Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.110.301
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

jesi probao više od 9800 (do 24-32.000 bi morao svaki UART.. a po sjećanju do 16000 je bez dodatnih algoritama kompresije, samo se 9800 uzima kao standard tj tad notorni VIA chipovi...). Istina, ovo je ubrzanje u odnosu na 2400 :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Dobar...dobar... 😊

Tu temu bolje nezačinjat, jer većina linuxaša hvali terminal i uspješno ga koristi... Ja spadam valjda u onaj mali djelić linux korisnika kojemu konzola nikad nije legla...

Manjaro me tu i tam prisiljava na koristenje konzole jer neke stvari se nemogu nikako drugacije odraditi. Npr, danas je bila velika nadogradnja pri cemu su neke stvari prebacili u aur repo. I naravno, tada se samopokrenula konzola i udri pol vure pazljivog citanja kaj tocno nudi i kako da odgovorim na postavljene upite....
Nadogradio se i timeshift i u konzoli ( prilikom nadogradnje ) fino samo u jednom trenutku ponudi tri verzije crona i ja moram brojcano odabrati kojo cron bu se instalirao, a objasnjenja naravno nema. U nekakvom gui scenariju, imao bih tri ikone na odabir a nanosenjem misa na svaku ikonu bi se pojavio oblačić sa kratkim pojašnjenjem svakog od ta tri crona.

Jbg, nije mi konzola user friendly i morao bih imati neki podsjetnik sa stotinama komandi ako bih zelio puni potencijal. Za gui je dosta da znas citati i nekim osnovama da barataš dok za konzolu treba grijati stolicu.

I naravno, lako za moj stav, no od stotina osoba kojima sam instalirao linux i pomogao u prvim koracima, niti tada a niti danas nitko od njih nevoli rad u terminalu (to su manje vise sve bivsi win korisnici ) tako da nebum plival kontra struje... Sreća kaj su opće ostali na linuxu, a ne još da ih teram na konzolni rad. Oni nisu informaticari niti programeri, vec ljudi raznih profesija kojima je pc kutija od koje zele funkcionalnost poput mobitela ili tv, cim jednostavnije tim bolje...

😊
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Dobar...dobar... 😊

Tu temu bolje nezačinjat, jer većina linuxaša hvali terminal i uspješno ga koristi... Ja spadam valjda u onaj mali djelić linux korisnika kojemu konzola nikad nije legla...

Manjaro me tu i tam prisiljava na koristenje konzole jer neke stvari se nemogu nikako drugacije odraditi. Npr, danas je bila velika nadogradnja pri cemu su neke stvari prebacili u aur repo. I naravno, tada se samopokrenula konzola i udri pol vure pazljivog citanja kaj tocno nudi i kako da odgovorim na postavljene upite....
Nadogradio se i timeshift i u konzoli ( prilikom nadogradnje ) fino samo u jednom trenutku ponudi tri verzije crona i ja moram brojcano odabrati kojo cron bu se instalirao, a objasnjenja naravno nema. U nekakvom gui scenariju, imao bih tri ikone na odabir a nanosenjem misa na svaku ikonu bi se pojavio oblačić sa kratkim pojašnjenjem svakog od ta tri crona.

Jbg, nije mi konzola user friendly i morao bih imati neki podsjetnik sa stotinama komandi ako bih zelio puni potencijal. Za gui je dosta da znas citati i nekim osnovama da barataš dok za konzolu treba grijati stolicu.

I naravno, lako za moj stav, no od stotina osoba kojima sam instalirao linux i pomogao u prvim koracima, niti tada a niti danas nitko od njih nevoli rad u terminalu (to su manje vise sve bivsi win korisnici ) tako da nebum plival kontra struje... Sreća kaj su opće ostali na linuxu, a ne još da ih teram na konzolni rad. Oni nisu informaticari niti programeri, vec ljudi raznih profesija kojima je pc kutija od koje zele funkcionalnost poput mobitela ili tv, cim jednostavnije tim bolje...

😊

Svaki iole respektabilniji komad softvera u svijetu Unix/Unix-like OS-eva ima svoj vlastiti tzv. man page gdje se može pronaći pregršt informacija o konfiguraciji i slično tome.

 

Vrlo korisna stvar, na primjer:

man systemd

 

Naredba za izlistivanje svih dostupnih manuala u sustavu:

man -k .

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 13:17 (pr0n_addict).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

U nekakvom gui scenariju, imao bih tri ikone na odabir a nanosenjem misa na svaku ikonu bi se pojavio oblačić sa kratkim pojašnjenjem svakog od ta tri crona.

Oni nisu informaticari niti programeri, vec ljudi raznih profesija kojima je pc kutija od koje zele funkcionalnost poput mobitela ili tv, cim jednostavnije tim bolje...

😊

 A čuj, imao bi hint ako ga programer ugradi bez obzira na gui ili cli. Tko brani Manjaro developerima da ti u zagradi dodaju opis u toj skripti? Vjrovatno im se ne da ili nemaju vremena. Malo ih je, a nešto se stalno 'rolla'

 

Ako ti njima osposobljavaš računala onda ti ne bi trebao spadati u njihovu kategoriju. Pa i ja sam svoj starom instalirao Ubuntu i rekao tu ti je ikona za youtube i njuškalo. I dalje uspješno čita oglase i gleda kako se prave košnice i muzu koze.

 

Zar ti nije lakše npr. pronaći veći od 100M file u home folderu ovako:

find ~ -size +100M

 

i onda vidiš da je taj .local/share/baloo/index krivac za sve itd.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Dobar...dobar... 😊

Tu temu bolje nezačinjat, jer većina linuxaša hvali terminal i uspješno ga koristi... Ja spadam valjda u onaj mali djelić linux korisnika kojemu konzola nikad nije legla...

Manjaro me tu i tam prisiljava na koristenje konzole jer neke stvari se nemogu nikako drugacije odraditi. Npr, danas je bila velika nadogradnja pri cemu su neke stvari prebacili u aur repo. I naravno, tada se samopokrenula konzola i udri pol vure pazljivog citanja kaj tocno nudi i kako da odgovorim na postavljene upite....
Nadogradio se i timeshift i u konzoli ( prilikom nadogradnje ) fino samo u jednom trenutku ponudi tri verzije crona i ja moram brojcano odabrati kojo cron bu se instalirao, a objasnjenja naravno nema. U nekakvom gui scenariju, imao bih tri ikone na odabir a nanosenjem misa na svaku ikonu bi se pojavio oblačić sa kratkim pojašnjenjem svakog od ta tri crona.

Jbg, nije mi konzola user friendly i morao bih imati neki podsjetnik sa stotinama komandi ako bih zelio puni potencijal. Za gui je dosta da znas citati i nekim osnovama da barataš dok za konzolu treba grijati stolicu.

I naravno, lako za moj stav, no od stotina osoba kojima sam instalirao linux i pomogao u prvim koracima, niti tada a niti danas nitko od njih nevoli rad u terminalu (to su manje vise sve bivsi win korisnici ) tako da nebum plival kontra struje... Sreća kaj su opće ostali na linuxu, a ne još da ih teram na konzolni rad. Oni nisu informaticari niti programeri, vec ljudi raznih profesija kojima je pc kutija od koje zele funkcionalnost poput mobitela ili tv, cim jednostavnije tim bolje...

😊

 

Terminal,koliko ga volim,toliko ga i mrzim. Smatram da je to nešto što još uvijek odvlači korisnike od Linuxa,ne što je on tu,nego što si ga primoran koristiti. I Windows ima PowerShell,pa ga nitko ne koristi jer je npotreban,ali može. Šteta što to nije tako i sa Linuxom. Kad nekom kažem da sam program instalirao sa "apt-get install" svi me gledaj u čudu,zašto ja koristim prastari sustav,zašto nisam klikom instalirao,ko to još koristi..bla bla. I naravno,koje god prednosti Linuxa im nabrojiš,oni i dalje po svom "a zašto bih ukucavo komande kad mogu to na windowsu klikom"..i u pravu su.

 

 

Sad će se javit okorjeli Linuxaši i reći kako je terminal na Linuxu najbolje nešto što postoji,kako nam netrebaju korisnici koji ne žele koristit terminal..bla bla.

Ali istina je takva,da danas,a ni posljednjih 10 godina,nitko ne želi kucati naredbe. Da se razumijemo,nije meni teško copy-pasteat naredbu i zaljepit u terminal,ali možda je to jer se osjećam kao pravi haker koji hakira pentagon...ah ne,samo sam pokrenuo cmatrix...

 

 

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hrvoje

A čuj, da moram i da dodjem u poziciju da nema drugog načina, valjda bih savladao i tu konzolu. 😊

@filip

Naravno da vecina onih najrasirenijih home desktop korisnika niti treba niti želi konzolu jer za gui nacin netreba puno znanja za svakodnevni rad. No na ovom i slicnim forumima se okupljaju osobe kojima je to struka ili hobi, i onda normalno da oni koriste sve dostupne alate, pa i konzolu... Ja sam u manjini u tom slučaju... 😊
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
filipvk1000 kaže...

Ali istina je takva,da danas,a ni posljednjih 10 godina,nitko ne želi kucati naredbe.

 

A kako bi onda nastao sav taj softver :) 

Youtuberu ne treba, proizvođaču hardvera ili softvera treba. Izbor je dobar. Uzmeš ono što ti treba.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
filipvk1000 kaže...

Ali istina je takva,da danas,a ni posljednjih 10 godina,nitko ne želi kucati naredbe.

 

A kako bi onda nastao sav taj softver :) 

Youtuberu ne treba, proizvođaču hardvera ili softvera treba. Izbor je dobar. Uzmeš ono što ti treba.

 Nisi me razumio. Govorim o home userima. Jedan od većih razloga zašto Linux nije toliko rasprostranjen je upravo to - terminal. Kad tad ćeš ga morat koristiti. Jednostavno je tako.

Koliko je prednost za power usere,toliko je mana za home usere.

Nije nikom problem kopirati naredbu i zalijepiti je u terminal - ali nitko to ne želi (i dalje govorimo o home userima).

 

I da,znam,znam,sad ćeš reći "pa baš nas briga koliko će nas koristiti Linux,meni je terminal zakon i u slobodno vrijeme kuckam po njemu",ali zbog takve nekakve politike još uvijek Liinux nije prešao 2% korisnika u svijetu. Ali šteta,jer Linux ima puno potencijala.

 

I dalje ću koristiti Linux,skakati s distre na distru,i nekako ga voliti jer me uveo u svijet kompjutera i znanja. Ali,nažalost,zbog tolikog šarenila distri koje liče jedna na drugu,.deb.,rpm. paketi umjesto jednog univerzalnog Linux čine platformu za baš ovakve - ljude koji vole testirati.

 

Naravno da ima onih koji koriste linux godinama i ništa im ne fali,ali dali je to obični korisnik,ili ipak onaj koji ima malo više znanja?

Previše sam otišao u dubinu,ali istina je takva.

 

U svakom slučaju,svatko će koristiti ono što želi,1domagoj1 nikad neće koristit Windows,bunkermax nikad neće voliti terminal,ali će ga koristiti kad mora,a ja ću držati dual boot jer kada nešto nemogu na Linuxu,samo ću pokrenuti windows i učiniti što sam želio.

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
filipvk1000 kaže...

 Nisi me razumio. Govorim o home userima. Jedan od većih razloga zašto Linux nije toliko rasprostranjen je upravo to - terminal. Kad tad ćeš ga morat koristiti. Jednostavno je tako.

Koliko je prednost za power usere,toliko je mana za home usere.

Nije nikom problem kopirati naredbu i zalijepiti je u terminal - ali nitko to ne želi (i dalje govorimo o home userima).

 

I da,znam,znam,sad ćeš reći "pa baš nas briga koliko će nas koristiti Linux,meni je terminal zakon i u slobodno vrijeme kuckam po njemu",ali zbog takve nekakve politike još uvijek Liinux nije prešao 2% korisnika u svijetu. Ali šteta,jer Linux ima puno potencijala.

 

I dalje ću koristiti Linux,skakati s distre na distru,i nekako ga voliti jer me uveo u svijet kompjutera i znanja. Ali,nažalost,zbog tolikog šarenila distri koje liče jedna na drugu,.deb.,rpm. paketi umjesto jednog univerzalnog Linux čine platformu za baš ovakve - ljude koji vole testirati.

 

Naravno da ima onih koji koriste linux godinama i ništa im ne fali,ali dali je to obični korisnik,ili ipak onaj koji ima malo više znanja?

Previše sam otišao u dubinu,ali istina je takva.

 

U svakom slučaju,svatko će koristiti ono što želi,1domagoj1 nikad neće koristit Windows,bunkermax nikad neće voliti terminal,ali će ga koristiti kad mora,a ja ću držati dual boot jer kada nešto nemogu na Linuxu,samo ću pokrenuti windows i učiniti što sam želio.

 1. Ne, linux se može koristiti i bez da se ikada vidi terminal. Isto kao što se windowsi mogu koristiti i sa powershellom.

 

2. Ne. Linux nema politiku i teminal nije razlog zašto nema 2% korisnika (ionako totalno blesava statistika koja nema veze s realnošću, kao i sve web statistike). Linux nije tu da ima potencijala. Linux se koristi i ima milijune zadovoljnih korisnika.

 

3. Jedan univerzalni linux... Misliš alternativni windowsi. Možda da uvedu neki odbor pa da počnu zatvarati kod. Ovakve rečenice su produkt apsolutnog neznanja o otvorenom kodu, GNU-u, i povijesti linuxa kao i budućnosti.

 

4. Linux koriste ljudi različitih nivoa znanja o računalima. Moja sestra koja ima nivo znanja o računalima = 0 sretno koristi linux godinama. Nedavno sam joj poklonio laptop i stavio joj Kubuntu gore i ni jednom nije zvala da bi imala problema.

 

Dakle te izlizane priče i pričice o zlu zvanom terminal i kako to koči cijeli linux bla bla su tolika glupost da ne mogu biti veća glupost. I windowsi imaju cmd i powershell pa ne bacaju ljudi računala u smeće zato jer im OS ima konzolu.

 

 

Samomrzeći hrvat
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
filipvk1000 kaže...

 Nisi me razumio. Govorim o home userima. Jedan od većih razloga zašto Linux nije toliko rasprostranjen je upravo to - terminal. Kad tad ćeš ga morat koristiti. Jednostavno je tako.

Koliko je prednost za power usere,toliko je mana za home usere.

Nije nikom problem kopirati naredbu i zalijepiti je u terminal - ali nitko to ne želi (i dalje govorimo o home userima).

 

I da,znam,znam,sad ćeš reći "pa baš nas briga koliko će nas koristiti Linux,meni je terminal zakon i u slobodno vrijeme kuckam po njemu",ali zbog takve nekakve politike još uvijek Liinux nije prešao 2% korisnika u svijetu. Ali šteta,jer Linux ima puno potencijala.

 

I dalje ću koristiti Linux,skakati s distre na distru,i nekako ga voliti jer me uveo u svijet kompjutera i znanja. Ali,nažalost,zbog tolikog šarenila distri koje liče jedna na drugu,.deb.,rpm. paketi umjesto jednog univerzalnog Linux čine platformu za baš ovakve - ljude koji vole testirati.

 

Naravno da ima onih koji koriste linux godinama i ništa im ne fali,ali dali je to obični korisnik,ili ipak onaj koji ima malo više znanja?

Previše sam otišao u dubinu,ali istina je takva.

 

U svakom slučaju,svatko će koristiti ono što želi,1domagoj1 nikad neće koristit Windows,bunkermax nikad neće voliti terminal,ali će ga koristiti kad mora,a ja ću držati dual boot jer kada nešto nemogu na Linuxu,samo ću pokrenuti windows i učiniti što sam želio.

 1. Ne, linux se može koristiti i bez da se ikada vidi terminal. Isto kao što se windowsi mogu koristiti i sa powershellom.

 

2. Ne. Linux nema politiku i teminal nije razlog zašto nema 2% korisnika (ionako totalno blesava statistika koja nema veze s realnošću, kao i sve web statistike). Linux nije tu da ima potencijala. Linux se koristi i ima milijune zadovoljnih korisnika.

 

3. Jedan univerzalni linux... Misliš alternativni windowsi. Možda da uvedu neki odbor pa da počnu zatvarati kod. Ovakve rečenice su produkt apsolutnog neznanja o otvorenom kodu, GNU-u, i povijesti linuxa kao i budućnosti.

 

4. Linux koriste ljudi različitih nivoa znanja o računalima. Moja sestra koja ima nivo znanja o računalima = 0 sretno koristi linux godinama. Nedavno sam joj poklonio laptop i stavio joj Kubuntu gore i ni jednom nije zvala da bi imala problema.

 

Dakle te izlizane priče i pričice o zlu zvanom terminal i kako to koči cijeli linux bla bla su tolika glupost da ne mogu biti veća glupost. I windowsi imaju cmd i powershell pa ne bacaju ljudi računala u smeće zato jer im OS ima konzolu.

 

 

 1. da,ako koristiš samo mozilu/chrome i office,eventualno clementine,naravno da ti ne treba terminal.

2. Ajme,temoj shvatit ozbiljno "politiku",nego shvati da zbog toga što još uvijek kada zatražiš pomoć neko ti kaže "ukucaj to i to u terminal" ljude jednostavno odbija.

3. Ti misliš da je nekom stalo do otvorenog koda? Nekima je,no većini - nije. Mene kao korisnika boli đon jel kod otvoren i meni dostupan da ga izmijenim,dali je besplatan,dali ga radi zajednica ili neki crcni u africi. Meni softver služi da ja obavim s njime ono što meni treba. Dali je autor Xhi Ziun ili Pero iz šiškovaca,ili cijeli šiškovci,zaboli me uvo,kao i 99% korisnika kompjutera.

4. To nema veze s ičim,ja sam babi instalirao Ubuntu 11.10 još kad je izašo i dalje ga koristi jer samo koristi mozillu. Loša ti je usporedba.

 

Evo ti naobičniji primjer kada moraš koristit terminal,ako želiš skinuti video sa yt-a,nemaš programa s kojim češ skinuti poput Youtube downloadera u kojem pasteaš link,klikneš download i on ti ga skine. A ti moraš pokrenuti terminal i s pomoću youtube-dl ukucavati tamo neke xyz naredbe (koliko god jednostavne bile,sama pomisao na ukucavanje nečega što se radilo prije 10-20 godina...) za neke obične radnje poput skidanja videa.

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
filipvk1000 kaže...

Ali istina je takva,da danas,a ni posljednjih 10 godina,nitko ne želi kucati naredbe.

 

A kako bi onda nastao sav taj softver :) 

Youtuberu ne treba, proizvođaču hardvera ili softvera treba. Izbor je dobar. Uzmeš ono što ti treba.

 ulje-voda.. dvije grupe korisnika.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 1. Ne, linux se može koristiti i bez da se ikada vidi terminal. Isto kao što se windowsi mogu koristiti i sa powershellom.

 

Dakle te izlizane priče i pričice o zlu zvanom terminal i kako to koči cijeli linux bla bla su tolika glupost da ne mogu biti veća glupost. I windowsi imaju cmd i powershell pa ne bacaju ljudi računala u smeće zato jer im OS ima konzolu.

Nekima da daš Core edition od Servera 2k12 ili novijeg ne bi apsolutno ništa napravili a slove se kao veliki znalci Windowsa...

 

Terminal je pomoćni alat - 99% kućnih korisnika na modernim distrama terminal ne mora paliti uopće, isto kako 99% kućnih windows korisnika nemaju zašto trtljati po cmd-u ili powershellu...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

filipvk1000 kaže...
 Evo ti naobičniji primjer kada moraš koristit terminal,ako želiš skinuti video sa yt-a,nemaš programa s kojim češ skinuti poput Youtube downloadera u kojem pasteaš link,klikneš download i on ti ga skine. A ti moraš pokrenuti terminal i s pomoću youtube-dl ukucavati tamo neke xyz naredbe (koliko god jednostavne bile,sama pomisao na ukucavanje nečega što se radilo prije 10-20 godina...) za neke obične radnje poput skidanja videa.

 

A jadan ne rade dodaci za web preglednike pa odmah udri po Terminalu. Od svih situacija si našao baš najjadniju i najnepotrebniju.

Sum_of_all_fears kaže...

Nekima da daš Core edition od Servera 2k12 ili novijeg ne bi apsolutno ništa napravili a slove se kao veliki znalci Windowsa...

 

Terminal je pomoćni alat - 99% kućnih korisnika na modernim distrama terminal ne mora paliti uopće, isto kako 99% kućnih windows korisnika nemaju zašto trtljati po cmd-u ili powershellu...

Terminal u normalnom radu koristi manjina. Velika većina korisnika nikada ga ni ne pokrene.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Dok sam intenzivno koristio ubuntu i mint, pa i opensuse, niti T od terminala mi nije nikad zatrebalo za uobicajeni svakodnevni rad.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
filipvk1000 kaže...

3. Ti misliš da je nekom stalo do otvorenog koda? Nekima je,no većini - nije. Mene kao korisnika boli đon jel kod otvoren i meni dostupan da ga izmijenim,dali je besplatan,dali ga radi zajednica ili neki crcni u africi. Meni softver služi da ja obavim s njime ono što meni treba. Dali je autor Xhi Ziun ili Pero iz šiškovaca,ili cijeli šiškovci,zaboli me uvo,kao i 99% korisnika kompjutera.

 

 Netko ti je donirao svoj rad i vrijeme, ti ne cijeniš. Kao da te iz Vinkovaca poveze u Šiškovce, a ti mu Prkovcima kažeš 'Ma boli me kita, mogao sam i biciklom, bitno mi je da dođem od točke A do točke B, briga me kako. Mogao sam i autobus platit'. 

 

Imaš opcija koliko hoćeš, al nemoj odabrati macOS, jer on isto ima terminal i bash ;) 

 

Za YouTube download imaš mali milijun web stranica, ubaciš URL, downloadiraš file, imaš mali milijun plugina za Firefox, npr. downloadhelper ... 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 20:34 (hrvooje).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

 

filipvk1000 kaže...
 Evo ti naobičniji primjer kada moraš koristit terminal,ako želiš skinuti video sa yt-a,nemaš programa s kojim češ skinuti poput Youtube downloadera u kojem pasteaš link,klikneš download i on ti ga skine. A ti moraš pokrenuti terminal i s pomoću youtube-dl ukucavati tamo neke xyz naredbe (koliko god jednostavne bile,sama pomisao na ukucavanje nečega što se radilo prije 10-20 godina...) za neke obične radnje poput skidanja videa.

 

A jadan ne rade dodaci za web preglednike pa odmah udri po Terminalu. Od svih situacija si našao baš najjadniju i najnepotrebniju.

Sum_of_all_fears kaže...

Nekima da daš Core edition od Servera 2k12 ili novijeg ne bi apsolutno ništa napravili a slove se kao veliki znalci Windowsa...

 

Terminal je pomoćni alat - 99% kućnih korisnika na modernim distrama terminal ne mora paliti uopće, isto kako 99% kućnih windows korisnika nemaju zašto trtljati po cmd-u ili powershellu...

Terminal u normalnom radu koristi manjina. Velika većina korisnika nikada ga ni ne pokrene.

 Ključna riječ normalnom radu. Dakle,Office,surfanje itd. A što kad naiđe neki problem? Kad se nešto zdrma? 99% njih odma ti kaže otvori terminal i kucaj ...

hrvooje kaže...
filipvk1000 kaže...

3. Ti misliš da je nekom stalo do otvorenog koda? Nekima je,no većini - nije. Mene kao korisnika boli đon jel kod otvoren i meni dostupan da ga izmijenim,dali je besplatan,dali ga radi zajednica ili neki crcni u africi. Meni softver služi da ja obavim s njime ono što meni treba. Dali je autor Xhi Ziun ili Pero iz šiškovaca,ili cijeli šiškovci,zaboli me uvo,kao i 99% korisnika kompjutera.

 

 Netko ti je donirao svoj rad i vrijeme, ti ne cijeniš. Kao da te iz Vinkovaca poveze u Šiškovce, a ti mu Prkovcima kažeš 'Ma boli me kita, mogao sam i biciklom, bitno mi je da dođem od točke A do točke B, briga me kako'. 

 

Imaš opcija koliko hoćeš, al nemoj odabrati macOS, jer on isto ima terminal i bash ;) 

 

Za YouTube download imaš mali milijun web stranica, ubaciš URL, downloadiraš file, imaš mali milijun plugina za Firefox, npr. downloadhelper ... 

 Ne,krivo si usporedio. Boli me kita ko me je povezao,bitno da sam ja došao do Šiškovaca.

 

Ali zašto nebih imao program,nkojega na windowsu ima čak i nekoliko,u kojem bi paste-ao url i stisnuo gumb,softver kojeg mogu podesiti u kojem formatu da mi skida,customizirati,i po potrebi - ako nađem bolji,zamijeniti. Na Linuxu nema ni osnovnog,a kamoli alternative. Gluposti. Neke osnovne stvari nema.

 

Da se razumijemo,volim Linux i linux sam instalirao prvi puta sa 12 godina,sjećam se još da mi je 1domagoj1,mario.L i ostali pomagali. I stvarno volim linux,ali nemožete reći da linux sve ima i da je bez greške. Ali smatram da kad bi se na linuxu promjenile neke stvari,poput šes' miliona distri,uklonila potreba za terminalom u potpunosti,napisali programi kojih ima i na windowsu,pa makar siromašniji,ali sa svrhom. Nemožeš  biti subjektivan  i reći da je linux majka i da je to baš tako super,jer to uopće nije super.

 

Trenutno vrtim Linux Mint 18.1 MATE,i instalirao sam neki dock,mislim da je docky u pitanju (odinstalirao sam ga sada),i on mi je nakon instalacije uklonio ikonu za bateriju,za wifi i za volume,i nikako ih nemogu vratiti gdje su bili. Desni klik,dodaj na ploču,ima svega,ali nema toga. Zašto? Vjerojatno je neka sitnica u pitanju,i već sam postavio pitanje na LM forumu,ali zašto mi je dock uklonio to,i ako je,zašto nakon deinstalacije nije vratio? Zašto ako već ovo mogu vratit,nije jednostavnije,da mi piše "Sat,glasnoća,internet/veze" i da ja označim i vratim kako je bilo. Kažem,možda je u pitanju moje neznanje,nisam imao linux nekih godinu dana,skoro pa i dvije,ali sam ga 5 godina prije toga koristio. A što da sam novi korisnik,koji tek isprobava linux,i desi mi se ovo,vjeruj mi da bih iste sekunde ubacio cd od Windowsa. Jer na windowsu toga nema. Ponavljam,razmišljam kao prosječan korisnik. Za neke stvari se na Linuxu jednostavno moraš namučiti da bi ih napravio,a na windowsu su tako jednostavne. Kao i obrnuto,naravno,na linuxu su neke stvari tolko jednostavne i postoje godinama da se pitam nekad koliko windows kasni u nekim stvarima za linuxom.

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@filip

Na tragu svega kaj si naveo, mislim da bi ti bio puno zadovoljniji plasma sučeljem, kojeg i mint ima u ponudi. Plasma je najslicnija windowsima, u nekim segmentima čak imam osjećaj da win kopira neke stvarčice koje su se jos davno bile standard na kde... Mate mi djeluje baš onak kao neki povijesni artefakt.

Plasma ima mali hardver usage, ima brdo odličnih aplikacija za široki spektar, a mogućnosti customizacije su tolike da bi trebalo dana i dana da isprobaš sve kombinacije koje su u ponudi. Widgete isto ima vrlo korisne i moderne.

Te probleme koje spominjes bi na plasmi rijesio u par klikova kojima obrises zbrljani sistemski panel i dodas defaultni pa ga konfiguriras u mali milion detalja i opcija sadrzaja i nacina prikaza...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

@filip

Na tragu svega kaj si naveo, mislim da bi ti bio puno zadovoljniji plasma sučeljem, kojeg i mint ima u ponudi. Plasma je najslicnija windowsima, u nekim segmentima čak imam osjećaj da win kopira neke stvarčice koje su se jos davno bile standard na kde... Mate mi djeluje baš onak kao neki povijesni artefakt.

Plasma ima mali hardver usage, ima brdo odličnih aplikacija za široki spektar, a mogućnosti customizacije su tolike da bi trebalo dana i dana da isprobaš sve kombinacije koje su u ponudi. Widgete isto ima vrlo korisne i moderne.

Te probleme koje spominjes bi na plasmi rijesio u par klikova kojima obrises zbrljani sistemski panel i dodas defaultni pa ga konfiguriras u mali milion detalja i opcija sadrzaja i nacina prikaza...

 Misliš na Linux Mint KDE? Nisam dugo imao KDE sučelje,neznam koliko je zahtjevan sada,ali prije mi je puno sporije radio laptop nego kad sam imao neki drugi DE. Ljubitelj sam Xfce-a,on je jednostavan,lagan,i minimalan. Iako za KDE si u pravu,njega možeš danima podešavat i još ne otkrit pola opcija i mogučnosti,to svakako. Ali ima jako puno sitnih mušica nažalost.

 

Vjerujem ti da bih,evo još nisam skužio u čemu je problem,nadam se da ću dobiti odgovor na njihovom forumu. Ali eto,o ovakvim problemima govorim što se tiče linuxa,takva neka stvar da se dogodi nekom kao što je meni,vjerojatno bi rekao "Linux je smeće,vraćaj windows" i pričao bi jedno mjesec dana ekipi kako je instalirao linux ali je to smeće..

Ali ne krivim linux,nego developere MATE-a,koji tako radosno pišu kod i koji pomažu zajednici,jelte. Možda da su plaćeni bi napravili kako spada? Who knows...

 

bunkermax sad ću skinit Linux Mint KDE,pa javim dojmove nakon instalacije. Hvala na prijedlogu

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@filip

Kde je nekad bio gladan hardverskih resursa. No to je proslost. Plasma je iz verzije u verziju sve optimiziranija i po usageu je negdje poput matea i xfcea... Pokreni ksyguard pa prati usage i temperature i sl...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

@filip

Kde je nekad bio gladan hardverskih resursa. No to je proslost. Plasma je iz verzije u verziju sve optimiziranija i po usageu je negdje poput matea i xfcea... Pokreni ksyguard pa prati usage i temperature i sl...

 Hoću,hoću. Baš me zanima. Evo trenutno sam na Mintu KDE,točnije instaliram ga,sad je na 71% instalacije.

 

Naišao sam na problem tijekom instalacije,sve je super išlo do mislim 48%,i onda se samo zacrni ekran i nemogu ništa,laptop radi ali ekran potpuno crn,lupanje po tastaturi i mišu nije pomoglo. Nakon reseta nije htio učitati grub pa je zapeo na "cannot find.." nešto. Uglavnom,ponovio sam instalaciju nekoliko puta i svaki put isto. Sada sam umjesto ext4 stavio ext3 za particiju i evo,još malo pa instalacija gotova. Čudno,jer mi je Mint MATE na ext4 normalno radio. U čemu je greška - pojma nemam. 

 

Budem javio dojmove Minta KDE,sada kolko sam malo gledao,stvarno prekrasno izgleda. Nadam se da će dobro raditi i da neću imati nikakvih problema.

Samo šteta što arch gasi podršku za 32bit,inače bi Manjaro bio gore. Imao sam manjaro 64bit,no on mi je jako sporo radio jer je procesor dosta slab i imam samo 3GB RAM-a pa mi je ipak 32bit puno brži.

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

+ ako je HW podržan.. kak spada.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nekaj tu ne štima ... Ja imam jedan prastari pc , p4 jednojezgreni, 2 gb rama, iz 2001 god, i na njemu se uredno vrte i stari mint i novi manjaro, Jesi ti ziher da ti je sav hardver potpuno ispravan ? Instalacija nije neka zahtjevna radnja pa di bi pritom pc brejkao i sl... Jesi skinuo iso i cheksum provjerio..? Ekran ti je mozda zacrnio jer je tako u postavkama energije da prvo zacrni a onda i ugasi ekran. Lupkanjem po tipkovnici si mozda u pozadini instalaciju prekinuo... Mozda i hdd zeza, bad sektori, elektronika i sl...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
filipvk1000 kaže...

 

Ali zašto nebih imao program,nkojega na windowsu ima 

 A zašto bi imao ... a zašto ja ne bih bio lijep, plav i visok? Napisao sam post od pola stranice pa ga obrisao, jer nema smisla hranit trolove. Izgubio sam te kad si rekao da na Windowsima nema problema :)

 

Dragi Lastane ...

http://www.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-problemi/228866.aspx

 

A stavio bi gore Manjaro koji je rolling release, i koji svako malo otvara pri nadogradnji skipte u konzoli, mrzi terminal i smatra da to jednom korisniku ne treba   

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.1.2017 23:39 (hrvooje).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hrvoje

Kak bi ti bio plav visok i lijep kad dobro znas kako linuxas mora izgledati ( mračni, neispavani, histerični, bradati geekovi koji mahom danju ćore a noću tuku konzolu i guraju prstiće i stikiće u tudje diskiće... )

Beeeeelljjjjj !

😊
Beeeeeeeellljjjjjjj
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Nekaj tu ne štima ... Ja imam jedan prastari pc , p4 jednojezgreni, 2 gb rama, iz 2001 god, i na njemu se uredno vrte i stari mint i novi manjaro, Jesi ti ziher da ti je sav hardver potpuno ispravan ? Instalacija nije neka zahtjevna radnja pa di bi pritom pc brejkao i sl... Jesi skinuo iso i cheksum provjerio..? Ekran ti je mozda zacrnio jer je tako u postavkama energije da prvo zacrni a onda i ugasi ekran. Lupkanjem po tipkovnici si mozda u pozadini instalaciju prekinuo... Mozda i hdd zeza, bad sektori, elektronika i sl...

 Nisam provjerio,nikad ne provjeravam. Instalacija je uspješno prošla,ali NANOVO sam morao pokrenuti instalaciju,ovoga puta je na cca 90% zacrnio ekran. Ovaj puta (uspješni) sam stavio ext2 i instalirao.

hrvooje kaže...
filipvk1000 kaže...

 

Ali zašto nebih imao program,nkojega na windowsu ima 

 A zašto bi imao ... a zašto ja ne bih bio lijep, plav i visok? Napisao sam post od pola stranice pa ga obrisao, jer nema smisla hranit trolove. Izgubio sam te kad si rekao da na Windowsima nema problema :)

 

Dragi Lastane ...

http://www.bug.hr/forum/topic/windows/windows-10-problemi/228866.aspx

 

A stavio bi gore Manjaro koji je rolling release, i koji svako malo otvara pri nadogradnji skipte u konzoli, mrzi terminal i smatra da to jednom korisniku ne treba   

 Lol,ko je rekao da Windowsima nema problema? Selektivno čitaš. Windows nema takih problema,ima drugih,s nekim drugim stvarima. Ali da ima program za sve - ima. To linuxu fali.

 

Što se Manjara i terminala tiče - gle,rekao sam da meni nije problem raditi u terminalu,ali zašto bih tradio preko terminala ako mogu preko GUI-a? Kada bi Manjaro bio ono što je,ali da za sve ima GUI,nebih ga nikad maknio sa laptopa. Nije mi problem paste-at naredbu,dvije,tri,ali ponavljam - zašto bih? Kao korsnik,želim da se nešto obavi brzo,bez problema,i najviše: jednostavno. Misliš li da je kućnim korisnicima bolje kliknut 3 klika ili tražit tamo neku naredbu? Reći češ-pa jednostavnije je napisati naredbu od par slova/riječi,ali kome? Molim te reci mi kako obožavaš na linuxu što pola stvari koje su malo naprednije treba terminal,što za pola stvari što želiš napravit (karikiram pola,može biti manje-više) nema potreban program,ili ako ima,ima 3 umjesto 50 opcija kao na windowsu. Ponavljam,volim linux,ali budi realan i priznaj koje su njegove mane. Ovako samo pokazuješ da si običan fanboy koji tupi po svom,koji tupi kako je linux naj i da je savršen,a stvarnost je drugačija.

 

Puno puta sam rekao i ako treba ponovit ću - niti jedan OS nije savršen,windows ima mana koje je linux rješio prije 15 godina,dok linux ima mana koje neće riješiti ni za 15 godina.

 

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Imam problem na linuxu mint.Problem mi je kod youtuba ako napisem nesto u serch bar i stisnem enter,on izbaci sve rezultate normalno medjutim font mi u tom search baru skoro pa bijele boje ,ne vidi se sta je ukucano.Zna li tko sta je problem
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Dado91 kaže...
Imam problem na linuxu mint.Problem mi je kod youtuba ako napisem nesto u serch bar i stisnem enter,on izbaci sve rezultate normalno medjutim font mi u tom search baru skoro pa bijele boje ,ne vidi se sta je ukucano.Zna li tko sta je problem

 Vjerojatno je u pitanju tema. Koji DE koristiš (MATE,Cinnamon,xfce..)?

Odi u postavke i promjeni temu,to je čest problem. Imaš dostupne teme,no međutim kad ih instaliraš,dosta stranica ti bude nepregledno,crno na crnom/bijelo na bijelom,naprežeš oči a ku*ca nevidiš.

 

Također jedan od "problema". Zašto ako se već rade teme,ne naprave temu koja će svugdje lijepo izgledati,bez da negdje moraš highlightat mišem preko teksta da bi pročtiao šta piše.

Sad mi recite kako je to open-source zajednica i niko neradi za pare,kako ako mi smeta napravim sam svoju temu,ili nešto treće. Ali kao korisnik očekujem da nešto jednostavno radi,barem takve gluposti poput toga. To je problem od prve distre koje sam instalirao do zadnje.  Da isprave to,puno bi ugodnije bilo koristiti neke tamne teme koje preferiram.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
filipvk1000 kaže...

 Ključna riječ normalnom radu. Dakle,Office,surfanje itd. A što kad naiđe neki problem? Kad se nešto zdrma? 99% njih odma ti kaže otvori terminal i kucaj ...

Riskiram daljnje nepotrebno raspravljanje ali i na Windowsima kad se nešto zdrnda, prvi koraci su sfc /scannow i dism-repair. Problemi sa mrežom - cmd. Popravljanje Metro aplikacija i start menija - Powershell. Registy je ekvivalent config fajlovima.

 

Jedino šta Windowsi imaju sys restore ali kad bi podesio TimeShift nakon instalacije, dobio bi isto.

 

Druga stvar što na windowsima ima hrpa raznih "alata" koji se hvale da mogu nešto popraviti a ustvari vrte ugrađene windowsa alate... Tako da je i njihova svrha upitna.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
filipvk1000 kaže...

 Lol,ko je rekao da Windowsima nema problema? Selektivno čitaš. Windows nema takih problema,ima drugih,s nekim drugim stvarima. Ali da ima program za sve - ima. To linuxu fali.

 

Puno puta sam rekao i ako treba ponovit ću - niti jedan OS nije savršen,windows ima mana koje je linux rješio prije 15 godina,dok linux ima mana koje neće riješiti ni za 15 godina.

Nema takvih, ali ima drugačijih problema ... uh, to mi baš pomaže. Pričali smo o terminalu, ti si došao na temu kako nema programa. Ako nema prgrama koji tebi treba, koristiš OS koji ima program koji ti treba. Računala su tu radi programa, ne radi OS-a. Linux ćeš koristiti, ako vidiš prednosti pred nekim drugim OS (bash shell, razne razvojne okoline po defaultu itd, razni DE-ovi, itd) , ako ne vidiš prednost onda bi samo mazohist koristio nešto što radi lošije i što mu predstavlja problem u radu. 

 

filipvk1000 kaže...

 

Također jedan od "problema". Zašto ako se već rade teme,ne naprave temu koja će svugdje lijepo izgledati,bez da negdje moraš highlightat mišem preko teksta da bi pročtiao šta piše.

Sad mi recite kako je to open-source zajednica i niko neradi za pare,kako ako mi smeta napravim sam svoju temu,ili nešto treće. Ali kao korisnik očekujem da nešto jednostavno radi,barem takve gluposti poput toga. To je problem od prve distre koje sam instalirao do zadnje.  Da isprave to,puno bi ugodnije bilo koristiti neke tamne teme koje preferiram.

 Na Linuxu ima mogućnost pravljenja custom teme u CSS-u. I zato se Pero Perić okušava u pravljenju teme, a Marko Marić instalira bezbroj tema s bezbroj izvora. Naravno da su pune bugova, nekompatibilne, nedovoljno testirane, jer ih ne radi kompanija koja ima QA. Tko te sili da instaliraš baš tu temu od xy privatne osobe i onda kritiziraš Linux? Vidiš koji je to apsurd. Kao da kritiziraš vozilo s kojim imaš potpunu kontrolu, a kad skreneš u kanal onda nevalja. Ili ćeš moći editirati CSS i prilagoditi temu i svaki tag kako tebi odgovara i time riskirati da sve sjebeš ili nećeš moći ništa editirati i sve će raditi defaultno kako je proizvođač predvidio. Nema i ovce i novce, pusti reklame

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...
filipvk1000 kaže...

 Ključna riječ normalnom radu. Dakle,Office,surfanje itd. A što kad naiđe neki problem? Kad se nešto zdrma? 99% njih odma ti kaže otvori terminal i kucaj ...

Riskiram daljnje nepotrebno raspravljanje ali i na Windowsima kad se nešto zdrnda, prvi koraci su sfc /scannow i dism-repair. Problemi sa mrežom - cmd. Popravljanje Metro aplikacija i start menija - Powershell. Registy je ekvivalent config fajlovima.

 

Jedino šta Windowsi imaju sys restore ali kad bi podesio TimeShift nakon instalacije, dobio bi isto.

 

Druga stvar što na windowsima ima hrpa raznih "alata" koji se hvale da mogu nešto popraviti a ustvari vrte ugrađene windowsa alate... Tako da je i njihova svrha upitna.

 Molim? Znači doslovno nikad nisam koristio CMD da popravim nešto,niti power shell niti sam čačko po registriy-ju. Najviše što sam imao doticaja se registriyem je kad sam pokrenuo .reg fajlove koji mi je maknio nepotrebne foldere. Dakle dvoklik. Ne registry. Dvoklik.

 

Što se tiče TimeShifta,nisam upućen,ali koliko sam shvatio to je kao restore na winu,to je super,morat ću vidjet šta je to. Hvala :)

 

Pa i mogu...CCleaner,Glary Utilies,itd. (od ovih koje si ti rekao za popravljanje).

hrvooje kaže...
filipvk1000 kaže...

 Lol,ko je rekao da Windowsima nema problema? Selektivno čitaš. Windows nema takih problema,ima drugih,s nekim drugim stvarima. Ali da ima program za sve - ima. To linuxu fali.

 

Puno puta sam rekao i ako treba ponovit ću - niti jedan OS nije savršen,windows ima mana koje je linux rješio prije 15 godina,dok linux ima mana koje neće riješiti ni za 15 godina.

1, Nema takvih, ali ima drugačijih problema ... uh, to mi baš pomaže. Pričali smo o terminalu, ti si došao na temu kako nema programa. Ako nema prgrama koji tebi treba, koristiš OS koji ima program koji ti treba. Računala su tu radi programa, ne radi OS-a. Linux ćeš koristiti, ako vidiš prednosti pred nekim drugim OS (bash shell, razne razvojne okoline po defaultu itd, razni DE-ovi, itd) , ako ne vidiš prednost onda bi samo mazohist koristio nešto što radi lošije i što mu predstavlja problem u radu. 

 

filipvk1000 kaže...

 

Također jedan od "problema". Zašto ako se već rade teme,ne naprave temu koja će svugdje lijepo izgledati,bez da negdje moraš highlightat mišem preko teksta da bi pročtiao šta piše.

Sad mi recite kako je to open-source zajednica i niko neradi za pare,kako ako mi smeta napravim sam svoju temu,ili nešto treće. Ali kao korisnik očekujem da nešto jednostavno radi,barem takve gluposti poput toga. To je problem od prve distre koje sam instalirao do zadnje.  Da isprave to,puno bi ugodnije bilo koristiti neke tamne teme koje preferiram.

 2. Na Linuxu ima mogućnost pravljenja custom teme u CSS-u. I zato se Pero Perić okušava u pravljenju teme, a Marko Marić instalira bezbroj tema s bezbroj izvora. Naravno da su pune bugova, nekompatibilne, nedovoljno testirane, jer ih ne radi kompanija koja ima QA. Tko te sili da instaliraš baš tu temu od xy privatne osobe i onda kritiziraš Linux? Vidiš koji je to apsurd. Kao da kritiziraš vozilo s kojim imaš potpunu kontrolu, a kad skreneš u kanal onda nevalja. Ili ćeš moći editirati CSS i prilagoditi temu i svaki tag kako tebi odgovara i time riskirati da sve sjebeš ili nećeš moći ništa editirati i sve će raditi defaultno kako je proizvođač predvidio. Nema i ovce i novce, pusti reklame

 1. Hm,da budem precizniji,nema only-terminal-will-help problema. Ja sam govorio mane linuxa,u što spadaju i programi i terminal (mana ovisno s koje strane gledaš,jednom prednost,drugom mana,ali i dalje govorim za kućne korisnike).

 

 

2, Vidiš upravo to je problem linuxa,što svatko se okušava u nečemu a ništa nije dovršeno i napravljeno kako spada. Zašto je vani,ponuđeno za download,ako nisu ispravljeni bugovi? Zašto se ne zove "Dark theme BETA",nego samo dark theme,a nadogradnja dođe nakon koliko,ili nedođe uopće? Zašto mi je pola sustava na engleskom,a pola na hrvatskom,zašto nije sve prevedeno?Zašto mi je običan program poput docka sjebo ikone za wifi,bateriju i zvuk?  Jel razumiješ što hoću reći? Na linuxu je sve nekako polovično,ne dovršeno. Ne krivim linux tu kao linux,nego developere koji su zaslužni za distre/softver. I sad ćeš mi reć,nitko ih ne plaća za prijevod,ovo ono,al što su onda stavili prijevod ako nije potpun?

 

Ono što mi nije jasno jest to da uopće nemožeš priznati probleme koje linux ima,samo zato jer ga koristiš. Ja koristim i linux i windows i nabrojat ću ti mane i jednog i drugog,ali i prednosti jednog naspram drugog.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice