Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.283.319
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
AudioGorilla kaže...

Pošiljka mi je stigla 13.1.2017.
Pa sad, jel to stvarno tako da mora na servis sat ili ?

Hvala

Ne mora na servis. Samo vrati natrag, reci da u skladu s zakonom o potrosacim,a clanak 72. stavak 1. jednostrano raskidas ugovor sklopljen na daljinu i ne pristajes na nikakvo servisiranje. Hvala i dovidjenja. Ako ti usmeno ne daju, pricaj s voditeljem poslovnice i reci mu da ces slat na inspekciju i pismeno ako ne pristane. Ako ne pristane, izadjes vani, dodjes kuci, fino dva pisamca, jedan sancti domenici, drugi inspekciji da se ne pridrzavaju zakona HR. U roku od 15 dana ocekuj pozitivan odgovor. Sat naravno ostavi kod sebe ne kod njih da ne bi kasnije bilo rekla kazala i oni ga servisiraju, ili odjednom bude nekim cudom fizicki ostecen jer onda sve pada u vodu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.1.2017 11:57 (sandokan111).
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-ne miješaj reklamaciju-garanciju i pravo na povrat. Sve ostalo ti je odgovoreno. Vratiš bez razloga, tj. nisi zadovoljan. Ako prijaviš kvar (garancija) to je nešto drugo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
U redu hvala Vam

Vec sam otišao u poslovnicu pa su rekli da nemaju veze s tim da zovem web prodaju i tamo dogovorim to. A web prodaja mi je ovo odgovorila kaj prije napisao

Tako da cu ponovo zvati pa im reci sve to a onda ako nista u poslovnicu i tam se porjeckat
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AudioGorilla kaže...
U redu hvala Vam

Vec sam otišao u poslovnicu pa su rekli da nemaju veze s tim da zovem web prodaju i tamo dogovorim to. A web prodaja mi je ovo odgovorila kaj prije napisao

Tako da cu ponovo zvati pa im reci sve to a onda ako nista u poslovnicu i tam se porjeckat

Ako je sat i ambalaža neoštečen, ne bi trebao imati nikakvih problema u reklamaciji,

jer imaš pravo u roku od 15 dana od kupnje na daljinu vratiti uređaj.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AudioGorilla kaže...
U redu hvala Vam

Vec sam otišao u poslovnicu pa su rekli da nemaju veze s tim da zovem web prodaju i tamo dogovorim to. A web prodaja mi je ovo odgovorila kaj prije napisao
Tako da cu ponovo zvati pa im reci sve to a onda ako nista u poslovnicu i tam se porjeckat

 Ako si to obavio preko weba, onda se cuj s njima (email kontakt ili telefon). Poslovnice su cesto odvojene od web prodaje, tako da ces to morat "reklamirat" odnosno obavit povrat preko web. Nemas se sto ic porjeckavat s poslovnicom :) Znaci tima na email koji su ti odgovorili posalji ovo emailom da se na taj clanak pozivas i da raskidas ugovor sklopljen na daljinu, i da ako ne budu to postivali da ces dalje prosljedit slucaj inspekciji i to je to. Bez ikakvog nerviranja, porjeckavanja i dizanja tona. Ako ti emailom odgovore da ne moze fino ces to isprintat i prilozit inspekciji i to je to.

8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Hvala svima na informacijama
Ambalazu imam ali malo je poderana kada su ju omotali svime i svacim. Racun isto tako ali nista previse

Bio sam zvao web shop opet i pozvao se na ova prava i onda mi je rekao da nazovem neki drugi njihov broj. Od tada se nitko nije javljao ni na prvi ni na ovaj drugi dani broj a zvao 15 puta.
Ali sutra opet zovem i saljem taj zahtjev za raskid.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pa bar je kod njih to lagano, kakvo zivkanje i ispitivanje...

 

http://www.sancta-domenica.hr/Stranica.aspx?page=RaskidUgovora

 

Ispuni to sve i čekaj da ti se jave

Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Evo ljudi da vam javim i zahvalim se opet na pomoci

Bio sam zvao, malo su oklijevali ali na kraju rekli da dodem u poslovnici ostaviti sat da ga provjere.
U poslovnici su opet govorili da ne mogu da nisu nista dobili ali pozvao sam se na ove zakone
Pricekao 40ak minuta

I odobrili su povrat sredstva kroz 3/4 dana bi trebali poslat na tekuci račun.

Tako da relativno lagano sve proslo cim se pozoves na svoja prava i zaprijetis malo

Hvala svima jos jednom :)
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

besmisleno je prijetiti.. trebaš znati (svoja) prava... i zapravo i dalje ne razumiješ. Ne razlikuješ pravo na povrat 'bez razloga' i reklamaciju. To je važno. (ne za tebe, nego ostale koji čitaju).

 

dvije-tri različite stvari.. po ISKu jer i statističari-ekonomisti su kupci .. :))

1. povrat robe u zakonskom roku, kupljeno na daljinu (online) izvan prostorija trgovine (... jer tad kupac ne vidi fizičku robu, na polici-u ruci).

2.a) garancija-jamstvo (proizvođača) .. uvijeti, ovlašteni servis, trgovac=posrednik (kojeg zakon prisili na posredovanje).

2.b) odgovornost trgovca za ispravnost robe (u EU, 2godine..), nema veze s jamstvom, nego roba mora biti ispravna, mora raditi.. time se trgovca tjera na kvalitetniju (ne kvarljivu) robu, odgovornost..

 

to su tri različite pravne stvari, osnove.

u ovom slučaju nema smisla reklamirati/kvar.. najjednostavnije je vratiti.

dodatak, postoji i pravilo kad novo mora biti ispravno, ako je neispravno outofbox ili u prvih par dana, kupac može tražiti novo-zamijenu, ne pristajati na popravak.. (kod teh. robe koja se popravlja.. pola toga se jednostavno ne popravlja nego je novo..) + kod zamijene, nova garancija s tim datumom, dakle identično pravo kupca kao da je vratio, dobio novac i opet kupio ako to želi.

 

sve ostalo je kemijanje, izvrdavanje.. trgovas može ponuditi 'nešto' .. ali mora poštivati pravo kupca, zakon. Može i mora su različite riječi.. jedno što je relevantno je novac-račun-papir.. i za sve tražite papirnati odgovor, stanje na servisu itd.

 

+ i zaboravio najvažnije.. kupac bira, njemu najpovoljniju opciju. (ne trgovac i ostali).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 25.1.2017 14:31 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

besmisleno je prijetiti.. trebaš znati (svoja) prava... i zapravo i dalje ne razumiješ. Ne razlikuješ pravo na povrat 'bez razloga' i reklamaciju. To je važno. (ne za tebe, nego ostale koji čitaju).

 

dvije-tri različite stvari.. po ISKu jer i statističari-ekonomisti su kupci .. :))

1. povrat robe u zakonskom roku, kupljeno na daljinu (online) izvan prostorija trgovine (... jer tad kupac ne vidi fizičku robu, na polici-u ruci).

2.a) garancija-jamstvo (proizvođača) .. uvijeti, ovlašteni servis, trgovac=posrednik (kojeg zakon prisili na posredovanje).

2.b) odgovornost trgovca za ispravnost robe (u EU, 2godine..), nema veze s jamstvom, nego roba mora biti ispravna, mora raditi.. time se trgovca tjera na kvalitetniju (ne kvarljivu) robu, odgovornost..

 

to su tri različite pravne stvari, osnove.

u ovom slučaju nema smisla reklamirati/kvar.. najjednostavnije je vratiti.

dodatak, postoji i pravilo kad novo mora biti ispravno, ako je neispravno outofbox ili u prvih par dana, kupac može tražiti novo-zamijenu, ne pristajati na popravak.. (kod teh. robe koja se popravlja.. pola toga se jednostavno ne popravlja nego je novo..) + kod zamijene, nova garancija s tim datumom, dakle identično pravo kupca kao da je vratio, dobio novac i opet kupio ako to želi.

 

sve ostalo je kemijanje, izvrdavanje.. trgovas može ponuditi 'nešto' .. ali mora poštivati pravo kupca, zakon. Može i mora su različite riječi.. jedno što je relevantno je novac-račun-papir.. i za sve tražite papirnati odgovor, stanje na servisu itd.

 

+ i zaboravio najvažnije.. kupac bira, njemu najpovoljniju opciju. (ne trgovac i ostali).

Ja radim u trgovini i neke stvari su mi nejasne.

Naprimjer: jesam li ja dužan nešto zamjeniti ako nije išlo na servis na provjeru kvara?

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-trgovac? ne nisi ništa dužan.. samo si posrednik po sili zakona. Štoviše, nisi ni ovlašten (stručan, formalno.. zaboravimo sad PC-trgovinu-servis koji je ista stvar u većini.. npr konzum? što će štefica s blagajne? Razumiješ, ne tvoje znanje, nego konkretno osvlasti kao ovlašteni servis, ovlašteni električar, doktor, ..).

Možeš npr biti električar (dipl.ing) ali to ne znači da možeš atestirati ako nisi za to ovlašten, kao i doktor za recepte i liječenje.. razumiješ razliku? Ne tvoje znanje, nego konkretna funkcija-radno mjesto. Trgovac je samo posrednik. (opet, nastranu što je za PC on uvoznik-distributer-servis i trgovina.. to su odvojene djelatnosti u očima zakona i obveza iz toga).

 

-u slučaju reklamacije pod garancijom, zaprimiš (kao posrednik), prosljediš. Drugi to rješavaju.

-u slučaju reklamacije trgovcu za neki nedostatak robe (koja može biti i bez garancije).. ono što je u EU za teh.robu 2godine, ne miješati s garancijom, za to može.. čak i istekom garancije, jednako ako što kupac može vratiti robu (bez kvara-reklamacije) npr kupljeno online u 14 dana.. To je stvar trgovca, odgovornosti za robu i imagea. Tad ti odlučuješ kako ćeš to rješavati. Tad to može biti konzerva graha, japanke, TV.. i možeš ponuditi bilo što (a kupac bira, pristaje ili traži novac).

 

edit: nastavak :)

- zaprimiš reklamaciju, pošalješ u servis, serviser utvrdi kvar, izda nalog za zamijenu pod garancijom, distributeru-trgovcu (povezani su).. i ti kao trgovac dobiješ zamijenu-komponentu/uređaj, izdaš kupcu.

ako servis odbije kvar ili garanciju.. tad to preneseš kupcu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 17:54 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
To sam te razumio samo još jedan dio, ako se netko poziva na nedostatak a ne kvar, kako da prepoznam razliku?
Jer je bilo situacija u kojem se stranka pozivala na nedostatak a ne kvar.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

ne, kupac se poziva na garanciju ili nedostatak-kvar (sama riječ je nevažna, sinonim), osnova garancije, daje ju proizvođač, ne trgovac, npr toshibina no mather what pa čak i u slučaju gubitka posla.. ili ausova kad poprave i dobiješ dodatni laptop za kvar u prvoj godini.

tako da kupac koristi garanciju ili nedostatak-kvar robe (kao odgovornost trgovca, 2g), ovisno što mu je povoljnije .. a trgovac mu može to i napomenuti, pomoći, u dobroj trgovačkoj praksi :)

 

to što u zakonu stoji nedostatak, to je samo prigodna riječ, koja pokriva širi smisao kao i kvar (ne mora biti neispravno/pokvareno da bi postojao nedostatak). Zakon se ne piše samo za PC nego za sve robe, konzerve, usluge itd.. tak da te terminologija ne bi trebala previše zbuniti.. ili pitaj pravnu službu-savjetnika u firmi :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.2.2017 19:41 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
To sam te razumio samo još jedan dio, ako se netko poziva na nedostatak a ne kvar, kako da prepoznam razliku?
Jer je bilo situacija u kojem se stranka pozivala na nedostatak a ne kvar.

 HGK i inspektorat bi ti bolje odgovorili sto moras radit kao trgovac. Ili si rjesis problem i imas odvjetnika koji je zaduzen za ovakve stvari koji ce ti objasnit sto moras a on ce odradjivat logistiku. Ovako sto pitas je slicno kao da pitas nesto o knjigovodstvu i kakve racune moras vodit.

7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
AMD_IT kaže...
To sam te razumio samo još jedan dio, ako se netko poziva na nedostatak a ne kvar, kako da prepoznam razliku?
Jer je bilo situacija u kojem se stranka pozivala na nedostatak a ne kvar.

 HGK i inspektorat bi ti bolje odgovorili sto moras radit kao trgovac. Ili si rjesis problem i imas odvjetnika koji je zaduzen za ovakve stvari koji ce ti objasnit sto moras a on ce odradjivat logistiku. Ovako sto pitas je slicno kao da pitas nesto o knjigovodstvu i kakve racune moras vodit.

Naravno, ali odgovor na skoro svako pitanje se da naći i na drugom mjestu a ne samo na forumu.

Tako da ne razumijem tvoj komentar.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.2.2017 0:43 (AMD_IT).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
Tako da ne razumijem tvoj komentar.

 Stvar je da si ti kao trgovac vise izlozen te se moras dobro upoznat s svojim obvezama. Ja kao potrosac ako mi nesto ne stima, saljem trznoj inspekciji koja za mene rjesava slucaj, i ja ako sam u pravu/krivu nisam izlozen kao ti. Ti s druge strane nemas kome slat, ti si tu, i kad ti inspekcija bane na vrata radi neceg moras bit spreman. Ako si radio krivo, tough luck, eto kazna. Samim time, tvoje poznavanje ovako neceg mora bit barem na nivou onog od drzavnog inspektora. Samim time i relacija za knjigovodstvo gdje te porezna nece pitat da li znas sto i kako moras vodit, vec ce ocekivat od tebe da to znas. Stoga, tvoja informiranost nemoze dolazit od foruma vec mora bit "sluzbena". Ti na forumu mozes neke stvari doznat, ali recimo, sto se ove teme tice, nedostaje puno ostalih stvari koje ti kao trgovac moras radit sto se potrosaca ne tice, a i ako ih doznas na forumu, kako si siguran da su 100% tocne? Cak i za ove jasne stvari koje jasno stoje u zakonu tu po forumu ljudi svasta pisu. Imas trgovaca koje te osnovne stvari ne razumiju, i sad idi njih slusat i daleko ces stic.

Samim time, smatram da za ovako nesto moras puno "sluzbenije" kanale informiranja potrazit.

7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
AMD_IT kaže...
Tako da ne razumijem tvoj komentar.

 Stvar je da si ti kao trgovac vise izlozen te se moras dobro upoznat s svojim obvezama. Ja kao potrosac ako mi nesto ne stima, saljem trznoj inspekciji koja za mene rjesava slucaj, i ja ako sam u pravu/krivu nisam izlozen kao ti. Ti s druge strane nemas kome slat, ti si tu, i kad ti inspekcija bane na vrata radi neceg moras bit spreman. Ako si radio krivo, tough luck, eto kazna. Samim time, tvoje poznavanje ovako neceg mora bit barem na nivou onog od drzavnog inspektora. Samim time i relacija za knjigovodstvo gdje te porezna nece pitat da li znas sto i kako moras vodit, vec ce ocekivat od tebe da to znas. Stoga, tvoja informiranost nemoze dolazit od foruma vec mora bit "sluzbena". Ti na forumu mozes neke stvari doznat, ali recimo, sto se ove teme tice, nedostaje puno ostalih stvari koje ti kao trgovac moras radit sto se potrosaca ne tice, a i ako ih doznas na forumu, kako si siguran da su 100% tocne? Cak i za ove jasne stvari koje jasno stoje u zakonu tu po forumu ljudi svasta pisu. Imas trgovaca koje te osnovne stvari ne razumiju, i sad idi njih slusat i daleko ces stic.

Samim time, smatram da za ovako nesto moras puno "sluzbenije" kanale informiranja potrazit.

Imam ja službene kanale, koji u principu kažu uvijek isto: ako kupac dođe i sutradan sa reklamacijom po bilo kojoj osnovi, proizvod mora na servis kako bi se utvrdila neispravnost. 

bez obzira koji argument kupac ima.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

- eto, to i kažem :) (a po temi se može vidjeti kako se trgovci raspravljaju ili najgore, odbijaju-osporavaju pravo na reklamaciju... pogotovo ambalažom i sl.).

 

- jer trgovac nije ovlašteni servis, posrednik. Trgovac nema što raspravljati oko kvara ili prava na garanciju osim opisa i podataka za kontakt.

uz to neovisno, pravo na povrat bez razloga, za kupljeno na daljinu ili neispravna roba (nije definirano baš..) kad mu se daje za pravo trenutna zamijena, ne servis. Kupac ima pravo kupiti ispravno bez natezanja-čekanja servisa. Praksa da se to radi u par dana do tjedan. (svaka trgovina gdje se u pravilu ne može isprobati roba bi to morala..).

.. jer osim tvorničke greške ili transportnog kvara.. outofbox kvar ne smije postojati, loša trgovačka praksa je da kupac s novom robom ide na garanciju, čeka.. (ili pravo na zamjensku robu kao zamjenski auto, mobitel i sl. za to vrijeme). Nije to krivica trgovca, on je samo posrednik ali ponekad i on to svjesno radi..

 

a priča koja ide uz to, kao primjer..:

trgovac dobije-zaprimi neki reklamiran-neispravan proizvod, ovisno o brzini kad se nešto šalje-prima od servisa-distributera, neko vrijeme je u trgovini. Istovremeno, ako je taj proizvod bio prodan, treba neki novi koji će zamijeniti njegovo mjesto na polici.. i trgovac tad ima revolucionarnu ideju, prodati ga još jednom. Idućem kupcu.. bolje nego avansno plaćanje. Hrpa takvih artikala zna biti u trgovini, npr usb-stikići i sl. Jednostavno, reklamirana robe se baci nazad u hrpu i neko vrijeme se vrti u prodaji. Bolje od prazne police ili nabave nove robe koju mora platiti (kriza pa su snalažljivi, 'recikliraju').

 

-ako je servis u blizini (za PC ugl ista trgovina-firma, možda vrata do njih), pošto su trgovac-servis-distributer vrlo dobro povezani, trgovac može npr odmah po odgovoru servisa izdati novu robu i dobiti zamjenu od distributera. To je dobra trgovačka praksa kojom se gradi image (ne mora ali je i za njega pozitivno). Tako rade ugl svi veći, oni koji imaju svoj servis.. kao kupac, biram takve i znam da nije trgovac kriv za kvar (samo odgovoran, posrednik), pa ovisno o tome što-kako reagira kupujem kod njega ili nikad više. Oni koji se prave gljive i spomenu npr 45 dana, zaobiđem.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 Kupac ima pravo kupiti ispravno bez natezanja-čekanja servisa. Praksa da se to radi u par dana do tjedan. (svaka trgovina gdje se u pravilu ne može isprobati roba bi to morala..).

.. jer osim tvorničke greške ili transportnog kvara.. outofbox kvar ne smije postojati, loša trgovačka praksa je da kupac s novom robom ide na garanciju, čeka.. (ili pravo na zamjensku robu kao zamjenski auto, mobitel i sl. za to vrijeme). Nije to krivica trgovca, on je samo posrednik ali ponekad i on to svjesno radi..

 

U tom slučaju kupac može slučajno/namjerno uništiti/onesposobiti uređaj a ja bi mu ga trebao mijenjati na licu mjesta?

Jer ja nisam ovlašten u procjenu stanja artikla nego servis.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-zakon se odnosi na sve robe, tako da i nešto što nema jamstvo-ovlašteni servis.. npr banane.. kupac može zdrobiti i prigovarati. Odgovor trgovca je stvar politike-imagea. Pri tome, kao pozitivna praksa, ne pretpostavljati (unaprijed, bez dokaza, optuživati) da je kupac namjerno-sam, oštetio proizvod. Nema logike. :)

-neovisno o zakonu, odavno je na zapadu/eu/usa bila praksa da si mogao vratiti robu i dobiti povrat (u doba prije onlineshopova). Dok je zakon regulirao internet kupnju s tom klauzulom. U tom slučaju nema 'maltretiranja' sa servisom, osim same provjere 'odokativne' da je roba neoštećena. ... jer ni prilikom kupnje npr PCja nije trgovac taj PC upalio i demonstrirao ispravnost, ukoliko nema vidljivog fizičkog oštećenja tad se pretpostavlja da je ispravno. .. a zapravo može se sporiti-svađati, ali recimo da se tako gradi image, korisniji nego plaćati reklamu u novinama. Ponekad trgovac zbog toga trpi, gubitak. Tako je to, a biz bi morao biti dovoljno unosan da neki promil gubitka nije važniji od imagea. Vidi npr brand hgspot, koji kao propala firma ipak posluje, jer je neko ime.. kupac ipak nasjeda imenu, zato su reklame milijunski biznis. Trgovac to trreba gledati kao reklamu, besplatnu.. a ovisno o odluci, bit će dobra-loša, kao što se to u ovim temama vidi.

 

to je tad odluka trgovca.. tj izbor kako ćeš odgovoriti, no pri tome prečesto trgovac optužije kupca.. treba se ugristi za jezik ponekad i samo kratko reći da-ne kao odgovor na reklamaciju-povrat.. nešto.

 

u slučaju kad npr kupiš neispravan TV u kutiji.. kao kupac se tad zezati sa servisom ili čekati koliko dana dok se lanac sjeti reagirati? Kupac ima pravo na ispravnu robu, trgovac ispravnost može provjeriti prije prodaje i to kao pečatiranje garancije napomenuti.. ili ako to ne radi, tad može šutjeti jer tad ne možeš znati jeli taj TV bio ispravan. Svako robu kad zaprimaš u skladište, provjeriš i prebrojiš.. i računaš na povjerenje prema partneru od kojeg dobavlaš.. postavi se sad u tu situaciju i zamisli npr razbijen ili neispravan tv... u čemu je razlika osim što ćeš to lakše riješiti? .. nema pravila ali odnos je jednak i uvijek si postavi kriterij, što ne želiš da se radi tebi, ne radi drugima i od odstalih traži isto..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2017 13:29 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-zakon se odnosi na sve robe, tako da i nešto što nema jamstvo-ovlašteni servis.. npr banane.. kupac može zdrobiti i prigovarati. Odgovor trgovca je stvar politike-imagea. Pri tome, kao pozitivna praksa, ne pretpostavljati (unaprijed, bez dokaza, optuživati) da je kupac namjerno-sam, oštetio proizvod. Nema logike. :)

-neovisno o zakonu, odavno je na zapadu/eu/usa bila praksa da si mogao vratiti robu i dobiti povrat (u doba prije onlineshopova). Dok je zakon regulirao internet kupnju s tom klauzulom. U tom slučaju nema 'maltretiranja' sa servisom, osim same provjere 'odokativne' da je roba neoštećena. ... jer ni prilikom kupnje npr PCja nije trgovac taj PC upalio i demonstrirao ispravnost, ukoliko nema vidljivog fizičkog oštećenja tad se pretpostavlja da je ispravno. .. a zapravo može se sporiti-svađati, ali recimo da se tako gradi image, korisniji nego plaćati reklamu u novinama. Ponekad trgovac zbog toga trpi, gubitak. Tako je to, a biz bi morao biti dovoljno unosan da neki promil gubitka nije važniji od imagea. Vidi npr brand hgspot, koji kao propala firma ipak posluje, jer je neko ime.. kupac ipak nasjeda imenu, zato su reklame milijunski biznis. Trgovac to trreba gledati kao reklamu, besplatnu.. a ovisno o odluci, bit će dobra-loša, kao što se to u ovim temama vidi.

 

to je tad odluka trgovca.. tj izbor kako ćeš odgovoriti, no pri tome prečesto trgovac optužije kupca.. treba se ugristi za jezik ponekad i samo kratko reći da-ne kao odgovor na reklamaciju-povrat.. nešto.

 

u slučaju kad npr kupiš neispravan TV u kutiji.. kao kupac se tad zezati sa servisom ili čekati koliko dana dok se lanac sjeti reagirati? Kupac ima pravo na ispravnu robu, trgovac ispravnost može provjeriti prije prodaje i to kao pečatiranje garancije napomenuti.. ili ako to ne radi, tad može šutjeti jer tad ne možeš znati jeli taj TV bio ispravan. Svako robu kad zaprimaš u skladište, provjeriš i prebrojiš.. i računaš na povjerenje prema partneru od kojeg dobavlaš.. postavi se sad u tu situaciju i zamisli npr razbijen ili neispravan tv... u čemu je razlika osim što ćeš to lakše riješiti? .. nema pravila ali odnos je jednak i uvijek si postavi kriterij, što ne želiš da se radi tebi, ne radi drugima i od odstalih traži isto..

Ako je mali trgovac tada teško može amortizirati mogući gubitak prihvaćanja reklamacije koja to nije.
I kada smo kod primjera koji si naveo vezano za provjeravanje proizvoda, direktiva je došla u firmi u kojoj radim da se svaka (doslovno svaka) roba prije izdavanja provjeri.
Ja sam prvi na to rekao ok, jer me jako zanima, koliko će profitirati tom politikom (koja je ispravna ali neodrživa po meni) a koliko izgubiti.
Jednostavan primjer: imaš xy broj djelatnika, i xyx broj kupaca u istom trenutku, ako xy djelatnika provjerava proizvode prije isporuke, tko će posluživati onaj x višak kupaca.
Zatim dolazi nervoza, sukob, nezadovoljan kupac jer nije poslužen na vrijeme, nezadovoljan radnik zbog takvih sukoba.
Nakon toga ja postavljam pitanje svom šefu, je li se isplatilo provjeravati svaki artikal u odnosu na negativnu reakciju ostalih kupaca i na negativnu reakciju na forumima, društvenim mrežama?

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2017 16:28 (AMD_IT).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
..

Ako je mali trgovac tada teško može amortizirati mogući gubitak prihvaćanja reklamacije koja to nije.
..

- tad ne posluj tim robama, dobavljačima.. otvori kafić, masažu, rafineriju nafte.. :) -karikiram.

.. jer jasno mi je, normalno.. nije lako, kriza.. no jednako tako, ne gledati kupca kao neprijatelja, kao nekog tko te unaprijed želi prevariti-oštetiti. To više govori o (tebi).. NHF.

trošak je trošak, kao i profit, ima-nema, što me birga kako ćeš platiti struju, radnika.. ni ti ne pitaš kupca. Stvar je da svatko treba biti korektan, tad može biti bolje-ugodnije + image koji ipak nešto vrijedi.

ako pak krenemo džonom.. podsjetnik, trgovac živi od kupca, ne obrnuto. Kupac ode u drugu trgovinu i što tad? Kupac mora biti zaštićen zakonom, jer je najslabiji u toj igri.

 

ponovo, stavi se ti u kupčeve cipele (jer i sam nešto kupuješ) i donesi doma npr neispravan TV-PC-mikrovalnu.. ili kilu trulog graha. Jedini pravni subjekt s kojim to riješavaš je trgovac.

isto tako, kupac (napomeni mu svaki put) treba znati, trgovac ne proizvodi TV-PC-mikrovalnu ili grah, to je roba, on kupi-proda. Nije KRIV (samo odgovoran, kao dio lanca) i tad nema svađe.

a procijeniti jel npr rekalamacija (ne)prihvatljiva vjerojatno znaš, kupac ne mora ništa znati, tergovac ipak mora i mora se koliko-toliko pristojno ponašati i smješkati... tak je to, to je biz-život. NHF.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
AMD_IT kaže...
..

Ako je mali trgovac tada teško može amortizirati mogući gubitak prihvaćanja reklamacije koja to nije.
..

- tad ne posluj tim robama, dobavljačima.. otvori kafić, masažu, rafineriju nafte.. :) -karikiram.

.. jer jasno mi je, normalno.. nije lako, kriza.. no jednako tako, ne gledati kupca kao neprijatelja, kao nekog tko te unaprijed želi prevariti-oštetiti. To više govori o (tebi).. NHF.

trošak je trošak, kao i profit, ima-nema, što me birga kako ćeš platiti struju, radnika.. ni ti ne pitaš kupca. Stvar je da svatko treba biti korektan, tad može biti bolje-ugodnije + image koji ipak nešto vrijedi.

ako pak krenemo džonom.. podsjetnik, trgovac živi od kupca, ne obrnuto. Kupac ode u drugu trgovinu i što tad? Kupac mora biti zaštićen zakonom, jer je najslabiji u toj igri.

 

ponovo, stavi se ti u kupčeve cipele (jer i sam nešto kupuješ) i donesi doma npr neispravan TV-PC-mikrovalnu.. ili kilu trulog graha. Jedini pravni subjekt s kojim to riješavaš je trgovac.

isto tako, kupac (napomeni mu svaki put) treba znati, trgovac ne proizvodi TV-PC-mikrovalnu ili grah, to je roba, on kupi-proda. Nije KRIV (samo odgovoran, kao dio lanca) i tad nema svađe.

a procijeniti jel npr rekalamacija (ne)prihvatljiva vjerojatno znaš, kupac ne mora ništa znati, tergovac ipak mora i mora se koliko-toliko pristojno ponašati i smješkati... tak je to, to je biz-život. NHF.

Naravno, sve je ovo u dobrom duhu. Većini ljudi se izlazi u susret bez daljnjega, ali ovo da je tu trgovac radi kupca mi nema smisla. Zašto, jer je to odnos gdje jedan ovisi o drugome.
Dam ti primjer: ne postoji samo jedna trgovina pa tako kupac ima pravo otići gdje želi, ali isto tako ne postoji samo jedan kupac, nećeš ti kupiti hoće onaj iza tebe.. (ovo ne vrijedi ako si trgovac/trgovina koja je užasna prema svima).
Isto tako, da se trgovci udruže s istim pravilnikom, gdje bi kupac onda išao?
Opet isto tako, u Hrvatskoj pogotovo u Rijeci npr. nemaš previše izbora gdje kupiti određen proizvod. (pogotovo jer većina trgovina ima slične pravilnike glede reklamacija)

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

Pri tome, kao pozitivna praksa, ne pretpostavljati (unaprijed, bez dokaza, optuživati) da je kupac namjerno-sam, oštetio proizvod. Nema logike. :)

Tako je to, a biz bi morao biti dovoljno unosan da neki promil gubitka nije važniji od imagea.

 Ovo je jos znanstvena fantastika za vecinu nasih trgovaca.

AMD_IT kaže...

ali ovo da je tu trgovac radi kupca mi nema smisla. Zašto, jer je to odnos gdje jedan ovisi o drugome.
Dam ti primjer: ne postoji samo jedna trgovina pa tako kupac ima pravo otići gdje želi, ali isto tako ne postoji samo jedan kupac, nećeš ti kupiti hoće onaj iza tebe.. (ovo ne vrijedi ako si trgovac/trgovina koja je užasna prema svima).
Isto tako, da se trgovci udruže s istim pravilnikom, gdje bi kupac onda išao?

 Ne vrijedi isto iz jednostavnog razloga jer trgovina je nesto sto pruza "veci profit". Svojevrstan rizik. Mozes propast, al mozes i uspijet te samim time, imat puno vecu korist od tog uspjeha. Ovakav koncept ce ljudima uvijek bit privlacan. Samim time, mozemo zakljucit da trgovina ocito nikad nece nestat. Nadalje, ako podjes od pretpostavke da trgovine nece nestat, a glavni razlog je profit, profit pojedinca koji tu trgovinu vodi, onda sigurno nece nikad svi trgovci imat isto misljenje kako ce im trgovina uspijet i sto je potrebno da uspiju, tako da ne vidim kakav pravilnik bi to mogao ujediniti. 1 trgovac je drugom trgovcu konkurencija. On "zeli" da ovaj drugi ne uspije. Kupac s druge strane nije jedan drugom konkurencija. Univerzalno, ne postoji nijedan kupac koji ce rec da ga brzina rjesavanja reklamacije, i pristup koji pri tome dobije od trgovca ne interesira (ajde mozda oni ultra bogati koji nikad ni ne reklamiraju vec ce bacit u smece i kupit novi proizvod).

Tako da da, uvijek ima kupaca ako se nekima zamjeris, ali pitanje je kolika je kriticna brojka kupaca kojima se moras zamjerit da bi propao s obzirom na konkurenciju u svojoj sredini, obim kupaca kojima imas pristup itd itd, ali to sigurno nikad nisu SVI moguci kupci kojima imas pristup.

S druge strane, ja kao kupac UVIJEK imam nacina nesto nabavit od nekog drugog. To nam je donijela globalizacija.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
..
Isto tako, da se trgovci udruže s istim pravilnikom, gdje bi kupac onda išao?
..

- trgovci su već udruženi..

- svako netržišno dogovaranje npr oko cijene je kažnjivo. (ako ne kod nas, jer nema takvih primjera, po EU zakonima..)

- trgovac je ispod zakona, ne iznad. Država štiti oboje, jer su građani i plaćaju porez, no ipak, trgovac mora poštivati pozitivne zakone ili kazna/ključ u bravu..

 

ili kakvo društvo/državu želimo? Suprotno je loše, na kraju i po trgovca. (jer sad kupac može naručiti od bilo kog robu i za cijenu dostave ili free čak jeftinije.. što je tad prednost trgovca ako ne upravo odnos, osjećaj kupca .. kao i kod konobarice koja prodaje isto pivo-kavu.. ide zbog njenih sisa i psihologije..). :)

 

edit, konkretno, lokalni trgovac pc/teh. je skuplji cca 100kn za prosječan pc.. jer je mali, nije veliki, nabavna cijena i ugovor s bankom su mu nepovoljniji.. logično, njegova cijena mora biti recimo 5% viša od nekog drugog.. a ja biram. Kupujem kod njega, pogodi zašto? Upravo zato jer nema problema oko reklamacije, zato ga plaćam, bez toga on može kljuć u bravu jer mogu sjesti u auto i za 15min sam u drugom dućanu.. upravo zato ne uzimam u webshopovima mada su jeftiniji. Pa sad, što će mala trgovina, kvartovska, pekara, kafić, teh.robe.. ako ne graditi baš taj odnos? Sve je to isti biz, konobar-PC..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2017 10:41 (ihush).
7 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Molila bih pomoc ako je netko imao slicnu situaciju.
Kupila sam mobitel Sony experia XA 23.08.2016. godine da bih ga 1.put odnijela na servis 14.02.2017. jer se konstantno gasio bez obzira na ne/koristenje, bio na punjacu ili ne (moja odluka je bila ici na jamstvo umjesto pozivanja na materijalne nedostatke jer sam s proslim mobitelom imala brz servis u Agramu zbog problema s mikrofonom- ne znam je li to bila greska s obzirom na razvoj situacije, ali sto je tu je ).

Mobitel mi se vratio 21.02.i isprva je izgledao popravljen, ali nakon 2 dana ponovno isti i ucestali problemi. Napravila sam sve sto je u mojoj moci da istestiram da nije mozda do neke aplikacije, ali nakon sto sam izbrisala svaku aplikaciju i mobitel vratila na tvornicke postavke nije bilo nikakve promjene.

Nakon toga sam 2.3.2017. u T-centru gdje sam ga kupila zahtijevala novi mobitel bez nedostatka jer smatram da je 6mjeseci premalo vremena da bi me ovako zezao i hocu novi model (smatram da je ovo zasigurno nekakva tvornicka greska jer vidim da nisam jedina s istim ili slicnim problemom).

Nakon pozivanja na čl 410. ZOO-a : Kupac koji je pravodobno i uredno obavijestio prodavatelja o nedostatku može po svom izboru:

1) zahtijevati od prodavatelja da nedostatak ukloni,

2) zahtijevati od prodavatelja da mu preda drugu stvar bez nedostatka,

3) zahtijevati sniženje cijene,

4) izjaviti da raskida ugovor.
ishodila sam da mi u T-centru priznaju pravo na zamjenu, ali po objasnjenju sluzbenice servis mora utvditi nedostatak kako bi se zamjena izvrsila što mi se cinilo skroz ok s obzirom da ne znam tko bi na riječ vjerovao da postoji kvar. Potpisala sam nalog na kojem stoji da je mobitelj predan bez ostecenja i da se salje na servis zbog kvara te da zahtijevam novi uredaj bez nedostatka. 

Danas mi je stigla poruka kako je servis izvrsen i uredaj poslan u T-centar. To je vjerojatno automatski generirana poruka, ali svejedno se brinem da nisu izvrsili servis iako sam trazila samo utvrdenje kvara i da svakako planiram zamjenu mobitela.

Sad me zanima, sto ako je servis utrvdio da je kvar otklonjen i mobitel ispravan ( kao prosli put kada je bio ispravan nepuna 2 dana) i da mi ne odobre zamjenu? Pretpostavljam da ne bih smjela preuzeti uredaj vec pisati prigovor prodavatelju ( T-com).

Ako mi netko moze pomoci sto napraviti u tom slucaju bila bih mu zahvalna, jer mi ne pada na pamet taj uredaj ponovno uzeti buduci da je u razdoblju od jedva 6 mjeseci 2 x nosen na servis zbog nemalog kvara, naravno da vise nemam povjerenja da ce taj uredaj udovoljavati mojim potrebama ( mislim ne trazim puno, samo hocu da mobitel bude upaljen ako je baterija puna  ) i naravno da cu uzeti novi model.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Setra kaže...

(moja odluka je bila ici na jamstvo umjesto pozivanja na materijalne nedostatke jer sam s proslim mobitelom imala brz servis u Agramu zbog problema s mikrofonom- ne znam je li to bila greska s obzirom na razvoj situacije, ali sto je tu je ).

 Jedno ne iskljucuje drugo, vec je samo proces reklamacije drugaciji, tako da nema tu nikakve greske. Po opisanom slucaju i u redu ste napravili te ste to trebali odnijeti na jamstvo.

Sad ako ne priznaju vec "poprave" nemojte preuzimat vec posaljite sve trznoj inspekciji. Kod tcoma i slicnih mozete naic na vece probleme (a i nemorate) pri reklamaciji jer oni, za razliku od vecine trgovaca imaju stvarnu pravnu sluzbu i ljude koji znaju izigravati zakone da se reklamacijski proces nepotrebno produljuje a sve ostane u "okviru" zakona. Nadam se da do toga nece doci jer po opisanom ne bi trebalo i za sad sve ide ocekivano.

14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Skratit cu tekst koliko mogu, nema potrebe da pisem o vremenu kakvo je bilo kada sam uzeo prijenosnik :)

 

Dakle prije 3-4 tjedna sam kupio nov laptop. Dobio jamstveni list (2g). Odmah sam vidio da mi se ne zeli puniti kako treba, ali kako nisam jedno vrijeme bio u Zagrebu, nisam ga mogao odmah vratiti.

Sada kada sam zvao ovlasteni servis, rekli su mi da je cekanje za dijagnosticiranje kvara najmanje tjedan dana. Ali gospon na telefonu je to rekao jako tiho i sumnjivo.

Pitao sam jel bilo slicnih slucajeva, kaze nije. Opet - vjerojatno laze. Kaze da bi mogao biti problem kontroler na maticnoj.. Da, spoji rijec kontroler i maticna i nadaj se da ce druga strana vidjet to kao legitimno detaljno opisano rjesenje, no nebitno.

 

Uglavnom, postoji li u zakonu nekakav rok u kojem bi oni morali rijesiti jamstvo. Kakve su meni uopce mogucnosti? Pretpostavljam da ne mogu traziti odmah novi, jer se treba cekat da se problem dijagnosticira u servisu?

A ako se vec treba cekat rezultat, nemam razloga nuzno trazit novi, samo mi je vrijeme bitno. Dakle najmanje tjedan - u prijevodu koliko god oni hoce, nikako ne mogu cekat.

 

Prijedlozi?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Primjeren rok je zakonski izraz. Nemas tocno odredeni rok u danima, ali koliko sam upucena trgovci cesto tumace da je to 45 dana...

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Prije par dana obratio sam se ''Links d.o.o. - Osijek'' sa mailom:

''

''Postovani,

Kada bih dosao u vasu poslovnicu u Osijek, da li biste mi otvorili i upalili da pogledam Nintendo Switchov display prije kupovine?''

 

Oni su odgovorili:

 

''Poštovani,

Trenutno nemamo informaciju o dolasku Nintendo Switch konzole koja bi se mogla isprobati, te stoga primjerke za prodaju nismo u mogućnosti paliti.''

Pod da pogledam display sam mislio da isti pregledam od mrtvih piksela posto Nintendo mrtav ili stuck pixel ne smatra defektom za sad i ne bih se dovodio u situaciju da ako otkrijem defektan pixel da mi se zeludac prevrce svaki put kad ga vidim. 
Jel ovo stvarno ima neke logike da ne daju da se uredjaj upali prije kupnje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice