tumačenja ministarstva.

 

Po meni je to ok kako da si vodiš.

Al šta se imaš toliko opterećivati s tim. Poslije nove godine odeš u poreznu i tamo se informiraš i napraviš kako ti kažu. Al kolko vidim ti si uplatio 1000€ a vratio 700€. Ja uopće ne bih na tvom mjestu išta prijavljivao. 

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pbandov kaže...
MarioVk kaže...
pbandov kaže...
stirko55 kaže...

Ovo ce zvucat pomalo ludo, ali smatram da bi BTC mogao oko 23.12.2017 dosec vrijednost blizu 30k$

Care to elaborate?

 

Iskreno, nakon par analiza generalne potrošnje na razini svijeta (socijološko-marketinška analiza) prijelazni datum nakon božičnih blagdana je onaj trenutak kada opća vrijednost većine dobara počinje padati, što je i logično jer većina ljudi tada odrađuje "xmas shopping", rashoduju se viškovi radi anuliranje bilance itd. što bi se, dakle, moglo pretpostaviti da u rasponu od 24. - 31. bi trebalo doći do stagnacije i onda do laganog pada. Ono što je pravo pitanje za milijun kuna (ili ti 1/8~ btc-a xD) je hoće li nakon stagnacije doći do bubble efekta kojeg svi toliko (ne)iščekuju.

 

Druže, ako tu pretpostavku temeljiš na nečem malo boljem od obične regresijske analize trenda, živ mi bio, jer barem ja ću zaraditi dovoljno da otplatim pol dugova što imam (ono kada ulažeš zadnje frakcije svog bogastva iz očaja ).

 Nema teorije da ode toliko puno, i sad je vec previse napumpano, vjerovatno ce u ponedjeljak dosegnuti svoju granicu, a onda ako svi imaju srece ostat tamo a ako ne doci ce do korekcije,, mozda bude samo jos jedna pumpa za fork koji bi trebao bit 25.12 al to je sve za sad reko poreko

 I ja sumnjam zato i pitam...

 

edit: korekcija? ne nalazim puno informacija u vezi toga. Vidim da je bilo govora da će biti još prije nego što je doseglo 10k$, no ipak je nastavilo exp. Može malo više elaboracije u vezi spomenute korekcije idući tjedan?

 Prema tebi datumi kada je najveci pad je od 24. do 31. ja sam naveo 23. kao vrhunac nakon kojeg ce definitivno uslijediti pad, ali ocekujem rast od 19. do 23. Posto sam taman utrostrucija ulozeno na TRX i XVG planiram sve vratit natrag u BTC i cekat taj rast, a potom nac valutu u koju cu konvergirat prije pada vjerojatno ENJ ili SC, ali potencijalno i BTM. Malo skuplje opcije su VEN i SUB koji ce definitivno rast ali ne pretjerano mnogo.

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
13 godina
odjavljen
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Upozorenje!

Znam i svjestan sam da i vi znate kako je ovo scam, no samo sam htio postat ovaj link

http://businesschannel.eu-central-1.elasticbeanstalk.com/293208/10-ways-that-hiking-has-made-my-life-better

Vjerujem da ćete, kao i ja, kratkim letimičnim pregledom članka shvatiti kako je ovo hrpa gluposti (pogotovo ovo sa cijenama na serverima), da nikakva hakerska grupa ne stoji iza ovog te da ne nasjedate na to. Generalno su auto traderi viđeni kao scam, te ih treba izbjegavati. Na redditu sam pročitao kako je za ovaj autotrader potreban minimalan depozit od 250 eura, što vam govori sve što trebate znati. Pazite se, jer nitko neće trade-at ili ulagat umjesto vas te držite svoje novce i coine na sigurnom. 

 

Hvala i LP

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
footballer kaže...

Upozorenje!

Znam i svjestan sam da i vi znate kako je ovo scam, no samo sam htio postat ovaj link

http://businesschannel.eu-central-1.elasticbeanstalk.com/293208/10-ways-that-hiking-has-made-my-life-better

Vjerujem da ćete, kao i ja, kratkim letimičnim pregledom članka shvatiti kako je ovo hrpa gluposti (pogotovo ovo sa cijenama na serverima), da nikakva hakerska grupa ne stoji iza ovog te da ne nasjedate na to. Generalno su auto traderi viđeni kao scam, te ih treba izbjegavati. Na redditu sam pročitao kako je za ovaj autotrader potreban minimalan depozit od 250 eura, što vam govori sve što trebate znati. Pazite se, jer nitko neće trade-at ili ulagat umjesto vas te držite svoje novce i coine na sigurnom. 

 

Hvala i LP

 Bas sam i ja jutros naletia na ovo i samo preletia pogledom, nasmija se i nastavija listat druge vijesti

It aint what you dont know that gets you into trouble. Its what you know for sure that just aint so
13 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
stirko55 kaže...
...

 Bas sam i ja jutros naletia na ovo i samo preletia pogledom, nasmija se i nastavija listat druge vijesti

 Ma znam da će ljudi tako reagirat, samo što je bolje da napišem tu nego ništa.

 

 

In other news, BTC prešao $20k

6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Switch kaže...
pucina kaže...
...

 

Ja se jedino nadam da je moj način razmišljanja (završen FER) i način razmišljanja nekog ekonomista različit, ali da na isto mislimo.  I da ja prevviše koristim logiku, a oni svoje šprance i tumačenja ministarstva.

 

Po meni je to ok kako da si vodiš.

Al šta se imaš toliko opterećivati s tim. Poslije nove godine odeš u poreznu i tamo se informiraš i napraviš kako ti kažu. Al kolko vidim ti si uplatio 1000€ a vratio 700€. Ja uopće ne bih na tvom mjestu išta prijavljivao. 

 Ove iznose sam naveo kao primer. Više me "brine" taj obrazac RPO i to što sam negdje pročitao (mišljenje nekog knjigovođe) da se treba prijaviti u roku od 8 dana od prispjeća uplate na račun. I to što ni ovi u poreznoj upravi nisu na čisto kako to treba voditi i što traže nešto što nema logike. A kaže poslovica "čuvaj se onih što ne znaju, a misle da znaju" i još su k tome uvijek u pravu.

14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
DarthMarkus kaže...
LogicusMPS kaže...
DarthMarkus kaže...

Svi se prave mutavi oko tog poreza, a kad im porezna zvekne 2000-20000 kn kaznu, onda će bit Tito kriv.

 Iskreno, jedva čekam da udru. Neću im lipe dat. Hranit parazite, nek udru porez na zrak.

Daj 2000 kn kazne, iden na robiju, i gg, i opet tako. Lipe vidit neće.

 Je, je...U nekom buntu bi svatko trebao tako, no realnost je nešto drugačija. 

 

Prva čestitka i bit će kuknjave i na kraju budeš još preplatio uhljebarinu. Najgore od svega što debili nisu vjerovatno ni kaznu u stanju napisati na vrijeme, nego ti bude došlo nakon 2 godine sa 300% kamatarine, kao onoj žesnkoj.

 

Nisi svjestan koliko su vampiri u stanju sjebat malog čovjeka radi sitnarija...

 

Ja npr. bi platio i mirno spavao ili npr nikad ne bi uopće mjenjao fiat, nego fino kod Brbe u Uzi uzet HW-a i mirna Bosna.

Brale leža san godinu, ležat ću još. Kune neću dat, reka san. Tu staje priča.

Plaćan porez na apsolutno sve. Imam 4 apartmana koja iznajmljujen, plaćan do zadnjeg detalja sve prireze i poreze, na šta još da dajem, na ovih 500-1000 kuna sprda mjesečno? :D

U biti, neman šta ni davat, nit mešetarin, nit kupujem bitcoine. Izrudarim nesto usitno, vise iz zajebancije, da komp ne radi na suvo i to je to. Isplatin preko bitkoin mjenjačnice na tekući.

Ionako ću ovih dana isplatit i kupit napuštenoj djeci u dom poklone neke za Božić.

Ovi ga mogu dobit na suvo jedino, ako lipo zamole.

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.12.2017 16:28 (LogicusMPS).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
stirko55 kaže...
pbandov kaže...
MarioVk kaže...
pbandov kaže...
stirko55 kaže...

Ovo ce zvucat pomalo ludo, ali smatram da bi BTC mogao oko 23.12.2017 dosec vrijednost blizu 30k$

Care to elaborate?

 

Iskreno, nakon par analiza generalne potrošnje na razini svijeta (socijološko-marketinška analiza) prijelazni datum nakon božičnih blagdana je onaj trenutak kada opća vrijednost većine dobara počinje padati, što je i logično jer većina ljudi tada odrađuje "xmas shopping", rashoduju se viškovi radi anuliranje bilance itd. što bi se, dakle, moglo pretpostaviti da u rasponu od 24. - 31. bi trebalo doći do stagnacije i onda do laganog pada. Ono što je pravo pitanje za milijun kuna (ili ti 1/8~ btc-a xD) je hoće li nakon stagnacije doći do bubble efekta kojeg svi toliko (ne)iščekuju.

 

Druže, ako tu pretpostavku temeljiš na nečem malo boljem od obične regresijske analize trenda, živ mi bio, jer barem ja ću zaraditi dovoljno da otplatim pol dugova što imam (ono kada ulažeš zadnje frakcije svog bogastva iz očaja ).

 Nema teorije da ode toliko puno, i sad je vec previse napumpano, vjerovatno ce u ponedjeljak dosegnuti svoju granicu, a onda ako svi imaju srece ostat tamo a ako ne doci ce do korekcije,, mozda bude samo jos jedna pumpa za fork koji bi trebao bit 25.12 al to je sve za sad reko poreko

 I ja sumnjam zato i pitam...

 

edit: korekcija? ne nalazim puno informacija u vezi toga. Vidim da je bilo govora da će biti još prije nego što je doseglo 10k$, no ipak je nastavilo exp. Može malo više elaboracije u vezi spomenute korekcije idući tjedan?

 Prema tebi datumi kada je najveci pad je od 24. do 31. ja sam naveo 23. kao vrhunac nakon kojeg ce definitivno uslijediti pad, ali ocekujem rast od 19. do 23. Posto sam taman utrostrucija ulozeno na TRX i XVG planiram sve vratit natrag u BTC i cekat taj rast, a potom nac valutu u koju cu konvergirat prije pada vjerojatno ENJ ili SC, ali potencijalno i BTM. Malo skuplje opcije su VEN i SUB koji ce definitivno rast ali ne pretjerano mnogo.

Ako nepadne do kraja godine onda je jasno što se događa u pozadini.

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
15 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Napravio sam analizu na WAVES.

Cini se kao dobra kupnja.

Za tri dana izlazi Waves-NG pa bi ga to moglo dic.

 

Stavljam na svoju listu

 

(Waves, Cardano, IOTA, Ripple, Jibrel, DigitalNote, ByteCoin, MANA)

 

 

Ali isto tako Jibrel i Autonio su novi coinovi koji bi mogli odletit kao Waves/LTC/ETH. Oni su u planu za sijecanj.

 
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Evo jedna zgodna stranica Cryptocurrency Calendar.

 

Datumi za razno razne dogradnje, rebrandinge, meetup-e itd. Zgodno za popratiti malo što je planirano za određeni coin.

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori

Uz Minergate dosta je lagano mineat DigitalNote (XDN).


Trenutno je na 0.01$, narasao je 112% u 24h, a ima volume na oko milijardu.

Da dode na 1$ u par mj...dosta dobar profit za nista mineanja preko noci (prosjecan laptop moze mineat jedan coin u 8h)

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.12.2017 10:19 (Mitch).
6 godina
protjeran
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Mitch kaže...

Napravio sam analizu na WAVES.

Cini se kao dobra kupnja.

Za tri dana izlazi Waves-NG pa bi ga to moglo dic.

 

Stavljam na svoju listu

 

(Waves, Cardano, IOTA, Ripple, Jibrel, DigitalNote, ByteCoin, MANA)

 

 

Ali isto tako Jibrel i Autonio su novi coinovi koji bi mogli odletit kao Waves/LTC/ETH. Oni su u planu za sijecanj.

  

Imam kupljene sve osim Jibrel, Autonio i DigitalNote... Danas sam imala u planu kupiti taj DigitalNote.. Trazila sam na coinmarketcapu Jibrel al ga nema.. to je ICO ili?? Imas jos koji savjet za kupnju koje valute... ((: tenkju

BTW. kupila sam kojih 500tinjak Stellar-a, cinio mi se kao dobar projekat vezan uz valutu i da bi se moglo zaraditi kroz koji mjesec.. Imas kakvo misljenje o tome?

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice