Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.116.986
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

probaj skinuti .iso sa torrenta meni je jedino tako uspjelo (ista situacija mi se desila i sa mintom)

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Manjaro na laptopu uspjesno bootan sa USB-a (neka skrivena opcija u Bios-u vezana za secure boot je bila ukljucena).

Touchpad ne reagira na lijevi/desni klik (rade samo fizicke tipke za lijevi-desni klik misa)

Rijeseno u Touchpad postavkama (treba omoguciti opciju "Mouse Click Emulation"

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.3.2017 21:21 (djigibao).
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Tjednima imaš kaj posla dok prodreš do svih plasminih ( kde ) dubina i opcija.

Desni klik na start meni, pa klik na alternative, pa vidi od tri ponudjena izgleda koji ti je najprihvatljiviji.

........
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Tjednima imaš kaj posla dok prodreš do svih plasminih ( kde ) dubina i opcija.

Desni klik na start meni, pa klik na alternative, pa vidi od tri ponudjena izgleda koji ti je najprihvatljiviji.
........

 I desni klik na menu pa da vidiš opciju za  premještanje menu opcija. Malen korak za KDE, velik za predlagatelja :)

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
16 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Evo par slika BIOS-a na PC-u.

Ako vi vidite nesto sta ne stima javite (gore desno je "objasnjenje" sta ta funkcija radi/znaci).

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 11:27 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Evo par slika BIOS-a na PC-u.

Ako vi vidite nesto sta ne stima javite (gore desno je "objasnjenje" sta ta funkcija radi/znaci).

 

 Da li je možda error kod instalacije?

 

Da li si napravi boot particiju ili ije automatska instalacija?

 

Osobna nota: Ja ne koristim uefi na linuxima. Legacy boot mi se pokazao stabilnijim. Naime kod uefi boot-a stalno mi se shebala swap particija pa zbog toga mi se sistem bootao preko 10 minuta, ako se uopće bootao. Uostalom na osobnom računalu ne vidim neku prednost uefi boot-a na linuxu.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 12:32 (Entry Point).
16 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Nece pokrenut do kraja niti live USB, imas post na pocetku stranice.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hrvoje

I znas kaj je najljepse ? Sa svakom novom verzijom plasme dodje neka korisna nova funkcijica i sl. Neda mi se tamo u release citat uvjek kaj su sve novo natrpali, pa u radu znam natrčati na novosti u sistemu.

U biti, netreba nas cuditi, jer kde zivi mislim tam negde od 1996 god i cak je u pocetku bio closed... Sudeći po onom schedule kde tablici, uhvatili su ritam, drze se rokova, fiksaju bugove, ocigledno postoji i stalni tim developera koji to drže na pravcu.... Fino poprima strukturu kakva bi trebala biti u pozadini svakog ozbiljnog dugorocnog projekta. Korak smo blize onoj mojoj ideji cvrste pozadinske organizacije,smanjivanju rasparceliranosti, pa ma koliko god se mnogi bunili da bi to bio put prema kopiji windowsa....

😊
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bunker is back..

TD people you are on my Death Note
 
2 0 hvala 2
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Di si Kille, kućo stara....

😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

nepotrebno je ograničavati jezgre.. (ne miješati prastare OSeve i sve novije, u to novije se broje svi zadnjih 10tak godina, slično kao ograničenje RAMa na 3GB..).

-sec.boot, fastboot, općenito uefi gluparije su .. gluparije/smetnje bez konkretne koristi za korisnika. Ni GPT nije nešto bez čega se ne može za npr multiboot, npr na (dobrom, starom) MBRu možeš onako iz vica kao demo primjer instalirati recimo 100+ (ne znam koji je rekord, 160..) OSeva/distri. Jedino ograničenje (kao najuže grlo, zajednički nazivnik-ograničenje) je SCSI-16kom (0-15) tj to znači da možeš u jednom trenu koristiti do 16 particija jednog diska, dok je pod win to us-abeceda tj 26 slova.. jednostavno, koristi se extended particija koja nema ograničenja osim što nije bootabilna.

-izuzetak, diskovi veći od 2TB ako ih koristimo za boot, tad je GPT u prednosti (može kemijanje s mbrom..), ako pri tome imamo više diskova, preferiram neki manji za sys, eliminiram takvu potrebu, pogotovo od popuplarizacije SSDa..

 

bios: svaki OS ima svoje requirementse, sam installer, npr vtx/nx.. i SEE2 je obavezan. Mimo installera (ručno) može svaki, ponekad jedini način instaliranja (kad bios ne nudi traženu opciju, mada pc to podržava.. + editiranje bootmenija/switcha npr za virtualizaciju (na laptopu, i5 podržava ali bios ne nudi, win mi nije dozvoljavao npr hyperv.. switch i radi). Napomena, pogotovo stariji modeli, bile su česte igre OEMa i MSa oko takvih ograničenja, ponekad noviji bios fixa, ponekad novijeg nema.. ugl sve bi trebalo raditi, nema problema osim ako je problem namjerno smišljen. U  to spada i origigi win8 predinstaliran na računalo koji zahtijeva uefi-secboot .. inače nema keya-ne, boota win8. Tad je nespretno imati multiboot, mijenjati bios postavke ovisno o željenom bootu. W10 to rješava online aktivacijom nakon čega se može obrisati i napraviti clean s postavkama koje će dozvoliti multiboot.

Zato je važno, kao prvi korak, podesiti bios, odgovarajuće potrebama (i budućim potrebama), jer kasnije je teže/nemoguće/problemi. Kako? Nema odgovora nego osvisno o biosu, potebama, slično kao i inicijalna priprema HDDa, kreiranjem primarne boot particije od recimo 500MB (može fat32/ntfs) i extended. Tad se može sve. Kad je u GPTu tad imamo problem, rekao bi namjerno izmišljen.

 

izrada usb medija (boot, live, install) i sam kontroler, u pravilu koristiti 2.0, poneki medij može miti problem, snimiti par puta (greška, pa i ISO..)..

- najvažnije (u tvom biosu postoji izbor-order legacy-uefi za boot), tamo gdje nema tog izbora ne znaš u kojem modu će bootati medij (koji ima oba moda), zato je najefikasniji način, odabrati QMB (F-tipka za izbor boot medja), ne oslanjati se na bios order, jer tad se vidi medij, vide se njegovi modovi.. i tad znaš što si bootao dok s automatikom samo nagađamo.

- virtualac nije usporediv, za ovu svrhu beskoristan, pogotovo jer linux kao live možemo bootati i vidjeti.. VMovi za konkretan posao su odlični, ali ovdje se mora vidjeti ovisnost HWa, biosa-boota.. a to VM ne prikazuje.

 

edit: i KISSovski način kako otkriti zašto ti neće bootati s usba.. probaš bootati na drugom računalu, ako radi tad znaš bar to ( i u kojem modu), tad eliminacijom ono što ostane skriva problem pa time i fix ako postoji.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.3.2017 17:56 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

De otpri novu temu, jer vidis i sam da se mnogi pogube kad pocnemo o gpt, uefi, efi.... Ak ovdje nastavimo, bumo svaki tjedan nove profile otvarali...

😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

De otpri novu temu, jer vidis i sam da se mnogi pogube kad pocnemo o gpt, uefi, efi.... Ak ovdje nastavimo, bumo svaki tjedan nove profile otvarali...

😊

 ma preteško mi temu.. a za profile, samo ne raspravljati s moćnicima, tad možemo srati do besvjesti.. kartoni/banovi ili razlozi se nikad (ni sad) ne smiju spominjati, kriteriji još manje. Spam je ništa... :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

 

KDE  History

 

Povijesni osvrt na kde početak 14.10.1996 :

 

  -------------------------------------------
           New Project: Kool Desktop Environment (KDE)
  -------------------------------------------
       
                         Programmers wanted!


Motivation
----------

Unix popularity grows thanks to the free variants, mostly Linux. But still a
consistant, nice looking free desktop-environment is missing. There are
several nice either free or low-priced applications available, so that
Linux/X11 would almost fit everybody needs if we could offer a real GUI.

Of course there are GUI's. There is the Commond Desktop Environment (much
too exansive), Looking Glas (not too expensive but not really the solution),
and several free X-Filemanagers that are almost GUI's. Moxfm for example is
very well done, but unfortunately it is based on Motif.  Anyway, the
question is: What is a GUI? What should a GUI be? ......   "

 

 

https://groups.google.com/forum/embed/#!topic/comp.os.linux.misc/SDbiV3Iat_s%5B1-25%5D

 

 

https://www.kde.org/community/history/

 

 

........................

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Manajro 17 KDE

Instalirao sam si u dualboot Manjaro KDE uz Win 10 ( samo služi za printanje, pošto nisam još namjestio da se preko Linuxa djeli printer) početni dojmovi su jako dobri, lagan na resursima (450MB rama troši, Dok Ubuntuov Unity 1-1,3GB), hrpa mogućnosti podešavanja, najnoviji driveri, kernel (nema flickeringa u Chromu.) Međutim imam nekih problema: Chrome, Operu ne želi postaviti kao zadane browsere, ni kroz postavke preglednika, ni kroz zadane aplikacije (pa malo ide na živce kad Chrome svaki put pita da bude zadani preglednik, probao sam i stable i betu). Gpu akceleracija ne radi ni u VLC ni SMPlayeru (u playerima sam podesio da se koristi VAAPI instalirao libva-intel-driver) Te Firefox nije prepoznao magnet link i ponudio otvaranje preko qbittorrenta (to sam rješio micanjem Firefox-kde paketa te instalacijom običnog Firefoxa). Dali tko od vas koji koristite Manjaro KDE ima takvih problema (kolega Gustaf/Bunker) te kako da ih rjesim?

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Netflix podržao Linux na Firefoxu. Radilo i dosad na Chromeu al bez službene podrške

https://www.ubuntufree.com/its-official-linux-users-can-now-watch-netflix-movies-using-mozilla-firefox/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@thorin20

U manjaru imaš gui interface za upravljačke programe pa kreni od tamo ( vidi što sad koristiš i što ti sve nudi ).

Pogledaj i da li imaš instaliran gstreamer-vaapi paket ( vlc ).

Napravi screenshot gparteda full razvučenog.

........
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@thorin20

U manjaru imaš gui interface za upravljačke programe pa kreni od tamo ( vidi što sad koristiš i što ti sve nudi ).

Pogledaj i da li imaš instaliran gstreamer-vaapi paket ( vlc ).

Napravi screenshot gparteda full razvučenog.

........

 Evo slika

 

Dali da instaliram ovaj vesa upravljački driver i za što on služi? Instalirao sam gstreamer-vaapi paket i akceleracija i dalje ne radi. Ovaj bug da Chrome ne želi postaviti kao defaltni se i tebi događa ili?

16 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Da li na pc-u bez hdd moze pokrenut/radit live linux (usb/dvd)?

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Da li na pc-u bez hdd moze pokrenut/radit live linux (usb/dvd)?

 

 Not sure ali mislim da da,pošto je to na USB-u i pokreće se s njega i mislim da se on samo vrti u RAM-u. Naravno instalacija nije moguća bez harda,jel.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Da li na pc-u bez hdd moze pokrenut/radit live linux (usb/dvd)?

 

 da (ne postoji os/installer koji se ne bi mogao pokrenuti, osim što installer ne bi mogao nastaviti proceduru..).

-ali, kvar HDDa može blokirati bilo što, boot.. (zblenta kontroler), enkripcija (treba čekati, razni timeouti..) .. tako da kad postoji problem, čisto za detekciju-eliminaciju, možeš odspojiti hdd i vidjeti razliku, tad znaš da je problem u hdd ili kontroleru (pa i kabel i sl.).

 

@ .. Thorn ..

umjesto pitanja npr što je to VESA, takve stvari je preporučljivije ugooglati/wiki, trenutno dobiješ točan odgovor. Jedan od preduvijeta za naprednije korištenje OSa (pogotovo u duhu linuxa, terminala i sl.). Ako nisi taj tip usera, tad nema potrebe pratiti temu. Odaberi neku drugu distru koja će ti raditi bez problema, ili provjeri ispravnost HWa. (prevedeno, zovi majstora, tj to je razlika između onih koji sređuju OS/PC ili barem onih koji to žele naučiti, dobiti odgovor '' vesa je..'' je kontraproduktivno i sigurno nije odgovor koji će riješiti tvoj problem, problem ti je nešto s HWom ili distrom).

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 10:38 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...

 

Dali da instaliram ovaj vesa upravljački driver i za što on služi? Instalirao sam gstreamer-vaapi paket i akceleracija i dalje ne radi. Ovaj bug da Chrome ne želi postaviti kao defaltni se i tebi događa ili?

 

Ja defaultno postavim da mi je firefox defaultni , chromea odznačim da me više i ne pita za defaultni browser , i nemam nikakvih problema sa njima.

 

Kdewalet postavim prazna polja za lozinku tako da mi je boot u os  i net konekcija automatska , a u notifikacijama podesim zasebni zvuk za sve bitnije radnje

tako da i bez gledanja u ekran mogu pratiti događanja ( npr pucanje net konekcije, error poruke, upozorenja sistema, fw promet ,... ) .

 

Vesa ti je pojam vezan uz grafiku , no ti već imaš instaliran intelov upravljački program. Vidi na slici kako je kod mene.

 

 

Vezano za tvoje probleme , neznam ovako naprvu kako ti pomoći , jer bi trebali ići kopati po sistemu zasebno za svaki problem. No iskustvo me naučilo

da prilikom ovakvih situacija kada se problemi pojavljuju u valovima , onda bi uzrok mogao biti i izvan onoga na što bi čovjek prvo pomislio ako se 

promatra samo jedan od tih problema.  

 

Manje više, svi koji smo na kde ostavimo u radu taj defaultni firefox-kde ( nije to netko slučajno tako se zaigrao, već ti je to integracija

browsera sa ostatkom kde ekosistema , od teme, preko notifikacija pa do audio i video drajvera i pisača ili skenera ).

 

Chrome na početku kod prva dva pokretanja postavlja ona svoja pitanja , i kako mu postaviš tako radi i više negnjavi.

 

Podešenja vezana uz 3d i hardversku akceleraciju  manjarova skripta  (mhwd ) vrlo kvaliteno postavi cjeli onaj niz parametara u opcijama

vezanim uz upravljačke programe, browsere, multimediju, playere,  i manje više to sve ostavim defaultno a sistem radi bez problema.

 

Ovako kad naleti serija problema kao kod tebe , tu bi se već moglo sumnjati na svašta, od toga  kao što ti ihush reče da te zeza hardver

( i to nemora biti da je baš neispravan nego jednostavno trenutno nema zadovoljavajući drajver u upotrebi , a to rješavaš novijim ili starijim kernelom ) pa preko mogućnosti

da instalacijski file ti nije bio potpun ( to rješavaš hash cheksumom ) , a nebih ni isključio mogućnost da neka ljeva bios opcija

ti ograničava neke mogućnosti.

 

Inače, nekakvo generalno pravilo ti je da se ne upuštaš u radnje ako nisi posve siguran zašto to radiš i što ćeš time dobiti jer metoda

pokušaja i promašaja u linuxu nikom nije donijela ništa dobroga ( znači radnje poput tvoje zamjene verzije browsera i instaliravanja

dodatnih kodeka ili upravljačkih programa u nadi da će to "možda" riješiti problem je lutrija a postotke znaš za mogućnost dobitka na lutiji ).

 

I trebaš biti koncentriran i precizan , jer moje pitanje da provjeriš da li imaš neki paket instaliran ne znači automatski da sam mislio

da ga odmah i instaliraš ako ga već nemaš instaliranoga , već je ta provjera paketa trebala samo biti pokazatelj da li ti je još sistem

u defaultnom stanju ili si ga već  "debelo podesio i modificirao" ..... 

 

Samo relax , linux je put , i uživaj u putovanju dok traje jer dolaskom na cilj završava čar putovanja ....

 

 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Da li na pc-u bez hdd moze pokrenut/radit live linux (usb/dvd)?

 

 

Naravno. Plus kaj možeš i instalaciju linuxa odraditi na usb ( znači svi hdd su odštekani, a u mbu imaš upiknuti instalacijski usb i usb na kojega ćeš instalirati linux )

te tako dobiješ svoj linuxtogo ( u potpunosti funkcionalan prenosiv os na stiku ) .

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Thorin20 kaže...

 

Dali da instaliram ovaj vesa upravljački driver i za što on služi? Instalirao sam gstreamer-vaapi paket i akceleracija i dalje ne radi. Ovaj bug da Chrome ne želi postaviti kao defaltni se i tebi događa ili?

 

Ja defaultno postavim da mi je firefox defaultni , chromea odznačim da me više i ne pita za defaultni browser , i nemam nikakvih problema sa njima.

 

Kdewalet postavim prazna polja za lozinku tako da mi je boot u os  i net konekcija automatska , a u notifikacijama podesim zasebni zvuk za sve bitnije radnje

tako da i bez gledanja u ekran mogu pratiti događanja ( npr pucanje net konekcije, error poruke, upozorenja sistema, fw promet ,... ) .

 

Vesa ti je pojam vezan uz grafiku , no ti već imaš instaliran intelov upravljački program. Vidi na slici kako je kod mene.

 

 

Vezano za tvoje probleme , neznam ovako naprvu kako ti pomoći , jer bi trebali ići kopati po sistemu zasebno za svaki problem. No iskustvo me naučilo

da prilikom ovakvih situacija kada se problemi pojavljuju u valovima , onda bi uzrok mogao biti i izvan onoga na što bi čovjek prvo pomislio ako se 

promatra samo jedan od tih problema.  

 

Manje više, svi koji smo na kde ostavimo u radu taj defaultni firefox-kde ( nije to netko slučajno tako se zaigrao, već ti je to integracija

browsera sa ostatkom kde ekosistema , od teme, preko notifikacija pa do audio i video drajvera i pisača ili skenera ).

 

Chrome na početku kod prva dva pokretanja postavlja ona svoja pitanja , i kako mu postaviš tako radi i više negnjavi.

 

Podešenja vezana uz 3d i hardversku akceleraciju  manjarova skripta  (mhwd ) vrlo kvaliteno postavi cjeli onaj niz parametara u opcijama

vezanim uz upravljačke programe, browsere, multimediju, playere,  i manje više to sve ostavim defaultno a sistem radi bez problema.

 

Ovako kad naleti serija problema kao kod tebe , tu bi se već moglo sumnjati na svašta, od toga  kao što ti ihush reče da te zeza hardver

( i to nemora biti da je baš neispravan nego jednostavno trenutno nema zadovoljavajući drajver u upotrebi , a to rješavaš novijim ili starijim kernelom ) pa preko mogućnosti

da instalacijski file ti nije bio potpun ( to rješavaš hash cheksumom ) , a nebih ni isključio mogućnost da neka ljeva bios opcija

ti ograničava neke mogućnosti.

 

Inače, nekakvo generalno pravilo ti je da se ne upuštaš u radnje ako nisi posve siguran zašto to radiš i što ćeš time dobiti jer metoda

pokušaja i promašaja u linuxu nikom nije donijela ništa dobroga ( znači radnje poput tvoje zamjene verzije browsera i instaliravanja

dodatnih kodeka ili upravljačkih programa u nadi da će to "možda" riješiti problem je lutrija a postotke znaš za mogućnost dobitka na lutiji ).

 

I trebaš biti koncentriran i precizan , jer moje pitanje da provjeriš da li imaš neki paket instaliran ne znači automatski da sam mislio

da ga odmah i instaliraš ako ga već nemaš instaliranoga , već je ta provjera paketa trebala samo biti pokazatelj da li ti je još sistem

u defaultnom stanju ili si ga već  "debelo podesio i modificirao" ..... 

 

Samo relax , linux je put , i uživaj u putovanju dok traje jer dolaskom na cilj završava čar putovanja ....

 

 

Fala na odgovoru, ovo za browser mi ne predstavlja neki veliki problem. A akceleracija u VLC/SMPlayeru je na Ubuntu based sistemima normalno radila samo sam instalirao vaapi paket preko synaptica ako nije bio instaliran. Međutim na Ubuntu je bio taj problem s Chromom (firefox nema tih problema) i trepkanjem slike na webu( problem se je rjesio  updejtom drivera preko padoke ppa ali tad bi se znali pojaviti neki sitni bugovi). Budem probao probao staviti drugu verziju kernela 4,9 ili 4,4 LTS trenutno koristim 4,10.  A ak to ne pomogne onda ću probati s clean installom.

 

Bios mi je podešen na UEFI ali je isključen secure boot. Grafička kartica je podešena na intelovu, AMDovu sam isključio jer je na Windowsima pravila probleme u Chromeu (akceleracija videa nije radila na YT, do su FF i Edge normalno radili- otvorio sam temu tu na forumu)

 

A na linuxu ja uživam. A linux tj Ubuntu sam baš i odlučio prvi put isprobati nakon čitanja tvojeg posta u nekoj temi. Bilo je to vrijeme dok si se preddstavljao pod imenom bunkermax-2015 godina

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...
 Grafička kartica je podešena na intelovu, AMDovu sam isključio jer je na Windowsima pravila probleme u Chromeu (akceleracija videa nije radila na YT, do su FF i Edge normalno radili- otvorio sam temu tu na forumu)

 

I evo nas na izvoru svih tvojih problema  !!!!

 

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Eto vidiš bunker kako utječeš na ljude :)

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
3 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Thorin20 kaže...
 Grafička kartica je podešena na intelovu, AMDovu sam isključio jer je na Windowsima pravila probleme u Chromeu (akceleracija videa nije radila na YT, do su FF i Edge normalno radili- otvorio sam temu tu na forumu)

 

I evo nas na izvoru svih tvojih problema  !!!!

 

 

 

 Budem uključio amd u biosu. Ali i dok sam koristio Ubuntu AMD je bio isključen pa je akceleracija normalno radila. Javim rezultate kasnije

 

EDIT: uključio sam u biosu amd karticu i driver manager je pronašao odmah karticu.

 

EDIT-2 nakon instalacije drivera akceleracija je u SMPlayeru proradila ali u VLC ne bez obzira na koje postavke stavim

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 12:55 (Thorin20).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...

 

EDIT-2 nakon instalacije drivera akceleracija je u SMPlayeru proradila ali u VLC ne bez obzira na koje postavke stavim

 

Da, sada je takva situacija da ti sistem više nije defaultni ( znači postoje stvari koje si sam naknadno instalirao i mijenjao ) pa se sada treba igrati sa postavkama

playera, browsera i ostatka kojim nisi zadovoljan. Da si obje grafičke imao uključene , mhwd bi tijekom instalacije sistema sve to podesila za tebe.

 

Inače, za takvu dual grafiku ide i zasebni drajver koji onda ovisno o usageu ( 2d, 3d, hdw acc .. )  odlučuje koja će se grafika koristiti .

 

Onaj tvoj ss situacije u gpartedu izgleda odlično, tj školski pravilno si postavio particije windowsa i manjara ( znači taj dio znanja si uspješno apsorbirao )

te se u slučaju ponovne instalacije drži takvog rasporeda. Eventualno možeš kreirati i neku poveću particiju u ntfs formatu ( nakon što obrišeš sadašnje manjaro particije, te prije nego ga nanovo instaliraš )

pa na toj particiji pohrani sve tvoje korisničke podatke ( slike, filmove, dokumente, muziku, video... ). Ta particija će ti biti vidljiva i dostupna i iz windowsa i iz linuxa , i podaci na njoj bi uvjek preživjeli reinstalacije windowsa i linuxa jer u tim reinstalacijama zahvaćaš samo particije na kojima su ti os-evi instalirani. Za linux ti je 100 gb dosta ( efi +  / + /home + swap ) .

 

 

..........................

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 13:21 (bunker).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Inače, za takvu dual grafiku ide i zasebni drajver koji onda ovisno o usageu ( 2d, 3d, hdw acc .. )  odlučuje koja će se grafika koristiti .

 Navodno, novi GNOME 3.24 ima riješeno lakše prebacivanje s kojom se grafikom nešto želi pokrenuti. Desni klik na aplikaciju i biraš koja grafika da odradi posao

 

6. Dual Graphics Card Support
Last, but by no means least: GNOME 3.24 supports laptops and PCs that have two graphics cards,
You can select which GPU to use when opening an application by right-clicking on its dock/favourites bar icon, and you can see information on both graphics cards in System Settings.
As I don’t have a device with two graphics card this is the one feature in this list I couldn’t try/spy first hand.
From reading forum posts and tweets of those who have tried it I can say it seems to be well received and is said to work okay.

 

http://www.omgubuntu.co.uk/2017/03/top-features-in-gnome-3-24

 

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice