Najtiše napajanje

poruka: 43
|
čitano: 16.876
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
RE: Najtiše napajanje
ch33ta kaže...

@Don Kihoty

Po mojem misljenju napajanje s jednim railom mi trebalo po nekoj logici biti bolje od napajanja s vise railova. Zasto??  Uzmi recimo napajanje s 2 raila, svaki po 15A (samo primjer), jedan rail koristis za graficku, a drugi za ostatak kompa npr... Ako graficka recimo vuce maksimalno 10A, tebi ce ostalih 5A na tom railu ostat ce neiskoristeno buduci da drugi rail moze dat samo 15A, sve iznad toga i ukljucit ce se OCP (over current protection). To je pogotovo bitno na jacim konfma i napajanjima s vise railova jer ljudi vecinom spajaju jedan rail na sve komponente buduci da ima dosta konektora...

 

A opet, kad recimo imaš 4 grafike, i jedan rail, ubijat ćeš ga velikim opterećenjem.

 

No međutim, ako imaš 4 raila, to opterećenje će se prebaciti ravnomjerno po railovima,

napajanje će lakše disati, biti hladnije, i duže će živjeti. Sva high end napajanja imaju dva ili više railova.

Razlogom... PS - 5A lufta je ionako dosta na 12V railu, jer je to 60W (u idealnom primjeru).

 

Recimo da jedna 4890HD troši cca 190W u loadu (ova druga mjerenja na mnogo review-a se temelju mjerenja iz utičnice,

dakle ukupna potrošnja sustava, pa sam naletio i gdje piše da 4890HD troši 290W, što je pretjerano).

 

190W u loadu, ali to je recimo furmark, jer ni jedna igra nema nikad 100% opterećenje grafike koja se nosi sadašnjom generacijom grafika.

 

E sad, ako uzmemo takve dvije, i svaku spojimo na svoj rail, sa 19V railovima, što je ukupno 228W -190W = 38W prostora.

Što je sasvim dovoljno i za par hard diskova, jer diskovi troše MAX 8W, a green serija 2-3W bez muke.

 

Uzevši u obzir da grafika nikad u igrama nije 100% opterećena kao na nekom matematičko-aritmetičkom testu (furmark, occt),

recimo da je opterećenje prosječno 15-20% manje, dakle 150W prosječna potrošnja grafike u punom radu 3D aplikacija.

To ispada luft od 78W.

 

Sad kad su dvije grafike u igri, svaka na svom railu, za napajanje to puno znači.

 

Recimo jedan VX550 ima ukupnu snagu od 504W na svom 12V railu. Što veća snaga opterećenja, veće zagrijavanje,

veća mogućnost kvara, veća odstupanja od idealnog napona, kraći životni vijek napajanja/napajanih komponenti.

 

Dakle njemu bi dvije 4890HD u loadu od 190W svaka nanosile opterećenje od 380W, a višak koji bi ostajao je 124W.

Makar je taj luft dovoljan i za 3x 4850HD, napon više oscilira, napajanje se više grije, te vent počinje nenormalnu vrtnju.

 

Što svakako nije dobro.  najlaše je to zamisliti kao raspodjelu posla. Lakše da dvojica muškaraca prosječne snage nose

svaki po 30kg tereta, nego da jedan nabildaniji nosi teret od 60kg.

 

Također će obojici muškaraca biti lakše kad obojica nose teret od 60kg, nego da to radi jedan jači. manje opterećenje sistema.

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
15 godina
neaktivan
offline
Najtiše napajanje

Point taken... Osmijeh

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Najtiše napajanje
Don Kihoty kaže...

Dok su mi se par Corsairva vratilo, a prodao sam ih šačicu, ne više od 20 komada u dvije godine (osim CX400, a i on se najviše vraćao na servis).

 

Šta nije valjalo sa CX400W? Kakvi su bili problemi?

Planiram ubacit jednog u ovaj sekundarni komp pa da znam.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2010 9:59 (Penryn).
16 godina
protjeran
offline
RE: Najtiše napajanje
Batista kaže...

Smijat cete se, ali najtise napajanje koje sam (nisam) cuo je bilo neko od MS-a s 2 8cm venta...

najeftinija napajanja i jesu najtiša, ali nisu adekvatna za boje konfiguracije.

i najmanje muke sa cable managmentom.

''how yes no''
16 godina
offline
RE: Najtiše napajanje
mierda-del-torro kaže...
Batista kaže...

Smijat cete se, ali najtise napajanje koje sam (nisam) cuo je bilo neko od MS-a s 2 8cm venta...

najeftinija napajanja i jesu najtiša, ali nisu adekvatna za boje konfiguracije.

i najmanje muke sa cable managmentom.

Nebih se složio. Možda neka, ali generalno i nisu.

Imao sam MS ATX 400W sa dva ventilatora 80 mm.

Nije bio baš bučan, ali se ljeti fino čuo.

It's good to be smart - It's smarter to be good
14 godina
protjeran
offline
RE: Najtiše napajanje
Penryn kaže...
Don Kihoty kaže...

Dok su mi se par Corsairva vratilo, a prodao sam ih šačicu, ne više od 20 komada u dvije godine (osim CX400, a i on se najviše vraćao na servis).

 

Šta nije valjalo sa CX400W? Kakvi su bili problemi?

Planiram ubacit jednog u ovaj sekundarni komp pa da znam.

 

Bila je jedna dosta čudna serija. Kako na servisu imam tester za napajanje:

http://www.protis.hr/artikl.aspx?id=17064&servisID=1

 

Koji mjeri sve napone i daje čak i vrijednost odziva etc, ta napajanja u jednoj seriji su imala čudne probleme.

 

Na testeru sve OK, no međutim ne želi se pokrenuti ni na jednoj ploči. Dakle dok je pod ikakvim opterećenjem, nemože stabilizirati napon i ne želi se startati.

 

Naravno, sva napajanja su bez pogovora zamijenjena, ali Seasonicu se to NIJE smijelo desiti. Osobito kad dobiješ kutiju sa 20 napajanja, i trebaš isporučiti 7-8 komada,

a ni jedno ne radi!!! Dok se to sve vrati i zamijeni, treba 1-2 tjedna, a kupci doslovno lude i viču na mene, koji uopće nisam kriv.

 

Naručio sam robu i dobio škart. Ebiga. također je znalo biti slučajeva, da napajanje nakon gašenja PC jednostavno umre. nit smrdi, nit ima ikakve tregove spaljenosti,

grešaka, kondezatori ok, sve ok, ali napajanje šuti, i na testeru i općenito...

 

Serijska greška u proizvodnji kod Seasonica... zamjeni se, ali ubija čekanje...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
14 godina
offline
Najtiše napajanje

trenutno imam Corsair HX620W i jako sam zadovoljan,tiho napajanje s obzirom da i kod večeg opterećenja čuješ jedino diskove i grafulju.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Najtiše napajanje
Don Kihoty kaže...

 

Bila je jedna dosta čudna serija. Kako na servisu imam tester za napajanje:

http://www.protis.hr/artikl.aspx?id=17064&servisID=1

 

Koji mjeri sve napone i daje čak i vrijednost odziva etc, ta napajanja u jednoj seriji su imala čudne probleme.

 

Na testeru sve OK, no međutim ne želi se pokrenuti ni na jednoj ploči. Dakle dok je pod ikakvim opterećenjem, nemože stabilizirati napon i ne želi se startati.

 

Naravno, sva napajanja su bez pogovora zamijenjena, ali Seasonicu se to NIJE smijelo desiti. Osobito kad dobiješ kutiju sa 20 napajanja, i trebaš isporučiti 7-8 komada,

a ni jedno ne radi!!! Dok se to sve vrati i zamijeni, treba 1-2 tjedna, a kupci doslovno lude i viču na mene, koji uopće nisam kriv.

 

Naručio sam robu i dobio škart. Ebiga. također je znalo biti slučajeva, da napajanje nakon gašenja PC jednostavno umre. nit smrdi, nit ima ikakve tregove spaljenosti,

grešaka, kondezatori ok, sve ok, ali napajanje šuti, i na testeru i općenito...

 

Serijska greška u proizvodnji kod Seasonica... zamjeni se, ali ubija čekanje...

A jel slučajno znaš kakva je trenutno situacija sa CX400W?

Tražim neko kvalitetno,tiho napajanje od 400W a ne želim pogriješitIzlanuo se

14 godina
offline
RE: Najtiše napajanje
labrovic kaže...

 Mislim da bi triba samo minjati ventilatore od tvog bišeg cosmosa :D i ubaciti jedan potencijometar, a i skida san zvucnu izolaciju na stranici pa se i radi toga malo jace cuje

 

Kada sam imao Cosmosa ti ventovi su kod mene jako kratko radili i sve sam ih van pocupo i stavio Scythe Kama Flex ventove umjesto onih CM koji su IMHO katastrofa bili, bar kod mene.

Neki su cak iz lezista izasli i ono, vrtili se kako su htjeli + stvarali su uzasnu buku.....no tako je bar kod mene bilo i mozda sam bas ja potrefio neko kuciste sa losim ventovima.

http://www.speedtest.net/result/724268199.png
14 godina
protjeran
offline
RE: Najtiše napajanje
Penryn kaže...
Don Kihoty kaže...

 

Bila je jedna dosta čudna serija. Kako na servisu imam tester za napajanje:

http://www.protis.hr/artikl.aspx?id=17064&servisID=1

 

Koji mjeri sve napone i daje čak i vrijednost odziva etc, ta napajanja u jednoj seriji su imala čudne probleme.

 

Na testeru sve OK, no međutim ne želi se pokrenuti ni na jednoj ploči. Dakle dok je pod ikakvim opterećenjem, nemože stabilizirati napon i ne želi se startati.

 

Naravno, sva napajanja su bez pogovora zamijenjena, ali Seasonicu se to NIJE smijelo desiti. Osobito kad dobiješ kutiju sa 20 napajanja, i trebaš isporučiti 7-8 komada,

a ni jedno ne radi!!! Dok se to sve vrati i zamijeni, treba 1-2 tjedna, a kupci doslovno lude i viču na mene, koji uopće nisam kriv.

 

Naručio sam robu i dobio škart. Ebiga. također je znalo biti slučajeva, da napajanje nakon gašenja PC jednostavno umre. nit smrdi, nit ima ikakve tregove spaljenosti,

grešaka, kondezatori ok, sve ok, ali napajanje šuti, i na testeru i općenito...

 

Serijska greška u proizvodnji kod Seasonica... zamjeni se, ali ubija čekanje...

A jel slučajno znaš kakva je trenutno situacija sa CX400W?

Tražim neko kvalitetno,tiho napajanje od 400W a ne želim pogriješitIzlanuo se

Za sada su svi ok. Imam 12 na skladištu, dakle 8 prodano bez problema, ništa vraćano.

 

Ali ja uvjek imam svježu robu. Dakle ako kupuješ u nekoj šrot trgovini, možda imaju staru zalihu...

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
13 godina
offline
Najtiše napajanje

Ja imam nofan((skoro)) sistem,tj. uopče nema ventova jedino naviatec500W ima fan ali se uopče nečuje,za napajanje od 159Kn i više nego dobro! :DD

Strm
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Najtiše napajanje

ja imam vs 450 i ista stvar :D

10 godina
neaktivan
offline
Najtiše napajanje

Kada uzimate napajanje prvo lepo izracunajte koliko snage (W) je potrebno za vasu konfuguraciju. Onda lepo uzmete barem 50% jace napajanje (deklarisane snage) da bi bili sigurni da napajanje nece biti preoptereceno, da se nece pregrevati i samim tim vrteti ventilator na MAX broju obrtaja sto rezultuje bukom koja iritira. Dalje, ventilator koji se konstantno vrti na velikom broju obrtaja uvlaci vise prasine koja se skuplja na njemu pa se polako uvlaci u leziste i rasklima ventilator koji postaje jos bucniji.

Ja na primer imam konfiguraciju koja trosi oko 350W i napajanje (namerno ne navodim proizvodjaca) od 600W deklarisane snage, sto je oko 500-520W efektivne snage. Napajanje radi bez opterecenja i zagrevanja, daleko od svog maximuma, ventilator se lagano okrece i gotovo je necujno. Pored toga ovo mi ostavlja prostora da ukoliko sutra budem dodavao neke nove komponente ne moram da menjam napajanje, jer ce ovo postojece zadovoljiti potrebe do odredjene granice.

Zakljucak: prilagodite snagu napajanja potrebama vaseg racunara pa necete imati problema i postace manje-vise svejedno koje je marke napajanje. Nema mnogo razlike izmedju Cooler Master, Thermal Take, Corsair, Chieftec, LC Power, Seasonic, Enermax..........samo mi cesto ne umemo da odaberemo adekvatan model i snagu napajanja.....

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice