Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.122.146
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ChromeOS (Gentoo baziran) u USA udvostručio prisutnost na tržištu u odnosu na prošlu godinu. Sad je na 3.36%

http://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/united-states-of-america

 

Pogotovo sad kad će od ove godine ići sve Google Play aplikacije na njih, mislim da će ova priča završiti kao i Android na telefonima. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hmm, a što veli rpcinfo?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lizard_ago kaže...

 Nikako da nađem nekog ko bi prenio dio svog znanja ... ovako još uvjek jako loše se služim terminalom (mada na tome i počiva naprednije korištenje linuxa).

 

Pa pitaj ako imaš kakvih nedoumica ili problema. Ja pitam za svaku sitnicu koja me kopka, a krenem od službenog manjaro foruma.... 

 

Imaš ovdje kompletan WIKI , kojeg možeš pretraživati ili po abecedi ili po temama .

 

Terminal organski nepodnosim , no ponekad ga jednostavno nemogu izbjeći , i najčešće mi trebaju ove komande ( neke samo nakon instalacije a neke kod nadogradnji ili raznih provjera ) : 

 

sudo systemctl enable ufw  - 

sudo systemctl start ufw   -   ove dvije komande ti služe da bi startao i omogućio trajno pokretanje vatrozida sa sistemom

sudo pacman-mirrors -g    -   rangiranje mirrora

pacman -Qem           -   provjera paketa iz AUR-a

sudo pacman -Syy        -   sinhronizacija  ( core, comunity, multilib, extra .... )

glxinfo | grep direct       -   provjera direct renderinga

glxgears               -    fps 

 

99 %  radnji na manjaru mogu obaviti  kroz grafičko sučelje sistema ili potrebnih aplikacija ,

a DNS obavezno postavim na googlove dnsove jer u protivnom imam problema sa sinhronizacijom i mirrorima.

 

 

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

rpc ..

 

@  Gustaf .. ah, krasan argument, Linus na tvojoj strani? Meni je Trumpić rekao da je to bezvezarija :))

-btw, već smo to spominjali, backupiraju se podaci, sys može/image, boot je nešto treće, pa pitaj Linusa na kavi, backupirati boot i treba li imati dvije-više boot particija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 13:48 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

, pa pitaj Linusa na kavi, 

 

Ma ja bi rađe s tebom na kavu a ne sa linusom,,,, ( u hetero smislu, naravno, da si nebi ti uvrtio kakve gey fore u maštu .....  heheheheh  )

 

 

   

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gustaf kaže...
Imaš ovdje kompletan WIKI , kojeg možeš pretraživati ili po abecedi ili po temama .

 

 

Ima sta tvojih prstiju na toj stranici?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...
Gustaf kaže...
Imaš ovdje kompletan WIKI , kojeg možeš pretraživati ili po abecedi ili po temama .

 

 

Ima sta tvojih prstiju na toj stranici?

 Ja mislim da to i je njegova stranica.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže... 

 

Ima sta tvojih prstiju ...

 

 

Da. Svojevremeno je na manjaro forumu kolao javni poziv svim zainteresiranima da se u svrhu popularizacije manjara za ne-englesko govorno područje formiraju lokalni portali na kojima bi se radilo na prevođenju bitnih tutorijala i slično . Raspitao sam se jel imaju koga iz hr, rekli su da nema , pa sam dao svoj skromni doprinos time kaj sam postavio kostur i u par člančića pokušao pojasniti osnove  potrebne za neki manjaro početak, a komunikaciju sam preusmjerio na fejs. Manjaro team me uputio u pravila glede licenci, korištenja njihovog loga , simbola i sl, sve sam prilagodio tome , i tak ...

 

 

Sam kostur i fb mogu živjeti i sa i bez moga rada tako da nemam nekakvu stalnu obvezu oko toga.

 

 Za ostalo kaj zasad nisam našao vremena da prevedem , sam postavio linkove na njihove članke i tutorijale , dok ja ( ili bilo tko drugi zainteresirani ) neprevedemo sve bitne stvari.  Nije nekaj velikoga, ali eto, možda nekome pomogne u nekoj fazi.

 

Sve je nekomercijalno, nema reklama ( osim kaj wordpress sam tu i tamo uvali ) , znači čisto volontiranje za širu dobrobit , da netko na jednome mjestu pronađe objedinjene korisne lokalizirane materijale. 

 

Jbg, osnovni guide je pdf sa 124 stranice pa uzme to i vremena i translatora... Lektore i taj segment nesmem ni spomenut ....

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Jehonan kaže...

Hmm, a što veli rpcinfo?

 evo

10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

opet ja sa rezolucijom, danas sam otkrio da mi monitor ima bugovit EDID i da to najvjerojatnije radi probleme jer kao linux ocitava sve moguce rezolucije ravno iz njega a danas kad sam pogledao kaj se nalazi u EDID-u doslovno su bile sve koje mi je on ponudio, nigdje ni traga 1920x1080 ili bilo kojoj 16:9 rezoluciji

ak nis drugo sad bar znam u kojem smjeru ic, moram EDID slozit

 

i sto se pacmana tice, proradio je sam od sebe kad sam maknuo usb sa instalacijom, ne vidim kakve je to probleme moglo radit al ajd, nije ni prvi ni zadnji put da je tak nes trivijalno bilo razlog necemu

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

OK.

 

Hajd sad pogledaj što ti kaže rpcbind tj. dal' ti je i što ti je vezano za rpc server.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
razbukontas kaže...

 

i sto se pacmana tice, proradio je sam od sebe kad sam maknuo usb sa instalacijom, ne vidim kakve je to probleme moglo radit al ajd, nije ni prvi ni zadnji put da je tak nes trivijalno bilo razlog necemu

 

Zariban taj pacman ...

 

7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav,

već neko vrijeme razmišljam da se instaliram Linux, još nisam odlučio koji pa slobodno preporučite neki :) Učim Java programiranje pa me zanima hoće li mi stvarati probleme instalacija Eclipse i NetBeans-a, sa windowsom sam se dosta namučio. Imam laptop Asus X540SC, 4GB RAMA , 350 GB HDD

I da imao sam prije Mint, svidio mi se izgled i sigurnost sistema ali preuzimanje programa je bila noćna mora

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Jehonan kaže...

OK.

 

Hajd sad pogledaj što ti kaže rpcbind tj. dal' ti je i što ti je vezano za rpc server.

 Sa rpcbind komandom dobim da je rpcbind vec pokrenut

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kako saznati MAC adrese svojih mrežnih urđaja? Pingaš ih i pogledaš arp tablicu. To se može složiti u funkciju npr.

 

iptoarp() {

   local ip="$1"

   ping -c1 -w1 "$ip" >/dev/null

   arp -n "$ip" | awk '$1==ip {print $3}' ip="$ip"

}

 

I onda možemo npr.:

iptoarp 192.168.100.200

i dobijemo

10:20:30:40:50:60

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ima li iko isksutva sa TLP-om. U zadnje vrijeme mi se počeo pomalo pregrijavati računar kad je uključen samo chrom, franz i brackets. 
Uz to, da li postoji neki softver koji može da 'pamti' skarliranje,DPPi, tipa kada sam spojen na dodatne monitore da 'zapamti' kako sam podesio skaliranje, odnosno kada koristim  samo laptop da je skalirano kako odgovara za taj display. Ovako svaki puta moram manualno podesiti i resetovati uređaj.
Da li ima neko problem sa touchpadom, pokušavao sam podesiti na mnoge načine synaptic, ali najbolje radi kad ga skroz isključim ali sada nemam gestures.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

OK. Super! Hajd sad molim te pogledaj što ti daje naredba:

 

rpcinfo -p

 

To bi trebalo izlistati sve RPC servise koji se vrte na trenutnom stroju.

 

Opet, trebalo bi Ti biti nešto jasnije.

 

Inače, kada si pokrenuo rpcbind te dobio odgovor da je isti već pokrenut, to je dobro! U biti, taj RPCBIND nije ništa drugo nego jedan mali DNS server koji je orijentiran "usko" na RPC protokol te konvertiranje odgovorajućih RPC IP (klijent-server) adresa na odgovarajuće IP portove.

 

P.S.

Inače, pod linux OS-om, koliko je bitno znati pojedinu naredbu, čak je i bitnije znati njenu sintaksu!

Dobar izvor je npr. LinuxCommand.org!

14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Senad_Delic123456 kaže...

Pozdrav,

već neko vrijeme razmišljam da se instaliram Linux, još nisam odlučio koji pa slobodno preporučite neki :) Učim Java programiranje pa me zanima hoće li mi stvarati probleme instalacija Eclipse i NetBeans-a, sa windowsom sam se dosta namučio. Imam laptop Asus X540SC, 4GB RAMA , 350 GB HDD

I da imao sam prije Mint, svidio mi se izgled i sigurnost sistema ali preuzimanje programa je bila noćna mora

 Koliko vidim i Eclipse i NetBeans postoje za Linux,stoga ne vidim nekih problema.

 

Preporučio bih ti Manjaro Linux. https://distrowatch.com/table.php?distribution=manjaro

 

Instalacija je jednostavna,OS radi vrlo dobro,Manjaro je rolling release stoga instaliraj jednom i ne sekiraj se,uvijek imaš ažuran sistem.

Više info ovdje https://cromanjaro.wordpress.com/wiki-mlh/

Ili jednostavno pitaj Gustaf 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

U

 koristi se Ubuntu :) 

 

AMD lab predstavlja Ryzen 5: Dolje desno na slici vidljiv je Ubuntu AMD lab predstavlja Ryzen 5: Dolje desno na slici vidljiv je Ubuntu
 

 

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da li je neko imao problema sa instalacijom Minta,kada pokušam da prebacim file u DVD sa InfraRecorder izbaci ga,ne dopušta da ga snimim

I moram li skinuti ISO ili se mogu nekako provući i bez toga?

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Kde kalendar i lokalni praznici

 

Sitnica, ali veseli : u kalendaru ( pod kde5-plasmom )  je  dodavanje lokalnih praznika ili događaja svedeno na dva klika.

 

 

 

......................

 
2 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Senad_Delic123456 kaže...
I da imao sam prije Mint, svidio mi se izgled i sigurnost sistema ali preuzimanje programa je bila noćna mora

 kako to mislis (mogu li sire objasnjenje)

 

TD people you are on my Death Note
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ne sjećam se tačno,davno je to bilo,znam da sam imao problema sa skidanjem XAMPP-a i korištenjem..

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Senad_Delic123456 kaže...

Ne sjećam se tačno,davno je to bilo,znam da sam imao problema sa skidanjem XAMPP-a i korištenjem..

 

 

Jedna od velikih prednosti linuxa je to što sve možeš isprobati prije negoli je i jedan bit zapisan na hard disk.

 

Lijepo downloadaj sve distre koje su ti zanimljive, snimi ih pravilno na usb-dvd , pokreni ih u live modu ,

instaliraj u live modu sve aplikacije koje ti trebaju (  da, u live modu isto možeš uredno instalirati aplikacije i koristiti ih do prvog restarta )

te exprimentiraj i čačkaj do mile volje prije nego doneseš odluku .

 

Znači na svim distrama ( na koje si suzio izbor ) isprobaj u live mod tijek instalacije i korištenje tebi bitnih aplikacija 

te ćeš tako dobiti najtočnije odgovore na tvoja pitanja a usput ćeš nešto i naučiti...

 

...................

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mogu potvrditi da xampp uredno radi. Čak i onaj njihov manager. Na klik gumba pališ MySQL, Apache ..

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Snimio sam na usb kada dode da formatiram particije i stavim u jednu ili da napravim vise njih izbaci mi error,vjerovatno je do usb.. Imam samo 2GB,a na CD ne mogu snimiti,izbaci ga

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ako postoji sumnja u "neispravnost" USB-a, možda nebi bilo loše učiniti neku vrstu Low Level Formata USB-a, a pomoću ChkFlsh alatića?

 

Osobno koristim i mogu reći samo riječi hvale!

 

Dapače, u par navrata sam "oživjeo" nešto što su ljudi već bacili .

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Jehonan kaže...

OK. Super! Hajd sad molim te pogledaj što ti daje naredba:

 

rpcinfo -p

 

To bi trebalo izlistati sve RPC servise koji se vrte na trenutnom stroju.

 

Opet, trebalo bi Ti biti nešto jasnije.

 

Inače, kada si pokrenuo rpcbind te dobio odgovor da je isti već pokrenut, to je dobro! U biti, taj RPCBIND nije ništa drugo nego jedan mali DNS server koji je orijentiran "usko" na RPC protokol te konvertiranje odgovorajućih RPC IP (klijent-server) adresa na odgovarajuće IP portove.

 

P.S.

Inače, pod linux OS-om, koliko je bitno znati pojedinu naredbu, čak je i bitnije znati njenu sintaksu!

Dobar izvor je npr. LinuxCommand.org!

evo

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

rpc ..

 

..

 -jesi li uopće pokušao? zašto bi u mreži problem bio na serverskoj strani (za print) zašto ne na win, hp..?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
ihush kaže...

rpc ..

 

..

 -jesi li uopće pokušao? zašto bi u mreži problem bio na serverskoj strani (za print) zašto ne na win, hp..?

 probao sam, ne pomaže

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice