Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.108.603
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@sadmir01

Evo ti link na tut o instalaciji manjara, a primjenljivo je i u tvom slučaju :

https://cromanjaro.wordpress.com/2017/01/15/instalacija-sistema/
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ako želite da vas bash vrijeđa nakon što ste unijeli krivu lozinku:

sudo visudo 

i unijeti liniju

Defaults   insults

:)

 

 

Ako želite da komanda

history

koja pamti prošle komande iz basha doda i datum njihovih izvođenja onda u ~/.bashrc dodati:

export HISTTIMEFORMAT='%F %T '

pa osvježiti

source ~/.bashrc

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pozdrav ljudi, evo imam jedno pitanje.
Na laptopu imam 2 particije, jedna je win10 a na drugoj su podaci. Stavio bih mint na particiju od winsa, tako da imam samo mint i podatke. Pokušao sam na način da u installeru odaberem something else, odaberem particiju od winsa za "/" i stavim ext4 i sve uredno prolazi. Međutim, kad instalacija dođe do djela gdje treba instalirati grub, javlja mi grešku, ne znam točno koju, ali nešto u smislu da grub nije uspio instalirati i kod sljedećeg pokretanja neće biti moguć boot u os.
Sad me zanima što bi se dogodilo da u instalaciji odaberem erase everything? Hoće mi to obrisati samo win10 particiju ili kompletni disk?
And I assure you, I did not have sexual relations with that woman!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Win 10 ima najmanje tri kreirane particije. Iz live minta gpartedom obrisi te tri sistemske particije, ostavi nedirnutu particiju sa podacima, mint instaliraj na prazni prostor ( koji je nastao brisanjem tri windowsove sistemske particije ) a za mintov loader odaberi sda ( ili ako imas vise diskova onda za loader odaberi onaj koji je prvi u biosu za boot order ) Naravno, backup prije svega toga....
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Evo manjara na 2. mjestu za zadnjih 30 dana :

http://distrowatch.com/?dataspan=4

😊
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koliko trenutni direktorij ima datoteka:

 

sudo find . -type f -print | wc -l

 

'find' pronalazi, '.' točka je za hijearhiju trenutnog direktorija, 'type -f' je za regularne fileove, '-print' je za printanje staze, a 'wc -l' je za word count, ali sa opcijom -l zapravo broji 'newline' znakove koje daje 'wc'

 

du -h -d 1 /home/user | grep "[0-9]\+G" | sort -nr

 

Ovaj gore omogućuje da vidimo što nam uzima prostora u našem home. -h je za human lakše čitanje brojeva, -d 1 je za razina dubine 1, grep 0-0G je samo za one čija je veličina u GB, sort -rn je da poreda po brojevima počevši od većih 'reverse'

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Morat ću probat instalirat, ali moram na metal da isprobam da li radi PS2 USB gamepad, radi li Minecraft i Steam, pcsx2 i PES emulacija. ( bez ovoga djeca će me se odreći). 

 

Najveći problem sa tim one-man-weekend-distros što nemaju resursa da odrade širinu. Radi li video editor Lightworks, CAD alat Draftsight itd. ono što ne instalira baš svaki korisnik. Ako želiš više podrške moraš se držati mainstreama Canonical/Red Hata. 

 

Rolling release je pohvalan. Vidim da su updateali Broadcom wl driver. To na Kubuntu nisam dugo vidio.

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jel netko od vas pokušao upogoniti 3g stick na linuxu? Ako jeste, navratite ovdje. Ako rješimo ovo, obećajem da neću bit zločest bar mjesec dana

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.1.2017 14:56 (Sum_of_all_fears).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hrvooje

Pod "one-man-weekend-distros" mislis na manjaro ili ... ?

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

Jel netko od vas pokušao upogoniti 3g stick na linuxu? Ako jeste, navratite ovdje. Ako rješimo ovo, obećajem da neću bit zločest bar mjesec dana

 

Najčešće s tim kinezima (Huawei, ZTE) problem je bio u skripti za usb_modeswitch, jer je trebalo modificirati "MessageContent" parametar.

 

Ne radim s openwrtom, no, do sada sam to rješavao ovako:

Uzmi sakis3g ili wvdial na nekoj nasumičnoj Linux mašini i pokušaj se spojiti.

Sakis3g ima interaktivni mod rada (liči na ncurses), pa možeš ići korak po korak (autorizacija, spajanje).

 

Za "MessageContent" staviš neku vrijednost koja je nekome radila za isti model i istu verziju firmwarea i po potrebi dodaš "-s" opciju kod starta usb_modeswitch.

Pročitaj ovdje: http://draisberghof.de/usb_modeswitch/

I pogledaj forum na toj stranici.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Možda probati taj stick na desktopu prvo, pa onda pokušati prepisati postavke fileova

 

http://www.linuxzasve.com/forum/viewtopic.php?f=29&t=13077

 

Ovdje imaš dva ZTE i tri Huaweija koji sigurno rade

http://wiki.open.hr/wiki/Hardver:Hardver

 

@bunkermax pa sve iza kojih ne stoje stotine rszvijatelja ili firme (debian, fedora, centos, Ubuntu, sled, opensuse) 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2017 12:42 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Glasajte :

http://fossforce.com/2017/01/best-linux-distro-time/#more-1614090

@hrvoje

Ma nisam te shvatio dali konkretno mislis na manjaro ili opcenito.

Iako, u danasnjim uvjetima, je tesko pouzdano prebrojati osobe koje su aktivno ukljucene u razvoj neke distre. Naime, mnogi dijelovi sistema se koriste u vise distri ( systemd, grub, file manager, vlc, firefox.... ) i onda je u biti potreban daleko manji broj developera da taj neki apk tuniraju za konkretnu distru nego u verziji da razvijaju od nule svoj npr browser ili neki player i sl.... I iza minta, koji slovi kao naj user-friendly stoji svega par ( clement rece 3 ) stalna plaćena developera.... Mozda se taj broj s vremenom i mjenja, no nevjerujem da bi promjena bila veceg obima...

Cannonical i red hat imaju zaposlenike, no mislim da njihov primarni target sigurno nije home desktop user vec su orjentirani na segmente u kojima ocekuju zaradu pa bili to serveri, mobilne platforme ili ciljana poslovna ili cloud okruzenja... A dobrobiti koje iz toga proizadju nekoriste samo fedori i ubuntu...

😊
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Probao sinoć xfce Manjaro. Nisam mogao na internet, barem ne s network managerom. Znači vlasnički bcmwl driver za Broadcom wifi je instaliran po defaultu, ako tako odabereš pri instalaciji. Notifikacija svakih 15 sekundi javlja da nisam na netu, a ne prikazuje mi ssid moje mreže koja normalno radi i hvatam ju na mobitelu. Nemam žicu za ethernet i ne znam postavke bez nm pa sam odustao. Još su me zasmetale jako loše postavke touchpada. Nikako nisam uspio namjestiti brzinu pakazivača kako je inače po defaultu na drugim distrama. Valjda je to do xfcea

 

Probao sam i KDE verziju. Što bi rekao Borat 'Iz najss'. wl wifi driver učitan po defaultu. Za razliku od Kubuntua, ovdje package manager zaista radi. Ali ... upišem npr. krdc i pojave se konflikt u paketima. Dakle, nova dimenzija problema. U nastavku se automatski otvorio terminal, trebalo je odabrati pri [y/N] na yes i onda je jedan paket pregazio drugi. Druga stvar koju sam primjetio u 10 min. je da ne možeš podesit 'fine tuning' touchpada. Gumb za min. i max. osjetljivost je onemogućen. 

 

 
 

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.1.2017 7:26 (hrvooje).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Probao sinoć xfce Manjaro. 

 

Probao sam i KDE verziju.  

 

 

Da nije kod tebe slučaj ko sa dedoimedo  ....   

 

Dosad sam natrpao manjaro na svoja dva pc-a ( i xfce i kde ) te na par strojeva od prijatelja/ica i susjeda koji su pristali pomoći u testiranju u svakodnevnom radu.

Nisam naišao na takve probleme poput tvojih ( a kod dve susjede je baš BC wifi ) , no ja odmah nakon instalacije mjenjam u google dns i trpam gore najnoviji stabilni kernel

pa me možda preskočilo eskalacija bc problema u nekoj određenoj kombinaciji drajvera-kernela i konkretnog wifi modula  koja je kod tebe.

 

 

11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Uzeo drugi monitor. Distra Arch, i pored toga sto 'radi' out of the box, jos je sve pravilno konfigurirano out of the box. Workspace, tray, ma sve.. I nisam iznenadjen.

Nikakvo konfiguriranje drivera, prizivanje cthulhua i slicno. Ti dani linuxa su prosli

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

wine 2.0 je vani, spreman za instalaciju MSOffice 2013. Probam pa javim

https://www.winehq.org/download

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
3 0 hvala 2
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Arch gasi 32 b verzije... Vjerojatno bu manjaro, antegros i sl krenuli tim putem.... Šteta, imam jednu staru kantu gdje manjaro xfce 32 b radi ko metak...

https://www.archlinux.org/news/phasing-out-i686-support/
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

pitanje dali ima kakvih naznaka da AMD izbaci drajvere za linux platformu

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lizard_ago kaže...

pitanje dali ima kakvih naznaka da AMD izbaci drajvere za linux platformu

Pomaže li nešto od ovoga?

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lizard_ago kaže...

pitanje dali ima kakvih naznaka da AMD izbaci drajvere za linux platformu

AMD ih oduvijek izbacuje, ali situacija je malo komplicirana.

 

Priča za starije kartice:

Pobrkao si to sa napuštenim 'fglrx' driverom. Zadnja verzija Ubuntua koju je pordžavao fglrx je bio Ubuntu 15.10. Nakon toga ne podržavaju noviji Xorg koji je u Ubuntu 16.04 LTS za taj fglrx driver. Taj driver podržava 'starije' kartice na Linuxu. Kod AMD-a na Linuxu to znači možda i kartica stara samo godinu dana. Tu postoji i open-source driver 'radeon' od zajednice koji radi sasvim ok, ako nije baš teški gaming u pitanju, video obrada, CAD ili štatijaznam više monitora. Ako napišeš u terminalu 'man radeon' izbacit će ti koje sve kartice podžava od R100 preko R9 do MULLINS serije apu-a

 

Priča za novije kartice i novije Linux distre (noviji Xorg):

Tu AMD radi dva drivera. Ovaj puta i on razvija i onaj open-source koji se može distribuirati s Linuxom te svoj zatvoreni. Open-source driver se zove AMDGPU, a zatvoreni AMDGPU-PRO predkonfiguriran za igranje. AMDGPU dolazi s Linuxom i ako u terminalu napišeš 'man amdgpu' dobiješ odgovor:

  SUPPORTED HARDWARE
  The amdgpu driver supports SI and newer families' video cards.

AMGPU-PRO je podržan na novijem Ubuntu 16.10 i kako je građen kao nadogradnja na AMDGPU. Lista podržanih 

 

Zaključak: Ako je vlasnička grafika i Linux 'must', onda je bolje ići s Nvidijom ili paziti što se kupuje od AMD-a.

 

bunkermax 

Evo članka o timeshiftu. Ostavit ću ga ovdje da ga i ja poslije lakše nađem ;)

https://itsfoss.com/backup-restore-linux-timeshift/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=kde_linux_laptops_ms_office_support_on_linux_and_more_linux_stories&utm_term=2017-01-26

 

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pet 27.1.2017 10:50 (hrvooje).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Timeshift je prava stvar, i drzim fige da ga autor i nadalje nastavi razvijati.

https://cromanjaro.wordpress.com/2017/01/15/system-restore/
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mozda grijesim, ali nekako mi se cini da je rsync vise namijenjen sinhronizaciji dvaju foldera nego backupu trenutno aktivnog sistema.

Timeshift osim klasicnog snapshota nudi i repair gruba tijekom restorea i jos par korisnih opcija za koje neznam kako bih to odradio pod rsyncom. Probao sam ja i rsync sa gui suceljem i nema tamo nikakvih pomocnih opcija osim da cjeli / direktorij kopira kam mu velim. Za uefi particiju, grub, i ostalo neznam kako bih to sa rsyncom.

Osim toga, dok traje izrada backupa, u tih par minuta se vise stotina fileova promijeni unutar aktivnog sistema i mountanih particija. Timeshift to sve poprati i imam opciju to zanemariti ili i te promjene unijeti u restore. Neznam kako bi se rsync sa time nosio.

Ako znas kako to sve odraditi sa rsyncom, znaci backup cjelog sistema, efi particije, loadera izvan / mape, gruba plus repair gruba tijekom restorea......napisi neki kraci tutorijal o tome, jer uvjek rado naucim nekaj novog i korisnog.

😊
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

E zaboravih reći ( na mobu sam pa nemrem editirati gornji post ) da timeshift tijekom restorea radi iz rama, tj unmounta aktivnu sistemsku particiju da bi mogao po njoj pisati i brisati bitne sistemske fajlove. Neznam kako bi rsync taj dio rijesio ... ?
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Samo sam htio reći da je timeshift GUI rsynca. 

 

Snapshots are taken using rsync and hard-links.

 

Ako se prekine razvoj netko drugi će nastaviti 

http://www.teejeetech.in/p/timeshift.html?m=1

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Grsync je gui od rsynca.
A ovo za timeshift je vjerojatno malo zbrka oko prevoda ( vidis otkud je tip, a web mu je na blogger platformi ). Vjerujem da je htio reći da timeshift za backup podataka koristi istu tehnologiju koju koristi i rsync komanda u terminalu.

Aj kad budem na kompu bum poslikal kaj sve timeshift nudi, i cime sve daleko premasuje rsync..

http://www.opbyte.it/grsync/
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

hm. to sve zvuči dobro

ali mene zanima dali je moguce i na externi drive spremiti restore( ah sto se moze -pocetnik)

TD people you are on my Death Note
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Imam linux mint vise od pola godine,skoro sam nadogradio ga na najnoviju verziju.Da pitam vas iskusnije postoji li mogućnost da se instalira Microsoft office 2010 na njega i da radi bez greške,znam da ima wine program al interesuje me da li tko od vas instaliravao MS Office 2010.Inace ne koristim office niti sta al sad moram otkucati neki rad a ne mogu na onaj libre office,jer na MS office bolje radim😀
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice