Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.132.687
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Znao sam da je to ta fora i prije nego sam otvorio link. :D
Sto ako imam postavljen admin password za to? xD

 

A sad, a sto ako je enkriptiran disk :P?

Ovisi od sustava do sustava, ali ovo je za defaultne postavke instalacije.

Vjerojatno bih se onda  odlucio na chroot te potom passwd nego direktno ici mjenjat /etc/shadow

 

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

A sad, a sto ako je enkriptiran disk :P?

...

E onda si siguran. :D

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

E onda si siguran. :D

 Jesam, ali ako zaboravim pass nema mi spasa :S

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
1domagoj1 kaže...

E onda si siguran. :D

 Jesam, ali ako zaboravim pass nema mi spasa :S

 E za to imaš Ginko biljku ;)

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 E za to imaš Ginko biljku ;)

Zar nije bolja varijanta tetovaža (po mogućnosti na donjem dijelu leđa bolje polovice).

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Jeste primjetili kako je chrome lijep sada na linuxu? Totalno se uklapa u gnome 

 Evo tek sad updatao. Ovo stvarno lijepo izgleda sada. Kad kliknem desno na opcije,čak se pojavi i efekt. Ne znam da li je ranije bilo sjenčenja kad je miš iznad bookmarksa na bookmark bar

 
 

* U terminalu kreiram novu git granu, prebacim se na nju. Nakon toga otvorim PyCharm i dolje desno stoji ta grana na kojom sam trenutno u gitu na terminalu. Nakon toga git checkout master i na PyCharmu je na master. Kako zna ;) Okey, gleda u .git 

 

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.6.2016 23:25 (hrvooje).
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Meni je na gtk temi, ne znam ja nista :S

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

Meni je na gtk temi, ne znam ja nista :S

 Usporedi

 

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ovo?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

ovo?

 i ovo

 vidi zvijezdicu za bookmark, vidi strelicu, 

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
ShadoW kaže...

ovo?

 i ovo

 vidi zvijezdicu za bookmark, vidi strelicu, 

 ma sve mi to isto, hahaha

gledam neki drugi browser, tabovi ovdje pojedu memoriju, a i cpu

8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Moež li mi neko reći kako mogu optimizirati Linux Ubuntu 16.04 LTS.Nije da imam nekih prevelikih problema sa performansama ali su malo više uočljive pad u performansama grafike.Instalirao sam conky i nevidim ni jedan proces ili servis koji bi mogao korsitit previše resursa.Instalirao sam i BleachBit za čišćenje od zastrajelih datoteka,ali i dalje ništa.Slobodni diskovni prostor je 20 GB a kapacitet /home particije je 40 GB (na računalu imam dual boot Windows-Linux).

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
HrcaA3000 kaže...

Moež li mi neko reći kako mogu optimizirati Linux Ubuntu 16.04 LTS.Nije da imam nekih prevelikih problema sa performansama ali su malo više uočljive pad u performansama grafike.Instalirao sam conky i nevidim ni jedan proces ili servis koji bi mogao korsitit previše resursa.Instalirao sam i BleachBit za čišćenje od zastrajelih datoteka,ali i dalje ništa.Slobodni diskovni prostor je 20 GB a kapacitet /home particije je 40 GB (na računalu imam dual boot Windows-Linux).

 ako misliš na pad performasni u odnosu na 14.04 LTS to je točno, jer nova verzija je nešto gladnija i očito još nije dovoljno ispolirana

ja to jako osjetim na mom laptopu sa celeron M cpu

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Zatisje pred ... ??

Nekako zadnjih par tjedana vlada mrtvilo na linux okupljalistima.

Facebook grupe ubuntu hr, opensuse, kubuntu,portali poput LZS, linux mintov blog....sve nekako tisina i muk. Zna proci i po par dana ili cak i tjedana da nitko nikaj ne kritizira ili hvali...

Cak i izlazak 1604 ltsa nije pobudio neku vecu govoranciju....

Neznam, cini mi se da prije nije bilo tako potiho .....
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Zatisje pred ... ??

Nekako zadnjih par tjedana vlada mrtvilo na linux okupljalistima.

Facebook grupe ubuntu hr, opensuse, kubuntu,portali poput LZS, linux mintov blog....sve nekako tisina i muk. Zna proci i po par dana ili cak i tjedana da nitko nikaj ne kritizira ili hvali...

Cak i izlazak 1604 ltsa nije pobudio neku vecu govoranciju....

Neznam, cini mi se da prije nije bilo tako potiho .....

 Ljeto dolazi, sunce i tak to. Ne da se ljudima. Čekaj do jeseni 

Samomrzeći hrvat
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
A nekako se nesjecam da je bila ovakva sahara ... Bar je kod linuxa neiscrpan izvor žučnih polemika, al sad ni toga nema..
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...
A nekako se nesjecam da je bila ovakva sahara ... Bar je kod linuxa neiscrpan izvor žučnih polemika, al sad ni toga nema..

 A gle, chromebook se prodaje više nego macbook, dakle praktički je linux pobjedio apple, 16.04 radi kako spada, imamo snappy, novi KDE, brdo novih uzbudljivih opensource projekata, sve glavne distre rade odličan posao, sve ide ko podmazano.

 

I ljeto dolazi 

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
..

 A gle, chromebook se prodaje više nego macbook, dakle praktički je linux pobjedio apple, ..

- hmm... možda je google pobijedio Apple? (dok linux s tim nema baš neke veze, prodajne..).

da je npr Canonical s onim precjenjenim poluproizvodom.. opet linux nije pobjednik, nego samo OS.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Cak i izlazak 1604 ltsa nije pobudio neku vecu govoranciju....

Neznam, cini mi se da prije nije bilo tako potiho .....

 

Pokušavamo shvatiti kako.

Da, kako opet iste greške?

 

  

 

OK, za nacrtati zaobljene sličice na ekranu trebalo im je oko 20 godina.

Sada još koje desetljeće da uspiju svaki put od prve dodati slova uz sličice.

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@djuro....

Ti to uvijeno kazes da se zbog nagomilanih problema rasipa i ono malo linux korisnika ?
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

- hmm... možda je google pobijedio Apple? (dok linux s tim nema baš neke veze, prodajne..).

da je npr Canonical s onim precjenjenim poluproizvodom.. opet linux nije pobjednik, nego samo OS.

 Kernel prijatelju kernel. Linux je kernel, tako da ima sve veze

 

Ajd onda da preformuliramo, linux bazirani uređaji koji su konkurencija macbook-ima su se više prodali nego apple osx bazirani uređaji.

Samomrzeći hrvat
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...
@djuro....

Ti to uvijeno kazes da se zbog nagomilanih problema rasipa i ono malo linux korisnika ?

 

Broj korisnika je možda malo porastao nakon priče s Win10, no smanjiti će se kada im nastave protrčavati regresije.

Broj linuksaša je konstanta.

 

Čista instalacija u VMware VM, ništa taknuo, C::B iz njihovog repozitorija.

Bez provjere sam 99% siguran da je uzrok neki klasterfak s vxVidžetima.

Ova verzija C::B im je radila na prethodnim rilisovima bez ikakvih problema.

OK, osim onog standardnog multiplatformskog s tulčejnom kada gdb uzme svoj zen trenutak i odluta, pa kill -9 odradi svoje.

 

Dakle, opet na Eclipse.

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Oko mene je neki trend da dosta korisnika, sto kucnih sto poslovnih, traze da im umjesto linuxa stavim win 10. Neznam jel to utjecaj reklama ili nezadovoljstva linuxom.

Niti mene niti njih linux negnjavi nikaj vise nego je to i dosad bilo godinama...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...
Oko mene je neki trend da dosta korisnika, sto kucnih sto poslovnih, traze da im umjesto linuxa stavim win 10. Neznam jel to utjecaj reklama ili nezadovoljstva linuxom.

Niti mene niti njih linux negnjavi nikaj vise nego je to i dosad bilo godinama...

 Pa mislim da većina korisnika Linux desktopa sama si instalira Linux. 

Evo nešto novo, nova lijepo dizajnirana stranica za učenje Linuxa, linuxjourney.com

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2016 18:48 (hrvooje).
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Vozim win 7, nekaj gledam da bi se prebacil na linux mint, e sad, koristim mozbackup, dal postoji neka opcija da to prebacim na mint tj napravim restore sa win 7?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav ekipa, 

 

u Linux svijet sam ušao pred koji tjedan, ušao sam radi RPI-a, te sam naletio na pokoji problemčić pa se nadam da mi možete pomoći. 

 

Ukratko plan mi je sa RPI napraviti neki neki manji kučni server. Na njega bih spojio na USB HDD od 2TB i printer.

 

Dakle prvo sam instalirao debian na RPI zatim sam po ovom

 postavio webmin, i sad mi treba pomoć oko postavljanja HDD-a.

 

1. u kojem formatu treba biti HDD fat32 ili ntfs?

2. znači kako da mount-am vanjski disk? 

3. kako da postavim sambu da mi taj disk radi kako treba? 

4. kako da podesim permission na računu na mogu pristupiti na taj disk s windoza? 

 

napravio sam i transmission koji bih koristio za torrent, njegovu konfiguraciju bih radio po 

 

nadam se da ima netko volje za pomoći, postao sam poruku u temi baš za RPi ali nije aktivna pa mi nema tko odgovoriti.

 

i ako ima tko iskustva da mi je spreman pomoći, ili da mi pošaljete video ili tekst tutorijale koji provjereno rade

 

hvala unaprijed!

Poruka je uređivana zadnji put ned 5.6.2016 9:43 (ERROR1911).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...

Pozdrav ekipa, 

 

u Linux svijet sam ušao pred koji tjedan, ušao sam radi RPI-a, te sam naletio na pokoji problemčić pa se nadam da mi možete pomoći. 

 

Ukratko plan mi je sa RPI napraviti neki neki manji kučni server. Na njega bih spojio na USB HDD od 2TB i printer.

 

Dakle prvo sam instalirao debian na RPI zatim sam po ovom videu postavio webmin, i sad mi treba pomoć oko postavljanja HDD-a.

 

1. u kojem formatu treba biti HDD fat32 ili ntfs?

2. znači kako da mount-am vanjski disk? 

3. kako da postavim sambu da mi taj disk radi kako treba? 

4. kako da podesim permission na računu na mogu pristupiti na taj disk s windoza? 

 

napravio sam i transmission koji bih koristio za torrent, njegovu konfiguraciju bih radio po ovome

 

nadam se da ima netko volje za pomoći, postao sam poruku u tebi baš za RPi ali nije aktivna pa mi nema tko odgovoriti.

 

i ako ima tko iskustva da mi je spreman pomoći, ili da mi pošaljete video ili tekst tutorijale koji provjereno rade

 

hvala unaprijed!

1. na linuxu nisu preporuceni ni ntfs ni fat32, najcesce se koristi ext4 (i jos neki, ali kao pocetniku preporucujem ext4)

2. svi diskovi (sata, usb) ti se pojave u /dev/sdXN

   -- X je slovo npr. a,b,c... koje oznacava device, naprimjer ako imas dva diska sda je prvi disk, sdb drugi itd.,

   -- N je broj particije na tom disku, ako 1. disk ima 3 particije, onda ces imati sda1, sda2, sda3

   - znaci, ako ustekas neki sata disk i nemas nijedan drugi usb ni nista, on ce najvjerojatnije biti pod /dev/sda te ako ima jednu particiju nju mountas na sljedeci nacin

sudo mkdir /mnt/disk1

sudo mount /dev/sda1 /mnt/disk1

te ce ti svi podaci s particije 1 na disku 1 biti u /mnt/sda1

naravno, pod uvjetom da si instalirao i podesio sudo, ako nisi i ulogiran si kao root, onda samo maknes sudo

3. i 4. sam davno radio i to sa GUIem pa pricekaj bolje da ti netko iskusniji odgovori, ali ovdje mi se cini dobro objasnjeno

PS: kasno je i umoran sam pa videe nisam gledao, pogledam sutra ako/kad uhvatim vremena pa komentiram ako me netko ne pretekne

nadam se da sam bar malo pomogo, ako mogu jos kako, pisi :)

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
ERROR1911 kaže...

Pozdrav ekipa, 

 

u Linux svijet sam ušao pred koji tjedan, ušao sam radi RPI-a, te sam naletio na pokoji problemčić pa se nadam da mi možete pomoći. 

 

Ukratko plan mi je sa RPI napraviti neki neki manji kučni server. Na njega bih spojio na USB HDD od 2TB i printer.

 

Dakle prvo sam instalirao debian na RPI zatim sam po ovom videu postavio webmin, i sad mi treba pomoć oko postavljanja HDD-a.

 

1. u kojem formatu treba biti HDD fat32 ili ntfs?

2. znači kako da mount-am vanjski disk? 

3. kako da postavim sambu da mi taj disk radi kako treba? 

4. kako da podesim permission na računu na mogu pristupiti na taj disk s windoza? 

 

napravio sam i transmission koji bih koristio za torrent, njegovu konfiguraciju bih radio po ovome

 

nadam se da ima netko volje za pomoći, postao sam poruku u tebi baš za RPi ali nije aktivna pa mi nema tko odgovoriti.

 

i ako ima tko iskustva da mi je spreman pomoći, ili da mi pošaljete video ili tekst tutorijale koji provjereno rade

 

hvala unaprijed!

1. na linuxu nisu preporuceni ni ntfs ni fat32, najcesce se koristi ext4 (i jos neki, ali kao pocetniku preporucujem ext4)

2. svi diskovi (sata, usb) ti se pojave u /dev/sdXN

   -- X je slovo npr. a,b,c... koje oznacava device, naprimjer ako imas dva diska sda je prvi disk, sdb drugi itd.,

   -- N je broj particije na tom disku, ako 1. disk ima 3 particije, onda ces imati sda1, sda2, sda3

   - znaci, ako ustekas neki sata disk i nemas nijedan drugi usb ni nista, on ce najvjerojatnije biti pod /dev/sda te ako ima jednu particiju nju mountas na sljedeci nacin

sudo mkdir /mnt/disk1

sudo mount /dev/sda1 /mnt/disk1

te ce ti svi podaci s particije 1 na disku 1 biti u /mnt/sda1

naravno, pod uvjetom da si instalirao i podesio sudo, ako nisi i ulogiran si kao root, onda samo maknes sudo

3. i 4. sam davno radio i to sa GUIem pa pricekaj bolje da ti netko iskusniji odgovori, ali ovdje mi se cini dobro objasnjeno

PS: kasno je i umoran sam pa videe nisam gledao, pogledam sutra ako/kad uhvatim vremena pa komentiram ako me netko ne pretekne

nadam se da sam bar malo pomogo, ako mogu jos kako, pisi :)

 puno hvala na pomoći uspio sam uspješno podesiti disk i sambu, sad sam naletio na problem s transmission. 

 

imam ovu grešku dali je kome poznato? slika

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ERROR1911 kaže...

 puno hvala na pomoći uspio sam uspješno podesiti disk i sambu, sad sam naletio na problem s transmission. 

 imam ovu grešku dali je kome poznato? slika

jesi provjerio postavke firewalla?

te sigurnosne postavke foldera(mape) koju pokušavaš čitati?

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...
ERROR1911 kaže...

 puno hvala na pomoći uspio sam uspješno podesiti disk i sambu, sad sam naletio na problem s transmission. 

 imam ovu grešku dali je kome poznato? slika

jesi provjerio postavke firewalla?

te sigurnosne postavke foldera(mape) koju pokušavaš čitati?

 Trebao sam od transmisiona ubacit svoju IP adresu na whitlist i to sad radi... sad proučavam zašto na dva racunala koja su spojena u mrezi i na njima je win7 ne vide RPI a pc na kojem je win10 od prve skuzio rpi

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice