Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.281.951
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Update za moj slucaj, najgori ishod, servis je nakon 13 dana vratio uredaj trdeci da kvar nisu nasli. Sad idem dalje u borbi s vjetrenjacama, pisem prigovor trzisnoj inspekciji i t-comu. Imam osjecaj da uredaj nisu ni pogledali jer njihov savjet je bio da formatiram memorijsku i pokusam koristiti mob bez aplikacija kako bi utvrdili da nije mozda do toga. Da je itko od njih procitao samu prijavu, lijepo sam napisala da sam to i ucinila, dapace, vratila sam mob na tvornicke postavke koristila ga bez memorijske i problemi su bili postojani... Isto tako uvjerena sam da je to uobicajna poslovna praksa na relaciji t-com -> servis samo kako bi izbjegli ostvarivanje potrosackih prava.

 

Da nisam procitala par pozitivnih iskustava sa slicnim tijekom reklamacijskog postupka na ovom forumu vjerojatno bih i odustala, ali ovako idem dalje... Najsmjesnije mi je sto cu vjerojatno platiti tzv "lezarinu" u iznosu 10kn /dan jer mobitel naravno nisam preuzela, tako da im je politika pritiska na potrosaca vjerojatno dosta uspjesna, jer veliki broj ljudi zasigurno odustane na ovom koraku nakon mjesec dana hodanja servis prodavatelj bez ucinka.

 

Hvala Vam na odgovorima na moj upit!

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
esko kaže...

Jel ovo stvarno ima neke logike da ne daju da se uredjaj upali prije kupnje?

 Da si trgovac, dao bi svim kupcima da otvaraju kutije i sve isprobavaju?

 

Da si kupac kupovao bi otvorene kutije koje je netko prije tebe otvorio, isprobavao i vratio?

 

Ja ne bi ni jedno 

Tak da ih kužim, makar isto ko i ti ne želim kupiti proizvod za koji postoji mogućnost da ima grešku.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

godinama je praksa da se ne dozvoljava paljenje-isprobavanje prije kupnje (osim izložbenih/demo uređaja), no ti kao kupac svejedno možeš tražiti dok njihov odgovor ovisi o tome hoćeš ili nećeš kupiti. Ako već ne daju tu mogućnost, inzistiraj papirnati dokaz da možeš bez natezanja vratiti u recimo par dana ako primjetiš bilo koji nedostatak.. (ne zamijeniti, reklamirati i sl. nego vratiti, dali ćeš uzeti idući opet ovisi o kompromisu ili tvojoj volji). Veći (zapadni) trgovci imaju praksu vraćati bez natezanja.. naši preživljavaju na škrge, nema se margina za takvu galantnost, ali inzistiraj, traži.. nem adrugog naćina (dogovor, na papiru ne stisak ruke).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
CyberDemonVZ kaže...
esko kaže...

Jel ovo stvarno ima neke logike da ne daju da se uredjaj upali prije kupnje?

 Da si trgovac, dao bi svim kupcima da otvaraju kutije i sve isprobavaju? 

Da si kupac kupovao bi otvorene kutije koje je netko prije tebe otvorio, isprobavao i vratio?

 

 Razumijem da se ne mogu otvarati stvari koje su hermeticki zapakovane ali switch to nije, cak nema ni sigurnosnu naljepnicu i prva je stvar koju vidis kad otvoris kutiju i samo je u antistatickoj vrecici. To ne bih ni nazvao isprobavanje nego pregledanje :). A na kraju krajeva nije fer da ko kupi online moze raskinut ugovor bez obrazlozenja i vratit to a dodjes fizicki u trgovinu i odjebu te. Al svi idu tom linijom manjeg otpora - odjebi koga god mozes. 

14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Setra kaže...

Primjeren rok je zakonski izraz. Nemas tocno odredeni rok u danima, ali koliko sam upucena trgovci cesto tumace da je to 45 dana...

 Tako sam i ja nesto procitao. Drugim rijecima, negdje pise da je maksimalni rok 45 dana i ja ne mogu apsolutno nista ucinit da to bude manje jer ce se pozvat na taj zakon koji ce protumacit kako oni zele?

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
passat kaže...
Setra kaže...

Primjeren rok je zakonski izraz. Nemas tocno odredeni rok u danima, ali koliko sam upucena trgovci cesto tumace da je to 45 dana...

 Tako sam i ja nesto procitao. Drugim rijecima, negdje pise da je maksimalni rok 45 dana i ja ne mogu apsolutno nista ucinit da to bude manje jer ce se pozvat na taj zakon koji ce protumacit kako oni zele?

-to je smao glupost nedefiniranog zakona.. tj originalno je dat rok cca mjesec.. tad dosjetljivost trgovaca, računaju neradne dane/blagdane i to se rasteže na 45 dana.. no nema veze sa zakonom, koji spominje razuman rok.

-ne može se otezati, u svakom trenutku se mora znati status-stanje robe-pošiljke, danas je moguće pratiti paket u dostavi, naravno da se može i ovo. Klijent treba tražiti svoja prava, tražiti radni nalog, stanje, što se radi, koliko će to trajati i mora dobiti realan odgovor, čak da roba putuje đunkom iz kine zna se kad stiže.. dok servis ako nešto zaprimi, ne može to odgađati (osim namjerno, a to je već nešto kažnjivog) .. ovisno o gužvi, roba mora doći na stol servisera u roku dan-dva.. i tad ima diagnozu, narudžbu.. ima sve rokove, koji mogu biti pomaknuti koji dan (realno, npr zasotj na carini kad slovenci keknjkaju ili nevrijeme ili .. no bez toga nema nikavkog razloga za 45 dana).

 

treba znati tražiti.. ne svađati se ili ljutiti. Tad je lakše. Naravno i birati trgovca, ponekad ne po cijeni.. u ostalom biramo i sladoled.. konobaricu .. birajte i trgovinu/trgovca.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 21:28 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Molim vas kad budete odgovarali na moj upit, da citirate, da mi dođe obavijest...

Pročitao sam u temi 'iPhone 7, rasprava!' nečiji upit da se za iPhone dobije garancija od 1 godinu, ali da prema nekim europskim pravilima bi zapravo trebalo biti 2 godine, je li to istina?
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Sve stvari koje ispitujete su već odgovorene na prvoj stranici teme, malo manje lijenosti, a više čitanja.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
passat kaže...
Setra kaže...

Primjeren rok je zakonski izraz. Nemas tocno odredeni rok u danima, ali koliko sam upucena trgovci cesto tumace da je to 45 dana...

 Tako sam i ja nesto procitao. Drugim rijecima, negdje pise da je maksimalni rok 45 dana i ja ne mogu apsolutno nista ucinit da to bude manje jer ce se pozvat na taj zakon koji ce protumacit kako oni zele?

-to je smao glupost nedefiniranog zakona.. tj originalno je dat rok cca mjesec.. tad dosjetljivost trgovaca, računaju neradne dane/blagdane i to se rasteže na 45 dana.. no nema veze sa zakonom, koji spominje razuman rok.

-ne može se otezati, u svakom trenutku se mora znati status-stanje robe-pošiljke, danas je moguće pratiti paket u dostavi, naravno da se može i ovo. Klijent treba tražiti svoja prava, tražiti radni nalog, stanje, što se radi, koliko će to trajati i mora dobiti realan odgovor, čak da roba putuje đunkom iz kine zna se kad stiže.. dok servis ako nešto zaprimi, ne može to odgađati (osim namjerno, a to je već nešto kažnjivog) .. ovisno o gužvi, roba mora doći na stol servisera u roku dan-dva.. i tad ima diagnozu, narudžbu.. ima sve rokove, koji mogu biti pomaknuti koji dan (realno, npr zasotj na carini kad slovenci keknjkaju ili nevrijeme ili .. no bez toga nema nikavkog razloga za 45 dana).

 

treba znati tražiti.. ne svađati se ili ljutiti. Tad je lakše. Naravno i birati trgovca, ponekad ne po cijeni.. u ostalom biramo i sladoled.. konobaricu .. birajte i trgovinu/trgovca.

Domisljato, tako ce i biti kad ga budem odnio. Sve to naravno ide pismeno.

Problem je opet sto ja nikako ne mogu znati je li odugovlacenje namjerno. Zapravo, mogu, ali ne mogu dokazati. I onda opet idemo tako u krug. Zbog tog ce laptop servisa vidjet tek u sljedece godisnje doba.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
passat kaže...
Uglavnom, postoji li u zakonu nekakav rok u kojem bi oni morali rijesiti jamstvo. Kakve su meni uopce mogucnosti? Pretpostavljam da ne mogu traziti odmah novi, jer se treba cekat da se problem dijagnosticira u servisu?

A ako se vec treba cekat rezultat, nemam razloga nuzno trazit novi, samo mi je vrijeme bitno. Dakle najmanje tjedan - u prijevodu koliko god oni hoce, nikako ne mogu cekat.

 Vec sam pisao o razumnom roku, i to je rok u kojem oni to moraju rijesit. Tjedan dana ti je rekao kao neku okvirnu cifru. Posto u zakonu nije definirano "dijagnosticiranje" problema pa kasnije servisiranje ili sto ti ja znam to je potpuno nebitno za tebe. Tvoj rok reklamacije tece od dana kad si ti to predao na reklamaciju. Hoce li oni dijagnosticirati tjedan dana, pa popraviti u 1 dan, ili ce dijagnosticirati 1 dan pa cekati dio tjedan dana i onda popraviti potpuno je nebitno ako se u oba slucaja reklamacija rijesi u 8 dana (ovo sam uzeo okvirno). Znaci ti si predao stvar na reklamaciju, rok je dok ta stvar dodje natrag tebi (u biti kad je poslana ako je poslano) i to je to. Tjedan dana za reklamaciju nije puno.

esko kaže...

Jel ovo stvarno ima neke logike da ne daju da se uredjaj upali prije kupnje?

Nema nikakvu obvezu trgovac nesto otvarat. Ovo je stari problem s svim displayavima i dosta proizvodjaca je ukinulo te dead pixel klauzule, ocito im se nije isplatilo. Za ovakve stvari nazalost, jedino kupovina preko weba pa povrat ako ti ne stima bez objasnjenja i svi mirni.

Setra kaže...

Update za moj slucaj, najgori ishod, servis je nakon 13 dana vratio uredaj trdeci da kvar nisu nasli.

 Nazalost, standardni slucaj s telekomima. Pricajuci s jednim inspektorom isti slucaj je imao s tabletom :) 3 puta na popravku i ovi ga vrate "sve u redu" :). Jer je ovo nazalost "legalni" nacin produljivanja i zatezanja reklamacije jer se servisu nepobitno vjeruje. Morat ces ustrajat jer ako nesto nije u redu, uvijek postoji vjestacenje kojim se taj servis donekle zaobilazi. Ako mozes lako reproducirati kvar, odi tamo, preuzmi, provjeri dali je u kvaru ponovno te odmah predaj na reklamaciju opet i nakon toga posalji prijavu inspektoratu, te trazi vjestacenje ako servis ponovno utvrdi da je mobitel ispravan. Ako ne mozes odmah reproducirati, preuzmi, reproduciraj da se uvjeris da je kvar i dalje tu te opet reklamiraj i posalji inspekciji trazeci vjestacenje jer servis ocito nije u stanju ustanoviti kvar.

passat kaže...
Setra kaže...

Primjeren rok je zakonski izraz. Nemas tocno odredeni rok u danima, ali koliko sam upucena trgovci cesto tumace da je to 45 dana...

 Tako sam i ja nesto procitao. Drugim rijecima, negdje pise da je maksimalni rok 45 dana i ja ne mogu apsolutno nista ucinit da to bude manje jer ce se pozvat na taj zakon koji ce protumacit kako oni zele?

Ne pise nigdje vise skoro, pisalo je nekad u jamstvenim uvjetima i ovo je vise priucena stvar od kupaca koju trgovci iskoristavaju nego pravo stanje. To kako trgovci to tumace je potpuno nebitno, vec kako bi to tumacio inspektor i praksa. Za vecinu stvari o kojima mi tu pricamo 45 dana je puno previse i ne bi se trebalo tolerirati.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
passat kaže...
..

Problem je opet sto ja nikako ne mogu znati je li odugovlacenje namjerno. Zapravo, mogu, ali ne mogu dokazati..

 -ma da? :)

ok, a što misliš kako se bilo koji posao obavi? Postoji standard-normativ, postoji poslovno iskustvo, najvažnije u priči, postoji radni nalog (servisu, stanje: zaprimljeno s opisom kvara i stanje ..).

.. tad ne može stojati u servisu bez konkretnog razloga, mora biti popravljeno ili zamijenjeno, tj može čekati na red .. i to je to. Ništa (pa ni nasina raketa) ne traži servis duže od tjedan dana. Tražiš trenutno stanje (i mada je formalno trgovac samo trgovac, on je direktno povezan sa servisom, tj često je on servis.. druga pravna ista fizička osoba).

 

edit:

- zakon pokriva sve robe i usluge, ne samo teh.robu ili PC.. zato ne može biti precizniji, konkretniji, ali odnosi i na popravak automobila, vepmašine, pegle..

- druga stvar, garancija i odgovornost trgovca su dvije različite zaštite kupca.

- konkretan servis, ne mora biti ni pod garancijom, može biti i van toga, jednaka pravila vrijede.. daš stvar na popravak i mora biti popravljena u razumnom roku.

- što je razumni rok? Za svaku stvar-uslugu različito, ali poznato... npr za dostavu pizze, kuhanje kave-ručka u restoranu, za pranje auta, za gradnju kuće-mosta.. za sve postoji plan, raspored, normativ i poslovno iskustvo. Postoje i cjenici servis sata, postoji i seerviser sa radnim vremenom koji mora zaraditi svoju plaću za vlasnika.. tj serviser mora nešto raditi kao što konobar mora skuhati više od jedne kave dnevno.. eto to je razumni rok, tako se tumači. Utvrđivanje (ne)ispravnosti neke PC komponente je cca 30min posla, ovisno o gužvi.. i stvar je riješena. Pošto popravka zapravo nema (pogotovo pod garancijom podrazumijevamo novu-zamijenu + nova garancija) serviser samo izda nalog/potvrdu i sa skladišta se obavi zamijena. Koliko to može trajati bez otezanja? Koji je status reklamacije, npr roba na putu? I brodovi imaju vozni red... tako da, kupac treba (svaki dan, svaki sat..) zvati, tražiti.. pa i prijaviti.

 

.. btw, taj rok od 45 dana (ponegdje se spominje 90) mada je izmišljen od strane trgovaca ipak se koristi kao neka referenca.. čak i u slučaju npr ne preuzimanja robe, ako ne podigneš ... ni za to nema nikakve zakonske osnove, ne pristajati na neko trgovačko tumačenje jer to sa zakonom nema veze. Odnosno, ukoliko se ne preuzme nakon tog je njihova (njihovo tumačenje).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2017 14:30 (ihush).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 -ma da? :)

ok, a što misliš kako se bilo koji posao obavi? Postoji standard-normativ, postoji poslovno iskustvo, najvažnije u priči, postoji radni nalog (servisu, stanje: zaprimljeno s opisom kvara i stanje ..).

.. tad ne može stojati u servisu bez konkretnog razloga, mora biti popravljeno ili zamijenjeno, tj može čekati na red .. i to je to. Ništa (pa ni nasina raketa) ne traži servis duže od tjedan dana. Tražiš trenutno stanje (i mada je formalno trgovac samo trgovac, on je direktno povezan sa servisom, tj često je on servis.. druga pravna ista fizička osoba).

Nije baš jednostavno. Nekad možeš čekati i tjednima na odobrenje proizvođača, čekanje rezervnog dijela, itd.

Samo interno možeš znati koje je stvarno stanje.

14 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

 Vec sam pisao o razumnom roku, i to je rok u kojem oni to moraju rijesit. Tjedan dana ti je rekao kao neku okvirnu cifru. Posto u zakonu nije definirano "dijagnosticiranje" problema pa kasnije servisiranje ili sto ti ja znam to je potpuno nebitno za tebe. Tvoj rok reklamacije tece od dana kad si ti to predao na reklamaciju. Hoce li oni dijagnosticirati tjedan dana, pa popraviti u 1 dan, ili ce dijagnosticirati 1 dan pa cekati dio tjedan dana i onda popraviti potpuno je nebitno ako se u oba slucaja reklamacija rijesi u 8 dana (ovo sam uzeo okvirno). Znaci ti si predao stvar na reklamaciju, rok je dok ta stvar dodje natrag tebi (u biti kad je poslana ako je poslano) i to je to. Tjedan dana za reklamaciju nije puno.

 Tjedan dana je itekako puno. Zanemarujuci cinjenicu da mi laptop uistinu treba, dijagnosticiranje kvara koji sam im ja jako dobro i detaljno opisao ne moze biti vise od 10 minuta. Cak i da ga rastavljaju, 10 minuta. Drugo je sad tijek dogadjaja nakon dijagnostike. On je meni rekao da dijagnostika traje najmanje tjedan. Kada sam ja pitao "tjedan?", trazeci potvrdu, on je rekao: "da, najmanje". To najmanje znaci koliko god on to bude htio. 

Druga stvar, vodu ne drze price "treba doci na red". Kako i u programiranju postoje mehanizmi koji ne uzimaju podatke na obradu samo onim redom kojim oni stignu, tako i u stvarnom zivotu moraju postojati prioriteti.

Kupac trazi dijagnostiku kvara koji je u detalj opisao? Pa idemo onda to stavit na listu takvih slicnih da se dobiju rezultati za 2 dana, na 22.

ihush kaže...
...

 Sa svime se slazem, no mnogo toga pada u vodu kada je Hrvatska u pitanju. Oni se primjerice sigurno nebi ni javili nazovem li ih vise od 2 puta u 2 dana. Da ih i prijavim, opet od tog nemam nista - vrijeme mi je vaznije.

On njima moze bit na stolu 6 dana, a mogu mi pisat da jos ceka da dodje na red. Zapravo ovo sto Old Iggy ispod kaze.

Old Iggy kaže...
ihush kaže...

 -ma da? :)

ok, a što misliš kako se bilo koji posao obavi? Postoji standard-normativ, postoji poslovno iskustvo, najvažnije u priči, postoji radni nalog (servisu, stanje: zaprimljeno s opisom kvara i stanje ..).

.. tad ne može stojati u servisu bez konkretnog razloga, mora biti popravljeno ili zamijenjeno, tj može čekati na red .. i to je to. Ništa (pa ni nasina raketa) ne traži servis duže od tjedan dana. Tražiš trenutno stanje (i mada je formalno trgovac samo trgovac, on je direktno povezan sa servisom, tj često je on servis.. druga pravna ista fizička osoba).

Nije baš jednostavno. Nekad možeš čekati i tjednima na odobrenje proizvođača, čekanje rezervnog dijela, itd.

Samo interno možeš znati koje je stvarno stanje.

 

16 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Jel mi moze neko linkat zakon o kakvim se to ugovorima radi kada kupujes nesto u ducanu?

Cisto me zanima kakav je to ugovor u pitanju jer ja sam do sada ljudima izdavao samo račune, nikad ugovor.

 

Edit: Da se ispravim, mislil sam na webshop. 
Citam taj pravilnik i vidim da se radi o ugovorima koji su skopljeni na daljinu (tipa telekominikacije). Nekak logicno ako kupis nekaj preko webshopa, dobijes doma proizvod i račun. Kak to spada u domenu ugovora?

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2017 17:30 (ukay1000).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
passat kaže...

Tjedan dana je itekako puno.

Kako svako od nas ima neki svoj pojam sto je razumno, ti fino onda ako ti je to puno posalji prijavu inspektoratu pa vidi kakav ces odgovor dobit. Jer kako postoji misljenje svakog od nas, tako ipak postoji i praksa i nesto sto je donekle standardizirano, i ja sam eto uvjeren, da ti kad posaljes prijavu da ti laptop nije servisiran u roku od tjedan dana, ce ti inspektor rec da pricekas jos malo. Pogotovo ako se uzme da je njegov rok odgovora na prituzbe 15 dana :P Al eto, ti napravi kako ti mislis da treba pa posalji prituzbu trznoj inspekciji.

passat kaže...

Zanemarujuci cinjenicu da mi laptop uistinu treba, dijagnosticiranje kvara koji sam im ja jako dobro i detaljno opisao ne moze biti vise od 10 minuta. Cak i da ga rastavljaju, 10 minuta. Drugo je sad tijek dogadjaja nakon dijagnostike. On je meni rekao da dijagnostika traje najmanje tjedan. Kada sam ja pitao "tjedan?", trazeci potvrdu, on je rekao: "da, najmanje". To najmanje znaci koliko god on to bude htio.

Ja sam ti napisao, a ti si odlucio ignorirat. Zakon nema definiciju trajanja "dijagnostike kvara". To sto je djelatnik rekao je potpuno irelevantno i nebitno. Mogao ti je tako reci da je serviser na godisnjem jos mjesec dana al da ce odmah cim dodje s godisnjeg popravit laptop. Mogao je reci i da pada kisa vani, jednako je bitno. Zakon definira rjesavanje reklamacije razumnim rokom. Tjedan dana nije puno za rjesavanje reklamacije. Predao si laptop na reklamaciju, dok ne dobijes popravljen je tvoj reklamacijski proces, sto i koliko je koji dio trajao tebe ne zanima, ili barem ne bi trebalo zanimat.

passat kaže...

Druga stvar, vodu ne drze price "treba doci na red". Kako i u programiranju postoje mehanizmi koji ne uzimaju podatke na obradu samo onim redom kojim oni stignu, tako i u stvarnom zivotu moraju postojati prioriteti.

Kupac trazi dijagnostiku kvara koji je u detalj opisao? Pa idemo onda to stavit na listu takvih slicnih da se dobiju rezultati za 2 dana, na 22.

Mozda bi tako trebalo, al je pitanje da li je tako. Ulazis u politiku posla servisa sto i kako bi trebali radit. Isto tako, ne postoji "samo dijagnostika kvara" jer ako je ustanovljeno da je nesto u kvaru to povlaci jos cijeli drugi proces sa sobom.

passat kaže...
no mnogo toga pada u vodu kada je Hrvatska u pitanju. Da ih i prijavim, opet od tog nemam nista - vrijeme mi je vaznije.

Ne pada nista u vodu, al sam siguran da bi palo ako bi poslao prijavu da ti laptop nije sredjen u tjedan dana. Ova kukanja "nista u Hrvatskoj ne stima" obicno dolaze od ljudi koji jednu prijavu nisu nikad poslali. Kad se salju opravdane prijave inspekciji, itekako se stvari rjesavaju.

ukay1000 kaže...
Edit: Da se ispravim, mislil sam na webshop. 

Citam taj pravilnik i vidim da se radi o ugovorima koji su skopljeni na daljinu (tipa telekominikacije). Nekak logicno ako kupis nekaj preko webshopa, dobijes doma proizvod i račun. Kak to spada u domenu ugovora?

 Racun je ugovor. Roba za novce. Taj ugovor je podlozan zakonu o obveznim odnosima. Neznam sto nije jasno?

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

kupoprodaja je ugovor (ugovorni odnos), kupac trgovcu novac, trgovac ispravnu robu/uslugu.. to je ugovor, izdaje se račun (može avans, ugovor, bilo što..)

 

passat kaže...
..

On njima moze bit na stolu 6 dana, a mogu mi pisat da jos ceka da dodje na red. Zapravo ovo sto Old Iggy ispod kaze.

..

 

 -ne (nevažno što iggy kaže , mada je to naša praksa, treba se znati natezati..). Ne može na stolu stojati 6 dana (ni sati..), jer i serviser mora nešto raditi, nešto korisnog, nešto čime zaradi plaću. Ako je to njihova službena izjava, tad ih se može prijaviti, neovisni serviser će kvar utvrditi/otkloniti za recimo pola sata i što tad? (ja npr znam što je kvar, samo čekaš npr garanciju-zamijenu)... jednostavno ne dati im tu opciju otezanja. Nešto sasvim drugo je ono na što nemaju utjecaja, npr dostava zamijenske komponente. Ako nema zamijene, povrat novca.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 16.3.2017 23:35 (ihush).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 -ne (nevažno što iggy kaže , mada je to naša praksa, treba se znati natezati..). Ne može na stolu stojati 6 dana (ni sati..), jer i serviser mora nešto raditi, nešto korisnog, nešto čime zaradi plaću. Ako je to njihova službena izjava, tad ih se može prijaviti, neovisni serviser će kvar utvrditi/otkloniti za recimo pola sata i što tad? (ja npr znam što je kvar, samo čekaš npr garanciju-zamijenu)... jednostavno ne dati im tu opciju otezanja. Nešto sasvim drugo je ono na što nemaju utjecaja, npr dostava zamijenske komponente. Ako nema zamijene, povrat novca.

Ima tu problema. Serviser nekad ne može pouzdano detektirati kvar već mora čekati novedijelove, a onda opet... Isto tako, reći "pola sata" ili "deset minuta" je poprilično teško.

S druge strane, "neovisni serviser" je jako problematično, ako imaš samo jedan ovlašteni servis ne možeš dati nikom drugom, ako i imaš nekog drugog moraš to platiti...

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-nove dijelove? pc komponente ..? LOL :)

ok, što ako, van garancije-reklamacije, donsesem pc na popravak tj ako već znam što želim, npr novu MBO ili vga .. i jednostavno tražim da to obave, koliko to traje uz uvijet da je tražena komponenta dostupna.. ili da je imaju na lageru (trgovac je ugl i servis, često i distributer). Ako imaju traženi dio, kažu cijenu i gotovo je za pola sata. Ako nemaju, kažu jeli dobavljivo i koliko to traje, kao i cijenu. To se zna prvi dan, tj odmah kad stranka nešto donese na servis.

 

ili ćemo sve svesti na to da trgovac (kao zla osoba) ne želi pod garancijom klijentu riješiti kvar u razumnom roku nego otezati? Zašto? Ok ako želi odbiti garanciju, ali sam popravak (plaćeni) nema razloga otezati osim ako je nešto kao komponenta nedobavljivo. U ovim temama/forumu, kad spominjemo zakon, ipak više referiramo na PC-IT industriju, ne na ostale robe. Trgovac PCjima je obično i servis .. nije to konzum, odnosno, kupac može i o tome misliti kad kupuje.

ok, recimo da trgovac/servis namjerno oteže.. time nije ništa dobio.

ili bi li otezao da nije pod garancijom? Tad bi to bilo besmisleno, zbog naplate..

 

podsjetnik na temu oko garancije bez računa u hgspotu, koliko je trajalo, kako je riješeno.. kao jedan (pozitivan) primjer nekog razumnog roka kad osoba nema račun kao nešto na što se može pozvati. Račun je pronađen (sva roba ima barcode), uvažena garancija, nema zamijene, povrat novca. Da postoji zamjenska komponenta opet isto vrijeme, da se čeka dostava te komponente s nekog centralnog skladišta, tad bi još to vrijeme mogli dodati i to bi bio razuman rok. Sve više od toga je zavlačenje dok se za onih famoznih 45 dana može doći do mjeseca i nazad, još ostane dovoljno vremena za godišnji i popravak PCja :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ispada da servisi riješavaju IT reklamacije u cca 30 minuta po tebi, što u on tih 30 minuta može testirati? Npr. netko reklamira da mu se mobitel zamrzne par puta u danu, što podrazumijeva par sati rada prije nego se to desi, nekome se baterija brže prazni, nekom se iznenada ugasi jednom u danu. Kako on to testira u 30 minuta? Ili ima hrpu uređaja koji rade? Ili koristi dijagnostičku opremu koja kaže da je sve ok, pa čovjek dobije nazad neispravni uređaj.
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-nove dijelove? pc komponente ..? LOL :)

Pa i nije baš lol.

U principu se referenciram na ozbiljne (ovlaštene) servise ozbiljne (brand) opreme. U tu grupu spadaju i neki ozbiljniji servisi non-brand opreme.

Rezervnih dijelova ima ograničen broj u RH, najveći dio na lagerima u EU (Amsterdam itd.), ali nešto mora doći i od samog proizvođača.

Ukoliko se radi narudžba, nikad se npr. ne ide u narudžbu jednog dijela već više njih (tu se nakupi nešto dana / tjedana čekanja), nekad treba proći carinske postupke (i to zna trajati od dan do par dana), o tome da je trgovac rijetko i ovlašteni servis da ne govorimo.

U cijeloj ovoj priči ima enormno detalja koje ljudi u principu nti znaju niti ih je briga, ali sve bi sljedeći dan. Sve može - uz odgovarajuću cijenu.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-da ne odrežeš nakon LOLa vidio bi sadržaj prvog odlomka... :)

da, i? Jel to zavlačenje o kojem se govori, kao 45 dana..?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-da ne odrežeš nakon LOLa vidio bi sadržaj prvog odlomka... :)

da, i? Jel to zavlačenje o kojem se govori, kao 45 dana..?

Problem je u cjelokupnoj konstrukciji, temelji se na pretpostavkama koje su rijetko ispunjene.

Zavlačenje? Nekad treba čekati, nema tu pomoći. Nitko neće pokretati raznorazne "emergency" metode da bi besplatno znatno skratio rok.

7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
Ako uvoznik napiše na garanciju proizvoda to je legitimno? Ako ne napiše što se zakonski smatra razumnim rokom?
I tko određuje taj razumni rok?
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AMD_IT kaže...
Ako uvoznik napiše na garanciju proizvoda to je legitimno? Ako ne napiše što se zakonski smatra razumnim rokom?
I tko određuje taj razumni rok?

Ne smatra se zakonski, "sam sebe" ograniči na bar neki rok.

Razumni rok je definirano zakonom iz razloga što zakon pokriva sve, a nije baš jednostavno definirati za sve pojedine aspekte jamstva (od igle do termoelektrane).

Koliko je razumno je stvar gospodarske inspekcije, eventualno suda.

15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-zato ne trebamo karikirati extreme.. možemo se jednostavnije složiti oko razumnog :)

za sve postoji predvidljiv rok.. popravak zuba, auta, gradnja kuće, pelješkog mosta.. :)) tako i otklanjanja kvara na PCju, unutar zakonskih, razumnih rokova, pod jamstvom, van jamstva, unutar extended jamstva ... kad se plaća, po servissatu... i zna cifra/vrijeme, osim izuzetaka od tog pravila, zna se vrlo dobro.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

-zato ne trebamo karikirati extreme.. možemo se jednostavnije složiti oko razumnog :)

za sve postoji predvidljiv rok.. popravak zuba, auta, gradnja kuće, pelješkog mosta.. :)) tako i otklanjanja kvara na PCju, unutar zakonskih, razumnih rokova, pod jamstvom, van jamstva, unutar extended jamstva ... kad se plaća, po servissatu... i zna cifra/vrijeme, osim izuzetaka od tog pravila, zna se vrlo dobro.

Po tebi servis riješi problem u cca 30 min..

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

servis svoj dio posla, u 99%, obavi u tih cca pola sata, ostalo je čekanje, ponekad opravdano-realno, ponekad zavlačenje. Hoće li zamijena ikad stići?

ili ovako, koliko puta, koliko često ideš u servis? Ne samo za PC, za sve uređaje? Koliko traje popravak u-van garancije? Pazi to je popravak.. a ovaj dio kad servis treba reći koliko će to trajati (ili koštati).. (jer smo u temi garancije..) prihvaća ili odbija garanciju.. i konkretno govorimo o otezanju, zakonskim rokovima.., koliko to servis može/želi otezati?

- koliko je plaća servisera, koliko mjesec ima radnih sati, koja je cijena servis sata, radi li serviser.. ili zavlači kupca u ostvarivanju svojih prava? Postoji razumni rok, to je sve osim nerazumni. :)

 

+ pod popravkom, osim izuzetka (lemilica i sl.), na PCju se podrazumiejva zamijena komponente. Rastavljanje laptopa može trajati duže nego 'popravak' ili dijagnostika, sporedno. Normalan desktop, popravak se svodi na par minuta posla-zamijenu koje može obaviti dijete.. :) dakle, servis u temi garancije utvrđuje kvar, prihvaća-odbija garanciju ako je još važeća, dok se popravak može odnositi i van garancije.

Koliko to prosječno traje? Danima? LOL... tad se traži radni nalog, stanje. Tad se vidi kad je došlo na stol i status, tad se vidi jel zavlačenje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.3.2017 17:05 (ihush).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

servis svoj dio posla, u 99%, obavi u tih cca pola sata, ostalo je čekanje, ponekad opravdano-realno, ponekad zavlačenje. Hoće li zamijena ikad stići?

ili ovako, koliko puta, koliko često ideš u servis? Ne samo za PC, za sve uređaje? Koliko traje popravak u-van garancije? Pazi to je popravak.. a ovaj dio kad servis treba reći koliko će to trajati (ili koštati).. (jer smo u temi garancije..) prihvaća ili odbija garanciju.. i konkretno govorimo o otezanju, zakonskim rokovima.., koliko to servis može/želi otezati?

- koliko je plaća servisera, koliko mjesec ima radnih sati, koja je cijena servis sata, radi li serviser.. ili zavlači kupca u ostvarivanju svojih prava? Postoji razumni rok, to je sve osim nerazumni. :)

 

+ pod popravkom, osim izuzetka (lemilica i sl.), na PCju se podrazumiejva zamijena komponente. Rastavljanje laptopa može trajati duže nego 'popravak' ili dijagnostika, sporedno. Normalan desktop, popravak se svodi na par minuta posla-zamijenu koje može obaviti dijete.. :) dakle, servis u temi garancije utvrđuje kvar, prihvaća-odbija garanciju ako je još važeća, dok se popravak može odnositi i van garancije.

Koliko to prosječno traje? Danima? LOL... tad se traži radni nalog, stanje. Tad se vidi kad je došlo na stol i status, tad se vidi jel zavlačenje.

Tehnički, dok je god u servisu ne možeš "izvana" vidjeti je li nekakvo zavlačenje ili ne. Dovoljno je da nema dio i da ne zna kad će i kako biti riješeno.

Na stranu što ne mora imati nekakvo praćenje statusa. Kao što je nekad dijagnostika n puta duža od samog rastavljanja. Nema tu "definitivnih" vremena ili preporuka rada.

Zato i nema jednostavnih odgovora na ta pitanja.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

- iggy, ne loviti se za fantomske kvarove i dijagnostiku koja traje danima, kao nekim argumentom.. moguće je sve, realno je nešto drugo.

obrnuto, pitanje, koliko prosječno traje posao servisa po PCju? Kad ideš na servis auta, majstor pregleda, predloži, procijeni.. koliko to traje + rokovi koje tad iznese, dan-dva, tjedan. To je razumno ukoliko se govori o takvom servisu, ne ukoliko se govori o konkretnom kvaru koji se može utvrditi, o komponenti koja postoji na lageru.. dakle kad se govori o rješavanju ili otezanju garancije.

-može li se servis izvlačiti? može, znaju kako.. no.. zašto? zašto pretpostavljati drugačiji-namjeran scenarij odugovlačenja? Kreni da trgovac-servis-proizvođač, ŽELE što prije otkloniti kvar.. ako ništa drugo, zbog imagea.. može? Jel tad nerazuman rok, recimo 2 dana ili 2 sata? Ako je van garancije (plaćaš) koliko radnih sati? .. 150kn/h..? cijena?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...
Već sam dao primjer, u puno slučajeva se elektronika ne može kvalitetno dijagnosticirati u pola sata.
Ako je bitna samo brzina a ne kvaliteta to je drugo.
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice