Fractal Design Define R5 - Recenzija

poruka: 55
|
čitano: 15.036
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

A koja je razlika u tim ventilatorima? Ti Be Quiet jeftiniji i skuplji? I jel neki Aftermarket hladnjaci  za proc tiši od njegovog originalnog stock hladnjaka?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Miro34 kaže...

A koja je razlika u tim ventilatorima? Ti Be Quiet jeftiniji i skuplji? I jel neki Aftermarket hladnjaci  za proc tiši od njegovog originalnog stock hladnjaka?

 U svemu. Tj koliko para toliko i muzike. Protok zraka i buka nisu isti.

Različiti procesori imaju različite stock hladnjake. U golobalu su svi ok ako nema velikog opterećenja na procesor pa rade na niskim okretajima. Kad temperature krenu gore kreću i problemi jer zbog male površine hladnjaka ventilator mora dizat okretaje kako bi ga ohladio i onda nastaje buka. Aftermarket hladnjaci veće površine ne trebaju tako velike okretaje da bi spustili temperaturu i zato su uglavnom tiši.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.4.2016 9:35 (axos).
9 godina
neaktivan
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

Ali vidim oba su 4-pin pa se mislim ne mogu prikljuciti na kučište za kontrolu brzine

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

iz iskustava tvrdim da postoje fractal design i sva ostala kućišta. a propos prašine, nitko je doma nema koliko ja (prastara kuća, pas, duhanski dim i bla) pa krtitične otvore prekrivam (i učvršćujem papirnatom malerskom ljepljivom trakom) krpicama protiv prašine iz dm-a - profissimo, 24 kom. u kutijici. zamijenim ih svakih mjesec-dva i u kućištima nema ni trunčice, a hlađenje je perfa. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Miro34 kaže...

Ali vidim oba su 4-pin pa se mislim ne mogu prikljuciti na kučište za kontrolu brzine

 Mogu se svi spojit na kontrolu brzine na kučištu, imaš prijelaz za kupit, košta nešto sitno. Ima ih na ebayu i aliju. https://goo.gl/oNYlk3

11 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Ti si kolega Ajar amater...
Zena i ja pusimo, dvoje djecurlije u konstantnom trku van-nutra, pas, macka, dvije prhutave papige, tri podle vjeverice kojima je najveca zabava bacati sporkicu iz kaveza...
Nemas ti pojma sto je prasina :)))
Zato sam i uzeo fractala, hehe
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

Budući da nema adekvatne teme za Define S, nemojte zamjeriti što ću pitati ovdje 


Planiram zamijeniti svog 3 godine starog HAF-a 912+ (s kojim sam super zadovoljan), ali više me ne privlači napadan look kućišta i LED ventovi i slične stvari...
Razmišljam o Define S jer mi ne treba HDD bay, ODD bay i slične kerefeke koje sprečavaju airflow.
Jedina stva koja me zanima je mogu li spojiti ventove kućišta na matičnu pomoću splittera?
Budući da Define S ima podršku za toliko ventilatora, a nema nikakav fan kontrolor.
Na matičnoj imam mjesta za 3 ventilatora. I ako svi budu isti ventilatori (defaultni ventilatori od Define S), mogu li onda spojiti recimo 2 ventilatora na isti priključak?

Mislim da su 3 ventilatora premalo za tako zatvoreno kućište s mojom konfiguracijom unutra.
Što vi kažete?

Batllelog: sudy_freak || Xiaomi MI3W crew || Jeftine igre - https://www.g2a.com/r/sudy_freak ||
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
sudy_freak kaže...

Budući da nema adekvatne teme za Define S, nemojte zamjeriti što ću pitati ovdje 


Planiram zamijeniti svog 3 godine starog HAF-a 912+ (s kojim sam super zadovoljan), ali više me ne privlači napadan look kućišta i LED ventovi i slične stvari...
Razmišljam o Define S jer mi ne treba HDD bay, ODD bay i slične kerefeke koje sprečavaju airflow.
Jedina stva koja me zanima je mogu li spojiti ventove kućišta na matičnu pomoću splittera?
Budući da Define S ima podršku za toliko ventilatora, a nema nikakav fan kontrolor.
Na matičnoj imam mjesta za 3 ventilatora. I ako svi budu isti ventilatori (defaultni ventilatori od Define S), mogu li onda spojiti recimo 2 ventilatora na isti priključak?

Mislim da su 3 ventilatora premalo za tako zatvoreno kućište s mojom konfiguracijom unutra.
Što vi kažete?

 Da. Spliteri se i koriste za više ventilatora na jedan konektor ali onda imaš iste okretaje za ventilatore spojene na isti priključak.

Zavisi kakva tri ventilatora i koliko smeta buka. Manji protok zraka u kućištu dovodi do viših temperatura i/ili veće buke.

Mislim da je jedini problem malo zafrkancije oko podešavanja ventilatora tako da ventilatori kućišta ne nadglasavaju ove od komponenti i obrnuto.

Najbolje bi bilo uzet 3 komada pa dodat još koji ako se pokaže potreba. Treba uzet u obzir da dolazi ljeto i da će temperature rasti. Što sad izgleda dobro ne mora biti dobro i za 1-2mj.

13 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
axos kaže...
sudy_freak kaže...

 

 Da. Spliteri se i koriste za više ventilatora na jedan konektor ali onda imaš iste okretaje za ventilatore spojene na isti priključak.

Zavisi kakva tri ventilatora i koliko smeta buka. Manji protok zraka u kućištu dovodi do viših temperatura i/ili veće buke.

Mislim da je jedini problem malo zafrkancije oko podešavanja ventilatora tako da ventilatori kućišta ne nadglasavaju ove od komponenti i obrnuto.

Najbolje bi bilo uzet 3 komada pa dodat još koji ako se pokaže potreba. Treba uzet u obzir da dolazi ljeto i da će temperature rasti. Što sad izgleda dobro ne mora biti dobro i za 1-2mj.

Dakle, ovako nešto mi treba?

Mislim uzeti pored ova 3 koja se dobiju uz Define S još 3 komada pa ih rasporediti 
Nije mi problem ako budu svi na istom RPM-u budući da mogu podešavati putem matične, a PC je svakako već nečujan.

Batllelog: sudy_freak || Xiaomi MI3W crew || Jeftine igre - https://www.g2a.com/r/sudy_freak ||
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
sudy_freak kaže...
axos kaže...
sudy_freak kaže...

 

 Da. Spliteri se i koriste za više ventilatora na jedan konektor ali onda imaš iste okretaje za ventilatore spojene na isti priključak.

Zavisi kakva tri ventilatora i koliko smeta buka. Manji protok zraka u kućištu dovodi do viših temperatura i/ili veće buke.

Mislim da je jedini problem malo zafrkancije oko podešavanja ventilatora tako da ventilatori kućišta ne nadglasavaju ove od komponenti i obrnuto.

Najbolje bi bilo uzet 3 komada pa dodat još koji ako se pokaže potreba. Treba uzet u obzir da dolazi ljeto i da će temperature rasti. Što sad izgleda dobro ne mora biti dobro i za 1-2mj.

Dakle, ovako nešto mi treba?Mislim uzeti pored ova 3 koja se dobiju uz Define S još 3 komada pa ih rasporediti 
Nije mi problem ako budu svi na istom RPM-u budući da mogu podešavati putem matične, a PC je svakako već nečujan.

 Da. Ali mislim da se dobiju dva ventilatora a ne tri.

16 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Ajar kaže...

iz iskustava tvrdim da postoje fractal design i sva ostala kućišta. a propos prašine, nitko je doma nema koliko ja (prastara kuća, pas, duhanski dim i bla) pa krtitične otvore prekrivam (i učvršćujem papirnatom malerskom ljepljivom trakom) krpicama protiv prašine iz dm-a - profissimo, 24 kom. u kutijici. zamijenim ih svakih mjesec-dva i u kućištima nema ni trunčice, a hlađenje je perfa. 

Slažem se s ovim i dodao bi još nešto pored kvalitetnog kučišta, a to je izvanredna podrška.

 

Konkretno potrgao sam USB prednji na Fractal Arc Midi kučištu i javio sam se Fractalovoj podršci u vezi kupnje zamijenskog dijela. Tražili su me serijski broj i adresu i nakon toga za tjedan dana mi je stigao kompletni prednji header sa USB portovima, tipkama za paljenje/reset i utorima za slušalice/mikrofon i to bez da su mi uopće rekli da će mi  išta poslati. I to još potpuno besplatno.

 

Stvarno svaka čast, više ne planiram uzimati niti jedno drugo kučište zbog takvog tretmana kupca, to cijenim jako.  Naravno ako održe ovu razinu kvalitete i izgleda.

 

btw. Mogli su mi poslati samo USB utore, da se rastavit, al oni su poslali cijeli komplet što je stvarno za svaku pohvalu. Sad imam i rezervu ako crknu lampice za hard ili tipka za reset/power 

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2016 20:19 (lllnuclearlll).
9 godina
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

pozdarv svima, sviđa mi se dosta ovo kučište, stavio bi u njega neku gtx 1080 (vidit ću oće biti referentna ili neka sa malo boljim hlađenjem) i stavio bi na procesor neki liquid cooler sa dva ventilatora, to će sve stati bez problema zar ne? ako se ne varam tu bi fino stala i još jedna gtx 1080 ako bi htio?

 

kakva je situacija sa ventilatorima koji dolaze u kučište, jesu li dovoljni ili trebam kupovati i koji dodatan? možda bi malo klokao proc i gpu, al ništa posebno 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Cansee kaže...

pozdarv svima, sviđa mi se dosta ovo kučište, stavio bi u njega neku gtx 1080 (vidit ću oće biti referentna ili neka sa malo boljim hlađenjem) i stavio bi na procesor neki liquid cooler sa dva ventilatora, to će sve stati bez problema zar ne? ako se ne varam tu bi fino stala i još jedna gtx 1080 ako bi htio?

 

kakva je situacija sa ventilatorima koji dolaze u kučište, jesu li dovoljni ili trebam kupovati i koji dodatan? možda bi malo klokao proc i gpu, al ništa posebno 

Da. Sve navedeno stane. Broj ventilatora ovisi o buci željenim temperaturama itd. Najbolje krenut s ta dva pa ako zatreba još koji dodavati.

16 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija

Planiram ubost R5 Window Blackout. Zanima me dal je tko stavljao 240mm AiO waterclooer gore konkretno? Zanima me razina buke? I koliko je više prašine u kućištu pošto fali 2 poklopba za krov

10 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija

Malo gubi smisao tiho kuciste sa vodenim gore, pogotovo sa tolkim otvorom i bez mreze.. 

 

Mozda da jos checkiras http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=+Phanteks+Enthoo+Pro sa jos kvalitetnijim tihim ventilatorima, samo provjeri jesu PMW, da ne bi bilo.

 

Nikad inace ne preporucujem Thermaltake F31 i F51 jer su kopija Fractala, ali u ovom slucaju mozda bi jer sa gornje strane imaju magnetnu mrezu, popularni feature novih kucista koje Fractal nazalost nije implementiro. Da jesu, vjerojatno bi bilo perfektno kuciste jer to sto nema mreze s gornje strane je valjda jedina realna mana.

9 godina
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

sutra mi stiže ovo kučište pa ću sklopiti komp, pa sam se sjetio filtera za prašinu, nisam ih nikad stavljao, jel mi može netko pomoći oko toga, jesu li uopće potrebni, dolazi li koji uz kučište ili bi ih trebao kupiti posebno, ako ih trebam kupiti kakve/koliko?? unaprijed zahvaljujem

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija

Ima sve filtere osim sa gornje strane, a sa gornje strane kolko sam skuzio neces stavljati ventilatore niti su ti potrebni uz Thermalright Macho RevB i Noctuin vent pozadi, ako si se odlucio na to ;)

9 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
The_Fichek kaže...

Ima sve filtere osim sa gornje strane, a sa gornje strane kolko sam skuzio neces stavljati ventilatore niti su ti potrebni uz Thermalright Macho RevB i Noctuin vent pozadi, ako si se odlucio na to ;)

 odlično, hvala ;)

15 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
13 godina
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

Meni je nekako logično da se R5 kupuje prvenstveno jer želiš što tišu konfiguraciju. Ne kužim baš one koji miču sound dampening materijal (zbog kojeg kućište i košta više) s vrha da bi ugradili ventilatore. Plus, ventovi na vrhu će ionako izbacivati zrak van, pa ni filteri nisu toliko presudni. Ali eto, 100 ljudi...

Željko Vela: Phillip Lahm jedini ima dres s dugim rukavima ---- Srećko Bogdan: Zima mu je, jer je mali
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Prvenstveno ih skidaju da stave vodeno gore. Ventovi sami po sebi su dovoljni naprijed i natrag.
Meni baš fali naprijed spužva za buku na Define S. Nikako da kupim jer nisam baš siguran koliko bi smanjilo buku, a ne smije biti predebela da ne smanji uvlačenje zraka u kućište…
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Arabarran kaže...
Prvenstveno ih skidaju da stave vodeno gore. Ventovi sami po sebi su dovoljni naprijed i natrag.
Meni baš fali naprijed spužva za buku na Define S. Nikako da kupim jer nisam baš siguran koliko bi smanjilo buku, a ne smije biti predebela da ne smanji uvlačenje zraka u kućište…

 buka je dosta manja sa spužvom, no istina je i da poprilično smanjuje airflow

na mom fractalu je prednji filter od tanke spužve i osjetna je razlika u buci kad ga skinem, ali isto tako i u hlađenju kad ga stavim

 

baš sam nedavno testirao i mislim da je na grafi razlika bila čak 10 stupnjeva na niže kad maknem prednji filter

doduše ova moja fermi se grije ko luda i baš joj treba dobar protok zraka, ali je zato i dobra za takav test

15 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
U biti… Kad bi stavio spužvu i povećao okretaje ventova (sad su na minimumu) dobio bi istu stvar :)
11 godina
offline
Re: Fractal Design Define R5 - Recenzija
Arabarran kaže...
U biti… Kad bi stavio spužvu i povećao okretaje ventova (sad su na minimumu) dobio bi istu stvar :)

 možda, ja sam mjerio s prednjim ventovima na maks i grafa se nakon pola sata grijala do 85 stupnjeva, a ventovi na grafi su radili na skoro maksimumu

nakon toga sam samo skinuo prednji filter i pustio ženu da igra dalje neku svoju mmo igru - nakon još pola sata igranja bez filtera grafa nije prelazila 76 stupnjeva i bila je odsta tiša (jbga, nisam gledao brzine njezinog venta, ali mogu ponoviti test)

 

doduše moji su ventovi na kućištu su jedan fractalov standardni, a drugi je cm silencio i niti jedan se ne vrti preko 1.200rpm (čini mi se, nisam doma za provjeriti točno)

pretpostavljam da bi ventovi sa jačim pritiskom i više okretaja bolje puhali kroz spužvu, ali onda opet gubiš na tišini, a što je i razlog zašto uopće razmišljaš o spužvi

začarani krug, hehe

 

15 godina
offline
Fractal Design Define R5 - Recenzija

protok zraka sam po sebi proizvodi zvuk a mehanizam ventilatora je bešuman. i ja bih volio kad bušilica ne bi proizvodila zvuk ali onda ne bi bušila, jebiga. moj sused zagorec pronašao je "genijalno" rješenje. povadio skoro sve ventilatore iz kompa (grafička pasivno) i veli kak mu je sad super jer se niš ne čuje. istina, svako malo se isključuje zbog pregrijavanja i onda se čuje samo njegovo psovanje. no ne da se krstit. ventilatori su njegovi besmrtni neprijatelji. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice