Vodič za izbor RAM memorije izdvojena tema

poruka: 2.901
|
čitano: 941.619
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

To ti ne bih znao reći. Najbolje da se dogovoriš sa prodavcem. Ako ga kupiš izvadi taj svoj i ubaci samo novi pa testiraj. Ukoliko bude radio, dodaj stari i to je to. Pročitaj u korisničkom priručniku u koje utore u matičnoj ploči ugrađuješ dva modula RAM-a.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Molim cijenjene forumaše da napišu koje točno programe koriste da im nije dovoljno 8GB RAMa, također one kojima nije dovoljno 16GB da napišu što točno rade.

Također vrijedi napomenuti da nigdje nisam našao da bi prosječan korisnik na bilo koji način mogao primjetiti dobitak za korištenje memorije brže od 1866 ( a razlika između nje i 1600 je također zanemariva).

 

Čemu onda savjetovanje ljudima da bacaju novac na kupovinu nečega što im ne treba ili nečega što uopće neće moći primjetiti razliku?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
gardist kaže...

Molim cijenjene forumaše da napišu koje točno programe koriste da im nije dovoljno 8GB RAMa, također one kojima nije dovoljno 16GB da napišu što točno rade.

Također vrijedi napomenuti da nigdje nisam našao da bi prosječan korisnik na bilo koji način mogao primjetiti dobitak za korištenje memorije brže od 1866 ( a razlika između nje i 1600 je također zanemariva).

 

Čemu onda savjetovanje ljudima da bacaju novac na kupovinu nečega što im ne treba ili nečega što uopće neće moći primjetiti razliku?

Znam da neke igre zahtjevaju 8 GB RAM-a. Neki SSD-i kreiraju keš u RAM-u, ovisno o raspoloživom RAM-u (mislim da je uvjet 4 GB RAM-a). Kreiranje RAMDISK-a, korištenje više virtualki i profesionalne aplikacije zahtjevaju 16 GB i više RAM-a u računaru. Brzina RAM-a više je bitna kod OC procesora. Točno je da nema neke bitne razlike između 1600 i 1866 MHz RAM-a. Razlika nije uočljiva u redovnom radu i kod RAM-a bržeg od 1866 MHz.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Količina do 8GB nije upitna, za nju svakako postoji opravdanje i rezultati su vidljivi. No ovdje sam naletio na nekoliko postova u kojima se forumaši razbacuju s brojkama od 16GB pa čak i 32GB memorije. Memorija je jeftina ali to je svejedno bacanje novaca jer jedina korist za većinu je što se mogu pohvaliti - veličinom. Neke aplikacije doista znaju upotrijebiti i trebaju veće količine memorije ali korisnici koji ih upotrebljavaju znaju i koliko im treba.

Potpuno je besmisleno nekome na ovoj temi savjetovati da mu treba više od 8GB osim ako nije napisao da ima potrebu za nekom od tih rijetkih aplikacija. Obradim i ja poneku sliku ili video u programima koji bi znali upotrijebiti više od 8GB ali reći da mi zbog toga treba 16 ili 32GB je apsolutno netočno jer će ta memorija biti neiskorištena 99% vremena. A vrijeme dok je u upotrebi recimo za obradu videa ionako ne provodim sjedeći za računalom pa mi je na koncu nebitna ta ušteda u vremenu.

 

Koga zabavlja imati nešto što mu ne treba kako bi impresionirao ekipu, neka mu je no racionalnije je te novce upotrijebiti za nešto drugo. Pogotovo jer se obično radi o novcima roditelja :)

14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Nije besmisleno savjetovati kupovinu više RAM-a iz razloga što je memorija jeftina a za par godina kad budeš prodavao računalo, lakše ćeš ga prodati ako ima više ugrađenog RAM-a. Ovo je samo jedan razlog, inače ima ih još...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Ne vidim zašto bi ga za par godina lakše prodao. To će biti zastarjelo računalo s viškom memorije koja ne služi ničemu kao ni danas. Koliko je uopće par godina? Dvije? A uopće neću ulaziti u raspravu što znači par godina i kakva je namjena tog polovnog računala za tri ili pet godina kada će biti svjedno koliko ima RAMa jer se neće koristiti za ništa ozbiljnije od uredskog rada i interneta.

Na koncu, radite što žekite, uvjerite ljude da bace lovu i kupe 64GB RAMa ali ponavljam to je besmisleno bacanje novaca i jedina svrha je hvaljenje pred neupućenim prijateljima.

14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Ja sam svoje računalo (vidi konfiguraciju pod moj PC) kupio 2012 godine. Uskoro namjeravam slagati novu konfiguraciju i prodaću ovaj svoj. Da li možeš reći da je zastario? Da li bi ga ti kupio?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Vrlo je sličan mojem računalu no ti si svoj malo više nadograđivao kasnije, nije baš sve iz 2012 godine :)

Imali smo i malo sreće što su tada izašli procesori poput naših koji i danas mogu ispunjavati zadatke no svakako je zastario za poslove sa 32GB RAMa. Možeš naći klinca koji će ga kupiti i koristiti za igranje ako nema dovoljno novaca za kupiti novo, bolje računalo no i dalje stoji moja tvrdnja o nepotrebnoj količini RAMa. Meni i većini ljudi koji imaju prosječno znanje o računalima ga sigurno ne bi prodao zbog količine ugrađene memorije.

13 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Imam ASUS K550JX-DM143D te isti dolazi tvornički sa svega 4 GB DDR3 RAM-a na 1600 MHz. Trebao bi upgradeat to s još jednim keksom od 4 GB što će mi defitivno biti dovoljno u ovom trenutku. E sad, niti jedan program, bio CPU-Z ili AIDA 64 mi ne može očitat latenciju memorije. Uzeo bih: HyperX Impact DDR3L 4GB 1600MHz no ne bih htio da mi ne šljaka zbog latencije. 

 

Molio bih nekoga tko eventualno ima isti prijenosnik ili možda više znanja o tom. 

Ovo je info iz CPU-Z:

 

Bolje pet do dvanaest, nego nijednu poslije jedan.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Najbolje bi bilo kad bi uze dva modula Kingstona i da odmah zamjeniš taj postojeći koji ima latencije C11. Kingston koji želiš kupiti ima latencije C9. Možda bi i radili zajedno ali Kingston bi se podesio pod C11 latencije. Najbolje da laptop odneseš u prodavnicu hardware-a gdje će ti i ugraditi željeni RAM.

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.3.2016 17:04 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije
Moze li mi ko rec iz ove slike koje su latencije ove memorije ?
Samobor je lepa varoš
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Latencija je C7. Tačnije, 7-8-8-20

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Ahoj, koji su bolji, Kingston ili Corsair

 

i7 4790K, 

MSI Gaming 5, 

GTX 970.

 

Ili neki link za neke nove, može izvana do te cijene sa poštarinom?

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
phoenix2003 kaže...

Najbolje bi bilo kad bi uze dva modula Kingstona i da odmah zamjeniš taj postojeći koji ima latencije C11. Kingston koji želiš kupiti ima latencije C9. Možda bi i radili zajedno ali Kingston bi se podesio pod C11 latencije. Najbolje da laptop odneseš u prodavnicu hardware-a gdje će ti i ugraditi željeni RAM.

 Nije problem ugradnja, važna mi je kompatibilnost istih. Znači ukoliko se odlučim na dodatni keks, ugradnjom ne bi bilo nikakvih problema?

Bolje pet do dvanaest, nego nijednu poslije jedan.
14 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Bazen21 kaže...
phoenix2003 kaže...

Najbolje bi bilo kad bi uze dva modula Kingstona i da odmah zamjeniš taj postojeći koji ima latencije C11. Kingston koji želiš kupiti ima latencije C9. Možda bi i radili zajedno ali Kingston bi se podesio pod C11 latencije. Najbolje da laptop odneseš u prodavnicu hardware-a gdje će ti i ugraditi željeni RAM.

 Nije problem ugradnja, važna mi je kompatibilnost istih. Znači ukoliko se odlučim na dodatni keks, ugradnjom ne bi bilo nikakvih problema?

Zato i jesam rekao da odneseš laptop u prodavnicu hardware-a. Tamo ti ugrade i ako bude problema, odmah budu riješeni.

11 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Pozdrav,
Koju ram memoriju uzeti za maticnu asus a88xm-a uparenu sa athlon x4 860k procesorom? Kupio bih 2x4 gb kit. Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Na linku u prilogu imaš QVL listu (listu testiranih RAM modula koji rade sa tvojom matičnom pločom), pa odaberi sa nje onaj koji želiš i koji ti je dostupan: https://www.asus.com/Motherboards/A88XMA/HelpDesk_QVL/

Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozdrav, zanima me hoće li OVAJ RAM raditi na OVOJ matičnoj ploči i na koliko MHz?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozdrav,

 

Može li mišljenje za memoriju Kingston DRAM 16GB 2133MHz DDR4?

Išla bi na laptop HP ProBook 450 G3, T6N86EA.

 

Ima li neka bolja opcija od 16gb?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Infern0_VZ kaže...

Pozdrav, zanima me hoće li OVAJ RAM raditi na OVOJ matičnoj ploči i na koliko MHz?

 mbo podrzava 2133mhz, tako da kupi neku jeftiniju sa tim taktom http://www.futura-it.hr/katalog/komponente/memorije/ddr4/ct8g4dfs8213/

Dot kaže...

Pozdrav,

 

Može li mišljenje za memoriju Kingston DRAM 16GB 2133MHz DDR4?

Išla bi na laptop HP ProBook 450 G3, T6N86EA.

 

Ima li neka bolja opcija od 16gb?

 laptop ti prima ddr3L memoriju tako da ne mozes staviti ddr4 ram

 

uzmi si ovako x2 - 8GB

 

http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q=CT102464BF160B

9 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

A to što podržava XMP ne znači ništa? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije

Mislim da ne znači, ovdje vidim da su testirali samo 2133 ram

 

http://www.asrock.com/mb/Intel/B150M%20Pro4/?cat=Memory

 

Jesi ti kupio tu maticnu ili? Jer postoje puno bolji izbori za oko 800kn

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.3.2016 14:59 (roby27).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
Zdravo svima novi sam na forumu i zanima me sta mislite o kopovini koristenih odnosno rabljenih ramova jel je moguce to kupovat i sta je potrebno pazit pri takvoj kupnji?
UZ TO JOS SRETAN USKRS KO GA SLAVI :D
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Moraš gledati od koga kupuješ da te ne prevari i uvali ti pokvaren RAM. osim toga moraš znati da li je RAM koji želiš kupiti kompatibilan sa tvojom matičnom pločom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

traži screenshot memtesta

noob al volim učit
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Oce li mi ram Ddr4 2400mhz radit sa i5 6600k jer na stranici od  intel pise da supporta Ddr4 1866/2133 mhz RAM,jel to znaci da mi nece raditi ili...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Procesor hoće ali provjeri da li je tvoja matična ploča kompatibilna sa RAM-om.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2016 19:24 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Pozz. Dali se isplati mjenjati moju matičnu radi prelaska na ddr4 memoriju?

Dali uopće ima nekih osjetnih prednosti ddr4 memorije naspram ddr3?

http://www.youtube.com/user/SylarSilent
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Vodič za izbor RAM memorije

Kratko, ne isplati se.

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za izbor RAM memorije
phoenix2003 kaže...

Kratko, ne isplati se.

 Znači bolje da štedim novac za ova sad polaris/pascal čuda šta će izać poslije ljeta :)

http://www.youtube.com/user/SylarSilent
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice